[ KGoran @ 08.12.2004. 22:03 ] @
Imam digitalnu kameru SONY DCR-TRV 145 SE PAL Digital 8. Povezivanje sa računarom se vrši pomoću FireWire kabela. Imam sledeći problem. Ako stavim rezoluciju 750x576 pixels, 25 frames/sec moj video snimak od oko 40min snimljen na hard disk isnosi oko 9 GB, ovo je preveliko čak i za snimanje na DVD. Probao sam sa manjom rezolucijom, ali mi je u tom slučaju loš snimak. Probao sam sa Windows Mowie Maker, ARC Soft Video impresion, Ulead Video Studio DV (version 5.0), Zwei Stein full version 3.01. i sa svima je isti slučaj mala rezolucija-loš snimak, velika rezolicuja-previše GB. Zamolio bi za savet: koji program ili programe da koristim i koje parametre da podesim da bi dobio dobar snimak - dobra slika i da rezultat nije veliki fajl.
Unapred hvala na savetima.
[ marecare @ 08.12.2004. 22:33 ] @
re:
kada prebacujes snimak sa DV kamere na racunar 1 sat snimka je 13.5Gb. Ako zelis da snimak kasnije prebacujes na DVD moras ga kompresovati u nekom od programa tipa Pinacle studio ili slicni. Moj licni favorit je INterVideo Dvdcreator 2, koji DVD od 2 sata iskompresuje za sat i po, na mojoj masini (2100Mhz, 512RAM)
[ VladaPUB @ 09.12.2004. 11:27 ] @
Ajd da krenemo sa licnm iskustvom:

Abode Premiere, Matrox DV-DVCAM software codec ( 5 minuta i 20-ak sekundi materijala su teski oko 1 GB), kvalitet slike savrsen, bez problema da prebacujem u DVD sa NEO DVD-ijem.

Inace kod grebanja pokusaj sa vise razlicitih kompresora, i vidi sta ti radi najbolje ! Jedino mi nije jasno zasto nece da ti prebaci materijal u DVD, koji je problem ?
[ Fuzz @ 09.12.2004. 12:41 ] @
Cekaj Vlado majku mu,ne kontam te. Kazes 5 min 20 sec = 1 GB,kvalitet slike savrsen. Pa OK,i treba da bude savrsen,kad kao da nista nisi ni komprimovao. ako je sat vremena video materijala skinutog u pal-u sa kamere 13 GB onda je 5 min 1GB isti djavo,zar ne? Mislim nije da se pravim pametan. I sam pokusavam da nadjem odgovor na slicno pitanje,ali mi nije jasan tvoj post. Moj problem je da sat vremena materijala skinutog sa kamere sprzim na jedan dvd uz najvisi moguci kvalitet. Pa ajde molim vas dajte neke preporuke. Koji format kojim programom...
[ KGoran @ 10.12.2004. 05:36 ] @
Problem u prebacivanju na DVD mi je taj da je snimak 9 GB. Trebala bi mi preporuka za neki dobar program za kompresiju, pomocu kojeg mogu ovih 9GB da kompresujem, a istovremeno da ne gubim na kvalitetu snimka. Posto moze 2 sata filma da se kompresuje na 1 CD od 700 MB (DivX), a da je kvalitet snimka dobar, onda sigurno postoji nacin da kompresujem snimak tako da mi na DVD stane snimak od oko 2 sata uz dobar kvalitet slike. Te bih zamolio one koji znaju da mi objasne na koji nacin ovo da uradim: koji program ...
[ broker @ 10.12.2004. 08:03 ] @
Pa ne moze. Donja granica za DVD format je 60 minuta na jedan CD. Ako se vise kompresuje gubici kvaliteta su uocljivi. DV format je daleko zahtevniji. Napravi DVD ili DivX od toga za svakodnevnu upotrebu a originalan DV snimak bekapuj na kasetu.
[ Sambini @ 10.12.2004. 21:13 ] @
Da pokusam da razbistrim malo situaciju mojim skromnim doprinosom

DV standard nije isto sto i DVD. Digital 8 kamera snima u DV standardu.

DV je nekomprimovan standard (za razliku od DVD-a) sa tzv. sirovim slikom i tonom.
DVD je, sto se samo slike ticce, video snimak komprimovan po MPEG-2 standardu i u odredjenoj rezoluciji itd.
MPEG-2 je tzv. lossy (znaci ne moze se dekompresijom dobiti original) kompresija gde se materijal znatno komprimuje uz relativno mali gubitak na kvalitetu. Stepen kompresije je varijabilan pa tako imamo MPG2 boljeg ili losijeg kvaliteta. Grubo poredeci, zadrzavssi apsolutno najvissi moguci kvalitet slike u MPEG2 za DVD, fajlovi su oko 3.5 puta manji u odnosu na DV.

