[ FlashMaster @ 08.01.2005. 16:38 ] @
Postovani moderatori i clanovi.
Procitao sam celu linux temu i nisam nasao konkretno objasnjenje.A evo sta me muci:
Posedujem knoppix 3.6 linux,i hteo bih sa njime da se konektujem na lokalnu Wi-Fi mrezu i dalje na internet.Wi-Fi karta je sa RT2400 chipom i instalirana je(linux je detektuje).Posto sam nov u linux-u,pojma nemam kako da konfigurisem sve potrebne parametre.
Molio bih sve koji su voljni da objasne step-by-step proceduru za konfigurisanje pristupa mrezi i internetu.Osnovne parametre tipa IP adresa,subnet mask,default gateway, ssid,channel, imam ali ne znam kako da ih unesem i konfigurisem mrezu.
Ponavljam da ne znam ni jednu komandu u linux-u.

I jos jedno pitanjce.
Iz nekih stranih foruma sam video da je moguce menjati MAC adresu adaptera,pa ako neko zna kako neka mi i to objasni.
Unapred zahvalan svima.
[ IvanZD @ 10.01.2005. 08:50 ] @
1. odes u konzolu (terminal) i ukucas su, time postajes root,
2. ifconfig wlan0 up
(ako je kartica postavljena kao wlan0, ako je nekako drugo (eth0, eth1, ili neki stoti alias, kucas njega umjesto wlan0), time aktiviras mrezu
3. ifconfig wlan0 192.168.1.162 netmask 255.255.255.0
time postavljas IP i mask za karticu (naravno, brojeve i alias kartice zamijeni svojima...)
4. route add default gw 192.168.1.1
time kazes stroju da mu je gateway za izlaz na internet na navedenoj adresi


sad kad si konfigurirao mrezu prelazis na aktiviranje wireless dijela:

1. iwconfig wlan0 essid mojAP
time se spajas na zeljeni AP gdje je "mojAP" njegov essid, prije toga mozes provjeriti da li imas signala sa:
iwlist wlan0 scan
naravno kao i prije, svugdje "wlan0" zamijeni sa potrebnim ako je relevantno...
2. iwconfig wlan0 enc xxxxxxxxxxxx....................
to ti je ako je ukljucena wep enkripcija na AP-u, ako nije samo preskoci
sada provjeri jesi li spojen sa
iwconfig wlan0
ako vidis mac adresu od AP-a onda jesi, ako su umjesto nje sve nule onda nisi....
mrezu testiras sa
ping 192.168.1.1 (ili sto vec drugo)

a mac adresu svoje kartice mozes mijenjat sa:
ifconfig wlan0 hw ether xx-xx-xx-xx-xx-xx

Eto, to ti je najosnovnije...

Pozdrav!
[ FlashMaster @ 10.01.2005. 09:53 ] @

E covece svaka ti cast.Odusevljen sam detaljnim obrazlozenjem.
Uspeo sam da konfigurisem mrezu i za to ti hvala.
Posto ne ide sve bas uvek kako treba,pitacu i ovo:
Kada konfigurisem sve parametre i proverim sa ifconfig wlan0, u polju gde pise essid stoji prazno,a mode stoji auto.Ono mode me koci.Mreza na koju se konektujem ne podrzava auto mode nego sve parametre treba uneti rucno.Kada ubacujem svoju IP adresu i default gateway,sve bude prihvaceno ali posle kada izlistam konfiguraciju opet mi je podeseno na auto.Probao sam i iconfig wlan0 mode Managed,ali opet se pojavljuje auto.A mac adresa access pointa je FF:FF:FF:FF:FF:FF.Kako da rucno unesem sve te parametre ukljucujuci i mac od AP-a.
[ IvanZD @ 10.01.2005. 13:19 ] @
Prije nego probam napamet govoriti gdje je problem (jer ovako jos ne znam sa sigurnoscu). zamolio bih da probas obratiti paznju na naredbe:

ifconfig wlan0
iwconfig wlan0

razlikuju se u jednom slovu; dakle, kad stimas essid i ostale wireless parametre, onda pises iwconfig a ne ifconfig. Mozda si radio i dobro, al provjeri jos jednom.

