[ VladaSu @ 22.12.2004. 19:39 ] @
Treba mi neka besplatna baza podataka sa editorom i da mogu da je distribuiram.
Koja je najbolja?
[ DarkoR @ 23.12.2004. 17:58 ] @
Na sta mislis kada kazes "sa editorom" ?

U svakom slucaju tu je PostgreSQL. Koristimo ga vec dve godine kao bazu podataka za informacione sisteme i pokazao se izvrsno.
[ VladaSu @ 23.12.2004. 21:49 ] @
Pod editorom sam mislio neki program za kreiranje tabela i kolona.

Moze li ta baza da radi u server/client rezimu?

Inace, hvala jer na pretrazivacu nisam vise znao kako da postavim upit a da mi ne prikazuje 'free download', a baza se u treba platiti.
[ degojs @ 24.12.2004. 08:11 ] @
Pogledaj MSDE. To je besplatna verzija Microsoftovog SQL Servera. Postoje i besplatni "editori". Potraži više informacija na forumu Baze podataka::SQL Server.
[ DarkoR @ 24.12.2004. 09:33 ] @
Idi na [url]www.postgresql.org[/url] pa se informisi podrobnije.

PostgreSQL je relaciona baza koja je u rangu sa Sql Server, MySql bazama...Podrzava sve cega smo mogli da se setimo da nam je potrebno!

Sto se tice editora, bar na linuxu ima command editor psql i AquaStudio (mi ga koristimo) koji je skroz korektan.

Zatim imas sofware koji sluzi za projektovanje baza - [url]http://www.thekompany.com/products/dataarchitect/[/url],
placa se, mislim da je nekih 40$ (sto i nije neka cena). Koliko se secam moze da skines i neki demo sa kojim smo mi dugo radili pre nego sto smo ga kupili...

Pozdrav

Darko Radosavljevic
[ Riste Pejov @ 24.12.2004. 12:23 ] @
Firebird:
-OS: Win32/Linux/Solaris/BSD/Aix/MacOSX
-Client/server ili embedded(library) arhitektura
-2 MB install
-SQL podrska: VIEW, TRIGGER, STORED PROC, SUBSELECT, UDF, TRANSACTIONS, SAVEPOINTS (Nested trx)
-Oracle compatible emulacija: http://www.janus-software.com/fb_fyracle.html
-Velicina baze: N terabajta
-Active Database: baza moze pozvati klienta o promene koje se desavaju unutra (EVENTS)
-Footprint <1 MB
-Podrska za Unicode
-Interface: Native, ODBC, JDBC, .NET, OLEDB, Python, PHP, Perl
-Admin tool (free): IBOConsole(http://www.mengoni.it), IBEasy (http://www.marc-grange.net/telecharger_en.htm), IBO_SQL (http://www.ibobjects.com/ibo_ib_sql.html), i jos vise na http://www.ibphoenix.com/main....oenix&page=ibp_admin_tools
-Komercijalna podrska: http://www.ibphoenix.com/
-Stabilnost: radi u produkcijskim sistemima jos iz 1984
-Licenca: Open Source - IPL (MPL based) slobodna za komercijalnu upotrebu
-Web sajt: http://firebird.sourceforge.net
-Sta ostali developeri misle o tome koja je najbolja OpenSource baza http://www.newsforge.com/pollBooth.pl?qid=54&aid=-1
-Quick start guide: http://firebird.sourceforge.ne...al/Firebird-1.5-QuickStart.pdf
-Dokumentacija: http://firebird.sourceforge.net/index.php?op=doc&id=userdoc (obavezno pogledati InterBase 6.0 manuals)

Detaljnije: http://firebird.sourceforge.net/guide/FBFactsheet.html



[Ovu poruku je menjao Riste Pejov dana 25.01.2005. u 09:30 GMT+1]
[ obucina @ 25.12.2004. 18:38 ] @
PostgeSQL nema verziju za Windows.

Firebird
http://firebird.sourceforge.net

Ima i besplatan editor koji može da posluži - IBO Console.
Komercijalni - EMS IB Manager.
[ range @ 25.12.2004. 21:20 ] @
PostgreSQL ima verziju za windows, doduse betu, ali stable release izlazi do nove godine
[ dr ZiDoo @ 25.12.2004. 23:27 ] @
Postgres moze da se pokrene pod windowsom, ali to je patnja tako da se ne preporucuje. Inace Postgres je sjajna baza, malo troma ali odlicna.

Zanimljivo pitanje. Ako ces Windows onda je vjerovatno najbolje da poslusas degojs-a i koristis MSDE. Mislim MS je pise za svoj OS, mora biti dobra. Ne znam samo jel ima neka ogranicanje zato sto je free. Takodje mySQL savrseno dobro radim pod windowsima, tako da mozes i nju. OS je, besplatna, mnostovo tutorijala, mnostvo portova...klasa.... multiplatformska pa mozes da je zacas preselis na unix/linux

Ako ces Linux/Unix u zavisnosti od velicine baze i kolicine pristupa razmisli izmadju mysql i postgresa. mySQL je onako, za manje baze. Ima nekih nedostataka, i poteskoca za velikim bazama ali mislim da je vecina stvari rjesena u ovim novijim verzijama tako da...
Postgres moze da trpi sve. Odlicna baza, ali opet ako tjeras nesto malo podataka neces da osjetis razliku izmedju njega i mySQLa...
[ VladaSu @ 25.12.2004. 23:59 ] @
Ja sam VB programer (relativno nov) i do sada sam koristio Access bazu u mojim programima. Samo tabele sam kreirao u Access-u a ostalo resavao u kodu programa. To je sve pomalo bilo primitivno ali nisam imao potrebe za necim ozbiljnijim.
Mislim da bi mi FireBird baza vise odgovarala.
Koliko sam shvatio potrebni su mi ODBC drajveri, neki jednostavan program za kreiranje baze i tabela i ako program radi u mrezi potreban mi je i npr. SuperServer.
[ veljaradenkovic @ 26.12.2004. 00:14 ] @
Postgres moze bespatno da se pokrene pod windowsom i dobro radi.

Moj glas za firebird.

Citat:
dr ZiDoo: Postgres moze da se pokrene pod windowsom, ali to je patnja tako da se ne preporucuje.
[ galisnik @ 26.12.2004. 00:39 ] @
MSDE baš i nije sasvim besplatna. Naime, da biste je besplatno koristili za komercijalnu upotrebu trebate prvo kupiti Visual Studio.net Enterprise.

