[ Mikky @ 19.12.2004. 00:41 ] @
Recimo da imam gotovu aplikaciju i hteo bih da je prodajem kao shareware. Posto mislim da bi program mogao da ima dobru prodju hteo bih da ga prikazem sto sirem broju potencijalnih kupaca. Kada bih se obratio nekoj kompaniji ili pojedincu da mi radi marketing ali ne da platim njihove usluge u napred vec da im dajem procenat od svake prodate licence, koliko se obicno naplacuje ta usluga sa njihove strane? Treba uzeti u obzir da od njih ocekujem da snose troskove marketinga. Dakle kako se to obicno radi i koliko je realno da ponudim njima od svake prodate kopije mog softvera?
[ Dragan Varagic @ 19.12.2004. 09:17 ] @
Kako je broj ovakvih zahteva uvek veoma veliki (programeri obično vole samo da programiraju, a ne i da prodaju to što su napravili), najbolja varijanta je da se i pre nego što se napravi softver, nađe pojedinac ili firma koji smatraju da mogu prodavati isti.

Kada je softver već napravljen, sve zavisi od toga kolika je realna mogućnost prodaje softvera, tj. kakav je potencijal prodaje. Druga bitna stvar je cena po kojoj se može prodavati softvare. Sledeće je koliki je period između skidanja shareware verzije do momenta kupovine.

Pre svega ovoga postavlja se ozbiljno pitanje šta vi podrazumevate pod operativnim softverom, a šta je to stvarno. Drugim rečima, gotov program ne znači i da je pripremljen za prodaju, jer tu treba voditi računa o podršci, o dodatnim elementima programa, prodajni sajt, itd.

Naravno, najbitnije pitanje, da li ima i koliko onih koji su spremni da kupe softver. A što se tiče procenata, ako je neko zainteresovan za prodaju, lako se dogovoriti...
[ Miloje Sekulic @ 19.12.2004. 11:07 ] @
šta radi dotični softver? Kapanja zavisi od namene.

Miloje
[ Mikky @ 19.12.2004. 11:56 ] @
Softver je namenjen za zastitu sistema od zlonamernih programa (spyware, malware, adware) koji su danas prilicno rasprostranjeni. Na vecini download sajtova su u top10 listi bar 5 ovakvih programa za zastitu. Sto se tice sajta, podrske, i e-commerce za to bih bio ja zaduzen.

Cena bi bila malo niza (npr. 15%-20% ) od slicnih programa (recimo $24.95 umesto $29.95 koliko obicno kostaju). Trial period ne bi postojao vec bi bile dve verzije, demo i full. Demo verziiji fali dobar deo programa koji ne skriva potencijal programa ali takodje i onemogucava potpuno koriscenje. Kupac pune verzije ce dobiti za download celu verziju sa secure servra. Time sam delimicno resio i problem piraterije jer se ne moze crackovaiti vec jedino da neko objavi punu verziju na internetu (sa svojim registracionim kodom koji se moze pratiti) ili da se kupi preko ukradene kartice.

Naravno sve u dogovoru sa stranom koja radi marketing, shvatam da i oni moraju da prave procene i neki research, ali ne bih da sklopim takav dogovor da prodjem losije (citaj: da me oderu) samo zbog neiskustva u ovom polju. Vec imam coveka koji moze da odradi marketing (nisam siguran koliko dobro jer nemam podatke koliko je uspesan u tome), ali do sad sam radio za njega neke custom projekte. Do sad se samo on pitao jer je on sve finansirao ali ovaj put i ja postavljam uslove.

Inace, vec sam uradio jedan mali projekat (http://www.asmdev.net/products/dupetrasher/) i bez ikakvog marketinga (osim postavljanja na sve moguce download sajtove) imao sam prosecno jedan kupljeni na 40-50 downloada. Ako uzmemo da se radi o ne tako trazenoj vrsti softvera cini mi se da je to dosta dobar rezultat. Posto je ovaj novi projekat mnogo mnogo trazenija vrsta softvera, siguran sam da ce i potraznja a samim tim i zarada biti mnogo veca.
[ Dragan Varagic @ 20.12.2004. 08:49 ] @
Igrom slučaja radio sam za jednu američku firmu iz srodne oblasti (security event management), pa mi je dosta poznato vaše tržište. Razlog zašto su ovi programi tako popularni je u aktuelnoj situaciji sa upadima u sisteme, što je poznato, i što na prvi pogled godi vašoj strategiji da napravite program iz te oblasti. Na ovom polju ima toliko jakih igrača, da bi ste ostvarili neki vidljiviji rezultat, potrebno je da imate jasno definisanu komparativnu prednost vašeg softvera u odnosu na konkurenciju, odnosno, zašto bi neko izabrao baš vaš softver u odnosu na neki drugi.

Što imate bolji odgovor na ovakvo pitanje, imate mogućnost da vam se jave ozbiljniji pojedinci ili firme za saradnju u prodaji. Da bi vam neko ozbiljniji ušao u igru to bi značilo da imate mogućnost prodaje bar 1.000 licenci na godišnjem nivou, što znači bar dve do tri prodaje dnevno (po vašoj računici preko 150 downloada dnevno). To znači da ako radite 50-50 da taj može računati na 1.000 EUR mesečne zarade. Za dolazak do ovih cifara potrebno je puno vremena i truda, i verovatno ovako nešto može raditi neko ko bi hteo da nauči priču o prodaji preko Weba.

Moj vam je savet da ipak krenete da učite malo kako se radi prodaja softvera, da nastavite sa dobrom praksom postavljanja sajta na download direktorijume, da reskirate sredstva i da platite postavljanje na download.com, snapfiles.com i sl., kao i u yahoo direktorijum. Takođe, koristite Google Adwords, Overture, i sl.

Znate, postoji logika koja kaže da ako vi sami ne uložite sredstva u ono što verujete, zašto bi to učinio neko drugi.

Drugi je savet da pogledate malo tržište profesionalnijeg softvera iz ove oblasti, njegove cene i šta je potrebno da ima da bi se smatrao profesionalnim. Na ovom tržištu već važe pravila korporativne prodaje, gde su prihodi mnogo veći, ali i obaveze...