[ flylord @ 08.01.2005. 11:36 ] @
Jos jedan clanak o usponu Linuxa na server trzistu. Sve je jaca i jaca konkurencija MS-u.

http://www.computerworld.com/s...re/story/0,10801,98681,00.html

Citat:
The annual growth rate of Linux server unit shipments has been increasing over the past three years from 15% in the second quarter of 2001 to 40% in the second quarter of 2004.
[ dinke @ 08.01.2005. 13:27 ] @
A uz to je vrlo popularan u Kini :)

http://www.chinadaily.com.cn/e.../2005-01/07/content_406745.htm

Citat:
Technology research firm IDC expects the combined market for Linux desktops, servers, and packaged software to grow by an average 26 per cent a year, reaching US$35.7 billion by 2008. By then, the market for new and redeployed PCs running Linux is expected to grow to 17 million units worth US$10 billion.


[ degojs @ 08.01.2005. 13:37 ] @
Citat:
Sve je jaca i jaca konkurencija MS-u.


Pa nije Linux na serveru konkurencija samo MS-u..

Videćemo kako će se stvari odvijati ako MS uspe da 2006. i 2007. izda Longhorn klijent i server. Stvari kao XAML bi mogle biti vrlo popularne.
[ Dejan Lozanovic @ 08.01.2005. 14:18 ] @
Iskreno mislim da je MS pogresio sto je napravio tako veliki jaz, ipak ceka nas jos 2-3 godine do pojave novog OS-a :) za to vreme linux ce da mu uzima trziste :) pitanje je samo da li ce uspeti da se napravi kriticna masa korisnika da veliki broj kompanija pocne da razmislja o linuxu i drugim unixolikim sistemima kao zrelo trziste na kojem moze da se dovoljno zaradi.
[ degojs @ 08.01.2005. 14:38 ] @
Ma gde mu uzima tržište Deki?

Nemoj da se zavaravaš i Linux i Windows povećavaju udeo na serverima.
[ degojs @ 08.01.2005. 14:54 ] @
O Netcraftu smo pričali već jedno hiljadu puta.

Stoga, ja tebi savetujem da koristiš pretragu ovog foruma, može i uz pomoć Google.
[ degojs @ 08.01.2005. 15:02 ] @
Inače, kakve veze ima FreeBSD sa Linuxom?

To samo pokazuje vaš mentalitet: "samo da nije MS" :)))

Bolesno.
[ dinke @ 08.01.2005. 15:26 ] @
@pajaja
Poenta je da netcraft broji i virtual hostove kao zasebne hostove, pa imajući u vidu skalabilnost unixoidnih servera (Linux, *BSD ...) koji trče na apache-u, jasno je da je realan broj servera znatno manji, jer mnogi od tih servera trče sa po nekoliko stotina virtual hostova.

Realno, u ovom trenutku Linux je idealan za LAMP shared hosting i mislim da je u ovom trenutku tu njegova najveća primena. Sa nejakim x86 based serverom možeš da opslužiš nekoliko desetina hostova (sa umerenim loadom naravno) bez većih problema. Popularnost MySQL-a i PHP-a dodatno doprinosi ovome. Loše je što je narastao broj tih CPanel like administratora, pa je samim tim i broj uhakovanih Linux mašina znatno veći nego što bi to realno trebalo da bude.

Linuxu još uvek fali dosta popularnog aplikativnog softwera koji prave firme Adobe, Macromedia i M$ što je pominjao degojs na drugoj temi da bi mogao tako lako da preuzme neki veći procenat desktop tržišta. A ni to samo po sebi nije dovoljno. Recimo sve to odavno već postoji na Mac-u ali procenat korišćenja nije prešao 5%. Dakle, matematički rečeno, potreban ali ne i dovoljan uslov :)
Sa druge strane za određenu grupu korisnika (recimo razvoj Web aplikacija) Linux je idalno okruženje jer već podržava gomilu Java based i sl. razvojnih alata.

[ Slobodan Milivojevic @ 08.01.2005. 16:59 ] @
Jedino oko cega se slazem je da fali aplikativnog softvera za linux, sve ostalo ide u korist linuxa. Jedina stvar koja mi fali je Adobe Photoshop. Zato priznajem da imam M$ winNT4.0 u vmware virtuelnoj masini, cisto zbog gore pomenutog programa.
Za word procesing i prosecnog korisnika, koji slusa muziku, gleda filmove, bla bla bla, to moze da radi i na linux-u.

Sto se tice web development-a linux je 1000x bolji od windows okruzenja, a mislim da su razlozi jasni.

Sve ostalo sto radim na kompu sem tog photoshop-a mogu da uradim i na linux platformi.

Mislim da je najveci problem sto linux nije zagrabio veci deo trzista je zbog toga sto uz komp u 99,9999% slucajeva dobijes windows koji ima i komsinica preko puta, itd.

Mnogo me nervira kad me neko non stop zove, te ne radi mi ovo, te ne radi ono, i ja mu na kraju servis debelo naplatim, sto je bolje za mene, jer da vise ljudi ima Linux na svojim mahinama, bilo bi manje takvih likaova.
[ degojs @ 08.01.2005. 17:03 ] @
Citat:
Za word procesing i prosecnog korisnika, koji slusa muziku, gleda filmove, bla bla bla, to moze da radi i na linux-u.


Da.. ali opet, problem je što svi koriste Windows-Office kombinaciju, POSEBNO u firmama.

Citat:
Sto se tice web development-a linux je 1000x bolji od windows okruzenja, a mislim da su razlozi jasni.


Kako i zašto? :)

Koliko se ja razumem u to, na Windowsu imaš praktično sve što i na Linuxu (Apache, PHP, MySQL, bla, bla) PLUS imaš ASP, ASP.NET, IIS.. Nadam se da nisi na to mislio?
[ degojs @ 08.01.2005. 17:09 ] @
Citat:
Mnogo me nervira kad me neko non stop zove, te ne radi mi ovo, te ne radi ono, i ja mu na kraju servis debelo naplatim, sto je bolje za mene, jer da vise ljudi ima Linux na svojim mahinama, bilo bi manje takvih likaova.


Nisam siguran i nemoj da preteruješ.

Evo ti primer: primetio sam da sve distribucije koje sam probao u poslednjih ~godinu dana NE MOGU po difoltu da puštaju zvukove iz više aplikacija istovremeno. Npr. slušam nešto na XMMS (neki mp3), a onda hoću u isto vreme i nešto Real Player.. ne ide. Ili kada mi svaka treća aplikacija izbaci SVOJ spisak fontova koje mogu da koristim..

A na to sve sam naleteo nakon 15-tak minuta.

Citat:
Mislim da je najveci problem sto linux nije zagrabio veci deo trzista je zbog toga sto uz komp u 99,9999% slucajeva dobijes windows koji ima i komsinica preko puta, itd.


Čuj, šta da se radi. '90-ih Windows i nije imao konkurenciju i ne treba nikog kriviti što je prodavao PC sa Windowsom. Mislim, kome bi ti to prodao '90-ih PC + Linux? :))) Ajde.. nije bilo ni Firefox-a, ni OpenOffice, itd. Kompatibilnost sa postojećim aplikacijama u širokoj upotrebi.. posebna priča.

Čak i danas (ej bre 2005!) ljudi kad kupe PC sa linuxom, kada dođu kući stave piratski Windows u 99% slučajeva.

Ipak, kvalitetom se sve to prevazilazi (cena Linuxa je već povoljna :). isto kao što je MS Word oduvao WordPerfect i slično tome.
[ dinke @ 08.01.2005. 17:20 ] @
Citat:
degojs: Koliko se ja razumem u to, na Windowsu imaš praktično sve što i na Linuxu (Apache, PHP, MySQL, bla, bla) ...

PHP implementacija na Windowsu ima izvesna ograničenja, što po funkcionalnosti što po perfomansama. Zend čak ima komercijalan proizvod Win Enabler koji bi trebao da ti omogući da koristiš php na Windowsu bez tih ograničenja. Pogledaj q-a listu na gornjem linku pa ćeš videti o čemu pričam. Uz sve to, ako je production environment Linux, prirodno je (pogotovo ako ne poseduješ i dev server samo za testiranje) koristiti Linux za razvoj.
[ degojs @ 08.01.2005. 17:27 ] @
Slažem se dinke, ali --- kako je to "Linux bolje rešenje 1000x"?

Čak i kada se radi o Apache/PHP/MySQL rešenju, dakle, Windows može da posluži. Eto, bitno je da IMA i taj WinEnabler.

A šta kada je okruženje IIS/ASP/SQL Server?
[ degojs @ 08.01.2005. 17:34 ] @
I dodatno pitanje za tebe pošto se baš baviš web programiranjem: šta kada treba da testiraš sajt po pitanju raznih browsera? Pošto je IE još uvek daleko najrašireniji, Windows je tu onda skoro neizostavan. Ili koristiš wine?
Sa druge strane, praktično svi browseri koji nešto znače bez bilo kakvih problema rade na Windowsu.

Već sam pre napisao, voleo bih da vidim Crossover Office kao deo svake distribucije i to besplatno i to onu jaču verziju :) Mislim da bi to dosta značilo za Linux.
[ dinke @ 08.01.2005. 18:03 ] @
Proizvod na kome sam poslednje dve godine radio morao je biti razvijan na Linuxu jer uz frontend deo koji je namenjen krajnjim korisnicima, admin deo koristi gomilu modula što za bind, što za apache, proftpd i sl, pa ga je bilo praktično nemoguće razvojati u Windowsu. OT, aplikacija je internacionalizovana sa gettext-om, sve sličice auto generisane na razne jezike sa gimp serverom (nemam pojma kako bi to islo u Windows-u) i prevedena na Srpski, možda čak počnem i da je valjam ovde obzirom da imam eksluzivna prava :)

Kako smo radili testiranje ? Nažalost nisam sačuvao mail svog CTO-a ali kada se release date približi na jedno 3 nedelje bilo bi nešto tipa "enough testing with real browsers, start using IE from now" :)

Kako bi to išlo sa običnim sajtovima ? Osim za one koji koriste cutting edge tehnologije koje su problematične sa IE-om, većina stvari bi trebala da bez problema radi i sa IE-om. Nažalost zbog procenta tržišta na istom, nema smisla raditi bilo šta što ne radi na IE-u.

Što se tiče CrossOver Office-a, apslutno se slažem sa tobom. Verovatno bi "veliki plavi" trebao da odreši kesu i otkupi isti, a zatim ga izbaci kao OS, nešto slično što je već uradio sa Eclipse-om.

[ Slobodan Milivojevic @ 08.01.2005. 19:04 ] @
Pa kao sto sam rekao u predhodnom postu, ja imam windows nt40 u vmware virtuelnoj masini, jer mi za dizajn sajtova treba Adobe Photoshop. Uzgred imam i IE 6.0.

Tako da to uradim jednom kad odradim template i to je to.


Za SVE ostalo linux posao zavrsava vise nego dobro i pouzdano.


Drugo je sto ja nemam para da kupujem najnovije konfiguracije, na kojima bi gurao windows XP ili ne daj boze neki windows server.

Najjaci komp koji imam je AMD Duron 700MHz na ABIT KT7-A ploci sa 512MB RAM-a. Sve ostalo su krsine od kompjutera na 450-533MHz sa 96-128MB ram-a i linux radi odlicno na svim masinama, i to ne neka stara distribucija nego konkretno Slackware 10.0! Aj cik nek neko podigne tako nov windows na datim masinama.
[ degojs @ 08.01.2005. 20:16 ] @
Windows XP ce bez problema raditi na 700 MHz procesoru uz 512 MB RAMa. Server takođe.. šta ti pričaš?

Čuj ako je to problem, onda je problem mnogo veći, a proglašavati ovakvu konfiguraciju za "nešto" je smešno.

Citat:
Drugo je sto ja nemam para da kupujem najnovije konfiguracije, na kojima bi gurao windows XP ili ne daj boze neki windows server.


Šta ne daj bože???

Jesi ti pri sebi --- koje su to konfiguracije koje zahteva Windows server?
:)))

Pa Windows Server će bez problema da ti radi na tim konfiguracijama (450-500 MHz) ako ti treba za testiranje sajtova. Ono što možda treba jeste malo više RAMa (npr. 256 MB), a to ne vidim da je problem. Na kraju, IIS se vozi fino i na Professional izdanjima Windowsa 2000 i XP.

Hebote, al vi Ljinuxovci pričate gluposti na račun Windowsa, pa to više nije ni smešno, nego da čovek uzme da vam briše poruke koliko lupate.


Ostaje pitanje na koje nisi odgovorio --- kako je to Linux 1000x bolji od Windowsa za Web programiranje?

[Ovu poruku je menjao degojs dana 08.01.2005. u 21:31 GMT+1]
[ degojs @ 08.01.2005. 20:33 ] @
Citat:
Pa kao sto sam rekao u predhodnom postu, ja imam windows nt40 u vmware virtuelnoj masini, jer mi za dizajn sajtova treba Adobe Photoshop. Uzgred imam i IE 6.0.


Windows na VMWare na Linuxu.. Poznata priča..

Dobar taj Linux :)
[ Sundance @ 09.01.2005. 00:29 ] @
Citat:
Što se tiče CrossOver Office-a, apslutno se slažem sa tobom. Verovatno bi "veliki plavi" trebao da odreši kesu i otkupi isti, a zatim ga izbaci kao OS, nešto slično što je već uradio sa Eclipse-om.


Takve emulacijske tehnologije tesko bi prosle pod paskom MS-a i veliki plavi bi najvjerojatnije bio prisiljen jos vise odrijesiti kesu za sudsku tuzbu.

MS moze dozvoliti neke poluproizvode poput lose konfiguriranog wine-a, ali potpuno rjesnje tipa cxoffice koje bi u dva klika misem omogucavalo instalaciju IE 6.0, MS Office 2003 i sl. tesko da bi proslo jer bi time MS izgubio veeeliku stratesku prednost windoza kao maticne platforme.
[ degojs @ 09.01.2005. 00:52 ] @
Pa, kako onda sada "dozvoljavaju" Crossover Office? Kad sam gledao kod njih na sajtu, čini mi se da to nije nešto komplikovano već upravo suprotno - jednostavno. Dakle, ne bih rekao da se radi o nekom loše "konfigurisanom wine", mada zaista ne znam da li je tako kako oni kažu na sajtu.
[ Sundance @ 09.01.2005. 00:57 ] @
Rekoh, jedno je lose konfigurirani wine, a drugo crossover koji je puno kvalitetniji :)

U prakticnim okruzenjima tesko se nekome da rucno nastimavati milijon detalja wine-a koji mogu iskociti ako neki program nece raditi. A usto je i wine dosta spor i neoptimiziran tako da u praksi ne predstavlja bogznakakvu konkurenciju windozima :)

Recimo IDA, fantasticni disasembler, najbolji na svijetu, jos nije dobio nativni linux port ima vec vise od 7-8 god (mada se bas zadnjih mjeseci prica da se pravi), pokretanjem istog pod wine-om da disasembliras neki ELF executable jest jaaaako spor i memory-consuming proces.

Ja se vise plasim mono-a koji nije napravljen sa tako amaterskim pristupom, vec se u startu radi na implementaciji vec definiranih standarda i tehnologija, a ne o reverse-anju tudjeg koda.
[ Slobodan Milivojevic @ 09.01.2005. 10:58 ] @
Citat:
degojs: Windows XP ce bez problema raditi na 700 MHz procesoru uz 512 MB RAMa. Server takođe.. šta ti pričaš?

Čuj ako je to problem, onda je problem mnogo veći, a proglašavati ovakvu konfiguraciju za "nešto" je smešno.

Pazi, ne kazem ja da windows nebi radio, niti kazem da je moja konfiguracija NESTO.

Samo kazem da linux, ako se dobro konfigurise, moze da radi i na daleko slabijim masinama nego windows. Uzmi pokreni win2k na masini sa 64MB ram-a, pa vidi kako ce da radi, dok neki od naj novijih distroa linuxa mozes da poguras na tome bez ikakvih problema...

A i nisam nesto zadivljen kako win2k radi na konfiguraciji celeron 533MHz, pc chips (citaj shit) ploci, i 96MB ram memorije. To sve nesto koci, vuce se ko svinjsko crevo, ne daj boze da pustim winamp i da otvorim my computer, to ce bas fino da se namuci. Dok recimo linux je totalno druga prica.... ;)
Citat:

Šta ne daj bože???

