[ sadux @ 13.12.2004. 02:03 ] @
Japanci, poznati po svojoj vekovnoj tradiciji u poznavanju mirisa, koriste jedan trik: rasprše malo esencije limuna u radnu prostoriju da bi radnici ostali budni i aktivni.

Aromakologija je nauka koja se bavi fiziologijom i efektima mirisa na ljudski organizam, moderna verzija drevne aromaterapije. Prof. dr Barbaro Pontorijero sa Univerziteta u Milanu kaže da ćelije organa čula mirisa prepoznaju nekoliko hiljada molekula prisutnih u esencijalnim uljima i preko mirisnog nerva šalju elektrohemijsku poruku limbičkom sistemu, pre svega amigdali i hipokampusu, koji predstavljaju sedište emotivne memorije.

- Tu miris stavlja u pokret vezu sa drugim delovima mozga, hipofizom i hipotalamusom. Oni pretvaraju poruku u naredbu da se proizvode hormoni koji relaksiraju ili stimulišu - kaže Pontorijero.

Đorđo Anesi, dermatolog, pak upozorava kako treba koristiti esencijalna ulja koja su danas toliko u modi.

- Neka istraživanja ukazuju na efikasnost određenih mirisa kod nekih problema sa kožom, ali treba ih koristiti uz veliki oprez. Mogu izazvati alergije, mrlje ili crvenilo kože. Ukoliko se progutaju, mogu biti otrovni.