[ morke @ 23.12.2004. 09:50 ] @
Kupim ja novo ChiefTec DG-01WD-D kućište, A64 2800+, MSI K8N, KingMax HARDCORE 500 DDR 2x256MB memoriju (nije bilo 512MB modula) i mislim da ostalo nije bitno. Posle 2 nedelje crkne ploča (prosto kada se uključi zavrte se ventilatori 1sec i stanu) i ja uzmem Abit NF8 i zamenim napajanje za svaki slučaj. Sada nastaju novi fantomski problemi :(:

1. Kada isključim napajanje na prekidač ili isčupam kabl iz struje i ponovo uključim na prekidač ili uštekam kabl, računar neće da se upali. Taster je ispravan, jer sam probao direktno da spojim pinove na ploči, ali isto neće da se upali. Na ploči gori crvena led dioda koja signalizira da je ploča dobila struju. ATX20 konektor napajanja je dobro udenut u ATX24 konektor ploče (provereno 5 puta prema uputstvu za ploču). Elem kada se taj postupak sa prekidačem ili kablom ponovi x puta, u nekom pokušaju se ploča probudi i od tog trenutka sve radi najnormalnije (shutdown i ponovno bootovanje kompa rade sasvim normalno) dok se ne ponovo ne isključi napajanje na dugme ili prosto prestane dotok struje do napajanja. Pomislio sam da nije OC problem (magistralu sam podigao sa 200 na 250), ali nije, jer se isto ponaša i na default vrednostima, a ionako mi problem deluje hardverski tj. još pre nego što bios krene da se boot-uje. Probano je i sa isključivanjem dodatnih ventilatora i SATA/ATA uređaja, ali nema napretka. Napajanje nije preopterećeno (u pitanju je ChiefTec 300/350W, nije 360W dual), jer su vrednosti +12V napona oko 12.2V tj. kada je napajanje preopterećeno treba da idu ispod 12V ako sam ja dobro shvatio stvar.

2. Drugi problem za koji mislim da je povezan sa ovim, ali ne znam kako. Taj računar je umrežen sa drugim koji ima 3Com mrežnu kartu i sve funkcioniše ok do nekog trenutka (nisam našao kritičnu tačku) kada jedan od dva kompa (prvo mi se desilo da na jednom, a kasnije i na drugom kompu) stalno daje poruku "Cable unpluged" ma šta ja radio sa kablom. Čak je i promenjenja 3Com mrežna karta takvom istom, ali problem je ostao. Rešenje je nasumično resetovanje oba kompa (2 do 3 puta) dok sve ne legne na svoje. Kabl je dobar, jer je sa prethodnom pločom dok nije crkla sve radilo ispravno 2 nedelje. Za svaki slučaj je probano sa drugim pravljenim kablom i trećim fabričkim, ali isto.

Svaka pomoć, savet dobrodošao!

[ JOJO847 @ 23.12.2004. 10:45 ] @
Probaj izvaditi mrežnu karticu(totalno je removat sa sistema), i onda se "igrat" s uključivanjem i isključivanjem u struju pa vidi rezultate.
Deslio se eto i meni osobno da je jedan frend imao sličan problem tvome i to upravo radi mrežne. malo vjerojatno ali...
Također je moguće da te negdje zezaju kontakti! To negdje se odnosi npr: na konektor napajanja matične.
Kad računalo radi kako se ponaša u radu? Jel sve super ili se možda ruši, ponaša blesavo..?
Napon mreže normalan?
[ morke @ 23.12.2004. 11:58 ] @
Citat:
Probaj izvaditi mrežnu karticu(totalno je removat sa sistema), i onda se "igrat" s uključivanjem i isključivanjem u struju pa vidi rezultate.

Mrežnu na NF8 ne mogu da menjam, jer je integrisana - probao sam da izvadim kabl iz nje, ali manifestacija je ista.

Verovatno treba sebi da priznam sam glup (RTFM!!!) u vezi problema vezanog za uključivanje računara kada sam pročitao ovo iz uputstva za ploču:

Q: Why does the system fail to boot up again right after a mechanical power-off?
A: Please keep a 30-second interval between each mechanical power On/Off.

Citat:
Kad računalo radi kako se ponaša u radu? Jel sve super ili se možda ruši, ponaša blesavo..?

Kada radi, radi kameno stabilno, bilo na default vrednostima, bilo OC. Recimo HL2 leti i ni jednom se nije zakucao.. MemTest ne nalazi problem...

