[ ljuban @ 15.04.2002. 19:13 ] @
Vidim da ovde ima svega i svacega ali Oracle ne srecem bas nesto (sto je manje-vise i razumljivo). Treba li nekom dobar poznavalac Oracle-a 8.x, Oracle-a 8i a za nekih nekoliko meseci i Oracle-a 9i. Bavi li se neko nekim poslom koji ima veze sa ovom bazom i ukratko trebe li pomoc, savet, neko da odradi posao, neko da administrira neko da instalira i podesi itd.???

[ Ni ten ichi ryu @ 15.04.2002. 21:33 ] @
imam ja jedan software, koji bi ceo trebao da se uradi u oracle tehnologiji, ali nemam sad mogucnosti da to razvijam...
inace, cini mi se da je oracle suvise slabo zastupljen u Yu, a i ono malo oracle programera koje imamo traze suvise veliki kesh za bilo kakav posao....
[ ljuban @ 15.04.2002. 21:51 ] @
Napisi mi tacno o kakvom se softveru radi (ne moras celokupnu specifikaciju) ali nesto konkretnije. Koja verzija Oracle-a je u pitanju. Ne mogu puno da ti kazem a imam puno toga da pitam tako da ne bi bilo lose da mi posaljes ili ovde ili na e-mail nesto detaljnije o tom softveru tako da ti mogu reci koliko bi to kostalo i koliko sre krece cena takog neceg sto zahtevas.

Inace moj e-mail je:
[email protected] ili
[email protected]
[ jc denton @ 15.04.2002. 22:03 ] @
Citat:
Trut:
imam ja jedan software, koji bi ceo trebao da se uradi u oracle tehnologiji, ali nemam sad mogucnosti da to razvijam...
inace, cini mi se da je oracle suvise slabo zastupljen u Yu, a i ono malo oracle programera koje imamo traze suvise veliki kesh za bilo kakav posao....


Za ovo si verovatno u pravu, mada u skoro svim vecim firmama u Krusevcu su Oracle sistemi (Merima, na pr.).
Mene interesuje nekoliko stvari. Sta se podrazumeva pod Oracle programerom ? Jel postoji neki besplatan Oracle ? Koji je brzi, MySQL ili Oracle ?

pozdrav
[ Rodd @ 15.04.2002. 22:21 ] @
Oracle je najbolja baza na svetu i veoma je zastupljena i kod nas.

Javi se firmi "Mega" iz Beograda (www.mega.co.yu). Njima je trenutno potreban DBA upravo za Oracle.

Pozdrav.
[ Zoran Rašković @ 15.04.2002. 23:06 ] @
Kada pricamo o VELIKIM bazama, tipa terabajta podataka, tu je Oracle nenadmashiv naravno.
[ ljuban @ 15.04.2002. 23:21 ] @
Prvo da se zahvalim Rodd-u na linku za posao, videcu sta je stvarno njima potrebno.
Prvo sto se tice saradnje sa velikim firmama tu nazalost jos uvek nemaju pristup slobodni strelci. To sve mora da ide preko vise posrednika tako na kraju onaj koji stvarno odradi posao dobije najmanje. Bar sto se Krusevca tice, sam ulazak u Merimu, Rubin, FAM i jos neke (makar i ako cistac) je moguc jedino ako ti je Kostunica tata.
A sto se tice prethodne poruke da odgovorim na Trutu sta je to Oracle programer. Programiranje u Oracle-u prevashodno zahteva poznavanje SQL-a, PL/SQL-a (otprilike kombinacija Pascala i SQL-a). Oracle ima jaku podrsku za Javu, XML i jos mnogo toga ali programeri u Oracle-u prevashodno rade u Oracle Developer-u 6.0 ili 6i (sto je zadnja verzija). Ovaj programski paket se sastoji iz tri dela (uslovno receno) i to su Oracle Forms, Oracle Reports i Oracle Graphics. Ukratko u prvom se kreira interfejs, a drugi i treci sluze za kreiranje izvestaja, s' tim sto zadnji moze da kreira izvestaje i statistike i da ih graficki prikaze a Reports radi kreiranje izvestaja na "papiru" (kako ce da se odstampa). Tu postoji jos i Oracle Designer u kome moze da se kreira ER dijagram baze i da se uveze u Oracle.
U svakom slucaju najpotrebnije je da znas SQL i PL/SQL, tu su jos u paketi sto je nesto kao klase u nekom objektnom jeziku, koje takodje moras da znas da koristis kada bude potrebno itd.
Postoji dostupan Oracle koji mozes da preuzmes na sajtu www.oracle.com, ali moras prvo da se registrujes kod njih. Kada kliknes na download, otici ces na stranu gde mozes da izaberes instalaciju Oracle-a koja ti je potrebna. Ako hoces da ti stigne nesto besplatnog softvera izaberi Oracle9iAS i sledi dalja uputstva.
Na kraju ces videti da mozes da izaberes CD-ove koje ce ti poslati za 3-4 nedelje. Ima cetiri razlicite instalacije, jedan koja ti eventualno moze biti od koristi je instalacija baze 9i koja se vodi kao Internet Designer ili tako nesto, ali snaci ces se valjda vec oko toga.
Sto se brzine tice tu nema sta da se meri. Oracle je za sada neprevazidjen, ali ga svi za sada daleko zaobilaze jer je isuvise velik, a sve sto je veliko ima i mnogo da se uci tako se svi za sada ogranicavaju na nesto lakse jer nemaju vremena (a i prostora) da se bave tim.

