[ DamjanMX @ 22.12.2004. 16:33 ] @
Zdravo ja sam Nikola (gori uvod nisam mogao da smislim), gotivim 3d vec duuugo vremena, recimo poslednjih 6-7 od mojih 21 godinu i od samog starta koristim 3dsmax, mada se snalazim ako treba u mayi i xsi-ju. Ne znam sta jos da vam kazem a da vas ne smorim, pa cu sada postaviti neke radove a vi pitajte sta god vas interesuje....ima tu i gotovih radova i wip-ova,i izvinite unapred ako sam pretarao sa kolicinom slika....





























Toliko od mene za sada. Ako vam se svidja kacicu ja toga jos....nije da nema

Jos jednom se izvinjavam ako sam preterao u kolicini slika, ali reko bolje da otvorim jedan topic sa svim slikama, nego za svaki rad ponaosob....ako sam pogresio slobodno me ispravite...

poz
DMX
[ MOHOK7 @ 22.12.2004. 18:32 ] @
Halo Nikola


Zanima me tvoj rad.

I sam radim na 3d studiu onako samouko i sad sam uletio u nekakav job.

Posalji nesto o sebi

MOHOK
[ abishai @ 22.12.2004. 18:56 ] @
Citat:
DamjanMX: Zdravo ja sam Nikola (gori uvod nisam mogao da smislim), gotivim 3d vec duuugo vremena,

Hehe :).


Super su radovi.

Pozdrav ________
[ santa_claus @ 22.12.2004. 19:59 ] @
pridruzujem se komentaru iznad mene
just keep it that way
[ Nikola Denić @ 22.12.2004. 23:23 ] @
Znači kidaš ..... daj samo baci i neki avi ako si nešto od ovoga animirao .. odlični su ti radovi
[ DamjanMX @ 23.12.2004. 01:47 ] @
Hvala momci, okacicu za par dana jos neke stvari.....nazalost avija nemam jos (trebalo bi da bude uskoro kratka animacija vezana za ove honde), jednostavno te ideje koje ja hocu da uradim su nerendive bez neke render farme :)

Postavicu za par dana jos neke radove.....ako nekoga nesto interesuje (modeling, materijali, texture......bilo sta) neka slobodno pita....rado cu vam objasniti.....

poz
DMX
[ zarkos @ 23.12.2004. 19:20 ] @
Vec sam se pitao gde se preselise 3D-asi sa DZ-a. :) Hehe, sve nas je vise
[ Che che @ 24.12.2004. 14:47 ] @
Dada... i ja se isto pitao... pa boolje vas nashao....
[ DamjanMX @ 24.12.2004. 15:20 ] @
Posto me je par ljudi pitalo za materijal kola evo dacu vam MAT library za max, samo da vam napomenem da su u pitanju brazil materijali i da je rendano sa skylightom i hdri-jem (hdri samo za refleksije ne i za osvetljenje), uzivajte i ako nesto treba....pitajte...

http://www.shortonfinal.net/damjanmx/materijali.zip


poz
DMX
[ Zlatko @ 25.12.2004. 00:14 ] @
momak, ti si lud :)
svaka chast za ovo
[ Kupam_se_go @ 01.01.2005. 11:53 ] @
Kako si onako olesio texture za one robote???
[ don_mathew @ 05.01.2005. 06:08 ] @
Nikola,ovaj ford mustang koji je odlican ali mislim da ga nisi ti uradio jer sam nasao istog u mikroknjizi i pise da ga je posudio autor Edvin Blazevic dakle to nisi ti,a ako si ga radio po nekom tutorialu mogao si bar navest nevalja se kitit tudjim perijem
Sve najbolje!!!
[ marco3dx @ 05.01.2005. 12:07 ] @
@don_mathew:
nije FORD MUSTANG, vec HONDA

;)
poz
[ don_mathew @ 05.01.2005. 13:29 ] @
U izdanju mikro knjige...Maya 5 kroz primere ima identicna slika i ispod nje
Ford mustang autor Enes Blazevic tako nesto nisam siguran za ime al procitat cu kad se vratim s posla....moze bit da je momak crtao al nek napise ako je radio po tutorialu???
[ cs_coyote @ 05.01.2005. 14:34 ] @
Citat:
don_mathew: dakle to nisi ti,a ako si ga radio po nekom tutorialu mogao si bar navest nevalja se kitit tudjim perijem


Zar ti se ne cini da bi atmosfera bila opustenija, kad bi bili oprezniji sa preuranjenim donosenjem zakljucaka? Daj Nikoli sansu da ti odgovori pre nego krenes sa tako eksplictnim izjavama :)
I iskreno, zbunio si me - tvrdis da si vec isti takav Ford video, iako se uopste o Fordu ne radi?

