[ =sasha= @ 10.12.2004. 18:07 ] @
Imajuci u vidu sta je sve pisano na forumu i u javnosti povodom legalnosti VOIP-a malo sam zbunjen. Zato cu postaviti konkretan primer.

Imam firmu koja ima izlaz na net i iskoristim taj link da bih povezao ip telefone u firmi sa provajderom voip usluga van zemlje.

Da li je ovo legalno?

S obzirom da tu nema terminacije a ni prebacivanje poziva iz lokalne mreze na net ja bih rekao da je legalno. Ipak, interesuje me kakvo je misljenje cenjenih posetioca foruma o legalnosti koriscenja VOIP-a u ovom konkretnom slucaju.

:)
[ Nikola Denić @ 10.12.2004. 22:28 ] @
inetnum: 147.91.0.0 - 147.91.255.255
netname: UNINET-BG
descr: Univerzitet u Beogradu
descr: Studentski Trg 1
descr: 11000 BELGRADE, SERBIA, SCG
country: CS

,pa opušteno ako ti je ovo nadprovajder :D
[ =sasha= @ 11.12.2004. 15:58 ] @
Naravno da mi to nije nadprovajder, pitanje je generalno i vezano za konkretan i navedeni scenario upotrebe VOIP tehnologije.

Da li ima nekog ko mi moze pomoci sa ocenom da li je navedeni primer legalan ili ne?
[ Ivan Dimkovic @ 11.12.2004. 16:01 ] @
Ta stvar je apsolutno legalna posto uopste nema veze sa telefonskom mrezom Telekoma Srbija, AD.

Sa stanovista zakona, to je legitimna internet usluga koju vi radite unutar firme.
[ Nikola Denić @ 11.12.2004. 19:05 ] @
Mada ako koristis nad provajdera za voip a ne radite ga vi sami za potrebe firme,taj isti moze da ima problema ... a inace ti kao firma koji ima VoIP ruter i svoju voip infrastrukturu ne bi smeo da imas problema ... mada opet cudna je zemlja u kojoj zivimo
[ komad @ 20.12.2004. 11:37 ] @
Da ovo je legalno jer je Internet saobracaj. Mozes da dokazes da nije telefoniranje. U Srbiji VOIP nije zabranjen, zabranjeno je terminiranje poziva i pruzanje usluga fiksne i mobilne telefonije. Kako ti ne bi to nikom nudio, vec preko net furao IP saobracaj, mogu samo da puknu od muke :)
[ ponline @ 22.01.2005. 16:34 ] @
Vidim da je legalno ako zoves u inostranstvo preko VOIP za tvoje upotrebe, ili upotrebe firme.
Dali je isto legalno raditi to za profit???
Naprimer, Staviti 5-6 ip telefona i kabine, vezanti sve to na iznajmljenu internet liniju, i pruzati usluge ljudima da zovu inostranstvo za cene koje ti placas + malo profit :) ?
Cesto vidim tu vrstu usuge na susedne zemlje, ali nisam video kod nas (mozda i ima)!
[ Gojko Vujovic @ 22.01.2005. 17:08 ] @
Ne, to nije legalno pošto telekom kod nas još uvek ima monopol na takve usluge.
[ ponline @ 22.01.2005. 23:54 ] @
Dobro,
a kako moze biti onda legalno da s prodaju krediti za internet telefoniranje, i da se prodaju ip telefoni.
Sa malo gulgliranja:
http://www.voip.virtualnigrad....;cat=2&id=2&artlang=sr