[ nmartino @ 29.12.2004. 13:12 ] @
Zanima me sljedece ako netko moze da mi odgovori:

Ako je osnovni akord dur kako izgledaju ostali stepeni u toj dur ljestvici?
Isto pitanje ako je osnovni akord mol?
[ Ni ten ichi ryu @ 29.12.2004. 17:16 ] @
ne razumem skroz pitanje? Ako kao osnovni akord posmatraš osnovnu tercu i "kratku" tercu, kakve veze imaju ostali stepeni? Ostali stepeni mogu da budu sve dirke, a može da bude i samo jedna. Možeš da produžiš osnovni akord na bilo koji način.
Možeš malo da produbiš pitanje? :) ili će se naći neko ko razume i zna o čemu priča da ti pomogne...
[ jablan @ 30.12.2004. 08:25 ] @
Citat:
Ni ten ichi ryu: Ako kao osnovni akord posmatraš osnovnu tercu i "kratku" tercu, kakve veze imaju ostali stepeni?

Osnovna terca i "kratka" terca? Valjda velika i mala terca. NHF

Ni meni nije baš jasno šta čovek hoće da pita ali sam našao link koji mu možda pomogne, na srpskom:

http://host.sezampro.yu/gitara/Lekcije/Lekcije.html#skale

Sa istog:
Citat:
Durska skala
Jedna od osnovnih karakteristika ove skale jeste ta što ako lestvicu podelimo na dva jednaka dela od po četiri tona (tetrakord), prvi i drugi tetrakord su isti. Prva četiri tona imaju raspored: između prvog i drugog tona ceo stepen, između drugog i trećeg tona ceo stepen i između trećeg i četvrtog polustepen. Identičan je raspored i između petog, šestog, sedmog i osmog tona.
[ sadux @ 30.12.2004. 13:30 ] @
izgledaju ovako:

I stupanj - Dur
II - moll
III - moll
IV - Dur
V - Dur(Dominantni)
VI - moll
VII - umanjeni
VIII - dur (kao prvi,samo za oktavu vise)

pozdrav!
[ vindic8or @ 30.12.2004. 15:50 ] @
pitanje nema mnogo smisla.
osnovni akord bi valjda bio 1-3-5?
"terce" nisu akordi, since akord = 3 ili vise tonova simultano, je li ;)

u durskim skalama stepenovi su 1-1-1-1/2-1-1-1-1/2. ko sto vidis, ceo, ceo, ceo, pola pa puta dva to. od koje god note da krenes samo pomeraj za ove intervale i dobices dur skalu. akordi, kao sto sam napisao su bilo koja tri tona iz skale odsvirana zajedno.

@sadux

uopste ne razumem sta si to napisao ... ?


@jablan

nemoj da se pravis mnogo pametan ;) posto je muzicka i audio terminologija u srpskom nakaradna, ja evo predlazem da se svi drzimo engleskog jezika kada su u pitanju strucni termini 'n' whatnot da bi se razumeli ... ?
[ random @ 30.12.2004. 16:20 ] @
Disclaimer: Nadam se da sam razumeo pitanje.

Ovo jednostavno možeš da nađeš za svaku skalu. Recimo kreni po durskoj skali i sklapaj trozvuke ovim redom:

1, 3, 5
2, 4, 6
3, 5, 7
itd.

Recimo ako kreneš po C duru, dobićeš

C, E, G (C dur)
D, F, A (D mol)
E, G, H (E mol)
F, A, C (F dur)
G, H, D (G dur)
A, C, E (A mol)
H, D, F (H dim?)

Za mol je isto, samo idi po molskoj skali. Isto važi za i bilo koji drugi modus.
[ vindic8or @ 30.12.2004. 16:24 ] @
eto ti ga sad ;)

prvi put kada za cuo za H notu, bio sam iz fazona "wtf? u srbiji izmislili nov ton or what?"
a onda mi je objasnjeno :) zato i kazem, daj da se drzimo jezika koji svi razumemo (100% i sigurno) - engleskog :)
[ cicika @ 30.12.2004. 16:26 ] @
Da prevedemo i pitanje nakon odgovora. Čovek je pitao kakvi su akordi, tačnije kvintakordi tj. osnovni trozvuci ako se za njihovu osnovu uzmu tonovi durskog tonaliteta, gde se osnovom kvintakorda naziva najniži ton.