Danasnji TV standadi su relativno losi i zastareli pa transfer DV -> DVD skoro sigurno nije primetan na ekranu. Ipak, pored DVD-a, ja bih original cuvao i na traci (DV).

Cudi me da komercijalni paketi (za kucnu upotrebu) imaju problema sa tom konverzijom. Pinnacle Studio ili ULEAD-ova paleta to radi bez problema. Njihova prednost (ali i slabost) je sto sve faze prebacivanja trake na DVD rade integralno i transparentno.
Neki drugi programi, specijalizovani samo za odredjene faze daju jos bolje rezultate. Npr. Canopus Procoder za konverziju u MPEG2 DVD kompatibilni fajl radi to na profi nivou.

Posle ostaje samo da neki DVD authoring program to 'baci' na DVD disk.

[ VladaPUB @ 14.12.2004. 12:05 ] @
DV je KOMPRESOVAN !

Pogledaj

http://www.dvformat.com/htm/features/2000/8_00/dv_format_faq.htm

On a scale of 1 to 10, where 1 is just barely video and 10 is as good as it gets, I would arrogantly rate assorted formats as follows:
D-5 (10-bit uncompressed digital) 10
D-1 (8-bit uncompressed digital) 9.9
Digital Betacam, Ampex DCT 9.7
D-9 (Digital-S), DVCPRO50 9.6
DV, DVCAM, D-7 (DVCPRO) 9
MII, Betacam SP 8.9
1" Type C 8.7
3/4" SP 6.5
3/4", Hi8, SVHS 5
Video 8, Betamax 4
VHS 3
EIAJ Type 1, Fisher-Price Pixelvision 1
[ lancia88 @ 14.12.2004. 12:50 ] @
Pozdrav,
Sambini dobro tumaci stvari. Imamo nekoliko standarda od kojih je najvredniji MPEG2 pri cijoj se kompresiji ne vide nikakvi gubici. Ipak, postizanje tog standarda se vrsi kompresijom razlicitih kodeka a to ves povecava ili smanjuje velicinu fajla. Ja se video produkcijom bavim iskljucivo kroz Premier i preko montazne kartice koja ima svoj kompresor ali imam naravno i mogucnost izbora drugih kompresora. Kada dodje do odredjenih nekompatibilnosti sa HW-om na nekoj od televizija te se ne moze procitati format u kome ja uradim, dosta pomaze softverski paket programa poznatiji kao Morgan. Dakle, samim izborom kodeka za kompresovanje u MPEG2 doboja se velicina kompresovanog fajla bez gubitaka. Treba pokusati sa raspolozivim kodecima ponudjenim u programu kroz koji se vrsi grebovanje i obrada.

Broker, pomenuo je primera radi CD i Divx a pitao je da li analogno tome moze 2GB narezati na DVD, sto je naravno itekako moguce.
pozdrav
[ broker @ 14.12.2004. 15:19 ] @
Diskusije radi, da li je DivX format bolji od MPEG2? S obzirom da se sadrzaj DVD disk amoze prebaciti u DivX tako da stne na jedan CD a da je gubitak kvaliteta privatljiv, kako bi izgledalo ako bi se sadrzaj DVD-a prebacio u DivX ali koji opet staje
na ceo DVD? Da li bi gubitak bio zanemarljiv?
[ lancia88 @ 14.12.2004. 16:28 ] @
Pozdrav,
uff, nesto nisam razumeo sta je pitanje. Nacelno, MPEG2 je kompresija koja odgovara DVB standardima tj.za zvanicnu TV distribuciju dok DIVX koliko znam nije jos uvek primenjen u nekom ozbiljnom emitovanju bez obzira sto zaista jeste napredovao do nivoa ozbiljne prihvatljivosti. Doduse, preko satelita zavisno od propusnog opsega na pojedinim low coast programima srece se neretko slika koja odgovara nivou divx gledljaivosti i cak losija ali to je posledica komercijalizacije transporderskih mogucnosti za emitovanje. Tako imamo situaciju da jednak materijal (recimo MPEG2) bude duplo bolji na npr. HRT programu nego na nekim kanalima italijanske mreze na istoj platformi (Zagreb). Sve u svemu, samo pokusavam da pojasnim u kojoj meri ucestvuje MPEG2 u samoj produkciji ali pitanje nisam bas potpuno shvatio: zasto se uopste i vrsi kompresija iz DVD formata u DIVX ako ostaje podjednako zauzet resurs (DVD medij umesto CD-a).
pozdrav
[ broker @ 15.12.2004. 13:24 ] @
Recimo, ako imam miniDV snimak koji je vece rezolucije i evidentno boljeg kvaliteta od DVD-a, da li je bolje snimiti ga u DVD ili u DivX formatu, ako je to za potrebe arhiviranja a ne za gledanje.
[ kivu @ 22.12.2004. 12:52 ] @
Cekaj....zbrka... bas ne kapiram.

