[ random @ 12.12.2004. 22:44 ] @
Ovo bi trebalo da bude tema baš forumskog (ili eventualno advocacy-forumskog) tipa, za otvorenu raspravu o tome gde je Jabber danas, a i gde nije. Želeo bih da što više ljudi iznese svoje mišljenje i utiske o ovom IM (Instant Messaging) sistemu, kakvi god bili. Za početak, nabacaću nekoliko pitanja, čisto kao ideje o tome šta bi bilo zanimljivo čuti, a voleo bih da čujem što više, jer me zanima kako drugi ljudi koriste Jabber i ostale IM sisteme.

Dakle, vaša mišljenja o Jabberu kao IM sistemu, sa korisničke strane. Šta je ono što vam se dopada, šta je ono što vam nedostaje, kod samog sistema? Ako koristite druge IM sisteme (ICQ, MSN...), šta je ono što vam se dopada kod njih a što Jabber nema (ili mislite da nema)? I obrnuto, šta je ono što vam se dopada kod Jabbera, a da drugi sistemi nemaju?

Koji klijent/klijente koristite (za neupućene, klijent je program koji koristite za chat)? Da li zadovoljavaju vaše potrebe? Ako ne, šta im nedostaje?

Ako koristite elitesecurity.org server, kako ste zadovoljni kvalitetom ovog javnog servisa? Da li postoji neki servis koji smatrate da nedostaje? Nešto što bi promenili?

Kakve su vaše IM navike? Koliko koristite IM za komunikaciju preko interneta u odnosu na druge medijume (mail, forumi, usenet)?

Koliko je Jabber kao sistem pristupačan? Da li ste se namučili dok ste se registrovali i počeli da ga koristite? Da li ste našli dovoljno informacija na Internetu? Ova web stranica koju sam ja sklepao je prilično rudimentarna. Da li misliste da bi bilo dobro imati web sajt za korisnike, sa vestima, linkovima, tekstovima.... Da li bi posećivali takav sajt? Da li mislite da postoji potreba za detaljnim uputstvom na srpskom jeziku? Ili za prevedenim i eventualno „brandovanim“ klijentom koji bi se poluautomatski registrovao na es server?

I tako dalje, ne morate striktno da pišete redom odgovore na ova pitanja, već me više zanima neko vaše lično mišljenje, stav. Da vidimo malo šta je dobro, a šta nedostaje i zašto, šta sve može da se popravi, i tako dalje. Opet kažem, voleo bih da što više ljudi napiše makar po par rečenica, bez obzira na neko znanje ili iskustvo sa Jabberom.
[ Shadowed @ 13.12.2004. 12:49 ] @
Ja cu ipak odgovarati redom i ubacivati po koji komentar (lakse mi) .

Sa korisnicke strane - fino. Mislim, tu bi vise bilo utisci o klijentima. Mozda neke korisnike malo buni slicanost sa e-mail adresom (ali to je sitnica).
Kod samog sistema... Dopada mi se otvorenost protokola - cinjenica do mogu da napisem svoj klijent ako umem (i ne mrzi me ). I uvek mogu i da prosirim protokol ako mi se tako svidja (doduse uz gubitak kompatibilnosti). Dobra je stvar i sto je moguce samo kreirati username i password bez ostalih podataka. Sve ostalo je opciono.
Nedostaje mi bolje uradjen file transfer. Koliko se secam (ako u poslednje vreme nije promenjeno) on nije podrzan u samom protokolu. Ovako se tesko moze uraditi transfer izmedju razlicitih klijenata (moje iskustvo, mozda gresim).
Ideja sa transportima je u osnovi dobra ali je problem sto na jednom serveru ostavljas i U/P za sve IM sisteme cije transporte koristis. Mada ne vidim kako bi se ovo moglo adekvatno resiti. U svakom slucaju zasniva se na poverenju.
Koristio sam MSN Messenger i jedino sto mi se svidja vise nego kod jabber-a je integracija sa Windows-om ali je to secificnost MSN-a. Jedna stvar koja bi se meni svidela a koja (mislim da) nije podrzana u Jabber-u (cuo sam da jeste u ICQ-u ali ne znam tacno) je mogucnost direktnog ispisivanja onoga sto sagovornik kuca (znaci ne tek nakon slanja poruke). Ovo bi bilo izvodljivo kroz zaseban klijent (ali bi oba korisnika morala da imaju isti) ili izmenom protokola.
U pocetku sam koristio PSY ali sam ubrzo presao na JAJC (koji je tada imao mnogo vise opcija) i do sada nisam menjao. Ne svidja mi se pomenuti prenos fajlova. I... moracu da saznam kako cuva zapamcen password za PGP jer je inace smorno stalno ponovno kucanje. To su mogli bolje, nesto kao "remember for this session only". Znaci, do sledeceg pokretanja programa. Takodje interisani help sa opisom opcija (koje su opmalo konfuzne) bi dobro dosao.
Posle foruma (ovog ), najvise koristim IM za komunikaciju. Lista korisnika nije velika ali je odabrana .