A šta bi bilo da je pitao za sekstakorde (6-3), kvartsekstakord (6-4) ili ne daj Bože, septakorde i njihove obrtaje?

Kod mola su stvari malo komplikovanije jer postoje tri vrste molske lestvice - prirodni, harmonski i melodijski.

Ako treba da pišem o ovome recite.
[ Ni ten ichi ryu @ 30.12.2004. 17:05 ] @
Citat:
Osnovna terca i "kratka" terca? Valjda velika i mala terca.

nakaradni pokušaj prevoda sa engleskog. Jebiga ;]
[ random @ 30.12.2004. 17:34 ] @
cicika, pitao je za akorde, pretpostavljam da je mislio na trozvuke. Ja sam dao primer kako se nalaze kvintakordi, a naravno može se svirati i odgovarajući sekstakord ili kvartsekstakord, ali to za ovu priču nije bitno.

Pored durske (jonske), molske (eolske) i harmonskog i melodijskog mola, tu su još i dorski, lidijski, miksolidijski, pa čak i frigijski i lokrijski modus. Opet kažem, svejedno je, lako se nalaze odgovarajući trozvuci koji „leže“ preko te lestvice primenom gornjeg algoritma.
[ sadux @ 30.12.2004. 17:36 ] @
pa ja stvarno ne znam,kome moje izlaganje moze da bude nejasno majke mi..Covek je lepo pitao,ako ste procitali,kakvog su sazvucja ostalih stupnjea u durskoj lestvici pretpostavljam..I ja sam napisao da je prvi dur,drugi moll,treci moll i sta sad tu nije jasno vindic8or majke ti?
Bas kao sto je random napisao i ja sam samo drugacije...a ako cemo i sekstakordima,septakordima recite i prepustite skolovanim ljudima da to pojasne,tj meni )

pozdrav!
[ vindic8or @ 30.12.2004. 17:41 ] @
jasno je, naravno, sta si hteo da kazes, ovako kako je random napisao :)

ti si samo napisao 1-dur, 2-mol itd, tako da nisam odmah shvatio sta si hteo da kazes, a garantujem da ni autor posta def nije shvatio onako :) napisi bar po jednu recenicu vise o onome sto pises.

inace, what random said... kada naucis intervale prilicno je str8-fwd dalje, nema mnogo sta da se objasnjava :)
[ Ni ten ichi ryu @ 30.12.2004. 17:54 ] @
Citat:
Pored durske (jonske), molske (eolske) i harmonskog i melodijskog mola, tu su još i dorski, lidijski, miksolidijski, pa čak i frigijski i lokrijski modus.


Ja otprilike jednom nedeljno pronađem skalu za koju nisam ranije znao... Rado bih ga nazvao sam, ali siguran sam da ju je neko već pronašao. ;]
Po meni najlepša skala je pentatonična. Na njoj je NEMOGUĆE napraviti nešto što zvuči loše, naravno ako volite "orijentalni prizvuk".
[ vindic8or @ 30.12.2004. 18:03 ] @
yeah, pentatonic skale su bazicne za fast exploitation :)
evo da ne prodje ova nedelja, jel znas ovu? probaj od D# pa pent. skalu samo crne dirke, redom :)
japanska :)


inace, najlepse od svega je raditi hromatski...
eto to je potpuna sloboda :)
[ cicika @ 30.12.2004. 18:41 ] @
Vrzo, trozvuk==akord sa tri zvuka, ne mora da znači da je kvintakord. ;)

Citat:
probaj od D# pa pent. skalu samo crne dirke, redom :)
japanska :)


Vrlo interesantan primer! Tako se lepo može videti da transponovanje ne daje samo promenu visine (tipa ako nešto u nekom registru ne možete da otpevate) već se dobija totalna promena boje, raspoloženja i ostalih nemuzičkih parametara kojima se muzika može opisati.