Jesi ti pri sebi --- koje su to konfiguracije koje zahteva Windows server?
:)))

Pa Windows Server će bez problema da ti radi na tim konfiguracijama (450-500 MHz) ako ti treba za testiranje sajtova. Ono što možda treba jeste malo više RAMa (npr. 256 MB), a to ne vidim da je problem. Na kraju, IIS se vozi fino i na Professional izdanjima Windowsa 2000 i XP.


A gde i zasto bi sad trazio jos SD RAM memorije, kad mi ovako nije potrebna?!

Citat:

Hebote, al vi Ljinuxovci pričate gluposti na račun Windowsa, pa to više nije ni smešno, nego da čovek uzme da vam briše poruke koliko lupate.

Sto, sta sam ja tolko lose rekao o windows-u?
Citat:

Ostaje pitanje na koje nisi odgovorio --- kako je to Linux 1000x bolji od Windowsa za Web programiranje?


Pa dobro, mozda sam malo preterao, al priznaces da se mnogo vise sajtova radi u tehnologijama baziranim na linux platformi.
[ degojs @ 09.01.2005. 13:18 ] @
Citat:
Uzmi pokreni win2k na masini sa 64MB ram-a


Ama čoveče, neću to da radim. Kupiću još memorije.

I onda ću lepo da teram Windows sve sa Photoshopom, a ne vmware kao ti. Mora da ti je udoban rad Photoshop na Win na vmware na Linuxu :)

Ko je tebi kriv što nemaš para za malo dodatne memorije?

Meni kad bi bio problem da kupim 128 ili 256 MB, znaš šta bih ja uradio:

ne bih koristio ni Linux,
ni Windows,
ni MacOS,
ni BSD,

tražio bih posao i ne bih dolazio na ES dok ga ne nađem :)

Cena memorije nije problem --- u tome je caka. Sigurno mi je lakše da odem i kupim memoriju nego da trošim nedelje i mesece učeći Linux. Ili da teram Photoshop na Windowsu na vmware na Linuxu.
[ Dejan Lozanovic @ 09.01.2005. 15:21 ] @
Citat:
degojs:
Cena memorije nije problem --- u tome je caka. Sigurno mi je lakše da odem i kupim memoriju nego da trošim nedelje i mesece učeći Linux. Ili da teram Photoshop na Windowsu na vmware na Linuxu.


Ja ne znam kako je na zapadu, ali ovde mi bogami imamo problema sa starijim konfiguracijama i njihovim upgrade-om.
[ degojs @ 09.01.2005. 16:15 ] @
Deki,
koju konfiguraciju imaš?

I nije bila reč o čitavoj konfiguraciji već samo o dodatnoj memoriji.

I da, šta da se radi.. Srbija je tamo gde jeste - ekonomski jako loše. Ali onda je i čitavo tržište Srbije u nekim globalnim razmerama izuzetno malo. Već sam pre pisao, M. Dell kaže da oni dnevno prodaju između 120 i 150 hiljada PC kompjutera. A to su sve konfiguracije na kojima ćeš bez problema voziti Windows server i workstation za te potrebe (web programiranje).
[ Sundance @ 09.01.2005. 17:06 ] @
Argument da ne moras imati neku hi-end masinu da bi koristio linux je u zadnjih par godina postao jaaaako smijesan, jer je prosjecna konfiguracija koju prosjecan covjek moze kupiti i vise nego dobra ne samo za win/web programiranje, vec i za vecinu igara na trzistu.

Inace, dosta analiticara predvidja da ce Intel i AMD utrka za multicore/hardverski multithread procesorima proizvesti sl. efekt kao gigahertzna utrka koja je natjerala da CPU evoluira brze od ostatka industrije koji OS i aplikativni softver nisu mogli pratiti. A to ce se vec dogoditi ove godine (ako se dogodi :)

Uostalom, ako zelis imat potpun multimedijalni ugodjaj na nekoj od popularnijih linux distri opet moras imati bar hrpu RAM-a kao na win. Ako zelis igrati igrice onda ti je bolje da instaliras win jer su oni na anandtech pokazali da su na ekvivaletnoj masini windoze driveri optimiziraniji 20-30%.

To sto vecina linuxasa zivi u svijetu terminala sa perzistencijom od 5s je zaseban socioloski fenomen.

[ Milos Stojanovic @ 10.01.2005. 14:56 ] @
Za multimediju se baš ne bih složio. npr digneš mplayer iz konzole bez ikakvog window managera, uštediš pozamašnu količinu RAMa i budeš u mogućnosti da puštaš filmove na znatno slabijim računarima.
Dobro, znam, sad ćeš reći: ali to nije "potpun multimedijalni ugođaj". Ovo sam naveo samo kao primer nečega što u WinXPu ne bi mogao da uradiš.

Ma za igrice nije problem (samo) u optimizaciji drajvera (mada ti one cifre od 20-30% i nisu baš realne - link), mnogo je ozbiljniji problem za gamere to što dobar deo igara ni ne može da se pokrene i pored svih wine-a, winex, Cedega, ili čega već.
[ tdjokic @ 10.01.2005. 17:06 ] @
Vrlo pojednostavljeno i karikirano, moze se reci da je Windows "limuzina" a Linux "autobus" (naravno, ne za sva podrucja). Nije da Linux poboljsava zivot onome ko vec ima "limuzinu" nego omogucuje voznju "autobusom" onome ko inace ne bi ni primirisao "limuzinu". Bolje se je lose voziti, nego dobro pesaciti. Masa ljudi moze da kupi savremeni kompjuter, jos veca ne moze. Nekoliko puta sam citao da firme ne znaju sta da rade sa kompjuterima koji su potpuno ispravni ali su ih zamenili novijima i brzima i slicno. Na stotine koriscenih kompjutera, ako ne i hiljada, se usmerava (kao poklon?) u razna podrucja treceg sveta i tamo ne moraju da daju vrhunski ugodjaj u multimediji, dovoljno je da omoguce pocetak kompjuterske pismenosti. Citao sam o nekom selu u Tibetu, gde su pravili drvena kucista, jer entuzijasta, koji im je doneo osnovne ploce i ostalo, nije mogao da im donese i kucista, suvise su glomazna. Sta mislis koji je to bio intenzitet ugodjaja kad im je prvi PC proradio?
[ Dragi Tata @ 10.01.2005. 17:49 ] @
Citat:
tdjokic: moze se reci da je Windows "limuzina" a Linux "autobus"


Odlično poređenje. Pokojni premijer je doduše pominjao rikše, ali bićemo velikodušni pa ćemo dopustiti da je Linux autobus - nešto kao onaj iz "Ko to tamo peva?".

Dakle, instalirajmo Linux i zapevajmo iz grla: "Za Beograd, za Beograd. S firmom Krstić, s firmom Krstić..."
[ Dejan Lozanovic @ 10.01.2005. 19:33 ] @
Citat:
degojs: Deki,
koju konfiguraciju imaš?

barton 3200+, 1 gb ram, 120gb hard, geforce2 mx400 (planiram kroz jedno dve nedelje da uzmem 6600GT)

Citat:

I nije bila reč o čitavoj konfiguraciji već samo o dodatnoj memoriji.

Pa ja sam upravo o tome i pricao cik nadji negde jednostani sdram od 128 mb ili 256 mb za te stare P2 , jedino da juris oglase pa ako naletis negde preko oglasa, ali to je velika retkost.

[ degojs @ 10.01.2005. 19:50 ] @
Citat:
Deki:
barton 3200+, 1 gb ram, 120gb hard, geforce2 mx400 (planiram kroz jedno dve nedelje da uzmem 6600GT)


Nema šta, stara konfiguracija.. :)
[ degojs @ 10.01.2005. 20:00 ] @
Citat:
trooper:
Za multimediju se baš ne bih složio. npr digneš mplayer iz konzole bez ikakvog window managera, uštediš pozamašnu količinu RAMa i budeš u mogućnosti da puštaš filmove na znatno slabijim računarima.


Većina normalnog sveta će za nekih $40 CAD da kupi DVD plejer (koji može da vrti i VCD, SVCD, mp3 i ko-zna-šta-sve-ne..) i lepo gleda film na TV-u (a i taj TV, evo pre dve nedelje, u Walmartu je bio $300 CAD i to onaj od 32 inča). Koje gledanje filmova na kompjuteru.. bezveze totalno.
[ Milos Stojanovic @ 10.01.2005. 20:22 ] @
Da, samo ima jedna bitna stvar:


[img][att_url][/img]

Mi nemamo Walmart, i ne može svako da priušti takve stvari.
A i kada već imaš neki (stari) računar, zašto ga ne bi adaptirao za gledanje filmova?
Nego zađoh u offtopic...
Poenta je da multimedija može da radi dobro na slabijim mašinama, pod Linuxom.
[ Sundance @ 10.01.2005. 20:47 ] @
Citat:
trooper: Za multimediju se baš ne bih složio. npr digneš mplayer iz konzole bez ikakvog window managera, uštediš pozamašnu količinu RAMa i budeš u mogućnosti da puštaš filmove na znatno slabijim računarima.


mplayer da svira filmove bez podignutih X-a? :) Daj shotku da vidim svojim očima jer ti ne vjerujem :o)

A što se tiče sviranja filmova tu je bottleneck ne memorija već procesor. Windows explorer u pozadini da ništa ne radiš neće u prosjeku na nekoj takvoj starijoj mašini trošiti više od 5% u vrh glave.

Osim ako si mislio na onu bizarnu verziju xine-a koja filmove prikazuje u konzoli kao ASCII art - za one koji ne znaju, ovo je linux zea****-ma "argument" da možeš gledati filmove preko SSH konekcije, hihi.

Citat:
Dobro, znam, sad ćeš reći: ali to nije "potpun multimedijalni ugođaj". Ovo sam naveo samo kao primer nečega što u WinXPu ne bi mogao da uradiš.


Pogotovo kad dotični mplayer na službenom sajtu kolekciju codeca ima manje više sve one .dll .ax i ine fajlove koji su kopirani iz kolekcija Windows codeca. linspire je čak štoviše popio tužbu od MS-a zbog njihovog uključivanja u defaultnu distribuciju.

Citat:
Ma za igrice nije problem (samo) u optimizaciji drajvera (mada ti one cifre od 20-30% i nisu baš realne


Kad dođe to testova hardvera vjerujem samo anandtech. Pazi ove linkove:

http://www.anandtech.com/linux/showdoc.aspx?i=2241&p=4
Citat:
At this point, we are looking at ulterior meanings to Timothee's statement. Performance ranges anywhere from 25% to 15% worse on the Linux platform fairly consistently.


http://www.anandtech.com/linux/showdoc.aspx?i=2241&p=5

http://www.anandtech.com/linux/showdoc.aspx?i=2241&p=10

Citat:
Finally, to answer the question of which OS runs Doom3 faster - unfortunately, there really was not the type of contest that we had anticipated. Yes, Doom3 for Linux stays competitive with Doom3 for Windows, but in several instances, it falls more than 25% behind on NVIDIA graphics cards. If and when ATI cards start working for Doom3, we are likely to see even larger differences.


Zar ima boljeg testa za provjeru nabrijanosti drivera od doom 3? :)

Citat:
mnogo je ozbiljniji problem za gamere to što dobar deo igara ni ne može da se pokrene i pored svih wine-a, winex, Cedega, ili čega već.


lošiji driveri + taj dodatni emulacijski sloj koji dodaje wine = jako loša platforma za gamere.

Mada, uvijek možeš igrati tetris i one glupe igrice što dolaze sa KDE :)

Citat:
Mi nemamo Walmart, i ne može svako da priušti takve stvari.
A i kada već imaš neki (stari) računar, zašto ga ne bi adaptirao za gledanje filmova?


Ne znam kako je kod vas u scg, ovdje u hr i bih možeš naći takve gadgete već i od 50-ak ojra. Stari PC + stari monitor mu ne može konkurirat kako god da okreneš.

PS: neće me biti sljedeća 3 dana da ne pomislite da sam zaboravio pljucati po linuxu :).
[ Milos Stojanovic @ 10.01.2005. 21:17 ] @
Citat:
Sundance: Daj shotku da vidim svojim očima jer ti ne vjerujem

http://www.mplayerhq.hu/homepage/design7/screen.html
pogledaj slike označene sa framebuffer console, a pogledaj i AAlib čisto kao zanimljivost ;)
Citat:
Sundance: Ne znam kako je kod vas u scg, ovdje u hr i bih možeš naći takve gadgete već i od 50-ak ojra. Stari PC + stari monitor mu ne može konkurirat kako god da okreneš.

Ma ok, niko nije lud da kupuje stari PC radi toga. Rekao sam da je zgodno adaptirati stari, već postojeći računar. Znam puno ljudi kojima je to bilo vrlo zgodno rešenje u nedostaku finansija.

A za performanse u igrama neću dalje da komentarišem, jer sam se odmah na početku složio da Linux ima problema sa Windows igrama. Molim te nemoj da bezrazložno započinješ raspravu tamo gde nema potrebe za njome, već je jedan thread obrisan zbog toga.
[ Dejan Lozanovic @ 10.01.2005. 21:33 ] @
Citat:
Sundance:
mplayer da svira filmove bez podignutih X-a? :) Daj shotku da vidim svojim očima jer ti ne vjerujem :o)


Moze direktno kroz framebuffer, a drugo uvek mozes neki stari X server tipa 3.3.6 da pokrenes na nekoj slabijoj konfiguraciji plus neki light WM da koristis, za takve akacije.

Sam X server ne zdere mnogo memorije, qt-lib & KDE pojedu mnogo.

QT
Widget: 116
Window: 120
Button: 140

wxWindows
Widget: 336
Window: 328
Button: 336

FLTK 2.0
Widget: 56
Window: 108
Button: 56

E sada svaka kontrola je nasledjena iz widgeta(osnovne klasse iz koje je sve ostalo nasledjeno) ovo su inace cifre u bajtovima, e sada pogledaj koliko prosecan program ima kontrola(slajdera, prozora, dugmica, combo boxova itd ...) i videces da je cifra izuzetno velika sto govori da mnogo memorije bude alocirano plus dodaj tu jos cifru da imas oko 10-15 startovanih programa vidis i sam onda da si pojeo sav moguci ram. I evo pogledaj npr FLTK koji vazi za spartanski toolkit, ali jede jako malo memorije i dosta je brz tako da programi pisani u njemu mnogo bolje rade na starijim kompjuterima.


Bilo bi dobro ako neko moze da uradi sizeof na MFC-u (ili ovom nowom AWT-u ako sam dobro zapamtio skracenicu) :) ja sam bez pratecih alata :) pa ne mogu da napravim neki prikladan test ;)

[ Dejan Lozanovic @ 10.01.2005. 21:40 ] @
Citat:
degojs: Nema šta, stara konfiguracija..


Crkla ploca na starom celeronu pa sam uradio upgrade silom prilika jos letos prosle godine. I sada gledam da drzim racunar koliko toliko u "formi" .

Cekam jos malo da padnu cene ovim 64bitnim amd-ovima ( osim ukoliko neko ne zeli da mi da donaciju nekog ithanijuma ) pa da rekompajliram kernel i ceo sistem za x64 e tada cu da pljunem testove pa da vidite koliko znaci kada kompajlirate program bash za vasu arhitekturu .
[ Dragi Tata @ 11.01.2005. 01:11 ] @
Citat:
Dejan Lozanovic: Bilo bi dobro ako neko moze da uradi sizeof na MFC-u (ili ovom nowom AWT-u ako sam dobro zapamtio skracenicu)


AWT je Javin stari GUI sistem. Ako hoćeš minimalnu potrošnju memorije na Windowsu, probaj WTL ili win32gui - za X koliko znam uopšte nema takvih biblioteka.
[ degojs @ 11.01.2005. 07:52 ] @
Citat:
Poenta je da multimedija može da radi dobro na slabijim mašinama, pod Linuxom.


Poenta je da je gledanje filmova na kompjuteru totalno bezveze i iskreno, ne znam nikog ko to radi. Ja bih rađe gledao i film na VHS-u, samo da je TV. Fino se zavališ u fotelju kao čovek i uživaš..
Da ne pričam još ako si sa nekim društvom ili porodicom.. zamisli blejimo svi u npr. 17" monitor :))) Užas.