iwconfig wlan0 mode managed

daje managed (infrastructure) mod kartici, ali probaj managed pisati malim slovima ako ne prolazi Managed. Nije vazno nastimati kanal i ostale wireless parametre, jer se kartica sama prilagodi nakon

iwconfig wlan0 essid nekiSSID

onome sto cuje u eteru pod tim ssid-om. Bar mislim da je tako.. ako nije lako nastimas kanal:

iwconfig wlan0 channel x

Forsiranje kartice na odredjeni mac AP-a radis ovako:

iwconfig wlan0 ap xx-xx-xx-xx-xx-xx


Eto, probaj pa se javi sa rezultatima, ako ne ide da dalje vidimo gdje steka!
[ FlashMaster @ 10.01.2005. 23:20 ] @

Pozdrav Ivane!
Prvo hvala na pomoci koja mi je stvarno dobro dosla.Uradio sam sve kao iz gore navedenog i desava se da sve parametre imam ali i dalje ne vidim adresu od AP-a(i dalje su ona slova FF:FF ...) i nikako ne mogu da ubacim opciju "Managed".Uvek ostaje opcija "auto",sem kada ubacim opciju "iwconfig wlan0 mode Ad-Hoc",nju mi prihvati i ispise adresu AP-a ali kada pingujem neku adresu,nista se ne desava.
Ne znam sta jos da probam.Ako imas jos neku ideju,da probamo.
Samo mi jos kazi kako da podesim Konqueror browser da koristi ovu konekciju za internet.
Muci me i to sto u XP-u mogu uneti i workgroup(ime mreze) i computer name a u linux-u to ne znam.
[ IvanZD @ 11.01.2005. 06:20 ] @
OK, kad stavis u ad-hoc onda bi i na pustom otoku tako pisala mac adresa.. to je sve u redu. Pretpostavljam da se sa windowsima spojis? Jer ako nije tako onda mi smrdi na los signal, sto kaze:

iwlist wlan0 scan

za tvoj AP?

Zatim, ne znam kako dodje na Knoppixu, ali trebao bi pogledati u logove, vjerojatno bi tamo nasao nesto korisno ispisano, i to u /var/log/syslog, /var/log/messages ili /var/log/dmesg. Mozda cak i u nekom drugom fileu, ovdje bi poznavatelji Knoppix-a mogli tocnije znati. Tamo ce ti biti ispisane poruke sto se dogadja sa karticom. Kad ih nadjes biti ce ti vjerujem jednostavno odgonetnuti gdje je problem, jer su dosta citke (jasno, ako znas engleski).

Imam jos pitanja:

Da li se mozes spojiti na neki drugi AP?
Sto ti pise kad ukucas "iwconfig wlan0" iza ESSID: ?
Ako stavis karticu rucno na neki drugi kanal, nakon "iwconfig wlan0 essid tvojAP" da li se ona sama prebaci na kanal AP-a ili ostane na prethodnom kanalu?

Pokusaj jos na kraju podesiti sve ove parametre pa restartati karticu sa

ifconfig wlan0 down
ifconfig wlan0 up

i onda tuci

iwconfig wlan0 i cekati hoce li se spojiti (ako je los signal nece bas u sekundi odma.. sacekaj malo).

Konqueror ce koristiti ono sto stavis kao default gateway, tako da tu ne treba nista podesavati (osim ako ne zelis podesiti proxy - setting - configure konquereor - proxy). Workgroup i ime kompjutera se koriste u SMB protokolu i specificni su za windows (barem na klijentskim kompjuterima) - drugim rijecima, to linux ne koristi..

