[ Corey @ 15.12.2004. 14:24 ] @
Kako da uradim suprotnu boju od vise boja istovremeno.
[ BoneHead @ 16.12.2004. 11:44 ] @
Nerazumem pitanje ?
Mislis na Invert ?
[ moritz @ 19.12.2004. 14:37 ] @
U photoshopu pritisni CTRL+I.
[ Corey @ 19.12.2004. 17:26 ] @
Ne to...nego sam mislio da iz vise boja izvucem njihov zajednicku suprotnu boju.
[ BoneHead @ 20.12.2004. 10:42 ] @
Moram priznati da ne znam kako da ti pomognem... zapravo verovatno nerazumem sta tacno zelis da postignes, pa ako mozes zakaci neki primer ili nesto da vidimo... mozda ce tako biti lakse...
drugarski pozdrav
[ MileG @ 20.12.2004. 11:17 ] @
Citat:
uradim suprotnu boju

:o) stvarno ne razumljivo. Prvo reci sta bi po tebi bila 'suprotna boja' a za ostalo cemo lako.
[ Corey @ 20.12.2004. 15:40 ] @
Kao sto je suprotna boja crnoj bela tako zelim da iz vise boja izvucem njihov suprotan ekvivalent.
[ MileG @ 20.12.2004. 19:30 ] @
Zanivljivo 'suprotna boja' :o)
E sad malo teorije pa ce valjda tu da se nadje nesto i za tebe. U principu imas dva osnovna rezima mijesanja boja koji se koriste (ima ih vise) a to su RGB i CMYK. Na sistemu RGB boja ti radi tvoj monitor a casopis ti je u CMYK varijanti. Model RGB se naziva i aditivni posto boja tezi bijeloj dodavanjem R, G i B svjetlosti. Nasuprot njemu CMY(K) se naziva suptraktivna sinteza jer se oduzimanjem C, M i Y dobija bijela, i obrnuto. CMY i RGB boje su komplementarne jedne u odnosu na druge (tu vec vjerovatno dolazimo do tvojih 'suprotnih boja') e sad, ako se na povrsinu nanese sloj C ta povrsina nece reflektovati R boju, te prakticno C oduzima R boju od RGB spektra. Naneseni sloj M oduzima G, a Y oduzima B.
Znaci 'suprotne boje' bi u stvari mogle da budu komplementarne boje :o)
C => R
M => G
Y => B
te otud crna (K = C+M+Y) => bijela (R+G+B) jesu koplementarne tj 'suprotne boje'.
Nadam se da si zadovoljan odgovorom.
[ Corey @ 20.12.2004. 20:23 ] @
Nisam jer ovo znam.
[ moritz @ 20.12.2004. 23:19 ] @
Ajde ti nama lepo kazi u kom programu radis, konkretno sta treba da uradis sa bojama na slici, ili cak nam postuj sliku kako bi i videli, posto ne znas da nam objasnis. Bez ljutnje, hocemo da da pomognemo ali nisi nam bas precizno objasnio. OK?
[ MileG @ 21.12.2004. 00:42 ] @
Nikad nisam cuo/vidio neki rad na kom je to radjeno tako da... jesi li ti siguran da je bas to ono sto tebi treba uopste? U svakom slucaju pojasni pa da napravimo nesto.
[ reiser @ 21.12.2004. 01:03 ] @
Ako imas recimo n boja i zelis da izvuces njihovu komplementnu, probaj da svakoj boji stavis opacity na 100/n i da ih stavis jednu preko druge... Posle toga group i Ctrl + I... Meni jedino ovo pada na pamet.

[Ovu poruku je menjao Marko Paunovic dana 21.12.2004. u 22:52 GMT+1]
[ Corey @ 21.12.2004. 20:40 ] @
Dobra ideja...Probacu pa cu da vam javim.
[ Paramecijum @ 22.12.2004. 22:17 ] @
Suprotna boja od vise boja ne postoji.
To je jednostavno nemoguce.
To ti je kao da trazis jedan pozitivan broj koji je suprotan tri negativna broja.
Uostalom i same boje, sem nekoliko osnovnih su vec mesavina raznih boja.

Voleo bih da znam za kakav problem je potrebno ovakvo resenje.
[ Corey @ 23.12.2004. 20:41 ] @
Duga je to prica a mene mrzi da kucam.
[ FlashGrounder @ 26.12.2004. 12:08 ] @
ne mogu da verujem da niko ne moze da skapira coveka,
jednotavno treba da nadje komplementarnu boju za nekoliko boja..

ja te corey kapiram da npr. kao sto tetradi boja gde postoji npr. plava, narandzasta, zelena i crvena (plava komplementarna narandzastoj i zelena cvenoj) i tu postoji ravnoteza, a na primer da nema plave onda bi ona bila ta "suprotna" boja koju ti trazis, tj. boja koja ce uspostaviti ravnotezu.

e sad to opet sve zavisi od sistema tih boja koje postoje da li tek tako moze da se njihovo pitanje resi jednom bojom ili mozda ne moze da se resi.

ili postoji mogucnost da ti treba komplementarna boja boji koju daje prosecna boja od svih boja koje postoje (kao kad bi ih sve pomesao)... ako npr. izvuces sredju vrednost nekako od svih boja pa toj srednjoj komplementarnu.
[ milekinez @ 03.10.2010. 11:41 ] @
da nije mozda obrnuto aditivni sitem je cmyk, dodavanjem boje pored boje(tacke rastera se ne preklapaju) dobijaju se druge boje npr. odstampas plavu pa je dodas zutu i dobijes zelenu a rgb je suptraktivni sistem boja gde oduzimanjem osnovne boje crvene plave ili zelene od "bele svetlosti" dobijas druge boje. Suprotne komplementarne boje boje se ne mogu napraviri na zbir od boja jedino u ps imas opciju invert pa ces dobiti komplementarne boje za svaku posebno ali na gomili
[ MileG @ 03.10.2010. 23:24 ] @
Mozda po nekoj tvojoj teoriji ;)
http://en.wikipedia.org/wiki/Additive_color
http://en.wikipedia.org/wiki/Subtractive_color
http://en.wikipedia.org/wiki/Complementary_color