[ dr ZiDoo @ 14.04.2002. 00:33 ] @
Nesto surfam i nadjem neku stranicu sa besplatnim operativnim sistemima i pitam se ima li mjesta na ovom svijetu za vise od jednog ili u najboljem slucaju dva opereativna sistema? Na ovom svijetu koji se odavno vec vrti oko M$ ose skoro da nema mjesta za druge operativne sisteme. Naravno sada ce Linux useri da postaju neke statistike ali kako se meni cini stvari stoje ovako:

Windows je veoma solidan operativni sistem, koji i nije toliko bagovit koliko se digla hajka. Trenutno je najpopularniji i za njega je napisano najvise aplikacija korisnih ili nekorisnih nije sada ni bitno toliko. E da bude objektivni napisano je i najvise virusa, ali...

Linux sistemi po meni nikada nece biti desktop sistemi. Linux je svojom strukturom i teskom konfigurisanju i mnogo jos cemu daleko od sektop sistema. Sada za Linux ima i aplikacija dovoljno, ali jednostvno on je nekako preglomazan. Sama instalacija, dve particjie, podesavanje X windowsa... pa ako nista da instalirate zvucnu karticu treba da rekompajlirate kernel, a pitajte osobe koja se svrstava u "normalne" usere jel zna sta je krenel? Medjutim da vidmo dobre osbine: OpenSoruce, stabilnost, super se ponasa kao serevr platforma, sigurnost...


MacOS, po meni najbolji OS. Tamo je uradjeno pametno, uzete su najbolje stvari iz windowsa i najbolje iz unixa. Tu je BSD krenel koji je super, Aqua user interfrace koji ubi sakama i dizajnom i funkcionalnoscu, koji je lagan za koristiti i u istu ruku simple ko windows. Ima dosta aplikacija, malo virusa, sve sto se moze pozleti, samo da se moze instalirati na PC racunare.

E sada se ja pitam imali mjeste za druge OS pored gore navedenih. Zasto, zasto svaki novi OS koji valja propane za godinu dana. Sada da napravimo samo dva presjka:

BeOS - kreno je polako, malo hardwara malo sowfware i kada se priblizo konkurenciji stalo se sa razvijanjem.
QNX - prica je vise nego ista. IDENTICNA.

U cemu je caka. Da li postoje neki tajni monopoli koji ubijaju male firme. Da li im prijete? Zasto su propali pri samom vrhuncu? Zasto npr. BeOS nije nastavijo sa razvijanjem, ili QNX. Nesto im je falilo? Po meni QNX ima bolje sanse za desktop OS ne FreeBSD. A o BeOS-u da nepricam.

Da cujem vase komentare iskreno mislim da ce ih biti dosta.


*** Ovo je samo neko moje misljenje, nikoga ne ubjedjujem u nista. Inace ja koristim WindowsXP, Linux Slackware 8 i QNX 6 ***
[ Floyd @ 14.04.2002. 07:59 ] @
Sve te projekte treba i finansirati.
Bez obzira koliko se ljudi borili za besplatan software, moraju ti ljudi od necega i da zive. Da bi ostali OSevi, kao recimo BeOS usli u igru, tu treba mnogo reklamiranja, mnogo rada, za sta su potrebna i sredstva.
Naravno da je podrzanost hardwarea veoma bitan faktor, jer ko ce koristiti neki OS gde mu skoro nista ne radi...
[ random @ 14.04.2002. 11:54 ] @
Priča BeOS-a i QNX-a je daleko od identične.