Eto, igraj se pa javi rezultate.. :-)
[ FlashMaster @ 11.01.2005. 10:36 ] @
Pozdrav Ivane.
Probao sam sve sto si rekao i dalje nista.
Evo ti pa vidi sta ne valja.

root@tyyp0{knoppix}#iwconfig wlan0

wlan0 IEEE 802.11b ESSID:"Verat AP1"
Mode:Auto Frequency:2.412GHz Acces Point:FF:FF:FF:FF:FF:FF
Bit Rate:11 Mb/s Tx Power:20 dBm Sensivity=-100 dBm
RTS three:2347 B Fragment thr:2346 B
Encryption key:off
Power managment: off
Link Quality:99/100 Signal level: -79 Noise level: -256 dBm
Rx invalid nwid:0 Rx ivalid crypt:0 Rx invalid frag:0
Tx excessive retries:92 Invalid misc:2788 Missed beacon:0

root@tyyp0{knoppix}#ifconfig wlan0

wlan0 Link encap:Ethernet HWaddr 00:0D:82:35:6C:1B
Inet addr:192.168.1.7 Bcast:192.168.1.255 mask:255.255.255.0
UP BROADCAST RUNNING MULTICAST MTU:1500 Metric:1
RX Packets:0 errors:0 dropped:0 overruns:0 frame:0
TX Packets:0 errors:0 dropped:0 overruns:0 carrier:0
collisions:0 txqueuelen:1000
RX bytes:0(0.0b) TX bytes:0(0.0b)
Interrupt:16 Memory:ea000000-ea001fff


root@tyyp0{knoppix}#iwlist wlan0 scan

wlan0 Scan completed:
Cell 01-Address 00:03:9E:21:CE:E3
ESSID:"Verat AP1"
Protocol:IEEE 802.11b
Mode:Managed
Frequency:2.412 GHz
Quality:0/100 Signal level: -79 Noise level: -256
Encryption key:off
Bit Rate:1 Mb/s
Bit Rate:2 MB/s
Bit Rate:5.5 Mb/s
Bit Rate: 11 Mb/s

Eto to je sve,pa ti sad vidi.Inace u windowsu mi mreza i internet rade.Da kazem jos da je driver windows-ov i instaliran je ndiswrapper-om.
Kazi mi jos sta je to NWID i Nameserver.

Apelovao bih i na druge koji citaju ovu temu da ako znaju pomognu.
[ IvanZD @ 11.01.2005. 11:34 ] @
Mislim da tu lezi problem:

Invalid misc:2788

to su greske u wireless komunikaciji izmedju kartice i AP-a, a ne spadaju u nijednu drugu izlistanu "invalid" kategoriju. E sad, sto ih uzrokuje, tesko je reci, najvjerojatnije problem sa driverom. To je Knoppix instaliran na hard disk ili radis sa CD-a? Jer u biti, tebi je kartica na pravom kanalu i radi djelomicno ok, ali se izgleda ne moze dogovoriti sa AP-om o "suradnji" :-)

Bojim se da ces morati pretraziti logove koje sam spomenuo u potrazi za problemom. Mozes slobodno uploadati negdje ona tri fajla pa cu ih pogledati veceras kad uhvatim vremena. Jer generalno radis sve u redu, najvjerojatnije je problem u driveru, ne vidim sto bi drugo moglo biti.

Bilo bi zgodno kad bi se mogao pokusati spojiti na neki drugi AP radi testa...

NWID je neki Network ID, i nisam to nikad koristio.. Nameserver je DNS server (kompjuter koji pretvara npr. www.google.com u 66.102.11.99 i obratno, dakle domenu u ip adresu)....
[ FlashMaster @ 11.01.2005. 12:08 ] @
Probao sam izlistati logove,ali mi izbacuje "permission denied"(ulogovan sam kao root).
Linux mi je live(sa cd-a).
Probacu ovih dana da nabavim drugi linux,pa se cujemo.

Pozdrav.
[ IvanZD @ 12.01.2005. 11:31 ] @
Pogledao sam taj Knoppix (doduse 3.7), i ja uredno vidim navedene fajlove, s tim da se nalaze na lokaciji /ramdisk/var/log.

Medjutim, syslog, messages i dmesg su prazni, iz razloga sto kod startupa nije pokenut po defaultu syslogd. Zato lijepo ukucas kao root syslogd i time startas logiranje u te fajlove, onda probas spajanje na AP i procitas sto je zabiljezeno.