Inače, da li je mplayer onaj plejer što pola stvari (razni DLL-ovi) koristi iz Windowsa?
[ Dejan Lozanovic @ 11.01.2005. 09:16 ] @
Citat:
Dragi Tata: AWT je Javin stari GUI sistem. Ako hoćeš minimalnu potrošnju memorije na Windowsu, probaj WTL ili win32gui - za X koliko znam uopšte nema takvih biblioteka.


Pa X lib u sebi ima samo najosnovnije primitive za crtanje tipa tacka,linija, ispunjen pravougaoink itd..., zato postoje toolkitovi koji koriste te primitive i crtaju widgete.

Nego DT ajd baci sizeof od osnovnog objekta, buttona i window-a od MFC-a
[ Slobodan Milivojevic @ 11.01.2005. 10:17 ] @
A zašto bi ja kupovao još rama da bi radio nešto na kompu, što realno može da radi sa mnogo manje utrošenih resursa???

Mislim de daj malo tu logike? Zašto bi ja vozio kola koja troše 10 litara na 100km kad mogu ona od 5, a koja čak i bolje rade. A što se konfora tiče, nešto se ne osećam sputan time što koristim linux uopšte.

Ja samo kažem da nemam nameru da dajem pare za nešto što mi realno jošuvek nije potrebno. Bolje ću da sakupljam pare i da kupim ljucki automobil, ili možda ne preterano jak laptop za početak, pre nego da non stop updateujem komp, čisto da bi zadovoljio proždiračke potrebe mog OS-a.

Što se tiče gledanja filmova na kompu, ja recimo sad gledam da nađem negde ploču ya celeron 533MHz sa recimo 64MB ram memorije, stavim to u desktop kućište, stavim HDD od 1GB, DVD čitač, mrežnu kartu, već imam UIR (universal infrared receiver) i ne treba mi ni tastatura ni miš. Bacim kao OS linux, sa freevo paketom, i woala... To sve sa 5.1 zvučnom, i nv GeForce2 sa tv out-om. Lepo to vežem na TV i uživancija.

To je odprilike moj rezon.

A što se tiče toga kako mi radi NT4.0 pod vmware-om, hvala na pitanju, odlično! Dao sam mu 96MB RAM memorije, 1GB virtuelni HDD, snimio Photoshop, i šljaka ko lud. + samba as domain controler, tako da svoj home folder imam na dohvat ruke.... Milina. + mogu da koristim taj isti photoshop sa bilo kog kompa na mrezi, cisto pokrenem vmware na remote screen-u.
[ Dragi Tata @ 11.01.2005. 13:15 ] @
Citat:
Dejan Lozanovic: Pa X lib u sebi ima samo najosnovnije primitive za crtanje tipa tacka,linija, ispunjen pravougaoink itd..., zato postoje toolkitovi koji koriste te primitive i crtaju widgete.


Jeste, ali hoću da kažem da među tim toolkitovima ne postoje (bar ja ne znam za njih) "lake" generičke biblioteke kao što su WTL i win32gui. Sve je to ili C (GTK+) ili staromodni i debeli OO C++ (Qt, FLTK).

Citat:
Dejan Lozanovic: Nego DT ajd baci sizeof od osnovnog objekta, buttona i window-a od MFC-a


Pa šta bi to pokazalo? sizeof ne otkriva svu memoriju koju objekat zauzme. Npr, ako imaš klasu:
Code:

class DebelaKlasa {
char* data_;
public:
DebelaKlasa() : data_(new char[10000]) {}
...
};

sizeof će da prijavi verovatno 1 (pointer na char), a svaki objekat klase u stvari zauzme još 10000 bajtova pride.

Ako te interesuje koliko je "debeo" MFC, evo odgovora:


C:\WINDOWS\SYSTEM32>dir MFC42.DLL
Volume in drive C has no label.
Volume Serial Number is 0C54-D2CA

Directory of C:\WINDOWS\SYSTEM32

08/29/2002 06:00 AM 995,383 MFC42.DLL
1 File(s) 995,383 bytes
0 Dir(s) 85,539,852,288 bytes free


Ili za programe koji koriste VC++ 2003:

C:\WINDOWS\SYSTEM32>dir MFC71.dll
Volume in drive C has no label.
Volume Serial Number is 0C54-D2CA

Directory of C:\WINDOWS\SYSTEM32

03/19/2003 01:20 AM 1,060,864 MFC71.dll
1 File(s) 1,060,864 bytes
0 Dir(s) 85,539,852,288 bytes free

[ zaraza @ 11.01.2005. 15:25 ] @
Citat:

Inače, da li je mplayer onaj plejer što pola stvari (razni DLL-ovi) koristi iz Windowsa?


ne:
Citat:

Codecs

These codec packages come without installer and are unusable by normal Windows movie players. Get the essential codec package for Linux or choose from the other codec packages.
[ degojs @ 11.01.2005. 16:03 ] @
Citat:
A zašto bi ja kupovao još rama da bi radio nešto na kompu, što realno može da radi sa mnogo manje utrošenih resursa???

Zato što cena memorije nije problem. Kao da imaš ponuđen Jugo za 100 dinara, a BMW za 110.

Citat:
Što se tiče gledanja filmova na kompu, ja recimo sad gledam da nađem negde ploču ya celeron 533MHz sa recimo 64MB ram memorije, stavim to u desktop kućište, stavim HDD od 1GB, DVD čitač, mrežnu kartu, već imam UIR (universal infrared receiver) i ne treba mi ni tastatura ni miš. Bacim kao OS linux, sa freevo paketom, i woala... To sve sa 5.1 zvučnom, i nv GeForce2 sa tv out-om. Lepo to vežem na TV i uživancija.


Zašto jednostavno kad može komplikovano i skuplje?

Držimo kompjuter u dnevnoj sobi kraj TV-a..
[ VRider @ 11.01.2005. 16:57 ] @
Nije bas tema (kao da ovde postoji neka tema), ali, ima li nesto poput checkinstall za windows?
Za one sa jeftinijim kartama, taj program od bilo koji instalacije (one iz sourcea) napravi paket za Slack (tgz), Debian (deb) ili RedHat (rpm), koji potom mozes pomocu jedne komande da instaliras (konzolarne komande koja se veoma lako skriptuje + mogucnost ssha = instalacija na XYZ kompova iz dva poteza).
Kako stoje stvari pod windowsom? Mogu da koristim msi pakete i grupne polise, ali kako napraviti msi paket a ne koristiti ono cudo koje vec dolazi uz windowse? Jos jednom za one sa jeftinijim kartama - instaliras klot windows, updateujes, napravis image, instaliras program, napravis image, uradis diff, a tu razliku zapakuje u msi. Halo?! U linuxu je to, jos jednom, jedna komanda. 'Ajde sada neki odgovor da cujem.
Ne, necu se naljutiti ako neko kaze da nemam pojma i da sam glup i pokaze mi neko ultra jednostavno resenje (a la checkinstall).
[ degojs @ 11.01.2005. 17:20 ] @
Vrider,
nisam siguran da sam razumeo dobro šta tačno hoćeš, ali mislim da ti pikiraš na ono što nudi Microsoft Systems Management Server.
[ VRider @ 11.01.2005. 17:32 ] @
Next->Next->Next->Finish je divno kad treba jednom odraditi. Kad treba odraditi na 50 makina, i jos, ne daj Boze, treba umesto "c:\Program Files\" staviti "d:\Program Files\" onda to postaje jako zamorno.
Na linuxu, odradis na jednoj makini "./configure && make && chechinstall" i imas gotov paket koji onda mozes da instaliras na koliko hoces kompova. Proces traje kao i da si instalirao za samo tu makinu. Za windows moram ili da uzimam snapshot sistema, ili da koristim tamo neki DzaBu Server (strah me i da pitam koliko kosta). Ima li neko elegantnije resenje?
[ degojs @ 11.01.2005. 17:39 ] @
Citat:
Kad treba odraditi na 50 makina


Pa ovi sistemi upravo i služe za distribuciju aplikacija u velikim, često enterprise size, firmama. 50 makina je mali broj za ovo.

Koliko košta.. ne znam. Kod mene na poslu koriste Novell ZENWorks za to. Ja lično to nisam radio pa ne mogu mnogo da ti kažem.

U svakom slučaju, koliko da košta, neka košta: reci ti meni koliko košta kad ja na Linuxu nemam AutoCAD ili Photoshop. Šta da radimo? Kako da ih instaliramo? Sve pare ovog sveta NEĆE nam pomoći.

I opet se vraćamo na onu moju staru priču, za koju i dinke kaže da bi bila lepa: da poboljšaju još više i besplatno ponude stvar kao CrossOver Office.

[Ovu poruku je menjao degojs dana 11.01.2005. u 18:46 GMT+1]
[ VRider @ 11.01.2005. 17:46 ] @
Izbegavas da das kratak odgovor (da ne znas sta moze da posluzi kao zamena za checkinstall), ali cu ja da odgovorim tebi.
Na linuxu nemas AutoCAD i Photoshop. Imas potrebu za 50 kompova. Stavis jednu ZVER sa Windowsom, PhotoShopom i AutoCADom i potom joj 50 ljudi pristupa remote kad treba nesto da odradi. 50*$1000 = $50k. Neka te pomenuta zverina kosta $10k, jos si $40k dobar. Ali, tako mali Perica vidi veliki biznis...
[ degojs @ 11.01.2005. 17:49 ] @
Ja ne mogu da ti odgovorim na nešto što nisam radio i to sam lepo rekao. Znam samo koja rešenja se koriste - ali ponavljam, ne mogu da ti dam detalje jer to lično nisam radio.

Mali Žikica je načuo da remote pristup Windows Terminal Serveru nije besplatan kako je mali Perica načuo. Plaćaju se CAL, tako da tvoja računica nije validna, koliko ja znam.

Odnosno, ti sada priču o remote deploymentu softvera, prebacuješ na nešto drugo - terminalni pristup serveru, što nije bilo prvo pitanje.
[ degojs @ 11.01.2005. 18:00 ] @
E da ima još nešto..

Nisam siguran koliko je upotrebljivo rešenje da se npr. AutoCAD koristi pomoću Terminal Services. Jednostavno mi se čini da taj softver nije baš pogodan za takav rad. Supruga mog brata, koja je arhitekta, na poslu (na svakom poslu koji je imala ovde, a mislim da je sad u trećoj firmi od kako je ovde) je uvek imala AutoCAD instaliran na radnoj stanici. Ne znam, možda greše..

[Ovu poruku je menjao degojs dana 11.01.2005. u 19:03 GMT+1]
[ VRider @ 11.01.2005. 18:00 ] @
Ok. Odustajem od off-off-topica.
Racunica mozda nije bas takva, ali ima je.
Ako neko ima da baci nesto na off-topic, slobodno...
[ degojs @ 11.01.2005. 18:07 ] @
Pazi, ne radi se tu samo o CAL-ovima za pristup Terminal Services na Windowsu. Naime, nisam siguran, ali mislim da bi i firme poput Adobe i AutoDesk takođe imale nešto da kažu na tu temu - da 50 ljudi (tj. radnih stanica) koristi jednu plaćenu kopiju aplikacije.
[ axez @ 12.01.2005. 09:14 ] @
Opet vi sa vasim AutoCAD-om...
Sta je, ProEngineer vam nije dobar paket?

Ovde sve experti za CAD.

A BRL-CAD?
U.S Army ga je dao u OpenSource

http://brlcad.org/
[ degojs @ 13.01.2005. 23:27 ] @
To ti pitaj šefove u firmama u kojima se koristi AutoCAD i gomila Windows-only (doduše, često ga ima i na Mac-u) softvera, a ne nas. Možda za Linux nisu ni čuli.. :)

Evo imali smo ovde na forumu Linuxovca koji koristi Photoshop na VMWare na Linuxu. Nemam pojma što, pitaj njega. Možda nije čuo za GIMP? :)

Nismo stručnjaci za CAD, ali poznajemo ljude koji to rade. Sa druge strane, čini mi se da je tebi jedini izvor informacija Slashdot.

[ Dejan Lozanovic @ 14.01.2005. 08:30 ] @
Pa dobro sebe ne smatram nekim strucnjakom za CAD, ali sam autoCAD intenzivno koristio u srednjoj skoli za crtanje 2d grafickih radova, i za takvu potrebu QCAD savrseno zadovoljava potrebe.
[ Palma @ 14.01.2005. 09:10 ] @
@degojs, VRider:

Plaćaju se CAL-ovi, nego kako i to ohoho, nije baš jeftino, ako se setim gde sam ostavio cenovnik za korišćenje nekih aplikacija preko Terminal Servera okačiću ovde, pa da vidite jeftinoću Mada, korišćenje Terminal Servera se isplati ako firma ima puno starih mašina koje ne mogu da izguraju novi softwre. Offtopic, jedna slovenačka firma je platila ogromnu globu zato što su administratori crack-ovali Terminal Server, odrali se od plaćanja.

Ovo je samo za upotrebu u Aplication modu, upotreba za remote administraciju je besplatna

Citat:

On installation, the Terminal Server will seek a license server. Terminal Services will operate for 90 days without a license server. After 90 days, the Terminal server will not allow unlicensed clients to connect unless a licese server is available to supply the client with a CAL.


Citat:

Remote Administration does not require licensing and allows two connections.
[ VRider @ 14.01.2005. 13:21 ] @
Stavicu Linux sa virtuelnom makinom na kojoj ce da se vrti windows sa leganim softwareom, i necu da se remote kacim na windows, nego na linux, a onda aplikacije ne koristim remote.
Nacin ce se naci, ne brinite...
[ ventura @ 14.01.2005. 14:03 ] @
VRider, a jesi li ti mozda pomislio da uz pokretanje te aplikacije, neko mora i da radi na toj aplikaciji? Najmanji je problem pokrenuti aplikaciju... A kako ce to raditi, i dali ce se uopste moci raditi na tako necemu, to je mnogo veci problem...

Ali kao i uvek vama linuxovcima je samo bitan kvantitet.. Za kvalitet ionako nikoga nije briga...

To me podseca na trojicu linux programera koji su nas softwer sa windowsa portovali na linux, i zovu me nakon 2 meseca da mi pokazu da su uspeli... Kad ono tamo dva dialoga, tri buttona, nabacano na ekranu... A ispod NISTA... Klikces na prazno samo... i glavna fora im je bila to sto su uspeli da popune combo box necim i da nalepe slicice... i to je za linuxovce uspesno resen problem portovanja, i izjava 'vidis da moze da se portuje' ...

[ Dragi Tata @ 14.01.2005. 14:11 ] @
Citat:
ventura
To me podseca na trojicu linux programera koji su nas softwer sa windowsa portovali na linux, ...


Pa ti si još i dobro prošao. Mogli su da objave tvoj izvorni kod pod GPL-om.
[ flylord @ 14.01.2005. 14:16 ] @
Ventura, zaposlio si 3 losa Linux programera!!! Da su dobri progremi, u asembleru da su pisali, napravili bi vise od toga! Ja sam radio za jednu firmu, koja je radila neko port posao za jednu EU firmu. U pitanju je bio neki ekonomski statisticki program, i imao je blizu 1 000 000 linija koda, i pisan je u MFC, i trebao je sa Win da se portuje na Solaris. Decko koji je radio, portovanje, je to zavrsio za < 6 meseci. Program na Solarisu radi vec 2 godine.
Ne postoje Linux/Win programeri, postoje dobri i losi programeri.
[ VRider @ 14.01.2005. 14:35 ] @
Citat:
VRider, a jesi li ti mozda pomislio da uz pokretanje te aplikacije, neko mora i da radi na toj aplikaciji? Najmanji je problem pokrenuti aplikaciju... A kako ce to raditi, i dali ce se uopste moci raditi na tako necemu, to je mnogo veci problem...

Vec sam rekao da uz ogromnu ustedu para na licencama mozes da obezbedis najbolji hardware koji hovac moze da kupi, a u takodje mozes da podneses i nesto manju produktivnost (do koje, BTW, ne mora da dodje).
[ degojs @ 14.01.2005. 16:28 ] @
Citat:
VRider:
Vec sam rekao da uz ogromnu ustedu para na licencama...