Stvarno besplatne su Firebird i PostgreSQL. Ja vec par mjeseci proucavam Firebird i ostavio je na mene vrlo dobar utisak, mada mi nije jasno zasto se ne koristi vise. S druge strane, univerzitet u Oxfordu je presao na PostgreSQL u potpunosti. Nisam ga nikad koristio, ali sam vidio da pravi citavu dzunglu od raznoraznih datoteka za svoje baze podataka. To mi se bas nije svidjelo. MySQL jos nije implementirao sve funkcije koje ozbiljna DBMS treba da ima, a nije ni posve besplatan (moras publikovati svoj source kod da bi imao na to pravo).
[ Dragi Tata @ 26.12.2004. 01:42 ] @
Citat:
galisnik: MSDE baš i nije sasvim besplatna. Naime, da biste je besplatno koristili za komercijalnu upotrebu trebate prvo kupiti Visual Studio.net Enterprise.


Ovo je nekad bilo tačno, a sad više ne. MSDE je potpuno besplatan.
[ degojs @ 26.12.2004. 01:58 ] @
Citat:
Ja vec par mjeseci proucavam Firebird i ostavio je na mene vrlo dobar utisak, mada mi nije jasno zasto se ne koristi vise.


Čini mi se da je Firebird SQL nešto kasnije postao besplatan u odnosu na recimo MySQL (mada, nisam siguran). Inače, po mom mišljenju, Firebird je mnogo kvalitetnija baza.

Da nije već stečene popularnosti ostalih baza, Firebird bi verovatno dosta lako potukao sve ostale kandidate: pogledaj poruku što je ostavio Riste - šta da čovek zameri ovoj bazi sa tehničke strane? Ne znam zaista.

I tu je onda taj začarani krug: većina koristi MySQL/Postgre/MSDE što onda vodi do toga da još više ljudi koristi iste, itd. Lakše je naći pomoć. Eto ti za primer ES.

Da, zaista šteta za Firebird što nije popularniji.

[Ovu poruku je menjao degojs dana 26.12.2004. u 03:37 GMT+1]
[ degojs @ 26.12.2004. 02:24 ] @
Citat:
Koliko sam shvatio potrebni su mi ODBC drajveri,


Pogledaj poruku što je ostavio Riste. Imaš i OLEDB drajvere za Firebird. Nisam samo siguran da li su besplatni. Za .NET drajvere znam da jesu.
[ galisnik @ 26.12.2004. 10:03 ] @
dr ZiDoo pise:

Citat:
Ne znam samo jel ima neka ogranicanje zato sto je free.


Maksimalan kapacitet MSDE baze je 2GB (za male projekte to i nije strasno), ali ogranicenje na samo 5 konekcija je vec ozbiljniji nedostatak, kojeg je mnogo lakse dostici.
[ galisnik @ 26.12.2004. 10:08 ] @
Ah da, dok nisam zaboravio. Niko nije spomenuo SQLite. Istina to nije baza za ozbiljne stvari, medjutim, moze da posluzi za neke embeded projekte i kao podrska za rad aplikacije na jednoj masini. A cujem i da se standardno isporucuje uz PHP 5 (doduse, ovde se ne spominje WEB programiranje).
[ dr ZiDoo @ 26.12.2004. 10:34 ] @
Uz PHP5 se ne isporucuje ni jedna baza podataka. Isporucuju se mozda samo drajveri za SQlite
[ sasatomic @ 26.12.2004. 10:52 ] @
> Stvarno besplatne su Firebird i PostgreSQL.

I SQLite!
Cela baza u jednom fajlu. :)
I podrzava transakcije, utf-8 i gomilu drugih stvari :)
[ sasatomic @ 26.12.2004. 10:53 ] @
Ih, prestiže me... :)
[ degojs @ 26.12.2004. 11:54 ] @
Citat:
Maksimalan kapacitet MSDE baze je 2GB (za male projekte to i nije strasno), ali ogranicenje na samo 5 konekcija je vec ozbiljniji nedostatak, kojeg je mnogo lakse dostici.


Nije ograničenje 5 konekcija. I o tome smo već pisali do besvesti. Više informacija na raspolaganju je na ::SQL Server.

Inače novi MSDE (SQL Sever 2005 Express) ima ograničenje od 4 GB po bazi (ne po serveru!).

[ veljaradenkovic @ 26.12.2004. 14:33 ] @
Cisto da mapomenem (posto se pominju baze 'u jednom fajlu') da i Firebird ima embedded verziju dakle 1 dll koja provereno, uz manje vise nedostatke, radi.
[ sasatomic @ 26.12.2004. 15:50 ] @
Jedino sto je taj 1 dll == 1.5 MB dok je sqlite dll = 150kb a ima
prilicno (manje-vise dovoljno) mogucnosti za te neke 'low end' programe.
Istina ne znam kako bi se ponasao u nekom zahtevnijem okruzenju.
[ dinke @ 26.12.2004. 16:12 ] @
I niko da preporuči ono M u LAMP ? Cccc :)

www.mysql.com

Svakako brza i uzuzetno popularna baza. Možda joj fali nešto od funkcionalnosti koje imaju gore pomenute baze, ali novije verzije to lagano uključuju. Uz to MySQL je svakako daleko zastupljeniji od Firebirdsa i Postgrea, može da se potera na Windows-u, maltene svaki hosting provider je podržava, može da se uključuje u embeded aplikacije itd itd.
[ VladaSu @ 26.12.2004. 16:16 ] @
FireBird u VB-u mi radi jako sporo (i ODBC i OLEDB).
Da li je to samo kod mene jer nesto nisam dobro uradio ili je to normalno?
Formi u kojoj nema koda samo ado i grid kontrola koja ucitava 2 rekorda treba desetak sekundi da se otvori i isto toliko da se zatvori.
[ degojs @ 26.12.2004. 16:59 ] @
Ja sam probao sa .NET verzijom i radilo je OK.
[ galisnik @ 26.12.2004. 17:01 ] @
Citat:
FireBird u VB-u mi radi jako sporo (i ODBC i OLEDB).


