[ broker @ 06.01.2005. 09:39 ] @
Citat:

Oglasna poruka ne može da se uputi pojedinačno određenom licu, ako je ono jasno izrazilo volju da mu se ona ne upućuje.


Ovo je izvod iz predloga novog zakona o oglasavanju koji je neko preneo u drugi forum ovde na ES-u. Ja sam izvadio ovu recenicu koja predstavlja direktnu legalizaciju spama.

Valjalo bi da se nekako organizujemo i probamo da uticemo da se ovo izmeni.

Nedopustiv je pristup opt-out oglasavanja. Ovo je cak i u suprotnosti sa odgovarajucim propisima Evropske zajednice koji tolerisu samo slanje reklama onima koji su unapred dozvolili ili trazili da im reklame budu poslate.

U USA se desilo slicno, usvojen je SPAM zakon koji je prakticno urnisao email servis jer je uradjeno isto: dozvoljeno je da se salje reklamni email bez prethodne dozvole primaoca.

Srbije je ionako na Internetu tretirana u negativnom kontekstu zbog svakojakih mogucnosti zloupotreba i samo nam jos treba da postanemo Meka za spamere.

[Ovu poruku je menjao broker dana 06.01.2005. u 12:43 GMT+1]
[ borstale @ 06.01.2005. 09:50 ] @
Na primer, nas 40000 ES usera počnemo da reklamiramo ES Minitarstvu, jer nisu jasno rekli da neće da primaju reklamne poruke...
[ broker @ 06.01.2005. 09:51 ] @
Izmedju ostalog i to mi je palo na pamet. :(

Jedini problem je to je to neeticki, morali bi smo da postanemo spameri kako bi dokazali da je SPAM los.
[ borstale @ 06.01.2005. 10:11 ] @
Ali 40000 maila sa porukom (na primer):"Ja sam za izmenu tog i tog člana Zakona", već nije neetički, jel da ? Pa ako se složimo da taj član ne valja, možemo da se organizujemo.
[ noviKorisnik @ 06.01.2005. 10:19 ] @
JASNO IZRAŽAVANJE VOLJE:

"Ovim jasno izražavam volju da mi se ne upućuje oglasna poruka."


E sad, da li ova izjava može da stoji nezavisno od neke konkretne poruke i da se odnosi na sve oglasne poruke?
[ borstale @ 06.01.2005. 10:24 ] @
Trebalo bi da može, ali gde da izjaviš tako nešto. U "Politici" ili u "Večernjim novostima"?
[ malisha @ 06.01.2005. 10:34 ] @
pa trebalo bi "gospodi" ministrima i poslanicima objasniti sta je SPAM

to je svaka (reklamna) poruka od poznatog/nepoznatog posiljaoca koju primaoc nije eksplicitno trazio da primi.

ono reklamna je u zagradi jer u takve poruke spadaju i razne hoax poruke, kao i oni spam filter testovi koje salju spameri.... (pisma sa gomilom nepovezanih reci)

jednostavno receno, ko god da mi posalje poruku, a nije od mene dobio mail adresu (ili upotrebio link/formu sa sajta), sa reklamnom/hoax/ostalo porukom koju nisam eksplicitno zatrazio je SPAM-er

sve one koji ovakav nacin "reklamiranja" sprovode treba kazniti drakonskim novcanim (iskljucivo novcanim) kaznama

mozda bi u ovu kategoriju trebalo dodati i M$ Messanger (pop up) poruke koje znaju da "iskacu" na lose konfigurisanim win masinama... posto sam bio prisutan kad se jednom mom kolegi "pojavio" taj prozorcic dok je bio na net-u sa reklamom za nesto devojke.co.yu (sad sam slagao... ne secam se tacno, ali verujem da vecina zna o cemu pricam)

elem sve ovo uobliciti u jednu kratku i sazetu mail poruku.... i krenuti redom.... jer je na zalost JEDINI nacin da doticna "gospoda" shvate sta to sto ce pisati u pismu znaci je kad isto osete na svojoj kozi....

mada licno sumnjam u racunarsku pismenost vecine potencijalnih primaoca.... mislim da ce se ipak naci neko ko zaista (zna) i (da) cita svoje mail poruke....
[ markom @ 06.01.2005. 10:39 ] @
Samo jedno malo pitanje... Zašto taj konkretan paragraf zakona vezujete za e-mail?

U svetu je opt-out procedura sasvim normalna stvar za mnoge vidove direktnog oglašavanja, kao što su telemarketing ili reklamne poruke u poštanskom sandučetu... Ako ne postoji opt-out procedura, ne postoji zakonski način da to prestane. Da naglasim, iako je veoma slično, to nije SPAM.