Prvobitna namena BeOS-a je bila da to bude jednokorisnički desktop sistem prilagođen radu sa multimedijom, koji pritom trči na hardveru iste firme (Be Box) i na taj način pokopa Apple na tržištu softvera za obradu slike i zvuka. Be Box je propao, a Be Inc. je promenila biznis strategiju krenuvši u dva smera: radeći BeOS kao embedded sistem za upotrebu u IA, i istovremeno portujući BeOS na x86 da se takmiče sa Microsoftom na desktop tržištu, mada i ovog puta vrlo ambiciozno -- od početka im je strategija bila "native or bust" i nisu se uopšte trudili da olakšaju portovanje već postojećih aplikacija sa recimo Unix-a ili Windows-a, već su forsirali developere da pišu nove aplikacije. Zbog ovoga u startu nisu mogli da privuku kritičnu masu korisnika koja bi privukla velike kompanije (Adobe, Corel), pa su na kraju bankrotirali. Otkupila ih je kompanija Palm. Trenutno određeni broj entuzijasta i bivših developera iz Be Inc. radi na projektu OpenBeOS, pokušavajući da održi sistem živim, mada je najveći broj korisnika već odavno napustio ovu platformu.

Sa druge strane QNX je sistem baziran na vrhunskom real-time mikrokernelu, dizajniran za ozbiljne primene u nauci gde je potrebna akvizicija i obrada podataka u realnom vremenu, i oni na tom polju imaju već veliku bazu korisnika. Njihova strategija na desktop polju je bila nešto konformističkija -- pošto im je sistem već bio POSIX.2 kompatibilan, uradili su svoj X server (i to rootless, što znači da X aplikacije mogu da koegzistiraju sa Photon MicroGUI aplikacijama na istom desktopu) i na taj način u startu dobili veliku količinu besplatnog Unix softvera. Kompanija još uvek nije bankrotirala, valjda im dobro ide.1�oljšana i sada ima slijede
[ dr ZiDoo @ 14.04.2002. 12:33 ] @
Citat:
Floyd:
Sve te projekte treba i finansirati.
Bez obzira koliko se ljudi borili za besplatan software, moraju ti ljudi od necega i da zive. Da bi ostali OSevi, kao recimo BeOS usli u igru, tu treba mnogo reklamiranja, mnogo rada, za sta su potrebna i sredstva.
Naravno da je podrzanost hardwarea veoma bitan faktor, jer ko ce koristiti neki OS gde mu skoro nista ne radi...


Upravu si skroz, i ti i random ( sto se tice identicnosti BeOS i QNX mislim na propast ), da ali zasto su imali tako dobre finansije na pocetku a propali kada su postli neko i nesto? kontate? Ko je finansiro beOS kada je bio u pelenama? Logicnije je da ces naci sponozra kada ti software postane popularan i dobar?

I sto se tice QNX-a, ja ga koristim samo me interesuje sto nema aplikacija za njega? www.qnxstart.com jedian normalna stranica pored qnx.com je ugasena, sta je ostali od njega jedan irc i icq klijent, i demo QIII arene?
[ random @ 14.04.2002. 12:45 ] @
Hmm, evo par QNX linkova...