Toliko.
[ jc denton @ 16.04.2002. 02:48 ] @
Citat:
ljuban:
Prvo sto se tice saradnje sa velikim firmama tu nazalost jos uvek nemaju pristup slobodni strelci. To sve mora da ide preko vise posrednika tako na kraju onaj koji stvarno odradi posao dobije najmanje. Bar sto se Krusevca tice, sam ulazak u Merimu, Rubin, FAM i jos neke (makar i ako cistac) je moguc jedino ako ti je Kostunica tata.


Hvala na objasnjenju za Oracle.

A sto se tice ovih firmi koje si pomenuo, da ti navedem samo jedan primer. Adminstrator Oracle baze i celokupne mreze u Merimi je slucajno moj skolski, ali mu Kostunica nije tata :). Decko je lepo zavrsio ETF sa visokim prosekom, prijavio se na konkurs za to radno mesto i primljen je.Merima do tada nije imala coveka koji je vrsio taj posao, nego su valjda ovi iz Digit-a dolazili s vremena na vreme da odrade po nesto. Ovo su ti informacije iz prve ruke.

pozdrav.
[ Ni ten ichi ryu @ 16.04.2002. 03:59 ] @
ljubane, hvala na ponudi, ali sad je definitivno nemoguce raditi taj projekat iz nekoliko razloga... inace, moj software je napravljen u FileMakerPro, i trenutno ide kako treba. ako budem imao neku konkretniju porudzbinu (citaj: dovoljno para) koja zahteva oracle, rado cu te kontaktirati i videti kako dalje.
u svakom slucaju hvala.
[ ljuban @ 16.04.2002. 10:17 ] @
Citat:
jc denton:

Hvala na objasnjenju za Oracle.

A sto se tice ovih firmi koje si pomenuo, da ti navedem samo jedan primer. Adminstrator Oracle baze i celokupne mreze u Merimi je slucajno moj skolski, ali mu Kostunica nije tata :). Decko je lepo zavrsio ETF sa visokim prosekom, prijavio se na konkurs za to radno mesto i primljen je.Merima do tada nije imala coveka koji je vrsio taj posao, nego su valjda ovi iz Digit-a dolazili s vremena na vreme da odrade po nesto. Ovo su ti informacije iz prve ruke.

pozdrav.