A što se hromatike tiče, ako je svirate naniže, čak i na temperovanom instrumentu, ona defakto zvuči sniženo, čak, ako je pevate, doživljaj je da je intonativno niže nego kada je svirate naviše.
[ random @ 30.12.2004. 19:48 ] @
Ako kreneš od D#, po crnim dirkama dobijaš običnu, najobičniju, D# molsku pentatoniku. Molska pentatonika je inače obično prva skala koju svaki rock gitarista nauči :o). Ne znam zašto „japanska“? Ako sviraš preko bluesa iz D#7 ili D#m7 može se reći i da je „američka“. Ta skala je dosta bazična, i kako će zvučati više-manje samo zavisi od ritmike i naglašavanja.

Inače, postoje različite vrste pentatonskih skala, ne znam na koju Ni ten misli da je „najlepša“. Pomenuta molska pentatonika je najkorišćenija. Interesantno je da se pored korišćenja u molskim kompozicijama, može koristiti (i najčešće se i koristi) za blues improvizaciju u durskim tonalitetima (dobija se taj sirovi, „bluesy“ prizvuk). Od pentatonskih skala, jako značajna, i meni trenutno posebno zanimljiva je dominantna pentatonika (I II III V VIIb), veoma veoma korišćena u jazz improvizaciji jer može da se svira preko svakog odgovarajućeg dominantnog septakorda. Odlična je za učenje improvizacije preko promena harmonije.
[ random @ 30.12.2004. 19:57 ] @
@cicika

Samo sam rekao da su akordi koji se dobijaju u mom primeru kvintakordi. Naravno da se podrazumeva da nije svaki trozvuk kvintakord.

Transponovanje, čini mi se, po definiciji podrazumeva da se menja upravo samo visina tonova. Možda je taj koncept na gitari očigledniji nego na klaviru (samo se svi tonovi paralelno pomere niz vrat), nisam siguran.
[ Ni ten ichi ryu @ 30.12.2004. 20:02 ] @
transponovanje je identično na klaviru i instrumentima sa klavijaturom. Ne znam za promene boje itd, možda je u pitanju neki interesantan instrument u pitanju. Dobro naštimovan klavir neće ponuditi ništa osim promene visine, naravno sa sve harmonicima. A možda ja nisam obraćao pažnju na to, i zapravo ima tu nečega...

Ni ten je mislio na molsku pentatoniku. Doduše on to nije ni sam znao dok ti nisi pomenuo da se tako zove .)
[ cicika @ 30.12.2004. 20:49 ] @
Transponovanje na gitari je značajno jednostavnije s obzirom da se zadržava "oblik" akorda tj. položaj prstiju, dok je na klaviru OK ako transponuješ za sekundu ili tercu, već kvarta ili kvinta (uz napomenu kvarta naviše = kvinta naniže - jedna oktava) zahtevaju jako dobro poznavanje harmonije (mislim na teoretsku stvar) i jako dobar sluh plus dodatnu izvežbanost.

Vrzo, ispravi me ako grešim u vezi sa gitarom, moje znanje je teoretsko za razliku od tvog.

Citat:
Dobro naštimovan klavir neće ponuditi ništa osim promene visine


Što je bolje naštimovan klavir, uopšte što je bolji klavir, to daje veću razliku izmedju odredjenih tonaliteta. Transponovanje garantuje zadržavanje istih intervala izmedju odsviranih nota, intervala koji se nalaze i u originalu ali nikada ne može isto da zvuči ista melodija u C-duru i u G-duru, ili u bilo koja dva mola, pentatonike...

Svojevremeno sam se dosta igrala sa tim. Recimo B-dur je najmasniji durski tonalitet, D-dur i G-dur se kolju koji od njih je najvedriji, C-dur je dečija igra (ne zbog toga što su sve bele dirke, čak je to najružnija lestvica za sviranje gole lestvice jer je kompletan položaj prstiju neprirodan), najtužniji mol je definitivno g-moll, najmelanholičniji d-moll, a-moll je nostalgičan...
Razmislite zašto je Bahova zbirka "Dobro temperovan klavir" zapravo skup preludijuma i fuga u svim tonalitetima počevši od C-dura zaključo sa Ges-durom.
Recimo, klinci u muzičkom zabavištu uče note po bojama, ali me ne terajte da se setim koja boja je predstavljala koji ton (zapravo ja i nisam išla u muz. zabavište) tako i svaki tonalitet ima svoju boju po kom je fantastično prepoznatljiv izvežbanom uhu.