http://dmoz.org/Computers/Soft...perating_Systems/Realtime/QNX/
[ Jovan Marjanovic @ 16.04.2002. 12:37 ] @
Evo da i ja odgovorim na ovu temu, koja je moram da priznam izuzetno laicki postavljena, bez mnogo znanja o materiji o kojoj se radi.
Prvo me zanima zasto je ovakvo pitanje postavljeno u other unices forumu? Ovaj forum se ne bavi bas preterano desktop masinama, vec unix sistemima koji su prvenstveno serverske platforme, ali isto tako
firme kao SUN, IBM, HP, SGI i slicni proizvode takozvane workstation sisteme, koji se donekle mogu nazvati desktop masinama. Glavna razlika izmedju tih desktop sistema, i onoga nasta je prosecni korisnik navikao je to da su to strogo namenski sistemi koji se obicno dobiju uz odredjeni softver koji se korisiti, bila to CAD aplikacija, ili aplikacija za obradu filma, zvuka, ili neceg treceg. Isto tako cene doticnih sistema se krecu od par hiljada do par stotina hiljada dolara. Sve zavisi od namene za koju je sistem kupljen. Kad sa druge strane pogledas ono nasta smo svi navikli, kao sto su windows, linux, MacOS, QNX, BeOS, opet sve ima svoju namenu. Neki od doticnih operativnih sistema su imali vise, neki manje uspeha, ali tvoja izjava da linux nikada ne moze da zameni windows kao desktop je 100% pogresna. Najvise instaliranih windows masina je trenutno po velikim firmama, a ne po kucama kao sto se misli. Te masine se koriste za obradu teksta, za e-mail, za excell tabele, powerpoint prezentacije, ili kao programerske radne stanice za razvoj windows softvera. Ako pogledas zasta se najvise upotrebljavaju, Linux jako lako moze da ih zameni u vecini tih poslova, i u poslednje dve godine se pojavilo sve vi se malih i malo vecih firmi koje su se odlucile iz finansijskih razloga da koriste linux desktop masine u svakodnevnom poslu. Glavni razlog je licenciranje i odrzavanje istih masina. Ako jedna firma koja ima donekle ograniceni budzet mora da kupi 200 radnih stanica, na kojima ce raditi 200 komercijalista, vise se isplati da se kupi podrzana OS solucija koja kosta do 80% manje nego microsoft solucija, a isto tako doticni sistemi provereno rade dosta bolje nego microsoft sistemi. Sto znaci da su brzi, stabilniji ...
MacOS je takodje izvanredan sistem koji se masovno koristi za obradu grafike, teksta, primpremu za stampu ...
Tako da mislim da mozemo slobodno da zatvorimo ovu temu, i da ne zapocinjemo jos jedan flame war tamo gde apsolutno jine potreban.
[ leka @ 16.04.2002. 15:56 ] @

dr ZiDoo, prvo mi recite cime se bavite i da li smatrate sebe dovoljno kompetentnim za jednu ovako veliku raspravu? Koliko RADNOG iskustva imate i sa kojim operativnim sistemima? Da li ste neki Operativni Sistem osim Windows-a koristili vise od par dana (sati)? Pre nego odgovorite na ovo pitanje MOLIM vas da dobro razmislite! Ja cu vrlo rado da raspravljam sa Vama i to SAMO i SAMO argumentima! I za tu priliku cak ima da napravim i poseban forum!

Citat:
dr ZiDoo:
Upravu si skroz, i ti i random ( sto se tice identicnosti BeOS i QNX mislim na propast ), da ali zasto su imali tako dobre finansije na pocetku a propali kada su postli neko i nesto? kontate? Ko je finansiro beOS kada je bio u pelenama? Logicnije je da ces naci sponozra kada ti software postane popularan i dobar?

I sto se tice QNX-a, ja ga koristim samo me interesuje sto nema aplikacija za njega? www.qnxstart.com jedian normalna stranica pored qnx.com je ugasena, sta je ostali od njega jedan irc i icq klijent, i demo QIII arene?


Ovo sto ste rekli odmah pokazuje nizak stepen poznavanja Operativnih Sistema o kojima pricate! Ja zaista necu da raspravljam sa nekim ko je samo cuo za QNX ili BeOS.

Kad vec toliko volite Microsoft predlazem i Vama i svima koji ga vole da konacno shvate zasto je Be Corp. propao. Objasnjenje je ovde: http://www.beincorporated.com/...s/02-02-19_msft_complaint.html . A da ste toliko upoznati sa problematikom znali bi za ovo... Kao sto bi trebalo da znate o mnogim drugim "igrama" koje Microsoft igra na crno. Razmislite dobro sta to Microsoft trazi na Balkanu i ne samo na Balkanu... Zasto se bori da "okupira" vlade u drzavama sa svojim softverom? - Odgovor je na engleskom i zove se "World Domination" i o tome su pricali mnogo pametniji ljudi i od Vas i od mene. Razmislite o ovome molim Vas pre nego ponovo pocnete ovakvu raspravu... A i ako pocnete, uvek cete nailaziti na moja argumentovana demantovanja takvih izjava!