Ti si rekao nešto što je samo pokazalo da nisi ni čuo za stvari tipa CAL. Ostaje ti da se praviš da to ne postoji i da ponavljaš "uz ogromnu uštedu para na licencama.." :)

Citat:
flylord:
Program na Solarisu radi vec 2 godine.

Kakve veze ima Solaris sa Linuxom?
[ Palma @ 14.01.2005. 16:55 ] @
Da pojasnimo Perici kako stoje stvari sa licencama...

When you install Windows 200x Server, you need a Client Access License (CAL) for each client computer that connects to the server in addition to the license that is required to install and run Windows 200x. You can select either Per Seat or Per Server licensing modes.

*Per Seat - Requires a separate CAL for each client computer that accesses a Windows 2000 Server. With one CAL, a client computer can connect to any number of computers running Windows 200x Server. Organizations wiht more than one server running Windows 200x Server commonly use Per Seat licensing mode.
*Per Server. Requires a CAL for each concurrent connection to the server. This means that at any given time, a server running Windows 200x Server supports a fixed number of connections. This option is preferred for organizations whose users will not always be connected to a server.

CALs are not required for:

* Anonymuous access to a computer running Windows 200x Server wiht IIS or another Web server application.
* Telnet and FTP connections.

Terminal Services Licensing

Terminal Services requires each device that initiates a Terminal session to be licensed, either with a Windows 2000 license, or a Terminal Services CAL. It also requires a license server, which is a computer on which the Terminal Services Licensing Services is enabled.
Terminal Services Licensing is used only with Terminal Services in Application Server mode.

Client License Types

The license server manages the following license types:

- Terminal Services CALs. These licenses are purchased for known, non-Windows 200x devices connecting to a Terminal Server.
- Built-in licenses. Clients that are running Windows 2000/XP are automatically licensed as Terminal Services Clients.
- Terminal Services Internet Connector licenses. This license is used to allow anonymous use of a Terminal server by users across the Internet on a concurrent basis.
- Temporary licenses. When a Terminal server requests a license and the License server has none to give, it will issue a temporary license. The license server will track the issuance and expiration of these temporary linceses.

Each client requires one of these licenses to gain access to the Terminal server. Note that this is in addition to other licenses that might be needed, such as application licenses, operating system licenses, and any Windows Server or BackOffice CALs.

[Ovu poruku je menjao Palma dana 14.01.2005. u 18:05 GMT+1]
[ flylord @ 14.01.2005. 16:55 ] @
Hoces da kazes da je Solasi bolji kad je u pitanju aplikativna podrska i kvalitet razvojnih alata!? I da se mnogo razlikuje kad je u pitanju aplikativno programiranje u odnosu na Linux?
[ VRider @ 14.01.2005. 17:14 ] @
Bice da stvarno nisam upoznat sa tim licenciranjima. Svaki dan na Advocaciju naucis nesto novo.
Jebiga, kad sam trebao da placam licence i da ih poznajem, nije me bilo briga za njih; sada kad brinem o legalnosti vise ne moram da ih placam i mislim o njima. Bas mi ne ide...
[ degojs @ 14.01.2005. 17:16 ] @
@flylord:
Ne, nego treba da daš primer sa Linuxom.
[ Palma @ 14.01.2005. 17:20 ] @
Mirda, lepo je to što se interesuješ za Windows administraciju, vidim da si proučio onaj link koji sam ti poslao o instalaciji preko Group Policy-ja, ali čudi me da si propustio lekciju o licenciranju, kad je to mantra koju se stalno ponavlja.
[ degojs @ 14.01.2005. 17:31 ] @
Možda mu se smučilo više da čita o tim licencama, znaš kako je to već kod njih.. svaki dan nova licenca.
[ VRider @ 14.01.2005. 17:35 ] @
Windows administracija me interesuje kao lanjski sneg, ali pare su to, a na njih nisam gadljiv.
Remote instalacija pomocu group policyija je, umesto dugo trazenog blazenstva, ispala samo izvor jos vecih frustracija. Brze je prepraviti jedan image i ghostovati sve (50-60 makina), nego instalirati jedan sugavi programcic. Za programcic ti treba isto bar jedno ghostovanje, plus pravljenje 2 image - ma, ziva jebada.
/edit: nisi, degojs, skapirao ono sto sam rekao. Za one sa jeftinijim kartama: dok sam koristio koristio windozu, nije me bilo briga za licence jer je bio piratski, a sada kad hocu da budem legalan, koristim linux pa me bas briga za licence.
[ degojs @ 14.01.2005. 17:42 ] @
VRider: nemoj svašta da pričaš. Postoji zaista velik broj alata za deployment aplikacija na radne stanice. Stvar je u tome što ti tu nemaš ništa od toga na raspolaganju. Idi malo zaguglaj na tu temu pa vidi sam.

/edit: Jasno je meni šta si ti napisao. Ali je i jasno da nisi čuo za CAL i slične stvari. Sad znaš.

[Ovu poruku je menjao degojs dana 14.01.2005. u 19:01 GMT+1]
[ Palma @ 14.01.2005. 17:52 ] @
Ja instalaciju preko GP koristim često i jasno i glasno kažem da je to odlična stvar. Ko hoće egzotiku neka kupi SMS server, ali tvrdim da u 99% slučajeva GP vrši posao. Knjigu u šake brale, pa se javi da pričamo o Windows administraciji. I da, prouči to licenciranju, daću ti i Whitepaper ako treba

edit by dinke:Uklonjen uvredljiv tekst.

[Ovu poruku je menjao dinke dana 14.01.2005. u 23:55 GMT+1]
[ dinke @ 14.01.2005. 22:54 ] @
Ponovo sam otključao temu na zahtev učesnika u diskusiji, pre svega zbog dosta korisnih informacija (iako je off topic). Molim Vas samo bez spuštanja na lični nivo.
[ degojs @ 14.01.2005. 23:17 ] @
Hvala dinke, ja taman da ti pošaljem poruku da otključaš temu ako ikako može.

Evo i zašto..

VRider, ja danas malo dokon, pa uzmem da vidim.. i nađem na Google program WinInstall LE 2003 (program je besplatan). To je otprilike isto ono što si mi ti dao u onom linku na PP (onaj tekst na MSDN-u).

Da probamo instalaciju, trebao mi je neki malo veći program, da mi ne prigovoriš da sam instalirao neku smejuriju od jednog fajla :)
Odem lepo na P2P i skinem Partition Magic 8 :) sve sa serial # included hehe Valja li?

Dakle,
pokreneš WinInstall LE 2003 i odabereš File->Run Discover.
Next->Next.. bla bla.
Instaliraš program koji hoćeš (u ovom slučaju Partition Magic 8).
(Ako je potrebno da resetuješ kompjuter, uradi to. PM8 nije tražio reset :)
Ponovo odeš u WinInstall LE 2003 i opet File->Run Discover.
On uporedi šta se desilo u međuvremenu i napravi MSI paket sa svim dodatnim fajlovima što treba.

DA STVAR BUDE GORA, nisam pratio preporuku Microsofta i autora ovog programa, tj. NISAM koristio "clean computer", već svoj kompjuter sa Windowsom XP.

DA STVAR BUDE GORA, paket sam "odneo" na kompjuter koji ima Windows 2000 i pokrenuo MSI instalaciju. Bez ikakvog pitanja je instalirao PM8 koji radi.

U čemu je problem (da se ovo iskombinuje sa GP kako je Srle rekao..)?

Da napomenem, program ima gomilu nekih opcija da ručno podešavaš MSI paket što ja nisam ni pogledao. Jesam li rekao da je program besplatan, tj. ima i komercijalna verzija, za koju možemo da nagađamo koje sve opcije nudi?

A čini mi se da Microsoft Script Center Script Repository na MSDN-u sadrži i gotove vbs skripte koje služe za remote instalaciju i uklanjanje MSI paketa.

P.S.
PM8 sam uklonio :)))
[ Palma @ 15.01.2005. 19:59 ] @
Inače, zaboravih da kažem da je i Microsoft delio WinInstall LE na instalacionom disku Windows 2000 Servera. Nalazi se u x:\VALUEADD\3RDPARTY\MGMT\WINSTLE

Pogledao sam i instalacioni disk Windows Servera 2003 ali na njemu nema dotično programče
[ degojs @ 16.01.2005. 06:37 ] @
Nego, da se mi vratimo na off-topic.

VRider,
kako rekoh, skripte za manipulaciju aplikacijama (MSI) na lokalnim i udaljenim kompjuterima su na raspolaganju ovde:
http://www.microsoft.com/techn...scripts/apps/user/default.mspx

Rade provereno :)

Uživaj, sa svim ovim sad možeš na poslu da budeš faca.

P.S.
Ako obećaš da ćeš od sada koristiti Windows, samo Windows i ništa osim Windowsa, možemo da ti otkrijemo par trikova pa da budeš skoro pravi Windows guru :) Npr. kako da imaš konzolni pristup ostalim kompjuterima u mreži (pošto mi se čini se da ti često /a na to pomalo vuče i tvoje javljanje u ovoj temi/ kukaš za nekim kao SSH/telnet načinom rada u Win mreži.. :)))
[ Nedeljko @ 16.01.2005. 16:57 ] @
Citat:
degojs: Evo ti primer: primetio sam da sve distribucije koje sam probao u poslednjih ~godinu dana NE MOGU po difoltu da puštaju zvukove iz više aplikacija istovremeno.


Koliko vidim, imaš popriličan staž na Linux sistemima. Koliko god da Linux ne valja, ipak ga koristiš. Dakle, Dejane, nema ništa bez lindže. Uz to, zaista ne znam kako ću mirno da spavam bez mogućnosti da slušam pet pesama i gledam osam filmova u isto vreme.

To je priča koja se čuje i od pljuvača po MS-u. Sve to ništa ne valja i obično je đubre, ali bez njega se ne može. Ja lično koristim i Lin i Win i mislim da su to ista ***na, ali mi trebaju i jedna i druga. U onom prvom ne vidim zamenu za onaj drugi, već mi je za ponešto bolji, a ima i Linux specific sitnica koje mi trebaju (kao i neke Windows specific).
[ Dragi Tata @ 16.01.2005. 17:03 ] @
Citat:
Nedeljko: Ja lično koristim i Lin i Win i mislim da su to ista ***na, ali mi trebaju i jedna i druga. U onom prvom ne vidim zamenu za onaj drugi, već mi je za ponešto bolji, a ima i Linux specific sitnica koje mi trebaju (kao i neke Windows specific).


Hmmm, a šta ti to treba na Linuxu što nema na Windowsu? Rekompajliranje kernela?
[ axez @ 16.01.2005. 17:12 ] @
Citat:
Dragi Tata: Hmmm, a šta ti to treba na Linuxu što nema na Windowsu? Rekompajliranje kernela?



Recimo kvalitet.


[ ventura @ 16.01.2005. 17:58 ] @
@axez: Kvalitet? Pa to je bukvalno najslabija tacka linuxa...


[Ovu poruku je menjao dinke dana 17.01.2005. u 01:45 GMT+1]
[ degojs @ 16.01.2005. 18:30 ] @
Citat:
Koliko god da Linux ne valja, ipak ga koristiš.


Pa ne baš. Sa vremena na vreme instaliram neku distribuciju, ali niti jedna nije ostala na disku. Kupusara od sistema, to ti je.

Sad.. na osnovu tog probavanja reći da ja koristim Linux je ipak preterivanje.

Uostalom to i ne može da se koristi, a uz to i ne radi :)
[ flylord @ 16.01.2005. 19:58 ] @
Ja savrseno uspesno koristim Linux kao jedini OS na svom kompjueteru vec odavno. Korstim ga za posao, za slusanje muzike, net, filmove... Sve sto mi treba. I nikad nisam imao probleme. Sa Win masinama jesam, i to non stop. Ja ne kazem da je to do Win, moze da bude i zbog toga sto ja ne znam da namestim neke stvari, ali na primer: u W2k Serveru nema alat za uklanjenje nekog servisa iz spiska servisa! U XP ima. U Win non stop moram da razmisljam o firewall-u, i gomili drugih sitnica. Mrzi me da nabrajam...
Ja ne kazem da je Linux najbolji, ali meni definitivno bolje radi posao, ali mnogo bolje, i stedi mi vreme i samim tim i pare.
[ degojs @ 16.01.2005. 20:15 ] @
Citat:
U Win non stop moram da razmisljam o firewall


Zanimljivo.. uključi se firewall i ostaviš ga tako. Šta tu ima non-stop da se razmišlja? Svašta..

Što se tiče toga da li u Win XP ima nešto što nema u Win 2K.. Otkrivamo toplu vodu: nove verzije su bolje od starih. Uzmi ti Linux distribuciju koja je izašla pre 2 godina pa je uporedi sa nekom od ove godine. Kao.. nema poboljšanja?

Taj isti Windows XP je izašao pre.. beše li ono 2001.? Malo li je?

A porediti Windows 2K sa nekom Linux distribucijom iz tog vremena je --- još smešnije. Hajde da idemo još više nazad pa da uporedimo sisteme iz npr. 98? Opet ste tropa.. Tada skoro niko da nije ni čuo za Linux, što bi dovoljno govorilo o kvalitetu.

Citat:
Ja savrseno uspesno koristim Linux kao jedini OS na svom kompjueteru vec odavno. Korstim ga za posao, za slusanje muzike, net, filmove... Sve sto mi treba. I nikad nisam imao probleme.


To si ti.. ima ljudi koji su zadovoljni i sa još manje rasprostranjenim (i više geek) sistemom. Kad čitam vesti, neki se tamo u svojim komentarima kunu da je i AmigaOS prva liga i da im sve radi. Ima i nekih koji pričaju o BeOS i slično.. I znaš šta, ja ne sumnjam da njima to radi OK.

A Danilo mi onomad izlista jedno 10-tak raznih sistema.. :)

Ipak, trebali bi da pričamo o većini. A *ubedljiva* većina koristi Windows, na tebi je da se raspitaš zašto.
[ flylord @ 16.01.2005. 20:34 ] @
Citat:
degojs: Uostalom to i ne može da se koristi, a uz to i ne radi :)


A izvini sta ti znaci post? Ja sam te razumeo da pod Linuxom nista ne radi kako treba i da Linux ne radi kako treba. A gle cuda, kod mene radi, i radi na jos mnogo mesta, i koristi se u vrlo ozbiljne svrhe: klasteri, serveri ...

Sto se tice mog poredjenja: ja sam u vreme W2k koristio Linux, i to vreme mi je Linux bolje zavrsavao posao. Kad je u pitanju Win, sa njega mi treba samo IE (zbog testiranja sajtova) i ponekad neka igrica.
I ti, prvi, nisi rekao da Linux ne zadovoljava potrebe vecine, nego si rekao da ne radi uopste. I Apple ima super OS, samo sto ga opet koristi jako mali procenat ljudi, ali to ne znaci da je los, znaci samo da ga slabo koriste. A razloga je mnogo za tako nesto.
Ali i dalje ostaje cinjenica, da se Linux sve vise siri, na ne-Desktop trzistu (pogotovo HPC/clastering i low/mid server)
poz
[ degojs @ 16.01.2005. 20:43 ] @
Pa eto, ne radi zvuk iz više aplikacija. Ima li makar jedna distribucija u kojoj će ovo da radi po instaliranju sistema? Ali da radi sa svakom aplikacijom? Fontovi su posebna priča.. svaka treća aplikacija ima svoj spisak..

Meni su ovo osnovne stvari koje su potrebne.. A izgleda i dobrom delu običnih ljudi.

A o klasterima i serverima pričaj do sutra ako hoćeš. Možeš i o tome kako Google koristi Linux :) Većina ljudi mnogo mari za to.. misssim..

[ degojs @ 16.01.2005. 20:46 ] @
O da, igrice, dobro kažeš... :))))

Pa tu ste.. ma daj.. hahahahaha

A i IE ti treba samo zbog.. hehe..

E vidiš, dobar je tvoj Linux kad ti samo zbog ovog i onog treba Windows. Šta tek običan čovek da kaže? Užas..

