[ tdjokic @ 27.12.2004. 11:16 ] @
Lokacija: Beograd, Banjica; tel.broj: 668-xxx; od juce ispred prve sestice imam dvojku. Bio sam pismeno obavesten da ce "u periodu od 25 do 29.12.2004" i eto, juce promenise. Od tada mi se modem redovno konektuje na 52000bps. Ranije je vrlo retko prelazio 50000 pa i to je bilo iskljucivo 50, pa nesto iza toga. Zna li neko da kaze par reci o tome, odnosno sta znaci ta dvojka i ceo postupak?
[ Slobodan Milivojevic @ 27.12.2004. 11:27 ] @
Pa verovatno digitalna centrala.

Sad ti na mob-u izlazi ceo broj, a pre nije?
[ Ivan Dimkovic @ 27.12.2004. 11:38 ] @
Zamenili su ti neki stari krsh iz 70-tih sa modernijim digitalnim sistemom.

Razlika je u tome sto od mesta gde se tvoja parica zavrsava (razdelnik) pa na dalje ide potpuno digitalni signal (PCM 16-bit 8 kHz, mono - 64 kbit/s) i sto kompletna signalizacija ide preko posebnog odvojenog digitalnog kanala (SS-7).

Umesto gomile releja, kablova i pasivne elektronike koji unose shum i izoblicuju signal, sa ovim signalom upravljaju mikroprocesori a glas ide putem data-streamova :)

To u prevodu znaci cistiji zvuk za tebe (i samim tim 52k na modemu), mogucnost naprednijih telefonsih usluga (preusmeravanje, konferencijska veza, poziv na cekanju) i, brze uspostavljanje veze.

[ ddz @ 27.12.2004. 11:52 ] @
I naravno, tonsko biranje.
[ tdjokic @ 27.12.2004. 15:22 ] @
Citat:
ddz: I naravno, tonsko biranje.

JAO, LJUDI, (moram da vicem) PA OVO JE LUDNICA!!! Ja nisam ni sanjao o tonskom biranju (sreca moja, poludeo bih dok bih cekao da mi dodadu dvojku), mislio sam da to treba da se ide u Sime Milosevica, podnosi neka molba i sta ja znam sta sve, bar je tako bilo nekad, i sad kad kolega ddz to spomenu, rekoh: Da probam, nemam sta da izgubim.

LUDILO, LUDILO - nekolio sekundi i dobijem vezu! URA, nema vise drndanja releja, koje mi je vec dusu pojelo. Hvala ti ddz sto si spomenuo, ko Bogu! Ko zna da li bih ja to ikad probao i shvatio!!!

Eh, sto ti je ES ....
[ deki45 @ 27.12.2004. 21:22 ] @
Komsija,sad lepo okreni 9813 pa naruci indentifikaciju,preusmeravanje,call waiting...........
[ Ivan Dimkovic @ 27.12.2004. 21:39 ] @
Citat:

LUDILO, LUDILO - nekolio sekundi i dobijem vezu! URA, nema vise drndanja releja, koje mi je vec dusu pojelo. Hvala ti ddz sto si spomenuo, ko Bogu! Ko zna da li bih ja to ikad probao i shvatio!!!


Sad mozes da trazis i ISDN - pa da ti biranje bude jos brze :-)
[ deki45 @ 27.12.2004. 21:58 ] @
Polako...,da se malo navikne na ovo... pa posle nek ide na ISDN....strefice ga bre srcka

Pozdrav Dejan
[ marko37 @ 27.12.2004. 22:48 ] @
Citat:
ide potpuno digitalni signal (PCM 16-bit 8 kHz, mono - 64 kbit/s



8-bit, valjda ti je jasno što...

--

Honesty is the best policy, but insanity is a better defense.

