[ zema @ 09.12.2004. 17:07 ] @
citam c++ za neupucene ali nisam pronasao objasnjenje, molim za pomoc hvala |
[ zema @ 09.12.2004. 17:07 ] @
[ _Super_Ellite_Bug_ @ 09.12.2004. 22:55 ] @
[ miličić.marko @ 16.12.2004. 23:06 ] @
namespace ti je "prostor" imena kojima imenuješ sve promenljive, funkcije, klase u svojim programima. Svrha postojanja ovih odvojenih "prostora" je da ne dođe do kolizije ukoliko ti program postane suviše veliki, a inspiracija za imenovanje novih promenljivih zataji.
Sve u svemu, nadam se da si me razumeo. E, ono "using" govori kompajleru, da ti koristiš onaj "prostor", koji navedeš u namespace liniji. Standardna biblioteka koristi "std" namespace, tako da kad god koristiš standardnu biblioteku, ti bi trebao da pišeš nešto tipa: std::cout<<"Zdravo svete" E, da te ne bi smaralo ono "std::" ti kažeš "using namespace std". Inače, smatram da je ovo loša tehnika, jer time sva imena svojih klasa, promenljivih, funkcija, operator TRPAŠ u "std" namespace. U principu nije pogrešno, ali je "prljavo". Pozdrav [ The Punisher @ 27.12.2004. 18:51 ] @
"using namespace std" je ključna riječ jezika c++ kojima se "aktivira" određeno područje imena. "std" je naziv imenika u kojem su obuhvačene sve standardne funkcije, uključujuči i funkcije "iostream" biblioteke. imenici su se prilično kasno pojavili u jeziku c++, a uvedeni su da se izbjegne kolizija istih imena funkcija ili varijabli iz različitih biblioteka. NPR: ako 2 različite funkcije iz različitih biblioteka imaju isto ime, prevodiitelj će javiti pogrešku. kada ne bismo imali na raspolaganju imenike, jedino rješenje u takvom slučaju bilo bi promijeniti ime funkcije u jednoj od biblioteka, što ponekad nije moguće jer proizvođači redovito te biblioteke isporučuju u već prevedenom obliku. no uzmi ti lijepo naredbu "using namespace std" zdravo za gotovo.
[ vladab @ 28.12.2004. 08:54 ] @
Naravno, mozes praviti i svoje namespaceove u klasama koje projektujes.
Code: Pogledaj neku knjigu o c++-unamespace ime{//tvoj kod;} Copyright (C) 2001-2025 by www.elitesecurity.org. All rights reserved.
|