Marko.
[ broker @ 06.01.2005. 10:49 ] @
Vezujem za email zato sto je na samom pocetku predloga Zakona, Internet naveden kao sredstvo za prenos oglasa te je time i Internet stavljen u domen tog zakona, a samim tim i email.

Sad, da li je za druge telemarketinske papazjanije ok opt-out ili ne nas ovde i ne zanima jer se time ne bavimo, ali za email je samo opt-in prihvatljiv.

Od kako je u USA usvojen zakon koji legalizuje SPAM, mail servis je doveden skoro do ivice upotrebljivosti.

----

Nego, povod je dobar da pozovem sve koji zele da aktivno rade na suzbijanju spama da mi se jave privatnom porukom. Navedite i sta konkretno mozete da radite.
.
[ broker @ 06.01.2005. 11:43 ] @
Da ne bi bilo zabune uzeo sam tekst predloga zakona da ga procitam u celosti.
http://www.srbija.sr.gov.yu/view_file.php?file_id=428

Nasao neke zanimljive detalje koji celu star stavljaju pod drugacije svetlo.
Evo teksta clana Zakona koji reguliše problem spama:

Citat:

3.7.Načelo zabrane pojedinačnog oglašavanja ličnim obraćanjem

Član 9.
Oglasna poruka ne može da se uputi pojedinačno određenom licu, ako je ono jasno izrazilo volju da mu se ona ne upućuje.
Zabranjeno je oglašavanje slanjem nenaručene robe, kao i direktnim obraćanjem određenom licu na javnom mestu, osim ako je to lice jasno izrazilo volju da mu se može obratiti i ako je takvo obraćanje u skladu sa ovim zakonom i drugim propisima.
Zabranjeno je oglašavanje slanjem oglasnih poruka putem pozivnih sredstava sa i bez ljudskog posredovanja, putem telefaks uređaja ili elektronskih poruka, bez saglasnosti primaoca oglasne poruke.


Prvi stav zaista deluje straobalno, međutim treći stav izgleda u nekoj meri dovodi stvari u red jer su upravo elektronski načini oglašavanja stavljeni u drugi kontekst. Iako je stav napisan vrlo uopšteno mislim da on u suštini i znači ono što mi želimo: ne smeju se slati oglasne poruke bez saglsnosti primaoca. Lično, više bih voleo da u tekstu piše "bez prethodne samoinicijativne saglasnosti" što bi u dobroj meri pojasnilo samu definiciju.

Dobro je, nije alarmantno stanje. ;)


[ broker @ 06.01.2005. 12:27 ] @
U tekstu predloga zakona predviđeno je da za svako oglašavanje, oglašivač mora da priloži deklaraciju (sdržaj propisuje ministar trgovine) u kojoj se navode dosta detaljni podaci o oglašivaču, proizvođaču oglasne poruke, i sadržaju poruke uključujući i podatke o autorskim pravima.

Uz to, Zakon predviđa da oglašivač mora da čuva oglasnu poruku, deklaraciju i evidenciju i da ih mora dati na uvid zainteresovanim licima.

Takođe, zabranjeno je iznošenje lažnih podataka uključujući i podatke o oglašivaču.

Predviđene su i odgovarajuće kaznene mere.

Ovo je po pitanju spama vrlo pozitivno, jer to znači da bi moglo biti izvodljivo da se , u slučaju spama, dođe do tačnih podataka ko je naručio spam, i ko je izveo spam ali i da sada postoje osnove po kojima spameri mogu da odgovaraju pred zakonom.


Zakon na poseban način reguliše oglašavanje na TV, radiju, javnim mestima i slično ali je propušteno da se na isti način reguliše i internet oglašavanje. Sam pristup ipak ostavlja prostora da se to i naknadno uradi.
[ noviKorisnik @ 06.01.2005. 12:52 ] @
Mene sad interesuje nešto drugo (ma koliko bilo offtopic):

Imam svoje poštansko sanduče koje se redovno tovari raznim flajerima, velikodušnim "časopisima" i sličnim netraženim reklamnim materijalom. Dešava se da zazvoni interfon pa me jadničak moli da ga pustim u ulaz "samo da razdeli letke po sandučićima"...

Da li po zakonu neko odgovara za ovakve postupke?
[ markom @ 06.01.2005. 12:59 ] @
Ne. To je sve o njihovom trošku. Tebe ne košta ništa, sem bacanja papira u smeće. U nekim zemljama je to regulisano da ti na poštansko sanduče zalepiš notifikaciju da ne želiš takve stvari i onda ih više ne dobijaš. U drughim pak zemljama, ne možeš ništa, nego da bacaš u smeće.