[Ovu poruku je menjao cs_coyote dana 06.01.2005. u 10:00 GMT+1]
[ pailhead @ 05.01.2005. 16:12 ] @
Ja nista ne razumem.

@don_mathew

Po tvojoj logici ispostavice se da SVI 3d radovi radjeni prema nekom tutorialu?!?
Ne razumem za sta optuzujes coveka,
prvo kazes da je ukrao model ford mustanga od drugog autora i predstavio ga kao hondu civica, a posle kazes da je radio po nekom tutorialu?

[Ovu poruku je menjao cs_coyote dana 05.01.2005. u 18:14 GMT+1]
[ DamjanMX @ 05.01.2005. 16:34 ] @
Evo da i Nikola odgovori.

Prvo, nije nikakav For Mustang, vec Honda Prelude...sto je ja mislim svima jasno...

Elem, u poslu kojim se bavim, optuzbe da sam plagijator (lopov) i da sam krsio necije autorsko pravo su veoma ozbiljne i sa takvim stvarima se ne sme saliti.

Sama pomisao da sam ja model od nekoga uzeo je besmislena, imam i gomilu wip scena na kompu da ti to i dokazem, postoje i ljudi koji chatuju samnom i koji mogu da potvrde tok modelovanja tih kola. Dakle ponavljam, model je moj, moj, i samo moj, i nisam ga ni od koga uzeo

Nisam radio ni po kakvom tutorialu. Za sav modeling sam koristio blueprintove, gomilu slika stvarnog automobila (oba automobila se voze po gradu, i sivi i crveni), i moju poly modeling vestinu. Dakle ponavljam, model nije radjen ni po jednom tutorialu.

Sledece. Ako smatras da si u pravu. Ja bih te zamolio da okacis negde tu sliku i(li) taj tutorial. Jer je to jedini nacin da se ova diskusija nastavi, posto ja nemam nameru da odgovaram na ove prozivke u "prazno".

U svakom slucaju, ako u buduce budes imao nameru da iznosis ovakve (slicne) optuzbe na neciji racun, bilo bi ti pametno da prvo izlozis dokaze pa tek onda presudu, jer je "biti neoriginalan" ozbiljan zlocin/optuzba za nekog umetnika.

poz
DMX
[ abishai @ 05.01.2005. 18:24 ] @
Moram da se umesam malo....

Ova kola sam i ja video (i materijal dobio) dok sa pricao sa Nikolom, stvarno ne verujem da bi stavio tudja kola.

I da... mnogi radovi lice jedni na druge pomalo, iz prostog razloga sto zamisli sada da nas desetorica uzmemo da uradimo Lamborghini Diablo, normlano je da ce makar dva komada liciti (poprilicno) jedan na drugi :)

A i kada neko vec zna da radi (sto se vidi po ovim ostalim radovima) ne verujem da bi uzimao tudje i pricao kako je on to uradio. Ako neko radi tako nesto to su onda uglavnom neki klinci koji ne znaju da rade ni malo, a hoce da se naprave frajeri.

poz
[ DamjanMX @ 06.01.2005. 18:35 ] @
I shta bi sada?

Ne verujem da nisi jos uvek dosao sa posla......
[ ZLiC_KG @ 07.01.2005. 02:27 ] @
Jedno pitanje, ako nije problem i tajna? Dali si koristi Box modeling il si crtao modele sa spline???
[ don_mathew @ 07.01.2005. 06:12 ] @
izvinjavam se na sumnji ,ali doslovno isto auto ima u knjizi i naveden je neki drugi autor...a ovom autoru sve pohvale ,nevjerujem da cu ja dogurat do ovog savrsenstva zadugo....pozdrav i pardon!!!
[ DamjanMX @ 07.01.2005. 11:02 ] @
Citat:
ZLiC_KG: Jedno pitanje, ako nije problem i tajna? Dali si koristi Box modeling il si crtao modele sa spline???


