[ Milos Stojanovic @ 31.12.2004. 00:09 ] @
220 mail.*****.net ESMTP Sendmail 8.12.10/8.12.10; Fri, 31 Dec 2004 00:55:34 +0100
HELO *.*.*.*
250 mail.**8**.net Hello * [*.*.*.*], pleased to meet you
RSET
250 2.0.0 Reset state
MAIL FROM:<trooper@*>
250 2.1.0 <trooper@*>... Sender ok
RCPT TO:<***@*****.net>
451 4.7.1 Greylisting in action, please come back later

Začudio sam se kad sam video u svom SMTP logu, nisam ovo viđao ranije. Šta je fora, mail server pretpostavlja da će spammer da odustane posle prvog requesta, a ako je "običan" mail onda će da pokušava više puta? Čemu to? Dal to zaista pomaže?

Edited:
Google kaže: How Tempfailing and Graylisting Spam Work
[ broker @ 31.12.2004. 10:29 ] @
Jeste malo bezveze ali radi posao. To zaista filtrira dosta spama.
meni se odpalo na Mdaemnu jer su to smislili tako da mozes da namestis kriterijum kada se ukljucuje "usporavanje" komunikacije, reicmo ako spamer pokusava da posalje odjednom mail na veliki broj adresa na tvom domenu aktivira se usporenje pa mu se konekcija ravce. Po pravilu, spamerski softver odustaje od slanja email-a i prekida konekciju.
[ Gojko Vujovic @ 31.12.2004. 14:11 ] @
To je zaštita protiv one-shoot spamera, koji u jednom cugu pokušaju da pošalju par miliona poruka i nemaju queue. Greylisting pravi delay za prvi email od obično 15 minuta, a šanse da će spamer to držati u svom queue-u su male.

Ovo ne važi za spamere koji koriste open relay, proksije, itd.
[ neetzach @ 31.12.2004. 14:55 ] @
Takodje ne vazi sa spamere koji imaju "inteligentan" software. Koliko vidim, dosta pomaze Beotelu - ne primam vise onoliko spama koliko sam primao ranije, medjutim uvek provedem jedno sat dva kad ocekujem e-mail sa adrese koja je Beotelovom sistemu nepoznata pa je u prvom naletu odbije. To vec zna da bude frustrirajuce, pogotovo ako ti treba nesto HITNO.
[ Milos Stojanovic @ 31.12.2004. 15:10 ] @
Hehe, baš tako. Baš sam nekome na beotelu pokušavao jedno 15 minuta da pošaljem email. Sreća je da je moj SMTP server uporan mali dečko :)
Pa koliko sam mogao da saznam, nije loša ta zaštita, ali ima tu ozbiljnu manu, ko što neetzach reče.