Nešto, zemljače nisi isprogramirao kako treba. Činjenica jest da je ODBC za FB nešto traljavije urađen (onaj free sa firebirdovog sajta), ali baš tako sporo... Ja imam jednu oglednu aplikaciju na kojoj testiram firebird, i ne primjećujem nikakvu razliku u performansama u odnosu na recimo Access ekvivalentnu bazu. Ali, mislim da je bolja kombinacija C# i firebird.net provajder, ako si programer u Microsoft Studio vodama.
[ VladaSu @ 26.12.2004. 17:44 ] @
Koliko vidim za FireBird bazu server treba uvek da bude podignut i ne postoji mogucnost da to ne ide preko servera ili lose vidim (mozda zbog toga treba vremena da se baza digne).
[ Riste Pejov @ 26.12.2004. 18:41 ] @
Postoji mogucnost da ne trebas imati server i to je embedded varijanta koja radi isto sto i server ali u single user rezimu. U svakom slucaju to ne treba biti razlog tolike latencije.

Sto se tice latencije, ja sam slicne stvari primetio kad u mom BCB 6 postavim full debug build sa Code Guard-om za provere memory leak-ova i sl. stvari. Kada kompajliram release build bez debug simbola i CG onda sve radi super. I to jedino se desava kad treba da se aplikacija ugasi i da se diskonektuje sa baze, tada applikaciji treba jedno desetak sekundi, ali za normalne selekte i sa debug build-om nema neke drasticne razlike. Pokusaj da vidis dali ce se performansi poboljsati ukoliko uradis release build.
[ sasatomic @ 27.12.2004. 08:41 ] @
> MySQL je svakako daleko zastupljeniji od Firebirdsa i Postgrea, može
> da se potera na Windows-u, maltene svaki hosting provider je podržava,
> može da se uključuje u embeded aplikacije

Ono sto je problem sa MySQL-om je da je dozvoljen jedino za ličnu i to
nekomercijalnu upotrebu. U suprotnom mora ili da se otvori kod (tako je
bilo zadnji put kada sam ja gledao licence) ili da se plati.
Pored toga, libmysql je samo biblioteka da se napravi mysql client. Što
znači da se negde mora imati instaliran, prepodešen server. Ovo je
apsolutno nepogodno ako se želi distribuiranje programa koji koristi
bazu podataka. :( Ko će još da kupcu programa instalira mysql...
[ axez @ 15.01.2005. 21:20 ] @
Citat:
sasatomic:
Ono sto je problem sa MySQL-om je da je dozvoljen jedino za ličnu i to
nekomercijalnu upotrebu. U suprotnom mora ili da se otvori kod (tako je
bilo zadnji put kada sam ja gledao licence) ili da se plati.


Wow, kakvo blatantno nepoznavanje OpenSource filozofije.
To apsolutno nije istina.
Nema nikakvih prepreka da se mysql koristi za bilo koje potrebe, bile one komercijalne ili nekomercijalne.


[ sasatomic @ 16.01.2005. 02:03 ] @
Uh, kad me ovako tonom ljudi isprovociraju....
Trebali biste prvo da se informisete. Dakle, najnovije, sa sajta MySQL-a:

http://www.mysql.com/company/l...ensing/opensource-license.html
----------------------
MySQL is free use for those who are 100% GPL. If your application is
licensed under GPL or compatible OSI license approved by MySQL AB, you
are free to ship any GPL software of MySQL AB with your application
('application' means any type of software application, system, tool or
utility). You do not need a separate signed agreement with MySQL AB,
because the GPL license is sufficient. We do, however, recommend you
contact us as there usually are good opportunities for partnership and
co-marketing.
#
Under the Open Source License, you must release the complete source
code for the application that is built on MySQL. You do not need to
release the source code for components that are generally installed on
the operating system on which your application runs, such as system
header files or libraries.
#
...
------------------------
http://www.mysql.com/company/l...ensing/commercial-license.html

The Commercial License is an agreement with MySQL AB for organizations
that do not want to release their application source code.
...
Typical examples of MySQL distribution include:

*

Selling software that includes MySQL to customers who install
the software on their own machines.
*

Selling software that requires customers to install MySQL
themselves on their own machines.
*

Building a hardware system that includes MySQL and selling that
hardware system to customers for installation at their own locations.

Specifically:

*

If you include the MySQL server with an application that is not
licensed under the GPL or GPL-compatible license, you need a
commercial license for the MySQL server.
*

If you develop and distribute a commercial application and as
part of utilizing your application, the end-user must download a copy
of MySQL; for each derivative work, you (or, in some cases, your
end-user) need a commercial license for the MySQL server and/or MySQL
client libraries.
*
[ flylord @ 16.01.2005. 03:13 ] @
Sasa, gresis. To sto je nesto pod GPL licencom ne znaci da ne moze da bude komercijalno i da ne moze da se proda i koristi u komercijalne svrhe. Ti bez problema mozes da napravis nesto u/sa MySQL, i da prodas to. Medjutim: ako neces da delis source kod uz aplikaciju, moras da platis licencu (ali licencu ne placas ti nego klijent, samim tim software je skuplji za njega, ali zato proizvodjac MySQL-a zaradi neki evro), medjutim ako te nije briga da li ces da das source uz komercijalnu aplikaciju (ili je cak zahtev od klijenta da im DAS source) onda ti je svejedno koju licencu koristio, tj da li platio ili ne MySQL.
[ flylord @ 16.01.2005. 03:15 ] @
Btw, ako zelis tumacenje GPL licence, ili ako ne razumes neki deo, slobodno reci. Mogu da ti je razjasnim. Mada, je moguce da ovde ima ljudi koji razumeju licence mnogo bolje nego ja.
[ galisnik @ 16.01.2005. 09:54 ] @
Citat:
ali licencu ne placas ti nego klijent, samim tim software je skuplji za njega

Poenta je ista. Znaci da MySQL i nije tako besplatan kako zeli da se prikaze, za razliku od PostgreSQL-a i FireBirda koji su zaista besplatni.
[ Dejan Lozanovic @ 16.01.2005. 14:48 ] @
Citat:
galisnik: Poenta je ista. Znaci da MySQL i nije tako besplatan kako zeli da se prikaze, za razliku od PostgreSQL-a i FireBirda koji su zaista besplatni.