Svakako bi bilo dobro imati sajt o kome pricas (pretpostavljam da mislis na sajt ES jabber servera). Doduse, to vec na neki nacin imamo u okviru ovog foruma, ali ono na sta ja mislim je veca integracija ES foruma sa ES jabber-om (posto se on ionako popularise na ES-u). Pre svega mislim na pracenje foruma preko jabber-a (i eventualno postovanje). Takodje, da se malo popularizuje groupchat, recimo tako forum "predlozi i pitanja" dopunio jednim conference room-om. Moze se i prilikom registracije korisnika uvesti pitanje da li zele da se kreira i jabber account (po default-u iskljuceno) uz link ka opisu jabber-a. Brendovani klijent nije losa ideja ali nije ni od nekog narocitog znacaja. Osim ako neko nema neku zaista dobru ideju koja se moze realizovati pomocu njega lakse nego na neki drugi nacin.

Toliko od mene (za sada, davicu vas jos cim mi nesto padne na pamet ).
[ VRider @ 13.12.2004. 13:08 ] @
Sa korisnicke strane, jabber se ne razliuje od bilo cega drugog. Jedino mi je bitno da mogu da posaljem i primim poruku, a to mogu sa bilo cim.
Koristim gaim (samo zato sto imam tonu logova, i mrzi me da ih konvertujem), s tim da se spremam da ga zamenim necim drugim. Cime? Ne znam. Mozda cu morati i sam nesto da pisem. Ne svidja mi se to sto ne mogu da kreiram jednog "buddija" i onda da za njega dodam vise naloga (icq, jabber, msn). I kad saljem poruku, ona ide preko onog servisa preko koga je drugar online, ali da to za mene ostane "tamo negde pozadi, neprimetno".
IM koristim svakodnevno. Glavna mi je online komunikacija.
Na sajtu ne bi skodilo neko uputstvo, jer je u ovom trenu prilicno beskoristan. I sam sam morao da cimam par puta ljude za neke stvari (random? ).
[ dr ZiDoo @ 13.12.2004. 17:08 ] @
Fina tema, napokon.

Mene interesuje koje klijente koristite za windows i koje za linux i naravno što. Koja je razlika između ovih novih transportera i ovih starih? Jel možete da radite filetransfer sa ICQ korisnicima preko ovoh transportera?
[ Milan Andjelkovic @ 13.12.2004. 22:27 ] @
Citat:
dr ZiDoo:Mene interesuje koje klijente koristite za windows i koje za linux i naravno što.

http://www.elitesecurity.org/tema/58590
[ random @ 14.12.2004. 02:02 ] @
Odlično, pokrenuli ste neka pitanja koja su zaista prava i na mestu, a eto i prilike da razjasnim neke nedoumice.

Citat:
Shadowed: Nedostaje mi bolje uradjen file transfer. Koliko se secam (ako u poslednje vreme nije promenjeno) on nije podrzan u samom protokolu. Ovako se tesko moze uraditi transfer izmedju razlicitih klijenata (moje iskustvo, mozda gresim).