Većina lepo koristi Windows (Linux? Ke?), a vi Linux PLUS Windows. Šta ima tu dalje da se priča? :)
[ degojs @ 16.01.2005. 20:51 ] @
Što se MacOS tiče -- problem je cena. Vi NEMATE taj problem. I ne samo OS, već i aplikacije su vam uglavnom besplatne.
E pa, ostaje ti da vidiš šta je onda problem..
[ Dragi Tata @ 16.01.2005. 20:56 ] @
Kad se sve sabere i oduzme, ipak je u pitanju rekompajliranje kernela.
[ ventura @ 16.01.2005. 20:56 ] @
Nadovezao bi se samo na degojs-a

MacOS se em placa, em trazi specifican hardware... Dakle to su dve stavke koje linux nema, a opet i MacOS mislim da ima veci udeo u trzistu od linuxa...
[ flylord @ 16.01.2005. 21:01 ] @
Citat:
degojs:
A o klasterima i serverima pričaj do sutra ako hoćeš. Možeš i o tome kako Google koristi Linux :) Većina ljudi mnogo mari za to.. misssim..


Cek, cek. Zasto bi pricali o Desktop trzistu, kad je cinjenica da je Win, za sada, tu neprikosnoven. Ja nikad nisam rekao da je Linux bolji od Win-a za dektop, za obicne korisnike.
I ja sam pomenuo trziste servera i klastera. I nije bitno, da li vecina ljudi to koristi ili ne, jer to nije trziste za vecinu ljudi nego za "pravna lica".

Tema ovog treda je: "Sve brze napredovanje Linuxa na trzistu". Na bilo kom, ne na tacno odredjenom.
I ne znam zasto bih se sa bilo kim raspravljao oko desktop Linuxa, kada znam da mu fali mnogo stosta...
[ flylord @ 16.01.2005. 21:13 ] @
Citat:
degojs: O da, igrice, dobro kažeš... )))

Ja licno se inace jako retko igram, i vise se igram na mojoj Nokiji (6600) nego na PC-u. Mene to ne zanima. I sto se mene tice, mislim da bi svet bez kompjuterskih igrica bio mnogo bolji.

Citat:

A i IE ti treba samo zbog.. hehe..
E vidiš, dobar je tvoj Linux kad ti samo zbog ovog i onog treba Windows. Šta tek običan čovek da kaže? Užas..
Većina lepo koristi Windows (Linux? Ke?), a vi Linux PLUS Windows. Šta ima tu dalje da se priča?


Ja IE koristim samo po potrebi, i to samo zbog toga sto je IE budjav browser (sto se i ti slazes), i sto mnogo stosta (CSS, HTML, JS) ne radi lepo, ili kako treba pod njim. A uostalom, imam vise kompjutera kuci.
I zasto bi me bilo sramota sto koristim i Win!? Imam utisak da ti tako nesto kazes ...
I ajde mi reci, kako obican korisnik da, lako namesti npr, 2 IP adrese na isti interface na Win? Kako da jednostavno stavim neki program u servise, iz grafickog interfejsa. Ne iz komandne linije.
Mrzi me vise da pisem u ovom postu
[ degojs @ 16.01.2005. 21:18 ] @
Citat:
I ajde mi reci, kako obican korisnik da, lako namesti npr, 2 IP adrese na isti interface na Win?


OBIĆAN KORISNIK DA LAKO NAMESTI 2 IP ADRESE hahahahahahaha

:))))) OBIČAN KORISNIK :)))))))))))

flajko, živ mi bio...

[Ovu poruku je menjao degojs dana 16.01.2005. u 22:21 GMT+1]
[ degojs @ 16.01.2005. 21:20 ] @
Citat:
I zasto bi me bilo sramota sto koristim i Win!? Imam utisak da ti tako nesto kazes ...


Jok vala.

Moj poenta je da kad neko ko dobro poznaje kompjutere i OSeve kao ti ima potrebu za Linux i Windows kombinacijom.. šta da očekuješ od običnog korisnika?
[ flylord @ 16.01.2005. 21:20 ] @
Citat:
degojs: Što se MacOS tiče -- problem je cena. Vi NEMATE taj problem. I ne samo OS, već i aplikacije su vam uglavnom besplatne.
E pa, ostaje ti da vidiš šta je onda problem..


MacOS i Win su na Desktopu. I na tom trzistu su duze nego Linux i imaju bolju/skuplju kampanju nego Linux. Dalje, Linux je poceo ozbiljnije da se siri tek pre par godina, i to bez ikakve podrske od neke vece kompanije. I ovo sto je postigao je jako veliki uspeh, i opet ponavljam, kad su u pitanju serveri i neka druga trzista, sve je vise zastupljen. I mozete samo da placete
[ degojs @ 16.01.2005. 21:24 ] @
Citat:
Dalje, Linux je poceo ozbiljnije da se siri tek pre par godina, i to bez ikakve podrske od neke vece kompanije


hehe, slučajno, baš pre par godina su se neke male, male, malecke kompanije i uključile u priču oko Linuxa..
[ degojs @ 16.01.2005. 21:26 ] @
Citat:
MacOS i Win su na Desktopu.


Čuo sam da Windowsa ima i na serverima i to dosta.. Waddayaknow.. Evo, pitaj Danka :)
[ flylord @ 16.01.2005. 21:33 ] @
Uhh, pa nisam ja rekao da Win-a nema na serverima, nego sam rekao da su Win i MacOS, trenutno najbolji za Desktop. Ima Win mnogo na serverima, ali bas mnogo:) Ali ima i Linuxa, sve vise :)
Ali naravno, koliko ja shvatam, ne povecava se trziste Linuxa na racun windowsa, jednostavno se povecava i jedno i drugo trziste
[ Sundance @ 16.01.2005. 21:35 ] @
Citat:
zaraza
Citat:
Inače, da li je mplayer onaj plejer što pola stvari (razni DLL-ovi) koristi iz Windowsa?

ne


O da.

Citat:
super@sunblade:/mnt/hda7/windows-all-20050115$ uname -a
super@sunblade:/mnt/hda7/windows-all-20050115$ Linux sunblade 2.6.9-kanotix-8 #1 Fri Nov 26 14:51:09 CET 2004 i686 GNU/Linux
super@sunblade:/mnt/hda7/windows-all-20050115$ for i in *; do file -b $i; done | sort | uniq
ASCII English text
MS Windows PE 32-bit Intel 80386 GUI DLL
MS Windows PE 32-bit Intel 80386 console DLL
MS Windows PE Intel 80386 console DLL
MS-DOS executable (EXE), OS/2 or MS Windows


Osim ako se nisi spreman svađati u kojoj mjeri linux kernel ima u onoj šugavoj wine emulaciji nativnu podršku za Windows PE datoteke, prestani širiti linux multimedija FUD!
[ Zeljko Mitrovic @ 16.01.2005. 21:37 ] @
Stavio sam kolegi windows xp na njegov zahtev (prelazak za win98). Prilikom prvog podizanja (masina je bila spojena na net) pojavila se nekakva poruka da se windows xp gasi za jednu minutu. Radilo se o nekom poznatom wormu. I to je odraz kvalitete jednog OS-a? [smijeh]

Kako je doticni kolega neuk po pitanju racunara, predlozio sam linux umjesto tog XP-a, te stavio slackware sa KDE-om. Evo ga i dan danas koristi taj isti distro, i ne pada mu na pamet da ide nazad na XP. Radi sve sto je i prije radio na win98, bez padanja sistema svakih par minuta, virusa i kojekakvog smeca sto se pojavljuje na windowsima.

Citat:
Dragi Tata: Kad se sve sabere i oduzme, ipak je u pitanju rekompajliranje kernela.


Kad se sve sabere i oduzme, ipak je u pitanju reinstaliranje windowsa svakih par meseci.
[ Sundance @ 16.01.2005. 21:41 ] @
Citat:
trooperhttp://www.mplayerhq.hu/homepage/design7/screen.html
pogledaj slike označene sa framebuffer console, a pogledaj i AAlib čisto kao zanimljivost ;)


E da, mođe kroz fb, ali opet, možeš i u win pokrenit BSPlayer, onda iz Task Managera poklati Explorer i pogasiti sve viška procese/servise i imati hrpu slobodne memorije (mada je tu linux bolji kad dođe do štele), ali sama memorija nije usko grlo već CPU koji mora biti bar 350-400 Mhz (ili tako nešto) ako želiš kakvu-takvu kvalitetu.

Čak i tad linux na PC-u ne može cijenom/ugođajem konkurirati specijaliziranoj potrošačkoj elektronici koja je baš za to napravljena i košta, budimo realni, jeftinije nego kakv low-end PC i ugođaj gledanja na TV-u je puno bolji.
[ flylord @ 16.01.2005. 21:42 ] @
Degojs Pod Linuxom je trivijalno namestiti 2 IP na isti interfejs
[ degojs @ 16.01.2005. 21:46 ] @
Kome to treba flajko? Običnom korisniku?

I na Windowsu je trivijalno (u stvari nema šta da se radi) da radi zvuk iz više aplikacija, da aplikacije imaju iste fontove. Pa čak i da odigra neku igricu. Ili da pokrene program tipa MS Streets and Trips i dobije mapu sa tačnom lokacijom neke firme..

Pričaj mi o tome čemu će običan korisnik da da prednost.
[ Sundance @ 16.01.2005. 21:49 ] @
Citat:
Zeljko Mitrovic: Stavio sam kolegi windows xp na njegov zahtev (prelazak za win98). Prilikom prvog podizanja (masina je bila spojena na net) pojavila se nekakva poruka da se windows xp gasi za jednu minutu. Radilo se o nekom poznatom wormu. I to je odraz kvalitete jednog OS-a? [smijeh]


Vidim da si zaboravio SP2.

Moj buraz ima 13 god i sam zna instalirati Win, SP2, konfigurirati FW/AV, AntiSpyware alatiće i još poneku sitnicu.

Citat:
...te stavio slackware sa KDE-om.


Slekver...idealna distribucija za početnike. Već ovim odabirom si pokazao koliko si računalno pismen.

Citat:
Kad se sve sabere i oduzme, ipak je u pitanju reinstaliranje windowsa svakih par meseci.


Kako kome. linux zealoti instaliraju svaki patch za kernel svaki treći dan čim izađe, tebi je očito problem instalirati SP2 čija je instalacija trivijalna i za gluhonijemog grbavog slijepca patuljka bez nogu, jedne ruke i samo kažiprstom na drugoj kojom će klikati Next->Next...

[Ovu poruku je menjao dinke dana 17.01.2005. u 01:50 GMT+1]
[ degojs @ 16.01.2005. 21:53 ] @
@Željko,
instalirao ja Linux, e sad mi trebao onaj program sa mapama, da vidim gde to sutra tačno treba da odem, gde se nalazi ona firma.. E jes, kako da ne.. Ima li neki dobar program kod vas za to?

Sa druge strane, na Windowsu ima leka za probleme koje ti pominješ. Uključimo firewall i ćao. REŠEN PROBLEM. U stvari, sad su i to uključili po difoltu.

Citat:
Sundance:
Vidim da si zaboravio SP2.


Čak i Windows XP, bez SP2, ima firewall. Uključi sa vrlo lako. SP2 ga samo uključi po difoltu.
[ flylord @ 16.01.2005. 21:55 ] @
Degojs, I'm just kidding
[ degojs @ 16.01.2005. 21:57 ] @
Pa jasno mi je --- ko bi to pričao ozbiljno :)
[ Sundance @ 16.01.2005. 22:03 ] @
BTW Željko, nije fer stavljati Win instalaciju staru skoro 4 godine i slackware-current pa ih uspoređivati sa stajališta sigurnosti. Vidi malo koliko je šupljikast slack iz 2001 (odgovara valjda 8.x verzijama):

http://secunia.com/product/146/

Obrati pažnju na http://secunia.com/graph/?type=cri&period=all&prod=146

na http://secunia.com/graph/?type=fro&period=all&prod=146 -> 67% remotely exploitable!!

http://secunia.com/graph/?type=imp&period=all&prod=146 -> 42% System access, 32% DoS, 10% eskaliranje privilegija...

Želiš li reči da je slackware 100% siguran jednom kad se instalira?
[ ventura @ 16.01.2005. 22:04 ] @
Citat:
flylord:
I ajde mi reci, kako obican korisnik da, lako namesti npr, 2 IP adrese na isti interface na Win? Kako da jednostavno stavim neki program u servise, iz grafickog interfejsa. Ne iz komandne linije.


A sta ce obicnom korisniku 2 IP adrese na jednom interface-u?!?

A inace se dodaje veoma lako:
Start > Control Panel > Network Connections > desniklik na propertis konekcije > Select TCP/IP pa klik na properties > Advanced > i u polju IP Addresses samo klikces na ADD button i dodajes kolko hoces...

Ja u Windowsu XP i 3 IP adrese - za wifi, za kucni lan, i za lan na poslu, i sve radi kako treba i ni L od linuxa mi nije trebalo za tako neku "mega-high-tech" stvar, vec mi je trebalo par KLIKOVA misem...
[ Zeljko Mitrovic @ 16.01.2005. 22:06 ] @
Citat:
Sundance:
Vidim da si zaboravio SP2.

Moj buraz ima 13 god i sam zna instalirati Win, SP2, konfigurirati FW/AV, AntiSpyware alatiće i još poneku sitnicu.

Možda i ti kad narasteš to naučiš

[sarkazam]


Prilikom prvog podizanja (masina je bila spojena na net)

Kraj instalacije -> XP se podize -> carobnjak za dodavanje naloga -> doticna poruka da se XP gasi za jednu minutu. Kakave veze ima service pack sa ovom situacijom? Firewall?

Ubuduce pazljivije citaj poruke, i manje vrijedjanja nebi skodilo.
[ degojs @ 16.01.2005. 22:09 ] @
Pa u čemu je problem da se uključi firewall pa tek onda poveže na net?

Big deal, reši se za 15 sekundi maksimalno. NE TREBA SP2.
[ BytEfLUSh @ 16.01.2005. 22:09 ] @
Citat:
Zeljko Mitrovic: Kakave veze ima service pack sa ovom situacijom? Firewall?


Uhm, pa da si instalirao SP2 ili uključio Firewall do toga ne bi došlo...
[ Sundance @ 16.01.2005. 22:11 ] @
TI si trebao znati da priključivanjem na net unpatched mašine možeš očekivati ovakve stvari. Ima li neki poseban razlog zašto je mašina morala biti spojena na net prilikom instaliranja OS-a i veza se nije mogla onemogućiti?

Citat:
degojs: Čak i Windows XP, bez SP2, ima firewall. Uključi sa vrlo lako. SP2 ga samo uključi po difoltu.


Windows Firewall je, koliko sam vidio, ICF na steroidima :)

To što neki ne razumiju da za windoze SP predstavlja sl. kao što za Slackware predstavlja x.1 verzija - to je njihov problem.
[ ventura @ 16.01.2005. 22:19 ] @
Ma sta je ovo ljudi, vidi ga ovaj sad se uhvatio za blaster worm, jer mu je bilo tesko kliknuti da upali firewall ili da ostavi ukljucen automatski windows update...

Nakon instalacije windowsa ti ne treba nikakva dodatna konfiguracija da bi poceo sa normalnim radom, a na linuxu prvo sto treba da uradis je da rekompajliras kernel, pa onda lagano da kreces sa konfiguracijom svakog programa ponaosob...

Da ne pricamo o critical patchevima koji izlaze svako dve sekunde, i o verzijama koje jos brze izlaze odprilike cim mali perica promeni jednu labelu, eto ti i nova verzija koju svi uzurbano skidaju, pa onda uz nju jos 10 novi patcheva za istu...

Ja sam upoznao mnogo firmi iz oblasti u kojoj sam zaposlen (sportsko kladjenje, gaming/gambling), i samo sam u Hrvatskoj sreo ozbiljan software za kladenje koji radi na QNX-u, ali to je skroz nebitna prica jer je taj software veoma tehnoloski zastareo, i izradjen je pocetkom 90-tih, a da ne pricam o tome da zahteva iskljucivo specifican hardware... Sva ostala resenja ukljucujuci i moneyflow sisteme za kazina su na windows platformi...

Ja sam danas recimo od kuce putem remote administration-a resio problem na serveru u makedoniji za 15minuta, i pri tome sam imao isti usability kao da mi masina stoji na stolu... A sto je najvaznije to nije uradjeno ni sa kakvim externim super mega programima, nego sa onim sto windows po defaultu ima u sebi...
[ degojs @ 16.01.2005. 22:50 ] @
Ma garantovano ni ne zna da ima firewall u Windowsu XP i bez SP2.. A i izgleda ne zna ni za SP2 ni za firewall - pita kao kako bi to pomoglo? :)

Sad ispade jednostavnije instalirati drugi OS, privikavati se na njega i sve ostalo, nego uključiti firewall :)

Linux ekipa se i dalje provaljuje, nesmanjenim tempom..