Postoje dve solucije zasto su ga primili: Prva je da mu nije tata Kustunica nego da mu tata ili majka rade u Merimi a druga je da su im ovi iz Digit-a uzimali previse para tako da su morali. Ne znam koliko je vremena proslo od tada jer sada neki ljudi koju su zavrsili Elektronski fakultet u Nisu stvarno imaju problema da udju u ove firme jer primaju samo decu svojih radnika i to ne uvek. Radio sam i firmi koja je radila (i jos uvek radi) Oracle u DIN-u u Nisu tako da znam kako idu takvi poslovi a to je vec i svima do sada vec jasno. Nisam bio neki vrstan programer u Oracle Developeru tako da sam tamo poprilicno naucio (moja specijalnost je administracija) tako da sam znao samo da programiram u SQL-u i PL/SQL-u a okruzenje sam morao da ucim (inace ko ne mora bolje da ne pocinje sa tim jer je mnogo budjavo i mnogo neobicno ako ga poredite sa bilo kojim danas poznatim :Delphi, Visual Studio itd.). Na administraciju se ipak za takve stvari ne obraca paznja jer je Oracle "dobro" napisan pa trpi svakojake gluposti sve do oko 70-100 korisnika ali kasnije mogu da dodju ozbiljni problemi. Postoje neka pisana i nepisana pravila (koja se srecu u praksi) za pisanje takvog softvera jer mnogo gluposti moze vrlo da optereti bazu. Stalna validacija polja u formi, izvrsavanje commit-a posle svakog podatka, pozivanje velikih i lose napisanih procedura, itd. ima mnogo toga moze poprilicno da sahrani bazu.
Ipak sta zna onaj salterski sluzbenik koliko to brzo treba da radi. Oni koju pisu softver ga naprave onako kako misle da treba a okruzenje nije objektno orijentisano tako da mogu svakojake gluposti da se napisu (ne kazem da u objektnom ne mogu ali su ipak pravila strozija). Posle kada stvar poprilicno poraste u pocne da polako puca onda se zovu razni ljudi sa strane. Ipak nisam jos video neki Oracle ovde koji koristi napredne tehnologije Oracle kao sto su replikacija (video sam u Vojvodjanskoj banci i nesto u EPS-u), portale, koriscenje XML-a, Jave i monge druge stvari. Oracle se uglavnom koristi kao baza a interfejs se obicno pise u necem drugom (Delphi, Visual C++ itd.). Imam prijatelja koji sada mora da radi sa Oracle-om i sa ColdFusion-om, tacnije ima ih trojica koji moraju za dva meseca da naprave nesto interesantno (da ne duzim mnogo), a niko od njih ne zna ni jedno ni drugo tako da je sada u pocetku vrlo veselo. Za COldFusion nece da imaju toliko problema koliko za Oracle jer se Oracle uci od 12-18 meseci (da bi se znalo od svega po nesto a za nesto stvarno ozbiljno trebe jos i vise vremena) a slozicete se da za ColdFususion treba manje. Ja sada stojim u cosku i cekam da stvar sazri pa kada bude zrela da upadnem da vrsim remont.

Toliko (oduzih). Ako vas jos nesto interesuje recite.
[ jc denton @ 05.05.2002. 22:47 ] @
Ljubane, kazi mi samo da li si iz Krusevca ?
[ ljuban @ 06.05.2002. 23:27 ] @
Citat:
jc denton:
Ljubane, kazi mi samo da li si iz Krusevca ?


Ne nisam iz Krusevca. Ako te bas interesuje ja sam iz jednog sela (ne znam odakle si ti) koje se zove Ribnik i nalazi se 20-ak kilometara od Krusevca prema Trsteniku. Inace ja sam sada (od juna zvanicno) apsolvent na Elektronskom fakultetu u Nisu.

Da li te interesuje jos nesto???
[ jc denton @ 07.05.2002. 00:22 ] @
Ma ne, samo onako pitam da proverim da li nisi mozda ti taj Punosevac koga znam iz vidjenja.

pozdrav
[ ||NeX|| @ 09.05.2002. 18:38 ] @
Ja sam čuo da će se u nas u BiH organizovati ljetna škola oracle-a i da na kraju se polaže, pa ako položiš dobiješ diplomu, koju trenutno ima samo oko 20000 ljudi u Svijetu. Za školu se plača 2500$! Sada ja tebe pitam, treba li meni ETF u Svijetu ako imam taj Oracle Certified Ingineering Diplom?
[ Riste Pejov @ 15.05.2002. 19:00 ] @
Citat:
||NeX||:
Ja sam čuo da će se u nas u BiH organizovati ljetna škola oracle-a i da na kraju se polaže, pa ako položiš dobiješ diplomu, koju trenutno ima samo oko 20000 ljudi u Svijetu. Za školu se plača 2500$! Sada ja tebe pitam, treba li meni ETF u Svijetu ako imam taj Oracle Certified Ingineering Diplom?

Covece treba ti ETF i to kako :)
te Oracle ili RHCE ili MCSD diplome pomazu pri nalazenju posla,
ali ***ote dipl. ing. je institucija !

