[ Shadowed @ 06.01.2005. 12:05 ] @
Nije u pitanju domaci zadatak. Formula mi treba da bih upotpunio neka svoja razmisljanja. Ne umem sam da izvedem (iako bih mozda trebao umeti) pa bih zamolio nekog od vas. Izvodjenje nije neophodno ali je vrlo pozeljno (najbitniji mi je krajnji rezultat). Da prestanem da davim i predjem na stvar :
U pitanju su dva tela, oblika lopte, mase m1 i m2, poluprecnika r1 i r2. Nalaze se na rastojanju d i imaju pocetne brzine V0-1 i V0-2 ciji je pravac i smer ka onom drugom telu (ostale komponente su nula i nebitne za formulu). Potrebno je naci zavisnost brzine tela od rastojanja. medjusobnog rastojanja.

Dodatno, bilo bi dobro ukljuciti relativisticku teoriju i promenu mase prilikom relativistickih brzina (ako su pocetne mase i brzine velike oco ce doci do izrazaja) ili uraditi obe varijante (sa relativizmom i bez njega).

Nadam se da ne trazim previse .
[ Cybernoid II @ 06.01.2005. 14:20 ] @
Sto se tice relativinosti, jednacine su vrlo nelinearne i nema resenja u zatvenom
(eksplicitnom) obliku, vec samo aproksimacije.
Cesto koristena je tzv. island hopping strategy.

Sto se tice klasicne teorije, dacu ti malu pomoc kako da sam izvedes formule,
koristenjem izraza za totalnu energiju kineticka+potencijalna pa odatle se izrazi
brzina kao funkcija rastojanja
dobije se dr/dt=f(r) odn dt/dr=1/f(r) i integrali se
F^-1(r)=h(t) je trazena funkcija rastojanja od vremena

sad vidim da trazis samo brzinu od rastojanja,
pa ako je poznata totalna energija na osnovu Vo(Ro), ona se ne menja

Jos nesto, posto imas 2 tela zgodno je da se racuna r od centa mase sistema
ili da se koristi (zaboravio sam kako se to tacno zove) skalirana masa
m1'=m1/(1+m1/m2) i racuna sa d umesto r




[Ovu poruku je menjao Cybernoid II dana 06.01.2005. u 15:28 GMT+1]
[ Shadowed @ 06.01.2005. 14:25 ] @
Da mi idu integrali verovatno bih i sam izveo ...
[ redgy_bre @ 19.01.2005. 13:13 ] @
Nisam siguran da sam te dobro razumeo... Usled cega ta tela ubrzavaju? ako ne ubrzavaju, logicno brzina ce im biti invarijantna, bez obzira na medjusobno rastojanje. Mozda si mislio na to da se tela privlace gravitacionim silama?
[ Shadowed @ 19.01.2005. 14:53 ] @
Eh, nisam ni video da je Cybernoid II promenio poruku.
Da, privlace se, deluje sila, dolazi do ubrzanja.

Evo o cemu se zapravo radi. Hteo sam da na osnovu formule nadjem odgovarajuce pocetne vrednosti tako da brzina tela pre sudara (nebitno koliko pre samo da je pre sudara :)) bude veca od brzine svetlosti. Ako hoces nesto da ubrzas preko brzine svetlosti, povecanje mase pravi problem, pa mi je palo na pamet da se stvar obrne i da se masa iskoristi umesto da smeta.