[ alex @ 13.12.2004. 11:07 ] @
Hrvatska firma Mono Software, registrovana u Osijeku, Hrvatska, za svoje ime kao i ime svojih proizvoda koristi ime Mono - sto je takodje ime open source .NET implementacije - Mono Project. Stavise, Mono je registrovani trademark od strane Novell kompanije, koja je i sponzor Mono projekta.

Ova informacija, pre par dana, pojavila se na mono developer mailing listi u ovom threadu. Za sada jos uvek nema jakih reakcija i komentara, no, s obzirom da je otkrice isplivalo tokom vikenda, vece reakcije mogu se ocekivati tokom ove nedelje.

Meni ovo lici kao zloupotreba Mono imena za poboljsanje svog tiraza i voleo bih da vidim reakciju Novell-a. Doticna firma iz Hrvatske se reklamira na nekoliko .NET foruma i sajtova sto samo moze uneti konfuziju na trzistu i naneti stetu Mono projektu.

Kakvo je vase misljenje o ovoj situaciji?
[ dpop @ 13.12.2004. 11:30 ] @
Slažem se u potpunosti sa tim razmišljanjem i mislim da ta pojava neće ostati bez odg. reakcije ni u Open zajednici u .HR . Proprietary names kao što je i Mono je vlasništvo tog projekta i nije dozvoljeno da ga arči kome se učini da dobro zvuči...Tu sam vijest primijetio na it.monitor.hr ....
[ Sundance @ 13.12.2004. 11:42 ] @
Mono je normalna rijec u engl. jeziku, bas kao i windows, outlook, word.. Malo je cudno sad sve to gledati iz linux-centric persperktive, ali kad je evil empire tuzilo lindows, radilo se o MONOpolu, jelte? :)

Moje je misljenje da ce im mono u nazivu na .NET trzistu samo odmoci..
[ MAD-MAX @ 14.12.2004. 23:43 ] @
Kako ta firma ima i te kakve veze sa .NET-om i Mono-om onda ce verovatno Novell da reaguje i mislim da treba da reaguje.
[ Nedeljko @ 15.12.2004. 01:11 ] @
Citat:
Sundance: Mono je normalna rijec u engl. jeziku, bas kao i windows, outlook, word.. Malo je cudno sad sve to gledati iz linux-centric persperktive, ali kad je evil empire tuzilo lindows, radilo se o MONOpolu, jelte? :)

Moje je misljenje da ce im mono u nazivu na .NET trzistu samo odmoci..


Da li će im pomoći ili odmoći ne znam, ali neovlašćeno korišćenje zaštićene robne marke je protivzakonito, i samim tim kažnjivo
[ Sundance @ 15.12.2004. 01:17 ] @
Apsolutno. Samo kad Novell sazna kakvo je korumpirano sudstvo u hr, da se sporovi vode desetljecima, mozda i odustane, hehehe. Ili to sve ide preko neke medjunarodne razine?
[ mmix @ 15.12.2004. 03:43 ] @
Ovo je tema za Advocacy... Molim odgovarajucu osobu da ovu temu "preturi" tamo...
[ mmix @ 15.12.2004. 22:28 ] @
Polako, ljudi, niste u pravu a evo i zasto.

Trademark nije rec ili sklop reci, trademark je u najbolju ruku najobicniji crtez, koji moze ali i ne mora da sadrzi tekst. Novell ima Mono trademark ali je i to crtez na kome je ispisana rec mono .

Pun spisak uslova za registrovanje trademarka imate na ovom linku:
http://www.registeringatrademark.com/trademark-requirements.shtml

Posto je mono veoma stara i veoma rasprostranjena rec, siguran sam da postoji desetine ako ne i vise registrovanih trademarkova koji u potpunosti ili kao deo sadrze mono. Dok god su ti trademarkovi sa razlicitim crtezima, ne postoji zloupotreba trademarka. Cak je i najobicnija promena fonta dovoljna da trademark bude dovoljno razlicit.