Ja imam MCP za MS SQL 7 i VC6 fali mi jos jedan ispit za MCSD, ali dzaba ti je to kad nemas dipl ing.
[ ljuban @ 15.05.2002. 22:48 ] @
Citat:
||NeX||:
Ja sam čuo da će se u nas u BiH organizovati ljetna škola oracle-a i da na kraju se polaže, pa ako položiš dobiješ diplomu, koju trenutno ima samo oko 20000 ljudi u Svijetu. Za školu se plača 2500$! Sada ja tebe pitam, treba li meni ETF u Svijetu ako imam taj Oracle Certified Ingineering Diplom?


U potpunosti se slazem sa prethodnim odgovorom. Inace, ako ce sigurno da se polaze nesto moras malo vise da se raspitas sta je to i sto je vrlo bitno za koju verziju Oracle-a. Ima velike razlike u testovima koji se organizuju jer u vezi Oracle-a ima vise testova od OCP, testova za programera,....
Vidi o cemu se radi (ako se radi sto mi je nesto sumnjivo) pa se javi, ali samo da ti kazem ti kursevi traju od 3 do 5 dana i pored njih moras da imas gomilu originalne literature iz koje ces da ucis i odredjeni vremenski rok u kome moras da izadjes na ispit.... Ima mnogo peripetija u vezi toga, nego se ti prvo, blago meni, raspitaj da ja ne tupim dalje napamet...
[ Mala021 @ 03.06.2002. 10:34 ] @
Sta vam konkretno treba? Imam poprilicnog iskustva sa Oraclom (vec skoro 2 godine radim u ovoj bazi), a ako treba mogu da sakupim jos ljudi.
[ ljuban @ 03.06.2002. 10:51 ] @
Citat:
Mala021:
Sta vam konkretno treba? Imam poprilicnog iskustva sa Oraclom (vec skoro 2 godine radim u ovoj bazi), a ako treba mogu da sakupim jos ljudi.


Sada je vec kasno, bili su mi potrebni ljudi ali sada je sve proslo. Ali kada si se vac javio, napisi na forumu ili ovde kao PP a mozes da mi posaljes i email na [email protected] gde si radio, sta si radio, radno iskustvo (tvoj CV ukratko) pa cemo da vidimo mozda za neku bolju priliku.

Pozdrav
[ Dejan Topalovic @ 13.03.2004. 07:24 ] @
Citat:
Ni ten ichi ryu:
inace, cini mi se da je oracle suvise slabo zastupljen u Yu, a i ono malo oracle programera koje imamo traze suvise veliki kesh za bilo kakav posao....

Vjerovatno zato sto je licenca za koristenje Oracle servera vrlo skupa, pa se vecini firmi ne isplati davati tolike novce.
Oracle Database Administratori i Developeri utrose mnogo truda, vremena i "znoja" dok steknu taj svoj status, a i sam kurs kosta preko nekoliko hiljada evra (konkretno, mene je kurs za Oracle DBA i Developera u trajanju od 4 mjeseca, 8 sati dnevno, kostao 13 000 evra), tako da se ne moras ubuduce cuditi zasto tako skupo naplacuju svoj rad.
[ misk0 @ 31.03.2004. 11:33 ] @
Koliko se sjecam 1 licenca za Personal edition je nekih 200njak $ sto je nesto najjeftnije sto mozes da kupis od Oracle. Ta licenca podrazumjeva samo 1 konekciju na bazu i nista vishe. Time placas pravo na komercijalno koristenje baze odnosno ako zelis da prodas klijentu neku svoju aplikaciju to je trosak klijenta na koji ti ne utices. A Oracle baza se ne stavlja za 1nog korisnika, znaci . x10 , x25 i tako, popust na 100 licenci :)
[ madamov @ 31.03.2004. 11:45 ] @
Citat:
Ni ten ichi ryu:
ljubane, hvala na ponudi, ali sad je definitivno nemoguce raditi taj projekat iz nekoliko razloga... inace, moj software je napravljen u FileMakerPro, i trenutno ide kako treba. ako budem imao neku konkretniju porudzbinu (citaj: dovoljno para) koja zahteva oracle, rado cu te kontaktirati i videti kako dalje.