Elem, ovo je moje mišljenje, bavila sam se muzikom dosta dugo pa sam dolazila i do ovakvih zaključaka. Valjda svi imamo neka svoja razmišljanja na tu temu.

[ sadux @ 30.12.2004. 21:03 ] @
iznenadjuje me koliko znanje posedjuete iako cini mi se,niste studenti muzicke akademije u slicno..ili mozda i jeste.. :)
Sto se tice transponovanja to je bukvalno promena tonaliteta uz gde su zadrzani svi odnosi intervala i svega ostalog..u sustini ko to skapira jedom to je to..Ali postoji tu sad i enharmonizacija sto medja neke stvari a tice se samo teprije.Ton dis,je enharmonski i es pa se mora voditi racuna oko intervala..
Klinci u skoli uce bo bojama jer je njihov svet takav :) i da bi lakse skapirali i napravili razliku oko toga,mada to nekad moze biti i kobno po decu,ali nema veze..A to sta je toplije,neznije ili nesto drugo,to su individualni dozivljaji svega i o tome ne vredi raspravljati..

ali sam iznenadjen znanjem pojedinaca...Svaka cast!

pozdrav!
[ Ni ten ichi ryu @ 30.12.2004. 21:17 ] @
Citat:
Recimo B-dur je najmasniji durski tonalitet, D-dur i G-dur se kolju koji od njih je najvedriji, C-dur je dečija igra (ne zbog toga što su sve bele dirke, čak je to najružnija lestvica za sviranje gole lestvice jer je kompletan položaj prstiju neprirodan), najtužniji mol je definitivno g-moll, najmelanholičniji d-moll, a-moll je nostalgičan...


mislim da je ovo ipak subjektivno, zar ne? Ono što je tebi "nostalgično" je meni možda "melanholično". Ako kažeš da ima razlike ja ti verujem, jer sam lenština i zaista nikad nisam obraćao pažnju.
[ cicika @ 30.12.2004. 21:42 ] @
Pa rekoh ja na kraju da je to moje mišljenje i moj doživljaj. Potpuno subjektivno.

@sadux
Ne znam da li znaš - random aktivno svira gitaru godinama, ja sam završila srednju muzičku, klavir.

Citat:
Ton dis,je enharmonski i es pa se mora voditi racuna oko intervala


Pa je tako od C do Dis prekomerna sekunda, a od C do Es mala terca. Bitno je ako pišeš, ako sviraš, posebno na klaviru, totalno je nebitno, osim u načinu razmišljanja, a dirka je jedna.
[ milanche @ 30.12.2004. 22:07 ] @
Frekventni raspon izmedju izmedju C i D se u logaritamskoj razmeri deli na sedam
delova. Na 3/7 se nalazi C#, a na 4/7 se nalazi Db (ne secam se tacno, mozda se deli
na 9 delova pa je C# na 4/9 a Db na 5/9, uglavnom jedna od te dve neparne podele je
sigurna stvar).

Na violini i ostalim gudackim instrumentima bez pragova (viola/celo/bas/fretless bas)
razlika i te kako postoji, i cuje se kao tacno ili netacno stimovanje. Svirac koji ne ume
na tim instrumentima da izvede razliku bolje da se ne bavi muzikom. Slicno je i za
pevace.

Na klaviru razliku obicni smrtnici ne mogu da izvedu - jedna ista crna dirka sluzi za oba
tona. Veliki majstori udarcem mogu da izvedu razliku. Za ostale, obicno se klavir pre
koncerta temperuje tako da stimuje najtacnije za 'udarnu' stvar na koncertu.

Sto se tonaliteta tice, evo vam malo astroloskih asocijacija sa tonovima:
C - devica
C#- ovan
D - vaga
D#- bik
E - skorpion
F - strelac
F# - blizanac
G - jarac
G# - rak
A - vodolija
B - lav
H - ribe

Dobri kompozitori i bez znanja astrologije intuitivno znaju koji tonalitet da odaberu
(iako ce ista stvar zvucati slicno transponovana), da bi dobili pravu 'boju'.
[ random @ 31.12.2004. 04:45 ] @
Citat:
cicika: Pa je tako od C do Dis prekomerna sekunda.