[ loodilo @ 27.12.2004. 22:49 ] @
ljudi, ja imam malo cudniju situaciju... pa ako neko zna neka pomaze :)

napokon i ja dobih 2ku, ali mi konekcija ostade ista kao i sa starim br.
znaci na 28.800, poooonekad je kao 32.000 ?!!???

ortaku su zamenili br kada i meni i sve to, njemu se kaci na 44.000<

jel neko zna u cemu je problem???!

ps. modem lucent 56k!

[ Miroslav Cvejić @ 27.12.2004. 23:01 ] @
Ja se kačim na 54666, ali zato na telefonskoj liniji imam samo modem i bežični telefon. Probao sam da nakačim još jedan telefon i neće preko 52k, sa još jednim telefonom pada na 44k. Eto šta još utiče na brzinu konekcije...
[ loodilo @ 28.12.2004. 00:03 ] @
nakacen mi je samo 1 phone pored kompa..

need help?
[ Buum @ 28.12.2004. 02:16 ] @
Izgleda da, nažalost, imaš neki buđav PCM uređaj iako su ti liniju prebacili na digitalnu centralu. Isto to se desilo jednom mom ortaku sa Dorćola. Kod njega u zgradi, recimo, 2/3 ljudi ima te stare PCM-ove, a ovi ostali nemaju takvih problema i uživaju u blagodetima nove centrale.

Šta ćeš, tako to rade đilkoši iz našeg Telekoma...
[ Dusan Marjanovic @ 28.12.2004. 11:55 ] @
radost zbog tonskog biranja? ...tugo jesenja...
[ tdjokic @ 28.12.2004. 13:09 ] @
Citat:
Dusan Marjanovic: radost zbog tonskog biranja? ...tugo jesenja...
Dobro, malo sam se razgalamio... Uglavnom, ne radi se samo o komforu (brze biranje broja u odnosu na pulsno) vec i o drasticnoj promeni u kvalitetu veze a narocito vremenu potrebnom za dobijanje veze. Bezbroj puta sam vrteo modem po 10-tak minuta pa i vise, a sada se veza dobija odmah ili u drugom pokusaju. Cak i to "odmah" je sada brze, zbog tonskog biranja, a konekcija OBAVEZNO 52000, par puta cak i 53333. A ja celo vreme psovao provajdera, misleci da je on preopterecen pa zato ne mogu da dobijem vezu.

Poseban problem je bila konekcija sa nepoznatim brojevima, nepoznatih ljudi, umesto sa provajderom. Vrtim tako modem nocu i budim ljude po Bgd., mnogo neprijatno. Nadam se, da je i to sada nestalo, ili bar smanjeno.
[ weB_KiLeR @ 28.12.2004. 13:27 ] @
Da to je zeznuto, ortak ima problem da mu modem dial-uje toliko brzo da promasi broj, pa onda on mora da okrece preko telefona a onda da se spaja ;)
Ja da nemam wireless ja bi odavno izvrsio suicide, preko telefona sam par puta pokusavao da se konektujem, prvo zauzece, pa kad dobijem onda ne moze da se konektuje i tako po sat vremena, i onda sam polomio tastaturu jer sam totalno prso...
I ja njima placam taj krsh...
[ kopija @ 28.12.2004. 13:35 ] @
Samo jedna napomena sto se tice brzina:

Vidim da se hvalite brzinama 52000, 54666 itd...
Ali... Imam dva kompa (na istom stolu, jedan do drugog) i povezani su sa linijom putem razdelnika i kabla dugog oko 15m.
Jedan komp na kom je Intel537 modem (softverski valjda) se u 90% slucajeva kaci na 57600... ja brze nisam vid'o :) (osim fake 115000bps).
na drugom kompu je Sweex Intel 536 (hardverski)... i sa njim nikada ne mogu da se nakacim preko 52000.

Probao sam sve kombinacija kablova i spajanja i situacija je uvek ista. Znaci, nije do nikakvih instalacija ili dodatnih telefona u stanu... vec samo i iskljucivo do modema.