Sve je cist box modelig.

Citat:
don_mathew: izvinjavam se na sumnji ,ali doslovno isto auto ima u knjizi i naveden je neki drugi autor...a ovom autoru sve pohvale ,nevjerujem da cu ja dogurat do ovog savrsenstva zadugo....pozdrav i pardon!!!


Izvinjenje prihvaceno. Hvala na pohvalama. Ajde ako ti nije problem okaci tu sliku, bas me zanima sta je u pitanju......

poz
DMX
[ kevin @ 07.01.2005. 11:41 ] @
Evo i ja da se umesham na chas...Chovek znam lichno i odgovorno tvrdim da nije jedan od ljudi koji se kite tudjim perjem...


Damjane, svaka chast za ovu Hondu...Ovo ostalo je krsh (znachi, drzim krsh kao wallpapper :) )
[ don_mathew @ 07.01.2005. 13:19 ] @
Ma auto je u knjizi kao primjer a nemam skener tako da nisam u mogucnosti da je okacim...

a interesuje me jel imas mozda neke animirane primjere mozda cak nesto sa ovom hondom???ili bilo sta animirano??
[ pailhead @ 07.01.2005. 19:57 ] @
malo se skroluje gore i nadje se ovo

Citat:
DamjanMX: Hvala momci, okacicu za par dana jos neke stvari.....nazalost avija nemam jos (trebalo bi da bude uskoro kratka animacija vezana za ove honde), jednostavno te ideje koje ja hocu da uradim su nerendive bez neke render farme :)
DMX

[ manijac @ 07.01.2005. 21:11 ] @
G E N I J A L N O
Sta vise reci.
Ako nisi clan onda je pravo vreme da se uclanis na:
http://www.designerspace.com/
Sponzor je PEGUEOT pa ako izmodeliras neki novi model po tvojoj masti mogo bi da pokupis neku od nagrada.
[ MOHOK7 @ 12.01.2005. 00:09 ] @
Dobri su ti auti Nikola
Imas li interesa da ih predstavimo poslovnim ljudima ?

Pozdrav s ove strane Alpa

MOHOK
[ DamjanMX @ 12.01.2005. 01:38 ] @
Naravno da jesam....jesi li ti dobio moju poruku...posto mi email vraca...

[Ovu poruku je menjao Bojan Basic dana 16.01.2005. u 03:09 GMT+1]
[ miksin @ 15.01.2005. 19:36 ] @
da li neko ima brazil i koliko zauzima?
Da li imate mozda neki cd sa texturama?
C-Ya
[ miksin @ 15.01.2005. 19:56 ] @
aj se izvinjavam ali ja nevidim nikakav auto. Bas me zanima kako je honda prelude ispala posto sam veliki obozavalac iste a i f&F i 2f&2f
[ miksin @ 15.01.2005. 20:06 ] @
Ja se svima izvinjavam sto brzopleto odgovaram na vase poruke ali kacim se na net sa 33.6 kb\s ( kada se zakacim pise taj broj ) pa nije otvorio sve slike vec ih je stavio u one boxove pa na svaki moram da idem show picture.
Mozes li mi malo detaljnije objasniti kako se modeluje auto, kako pocinjes, da li radis deo po deo tipa prvo hauba pa krov pa vrata ili....
sa cim renderujes (ne bih rekao da obican 3ds max bez dodataka moze ovo), koje texture koristis, ma reci mi sve shto hoces da mi kazes a mislis da je korisno