Jes, A od C do C# je velika iliti prekomerna prima ;o).

@milanche
Jel si siguran da je enharmonski Db po frekvenciji više od C#? Da nije upravo obrnuto? (sad si me zbunio i više nisam siguran)
[ jablan @ 31.12.2004. 08:03 ] @
Citat:
cicika: Transponovanje na gitari je značajno jednostavnije s obzirom da se zadržava "oblik" akorda tj. položaj prstiju, dok je na klaviru OK ako transponuješ za sekundu ili tercu, već kvarta ili kvinta (uz napomenu kvarta naviše = kvinta naniže - jedna oktava) zahtevaju jako dobro poznavanje harmonije (mislim na teoretsku stvar) i jako dobar sluh plus dodatnu izvežbanost.

Hmm ne znam da li si ti neki muzički fenomen, ali ja nalazim da je na klaviru teže transponovati za polustepen ili tercu, nego za (čistu) kvartu ili kvintu, jer se radi o broju povisilica (ili snizilica) u lestvici, tj. raspored dirki u kompoziciji se manje razlikuje kod harmonski bliskih tonaliteta (kvarta, kvinta) nego kod udaljenih (terce, mala sekunda itd.)
[ ton_majstor @ 31.12.2004. 09:47 ] @
Cudo je jedno ova virtuelna zajednica! Da ovaj forum cita neki profesor sa muzicke akademije ili slicni gubari, mislim da bi polupao monitor ispred sebe! Ali, srecom, ovde se ljudi mahom lepo razumeju i piju kafu i pushe cigare...

Uzgred, u Srbiji je prihvacen nemacki nacin obelezavanja nota u skali. Znaci:

C D E F G A H C, dok je kod ostatka sveta C D E F G A B C, odnosno ABCDEFG.

Tako, Ha-dur je kod nekih B-dur, A# je nekome Bb (BE snizeno).. itd.

Nadalje, tacno je da sviranje samo po CRNIM DIRKAMA klavijatura zvuci pomalo "Jackie Chen", ali se to ne moze tretirati kao dokazni materijal. Subjektivnost je majka! Klasicna Blues muzika naravno mahom eksploatishe pentatoniku, ali ni to nije bash pravilo...

Instant-skolica: uzmite ANTARES Auto-Tune DirectX plug-in (ko ima), i citajte koje note se nalaze u kojoj skali, kada kao ROOT podesite neki ton. Dalje, tamo imate spisak SVIH normalnih i egzoticnih skala/tonaliteta, pa ih isprepisujte i naucite, ako vas ne mrzi....
[ cicika @ 31.12.2004. 13:12 ] @
@jablan
Nisam ja nikakav fenomen, prosto mi je lakše da pomerim note levo ili desno za manji interval nego da se prebacim u dominantni tonalitet (kvinta naviše tj. kvarta naniže), stvar načina razmišljanja. U stvari u dominantni je OK, ali subdominantni (kvarta naviše) ume da napravi probleme.

Citat:
od C do C# je velika iliti prekomerna prima


Prekomerna, nikako velika. Prima, kvarta, kvinta i oktava su čiste, umanjene ili prekomerne, ostali intervali su mali, veliki, umanjeni ili prekomerni.
[ sadux @ 31.12.2004. 15:27 ] @
u covece gde ode ova diskusija.. :))

e cicika nisam znao to,i drago mi je..

