[ Ivan Dimkovic @ 26.12.2004. 15:27 ] @
Ovo pitanje je stiglo na PP, pa molim cenjene kolege fizicare da odgovore ako mogu:

<snip>

Postovani Elite Sekurity!

Javljam Vam se iz sledeceg razloga: Kako vec vise godina zivim u Becu kao tesko hendikepiran covek veoma mi je otezano da dodem do neophodne, ovog puta strucne, literature na srpskom jeziku koga nazalost, i sramotu, jos uvek najbolje razumem bez obzira na to sto vec duze vre-me, silom sudbine, zivim u inostranstvu.

Medutim, uprkos mojoj teskoj telesnoj oduzetosti (ne mogu pokrenuti nijedan prst na ruci), ja i dalje pokusavam da u ovom zivotu ostanem koliko-toliko aktivan zaposljavajuci bar moje misli nekim vrednijim temama od pukog vegetiranja. Pa tako u ovom trenutku provodim najveci deo svog slobodnog vremena u traganju za pravim odgovorima na neka pitanja koja me u poslednje vreme sve duze i teze opsedaju. Ali ti odgovori cesto zahtevaju neke druge, vec date, odgovore koje ja nazalost ne znam niti mogu lako do njih doci. Iz tog razloga bih najsmernije molio da mi neko odgovarajuci iz Vase jako korisne organizacije odgovori na jedno pitanje koje me u ovom trenutku prilicno zanima.

Odgovor koji mi je potreban tice se tzv. elektrostatickih sila.

Kakva je definicija ovih sila?
Ko ih sacinjava, proizvodi?
Na koji nacin deluju u prirodi?
Imaju li ove sile nesto zajednicko sa tzv. nuklearnim silama i postoje li neke druge sile kojima su ove direktno suprostavljene?

U nadi da ce te pravilno razumeti moje potrebe, kao i moju nemoc da na drugi nacin dodem do najnovije korisne informacije koja mi je trenutno neophodna, ja Vas, postovani/postovana, naj-srdacnije pozdravljam i zelim mnogo novog uspeha u daljem radu Vase organizacije.

Iskreno Vas Zivorad Mitras Jezavski.

</snip>
[ *Guru* @ 28.12.2004. 12:17 ] @
Ako se misli na Coulombovu silu onda je to sila koja se proizvodi medjudjelovanjem elektricnih naboja koji mogu biti pozitivni i negativni a proporcijonalna je nabjima cestica i obrnuto proporcijonalna kvadratu njihove udaljenosti ( slicno kao i gravitacijska samo sto je u onom slucaju rijec o masama a ne o nabojima ) po formuli F=1/4pie. *Qq/r2 gdje je pi = grcko pi, e. elektircni permeabilitet vakuma, Q el. naboj prve cestice, q el. naboj druge cestice a r njihova udajenost. Ako u sistemu postoji vise cestica sveukupna sila se dobija njihovim vektorskim zbrajanjem. Zasto postoje i sta su naboji tesko je reci. Zna se samo da naboji stvaraju elektricno polje a njihovo gibanje stvara struju. Zna se isto da spadaju u osnovne sile koje drze atome na mjestu i stvaraju stabilan sistem pozitivno nabijene jezgre i negativno nabijenih orbitirajucih elektrona. Naboji istog pola ( postoje pozitivni i negativni ) se odbijaju ( silnice el. polja su usmjerene jedna prema drugoj ) a suprotnih polova se privlace ( silnice el. polja usmjerene su od jedne cestice do druge ). Prema tome bez naboja nema zivota. Nadam se da sam bio dovoljno jasan i prekompliciran.