Zasto ti javlja permission denied, ne znam, jer meni to ne javlja. Pretpostavljam ipak da to radis kroz Konqueror ili neki drugi graficki browser, pa ti se zbog toga to dogadja (jer ga pokreces kao user!). Umjesto toga, stisni Ctrl-Alt-F2, cime ces skoknuti u konzolu i odmah biti logiran kao root... tamo ukucaj:

mc

dobiti ces Midnight Commander, slican Norton Commanderu, te odbrowsaj do /ramdisk/var/log i pronadji ova 3 fajla, te procitaj sa F3 sto ima u njima... ili jos bolje, kopiraj ih na hard i uploadaj na web pa cu ih ja pogledat.

Aj.. enjoy!

P.S. eh da.. iz konzole se vracas u GUI sa Ctrl-Alt-F5
[ FlashMaster @ 13.01.2005. 08:31 ] @

Evo upravo skidam sa NET-a knoppix 3.7.Kada ga skinem,probacu sve ispocetka,pa se onda cujemo.
Pozdrav.
[ FlashMaster @ 15.01.2005. 18:58 ] @

Pozdrav Ivane.
Skinuo sam sa net-a knoppix 3.7,ponovio postupak i opet isto.Cak sam i drivere promenio i nista.Karticu vidim,mrezu vidim ali nista.

Sta da radim da bih se konektovao?
[ IvanZD @ 15.01.2005. 23:25 ] @
Nema druge, nego dva posta iznad sam ti napisao kako da pokrenes logiranje sysloga i nakaci fajlove ili napravi copy/paste njihovih sadrzaja koje time dobijes pa cemo vidit. Jednostavno, drugacije zasad ne mogu nista reci. Problem je u tome sto ovako ne mozemo znati gdje je zapelo, a kad vidimo logove onda cemo biti barem malo pametniji..

Ako zapne s logovima javi, al po navedenom postupku mora raditi (meni radi a isti je CD).
[ FlashMaster @ 16.01.2005. 15:52 ] @

Pregledao sam gore navedene logove,i svi su prazni.(kucao sam komandu syslogd kao root).
Primetio sam u windowsu da je u polje DNS SERVER u control panel/network/tcp-ip settings, ukucana ip adresa kao i u default gateway(znaci ista).

Kako u knoppix-u da unesem DNS SERVER?

Da probam jos i to,pa ako ni to ne uspe onda ne znam sta cu.

Da li je moguce da kada promenim MAC adresu kartice,linux je u stvari ne promeni skroz pa server dobija stvarnu MAC adresu adaptera?Gde linux skladisti(upisuje) podatke o MAC adresi?
[ IvanZD @ 16.01.2005. 21:24 ] @
Citat:
FlashMaster: Pregledao sam gore navedene logove,i svi su prazni.(kucao sam komandu syslogd kao root).


Da li si nakon sto si upalio syslogd, pokusao spajanje na AP? Uf, ne znam stvarno.. meni ih je knoppix poceo punit kad sam bio upalio syslogd... stvarno nemam ideje vise.

Citat:
FlashMasterPrimetio sam u windowsu da je u polje DNS SERVER u control panel/network/tcp-ip settings, ukucana ip adresa kao i u default gateway(znaci ista).

Kako u knoppix-u da unesem DNS SERVER?

Da probam jos i to,pa ako ni to ne uspe onda ne znam sta cu.


Ides u /etc/resolv.conf i tamo ukucas u tom fajlu liniju

nameserver 192.168.1.1

naravno, IP ide koji vec trebas. Sejvas file i to je to. S tim da to sigurno nece pomoci da se rijesi problem.

Citat:
FlashMasterDa li je moguce da kada promenim MAC adresu kartice,linux je u stvari ne promeni skroz pa server dobija stvarnu MAC adresu adaptera?Gde linux skladisti(upisuje) podatke o MAC adresi?


A ukucaj ifconfig wlan0 pa ces viditi tamo koja je aktualna.. Ne znam, sve je moguce.. iako ne vjerujem da ti u ifconfig pise jedna mac adresa a da van ides sa drugom... no kazem, sve je moguce. Imaj na umu da ta promijenjena adresa traje dok ne spustis ili restartas interface.. onda se vraca defaultna (bar koliko sam ja vidio kod sebe na testiranjima - DWL 520+).