Pazi, u suštini, grešiš. File transfer je specificiran JEP-0096 dokumentom, koji je trenutno u draft statusu, što je u principu dovoljno da implementacije u različitim klijentima mogu da rade zajedno, tj. da fajl transfer između klijenata koji su implementirali JEP-0096 funkcioniše. Međutim, pošto se na dotični JEP dugo čekalo, autori nekih klijenata (konkretno, mislim na JAJC) su implementirali file transfer „na svoju ruku“. Iz tog razloga, file transfer između JAJC-a i drugih klijenata ne radi. Sa druge strane, Psi, čini mi se Exodus i Tkabber takođe, imaju već urađen file transfer „po standardu“, i između njih bi trebalo da funkcioniše razmena fajlova. Sve u svemu, probaj da možda pređeš na drugi klijent, ako ti treba ta funkcionalnost.

Citat:
Ideja sa transportima je u osnovi dobra ali je problem sto na jednom serveru ostavljas i U/P za sve IM sisteme cije transporte koristis. Mada ne vidim kako bi se ovo moglo adekvatno resiti. U svakom slucaju zasniva se na poverenju.


Naravno, kao i sa bilo kojim drugim sistemom, sve se zasniva na tome koliko veruješ ljudima koji drže dotični servis (bilo da je to IM, email, web forum).

Ima još stvari na koje bih hteo da odgovorim ovde, ali nemam sad vremena, kasnije ću.
[ Gojko Vujovic @ 14.12.2004. 17:25 ] @
Mene zanima kad će voice i video preko jabbera?

Jednostavno pitanje pa bih i jednostavan odgovor. :)
[ random @ 14.12.2004. 17:44 ] @
Citat:
VRider: Sa korisnicke strane, jabber se ne razliuje od bilo cega drugog. Jedino mi je bitno da mogu da posaljem i primim poruku, a to mogu sa bilo cim.


Ovo je vrlo tačno. Loša stvar je što danas ako neki korisnik instalira Jabber klijent, reći će „po čemu je ovo bolje nego MSN, ICQ?“, jer krajnjem korisniku nije toliko bitno što je Jabber IETF-approved, open source sistem, bitno mu je ono što on vidi i koristi, a to je klijent. Sa jedne strane, sam cprotokol mora da bude bogatiji, recimo PubSub servis mora da bude do kraja osmišljen i implementiran da bi se na njega naslonile ekstenzije kao što su podrška za avatare i vesti i RSS feedove i slično. Sa druge strane klijenti moraju da budu prvenstveno laki za korišćenje i dobro i ukusno dizajnirani. Kao što je skoro Julian Missig na svom blogu napisao:

Citat:
Jabber clients are not anywhere near what they could be. There is not a single Jabber client which does not have one of these problems:

* it’s ugly
* it doesn’t implement very much
* it crashes a lot
* it’s hard to use
* it lets the Jabber protocol dictate its interface


Definitivno je potreban jedan je**no dobar klijent. Recimo, Pandion je dobar primer kako bi klijent za prosečnog korisnika trebalo da izgleda.

Citat:
VRider: Ne svidja mi se to sto ne mogu da kreiram jednog "buddija" i onda da za njega dodam vise naloga (icq, jabber, msn). I kad saljem poruku, ona ide preko onog servisa preko koga je drugar online, ali da to za mene ostane "tamo negde pozadi, neprimetno".


Ovaj koncept se zove "metakontakti" i neki multi-protokol klijenti ga već implementiraju (recimo Kopete, Trillian, a postoji i plugin za Mirandu). Takođe bi Psi od verzije 0.9.4 trebalo da podržava metakontakte.

Citat:
VRider: Na sajtu ne bi skodilo neko uputstvo, jer je u ovom trenu prilicno beskoristan. I sam sam morao da cimam par puta ljude za neke stvari (random? :)).

Citat:
Shadowed: Svakako bi bilo dobro imati sajt o kome pricas (pretpostavljam da mislis na sajt ES jabber servera). Doduse, to vec na neki nacin imamo u okviru ovog foruma, ali ono na sta ja mislim je veca integracija ES foruma sa ES jabber-om (posto se on ionako popularise na ES-u). Pre svega mislim na pracenje foruma preko jabber-a (i eventualno postovanje). Takodje, da se malo popularizuje groupchat, recimo tako forum "predlozi i pitanja" dopunio jednim conference room-om. Moze se i prilikom registracije korisnika uvesti pitanje da li zele da se kreira i jabber account (po default-u iskljuceno) uz link ka opisu jabber-a.