Rekoh,transponovanje je lako,ako se samo udje u fazon.Pazi kako stvari stoje sa harmonikom drugmetarom.To ti je prakticno i lakse nego transponovati se pomocu gitare :)
Znaci bukvalno sve se isto svira,samo se ruka malo pomeri,u zavisnosti od momenta malo gore,ili dole..Ali sto se tice teorije to je malo drukcije,rekao sam..
[ vindic8or @ 31.12.2004. 15:32 ] @
ako vec pravis velike melodije i hoces da ih transponujes, zar nije jednostavnije da zviznes par puta transpose na klavijaturi, nego da ponovo sve sviras u drugom key?

a moze i sekvencer to da ti odradi :)

inace ne morate da se cimate sa antares auto tune plaginom, evo standalone proggy:
http://www.download.com/Piano-...33_4-10287462.html?tag=lst-0-1

@random,

japanska, zato sto sam je ja prvi put naucio iz neke knjige u sekciji "ethnic scales" kao "japan" a i vise puta sam izlupetao neki ninja shit u istoj, a provalio sam i jedan distinctly japanish tune od kid koale u istoj, van toga, teoretski je obicna minor pentatonic skala :)

[ vindic8or @ 31.12.2004. 15:34 ] @
xexe :)

sadux, vidim da znas, oduvek me interesovalo... :-)

jel 'rmonika dugmetara jednostavan instrument za sviranje or what?
mislim, koliko je teze, tj lakse, od ucenja klavira ili gitare, npr?
[ sadux @ 31.12.2004. 16:25 ] @
pa pazi ja sam treca godina faxa bas na harmonici,i to dugmetari..Pa to ti je mnogo prost sistem i zasniva se uglavnom na pozicijama,za razliku od klavirne harmonike,ili klavira.Znaci imas jednu ili vise pozicija,zapamtis je,i samo pomeris ruku i isto to osviras samo na drugom mestu,bukvalno :)

Ona je kao instrument malo teza sa sviranje,ali samo na pocetnu,dok kasnije to postaje prostije i lakse zbog mnogo stvari.Blizi razmak izmedju dugmica,oktava i ostalo.Koliko vidim sve vise ljudi se sa klavirne i prebacuje na dugmetaru..

Na harmonici moze mnogo stvari da se svira,samo sto nasi ljudi to ne znaju nego je ona prakticno sinonim za tesgu sa Stojom,Canom i td...
[ vindic8or @ 31.12.2004. 16:52 ] @
da ne bude zabune,
ja def nisam od tih sa nedostatkom muzicke kulture, koji smatraju da je harmonika izmisljena za kolce i narodnjake!

a reci nam, i kako stoje stvari za poslom, tj sa angazovanjem?
kakve svirke dobijaju akademski obrazovani sviraci harmonike (harmonichari zvuci malo pogresno?) ?
gde ti sviras ovih dana?
[ random @ 31.12.2004. 16:58 ] @
sadux, zanima me kako ti se sviđa Richard Galliano? I, relativno nevezano za to pitanje, koju vrstu/vrste muzike ti lično voliš da sviraš?
[ sadux @ 31.12.2004. 17:01 ] @
pa sve zavisi od interesovanje i od grada u kome zivis..Ako zivis u jednom gradu kao sto je Bg,u kome ja nazalost nisam,onda je drugacije.Mozes da se orgazniujes pa sviras neku dzes varujantu,ili nesto drugo u nekom sastavu tipa:klavir,gitara,kontrabas harmonika..
Ali generalno ljudi koji zavrse ovo sto ja zavrsavam,uglavno se posvecuju pedagoskom radu,tj. radu u muzickoj skoli.Kad zavrsisi fax dobijas status profesora muzike i mozes da predajes..
Mi smo primorani da sviramo tezge,bar u mom gradu jer je takvo podnevlje..Trenutno ja ne sviram nigde jer nemam vremena,a ni zelje, a na kraju ni finansijski ne moram..
Inace sam na odseku i kompozicije,tako da me i ta sfera interesuje,pa cemo da vidimo..

Inace mislim da je velika buducnost u tom instrumentu,i da ce jednog dana zauzeti lepo mesto u ozbiljnoj muzici,cak i simfonijskom orkestru..
[ milanche @ 01.01.2005. 02:07 ] @
Citat:
sadux: Inace mislim da je velika buducnost u tom instrumentu,i da ce jednog dana zauzeti lepo mesto u ozbiljnoj muzici,cak i simfonijskom orkestru..