Evo ovako ces biti 100% siguran koja adresa ti ide van... otvori jednu konzolu i u nju ukucaj:

tcpdump -e -i wlan0

u drugoj konzoli pokusaj spajanje na AP.. ili bilo sto drugo da napravis malo prometa... i prati sto se dogadja na ekranu u prvoj konzoli gdje radi tcpdump.. viditi ces mac adresu...
[ FlashMaster @ 17.01.2005. 17:25 ] @

Pokusao sam sve i ne ide.Cak sam instalirao knoppix na HDD i nista.Najverovatnije je do drajvera.
Nabavio sam i linux drajver, ali ne znam da ga instaliram.Uploadovacu ti ga pa ako mozes probaj da ga instaliras pa mi objasni kako da ga instaliram.
Unapred hvala.
[ anrxc @ 17.01.2005. 18:04 ] @
Posjedujem karticu sa istim chipsetom
http://sourceforge.net/projects/rt2400
Sa ovim driverom kartica je radila u pitanju minuta, driver dolazi za posebnim GUI alatom za podesvanje wireless interfacea.

kad si lijen pogledati doc dir evo ovako.
napomena: Obavezno je imati kernel sources
prvo spusti wlan0 interface i makni sve module sto je knoppix digao za karticu
ifconfig wlan0 down
lsmod
rmmod modul

skini driver otpakiraj, recimo u /usr/local/src
cd /usr/local/src/rt2400-1.2.1/Module/
make
make install

Driver je spreman.

sljedece da kompajliramo utility
cd /usr/local/src/rt2400-1.2.1/Utility/
./configure
make

Utility je spreman.
Sada digni wireless interface sa
ifconfig ra0 up (obrati paznju na ra0)

I tada pokreni onaj utility sto smo kompajlirali ranije, i podesi sve parametre mreze.
cd /usr/local/src/rt2400-1.2.1/Utility/
./RaConfig

[Ovu poruku je menjao anrxc dana 18.01.2005. u 14:46 GMT+1]
[ IvanZD @ 17.01.2005. 20:14 ] @
Eto, probaj to, ja nemam tu karticu pa i da instaliram driver ne mogu provjeriti da li je OK. 99% je do drivera, pa ce ti s ovim najvjerojatnije radit.. javi rezultat
[ FlashMaster @ 17.01.2005. 21:44 ] @
E, lepo si ti to napisao, ali opet ne radi.
Otpakovao sam arhivu u usr/local/src/rt2400-1.2.1/module , i kada pokrenem komandu make , napise mi gresku tipa "no rule to make".
U cemu je fora.
Citat:
anrxc: Posjedujem karticu sa istim chipsetom
http://sourceforge.net/projects/rt2400
Sa ovim driverom kartica je radila u pitanju minuta, driver dolazi za posebnim GUI alatom za podesvanje wireless interfacea.

kad si lijen pogledati doc dir evo ovako.
napomena: Obavezno je imati kernel sources


Sta je kernel source?Pojasni mi malo.
[ anrxc @ 18.01.2005. 13:50 ] @
Citat:
FlashMaster:"no rule to make".

Kopiraj kompletnu poruku

Citat:
FlashMaster: Sta je kernel source?Pojasni mi malo.

Source kernela koji upravo vrtis, obicno smjesten u /usr/src/linux
[ FlashMaster @ 18.01.2005. 16:36 ] @

Evo gresaka koje izbacuje:


Kada pokrenem knoppix sa kernelom 2.6.9:

root@box:/usr/local/src/rt2400-1.2.1/Module#make
make:***/lib/modules/2.6.9/build:No such file or directory.Stop.
rt2400.ko failed to build
make:***{module} Error 1


root@box:/usr/local/src/rt2400-1.2.1/module# make install
install rt2400.ko to /lib/modules/2.6.9/kernel/drivers/net/wireless
install -m 644 -o 0 -g 0 -d /lib/modules/2.6.9/kernel/drivers/net/wireless
install -m 644 -o 0 -g 0 rt2400.ko /lib/modules/2.6.9/kernel/drivers/net/wireless
s
install:cannot stat "rt2400.ko":No such file or directory
make:***{install} Error 1


root@box:/usr/local/src/rt2400-1.2.1/Utility#./configure
bash:./configure:No such file or directory