Što se integracije ES foruma sa ES Jabber servisom tiče, to se još neće desiti iz barem dva razloga:

1) Potrebno je da se pređe na drugi jabberd, koji podržava MySQL kao backend, da bi podaci o korisnicima Jabber servisa bili lako dostupni (i izmenljivi!) sa strane sajta. Trenutno razmišljam o dva rešenja, a to su jabberd2 i ejabberd (sa lakim naginjanjem ka ovom drugom), ali sam rešio da sačekam još malo da vidim kako će se situacija razvijati na polju servera. Trenutno je baza XDB, što je u suštini samo gomila XML fajlova na običnom fajl sistemu, tako da bi čitanje i pisanje po njima iz PHP-a bilo nepotrebno komplikovano.

2) Potrebno je da imamo pubsub implementaciju koja funkcioniše da bi odradili praćenje foruma kako treba. Zasad je jedino rešenje pisanje bota, što je neelegantno i komplikovano tako da bar ja nemam nameru sa tim da se smaram, jer hoću da sve to odradimo jednom, ali kako treba. Srećom, Idavoll 2 je u aktivnom razvoju, i uskoro bi trebalo da doživi svoj prvi release. Od skora, probna verzija trči na pubsub.jabber.org.

Tako da, integracije sa sajtom će sigurno biti, ali ne dok se bar gornji uslovi ne ispune.

Što se tiče priče o Jabber sajtu, otvoriću posebnu temu za priču o njemu.

[Ovu poruku je menjao random dana 14.12.2004. u 18:58 GMT+1]
[ random @ 14.12.2004. 17:49 ] @
Citat:
Gojko Vujovic: Mene zanima kad će voice i video preko jabbera?

Jednostavno pitanje pa bih i jednostavan odgovor. :)


Od klijenata, trentutno Neos MT podržava voice & video over IP. Psi 0.9.3 bi trebalo da donese podršku za voice i video chat, zajedno sa JEP specifikacijama za iste.
[ VRider @ 14.12.2004. 20:41 ] @
Citat:
Ovaj koncept se zove "metakontakti" i neki multi-protokol klijenti ga već implementiraju (recimo Kopete, Trillian, a postoji i plugin za Mirandu). Takođe bi Psi od verzije 0.9.4 trebalo da podržava metakontakte.

Od tri, 2 su za windozu, a jedan (Kopete) vuce boga zavisnosti...
Strpljenje...
[ random @ 14.12.2004. 22:31 ] @
Šta da se radi — ja zato za sad duplirane kontakte držim u posebnoj grupi, koju držim zatvorenu pri prikazu rostera.
[ Milos Stojanovic @ 14.12.2004. 22:47 ] @
Nisam koristio IM do skora jer mi se ICQ zgadio (toliko SPAMa, abusea, reklama, ...), a onda sam otkrio Jabber :)
Sviđa mi se to što su jabber serveri nezavisni, tj što sistem nije centralizovan, ali iz prakse vidim da to ima i svojih mana. Koliko puta se desilo da es, ili neki drugi jabber server budu down, pa da sa gomilom ljudi ne mogu da stupim u kontakt preko jabbera. Kada bi se ovo desilo kod ICQa? No dobro, to je nešto na šta ne može da se utiče.
Otvorenost protokola je naravno veliki bonus, ali, kao što ste rekli, sa strane običnog korisnika ovo nije plus, jer prosečan korisnik ne vidi direktnu korist od ovoga.
Baš me čudi da i pored otvorenosti još nema ljudskog jabber clienta. Za Windows, tu je JAJC koji je praktičan i dopadljiv, ali nema neke bitne opcije, npr. podršku za više jabber servera od jednom, loš file transfer, itd. Dok zato PSI ima ovo, ali je totalno non-user-friendly. Kad bi se ova dva spojila ...
Jabber definitivno ima mnogo koristnih mogućnosti, ali još uvek mu fali veća popularnost, jer ipak najbitniji uslov da jedan IM bude dobar je da ima veliki broj korisnika.
Da svi ljudi sa kojima sam u kontaktu koriste jabber, definitivno bih bacio svoje ICQ i MSN transport u đubre i nikad ih više ne bih otvorio. Ali kako da nateram nekog da koristi jabber kad za ICQ/MSN ima tako lepe i šarene klijente? :(
[ random @ 15.12.2004. 18:46 ] @
Citat:
trooper: Sviđa mi se to što su jabber serveri nezavisni, tj što sistem nije centralizovan, ali iz prakse vidim da to ima i svojih mana. Koliko puta se desilo da es, ili neki drugi jabber server budu down, pa da sa gomilom ljudi ne mogu da stupim u kontakt preko jabbera. Kada bi se ovo desilo kod ICQa? No dobro, to je nešto na šta ne može da se utiče.