Pa besplatan je on potpuno, GPL je besplatan, primera radi Linux kernel i vecina programa za linux je izdata pod GPL licencom. Ono sto te GPL licenca ogranicava jeste da ukoliko koristis neki kod pod GPL licencnom(bilo da ga modifikujes, ili prosto ubacis) i ti takodje moras svoj source da objavis pod GPL licencom. I sto tako GPL licenca te obavezuje da ako distribuiras svoj program da na zahtev dostavis i source tog programa, iskreno receno fer je, jer ako ti uzimas nesto dzabe red bi bio i da das nesto za uzvrat.

Ovde se pricalo o GPL licenci
http://www.elitesecurity.org/tema/27296/0#187784
[ flylord @ 16.01.2005. 15:24 ] @
Citat:
galisnik: Poenta je ista. Znaci da MySQL i nije tako besplatan kako zeli da se prikaze, za razliku od PostgreSQL-a i FireBirda koji su zaista besplatni.


Ja ne znam kako da ti objasnim. MySQL ima dve licence. I JESTE besplatan, ali samo ako koristis GPL licencu. Druga je komercijalna. I sluzi samo za one koji NE ZELE da daju Source code uz svoju aplikaciju koja se ne kaci na MySQL preko ODBC/JDBC, nego direktno preko MySQL biblioteka. Ako se kacis preko ODBC-a, bez problema ne moras da kupis MySQL. Ako neces. I nije mi jasno zasto izvrces nesto sto ti se lepo objasni. Ako ti nije jasno, pitaj. Nemoj ovako da se ponasas, pogotovo ako neko zeli i ima volju da ti objasni.
[ galisnik @ 16.01.2005. 21:49 ] @
Covjek je lijepo napisao da klijent mora platiti licencu. Ja nista ne izvrcem. Samo sam potencirao to da su PostgreSQL i Firebird besplatne u svim varijantama u odnosu na MySQL. Tema se zove Koja je najbolja besplatna baza podataka. MySQL mora jos dosta da se doradi da bi se mogla smatrati ozbiljnom bazom, a do tada se zezajte sa Webom i PHP-om. Covjek koji je zapoceo ovu temu planira klijent-server aplikacije, a ne Web dizajn.
Samo mi nije jasno zasto ljudi neke stvari licno shvataju. I ja sam koristio MySQL, jer je prilicno popularan, ali nije zadovoljio moje potrebe, i napustio sam dalji rad na toj bazi, jer je Firebird u svemu bolji (osim u podrsci za UNICODE i sto nema ugradjeno tekstualno indeksiranje). Znaci, svako trazi ono sto mu odgovara.
[ flylord @ 16.01.2005. 22:02 ] @
eee, na osnovu cega bre tvrdis da je MySQL neozbiljna baza. Covece, svaki program koji ti omogucava da zaradis pare, je ozbiljan. Ja znam mnogo ljudi koji i te kako zaradjuju na neozbiljnom MySQL i PHP. Ja isto zivim bas od PHP-a. I oces da kazes da se ja zezam sa tim!? To ti je vrlo pogresan pristup.
I ne postoji baza koja je bolja od MySQL-a. Postoje samo baze koje su bolje od MySQL za neki konkretan posao. Za ono za sta ga ja koristim, MySQL je daleko bolji i brzi od Oracle-a, IBM DB2, MS SQL Servera ... Ali naglasavam, za ono za sta ga JA koristim.
I ja ovo ne shvatam licno, nego ti pises "pogresne postove"
poz

[Ovu poruku je menjao flylord dana 16.01.2005. u 23:37 GMT+1]
[ Dejan Topalovic @ 17.01.2005. 05:23 ] @
Zamolio bih sve da se drze teme, a diskusija o MySQL licenci je definitivno van okvira ove teme i mogla bi da bude tema sama za sebe.

Tesko je bas "uperiti prstom" i reci "E ovo je najbolja besplatna baza podataka", jer mnogo faktora utice na tu odluku:
- iskustvo u radu sa doticnom
- svrha primjene
- platforma i okruzenje koristenja te baze
- vrsta licence
- podrska i dokumentacija, te dodatni materijali na netu
i td.

Posto smatram da si pocetnik na podrucju baza podataka, vjerujem da neces pogrijesiti, koju god bazu da izaberes, a kasnije ce se isprofilisati tvoja potreba za odredjenim RDBMS-om, pa ces i sam moci odabrati najoptimalniji RDBMS za sebe.
[ range @ 17.01.2005. 19:40 ] @
ne kapiram ovo da je PostgreSQL "komplikovan za upotrebu". Uostalom i da je komplikovaniji od MySQL-a, on ima gomilu funkcija koje ga stavljaju korak ispred istog. A uostalom izasao je 8.0, pa ga sad ima i na windozi i bez budzenja, a ima i jako lep GUI pgAdmin, jdbc driver sasvim ok radi...... Niko ne pominje MaxDB?
[ schmee @ 16.02.2005. 14:42 ] @
maxdb je napravljen na osnovu oracle 7.3.x
sjajan je ima sve u sebi što je tada imao oracle ... pl/sql, java procedure ...
heavy duty sistem veoma stabilan, radi na "svim" operativnim sistemima (ja sam ga testirao na slacku, radhatu, win2k i winxp) i što je još važnije open source je ...

prvo je bio razvijan pod okriljem sap-a kao sapdb, da bi kasnije prešao pod mysql i dobio ime maxdb. jedina falinka u celoj priči je što ga korisiti relativno mali broj ljudi i samim tim ima značajno slabiju podršku od recimo postgre-a.

zato, i ja savetujem postgre pre maxdb-a ako su zahtevi takvi da je potreban ozbiljan RDBMS ...

ako zahtevi nisu tako jaki, mysql će uskoro sa verzijom 5 podržavati ugnježđene upite constrainte svih vrsta (nek me neko ispravi ako grešim) a do tada mislim da jedino firebird može da dođe u obzir ...
[ genjerator @ 21.02.2005. 23:50 ] @
Koju onda bazu treba koristiti ako se želi distribuiranje programa koji koristi
bazu podataka a da se kupcu ne instalira oracle, mysql...?I normalno da je besplatna.
[ galisnik @ 22.02.2005. 21:47 ] @
Firebird, pogotovo sad kad izadje v2.0 negdje krajem aprila.
[ Goran1987 @ 26.02.2005. 00:54 ] @
Najbolja baza podataka je mysql, ali za pocetnike kao sto sam najbolje je koristiti access kao bazu podataka jer je jednostavnija za upotrebu.
[ Au197/79 @ 26.02.2005. 06:42 ] @
Koja je najbolja baza za početnika ali da je u javi. Ja trenutno probam hsql, derby i One$BD.
[ Nebojsxa @ 03.03.2005. 12:23 ] @
Da li neko zna u kom je programu rađen adresar (Contact) Mikrosoft Outlook-a,
koja je baza podataka korišćena za njegovu izradu.
[ _owl_ @ 03.03.2005. 15:19 ] @
Citat:
Goran1987: Najbolja baza podataka je mysql, ali za pocetnike kao sto sam najbolje je koristiti access kao bazu podataka jer je jednostavnija za upotrebu.