Za prebacivanje sa MiniDV kasete(na kompjuter) mi treba koji program i koji format? Meni u Ulead VideoStudio 5.0 DV gomilu formata, ali koji je optimalan(rezolucija i koliko frejmova)?

Pozdrav!

Kivu
[ zorg @ 25.12.2004. 18:14 ] @
Evo sta ja radim, mozda nekom pomogne, jer sam i ja danima experimentisao i kopao...
TMPGEnc Plus, u mpeg-2 3000kbs 512x384 i stane mi oko 30 min na 1 CD. I to izgleda vrlo lepo cak i na kompu. Na TVu ne bi ni primetio da je komprimovano. A kompresija je odnosa 10x.
[ Cileinteractiv @ 30.12.2004. 01:20 ] @
zorg je dao odlican predlog parametara za kompresiju u MPEG2.

lancia88 -Samo bi dodao u vezi DVB-a! Kad RTS na satelit prenosi sportske dogadjaje desava se u nekim momentima da je slika gora od nalosijeg DivX filma ..:(
[ chers @ 05.01.2005. 12:08 ] @
Probaj Intervideo winDVR 3. Ja sam probao preko VIVO kartice i digital 8 kamere i zadovoljan sam. Kada se gleda na TV-u nema razlike u snimku sa kamere i kompa. 15 minuta snimka zauzima oko 800MB.
[ Cileinteractiv @ 05.01.2005. 18:14 ] @
Grebuj u Microsoft DV avi ili Canopus DV avi, 1sat je oko 14 GB.Pa onda kompresuj u Premiere-u u mpeg4 ili mpeg2DVD. Moras napraviti kompromis ili kvalitet ili velicina fajla, sta je vaznije za tvoje video clipove!?
[ KGoran @ 10.01.2005. 22:43 ] @
Dobio sam jedan interesantan program za video capture i rezanje DVD-a Nero Vision Expres 3. U njemu mogu da odradim video capture mpeg format u realnom vremenu (nema potrebe da radim capture u avi ili DV formatu, pa da kasnije vršim konverziju), mogu da napravim meni za DVD (meni je sa ikonicama chaptera), može da se napravi i slajd show. A kad se napavi želejni oblik menija i ubace sav video materijal sa istim program se i nareže DVD. Zadovoljan sam sa kvalitetom dobijenog materijala.
Hvala svima na datim savetima.
[ Nikola_BGD @ 27.02.2005. 21:03 ] @
DVD (mpeg2) daje dobre rezultate na velikim bitrate-ovima (~6-8000Kbps)
DIVX(mpeg4) daje dobre rezultate na mailm bitrate-ovima (~1000-3000Kbps)

Sto u prevodu znaci: ako oces sto vise da sabijes, koristi divx, ako hoces sto bolji kvalitet, koristi DVD. Divx kompresovani materijal od 4.7 gb je losijeg kvaliteta od istog tog materijala kompresovanog u DVD na istu velicinu fajla. Dakle nema svrhe koristiti divx ako zelis da rezes na DVD.

Moja iskustva sa DV capture:

1. Capture iz premiere 7, 90minuta==~19GB DV materijala na hdd.
2. Snimanje zvuka u .wav
3. kompresija zvuka u mp3 (koristim 96Kbps, moze i 128 ali realno ako pustas na TV bolje da pristedis na prostoru i stavis 96 a ostane vise mesta za kvalitetniji video)
4. kompresija slike u mpeg4 AVI(divx):

- bitrate koristim ~2500-2900 Kbps (jako lep kvalitet mada se vidi razlika u odnosu na original DV)
- Rezoluciju ne menjam, dakle 720*576

5. Spajanje mp3 zvuka i divx filma u jedan AVI

Sa ovim parametrima, stane oko 33 minuta na jedan cd-r 700mb.

poz

n
[ deki999 @ 02.03.2005. 22:48 ] @
nero vision je zakon.
stavljao sam na dvd preko 4 sata crtanih filmova, a i 3 sata sa vhs kasete...