[ nenadja @ 25.12.2004. 00:03 ] @
cao svima!
potrebna mi je pomoc oko prenosa sa dv-kamere panasonic (NV-GS120EG) na komp.
instalirao sam program koji sam dobio uz kameru, a posto nisam bas neki strucnjak, naravno nisam uspeo...kamera ima i sd karticu za digi.foto, koje se bez problema prebace na kompj. ali film nece pa nece...spojio sam preko usb kabla.ako mi neko moze pomoci bio bi mu jako zahvalan...hvala unapred
[ zorg @ 25.12.2004. 00:45 ] @
Video prebacujes samo preko FireWire kabla. Treba ti i FWkartica ako nemas na plochi (novije sve imaju). FW kabl ti je jache od 10e (valjda). Treba ti i program za capture videa. Uklucis kameru na VCR (kao plejer), prikacis na komp preko FW kabla, win je primeti. Aktiviras neki program za capture (WinDV je super, dzhabe je, tezhak je oko 80kb, skini ga sa neta). Stisnes play na kameri i capture u programu, i sachekash da iscuri traka. Obezbedi oko 13 GB na HD-u za svaki sat materijala. Mozes to posle komprimovati u mpeg-2 ili divx. TMPGEnc Plus je najbolji za to.
U vecjim programima za capture mozes komandovati kamerom preko kompa (play, stop, al kome to treba...). Obradjen i montiran nekomprimovani materijal mozes vratiti na traku ako imas DVin opciju na kameri.
[ SBSL @ 25.12.2004. 08:31 ] @
Citat:
nekomprimovani materijal mozes vratiti na traku


Zasto bi ovo radio ako je taj materijal ostao na traci..? (ovo je pitanje a ne sugestija).. Kada prebacujem materijal sa trake na hard, jer se proces odvija po principu copy/paste ili cut/paste (u ovom slucaju razumem)..

poZdRav
[ teta_lija @ 25.12.2004. 11:12 ] @
Nebi bas to izjednacavao sa copy paste, ali taj je princip.

Montiran materijal vracas da kasetu da bi ga lakse prenosio nekompresovanog, da ga pomucu kamere gledas na TVu ili isto tako da ga prebacis na VHS.
[ zorg @ 25.12.2004. 17:57 ] @
Mislim na montirani nekomprimovani materijal, ako ces arhivirati na dv kasete (bez gubitka kvaliteta). Ja komprimujem pa rezem na CD (nisam jos uzo DVD rezac).
A copy/paste zaboravi. Proces prebacivanja odvija sa u realnom vremenu-moras da "odgledas celu traku-1sat za 1sat). Brzo to ide kad udjes u fazon.
[ nenadja @ 29.12.2004. 16:49 ] @
hvala vam puno, probacu, mada nisam bas najbolje shvatio sta je to Firewire kabal i fwkartica...sta da radim kada nisam bas neki specijalista, hocu reci nikakav...
hvala
[ broker @ 30.12.2004. 10:13 ] @
Ma stvar je jednostavna. Digitalna kamera snma digitalno an traku ali se tu i zavrsava sa digitalijom. Pregled snimka se raid sito kao i sa analognim uredjajem. Traka se ne ponasa kao hard disk da mozes da citas sta god hoces i odakle hoces nego moras da premotavas.

Kada prebacujes snimak na racunar radis isto kao i sa lasicnim uredjajem. namestis traku na meto odakle zelis dapocne snimanje, pokrens odgovarajuci program koji pokrene kameru i bukvalno snima ono to ona prikazuje. Ne radi se kopiranje kao sa hard diska, nego kamera cita traku i salje ono sto je procitala racunaru koji to mora odmah da snimi. Posto je miniDV format prilicno raskosan ima mnogo podataka i potrebna je velika brzina snimanja a to obezbedjuje FireWire veza (koju nije nista komplikovanije koristiti od USB-a).

Dakle sve je isto kao i kod analognog presminavanja samo sto se ne radi analogno nego kamera cita digitalne podatke i takve ih salje racunaru pa nema nikakvih konverzija i nema nikakvih gubitaka u kvalitetu snimka.