Pozdrav,
Kopija
[ cicika @ 28.12.2004. 13:51 ] @
Citat:
Poseban problem je bila konekcija sa nepoznatim brojevima, nepoznatih ljudi, umesto sa provajderom. Vrtim tako modem nocu i budim ljude po Bgd., mnogo neprijatno


Da, te centrale na 6 su katastrofalne. Još kad pada kiša...
[ tdjokic @ 28.12.2004. 15:49 ] @
Citat:
kopija:(osim fake 115000bps)
Nije fake. To je nesto drugo, vec sam zaboravio, a par puta je ovde objasnjavano. Ovako kako se maglovito secam, to je brzina kojom se modem povezuje sa samim sistemom, ne sa spoljnim svetom. A totalno sam zaboravio zasto se nekad vidi ta brzina, a nekad ona spoljna.
Citat:
Znaci, nije do nikakvih instalacija ... vec samo i iskljucivo do modema.
Mozda ovo ne razumem dobro, ali se ja 'hvalim' sa 52000, BAS SA ISTIM modemom, koji to ranije NIKADA nije postigao, BAS NIKADA, a sada, sa novim brojem, 2-{stari_broj], mu je to minimum, nekad i 53333, dok je ranije bilo svasta - 21000, 43333, i sta ga znam.
[ Ivan Dimkovic @ 28.12.2004. 15:56 ] @
Implementacija V.9x standarda spada u domen digitalnog procesiranja signala - sam algoritam jeste opisan u relevantnim ITU-T standardima (www.itu.int), ali implementatori imaju dosta slobode da podesavaju razne parametre sistema ili da razlicito implementiraju neke algoritme - sto daje dovoljno uslova za razlicite performanse razlicitih uredjaja.

To znaci da dva modema mogu da se konektuju na drugacijim brzinama na istoj liniji - naravno, kako jedan od njih obicno ima veci stepen "tolerancije" prema distorzijama na liniji moze da se desi da prava brzina kasnije bude smanjena usred velikog broja CRC gresaka u prenosu, pa ste opet na istom.

Windows samo prikazuje brzinu pri uspostavljanju veze, iako tokom rada modema ona moze vrlo da varira u zavisnosti od uslova na vezi.

[ Slobodan Milivojevic @ 28.12.2004. 19:40 ] @
ccc, a ja ne mogu ni 33600 da izguram kako treba.

Mislim da samu u "drzavi" srbiji i u tunguziji ljude obuzima sreca sto mogu da se nakace modemom na 52000bps, da nije zalosno, bilo bi smesno! Ja fiksni fon koristim vrlo malo (sem za net, jer nisam lud da placam GPRS).

x^y puta sam se iznervirao sto na ovoj sugavoj centrali ne mogu da dobijem nekog, i lepo uzeo mobilni u sake. Ali te pare sto sam dao mobtelu, ipak mnogo manje vrede nego moji zivci... f*ckin' telekom. Jos ako im produze monopol na fiksnu telefoniju, kao sto sam nacuo, ima da se selim!
[ Ivan Dimkovic @ 28.12.2004. 19:59 ] @
Citat:

Mislim da samu u "drzavi" srbiji i u tunguziji ljude obuzima sreca sto mogu da se nakace modemom na 52000bps, da nije zalosno, bilo bi smesno! Ja fiksni fon koristim vrlo malo (sem za net, jer nisam lud da placam GPRS).


Off topic:

E, pa - hebiga... Posto drzava sigurno nece nista uraditi po tom pitanju (a ni po pitanju mnogo toga drugo) - ostaje vam jedino da se u kraju, komsije, dogovorite i uzmete neki wireless i to delite izmedju sebe.

Ili da komsiluk skrpi pare za cestitu 3.5 gHz opremu (recimo 10-tak po $100) , a onda da to u "lokalu" razvozite sa WiFi-jem...