Bi li to malo opsirnije prokomentarisao, uvek volim da cujem misljenje pocetnika koji znaju sta je najbolje. Ne znam samo sta bi vise voleo da cujem zasto je MySQL najbolja baza uopse ili zasto je Access tako dobar za pocetnike. Ako mislis da imas zealot potencijala mogli bi da otvorimo temu u Advocacy forumu (pa da se svi lepo smejemo). S obzirom da na ovom forumu ipak vaze pravila pristojnog ponasanja svoje misljenje o Access kao o bazi sa kojom pocetnici treba da rade ce samocenzurisati, dakle:
#$@W!$#^%#$*|*|*@||@#$$@#@?!!!!@

Citat:
Nebojsxa: Da li neko zna u kom je programu rađen adresar (Contact) Mikrosoft Outlook-a,
koja je baza podataka korišćena za njegovu izradu.

Koliko mi je poznato MS koristi neko svoj flat-file format (mada mi se cini da je njegova specifikacija javno dostupna).
[ bojov @ 05.03.2005. 17:27 ] @
Baš ste se raspričali:)) A nijko nije stvarno rekao koja je baza najbolja a uz to još i bestplatna!
Pa da zakomplikujem još malo da pitam a koji je Linux najbolji???
Svaka ima svoje prednosti i nedostatke u zavisnosti od načina upotrebe, broja klijenata koji je istovremeno koriste ....
Ma Fox je car samo da je ziv! A tek Clipan...

A i čekić je ozbiljan alat jer ljudi njime zarađuju leba da jedu.
No da se vratim na baze i da i ja dam doprinos prosipanja narodnih umotvorina:
Postoji više uglova posmatranja:
Programer
- Zašto da ja pišem kod loveći integritete ma koje vrste ako db to sam radi!!
(bolje postgres nego mysql)
- Ako su mi potrebne stored procedure, a jesu!
(bolje postgres nego mysql)
- Ako imam 200 korisnika koji rade sa setom podataka koji se stalno vrti oko 1G (negde oko 4 miliona rekorda sa 30+ tabela)
(bolje postgres nego mysql)
Ali
- Ako pišem jednostavne WEB aplikacije i nemam mnogo podataka i tabela i mislim da sam ozbiljan programer koji korisiti baze
(bolje mysql nego postgres)
Sve ovo sam isprobavao, upoređivao, testirao, gubio vreme i živce. A klijent je rekao da nema nameru da plaća licence za komercijalne baze.
I ovako bih mogao još 2 strane ali nemam trenutno vremena.

PS. Inače shemu baze koju dobijem iz bilo kog alata za dizajn kreiram tako što pustim da mi napravi Oracle shemu, pa propustim kroj jedan filter da dobijem postgresql. A negde sam čak i nalazio objašnjenje kako naterati OraNet da radi sa postgresom.

[ Nebojša Urošević @ 18.03.2005. 10:56 ] @
PostgreSQL ima verziju za Windows i nije Beta. Nedavno ju je izdala firma Pervasive, i može se downloadati na http://www.pervasive-postgres.com/
Verzija 8. Također je Pervasive napravio ediciju za Linux. Ja sam malo koristio verziju za Windows mislim da sve radi kako treba, bar na primjerima koji dolaze uz nju. Literatura se može pronaći na: http://www.postgresql.org/

Pozdrav

Nebojša

[ Dejan Topalovic @ 30.03.2005. 21:48 ] @
Koga zanima, moze procitati i ovu diskusiju - FireBird vs. MySQL

Nece skoditi ni ovo - PostgreSQL vs. MySQL vs. Oracle
[ VladaSu @ 24.09.2005. 11:56 ] @
Evo testovi baza sa
http://groups.google.com/group...m=1&hl=en#1672641adc56098f


Testirane su sve najnovije verzije osim Oracle-a.

Bela rang lista - najbolji (bolji ka losijem)

1. Oracle 9i (10g nismo testirali)
2. MSSQL
3. PostgreeSQL
4. DB2

Crna rang lista: (od najgore ka boljem)

1. Informix
2. MySQL
3. Interbase/Firebird
4. Sybase

Kako sam rangirao:
Testirani serveri su prvo testirani na najkompleksnijim SQL iskazima koje
smo mogili da napabirchimo, pa onda performanse.

Oracle je najsporiji u kreiranju baze, ali apsolutno i neprikosnoveno
najbrzi u exploataciji. MSSQL je najbrzi u kreiranju baze,jako brz,
dodushe bar duplo sporiji od oracle-a.
Ova dva nisu dala problem ni na jednom SQL upitu (verujte mi, komplexni
SQL upiti do bola).

Posgree je brza baza, free i dao je samo 1 (JEDAN) problem kod jednog
SQL-a, koji smo resili samo zamenom banalnosti.

Crna rang lista:

Informix je najvece djubre koje sam video. MySQL je baza DO JAJA u
poredjenju sa ovim. Osim sto ne moze da vrsi UPDATE na tabeli koja se u
istom pretrazuje ( update YYYY from (select....) ), mora da mu se skida
optimizacija na bilo kom SQL-upitu koji ima preko 60 polja i preko 11
join-a. Razvaljuje tablespace, daje out of memory greske itd.
Uglavnom, sve sto je jace od onoga u stilu DBDEMOS koji dolazi sa
delfijem, ne treba ga koristiti.

MySQL, znamo kakav je, jos uvek je mali serverchic od kojeg ne moze mnogo
da se ocekuje, a ono sto ima, radi fino.

Interbase/FB. Izuzetno spor server.Kreiranje i import traje satima, kao i
komplikovani procesi. Ni on nije u stanju da izvrsi SELECT * FROM (select
...). Davao je dosta problema kod one-for-many tabela.