Nego, Željko, nisi mi odgovorio..

Evo taj problem na Windowsu se reši za cirka 10 sekundi (uključiš firewall), a sad ti meni reci šta ja da radim u vezi onih mapa. Naime, imam jednog prijatelja, Voja, koji bre vozi kamion po celoj Severnoj Americi. I kupio laptop, ima Windows 98 i na njemu Microsoft Street and Trips. Kad negde ide, treba da nađe firme gde se vrši utovar ili istovar, a on lepo pokrene program a ovaj brate ima svaku selendru. Čak i kućni broj koji uneseš ima efekta --- lepo ti pokaže gde u ulici se nalazi taj i taj broj. Greška je max. nekih 50-tak metara. Pazi koliko to njemu znači, pogotovo dok je još jako slabo govorio i razumeo engleski. Radi posao fenomenalno.

E sad, reci ti meni, da je Voja recimo imao Linux na laptopu, ima li neki tako jednostavan a precizan program kao ovaj?

U pitanju je tip koji nema mnogo veze sa kompjuterima niti ga interesuje da nauči mnogo više. Ali kao alat, ovde mu je fenomenalna stvar to što ima.
[ flylord @ 16.01.2005. 23:16 ] @
Citat:
degojs: Linux ekipa se i dalje provaljuje, nesmanjenim tempom..


Gde sam se JA provalio? I ja spadam u Linux ekipu (doduse, dok me ne plate za nesto drugo)
Znaci, opet i jedni i drugi generalizujete. Mozes samo da kazes: Vecina iz Linux ekipe se provaljuje.
I ne mozes da kazes da Linux ne valja, nego da nije dobar za neke poslove, kao taj sto si pomenuo: Jednostavno nema software za tako nesto. I tacka. Nema diskusije.
Ali ja NIKAD, nisam rekao da je Linux dobar za Desktop (a mene si odmah izbacio kao "obicnog" korisnika ), nego za neke druge primene.

Ventura: Namestanje 2 IP na isti interfejs pod linuxom je isto jako trivijalan problem. Mogu, samo privremeno (dok komp radi) da dodam jos jednu IP adresu
ifconifg eth0:0 xxx.xxx.xxx.xxx
i to je to
A imas i graficke alate, gde je isto tako jednostavno
[ ventura @ 16.01.2005. 23:30 ] @
Pa znam ja da je na linuxu iz komandne linije namestanje preko ipconfiga trivijalno... Ali koliko je to potrebno 'normalnim' korisnicima... A i kada zatreba, na windowsu ne treba da instaliras dodatne graficke alate da bi to mogao da uradis, nego prolunjas po propertisu i vidis gde treba da kliknes da bi uradio to..

Ali mnogo je potrebnija stavka firewall, koju i 'normalni' korisnici koriste... Da li zelis reci da je jednako lako u windowsu kliknuti na chechbox 'enable firewall for this connection' kao sto je u linuxu podesavati ipchains preko komandne linije? Ili je u windowsu sve 'malko' lakse, a rezultati su cak i bolji (jer vecina ne ume ni da namesti ipchains kako treba, vec to odradi samo polovicno)..

Pa onda stavka sto se pri instalaciji linuxa stavlja sve zivo po principu 'ne moze da skodi', pa onda imas gomilu servisa sa gomilom potencijalnih rupa...

Ali iskreno... Ja dok sam se bavio tim 'hakerajem' i tim glupostima... Do pojave onog exploita za IIS zaboravih vec kako se zove, onaj sto je mogao da pregleda fajlove na serveru (pa je PTT provajder bio kompromitovan istim), ja nisam znao nikoga koje uhakovao windows masinu... I ako je neka win masina uhakovana to se obicno desilo jer je neko uspeo da mazne root password, dok je na linuxu to bila retkost jer si mogao preko exploita da udjes kako si hteo... Ja nikada nisam uspeo da 'rootujem' windows, i mnogo mi je bilo lakse da odradim nbtscan linux/solaris/irix masine, poskidam verzije softvera, nadjem exploit i bez problema dobijem root-a... Pod windowsom jedino sto sam mogao je da gledam dali ima backorifice instaliran, ili ima enableovan file sharing over tcp/ip ...

A i da se izvuce statistika deface-a, verujem da bi linux tu imao primat sa nekih 80% u odnosu na windows, iako je windowsa kao servera mogo vise neko linuxa...

[Ovu poruku je menjao ventura dana 17.01.2005. u 00:33 GMT+1]
[ degojs @ 16.01.2005. 23:32 ] @
@flajko:
Čekaj malo, niko od nas nije rekao da je to problem na Linuxu.

Pa ti si pitao kako lako da se doda više IP za isti interfejs na Windowsu.. Šta sad pričaš, ventura ti je pokazao kako. Eto.

A to sa komandnom linijom heheh ma daj bre.. zaboravi na to ako ćeš da pričaš o običnim korisnicima. Mada, ništa od toga nije baš za obične korisnike.
[ dinke @ 17.01.2005. 01:07 ] @
Citat:
degojs: A to sa komandnom linijom heheh ma daj bre.. zaboravi na to ako ćeš da pričaš o običnim korisnicima. Mada, ništa od toga nije baš za obične korisnike.
A u linuxu kao ne možeš uradiš isto van konzolne linije ? Evo recimo yastom (SuSE Linux) uz 2, 3 klika mišem i to je to.

@Ventura
Nije potrebno poznavanje ipchains-a ili iptables-a. Svaki moderniji Linux distro ima firewall koji lepo setuješ u grafičkom (bilo x-windows bilo curse) modu preko wizarda.
[ dinke @ 17.01.2005. 01:15 ] @
Btw, i ja sam kupio laptop naravno sa preinstaliranim windowsom xp home pre neki dan, i bio sam u onoj čuvenoj kokoška-jaje situaciji. Morao sam da se nakačim na Internet (cable) da bi skinuo sp2 ali nisam smeo da se kačim da me neki rpc based worm ne bi zarazio. Kažete - uključiš firewall. Koji firewall ? Koliko znam uz windows xp < sp2 ne ide nikakav firewall. Možda ste mislili na neki third party software ?
[ Dragi Tata @ 17.01.2005. 01:26 ] @
Citat:
dinke:  Koliko znam uz windows xp < sp2 ne ide nikakav firewall. Možda ste mislili na neki third party software ?


Dinke, bolje edituj ovu poruku dok je nije video degojs. Ima da je citira godinu dana kao dokaz da Linuksovci nemaju pojma :)
[ degojs @ 17.01.2005. 01:27 ] @
Kasno... hahahaha.

Serija se nastavlja i u ovoj godini.. lele, još su pojačali tempo :) Sad već možemo da pričamo o broju provala u jednom danu :)))

Dinke: nećemo da ti kažemo, ali opet, malo da ti pomognemo: NIJE U KOMANDNOJ LINIJI !!!! :))))))))))))
[ dinke @ 17.01.2005. 01:36 ] @
Njah, lepo sam rekao koliko ja znam, a gotovo da nisam ni koristio xp < sp2. Sećam se da je imao neki rudimentalni koji je daleko ispod ovog koji ide uz sp2. A možda je to bilo i na win2k. Davno je to bilo :)

[edit]Ako ovaj "Advanced TCP/IP settings" (koji koliko vidim postoji i u sp2 a znam da je nesto slično bilo i u w2k) zovete firewallom onda svaka čast :)
[ degojs @ 17.01.2005. 01:52 ] @


POVLAČENJE!!!! POVLAČENJE!!!! :)))
[ Sundance @ 17.01.2005. 02:23 ] @
@dinke: google ICF :)
[ degojs @ 17.01.2005. 03:36 ] @
Inače, kako kaže naslov ove teme, napreduje Linux.. da vidimo kako sve:

Linux Vulnerabilities Creep Toward the Desktop

By Anne Zieger
LinuxInsider
01/14/05 1:13 PM PT
...
As Linux increasingly hits the enterprise and consumer mainstream, a growing number of security threats are emerging which prey on holes in applications and files managed by desktop users.

On Wednesday of this week, Linux vendors Red Hat (Nasdaq: RHAT) , Novell (Nasdaq: NOVL) and Mandrakesoft released patches for several vulnerabilities. These threats ranged from the moderate to highly critical, as ranked by Danish security monitoring firm Secunia.
...
CEO of open-source Internet security company Guardian Digital and the author of widely used Linux security documentation. "I think you're going to see an increase in the number of vulnerabilities as more people use Linux."
...

http://www.linuxinsider.com/story/news/39706.html
[ Sundance @ 17.01.2005. 03:48 ] @
Ali degojs ne shvaćaš - to nisu bugovi nego sigurnosna poboljšanja! I ne nalaze ih ni nezavisni istraživači niti zločesti haxori već milijuni aktivnih OSS participanata! A budući da svatko može vidjeti izvorni kod i ispraviti bug patchevi nisu ni potrebni! A i kad jesu milijuni ranjivih korisnika ih simultano primjenjuju u djeliću sekunde!

A kad je bug 0day-ed kao što ih tona jest onda si možeš raširit noge i poljubit neku stvar ili, oh wait, instalirati windoze!

[Ovu poruku je menjao Sundance dana 17.01.2005. u 06:15 GMT+1]
[ degojs @ 17.01.2005. 03:51 ] @
Ako ta kupusara od OS-a ikad i zauzme veći procenat tržišta, čini mi se da će biti ono: "Welcome to the real world, Tux" :)
[ ventura @ 17.01.2005. 07:58 ] @
Ma kakvo zauzimanje trzista kakvi bakraci... To da necemu valja, pa to bi ceo svet koristio u roku od par meseci, a em je i besplatno... A zealoti melju li melju, '96 je linux imao isti procenat trzista kao i danas, a i onda a i danas isto svi kenjaju... I dotcom boom je prosao a njihov marketshare ostade na istom... Izgleda jedini nacin na koji oni mogu da povecaju svoj marketshare je da bace nuklearku na microsoft, apple, sun i da onda stignu do famoznih 2% trzista...

Cela prica o linuxu moze da se svede na onu cuvenu repliku iz crtaca "Sta je ovo, a uz to i ne radi?"

[ Nedeljko @ 17.01.2005. 09:38 ] @
Citat:
Dragi Tata:
Citat:
Nedeljko: Ja lično koristim i Lin i Win i mislim da su to ista ***na, ali mi trebaju i jedna i druga. U onom prvom ne vidim zamenu za onaj drugi, već mi je za ponešto bolji, a ima i Linux specific sitnica koje mi trebaju (kao i neke Windows specific).

Hmmm, a šta ti to treba na Linuxu što nema na Windowsu? Rekompajliranje kernela?


Najpre bih zamolio Axeza da ne odgovara u moje ime, tj. na pitanja koja su lično meni upućena. Nije pristojno.

Recimo, ovako. Za prelom teksta koristim LaTeX. On koristi stare (njegove specifične) fontove umesto standardnih TTF i Type 1 fontova (od kojih je Metafont stariji, i nikada nije bio standardan). Proizvođači štampača kao HP testiraju svoje proizvode na poznatim Windows aplikacijama, ali se previše ne obaziru na LaTeX koji meni treba. ne obraćaju previše pažnje, pa često na štampaču HP Lj 1100 dobijam kuke i motike. Ne pomaže ni izvoz u PDF, jer su fontovi isti, pa umesto jednakosti dobijem minus sa dve tačke. Sa druge strane, na Linux sistemima LaTeX ima veći značaj, tako da se na svakom podržanom štampaču (uključujući HP Lj 1100) takve stvari ispravno štampaju, jer su drajveri testirani i na njima.

Sa druge strane, često kucam ćirilične tekstove. LaTeX-ove komande za podelu dokumenta (\chapter, \section itd.) su prilagođene latiničnim dokumentima, U slučaju rada sa ćiriličnim dokumentima, ime odeljka treba zadavati i kao glavni, i kao opcioni argument zbog promene vrste i veličine fonta. Da bih se toga rešio, napravio sam sopstvene LaTeX makroe (\cchapter, \csection itd.). Međutim, integrisana LaTeX okruženja "hvataju" komande \chapter i \section i prikazuju ih u posebnom delu prozora (obično sa leve strane dokumenta). Klikom na nešto od toga okruženje me baca u odgovarajući deo dokumenta. Sve to ima i podd Windowsom, ali okruženja neće hvatati makroe \cchapter i \csection koje sam ja definisao. Isti problem postoji i u latiničnim dokumentima, ako se želi drugačiji izgled dokumenta, pa se koriste nestandardne komande. Zato se lepo uzme Kile za Linux koji je pod GPL, napravi minimalna izmena u sorsu, iskompajlira i instalira. Dakle, zasad mi ne treba rekompajliranje kernela, već Kile-a. Ja sam jedan od onih koji koriste prednosti dostupnosi izvornog koda (bar i nekim slučajevima).

Takođe, Linux standardno podržava izvoz u PS i PDF formate, a ima i opciju Multiple pages per sheet u standardnom print dijalogu. Dakle, ta opcija je na raspolaganju bez obzira na tip štampača i aplikaciju iz koje se štampa. To mi dobro dođe kada skinem sa mreže neku knjigu koju želim da ukoričim, a koja je rađena u LaTeX-u. Uz to, Linuxov standardni izvoz u PDF format će kvalitetnije izvesti DVI u PDF od standardnih alatki iz LaTeX-a (dvipdfm itd.). Čuo sam da sam da sve to postoji i za Windows platformu, ali čemu svo to zezanje kad je ovde sve to po difoltu namešteno i radi?

Takođe, mnogi važni matematički alati (namenjeni matematičarima, ne inženjerima) kao QEPCAD B ne postoje u verziji za Windows. Konkretno, pomenuti program je na raspolaganju samo za operativne sisteme Linux i Solaris. Za Windows postoje odlični komercijalni matematički programi za numerička i simbolička izračunavanja, ali matematika nije samo to. Najzad, poznajem čoveka koji se iz hobija bavi samoubilačkim šahom (jedi-jedi). On kaže da su najbolji programi za to napisani upravo za Linux. Jednom rečju, akademsko programiranje se uglavnom radi pod njim. Pritom nisam siguran ni da je samo cena u pitanju, jer pomenuti korisnici imaju i Windows, a program Nauti22 gubi par opcija ako se kompajlira za DOS/Windows platformu. Nije mi jasno zbog čega, ali mora se koristiti zaseban Makefile koji isključuje tih par sitnica iz procesa kompajliranja.
[ Nedeljko @ 17.01.2005. 09:56 ] @
Da se popravim, Windows smatram boljim operativnim sistemom za nejveći broj namena. Naravno, da su softverska i hardverska podrška najvažnije karakteristike operativnog sistema, kao i da su u celini uzevši oba na strani Windowsa. Kada je reč o kvalitetu, smatram da je i on na strani istog OS. Pa ne bi toliki ozbiljni korisnici plaćali Windows i pored besplatnog Linuxa.

Ali, sa druge strane ne znam niti jedan ozbiljan matematički fakultet ili institut koji nema oba ta sistema. Takođe, OSS igra pozitivnu ulogu u kontroli rada velikih softverskih kompanija formiranjem zdrave konkurencije. To ih onemućava da zgrću nezamislive pare na banalnim stvarima stvaranjem monopola i zidanjem nerealnih cena. Na kraju tržište daje svoj konačan sud o svim konkurentima. Linux i OSS uopšte imaju sve veći udeo na tržištu softvera, a uticaj će im i dalje rasti sa porastom kvaliteta takvih rešenja. Slažem se sa Aptridom da će softverske kompanije morati da se orjentišu ka tehnološki zahtevnijim poduhvatima, i stoga podržavam OSS kioji pozitivno utiče i na kvalitet komercijalnih proizvoda i usluga, kao i njihovu pristupačnost.
[ dinke @ 17.01.2005. 10:08 ] @
@Sundance && Degojs
Video sam taj firewall na svojoj masini ali sam mislio da je dodat u sp2, obzirom da windows xp pre toga nisam ni koristio. I sam sam rekao "koliko znam", a ja se nikada i nisam hvalio da sam Windows XP expert. Ne znam zašto degojs sada pravi toliki cirkus od toga.

