[ sallle @ 10.12.2004. 14:49 ] @
Neki dan pricam sa jednom novinarkom, i dohvatimo se ispitivanja slusanosti.
I ona meni rece kako postoje masine koje mogu da detektuju kolko radio prijemnika slusa neku radio stanicu !!!
Jel se ona istripovala ili ja?

Jesam ja elektromagnetiku malo ofrlje spremao, ali ne mogu nikakvo objasnjenje da nadjem, kako je moguce detektovati broj antena koji primaju neki signal (talas).
Dal se ispituje neko slabljenje signala ili nesto slicno (deluje mi prakticno nemoguce za realizaciju...)?
[ istok77 @ 12.12.2004. 11:20 ] @

Sav zdrav razum ukazuje da tako nešto ne postoji, niti je moguće napraviti. Neka se ta novinarka bavi novinarstvom a ne fizikom.

[ McKracken @ 12.12.2004. 12:07 ] @
Mislim da je tema promasila forum

Ono o cemu je ta pricala su piplmetri a to nema veze sa fizikom
[ Zidar @ 28.01.2005. 18:19 ] @
A kako rade piplmetri?
[ micto @ 20.02.2005. 11:43 ] @
I ja sam razmisljao na istu temu i pronasao sam odgovor. Stvarno i nije moguce odrediti gledanost/slusanost primenjivanjem nekih uredjaja koji bi merili polje itd. tako da je tvoje znanje iz elektromagnetike OK. Piplmetar radi tako sto na uzorku od nekih 300 porodica meri gledanost elektronskim uredjajima koji se instaliraju u kucu - o ovome sam citao, nikad nisam upoznao nekog ko to ima u kuci. Uredjaj registruje koji se kanal gleda na osnovu utisnutog zvucnog signala i salje informacije GSMom u sabirni centar gde se te informacije obradjuju i taloze u baze podataka...Uzorak se mora pazljivo birati, treba da budu zastupljene sve socijalne, obrazovne strukture u odgovarajucoj meri itd. to je vec statistika. Cuo sam da je bilo i nekih mucki - neke televizije su pokusavale da nasteluju gledanost podmicujuci ljude koji imaju piplmetar, koji bi onda drzali upaljen TV ceo dan na istom kanalu, ali su takvi brzo eliminisani. Iako sistem nije idealan kao sto bi bio neki koji bi merio odbitke elm talasa ili tako nesto on ostvaruje veliku tacnost, greska od nekih par procenata i manje.