Kada pokrenem knoppix sa kernelom 2.4.27:


root@box:/usr/local/src/rt2400-1.2.1/Modules#make
makefile:108 /lib/modules/2.4.27/build/rules.make:No suchfile or directory
make:*** No rule to make target "/lib/modules/2.4.27/build/rules.make.Stop.


tako i za Utility


Pa sad vidi sta je u pitanju.


[ anrxc @ 18.01.2005. 16:52 ] @
Pa jesi li bio u /lib/modules/2.6.9 , postoji li taj direktorij?
Inace /lib/modules/2.6.9/build je symlink na /usr/src/linux-2.6.9 , pa posto nije ti to ucini.
Dakle linkaj taj direktorij "build" na /usr/src/linux-2.6.9

Posto ja knoppix nisam koristio ama bas nikada, a samo radi tebe nemam neku motivaciju da idem proucavati njihovu dokumentaciju... ono sam pogledaj.
Pojma nemam kako knoppix funkcionira, gdje su mu moduli, gdje source, a gdje headeri kernela.
[ FlashMaster @ 18.01.2005. 18:19 ] @
Sta je "symlink" i sta tacno da radim?

Svi ti direktorijumi i pod direktorijumi postoje.

Evo deo install fajla pa mi ga objasni.

1. Ensure that you have your current kernel sources expanded in the default
directory (i.e. /usr/src/linux-2.x.x). We also recommend that the sources
you have here are the ones you used to build your current running kernel.

2. Check that you have the Wireless Extensions built into your running
kernel from the sources above. This option can be found in 'make menuconfig'
under Network Device Support->Wireless LAN->Wireless LAN (non-hamradio).

3. Ensure you have a symlink from /lib/modules/2.x.x/build to that kernel
source directory (i.e. symlink from /lib/modules/2.x.x/build ->
/usr/src/linux-2.x.x)
[ FlashMaster @ 20.01.2005. 17:43 ] @

E ljudi ovako stoje stvari:
Ubacio sam kernel source u folder usr/src/linux-2.6.9 i to mi je pomoglo da instaliram modul(drajver).Sada karticu vidim kao ra0.Medjutim onaj utility iz foldera "Utility" ne mogu nikako.Ukucam komandu ./configure, a ono mi izbaci "no such file or directory".
ANRXC, pomagaj.Ti si ovo instalirao.Bez toga utility-ja verovatno ne mogu podesiti karticu da radi pravilno.

Da kazem jos da uopste ne mogu skenirati mrezu komandom iwlist ra0 scan.Dobijem odgovor da kartica ne podrzava skeniranje.

POMAGAJTE!
[ anrxc @ 20.01.2005. 18:12 ] @
veliko C
./Configure
[ FlashMaster @ 20.01.2005. 19:05 ] @

E svaka cast.Tu je bila caka.
Kucao sam veliko C i dobio ovo:

- - - - - - - -Configure Ralink RT2400 Configuration Utility for Compile---------

We recomended you to use new version qt-x11-free-3.1.1 or later
Otherwise make could be failed
QT directory:{}:



Sta to znaci i sta dalje da radim?
[ FlashMaster @ 21.01.2005. 12:40 ] @

E ljudi konacno sam resio problem.
Instalirao sam ovaj drajver i dosao do zakljucka da mi Access Point ne dozvoljava pristup iz linuxa.

Posto sam menjao MAC adresu na onu koju dozvoljava komandom

ifconfig ra0 hw ether xx:xx:xx:xx:xx:xx

Linux mi pokazuje da je adresa karte promenjena,ali izgleda zadrzava onu originalnu i salje je na mrezu.

Moze li se sta uraditi po tom pitanju?