radovi su i vise nego odlicni
[ DamjanMX @ 16.01.2005. 02:02 ] @
Auto mozes da modelujes na vise nacina, tehnika koju ja preferiram je polygon modeling. Ja licno krenem od jednog obicnog rectrangle-a koga konvertujem u editable poly i onda lepo udri po extrude, chamfer, move, rotate...dok ti se ne smuci...... I da, radim deo po deo, nemam neki odredjeni redosled ali uglavnom volim da radim kompleksnije stvari prvo....dok imam volje :) ....i ne napustam neki deo dok nisam barem 95% zadovoljan njegovim izgledom. Render je brazilov, skylight i hdri za refleksije, a texture su brazilov car paint kombinovan sa pravim fotografijama.......ako te jos nesto interesuje....pitaj :)
[ miksin @ 16.01.2005. 13:13 ] @
znaci polygon modeling koristis. Ja sam tako radio hammera, a posto je sav kockast nije bio problem, ali ovo...... nerazumem kako to moze. Mozes li malo blize da objasnis, ako je to moguce naravno, posto znam da nije lako objasniti.
Posto kazes da si brazilom radio, reci mi koliko zauzima i odakle mogu da ga skinem. Please!
E da, da li imas neki sajt gde su predstavljeni tvoji radovi?
[ DamjanMX @ 16.01.2005. 15:06 ] @
Kocaksto, oblo, malo oblo, malo kockasto.....na cose...na sta oces....nista to nije problem u polygon modelovanju ako znas gde i kako da postavis/napravis poligone, nije to toliko tesko shvatiti, sama ideologija polygon modelinga je veoma jednostavna, ali je tesko prebaciti iz teorije u praksu....tu na snagu dolazi vezba, i mnogo iste......okacicu kasnije (ili sutra) base-wire npr prednjeg branika pa ce ti neke stvari biti jasnije. Ne znam da li znas, ali kada napravis poly-model na to ide neki smooth modifajer.....objasnicu ti....

[Ovu poruku je menjao Bojan Basic dana 16.01.2005. u 17:11 GMT+1]
[ miksin @ 16.01.2005. 16:04 ] @
za smooth modifier znam naravno, ali nikako nemogu da mu naredim da zaobli npr. odavde, dovde. Ali hajde taj branik postuj pa da vidim.
Hvala
[ miksin @ 17.01.2005. 22:27 ] @
e ajde okaci taj branik, molim te ili bilo sta sto mislis da ce mi pomoci
[ DamjanMX @ 18.01.2005. 03:08 ] @
Evo da probam da ti objasnim. Prvo je bitno da shvatis kako mesh smooth radi, onda ces lako znati sta i kako da modelujes.

Evo za pocetak ova slika:



1. Ako smooth-ujes ova dva poligona sa iteracijom 2, dobices to sto je prikazano, luk koji je priblizan cetvrtini kruga

2. Ako zelenu ivicu sa prvog dela slike chamferujes za neku veliku vrednost, dobices slican rezultat, ali ipak malo "ostriji" luk

3. Ali ako ivicu sa prvog dela slike chamferujes za neku malu vrednost, gubi se "luk" i sada dobijas zaobljnu ivicu (sto je chamfer manji, to je ivica ostsrija, ali se potrebna ostrina ivice ne moze uvek dobiti jednim chamferom....tu na snagu stupaju dva uzastopna chamfera...vidi pod 4.)

4. ako dve zelene ivice sa 3. dela slike opet chamferujes za neku malu vrednost, dobices jos ostriju ivicu

Naravno, velicina i broj chamfera uvek zavisi od velicine i topologije modela.


Nastavak primera.......slika2:



Evo jos jedan primer u pokusaju da me bolje razumes. Ako doticni objekat samo smooth-ujes dobijas 1.(zuto), ako mu chamferujes samo crvene ivice, dobijas 2.(zuto), ali ako mu chamferujes i crvene i plave ivice, dobices 3. (zuto).

Mislim da ti je tehnika jasna......


Evo za kraj pogledaj i topologiju mog branika, nije najcistiji mesh, ali radi posao:



Vidis kako tamo gde su potrebne ostre/ostrije ivice (zaokruzeno) ima vise poligona.