Citat:
Napon mreže normalan?


U utičnicu u zid ide APC produžni sa zaštitom i u njega je uštekan UPS, pa u UPS Sweex produžni sa zaštitom pa u njega sve vezano za komp. Mislim da sam ga dovoljno zaštitio :)
[ JOJO847 @ 23.12.2004. 13:34 ] @
onih 30 sec. sam i ja izgubio u glavi :) al eto, bar si riješio problem :)

A za kabel kao što znaš mora biti crossover, da nisi slučajno stavo patch
[ sasa022 @ 23.12.2004. 14:40 ] @
Citat:
ATX20 konektor napajanja je dobro udenut u ATX24


???
A da li si ubo i P4 konektor za napajanje ???

http://www.abit-usa.com/produc...php?categories=1&model=235
[ morke @ 23.12.2004. 16:07 ] @
Citat:
A da li si ubo i P4 konektor za napajanje ???


Ako je to onaj mali sa 4 pina blizu procesora, naravno da jesam :)
[ morke @ 23.12.2004. 16:09 ] @
Citat:
onih 30 sec. sam i ja izgubio u glavi :) al eto, bar si riješio problem :)

Mada mi je i dalje sumnjivo, jer iako sačekam i po 5 min dešava se isto tj. ploča se ne probudi - pa onda x puta off/on dok se ne uključi..
[ filib @ 24.12.2004. 00:34 ] @
apropo mrezne karte, ako su na oba kompa instalirani winXP, pokusaj da ubijes ili na oba, ili barem samo na jednom master browser servis, cini mi se da je tako, zna to ponekad da pravi problem, kolju se medjusobno.

btw, imas da da nabavis adaptere za napajanja, i to bas chieftec 20t24 i 24t20, oznake govore same za sebe...
[ sasa022 @ 24.12.2004. 02:21 ] @
Citat:
Napajanje nije preopterećeno (u pitanju je ChiefTec 300/350W, nije 360W dual),


Ipak mi se cini da ovde treba jace napajanje...
[ morke @ 24.12.2004. 09:07 ] @
Citat:
Ipak mi se cini da ovde treba jace napajanje...

Probaću... Ali mi dalje nije jasno kako može biti do napajanja ako su priključeni samo ploča, procesor i ram, jer je i tada ista manifestacija?

Da nema ovde neko slučajno isto NF8 da prokomentariše kako je kod njega?
[ morke @ 24.12.2004. 09:15 ] @
Citat:
apropo mrezne karte, ako su na oba kompa instalirani winXP, pokusaj da ubijes ili na oba, ili barem samo na jednom master browser servis, cini mi se da je tako, zna to ponekad da pravi problem, kolju se medjusobno.

Jesu oba WinXP, ali ne mogu da nađem servis takvog imena!?
[ morke @ 26.12.2004. 12:13 ] @
Citat:
btw, imas da da nabavis adaptere za napajanja, i to bas chieftec 20t24 i 24t20, oznake govore same za sebe...

Iako u uputstvu ploče piše da je kompatibilna sa ATX20 konektorom napajanja i piše kako da se namesti, interesuje me gde imaju ti konvertori da se kupe i za koje parice... Pitao sam u par shop-ova po gradu, ali me gledaju kao vanzemaljca :P (kao i uvek)
[ tdjokic @ 26.12.2004. 12:46 ] @
(20T24) Extension PSU connector from 20 pin to 24 Pin 2.50 (eura), ima i 24T20. To sam video na www.pcberza.co.yu, pod kucista, jedna od 40-tak izlistanih firmi to ima. Nisam pregledao celu ponudu, vec sam se zaustavio cim sam nasao da ti javim, tako da mozda ima jos neko. Ova firma nije u Bgd.
[ morke @ 26.12.2004. 13:38 ] @
Hvala. Neko mi reče da da ta firma ima par predstavništva ovde pa ću probati...

ps. tdjokic hvala, nisam znao :(

[Ovu poruku je menjao morke dana 26.12.2004. u 15:14 GMT+1]

[Ovu poruku je menjao morke dana 26.12.2004. u 15:15 GMT+1]
[ tdjokic @ 26.12.2004. 13:52 ] @
Ne smes ovde javno govoriti ime firme koja prodaje hardver. To je definisano kao besplatna reklama za firme koje nista ne rade besplatno :-) . Takve stvari samo na P(rivatne)P(oruke) ili mail. Ja ti nisam pisao na PP jer nisam pregledao celu ponudu.