Ako ne moze,veoma se zahvaljujem tebi Ivane i tebi ANRXC na gubljenju vremena sa mnom i na odgovorima koji su mi pomogli da dosta naucim o Linux-u i wireless konfiguraciji istog.
Pozdrav.
[ IvanZD @ 21.01.2005. 15:02 ] @
Iako mi zvuči malo nevjerojatno, ipak vjerujem da postoji i takva mogućost. Već sam napisao kako ćeš biti siguran koja mac adresa ide van...:

tcpdump -e -i ra0

pa osluškuj što se događa.. ili ćeš u prometu vidjeti staru mac adresu ili promijenjenu... tada ćeš znati na čemu si i što dalje.
[ FlashMaster @ 21.01.2005. 19:03 ] @

Probao sam tcpdump i u pravu si , u eteru je nova MAC adresa.
Vec sam se umorio od podesavanja.Sada stvarno ne znam sta je.
Mozda AP ne prihvata linux?
[ reper @ 21.01.2005. 19:59 ] @
Isti problem i ovde samo sto ja koristim SuSE 9.1 Personal sa instaliranim svim datotekama i libovima koji su poterbni za kompajliranje.... Isto kartica moze da uradi scan,.... itd ali ne moze da se zakaci na AP a sa windowza moze... I mene interesuje sa moze biti problem?
[ IvanZD @ 21.01.2005. 23:54 ] @
Pa imate li wep ili neku drugu enkripciju?
[ FlashMaster @ 22.01.2005. 05:35 ] @
Kod mene nema wep enkripcije.Access Point filtrira MAC adrese,i to je jedina pristupna caka.U windowsu sve radi ali u linux-u ne.Da mozda kojim slucajem moja masina i AP ne mogu da se dogovore zbog neke razlike u protokolima?

I mogu li komandu ifconfig (u ovom slucaju ifconfig wlan0 hw ether xx:xx:xx:xx:xx:xx) nekako ustimati da se izvrsi pre inicijalizovanja mrezne karte,znaci pri botovanju knoppix-a?
[ IvanZD @ 22.01.2005. 10:16 ] @
Na prvi dio ne bi znao odgovoriti (bar ne potvrdno - dakle iskreno ne znam u čemu je problem; trebalo bi probati s nekim drugim AP-om da se vidi je li baš do toga ili se kartica ne može na nijedan spojit), a na drugi je lako... isto je odgovor negativan. Dok nisu učitani moduli (driveri), ne možeš koristiti komandu ifconfig ra0... jer će ti reći da interface ne postoji. Nakon što ih hotplug učita, onda možeš.. staviš u file rc.local liniju ifconfig ra0 hw ether... i to je to.. No, ako je live CD ne znam onda...
[ age @ 22.01.2005. 10:56 ] @
Kao prvo resetuj ap na magicno dugme (imao sam slican problem ali drugi ap )
Otvori browse i idi na default ip (np 192.168.0.1 ili 192.168.0.100 )
Mora da se nakaci ...
Proveri kablove jos jednom
sto se tice MAC adrese to nema nikakve veze sa tvojom mreznom ( ima male )
toje mac adresa za spolja tj druge ap ili clijente wireless-a

Proveri podesavanja mrezne kartice
ip mrezne mora da ti bude slican bar dok podesavas ap tipa
na AP je 192.168.0.1 tvoj ip na mreznoj mora biti 192.168.0.2 do 192.168.0.253
moze i neki drugi ip na mreznoj ali masku moras da promenis pr..
Na ap je mask 255.255.255.0 a na mreznoj stavi 255.255.0.0 ili 255.0.0.0
e kada pristupis ap i konfigurises ga onda podesi mreznu po parametrima koje si
dobio od provajdera itd .

Samo jedna napomena na AP u vecini slucajeva netreba da menjas ip mozes ako hoces parametre koje dobije recimo 64 bit kodiranje uneses key , np. kanaj je 6 itd
ip koji ti da provajder je ap za mreznu karticu ako jiksni ip itd.

Nadam se daceti pomoci
[ IvanZD @ 22.01.2005. 12:55 ] @
Ma kako da drka po AP-u kad mu je to AP od ISP providera? Bar sam tako shvatio...