Marko.
[ bunker @ 06.01.2005. 13:03 ] @
da li jos neko ima problem sa nervozom u vezi SMS-a koji dolazi od telekoma: "da li 064 podrzava MMS", "Izvlacenje na TV roze" i jos takvih gluposti.
da li cce ovaj zakon zakaciti i telekom?
neccu da me neko ubedjuje da gledam tv pink...
[ markom @ 06.01.2005. 13:10 ] @
Upravo tome služe opt-out procedure u direktnom marketingu...

Marko.
[ broker @ 06.01.2005. 13:41 ] @
Treci stav citiranog clana 9. mozda moze da pokrije i taj slucaj s obzirom da zabranjuje slanje oglasa putem pozivnih sredstava sa i bez ljudskog posredovanja.

Leci se ne pominju kao posebna vrsta medija ali clan 29. predvidja ostala oglasna sredstva i napominje da za njih vazi isto sto i za plakate a plakati se ukratko receno, na povrsinama koje nisu javne, mogu postavljati samo uz saglasnost vlasnika. Ako uzmemo da je postansko sanduce tvoje onda ne smeju da ti ubacuju letke bez tvoje saglasnosti, a u ulaz zgrade bez saglasnosti Kucnog saveta.

To sto ti neko zvoni na interfon nije predmet ovog zakona ali da ti zvoni da bi ti saopstio reklamu to bi vec bilo (clan 9. pozivno sredstvo). Tako, za zvonjenje mozes jedino da ga juris za uznemiravanje :)


[Ovu poruku je menjao broker dana 06.01.2005. u 14:43 GMT+1]
[ Balša @ 06.01.2005. 13:42 ] @
Da bi opt-out imao smisla, Zakon bi trebalo da predvidi neku vrstu opt-out registra za sve vidove direktnog marketinga.
[ broker @ 06.01.2005. 13:44 ] @
Ne mora, primalac oglasa bi trebao da ima dokaz da je zatrazio da mu oglasivac ne salje oglase.



Mozda ne bi bilo lose da ovaj zakon malo gledamo iz ugla spamera i pokusamo da smislimo scenarije koje bi mogli da primene da spamuju a da sve rade po zakonu?
[ Dragan Varagic @ 06.01.2005. 15:02 ] @
Da bi se uticalo na izmenu predloga Zakona, najbolje je to uraditi organizovano preko neke od postojećih NVO. To može biti u ovom slučaju npr. CRI, a za priču o poštanskim sandučićima može neka od konzumerističkih organizacija.

U svakom slučaju, ovde ima ljudi koje prate stanje sa EU regulativnom o povredama privatnosti, pa se mogu uključiti. Eto, Broker - vidi sa Slobom Markovićem pa da se organizuje nešto u sklopu CRI-ja...

Inače bih voleo da znam ko je pisao ovaj predlog Zakona, imao sam prilike da upoznam one koji su pisali prethodni predlog pre jedno 3 godine, a tamo se Internet još manje spominjao.
[ broker @ 06.01.2005. 15:14 ] @
Manje? Mislis nije ga bilo uopste posto u ovom zakonu se pominje samo u jednoj reci :)
[ Balša @ 06.01.2005. 15:20 ] @
Citat:
broker: Ne mora, primalac oglasa bi trebao da ima dokaz da je zatrazio da mu oglasivac ne salje oglase.


Kako može da ima dokaz ako ne postoji nekakav centralni registar?

Oglašivača ima na stotine, i trebalo bi najpre da primim reklamu da bih znao od koga da zatražim da mi više ne šalje. I tako sa drugim, trećim, četvrtim...

Pa valjda iz iskustva sa spamerima znaš da nikakve koristi nema od "unsubscribe" linkova.
[ Marenović Slaviša @ 06.01.2005. 20:12 ] @
Citat:
Ali 40000 maila sa porukom (na primer):"Ja sam za izmenu tog i tog člana Zakona", već nije neetički, jel da ? Pa ako se složimo da taj član ne valja, možemo da se organizujemo.


Upravo tako. To vec nije spam koji dolazi od jednog izvora, vec je to VOX POPULI.
A to je nesto sasvim drugacije. Posao zakonodavnog tela(skupstine), ministarstva takodje je da vodi racuna o tome.
Valjda bi i samo ministarstvo dalo predlog izmene na skupstini nakon sto prime 50 000 mailova.
VOX POPULI !!!
Hocemo li?
[ borstale @ 07.01.2005. 10:19 ] @
Posle brokerovog citiranja člana 9, više nisam siguran da se može govoriti o legalizaciji spama, ali ako neko ima predlog za dopunu Zakona i ume da ga lepo definiše ja sam za jedan frontalan napad mailovima čisto da se proveri kakav uticaj ima običan čovek na one koji odlučuju.
[ noviKorisnik @ 07.01.2005. 14:14 ] @
ja neću.
[ valeksic @ 10.01.2005. 18:30 ] @
http://www.elitesecurity.org/poruka/565128