[ Boki1974 @ 22.12.2004. 21:02 ] @
Pozdrav, poštovani članovi !

Na prvom mjestu, želim da uputim čestitke odgovornima za stavljanje ovog sajta u funkciju. Zaista je izuzetno lijepo vidjeti sve korisne topic-e na jednom mjestu, tako da ih i početnici i advancirani korisnici mogu koristiti prema svojim potrebama. Za svaku pohvalu !

Želim da uputim jednu sugestiju: početnik sam u kreiranju baza podataka, bolje rečeno, totalna neznalica i vrlo malo podataka ovdje sam pronašao o fundamentima baza podataka, te strukuralnom planiranju istih – dakle, korak po korak, uključujući sve ono što je potrebno: od software-a, hardware-a, planiranja baze podataka, skica, primjera, komparacije različitih software-skih paketa i slično. Sugerirao bih, da ukoliko se ( a vjerujem da postoji ! ) potražnja za ovakvim topicima nastavi, bude ipak kreiran i predstavljen jedan dokument koji će sadržati sve ovo. Naravno, ono što smeta početnicima jeste opširnost, podaci koji su „zbrda, zdola“ nabacani u dokumentu, itd... Zato, bilo bi lijepo, ako bi se tom dokumentu mogla dati lijepa struktura, koja ipak liči na jedan udžbenik. Nadam se da bi ovaj moj prijedlog mogao naići na odobravanje i konkretnu podršku od strane korisnika ovog site-a.

I, sada imam jedno pitanje, koje, vjerujem neće biti problem za rješavanje na ovom site-u.Naime, zanima me, na kojem principu rade baze podataka, kojima se pristupa putem interneta ?

PRIMJER: Kada želimo pogledati plan letova neke avio-kompanije, dovoljno je da na WEB-site-u te kompanije uz pomoć drop-down lista selektiramo polazište, destinaciju, vrijeme polaska, avio-kompaniju, i ostale podatke koji su relevantni, i poslije jednog klika dobivamo kompletan pregled traženih letova.

1. Molim vas, može li mi neko objasniti, kako to funkcionira, na konkretnom primjeru ??? I, šta je sve potrebno za kreiranje jedne ovakve baze podataka ?

2. Da li je moguće ovakve baze podataka kreirati u MS Access-u ? Već sam napredan korisnik ovog programa, ali svi pokušaji do sada, da napravim nešto slično nisu dali povoljan rezultat.

Unaprijed hvala na čitanju ove poruke, kao i odgovorima, datim na postavljena pitanja
Vjerujem da ću, inspiriran odgovorima i vašoj pomoći savladati i ovu informatičku oblast !
Boris
[ Vladan Ostojic @ 19.01.2005. 13:42 ] @
Bosanac, cccc
[ ultraKeen @ 25.01.2005. 10:32 ] @
Svugde, pa i u bazama podataka, postoji binarna podela svega na "tesko" i "lako". Da bi je zaista shvatio, moras ih ISKUSITI OBE, dzaba ce neko nesto da ti prica (kao ja sada) ako se ne napregnes nad onim "tesko"...

Pitanje koje si postavi je toliko komplesno ("tesko") da na njega nije moguce dati "lak" odgovor koji ti ocekujes. Nemoj da se zavaras i nasednes na neke lagane i pitke ogovore, jer posto neznas prave, lako ces poverovati bilo usta.

Odnosno, ako mogu biti slikovit, ti bi hteo da ti neko na onom forumu u samo jednom topiku objasni kako leti avion sa sve teorijom iz mehanike fluida... E pa ne moze, suvise je to materije za ovo mesto, cak nema ni neka dobra knjiga pocetnickog nivoa...

Pocni sa shvatanjem da se podaci pakuju u medjusobno povezane tabele, a da si one recimo klase podataka ciji su redovi objekti tih klasa... moze? ... vrlo je tesko baratati u glavi sa apstraktnim pojmovima cije se znacenje nezna: kako detetu od 5 godina objasniti sta je to recimo "entitet" - ?