Veliki je put od FileMakera do Oraclea. I tehnički i finansijski. Oracle jeste besplatan za development, ali je prilično skup za deployment. Na primer, ako ti je klijent firma sa 30 klijenata na bazi koja se ne meri terebajtima (tu ti je stvarno jedino pravo rešenje Oracle), preskupo je ići na Oracle, a koliko znam FileMaker štuca na svemu što je više o 5 korisnika. Srećom, postoji medjukorak, ali da ne bih na forumu previše reklamirao proizvod čiji sam distributer, klikni na link sa strane ispod mog usernamea. Nije jeftino, ali je daleko jeftinije od Oraclea.
[ madamov @ 31.03.2004. 11:50 ] @
Citat:
misk0:
Koliko se sjecam 1 licenca za Personal edition je nekih 200njak $ sto je nesto najjeftnije sto mozes da kupis od Oracle. Ta licenca podrazumjeva samo 1 konekciju na bazu i nista vishe.


Koliko se sećam, Oracle licenca važi sam za taj računar, tj. licence se ne kupuju po tzv. on connection basis, već po računarima koji se mogu povezati na bazu. Znači, ako imam 30 računara u mreži od kojih svaki ponekad treba da se poveže na bazu, moram da kupim trideset licenci, iako će se na bazu istovremeno kačiti najviše dvadeset kijenata. Da li grešim?
[ misk0 @ 31.03.2004. 16:32 ] @
Citat:
madamov:
Koliko se sećam, Oracle licenca važi sam za taj računar, tj. licence se ne kupuju po tzv. on connection basis, već po računarima koji se mogu povezati na bazu. Znači, ako imam 30 računara u mreži od kojih svaki ponekad treba da se poveže na bazu, moram da kupim trideset licenci, iako će se na bazu istovremeno kačiti najviše dvadeset kijenata. Da li grešim?


Ne znam, ja sam misljenja da je rijec o broju istovremenih konekcija jer bi ovo drugo znacilo 'broj klijentskih instalacija' sto opet nema toliko veze sa bazom vec sa end-user okruzenjem. Ali mozda i ja grijesim pa bi mi bilo drago kad bi se pojavio neko treci da kaze kako jeste zapravo ;)
[ Dejan Topalovic @ 31.03.2004. 20:23 ] @
http://www.oracle.com/corporat...acts/index.html?olsa_main.html
http://oraclestore.oracle.com/...365&media=os_user_minimums

Ukratko, licenciranje se vrši na osnovu broja korisnika (Named Users Plus) i broja procesora. Detaljnije specifikacije možete pročitati na gorenavedenim adresama.
[ madamov @ 01.04.2004. 09:52 ] @
Citat:
StRiPy:
http://www.oracle.com/corporat...acts/index.html?olsa_main.html
http://oraclestore.oracle.com/...365&media=os_user_minimums

Ukratko, licenciranje se vrši na osnovu broja korisnika (Named Users Plus) i broja procesora. Detaljnije specifikacije možete pročitati na gorenavedenim adresama.

Pogledah tamo i ništa mi nije jasno. Zbunjuje me ovo "Named User", ja to prevodim upravo da je licenca vezana za računar i ako je taj računar ne korisit, ona propada. Dobro si me podsetio ovo za broj procesora, na to sam potpuno zaboravio.
[ Dejan Topalovic @ 01.04.2004. 15:03 ] @
Kako ti nije nista jasno? :)
Mozda nisi uspio pronaci ovaj link do kojeg se dodje preko onih linkova koje sam gore naveo ... Mislim, ne znam sta konkretno zelis da saznas :)

http://oraclestore.oracle.com/...365&media=os_user_minimums

Inace, taj njihov koncept licenciranja je dosta zamrsen i rijetko ga ko razumije. Zato mnogi ugovaraju licne sastanke sa nekim od sales managera, koji to detaljnije razjasne potencijalnom kupcu.
[ madamov @ 01.04.2004. 15:20 ] @
Citat:
StRiPy:
Kako ti nije nista jasno? :)
Mozda nisi uspio pronaci ovaj link do kojeg se dodje preko onih linkova koje sam gore naveo ... Mislim, ne znam sta konkretno zelis da saznas :)

http://oraclestore.oracle.com/...365&media=os_user_minimums

Inace, taj njihov koncept licenciranja je dosta zamrsen i rijetko ga ko razumije. Zato mnogi ugovaraju licne sastanke sa nekim od sales managera, koji to detaljnije razjasne potencijalnom kupcu.