Dešavalo se i kod ICQ-a, dosta puta (doduše ne toliko u zadnje vreme), da server ne radi kako valja ili bude nedostupan. Pa onda razne promene protokola zbog kojih stari klijenti više nisu hteli da rade, nego su se morale skinuti nove verzije sa njihovog sajta, ili (ko je koristio ICQ na Unix-u) čekati da autor klijenta izda novu verziju koja radi sa novim protokolom. Na žalost, nedostupnost servera, ili linka ka serveru je nešto na šta se teško utiče. Jedino rešenje je dobro izabrati server, a kriterijumi za to su razni. Recimo, es je na Veratu, pa samim tim i ovaj Jabber server zavisi od njihovog linka.

Citat:
trooper: Jabber definitivno ima mnogo koristnih mogućnosti, ali još uvek mu fali veća popularnost, jer ipak najbitniji uslov da jedan IM bude dobar je da ima veliki broj korisnika.


Nije broj korisnika uslov da IM sistem bude dobar, već popularan. U pitanju je neka vrsta lavinskog efekta, tj. izvod broja korisnika po vremenu je funkcija trenutnog broja korisnika. Zato je potrebno dosta inicijalnog marketinga (posebno „word of mouth“), da se poveća ta baza korisnika do neke kritične veličine gde će sama sebe nastaviti da povećava.

Drugim rečima, treba nam više žena koje koriste Jabber ;o).
[ Milos Stojanovic @ 15.12.2004. 19:08 ] @
Pa da, na to sam mislio kada sam rekao da bude 'dobar', samo sam se izgleda loše izrazio.

Citat:
random:Drugim rečima, treba nam više žena koje koriste Jabber ;o).

E baš to! :) Skoro sve devojke koje ja znam preko IMa koriste ICQ, tek po neka MSN, a nijedna jabber. Šmrc...

Ali možda i sami korisnici treba da rade više na promovisanju jabbera? Mada nema sile da pojedine nateram da pređu na njega (a nije da nisam probao...)
[ random @ 16.12.2004. 16:29 ] @
Šalu nastranu, ima registrovanih devojaka, nije da ih nema. Prelistaj malo lokalni JUD servis (users.elitesecurity.org).
[ random @ 19.12.2004. 04:59 ] @
Još neko?
[ random @ 19.12.2004. 15:09 ] @
Mladi Justin Karneges, tvorac Psi klijenta je napisao dobar tekst o trenutnom stanju stvari u Jabber svetu, i svoje mišljenje (sa kojim se dobrim delom slažem) o tome zašto Jabber tako sporo napreduje. Sećam se da sam ja još prošle godine imao slogan "svi Srbi na Jabberu do 2004"), a realno nismo daleko odmakli od tada, ni sa serverima ni sa klijentima, uglavnom zato što jako malo ljudi (na prste jedne da ih nabrojiš) radi full-time na Jabber projektima.

http://delta.affinix.com/docs/sadstate.html

Justin nije jedini, ovih dana se dosta priča o lošem stanju stvari u Jabber zajednici, overite Planet Jabber.