Sybase... sredjnje zalosno... pucao je kod ogromnih tabela, ali resili
smo malo jachim setovanjem same baze. Performanse su dosta loshe.

Sto se vremena izvrasvanja tice, imali smo jedan proces koji je imao da
izracuna plate i 6 poreza i doprinosa na 6200 zaposlenih i to poubacuje u
jos neke tri tabele. Nije mnogo bitno sta je, posto je isti proces
izvrsen na svim bazama. Moram da napomenem da je MSSQL malo sporiji kad
se radi radi dug loop nad tabelama dok je jako brz kad se izvrsavaju
pojedine operacije nad velikim brojem tabela.

Oracle: 1.3 sec
MSSQL: 4.1 sec
Postgree: 11.7 sec
Informix: jedva smo ga naterali da odradi ~27 min
MySQL nije uspeo da izvrsi dao je probleme, pa ga nismo ni homologovali
Firebird: jedva smo ga naterali da odradi, ~22 min
DB2: 5.9 sec
Sybase: ~9 min

Ovi testovi su cisto nasi testovi (ApData) u stvarnoj upotrebi nad
stvarnom bazom (Sony Brasil). Serveri su bili na Athlon XP 2200, 1 GB
RAM, SATA Seagate 7200
[ varelg @ 29.10.2005. 20:15 ] @
Kako je ovo otishlo u advocacy vode... "Najbolja besplatna baza je... ona s kojom chesh zavrshiti posao!" deluje jako jednostavno, ali je mozhda i najprecizniji odgovor. IMHO isti odgovor chesh mozhda dobiti ako upitash i koji je programski jezik najbolji, i koja je platforma najbolja, itd. Koju bazu odabrati zavisi od problema koji se s bazom reshava, isto bi vazhilo i za programski jezik.
Iz diskusije s jednog drugog foruma, pitaju vlasnicu softverske kuche kojeg bi programera uposlila (Java, C++, PHP, Python itd.) i njezin odgovor je bio da shto vishe programskih jezika programer poznaje to che veche shanse imati za dobivanje posla, jer najbitnije za klijenta je reshenje bez razlike kako se do tog reshenja stiglo. Programeri koji rade u samo jednom jeziku za nju su dobri konsultanti... ista diskusija bi se mogla obopshtiti i za baze...
Ne videh da neko spomenu XML i flat file storage. A shto da ne bi moglo, ako to reshava problem...
[ Dejan Topalovic @ 04.11.2005. 18:30 ] @
Od nedavno je u igri i Oracle Express Edition.
Vise informacija o tome, mozete naci na sluzbenom sajtu od Oraclea...
[ online @ 29.11.2005. 19:42 ] @
Citat:
Ne videh da neko spomenu XML i flat file storage. A shto da ne bi moglo, ako to reshava problem...


NoSql je moj favorit. Pocetnici mogu lako da shvate naredbe, da listaju podatke, brzo radi...
[ delalt @ 25.02.2006. 11:16 ] @
Gledam dugo one rezultate testova što ih je dao VladaSu, daju totalno
pogrešnu sliku o nekim bazama i početnika može baš da totalno zbuni.

Pitanje "koja je najbolja besplatna baza podataka" je toliko opširno
i ima mnogo kriterija po kojima se može odrediti kvalitet neke baze.
Zato, da bi vidjeli o čemu se zapravo radi u onim testovima, obavezno
idite na dati link u tom postu, i obavezno tamo pročitajte i nekoliko
srodnih tema gdje se spominju baze.
http://groups.google.com/group...m=1&hl=en#1672641adc56098f

Tek tad će vam biti puno jasniji
testovi, a slika o nekim bazama se totalno mijenja.
Nije mi namjera da ovdje ocrnim bilo koju bazu, ali pročitajte na
sledećim linkovima stvarno kvalitetno, sažeto i sveobuhvatno napisane
članke o Firebird-u. Skenirano je u više dijelova, ali stvarno pročitajte:

http://www.fikret.fbtalk.net/fb1.jpg
http://www.fikret.fbtalk.net/fb2.jpg
http://www.fikret.fbtalk.net/fb3.jpg

Evo nešto iz stvarnog života:

http://www.fikret.fbtalk.net/tamp1a.jpg
http://www.fikret.fbtalk.net/tamp2a.jpg
http://www.fikret.fbtalk.net/tamp3a.jpg

Volio bih da ovako nešto neko da i za ostale baze, pa bi onda
stvarno bilo moguće da svako sebi kvalitetno odabere bazu za svoje
potrebe. Bilo bi dobro pomenuti i neke nekad kritične nedostatke pojedinih
baza (PostgreeSQL je npr. imao problema sa našim slovima, ne znam da li je
to već ispravljeno...). Takođe su nekad veoma bitne i donje granice.
Ja sam Firebird isprobao i koristio i na Pentiumu na 133 MHz,
sa 16 MB RAM-a sa diskom manjim od 1 GB; dok besplatni Oracle XE sam kod
instalacije zauzima oko 1,22 GB i takođe trenutno ne podržava naše znakove
i u besplatnoj verziji ima postavljena još neka ograničenja.
Nemojte pogrešno shvatiti, rijetko ko će koristiti Pentium na 133 MHZ
(a možda i hoće jer su još česti kao registar kase), ali podrška za naše
znakove je veoma važna.
[ Fikret @ 05.04.2006. 00:02 ] @
genjerator je pitao:
"Koju onda bazu treba koristiti ako se želi distribuiranje programa koji koristi
bazu podataka a da se kupcu ne instalira oracle, mysql...?I normalno da je besplatna."

Ja odgovaram sa: Firebird i ovo (Delphi): http://fhasovic.blogspot.com/2...mbed-firebird-into-exe_17.html

Dovoljno je samo isporuciti EXE i bazu, Firebird engine je upakovan u EXE...

