[ americana @ 01.01.2005. 16:06 ] @
Pozdrav svima.

Nameravam da napravim neki sajt na engleskom o turizmu. Svi znate sigurno www.expedia.com Oni imaju i neki affiliate program. Ja bi se registrovao za to. Np. ako neko kupi avio kartu preko mog sajta ja cu za to dobiti 5 dolara.

E sada....da li vredi napraviti nesto ovako? Koliko posetioca bi trebao da imam mesecno da bi nezto zaradio?



[Ovu poruku je menjao Bojan Basic dana 01.01.2005. u 17:39 GMT+1]
[ boccio @ 01.01.2005. 16:36 ] @
Naravno da se isplati. Ali budi svestan da bez leba nema motike :)

Aj' da krenemo od kraja. Da bi napravio pare od affiliate programa koji ti nudi $5 za prodatu kartu (primera radi $500 mesecno) - moras da imas 100 prodaja sa svojim affiliate ID-jem. Uzmemo da bi ti prosecni CTR bio 2% (odnosno da 2% posetilaca tvoj sajta ode na expedia.com). Pausalno kazem 2% jer bi imao targetovane posete, pa je verovatno da bi ti CTR bio solidan. Od tih 2% koji odu tamo neka 5% kupi kartu (to je tih 100 prodaja). Dolazimo prostom racunicom do cifre od 100K poseta mesecno, iliti oko 3K poseta dnevno...

3000 poseta dnevno nije lako namaci sa novim sajtom. Sta ti treba?

Prvo i osnovno: dobra pozicija na pretrazivacima, ukoliko ne nameravas da placas PPC programe (AdSense, Overture, etc...). Da bi imao dobre SERPove za svoje reci, moras da imas kvalitetan i azuran sadrzaj sajta, kao i dosta backlinkova. Za kvalitetan i azuran sadrzaj moras i da se pomucis i da odvojis dosta vremena. Osim ukoliko ne nameravas da placas nekog da ti to radi :)

Znaci kad sve saberes i oduzmes - para ima, ali je i potrebno puno truda da bi se do njih doslo. Moj savet ti je da ako vec ulazis u tu pricu i pravis sajt takvog tipa, koncipiras pricu tako da pravis prihode sa vise razlicitih strana, ali pazis da je sve usko targetovano. Ne rasplinji se, nista neces postici. Pored expedia.com affiliate programa (avio karte), ubaci i neki hotelski affiliate program (rezervacija soba, etc...), pokusaj da stvoris svoj userbase (npr. neki mini-travel direktorijum) gde bi simbolicno naplacivao listinge, mozda cak i neki PPC (AdSense, na primer), itd...

A opet, da sve to funkcionise moras te komercijalne sadrzaje da "maskiras" sa kvalitetnim contentom, inace sve pada u vodu...


p.s. sto se tice tvog pitanja za red-sea.com, on prihode ostvaruje od listinga (to je prakticno yellow pages direktorijum), banera, "last minute" ponuda, a zaradjuje 4 cifre mesecno. Nazalost, ja od toga nemam neke pare :( Iako - to ti je dobar primer ovoga sto sam gore ispricao...
[ djoca! @ 02.01.2005. 10:58 ] @
Najbitnija stvar u celoj prici je da li tebe zanima ista u vezi toga o cemu zelis da pravis sajt. Mislim, moze i bez toga, ali to pretpostavlja da ces imati nekog ko ce ti kreirati sadrzaj, a taj ne radi iz zadovoljstva (ili fiksna cifra ili procenat). Znaci, sustina je u sadrzaju koji neko mora da kreira i to neko ko se u isti makar malo razume. Tek kad kreiras sadrzaj valjan i jos vaznije kad uspes da napravis plan kako da imas stalno update-ovan sadrzaj, onda mozes da se pozabavis zaradom. Potencijala ima u toj olasti itekako, ali moras da privuces prilicno veliki broj posetilaca. Videces i sam da do prve hiljadarke posetilaca u proseku imas da se namucis, a posle je vec lakse. Takodje, uzmi u obzir da je to oblast sa prilicno velikom konkurencijom pa da ces morati debelo da se pomucis i da ostvaris dobar rezultat na pretrazivacima.
Slazem se sa Bocciom da pricu ne smes da ogranicis samo na jedan affiliate program, jer em time ogranicavas prihode, em se ljudi vremenom zasite iste reklame. Znaci istrazi druge opcije koje mogu da ti donesu zaradu, pocev od Google AS-a.
Opet pozitivna strana u svemu je sto moze fino da se zaradi ako si voljan da se mucis i ucis posao vremenom, ali prvih 6-12 meseci ne racunaj na znacajan prihod, a racunaj na posvecivanje dosta vremena sajtu.
[ americana @ 04.01.2005. 08:22 ] @
Hvala na ovakvim lepim odgovorima.

Ja nisam planirao da na sajtu prodajem samo avio karte. Ja sam samo naveo neki primer kolko placaju.
Boccio, ti imas mesecno oko 100.000 visitora. Koliko GB transfera imas mesecno. Sajt ti je veoma brz, gde ga hostujes?

Nasao sam ja sledeci sajt: www.worldchoicetravel.com

Oni za avio kartu isto placaju 5dolara
Za rezervaciju hotela daju 12,5% od cene
Za last minute deal daju 5% od cene
Za cruise vacations daju 5%
....

Da li trebam da imam neku registrovanu agenciju da bi se bavio sa ovom?

Ovo sam nasao na sajtu:

Code:
You must submit proper tax documentation (W8 or W9 form) within 10 business days or the account will be automatically closed. 
[ djoca! @ 04.01.2005. 10:45 ] @
Ako radis iz Srbije onda ti nista ne treba, ako si negde napolju onda se nadam da ce ti odgovoriti neko iz zemlje iz koje si. Kod nas nema poreza, nema nicega....ili sto bi rekli u odgovoru na moje pitanje u vezi ovoga iz Ministarstva za ekonomske odnose sa inostranstvom, ta oblast nije jos uvek zakonski definisana :-)
[ americana @ 12.01.2005. 09:38 ] @
Sta mislite koja tur. agencija ima najbolji affiliate program. Expedia, viator, travelocity, hotels, lodging?
[ americana @ 29.03.2005. 15:43 ] @
>>>????
[ neostarter @ 25.05.2009. 23:52 ] @
Najlepsi gradovi Evrope http://traveler2009.freehostia.com