[ taca07 @ 07.01.2005. 00:38 ] @
Da li je normalno da je VHS snimak , koji se emituje direktno sa video rikordera ili kamkordera na TV , bolji od istog VHS snimka prebačenog na DVD ? Možda je nekom smesno ovo što pitam ali ja sam se namučio dok sam provalio kako se to radi i na kraju sam bio nezadovoljan . Naime , primećuje se nekakva *mreža* na DVD snimku i boje su mi nekako lošije i naprežem se prilikom gledanja . Sve su to blage razlike , ali , j.... li ga , čudne razlike . Koristim analogni kamkorder , graficku ATI 9200 vivo 128mb , DVD Pioneer 108 d i Pinnacle studio 9 .Od codeca , nemam pojma sta imam, osim onoga što sam nasao u program file a to je Divix codec version 5.1 , ako je to -to.


Ako može jedan uopšten savet i objašnjenje .
[ jocar @ 09.01.2005. 00:19 ] @
Mora biti lošiji ako si ga komprimovao u DiVX. Međutim, čak i ako ga prebaciš U MPEG2 format, da bi VHS od 3 sata stao na DVD u rezoluciji 720x576, moraš video bitrate smanjiti upola od standardnog DVD-a. Znači ako hoćeš pravi DVD format trebaju ti dva dvd diska. Još ako imaš vremena da to propustiš kroz razne filtre, možeš doći do podnošljivog rezultata.
Pozdrav!
[ vukx @ 09.01.2005. 17:03 ] @
Ono sto je najbitnije je da ce se snimak sa VHS kasete svakim gledanjem kvariti, prljati traka, habati, a kad prebacis u digitalnu formu ostaje isto kao i prvog dana.
[ ZockyBoy @ 10.01.2005. 22:15 ] @
Uvek kada radiš A/D konverziju tj. digitalizaciju signala, neminovno moraš da žrtvuješ deo kvaliteta originala.

Koliki će to deo biti, zavisi od bitrate'a koji si koristio u toku grebovanja.

Moja iskustva su sledeća:
Bitrate 6500 kbps prilikom grebovanja u DVD rezoluciji 720*576. Sve preko toga je čisto bacanje prostora na disku jer je rezolucija VHS'a oko 352*288 tj kao kod VCD'a.

U tom slučaju na jedan DVD stane oko 90 minuta tj. jedna VHS traka na 2 DVDja.

Kartica je fenomenalna za taj posao (naročito ako je GIGABYTE kao moja).
[ taca07 @ 11.01.2005. 14:42 ] @
E , sad je sve jasno samo me interesuje kako da taj izgubljeni deo kvaliteta svedem na najmanju moguću meru , tj. da li je potrebno da instaliram možda drugi codec ... da li na kvalitet DVD-a utiče još nešto osim kvaliteta VHS snimka a da ja ne znam ?
[ _v!rus_ @ 24.02.2005. 01:03 ] @
Ima vise stvari koja presudno uticu na kvalitet konvertovanog analognog snimka:
1. deinterlace
2. Deinterlace
3. DEINTERLACE!!!!!
;-)))

Analogni video snimak je interlace-ovan, svaka druga scanlinija je kopija prethodne tj. vertikalna rezolucija snimka je duplo manja i dolazi do vertikalnog "neslaganja" horizontalnih linija... Posebni deinterlace filteri se koriste da to srede (vidi program DScaler - program za gledanje analogne TV). Dobar DirectShow deinterlace filter je ruski Alparysoft Deinterlace Filter (dobija se npr. uz program IUVcr, ali moze se i posebno skinuti, proguglaj malo). To bi verovatno bila ta "mreza" o kojoj je bilo reci, a dobar deinterlace filter na "full" setovanju radi i interpolaciju i finije "pretapanje" susednih frejmova, pa je kvaliet snimka bolji cak i kad snimak nije interlaceovan. Boje su standardno "hladnije" na capture-ovanom analognom snimku ali to se lako da srediti podesavanjem HSV parametara u svim boljim capture programima.

A cisto radi istine, NIKADA nece digitalan zapis (ni slike ni zvuka) biti bolji od analognog, jer analogija raspolaze sa beskonacnom preciznoscu koja se moze beskonacno integraliti, a digitalan zapis (i slike i zvuka) ipak ima fiksnu rezoluciju i u sustini je samo pravougaona matrica diskretnih vrednosti koje su dovoljno brojne da ljudsko oko i uvo ne primeti odsustvo decimala.

Pozdrav,
v!rus
[ Green-BABUSNICA @ 24.02.2005. 13:38 ] @
1. Nisi napomenuo koje duzine ti je kabel (video-kompjuter). Ako je duzi od 3-4m slika se olosi, gubi na kvalitetu.
2. Ti sam napravi profil, nemoj birati njegov DVD profil zato sto su u nekim programima podeseni da stede memoriju pa gube na kvalitetu.
3. Probaj da grebujes sa WinProducerom, dobar je.
[ Paramecijum @ 21.01.2007. 12:02 ] @
Ja sam uspeo da dobijem praktično isti kvalitet VHS-a i MPEG4, ali ne dovodim signal u karticu (ATI 800) na antenski ulaz, nego kompozitni činčevima i to zapravo ne koristim kabl, nego sam povezao ATIjev ulaz sa izlazom na video preko jednog muško-muškog činč nastavka, deluje blesavo ali tako video signal uopšte ne ulazi u kabl, nego se direktno prenosi samo preko tog činč-konektora.

Kvalitet snimka je naravno najbolji kada se koristi minimalna kompresija, što daje velike fajlove (na jedan DVD stane 75-80 minuta video materijala) i ima svrhe da se radi kada su neke zaista bitne stvari u pitanju i pokušaj da se svaki kvadratić originalnog snimka koliko-toliko očuva.