[ CooA @ 18.01.2005. 15:02 ] @
Kolko poligona ima ova HONDA?Izgleda da plache za Ram-om.
[ miksin @ 18.01.2005. 18:04 ] @
Ultra puno, puno, puno....hvala
sad razumem kako radi. KRISTALNO JASNO
Vidim da je trebalo dosta truda da se ovaj "tutorial" napise zato hvala jos jednom.
[ DamjanMX @ 18.01.2005. 19:02 ] @
Drago mi je da sam ti pomogao....ako ti treba jos neka pomoc pitaj slobodno...
[ outer @ 23.01.2005. 00:00 ] @
Jako su dobri radovi,ako si odradio tutorial objavi ga,jer stvarno neverovatno zvuci da je radjeno u Srbiji...
[ DamjanMX @ 23.01.2005. 02:04 ] @
Par puta me ponela euforija da napisem tut, ali sam ukapirao da bi za to trebalo dosta vremena, koje ja jednostavno sada ne posedujem....mada ko zna....bice mi kad tad dosadno :)
[ coka9 @ 23.01.2005. 02:10 ] @
Prvo da pohvalim Nikolu i da kazem kako je ovo veoma dobro sto je uradio i veoma lepo ,ja se bavim animacijom vec 6-7godina radim u maxu i maji radim reklame i video spotove i mogu reci da je ovo sto je ovaj decko uradi i veoma dobro ako ume jos da veze sa lepom animacijom ,ja moje radove nemam na ovom kompu i nemam ih kod sebe ali cim nadjem okacicu ih da se vidi kako se radi, a decku samo pohvale i jos jedno pitanje sta mu znaci ovo code ima li to veze sa Ivanom codom.
Izanima me ovo sto kaze za #animax na kom je serveru kako sto sam reko ja to radim i od toga zivim ali nisam znao za ovaj kanal pa ako moze objasnjenje za kanal i drago mi je sto ima ljudi koji vole max ja mog maldjeg brata ucim da modelira on ima 11 godina i pravi lepe slike toliko od mene .
Pozdrav
[ outer @ 23.01.2005. 11:07 ] @
Paksa je da kada radis veci projekat,paralelno pises i tutorial,zlu ne trebalo ali vidis kakvih likova ima,covek se razocarao u sebe kad je video "mustanga"
[ DamjanMX @ 23.01.2005. 11:24 ] @
Thx za pohvale ;) evo da ti i odgovorim...

Prvo za #animax, ako koristis mIRC, konektujes se na server irc.rstel.net i onda lepo kucas /join #animax.....i voula....na kanalu si :) nema nas mnogo, ali znamo mnogo :), ja kad god sam online tamo sam....ma na koga kod da naletis bice voljan tebi i svakom drugom da pomogne.....nadam se da se vidimo tamo.....

To CODE ima veze sa Ivanom codom, jer sam ja pre godinu i nesto dana postao deo njegovog tima.

A sto se tutoriala tice....pa recimo ovako....kada moras da zavrsis projekat za "juce" nemas bas vremena da usput pises i tutorijal :)
[ miksin @ 31.01.2005. 17:49 ] @
e imam jos jedno pitanjce:
da li ti kreces od kocke sa puno segmenata pa redjas tackice (vertex) ili koristis surface modifier pa cepas spline-ove.
ili ako nije nishta od ovoga reci kako kreces posto mi ono gore nije bilo jasno ( ne smooth vec ono iznad )
[ pailhead @ 31.01.2005. 18:07 ] @
Evo ja ti mogu odgovoriti dok on ne dodje sa detaljima, pocinje od PLANE, ili kocka sa izbrisanih 5 strana, ili jedan plane konvertovan u editable poly
[ miksin @ 31.01.2005. 18:33 ] @
i onda redja tackice?
[ mcbane @ 31.01.2005. 21:46 ] @
Citat:
DamjanMX: Auto mozes da modelujes na vise nacina, tehnika koju ja preferiram je polygon modeling. Ja licno krenem od jednog obicnog rectrangle-a koga konvertujem u editable poly i onda lepo udri po extrude, chamfer, move, rotate...dok ti se ne smuci......
[ abishai @ 31.01.2005. 22:14 ] @
pailhead (ili bilo ko)

I u cemu je fora kada neko krene od plane-a, a neko od kocke (pa joj izbrise strane) ?.

Probao sam i jedno i drugo ali nisam video neku razliku. Mozda nisam dovoljno dobro gledao :)
[ pailhead @ 31.01.2005. 22:53 ] @
apsolutno nikakva...

kako ces ti napraviti taj jedan poligon od koga ces krenuti totalno je nebitno
[ abishai @ 31.01.2005. 23:43 ] @
Ok, hvala.

To me je i interesovalo, posto gledam isto je dal ovako ili onako.

poz