Iskreno ja nemam pojma u čemu je problem.. nisam nikad naišao na takav problem, niti vidio taj ralink chipset..
[ FlashMaster @ 22.01.2005. 14:49 ] @

Lepo ovaj meni napisa.Kada bih ja mogao do AP-a,resio bih ja stvar.
Sto se tice onog fajla rc.local ,njega sam trazio u /etc/sysconfig/net-scripts i nisam ga nasao.Nasao sam rc.root , rc0.d , rc1.d itd.Za to upisivanje komande ifconfig su mi i na drugom forumu rekli, ali ja nisam mogao naci taj fajl.
[ VinDiesel @ 27.01.2005. 15:36 ] @
/etc/rc.d/rc.local?
[ IvanZD @ 30.01.2005. 15:06 ] @
Ne postoji to na Knoppixu. Ekvivalent ne znam.
[ FlashMaster @ 30.01.2005. 19:36 ] @
U pravu si Ivane.U knoppix-u nema tih fajlova.

Ali primetio sam da ova moja kartica,jako slabo radi.Naj verovatnije cu je promeniti i probati sa D-Linkom.Tu karticu vecina linux distribucija podrzava.
[ IvanZD @ 03.02.2005. 10:55 ] @
Ono što ti ja mogu preporučiti iz vlastitog iskustva je slijedeće:

- kartice sa Prism chipsetom, rade najbolje od svih i potpuno su podržane u kernelu. Mane - skupe su i teško nabaljive (bar u ovom dijelu kugle zemaljske :-) ) Slične njima su i Orinoco kartice koje koriste nešto prerađen Prism chipset, i jedne su od najboljih (i najskupljih).

- kartice sa acx100 chipsetom, osrednje kvalitete, ali vrlo jeftine, i postoji fenomenalan driver za linux ( http://lisas.de/~andi/acx100/ ). Na nekim siteovima su dosta popljuvane, ali moje je iskustvo drugačije, barem kad je riječ o popularnoj D-link 520+. Radi dosta dobro u lošim uvjetima.

- kartice sa atheros chipsetom (g standard), dobar chip, ali nažalost nedorađen driver. Može se nabaviti sa http://madwifi.otaku42.de/ . Problem je u tome što masu stvari ne radi (txpower, sensitivity, soft retry, pa čak ni ad-hoc), što je čini dosta problematičnom u slučaju lošeg signala. Kod dobrih signala - sve preporuke za G standard. Popularan model je D-link g520 (bez oznake +, ovaj s + je acx111 - radi jako loše).

Ostale chipove nisam probao i zato ne mogu ništa reći o njima. Podatke o tome koji se chip nalazi u kojoj kartici možeš pronaći tu: http://www.linux-wlan.org/docs/wlan_adapters.html.gz
[ reper @ 03.02.2005. 11:42 ] @
Meni je radilo!.... sa ovim driverima .... sledeca konfiguracija:
1. odes u konzolu (terminal) i ukucas su, time postajes root,
2. ifconfig ra0 up
(ako je kartica postavljena kao wlan0, ako je nekako drugo (eth0, eth1, ili neki stoti alias, kucas njega umjesto wlan0), time aktiviras mrezu
3. ifconfig ra0 192.168.1.162 netmask 255.255.x.x (negde je 255.255.255.0 a negde 255.255.0.0
time postavljas IP i mask za karticu (naravno, brojeve i alias kartice zamijeni svojima...)
4. route add default gw 192.168.x.1 (ip adresa AP-e)
time kazes stroju da mu je gateway za izlaz na internet na navedenoj adresi


sad kad si konfigurirao mrezu prelazis na aktiviranje wireless dijela:

1. iwconfig ra0 essid mojAP
2. dhcpcd ra0
I unesi iwconfig ra0 i vidi dal ti radi...
Trebalo bi i kada uneses ifconfig ra0 da ti vidi karticu

Zakljucak: Ima neki bag tako da se od DHCP-a ne moze dobiti IP a sve ostalo moze....
Nadam se da sam pomogo!