Što se tiče toga koji je os "bolji" to sve zavisi od primene, ali činjenica je da je Widnows i mnoge njegove aplikacije kao recimo office DE FACTO standard u poslovnom svetu i nažalost proći će još dosta vremena dok se to promeni.

@Sundance.
A zašto je Linux kupusara ?
[ ventura @ 17.01.2005. 12:06 ] @
Citat:
dinke:

@Sundance.
A zašto je Linux kupusara ?


Zasto?

- Zato sto kod pise ko stigne i kako stigne (kvalitet istoga je shodan tome)
- Ne postoje apsolutno nikakvi standardi (osim par nekih kod pisanja kernela), tako da je svaka aplikacija svet za sebe
- Gomila bugova koje takodje ispravlja ko god stigne pa se dolazi do patcha za patch koji ispravlja neki tamo bug, pa onda opet patch za sve to
- Nikakva podrzska za hardware (ali sta ce vam hardware na linuxu, ionako je elite da radis iz komandnog prompta na herkules monitoru... zvucna karta, modem, sta bese to?!?)
- 'Support' za neki program koji se svodi na postovanju po raznoraznim grupama gde ce ti odgovriti raznorazni 'gurui' pa onda ispravljanje tri dana onoga sto ti gurui zaseru...
- User friendly = 0... Ali to su opet standardi i pisanje koda kako ko hoce...
[ Nedeljko @ 17.01.2005. 12:08 ] @
Degojs, pišeš kao da se nismo naslušali priča o sigurnosnim propustima i zakrpama za Windows XP. Koji to OS nema bagova, bezbednosnih propusta itd.? Govoriša o nedostacima Linuxa koje ima i Windows, čak i više. Šta će vam svi oni servisni paketi, kad Windows XP nema takvih problema Šta ćemo sa onim silnim virusima koji su za nekoliko sati onesposobili milione Windows mašina širom sveta? Da li se to nekada desilo Linux korisnicima? Ma da, sve je to zbog njegove nepopularnosti, u šta nisam siguran. Na kraju krajeva, šta je tu je. Činjenica je da su pristup internetu i upotreba e-pošte (koji su potrebni običnom korisniku) DALEKO sigurniji pod Linuxom.

Uostalom, pri nabavci opreme me zanimaju interesi i interesovanja jednog jedinog korisnika - mene. Mnogo me zabole za "obične" korisnike. Koristite šta god hoćete, i pustite "obične" korisnike da koriste šta hoće. Ko da vas je neko tuko knjigama iz UNIX-a i njihovim instalacionim paketima po glavi.

@ventura

NO COMMENT

Nego degojs, kako je to Windows namešten da u njemu svi programi izbacuju iste fontove kad LaTeX i dalje i na Windows XP mašinama koristi zasebne fontove? Jedino ako ti pod svim programima podrazumevaš sve one koji tebi trebaju. I ako ti toliko treba taj program sa mapama, koristi Windows. Meni trebaju neki programi kojih nema za Windows, kao i neki kojih nema za Linux. I još mi nisi odgovorio kako ću da spavam bez mogućnosti da slušam pet pesama i gledam osam filmova istovremeno. Takođe bih voleo da mi prevedeš termin "kupusara" na srpski.
Citat:
degojs: Čak i Windows XP, bez SP2, ima firewall. Uključi sa vrlo lako. SP2 ga samo uključi po difoltu.

Aaaa, SP2 je u stvari samo automatski uključivač već ugrađenog firewall-a. Znači nije ga ni potrebno skidati. Dovoljno je i ručno uključiti postojeći firewall. Čudno, umesto da mi kažu da uključim firewall (što je vrlo lako), teraju me da skidam čitave megabajte SP2 i da ga instaliram samo da bi ga on uključio.

@Sundance

Zašto Slekver ne bi bio početnička distribucija? Verzija 9.1 je bila fenomenalna, a instalacija je k'o voda. Treba malo pročitati uputstvo, pokrenuti x86config itd. mada i ne mora. Može se sve srediti i u osnovnom grafičkom režimu iz KDE Control Centra. Na internetu imaš (skoro) gotove fstab-ove za većinu korisnika.
[ Milos Stojanovic @ 17.01.2005. 12:13 ] @
Meni je prvi susret sa posix sistemima bio preko slackware-a. Instalirao ga posle malo čitanja sličnih pitanja na ESu, i konfigurisao ga bez problema. Ali ja sam verovatno vunderkid. Ne može to "običan" korisnik.

Citat:
ventura: Nikakva podrzska za hardware (ali sta ce vam hardware na linuxu, ionako je elite da radis iz komandnog prompta na herkules monitoru... zvucna karta, modem, sta bese to?!?)

Instaliram OpenBSD, sa sve defaultnim podešavanjima, sem što namestim slice-ove kako meni odgovara, on se bootuje po prvi put, i ja reko ajd' iz zajebancije lupim startx. Voila! Eto GUIja niodgde!
Drugi primer, ubacim Knoppix CD, bootujem sa njega, eto odmah i zvuka i 1024x768x32 slike.
itd, itd ...
[ VRider @ 17.01.2005. 12:29 ] @
Citat:
Gomila bugova koje takodje ispravlja ko god stigne pa se dolazi do patcha za patch koji ispravlja neki tamo bug, pa onda opet patch za sve to

Prilikom updata za WindowsXP SP2, postoji mogucnost za instalaciju .Net Frameworka 1.1. - 22MB.
Updateujes sve, ponovo pokrenes update - Za onaj framework od malopre ti treba update od - 11MB?!
VirualPC je 25MB a ServicePack je 17MB?!
Ko je ovde lud a ko zbunjen?
Zasto lepo ne mogu da skinem novu verziju Frameworka - ispatchovanu - nego moram da svlacim dva govneta? Zato da ne bi izbacivali novu verziju na svako 2-3 nedelje?
[ Nedeljko @ 17.01.2005. 14:05 ] @
Ventura, očigledno se ne služiš činjenicama. Stvari stoje u potpunosti suprotno bukvalno svakoj izjavi koju si dao u poslednja dva posta.

- Linux zauzima vremenom sve veći (mada još uvek ne veliki) deo tržišta.
- Ima tu šta vlja (i šta ne valja), kao što ima i šta valja (i šta ne valja) kod MS-ovih rešenja, kao i razloga da ljudi nastave da ih koriste.
- Prevedi mi reč zealot. Osećam da si i tu nešto lupio.
- Linux danas zauzima MNOOOGO veći procenat tržišta (mada ne veliki) nego '96.
- I onda i danas ima ljudi koji ne kenjaju i uvel 'e ih biti.
- Prevedi mi reč marketshare, pa da ti kažem šta si tu izlupetao.
- FLOSS "propoveda" slobodu, a ne nuklearni rat. Bore se na tržištu nuđenjem svojih rešenja (i sun ozbacuje OpenOffice.org i snažno podržava Linux ako si zaboravio), dok druga strana pokušava da patentiranjem bananosti zabrani drugima da rade.
- Kod ne piše ko stigne, već razvojem rukovodi Linus Torvalds (Linux je samo kernel, i ništa više ako nisi znao). KDE ne razvija ko stigne, već zaseban tim programera itd. To što neko može da prjavi bug koji je otkrio i ponudi zakrpu za njega ne znači da će ista ta zakrpa ući u sledeću verziju jezgra.
- Postoje standardi itekako, i za zvuk i za grafiku i sve ostalo, inače se ne bi odmaklo dalje od početka.
- Toliko ljudi koristi Linux na toliko kombinacija hardvera koje Linux naravno ne podržava.
- Support za besplatan softver je isti nezavisno od platforme. Isto važi i za komercijalan softver. No, ne sećam se da su mi "gurui" nešto zasrali.
- User frendly = 0 na Windowsu XP u poređenju sa MacOS X-om, pa ga toliki ljudi koriste. Uopšte mi nije jasno šta to toliko nije user frendly na lindži, sem što degojs mora da ga namešta za slušanje pet pesama i gledanje osam filmova istovremeno.
[ Ivan Dimkovic @ 17.01.2005. 14:28 ] @
Citat:

- Postoje standardi itekako, i za zvuk i za grafiku i sve ostalo, inače se ne bi odmaklo dalje od početka.


Mislis milion standarda - to ti je kao da nema standarda uopste.

Citat:

- FLOSS "propoveda" slobodu, a ne nuklearni rat. Bore se na tržištu nuđenjem svojih rešenja (i sun ozbacuje OpenOffice.org i snažno podržava Linux ako si zaboravio), dok druga strana pokušava da patentiranjem bananosti zabrani drugima da rade.


Prica o patentima je malo dosadna vise - kome je to MS zabranio da radi preko "banalnih patenata" i kada? OSS kauboji bi da obevrede svaciji ulozeni novac u razvoj i da sve dobiju na ovom svetu za dzabe, da kloniraju i naplacuju uslugu "preprodaje i medijuma" - well, mozda u nekom drugom svetu, bajci...

[ Sundance @ 17.01.2005. 14:42 ] @
Počelo je opet :)

Citat:
Nedeljko:Da li se to nekada desilo Linux korisnicima? Ma da, sve je to zbog njegove nepopularnosti, u šta nisam siguran.


A valjda bi tebi to trebalo biti jasno :) Linux je u manjini zato jer je teži za korištenje i kompliciraniji za podešavanje pa ga zato koriste tehnički potkovaniji korisnici kojima, ako znaju kompajlirat kernel, najmanji problem jest patch-at rupe.

Citat:
Činjenica je da su pristup internetu i upotreba e-pošte (koji su potrebni običnom korisniku) DALEKO sigurniji pod Linuxom.


Opet generaliziranje bzvz. Mrzim kad linux zealoti genrealiziraju stvari umjesto da se drže nekih konkretnih stvari!

Koji je to Internet servis tako nesiguran? Je li imaš FF koji je sigurniji od IE - imaš. Je li imaš milijon besplatnih e-mail klijenata koji imaju bolju povijest sigurnosnih propusta od OE - imaš. Je li imaš besplatne update, antiviruse, firewalle koje podešavaš u tri klika mišem, anispyware alatiće sa kojima ćeš biti siguran jako, jako dugo vremena - imaš.

Problem je u ljudima koji ih ne koriste niti znaju šta je to. Da takvi sutra odmah pređu na linux, da svi živi i neživi mediji trube o nekom najnovijem kritičnom patchu za linux oni ga ne bi bili u stanju za instalirati. Znam 5-6 ljudi kojima sam sam popravljao Blaster/Sasser infekcije znaš kako? Klikao sam na onu windows update ikonicu u trayu koja je već bila skinula tonu patche-va, a oni nisu bili u stanju kliknuti na next -> next. Takvima ćeš ti reći da skinu diff fajl i apliciraju ga na izvorni kod i rekompajliraju? Takvima?

Poanta je da win može uz vrlo malo truda biti jednako siguran za surfanje kao bilo koji drugi OS, a činjenica što su većina windows korisnika gotovani je puno veći sigornosni problem nego sam OS.

Citat:
Uostalom, pri nabavci opreme me zanimaju interesi i interesovanja jednog jedinog korisnika - mene. Mnogo me zabole za "obične" korisnike. Koristite šta god hoćete, i pustite "obične" korisnike da koriste šta hoće. Ko da vas je neko tuko knjigama iz UNIX-a i njihovim instalacionim paketima po glavi.


Ovdje ne pričamo o tebi. Ako nisi znao tržište se najvećim dijelom sastoji od prosjeka. Sjeti se Gaussove razdiobe :)

Zanimljivo je da kad dođe do sigurnosnih problema onda su Windows korisnici krivi jer su prosječni. A kad dobijete po prstima kontraargument da je linux pretežak za početnike onda pričate da vi niste početnici i tko njih šljivi.

Citat:
Meni trebaju neki programi kojih nema za Windows, kao i neki kojih nema za Linux. I još mi nisi odgovorio kako ću da spavam bez mogućnosti da slušam pet pesama i gledam osam filmova istovremeno.


Klasični primjer bježanja u specifikume svog omiljenog linuxa :) Vidiš Nedjeljko, puno više ljudi ima programa na Windowsima kojih nema na linuxu :)

Citat:
Aaaa, SP2 je u stvari samo automatski uključivač već ugrađenog firewall-a. Znači nije ga ni potrebno skidati. Dovoljno je i ručno uključiti postojeći firewall. Čudno, umesto da mi kažu da uključim firewall (što je vrlo lako), teraju me da skidam čitave megabajte SP2 i da ga instaliram samo da bi ga on uključio.


XP SP2 Windows Firewall je puno tehnološki napredniji od ICF i puno uže integriran u OS (krajnji korisnik vidi samo Security Center i automatsko uključivanje za svaku novu konekciju).

Citat:
Zašto Slekver ne bi bio početnička distribucija? Verzija 9.1 je bila fenomenalna, a instalacija je k'o voda. Treba malo pročitati uputstvo, pokrenuti x86config itd. mada i ne mora. Može se sve srediti i u osnovnom grafičkom režimu iz KDE Control Centra. Na internetu imaš (skoro) gotove fstab-ove za većinu korisnika.


Meni je prije 6 mjeseci prva distribucija koju sam korstio bila Slackware 10.1 Trebalo mi je oko 2 tjedna da dovoljno upoznam sve koncepte linuxa da bude znao sam, ručno, podesiti skrol za miš (nijesu radile one "upute" na linux forumu), 2 sata zajebavanja sa windmodem-om, još nekoliko sati za wlan karticu (DWL-650+ za koju u README fajlu piše da je najgori wireless komad hardvera na svijetu jer kao, zamisli ti to, proizvođač izdaje iste modele kartice sa različitim čipovima, za što me kao krajnjeg korisnika zaboli đon), onda još nekoliko dana dok sam lijepo podesio fontove, maknuo tonu onog smeća od K* paketa, složio wmaker, još nekoliko dana dok sam naučio ručno editirati conf fajlove za sambu, wmaker, osnove shell skriptanja, startup skripte.. Uglavnom smatram se dosta naprednim korisnikom i mislim da ne postoji nikakva šansa da bi se prosječan korisnik imao toliko živaca mučiti.

Pa mi onda dođu frendovi i pozovu me na LAN party, igra se UT2004, i ja hladno rebootam u win jer još nisam skužio kako instalirati fireglx drivere, koja BTW ima vjerojatno najgoru instalaciju od svih komada hardvera u povijesti.

Citat:
Ali ja sam verovatno vunderkid. Ne može to "običan" korisnik.


"Vi" ste svi vunderkindi. Jeste. Kako da niste.

Citat:
Instaliram OpenBSD...
Na mom se laptopu dotični neće ni boot-ovati s CD-a. Valjda bih trebao sačekati još par godina da počne podržavati i moj hardver.

Citat:
Prilikom updata za WindowsXP SP2, postoji mogucnost za instalaciju .Net Frameworka 1.1. - 22MB.Updateujes sve, ponovo pokrenes update - Za onaj framework od malopre ti treba update od - 11MB?!


Valjda zato što im je bilo tlaka izdavati 1.2 :) Nije ti problem svakih par tjedana patch-ati kernel, ali jest svakih godinu dana instlirati novu verziju .NET runtime. ccc.

Citat:
VirualPC je 25MB a ServicePack je 17MB?!


.NET fw je kompleksniji od VirtualPC, FYI. SP ne znači da je baš sve u njemu nanovo napisano. Jednostavno mijenjanje jedne komponente programa uzrokuje mijenjanje hrpe drugih usred međuovisnosti, a budući da MS nema taj luksuz izdavanja patch-eva u obliku izvornog koda, neke žrtve za veličinu moraju biti napravljene. XP SP2 bi bio 5 puta manji da cijeli userland nije rekompajliran sa /GS flagom koji eliminira buffer oferflows. To što ti nemaš pojma o tome nije razlog da pljuješ da bi isti mogao biti puno manji.

Samo da spomenem da ovaj novi MSI 3.0 ima delta compression scheme koja se veličina patch-eva smanjuje i do 90%.

Citat:
Ko je ovde lud a ko zbunjen?


Ti si zbunjen i neinformiran.

Citat:
Zato da ne bi izbacivali novu verziju na svako 2-3 nedelje?