--
Best regards,
Fikret Hasovic http://fikret.fbtalk.net
USAID TAMP Senior Programmer

* Firebird Foundation Committee member.
- Join today at http://www.firebirdsql.org/ff/foundation
* JEDI VCS contributor
http://jedivcs.sourceforge.net/
* Firebird and Fyracle news
http://www.fyracle.org
[ online @ 05.04.2006. 09:00 ] @
Koristim sve tri(cetiri), ono sto bi izdvojio:

- postgresql se drzi najvise SQL standarda / najblizi Oraclu
- najvise veza sa drugim jezicima / alata
- odlicno funkcionise PostgreSQL/FreeBSD

- mysql/PHP provajderi najzastupljeniji
- mysql najlaksi za koriscenje, npr. obezbedjivanje transakcije sa LOCK-om
- mysql Workbench / Administrator / Navigator / CC

- firebird drzi bazu u jednom fajlu pa se najlakse premesta sa PC na PC jednostavnim kopiranjem

- sqlite odlican za manje baze, kase, kataloge i sl.,
- saradnja sa PostgeSQL-om
- sqlite + tcltk; npr. vrlo brzo mozes da napravis neki katalog/formular, spakujes u exe (do 2MB sa libovima i runtimeo-m) i distribuiras samo dva fajla: jedan exe i drugi dat fajl za bazu, koji sigurno rade svuda bez ikakvih instalacija...
[ Fikret @ 05.04.2006. 10:23 ] @
Citat:
online: Koristim sve tri(cetiri), ono sto bi izdvojio:

- postgresql se drzi najvise SQL standarda / najblizi Oraclu
- najvise veza sa drugim jezicima / alata
- odlicno funkcionise PostgreSQL/FreeBSD


Ne znam da li cu te raocarati ako ti kazem da se Oracle ne drzi ANSI standarda ;-)
Koliko znam, Firebird se STROGO drzi ANSI standarda, narocito u verziji 2.0 koji je trenutno u Release Candidate fazi razvoja, i podrzava ANSI SQL 92, 99, i vecinu SQL 2003 standarda.

Citat:
online:- mysql/PHP provajderi najzastupljeniji
- mysql najlaksi za koriscenje, npr. obezbedjivanje transakcije sa LOCK-om
- mysql Workbench / Administrator / Navigator / CC


Slazem se s ovim... Iglavnom, osim sto je sada MySQL izgubio jedini ACID engine koji je imao (InnoBase), ali se nadamo da ce Jim Starkey (otac Firebird-a, tj. Interbase-a i covjek koji je izmislio MGA), koji trenutno radi kao Senior Software Architect u MySQL AB, uspjeti natjerati MySQL programere da naprave pristojan ACID engine. Koliko cujem, stvari ne idu bas glatko... Obzirom da poznajem Jima, nista neocekivano

Citat:
online:- firebird drzi bazu u jednom fajlu pa se najlakse premesta sa PC na PC jednostavnim kopiranjem


Ovo nije pametno raditi!!! Nikako! Ustvari, sigurno je uraditi, ali SAMO AKO nema konekcija na bazu, inace OS moze ostetiti bazu.
Jedini siguran nacin da se prekopira na drugu masinu je da se prvo zaustavi Firebird engine i onda uradi kopiranje.
Ali, to svakako nije preporucen nacin, vec je potrebno uraditi backup u transportable format i uraditi restore na odredisnom racunaru.
Kopiranje ne radi ako su razlicite arhitekture racunara, tipa PowerPC i Intel Compatible itd...

Citat:
online:- sqlite odlican za manje baze, kase, kataloge i sl.,
- saradnja sa PostgeSQL-om
- sqlite + tcltk; npr. vrlo brzo mozes da napravis neki katalog/formular, spakujes u exe (do 2MB sa libovima i runtimeo-m) i distribuiras samo dva fajla: jedan exe i drugi dat fajl za bazu, koji sigurno rade svuda bez ikakvih instalacija...


Nisam ga nikad koristio, ali cu ti dati jedan link koji ce ti biti zanimljiv (a tice se svih ovdje nabrojanih baza):

http://www.sqlite.org/cvstrac/wiki?p=SpeedComparison

--
Best regards,
Fikret Hasovic http://fikret.fbtalk.net
Senior Programmer

* Firebird Foundation Committee member.
- Join today at http://www.firebirdsql.org/ff/foundation
* JEDI VCS contributor
http://jedivcs.sourceforge.net/
* Firebird and Fyracle news
http://www.fyracle.org
[ online @ 05.04.2006. 13:26 ] @
Citat:
Ne znam da li cu te raocarati ako ti kazem da se Oracle ne drzi ANSI standarda ;-)


PostgreSQL promovisu da je baza koja se strogo drzi ANSI-SQL 92/99 standarda. A slicnost sa Oraclom se odnosi na PL/SQL jezik.

Citat:
Ovo nije pametno raditi!!! Nikako! Ustvari, sigurno je uraditi, ali SAMO AKO nema konekcija na bazu, inace OS moze ostetiti bazu.


Svakako, slazem se. Mislio sam na to da je lako prenosiva za pocetnika, jer se radi o jednom fajlu koji se moze iskopirati kada baza ne radi. Nesto kao nekada mdb za sta su ga hvalili nasuprot gomili dbf i ntx fajlova.

[ Fikret @ 05.04.2006. 16:40 ] @
Citat:
online: PostgreSQL promovisu da je baza koja se strogo drzi ANSI-SQL 92/99 standarda. A slicnost sa Oraclom se odnosi na PL/SQL jezik.


Slazem se da je PostgreSQL stvarno dobar RDBMS! Nemoj me pogresno shvatiti...
Ako ti je bitan PL/SQL, onda ipak najbolje da pogledas nesto drugo,sa imenom FYRACLE (vidi sig)

http://www.janus-software.com/fb_fyracle.html

Procitaj malo i ovo:
http://www.kudzufiles.com/archives/000819.html

A ovdje ces naci puno vise informacija i posljednju prezentaciju o fyracle-u:
http://fhasovic.blogspot.com/2006/03/fyracle-presentation.html

Citat:
online: Svakako, slazem se. Mislio sam na to da je lako prenosiva za pocetnika, jer se radi o jednom fajlu koji se moze iskopirati kada baza ne radi. Nesto kao nekada mdb za sta su ga hvalili nasuprot gomili dbf i ntx fajlova.


To da, vrlo jednostavno. Jos ako se koristi Delphi i moj fb-embedded framework, onda je deployment pitanje kopiranja EXE aplikacije i baze...