Dosta zamršen je blago rečeno, pre će biti prilično zamršen. B) Našao sam ovaj link i prošli put, s tim što sam mu sada posvetio nešto više pažnje, naročito na ono gde može da konkuriše 4D-u po ceni i po nameni. Najbliži je Oracle Standard Edition One za koji sam zaključio iz njihovog primera da za server sa jednim procesorom moram da kupim minimum 5 klijentskih licenci, a to izadje oko 5700 USD. To bi odgovaralo 4D Serveru Standard Edition plus proširenju za 5 klijenata, a to izadje oko 2000 evra, s tim što je to cena za server i 7 klijenata jer 4D Server u sebi uključuje licence za dva klijenta.
[ henda @ 10.09.2007. 09:47 ] @
... diplomac sam na FTNu, smer telekomunikacije i sve su prilike da ce me zapasti da radim kao administrator mreze koja trci na Linuxu ...
To nije problem, frka nastaje sto istovremeno treba da administriram i bazu u Oraclu!
O bazama znam ono osnovno sto se uci na faksu, projektovanje baza podataka itd. ali prakticnog iskustva nemam.
Imas li neki predlog. odakle da pocnem?
Knjiga Oracle DBA, u izdanju cini mi se kompjuter biblioteke ili CETa?
[ _simma_ @ 10.09.2007. 10:13 ] @
Ma ne moguće da si sa faxa izašao bez praktičnog znanja, nemoj da te čuju ovi što tvrde da smo bolji od celog sveta. LM da pređem na temu.
Ja se lično nikad nisam oslanjao na literaturu na srpskom, pošto to dok se prevede i izda kod nas bude već zastarelo a i uglavnom ne prevode one bolje autore koliko sam primetio.

Preporučio bih ti da probaš da nađeš negde knjigu Tom Kyte-a "Expert Oracle Database Architecture" (ISBN 1-59059-530-0) i da što više koristiš njegov sajt asktom.oracle.com
Obzirom da se baviš linuxom biće ti interesantnije da prvo probaš da digneš Oracle pod Linuxom. Ovde imaš dobro uputstvo http://www.dizwell.com/prod/node/51?page=0%2C0 a inače je ceo sajt jako dobar i ima čovek dosta korisnih textova.
Kasnije kad savladaš osnove, okreni se Oracle community-u, odnosno forumima, i blogovima uglednijih likova koji se bave Oracle-om. (TomKyte, Jonathan Lewis, Howard Rogers, Tanel Poder, James Morle, Cary Millsap .... )

Što se tiče zvanične dokumentacije za Oracle nju imaš na sajtu Oracle-a i potpuno je besplatna za skidanje.

Pa srećno i strpljivo
[ drvlada75 @ 10.09.2007. 10:14 ] @
Ne brini, valjda ce te bar neko uputiti! Morace, jer ako radis u iole ozbiljnijoj firmi neces znati koja tabela za sta sluzi. Kod baza sa nekoliko tabela nema problema.
Ni ja nisam sanjao da cu raditi isti posao kao i ti sa istim fax-om. Od knjiga ti ne preporucujem Oracle9i DBA iz Kompjuter Biblioteke. Preobimna a uglavnom ti nece pomoci u resavanju problema. Nije lose ni administriranje preko programa TOAD (Freeware) doduse za Windows.
[ henda @ 10.09.2007. 10:29 ] @
Hvala Vladi i Simi!
Bice dosta za pocetak ...
Racunajte da cu vas jos gnjaviti ako dobijem posao ... :)
[ SAFF @ 19.10.2007. 20:07 ] @
Mene interesuje gde da skinem ceo paket programa osim na www.oracle.com mislim bash na paket (pr. oracle pack 2007)...
Ako sam dobro razumeo ima ih vise, sta tacno spada u taj paket programa ORACLE.

Ako neko poseduje neki najosnovniji tutorial oracle neka javi.

Imam iskustva sa Access bazama ali nista slozeno uglavnom radjeno na bazama podataka i informacionim sistemima!
Radjen interface prema bazi uz pomoc Delphija...
A sad profra za IUS trazi da se nesto odradi ali sa oraclom, a sa tim nisam imao nikakav kontakt!