[ Robinzon Kruso @ 20.12.2004. 19:18 ] @
Pozdrav svim profesionalcima i amaterima u ovoj oblasti....

Pocenik sam i poceo sam da razvijam mrezu i to hocu da bude mreza zasnovana na serveru... Imam PIII 733MHz i Notebook Qomapac Presario 1GHz i sada sklapam PIV na 2.8MHz i to ce da mi trenutno bude server bar sam ja tako isplanirao... Sve cu da ih povezem preko switcha i routera...

Svaki komentar, predlog i pomoc ce dobro doci da ova mreza profunkcionise kao server i radne stanice, a kasnije kad sve funkcionise kako treba onda idem napolje na net...

1. Mreza ce da se nalazi u jednom stanu...

Sve, sve me interesuje sto se ovoga tice.... od OS, hardvera, kablova, programa sve bas sve...Dosta toga sam citao i bio na netu ali me interesuju prakticni saveti i iskustva...


Hvala unared...
[ PampeL @ 21.12.2004. 00:01 ] @
Pa ovako. Ja imam 3 racunara i spojeni su svi preko switcha. Na jednom racunaru imam izlaz na net, a na ostalim sam nastimao da ovaj komp. koriste kao gateway. ne znam zasto ti treba router? Osim ako mozda ne zelis samo da vjezbas? :) I ja bih ga vjerovatno uglavio da ga imam. Sto se kablova tice:
komp-komp - crossover
komp-switch - straight
switch-router - straight
router-comp - straight

Eh pretpostavljam da si ti zamislio sljedecu topologiju:
komp1 -
> switch - router - Komp3 - internet
komp2 -

Sto se tice OS-ova, u sustini ti nije bitno, ali eto WIN XP Pro bi bio fin :)
Koji router koristis?

Najbolje ti je prvo da nastimas ova prva dva kompjutera i da ih napravis preko switcha. Kad to bude radilo, onda ides dalje, spajas switch u router, pa sve to nastimas, pa onda provjeris funkcionalnost tog segmenta komp1 (naprimjer)-switch-router... ako i to radi, onda stimas s druge strane, router-comp3. Kad i ova strana bude radila fino, onda stimas router... o cemu ce biti govora kad kazes koji je router :)
Nadam se da nisam nigdje pogrijesio, a ako jesam, valjda ce neko biti ljubazan da me ispravi.
Poz.!
[ Robinzon Kruso @ 21.12.2004. 09:30 ] @
Ovako stoje stvari...

Nemam ni hub ni switch ni router tek treba da nabavim... Nisam nameravao za pocetak da koristim i swithc i router vec ili jedno ili drugo (bila je greska u kucanju)....

Koja je razlika izmedju crossover i streight kabla ?

Sinoc sam pokusao da povezem dva kompa Desktop i Laptop preko kabla (ne znam da li je crosover ili streight) i nisam mogao da vidim drugi racunar u oba slucaja pa moguce da je problem u neadekvatnom kablu... Inace ovaj kabal je koriscen sa swithc to workstation...

Da li WinXP Prof. podrzava rad sa serverom za peer-to-peer znam da funkcionise ali nisam siguran da podrzava rad sa serverom ili postoj neka server verzija...

Hvala i pozdrav do sledeceg citanja...

[ PampeL @ 22.12.2004. 00:02 ] @
Eh ako je bila greska u kucanju, onda ti router ne treba za takve stvari... Tebi treba switch ili hub.. a posto je cijena priblizno ista,a hubovi su vec 'zastarjeli', onda je bolje switch...

Crossover kabal ti sluzi za povezivanje komp-komp. Na LAN kartici imas RX i TX parice, znaci one koje primaju i koje salju podatke. Kad bi izmedju dvije kartice stavio straight kabal onda bi ova TX slala podatke na drugu karticu isto na TX.. znaci dvije sto salju bi slale jedna drugoj, a ove RX bi bile pasivne. Zbog toga se koristi cross, pa znaci imas da RX prima od TX i obratno?
Neki switchevi (koji imaju MDI/MDI-X), njima nije bitno da li koristis cross ili straight, jer oni to sami prepoznaju, ali u sustini za komp-switch ti treba straight kabal, jer switch automatski radi taj 'sviching'.

Sto se tice tvog neuspjelog umrezavanja ta dva kompjutera, da li si nastimao IP adrese i ostale parametre na oba kompjutera?
Na jednom postavi ovako:
IP: 192.168.0.1
SUBNET mask: 255.255.255.0
Default gateway: nista
DNS : nista

Na drugom postavis:
IP: 192.168.0.2
subnet: 255.255.255.0
default gateway: 192.168.0.1 (u slucaju da sa ovog kompjutera hoces da koristis internet izlaz preko onog prvog)
DNS: DNS adresu provajdera

Kad to nastimas, ides na start-run: ping 192.168.0.1 (ako pingas sa drugog kompjutera), odnosno xxx.xxx.xxx.2 ako pingas sa prvog kompjutera.

Pozdrav!