--
Best regards,
Fikret Hasovic http://fikret.fbtalk.net
Senior Programmer

* Firebird Foundation Committee member.
- Join today at http://www.firebirdsql.org/ff/foundation
* Firebird and Fyracle news
http://www.fyracle.org
* JEDI VCS contributor
http://jedivcs.sourceforge.net/
[ online @ 06.04.2006. 10:16 ] @
Nego da se vratim na temu free baza. Koliko ima komercijalnih knjiga za koju bazu?

Ja bi poredjao po sledecem redosledu:

1. MySql (~10)
2. PostgreSQL (~7-8)
3. Firebird (1)

* u zagradi je onoliko koliko ih ja imam, a verovatno odrazava i proporcionalno stanje na trzistu ;)

Po kvalitetu dokumentacije koja dolazi uz samu bazu na prvom mestu je FireBird, medjutim to je jos nasledje Interbase-a.


btw. Delphi je on-sale??
[ Fikret @ 06.04.2006. 13:16 ] @
Citat:
online: Nego da se vratim na temu free baza. Koliko ima komercijalnih knjiga za koju bazu?

Ja bi poredjao po sledecem redosledu:

1. MySql (~10)
2. PostgreSQL (~7-
3. Firebird (1)

* u zagradi je onoliko koliko ih ja imam, a verovatno odrazava i proporcionalno stanje na trzistu

Po kvalitetu dokumentacije koja dolazi uz samu bazu na prvom mestu je FireBird, medjutim to je jos nasledje Interbase-a.


Sta podrazumjevas pod komercijalnim knjigama? Znam da za Interbase i Firebird postoji vise od 10 knjiga, i nazalost samo je jedna na engleskom jeziku. Na ruskom postoji 2-3, na portugalskom 2 cini mi se, na njemackom 4-5... To je ono sto sam ja vidio i sto mi je poznato. Mozda ima jos par komada...

Jos jedna bitna novost je da je izrada dokumentacije za Firebird u toku, i par ljudi radi na tome... I dokumentacija koju je IBPhoenix napravio je donirana projektu... Toliko mogu reci, vise ne smijem otkriti ;-)

Citat:
online:
btw. Delphi je on-sale??


Da! Napokon da i delphi prodise i dobije paznju koju zasluzuje! Naime, borland vec godinama sve prihode od prodaje delphija usmjerava u druge dijelove kompanije, prvenstveno ALM. Znam da je za kupovinu zainteresovano oko 12 kompanija, udruzenja... Postoji mogucnost da investitor koji bude ulozio u DevCo (novu kompaniju koja ce preuzeti razvoj delphija) bude iz Evrope...
I da, bitna stvar je da ce to biti nova kompanija, nece neka kompanija preuzeti delphi, vec ce ta kompanija moci samo investirati u novu kompaniju...

--
Best regards,
Fikret Hasovic http://fikret.fbtalk.net
Senior Programmer

* Firebird Foundation Committee member.
- Join today at http://www.firebirdsql.org/ff/foundation
* Firebird and Fyracle news
http://www.fyracle.org
* JEDI VCS contributor
http://jedivcs.sourceforge.net/
[ online @ 06.04.2006. 13:27 ] @
ne znas mozda da li ce biti i ozivljavanja kylixa?
[ Fikret @ 06.04.2006. 13:55 ] @
Citat:
online: ne znas mozda da li ce biti i ozivljavanja kylixa?


Postoji dobra sansa za to. Mozda ne da kylix IDE bude linux native, vec da se napravi nesto tipa CrossKylix...
Postoji mogucnost da vidimo i delphi (kylix) za Mac OSX ;-)
Vidjecemo kako ce se situacija razvijati...

Sto se tice novosti o svemu tome, mozes citati na http://fikret.fbtalk.net

--
Best regards,
Fikret Hasovic http://fikret.fbtalk.net
Senior Programmer

* Firebird Foundation Committee member.
- Join today at http://www.firebirdsql.org/ff/foundation
* Firebird and Fyracle news
http://www.fyracle.org
* JEDI VCS contributor
http://jedivcs.sourceforge.net/
[ Fikret @ 06.04.2006. 14:00 ] @
Citat:
online: Nego da se vratim na temu free baza. Koliko ima komercijalnih knjiga za koju bazu?




Da se ispravim, ovdje je lista od 20 (ako sam dobro izbrojio) knjiga o Firebird-u/Interbase/u:

http://www.ibphoenix.com/main....enix&page=ibp_publications


--
Best regards,
Fikret Hasovic http://fikret.fbtalk.net
Senior Programmer

* Firebird Foundation Committee member.
- Join today at http://www.firebirdsql.org/ff/foundation
* Firebird and Fyracle news
http://www.fyracle.org
* JEDI VCS contributor
http://jedivcs.sourceforge.net/
[ pyc @ 05.07.2006. 08:15 ] @
Ukoliko se radi o objektnom programiranju, mislim da vredi razmotriti DB4Objects (http://www.db4o.com/about/). To je jedan potpuno drugi svet u odnosu na RDBMS, i mislim da ima mnogo prednosti mada jos uvek nisam nesto konkretno napravio sa tim, ali je u planu da mi to bude deo diplomskog rada i u svakom slucaju cu ovde napisati utiske...
[ MarkoBalkan @ 13.10.2007. 10:03 ] @
sad se moram i ja malo ubaciti.
ja koristim mysql i jako sam zadovoljan.
ono sto su neki pricali za izracun placa da nisu uspjeli izracunati.
vremena se mijenjaju, i ono sve sto je bilo kao nedostatak, sad je ispravljeno.
mysql u kombinaciji sa C# ili VB.netom za desktop aplikacije radi kao singerica.
recimo za izracun prosjecne vrijednosti od 1000000 redaka, izracuna odma.
recimo 5 matematickih operacija, sin, sqrt i druge za tih mil. redaka izracuna odma.
max. vrijednost nađe odma na 10 mil. redaka.
ono sto je malo sporije jest count funkcija, ako se broji iznad 1 mil.redaka, malo traje.
s time da je ovo testirano na amd 2,2 GH, 1 GB rama.
a u praksi recimo baza nebude imala vise od 20 mil. redaka ukupno.
sad jos moram isprobati ovo sa postgresql.
jednostavna za koristenje itd.
a recimo jedan oracle je prekompliciran za nekog programera.dok recimo kod mysql se sve nauci u tjedan dana.
princip rada, storne procedure, funkcije, trigeri.lako se spaja na .net.
i stvarn sam zadovoljan sa njome.