Mesecno podelite 512 kbps link do neceg veceg ISP-a. Ako je skupo - 256 + proxy.

Batalite Telekom - od njih nema nista dok Telekom sluzi za finansiranje svih politickih opcija u zemlji na milion nacina - niti nekom odgovara da ih proda, niti ce oni - dokle god su monopol, da bilo sta urade da telekomunikacije budu drasticno bolje.
[ loodilo @ 28.12.2004. 22:23 ] @
heh... da imam bas taj sugavi uredjaj, jer u vreme kada sam uvodi tel. (novi stanovi) nije bilo tehnickih mogucnosti da dobijem drugacije... I ZNACI SADA MI OSTAJE SAMO DA PLACEM :(((

ps. probao sam sa iskljucenjem fix tel-a i nakacio se na 29.2 :)))) T.U.G.A !!!

ali hvala ljudi...ako neko sazna sto uvezi ovoga nek javi

p0z
[ marko37 @ 29.12.2004. 02:21 ] @
Citat:
kopijaVidim da se hvalite brzinama 52000, 54666 itd...

A ja mislio da je 53333 mahimum zbog FCCa.
Citat:
Jedan komp na kom je Intel537 modem (softverski valjda) se u 90% slucajeva kaci na 57600... ja brze nisam vid'o :) (osim fake 115000bps).

Pa i to ti je "fake" brzina konekcije. Ne može više od 56K svakako.
[ markantz @ 29.12.2004. 10:11 ] @
@weB_KiLeR
Citat:
Da to je zeznuto, ortak ima problem da mu modem dial-uje toliko brzo da promasi broj, pa onda on mora da okrece preko telefona a onda da se spaja ;)


Reci mu da ubaci S11=50 u extra settings (odn extra initialization commands) onda ce birati ko svet. Ovo 50 moze da menja kako mu volja, to je trajanje biranja jednog broja.
[ tdjokic @ 29.12.2004. 12:36 ] @
Citat:
marko37: Pa i to ti je "fake" brzina konekcije. Ne može više od 56K svakako.

Evo sta pise negde na Internetu:

Neko pita: How do I get my modem to display the actual connection speed. At the moment it is telling me it is 115,000bps which I know is incorrect. I am running Windows 98SE

Drugi odgovara: Its just telling you what the port speed is, not the actual connection speed to your ISP. If you go Control Panel-Modem-Properties, you will probably see the connection speed set to 115200.

Kao sto rekoh, nije fake, nego je to drugi podatak, nije brzina konekcije. A da bi dobio brzinu konekcije treba uraditi ovo: One way that seems to work on most modems is to type w2 in the extra settings box in advanced connection properties.
To get there go to Control Panel/modems/properties/connection/advanced type w2 in the extra settings box and the OK your way back out. Next time you go online it should report the DCE speed instead of the DTE speed.

[Ovu poruku je menjao tdjokic dana 04.01.2005. u 03:31 GMT+1]
[ japan @ 30.12.2004. 00:38 ] @
da li neko moze da mi demistifikuje ovaj fenomen:

imam broj 3***-***, i do nedavno sam sam se bez problema kacio
na 50+. onda se u istom periodu desilo da je telefon iskljucen (zbog
urednog placanja racuna :) i da je provajder - sezam ugasio sve
brojeve sem jednog. kad je telefon ponovo ukljucen, veza nece
preko 33600 ni u ludilu. prvo sam mislio da je stvar do provajdera
i do opterecenja te jedine preostale linije, mada su oni tvrdili kako je
sve digitalizovano, i kako je ta jedna linija dovoljna da podnese sve,
ali sam se jako brzo razuverio kad sam se sa istog racunara preko
druge linije (6**-***) zakacio na 54 bez problema.

dakle, jedina moguca kocnica je moja tel linija, ali zasto???
ne razumem se bas mnogo u tel. tehnologije, pa mi je jedina
ideja veliki brat koji mi lupa penale na "uredno" placanje :p