Kad majstori sviraju, svaki instrument zasluzuje paznju. Bitno je da li imas sta da kazes
u muzici ili nemas. Ako nemas, ni sto sintisajzera + pedeset Yamaha grand klavira ti nece
pomoci. Sto se harmonike tice, je si li slusao Art VanDamm-a i Oscara Piazzolu ?

@random:
Mislim da si u pravu (nisam nigde proveravao, nego cisto intuitivno) - Db bi trebalo da
je nize nego C#, tako da se na 4/9 nalazi Db a na 5/9 C#.
[ sadux @ 01.01.2005. 14:38 ] @
Kako da nisam slusao,imam mnogo diskova piacole..Nego to nije klasnicna harmonika nego bandoneon,sto nema veze ni o izgledu a ni po zvuku na klasicnu harmoniku..

A mislim da gresis tu malo da samo treba dobro da sviras i da si dobar muzicar,ima tu jos milion stvari koje nemaju mnogo veze sa muzikom..Zasto nemas odsek harmonike na Bogradskoj akademiji?Nece da uvste taj instrument u koncertno izvodjenje,misle da je satorski..Mnogo ti imas,znas kakvih muzicara na harmonici,posebno Rusa ali nikad kao takvi nece imati mesto pored nekog dobrog violiniste ili klaviriste..
[ darkosos @ 01.01.2005. 16:24 ] @
Evo da začinim... ;)

www.geocities.com/darkosos/always.mp3
[ milanche @ 01.01.2005. 19:21 ] @
Citat:
sadux: Kako da nisam slusao,imam mnogo diskova piacole..Nego to nije klasnicna harmonika nego bandoneon,sto nema veze ni o izgledu a ni po zvuku na klasicnu harmoniku..


Znam za to, ali je ugodjaj najslicniji harmonici - Piazzolu uglavnom harmonikasi skidaju/
obradjuju/sviraju.

Citat:
A mislim da gresis tu malo da samo treba dobro da sviras i da si dobar muzicar,ima tu jos milion stvari koje nemaju mnogo veze sa muzikom..Zasto nemas odsek harmonike na Bogradskoj akademiji?Nece da uvste taj instrument u koncertno izvodjenje,misle da je satorski..Mnogo ti imas,znas kakvih muzicara na harmonici,posebno Rusa ali nikad kao takvi nece imati mesto pored nekog dobrog violiniste ili klaviriste..


Znam mnogo dobro sta mi pricas. Mislim da stanje kod nas (narocito Bg akademiju) ne
treba da uzimas kao relevantni pokazatelj bilo cega - mnogo smo mala sredina i mnogo
posebna u svakom smislu, tako da se za stelovanje durbina treba okretati na druge
geografske strane. Ako moze Wollenweider harfista, ili Bauman hornista, ili Toots
Thielemans usni harmonikas da imaju prepoznatljiv pecat, publiku i prebukiranu
koncertnu ili studijsku sezonu, sigurno moze i harmonikas koga ce mnogo vise ljudi
doci da slusa. (Pada mi na pamet i oboista Paul McCandless iz grupe Oregon koji je
deceniju i po bio na listi prva tri duvaca po Down Beat magazinu).

Granica nema, jedino je pitanje kakav izvor izbija iz tebe. Samo napred.
[ sadux @ 02.01.2005. 14:16 ] @
pa jeste najvaznije kakav si muzicar i sta imas da ponudis,nego je samo mislim lakse ljudima koji sviraju zastupljenije instrumente da se probiju i naprave nesto,sto opet ne mora striktno da znaci..
A za Bg,to je ipak nas glavni grad i mi u Srbiji u mnogo cemu se moramo upravljati po njemu..Daj Boze da se srednjevekovno misljenje o harmonici kao instrumentu promeni,mozda ove nase generacije koje idu,ali nasi ocevi i ujaci bogami tesko...
[ smars @ 03.01.2005. 14:27 ] @

Ljudi, izvinite što se ubacujem u raspravu, ima li nekoga sa jazz odseka u 'Stankoviću'
ovde na forumu? Pitam štosa radi... :))


Pozdrav
[ nest k @ 11.06.2008. 11:19 ] @
imali netko sve dureke i molske ljestvice
[ acaradio @ 11.06.2008. 19:50 ] @
@ nest k
http://www.musictheory.net/