[ Goran Udovicic @ 13.12.2004. 22:52 ] @
Cao

Nameravam da se u najskorije vreme prebacim na Linux i bas sam zapeo da ga naucim od nule. Ono sto mi je bitno jeste postepen prelaz, jer imam dve mashine, znaci ne zanima me KDE, gnome i ostale gluposti. Hocu da naucim i instalaciju x servera i nekog grafickog okruzenja (enlightment), podesavanja i optimizaciju za odredjene procesore i kompajliranje. Znaci sve postepeno. Skupio sam brdo literature i spreman sam da startujem. E sad da li je bolje da se igram sa LFS-om ili nekom gotovom distribucijom tipa Mandrake 10.1 ili nesto trece?

Unapred hvala!!!!
[ Not now, John! @ 14.12.2004. 00:11 ] @
Koliko si odlučan?

Instalacija LFS te može samo obeshrabriti ako nisi imao nikakva iskustva sa Linuxom. Mene je skoro obeshrabrila, iako sam već duže vrijeme koristio Linux. Sad znam da nema bolje distribucije od LFS. Sve zavisi od tebe. Možda je najbolje da uzmeš neku gotovu (RedHat/Fedora, SuSE, Mandrake), pa da pređeš na LFS kada dovoljno zavoliš Linux.
Srećno!
[ snipe714 @ 14.12.2004. 00:51 ] @
Citat:
Goran Udovicic:
ne zanima me KDE, gnome i ostale gluposti. Hocu da naucim i instalaciju x servera i nekog grafickog okruzenja (enlightment), podesavanja i optimizaciju za odredjene procesore i kompajliranje. Znaci sve postepeno.

Odavde otprilike zakljucujem da te "fensi" okruzenja smaraju :) Ako je tako, probaj Slackware, 100% ce ti se dopasti, cist je i krajnje jednostavan za skontati ako vec volis da citas dokumentaciju. Naravno, ima i on KDE i "ostale gluposti", ali mu je instalacija pseudo-graficka, potpuno ne-fensi ali skroz prilagodljiva. Da ne pricam o cistoci sto se tice konvencija o rasporedu direktorijuma i slicno. Konkretno kod kompajliranja, na primer, nikad nece prijaviti da nesto nedostaje samo zato sto je instalirano tamo gde ne treba, itd.

Da ne sirim pricu dalje, ali morao sam malo da sirim veru ;]

BTW, lepo je videti tako motivisanog Windows korisnika, i to u pravom smeru (lagano ucenje).

Chao!
[ impaque @ 17.12.2004. 00:35 ] @
Pogledaj Gentoo.

Može da se ide od "nule", mada je proces bildovanja paketa donekle automatizovan: postoji sistem paketa zvan portage. Imaš potpunu kontrolu nad sistemom, pa izvoli i eksperimentiši. Ima vrlo jak community (uneseš par opštih Linux-related ključnih reči i voila! Treći-četvrti link na Googleu je u vezi sa Gentoo-om) i fenomenalnu dokumentaciju. Mala napomena: poželjna je stalna Internet konekcija zbog skidanja source paketa i sinhronizacije portage stabla.

snipe:
Čovek bi da optimizuje i da kroji sistem po svojoj meri, a Slackwareu to i nije baš primarna osobina...