[ neutron @ 12.12.2004. 12:58 ] @
Od skora sam presao da koristim 3ds max 7 u svom poslu ili ti pravljenju modela za igru. Na pocetku sam bio skeptican sto se tice poboljsanja, ali moje strepnje odmah su bile rasprsene prvim startovanjem i postepenim udubljivanjem u nove mogucnosti. Ispalo je da discreet-ovci vole te neparne brojeve, jer je ovo izdanje donelo gomilu stvari vezanih za game modeling.
Prva novina koja mi je zapala za oko je koriscenje i samo pravljenje shadera u max-u (.fx). Tako da ako imate svoje napisane shadere koje koristite u igri mozete ih ucitati, dodeliti modelu koji radite i direktno u viewportu videti kako to izgleda. Ovo mi je dosta ubrzalo rad jer vise ne moram da koristim razne viewere i druge exportere ako zelim da vidim kako model izgleda sa njima. A, cinjenica je da bez njih sam model ne moze doci do punog sjaja.
Druga novina koja zasluzuje isto tako veliku paznju je izrada normal mapa na osnovu low i high poli modela, koja je izuzetno jednostavna a mape koje se dobijaju su odlicnog kvaliteta. Naravno, posle ucitate odredjeni shader za odredjeni efekat koji zelite da postignete, pusti se animacija, postave se neka svetla i obrati se paznja da li sve radi kako treba. Ako postoje problemi tu se shader odmah moze izmeniti i videti na delu, napraviti novi, snimiti...
Najzad je ubacen paint deformation. Nacin modelovanja izuzetno pogodan u organic modelingu. Mada nije toliko razvijen kao u zbrush-u, koji ostaje najbolji po meni sto se tice takvog modelinga, ali pohvalno je sto su se toga setili.
Postoje tu jos dosta poboljsanja (walk navigacija, bolja kontrola kanala kod mapiranja...) ali eto ova su meni jedna od najznacajnijih.
Inace ovu temu sam pokrenuo jer je proslo neko vreme od pojave 7-ce a kako sam primetio nije bila spominjana na forumu, a mislim da zasluzuje paznju.
[ reject @ 12.12.2004. 17:29 ] @
Oko normal-mapa... jer to plug-in ili integrisana opcija?
Ja sam naisao na nekoliko stand-alone toolova za pravljenje
normal mapa od textura sto radi posao, ali plugin za bejkovanje
istih sa objekta bih bas voleo da vidim.
[ Angel_of_Dark @ 12.12.2004. 17:42 ] @
@Reject
Sto se Normal mapa tice u pitanju je integrisana opcija koja se odvija preko Max-ovog bejkera textura i novog Projection modifiera. Sve u svemu funkcionise jako dobro i nije ogranicena samo na primenu u game modelingu, vec se moze uspesno koristiti umesto bump mappinga u materijalu.
[ neutron @ 13.12.2004. 09:54 ] @
I ja sam se cimao malo oko normal mapa sa tim tool-ovima. Od kojih mi je onaj sa nvidije najbolji. Integrise se sa photoshop-om. Jednostavno je pravljenje tex-a, ali dogadjalo mi se koristeci tu i tu tex da ne dobijem zeljeni efekat tj. neki delovi su kako treba dok su drugi losi. Pa... moras sesti i vrsiti prepravke. Takodje, koliko se secam, i na atiju ima normal maper x.xx ili tako nesto, koji radi isto na principu low-high model, ali nisam ga isprobao, nisam neki ljubitelj atija.
Inace kao sto je Angel napisao u pitanju je integrisana opcija.
[ lisac2k @ 13.12.2004. 18:29 ] @
Nisam jos probao, trebalo bih ovih dana, vidjecu kako bude bilo vremena... Inace, nimalo ne sumnjam da su discreet-ovci i ovaj put napravili odlican posao, s obzirom da je konkurencija nemilosrdna, prije svega mislim na Maya-u...