Ne, to rade na linuxu OSS. Windows programi se temeljito dizajniraju i testiraju i zato nove verzije zadovoljavaju potrebe korisnika na duže vremensko razdoblje.

Trenutno postoje .NET fw 1.0 i 1.1 stabilan. Prva verzija je izašla prije 4 godine ili tako nešto.
[ Palma @ 17.01.2005. 14:45 ] @
Citat:
Nedeljko:
User frendly = 0 na Windowsu XP u poređenju sa MacOS X-om, pa ga toliki ljudi koriste.


Ha, videli smo to onomad kad je neko napisao onih 8 (ej, osam!) koraka za promenu pozadine u MacOS-u
[ tdjokic @ 17.01.2005. 14:54 ] @
Nemam ni p od pojma o programiranju i profesionalnim programima i slicno (valjda sam dobro reko?) ali nesto malo pojma o zivotu imam.

"Sve brze napredovanje Linuxa na trzistu" - vec godinu dana trubim ovde da je osnovna stvar da nesto postane "cool" i onda krece "lavina" i nema te sile koja to moze da zaustavi. Uopste nije bitno da li je nesto "user frendli" ili sta bilo, mada je korisno ako jeste.

Dva sveza primera sa ES-a:

1. Kaze covek: "Bio sam na nekoj slavi i prilazi mi covek i kaze 'E, daj mi neki Linux'"

2. Drugi kaze: "Traze mi drugarice da im instaliram neki Linux".

Bez ikakve namere da vredjam goste na nekoj slavi ili necije drugarice, ipak konstatujem da je to prilicno neocekivana publika za interes o Linuxu. Takve svrstavam u onu "lavinu".

Inace, Xandros je postigao najvise u priblizavanju prividnim, trentuno "vazecim standardima" za desktop. Instaliras ga i pojavi se wizard za pravljenje konekcije na Internet, pa onda trazi modem, pa nudi neki drajver - nista skidanje sa neta, kompjaliranje, podesavanje, pa ti pruza priliku da drajver prihvatis ili ne, sve nalik na Windows. Nakon konekcije dobijas slicno prozorce kao u Win-u: adrese, vreme na vezi, protok, bla, bla.

Broj korisnika raste, interes velikih firmi raste, kvalitet i asortiman softvera ce rasti, onda ce rasti broj korisnika, pa ce rasti interes velikih firmi, pa... SuSE je bio strogo komercijalna distribucija, SUSE Novell je pre par dan pustio slobodno skidanje sa neta.

Distrowatch ima dnevno oko 60.000 poseta.
[ flylord @ 17.01.2005. 14:56 ] @
Promena pozadine u Linuxu se radi isto kao i u Windowsu. I isto je toliko teska.

Sundance: pa sto mene ne zovnu za Slack, ja ga instaliram i namestim za par sati :)
Znaci sve sto ti treba: firewall, X, sb, printer, skener, pacov, samba, web/mail server ...

[Ovu poruku je menjao flylord dana 17.01.2005. u 16:01 GMT+1]
[ ventura @ 17.01.2005. 14:59 ] @
Citat:
tdjokic:

Distrowatch ima dnevno oko 60.000 poseta.


A sta to pokazuje? Pa verujem da ES ima priblizno toliko poseta dnevno, pa na ESu se pojavi samo 2000 poruka dnevno... Lovedelux onaj nas dating sajt verujem da ima duplo toliko poseta dnevno...

Mislim, sta si hteo reci sa tim?
[ Palma @ 17.01.2005. 15:00 ] @
@flajko:

A koliko ti je trebalo vremena da sve to naučiš, ili si i ti vunderkind
[ Ivan Dimkovic @ 17.01.2005. 15:02 ] @
Citat:
Zato da ne bi izbacivali novu verziju na svako 2-3 nedelje?


Zato sto MS nisu gomila kauboja koji izdaju stvari ad-hoc - vec za svaki novi release ozbiljnog softvera je neophodno uposliti ogroman Q&A tim koji ce da uradi stress testove po nimalo jednostavnim procedurama.

Kada bi tako maltretirali Q&A svake nedelje, verovatno bi upali u zacaran krug iz koga nikad ne bi izasli - "promenio sam liniju koda - Q&A - Q&A kaze da si skrljao nesto drugo - ajd iznova... clickety click"

Linux kauboji sebi mogu da priuste taj luksuz - vecina njih i ne zna sta je Q&A vec svako izbacuje "verziju 0.4.1.0000112a+" kad mu dune, pa onda ljudi koji to koriste moraju da pisu doktorske teze da pohvataju koja komponenta sa kojom radi, a sa kojom ne i kada.
[ flylord @ 17.01.2005. 15:03 ] @
Ma to me moja baka naucila kad sam bio mali
[ Palma @ 17.01.2005. 15:05 ] @
A i šta bi drugo rek'o?
[ VRider @ 17.01.2005. 15:07 ] @
"Sta mene boli djon" sto je ovo sa tim flagovima a ono nije a moze da bude, a uskoro nece biti?
Ja sam morao da skinem 22MB od kojih je 11 bullshit. Ti meni kazi zasto?
[ tdjokic @ 17.01.2005. 15:07 ] @
Citat:
Ovdje ne pričamo o tebi. Ako nisi znao tržište se najvećim dijelom sastoji od prosjeka.

A kad ja kao prosjecan korisnik iznesem svoja iskustva, dobijem po nosu: "Ti nisi ciljna grupa!" Pa, ko vam je onda ciljna grupa?

Citat:
Mislim, sta si hteo reci sa tim?
= Sve brze napredovanje Linuxa na trzistu. Osim toga, na Distrowatchu nema tema kao: "Da li znate zasto prdimo?" kao na ES-u, ES ima mnogo raznovrsnije teme, tako da se to tesko poredi, ali nema veze.

[Ovu poruku je menjao tdjokic dana 17.01.2005. u 16:10 GMT+1]
[ Ivan Dimkovic @ 17.01.2005. 15:09 ] @
Citat:

A kad ja kao prosjecan korisnik iznesem svoja iskustva, dobijem po nosu: "Ti nisi ciljna grupa!" Pa, ko vam je onda ciljna grupa?


Ocigledno 95% desktop PC trzista i sve veci deo server trzista :-)))
[ Sundance @ 17.01.2005. 15:10 ] @
Citat:
Nedeljko:- Linux zauzima vremenom sve veći (mada još uvek ne veliki) deo tržišta.


To je više rezultat rasta tržišta PC-a, a manje nekog kvantnog skoka u kvaliteti. Do 2010 će se po predviđanjima tržište PC-a udvostručiti. Svi rastu u brojevima, samo što će neki imati malo duže imati market share +-1-2%

Citat:
- Ima tu šta vlja (i šta ne valja), kao što ima i šta valja (i šta ne valja) kod MS-ovih rešenja, kao i razloga da ljudi nastave da ih koriste.


Poanta je da ima više onoga što ne valja pod linuxom nego onoga što ne valja pod windozima

Citat:
- Prevedi mi reč zealot. Osećam da si i tu nešto lupio.


Osoba koje je pročitala Menthor-ov hacker's manifesto, napisala hello world u C-u, napalila se na transparentne terminale, nabrijavala se malo na newsima i inim okupljalištima linux advokata (slashdot, newsforge, tuxme..) i misli da je popila svu pamet svijeta i da sve što postoji na linuxu ne postoji na win, Microsoft pise kao Micro$oft, win korisnike naziva lamerima, na kompu ima isprintanu naljepnicu tux-a i zalijepljenu na kučište, u školi pod satovima u dosadi crtkara debian znak, zbog kronične degenerativne asocijalnosti mašta o prelijepoj linux 'akerici koju će podučiti svim tajnama cyber....space-a :) etc.

Između ostalog, linux zealot je i onaj koji s predrasudama pristupa svemu što je MS ikad napravio, ili što je namijenjeno za windows. I da, misli da je neetički koristiti proprietary softver. Treba ovome Stallmanu malo pokazati u što je RCE danas evoluirao, hehehe.

Citat:
- Linux danas zauzima MNOOOGO veći procenat tržišta (mada ne veliki) nego '96.


Koliko veći? Gdje su konačno sve te "činjenice"? :)

Citat:
- I onda i danas ima ljudi koji ne kenjaju i uvel 'e ih biti.


Više s linux, a manje sa win strane. zealotizam je poprimio razmjere globalne kuge. Nakon Stallmana sintagme poput interOS tolerancija više ništa ne znače :/

Citat:
- Prevedi mi reč marketshare, pa da ti kažem šta si tu izlupetao.


Tržišni udio. broj računala na linuxu/broj ukupnih računala. S tim da treba obratiti pažnju na činjenicu dobar dio njih koji imaju linux ima i windoze, i da broj registiranih korisnika i na jednoj i na drugoj strani je puno manji od stvarne brojke, mada će većina linux zealota ponosno istaknuti svoj linux counter broj, dok zbog piratstva na win takvo nešto ne dolazi u obzir.

Citat:
- Kod ne piše ko stigne, već razvojem rukovodi Linus Torvalds.


Možda on rukovodi, ali oni koji ga pišu rade to koliko stignu. Nemoj mi reći samo da za to primaju još i plaću?

Citat:
KDE ne razvija ko stigne, već zaseban tim programera itd.


I KDE-ovci da žive isključivo od razvijanja KDE-a, a ne da im je to kao hobi? Zanimljivo.. Molio bih te ovakve tvrdnje potvrdiš linkovima

Citat:
To što neko može da prjavi bug koji je otkrio i ponudi zakrpu za njega ne znači da će ista ta zakrpa ući u sledeću verziju jezgra.


A tona ih uđe. Pogledaj koliki su changelog-ovi između različitih RC-a kernela na kernel.org samo. Ogromni!

Citat:
- Toliko ljudi koristi Linux na toliko kombinacija hardvera koje Linux naravno ne podržava.


A puno više ljudi koristi Windows na puno više kombinacija hardvera koje ovaj podržava.

Citat:
- User frendly = 0 na Windowsu XP u poređenju sa MacOS X-om, pa ga toliki ljudi koriste.


Specifičan OS za specifičan hardver - pa naravno da će biti puno više user friendly kad ga dobivaš predinstaliran na PPC hardver već podešenog!!!!!! Nema tu opskurnih third-party drivera, ali to je cijena usability-a.
[ ventura @ 17.01.2005. 15:10 ] @
Citat:
VRider: "Sta mene boli djon" sto je ovo sa tim flagovima a ono nije a moze da bude, a uskoro nece biti?
Ja sam morao da skinem 22MB od kojih je 11 bullshit. Ti meni kazi zasto?


Skidao si 11mb vise da ti se nebi pojavljivali razni buffer overflow-ovi, da ti radi i na tvom hardveru, da ti radi stabilno i da ne puca, da ti ne brljavi po memoriji i racunaru... Eto zato si skinuo 50% vise...

[ anrxc @ 17.01.2005. 15:13 ] @
Citat:
'96 je linux imao isti procenat trzista kao i danas, a i onda a i danas isto svi kenjaju


Uz projekte kao sto je Palladium nevidim neki napredak na trzistu niti u dogledno vrijeme.
http://www.akamarketing.com/palladium-project.html
[ Palma @ 17.01.2005. 15:14 ] @
Ha, novi pacijent

Ko će da ga preuzme?
[ tdjokic @ 17.01.2005. 15:19 ] @
Evo jednog podatka, sa Start-ne strane ES-a: "Jučerašnje posete: 29565". Znaci 50% od one na Distrowatchu. Ako od toga odbijemo one posete u kojima korisnici traze nacin da skinu Cecin novogodisnji koncert i slicne popularne stvari, ispada da Distrowatch ipak ima nesto vise posetilaca koji se interesuju skoro iskljucivo za Linux.
[ Sundance @ 17.01.2005. 15:23 ] @
Citat:
flylord: pa sto mene ne zovnu za Slack, ja ga instaliram i namestim za par sati


No tnx. Sad imam napisane skripte koje za nekoliko minuta iskopiraju conf datoteke i instaliraju tih par drivera.

Citat:
"Sta mene boli djon" sto je ovo sa tim flagovima a ono nije a moze da bude, a uskoro nece biti?Ja sam morao da skinem 22MB od kojih je 11 bullshit. Ti meni kazi zasto?


Gle honey, što misliš zašto je Windows Server 2003 bio imun na većinu onih RPC-style napada? Zato jer je imao /GS. Štoviše, dotični je sad implicitan u MS-ovim kompajlerima.

Ako ti je sigurnost bullshit slobodno koristi linux. Većini ljudi nije.

Citat:
anrxc: Uz projekte kao sto je Palladium nevidim neki napredak na trzistu niti u dogledno vrijeme.


Prije se zvao Palladium sad se zove NGSCB (Next-Generation Secure Computing Base). NGSCB nikad nije u potpunosti zaživio zato jer MS-ovi partneri i ISV nisu prepisali svoj kod kroz novi API. Na Longhornu će biti malo drugačije, hehehe.

Zašto se linux zealoti boje trustworthy computing-a? Što više neće biti u mogućnosti klonirati tuđe ideje/rješenja?
[ ventura @ 17.01.2005. 15:24 ] @
@tdjokic:

Ako ES ima 10,000 poseta vezanih za linux DNEVNO, sajt kao sto je distrowatch bi trebao da ima najmanje 500,000 ...

Ako sajt poput distrowatch-a ima samo 50% vise poseta dnevno od nekog tamo SRPSKOG elitesecurityja, ili nekog ES-a u Moldaviji, sta nam to govori? To govori da ljude zabole za linux bas...
[ caiser @ 17.01.2005. 15:28 ] @
Citat:
Sundance: linux zealot je i onaj koji s predrasudama pristupa svemu što je MS ikad napravio, ili što je namijenjeno za windows.


Zamenis linux sa ms i obrnuto i vidi... odjednom se prica o tebi.
[ Palma @ 17.01.2005. 15:41 ] @
Dobro de, kolega Sundance ponekad prima k srcu kad počnete da pljujete po Windozi, verujem da mu je Axez noćna mora, ali dobro, ta faza kraje vrlo kratko, posle će mu biti svejedno šta lupate, jer će znati da niste u pravu.
[ Sundance @ 17.01.2005. 15:50 ] @
Citat:
caiser: Zamenis linux sa ms i obrnuto i vidi... odjednom se prica o tebi.


Za razliku od linux zealota, ja aktivno koristim i jedan i drugi OS. Samo ne surfam baš previše iz linuxa. Previše rupa ;)
[ Dragi Tata @ 17.01.2005. 16:02 ] @
Citat:
Sundance: Za razliku od linux zealota, ja aktivno koristim i jedan i drugi OS. Samo ne surfam baš previše iz linuxa. Previše rupa ;)


Hehehe, nije ti neki argument. Svi oni imaju i WIndows na drugoj particiji, samo ne surfuju iz njega da bi izgledali "cool". Doduše, ima ih koji i surfuju iz Windowsa.
[ Palma @ 17.01.2005. 16:08 ] @
Jao Tata, lažu bre dušmani, nisu mogli da instaliraju drajver za modem pa u firefox ubacili User agent extenziju, pa kao "E, mi surfujemo iz Linuxa"
[ VRider @ 17.01.2005. 16:09 ] @
Na ni jednoj particiji, od 6 koliko ih ima, nema cak ni FAT/NTFS filesystema...
Sorry cale.
P.S.
Veliko hvala degojsu i Palmi sto su odradili moj deo posla i rekli mi koji program radi dobro pravljenje MSI fajlova, gde mogu da ga nadjem, sta da koristim za instalaciju u celoj mrezi...
Ma, sta da kazem, Windows (uz Advocacy) rulez!
[ flylord @ 17.01.2005. 16:29 ] @
Citat:
VRider: Ma, sta da kazem, Windows (uz Advocacy) rulez!

I sto je najinteresantnije, vise se sazna na Advocasy nego na Win forumima
[ axez @ 17.01.2005. 16:50 ] @
Citat:
flylord: I sto je najinteresantnije, vise se sazna na Advocasy nego na Win forumima :)


Pa kako nece, eno Sundance se ubi objasnjavajuci da je windows pisan za idiote.
[ Sundance @ 17.01.2005. 17:09 ] @
Citat:
axez: Pa kako nece, eno Sundance se ubi objasnjavajuci da je windows pisan za idiote.


Pa je čak i tad prekompliciran ovdašnjim linux wunderkindovima.