[ srx @ 08.01.2005. 17:20 ] @
Ja imam jedan vlo čudan problem, posedujem Maxtor čvrsi disk, koji je od prvog dana kada sam ga kupio (pre dve godine otprilike) bio malo bučniji, ali je dobro radio. Ali pre par meseci je po mom mišljenju (odoka) usporio a u poslednjih par dana još više. Takođe se ponekda, naprimer kad nepalim kompjuter 2 dana pa treći upalim, čuje (opet ponekad) klik (Quum). Malo sam naravno pre postavljanja ovog poruke google-ovo i pronašao nešto kao head crash. Tamo su postojali neki zvuci ali nijedan neodgovara mom. Takođe koliko sam ja shvatio posle toga disk prestaje da radi (u pitanju su sati), što u mom slučaju nije slučaj. Takođe sam skinuo powermax.exe i tamo uradio
Installation Confirmation Test:
Basic Quick (90 Second) Test:
Advanced Test (Full Read Scan):
i sva tri sam prošao (Passed), postoje još i
Burn In Test:
Low Level Format, Quick or Full Test:
Ova dva još nisam radio, ali ako treba uradiću i njih. Imam par dana fore posle toga mi treba kompjuter da radim za faks. Pa se bojim da mi neotkaže u najgorem trenutku. Trenutno imam XP i Linux a taj klik se češće čuje kad palim Win XP nego Linux, kad se čuje klik treba mu više vremena nego uobičajeno. Takođe sam pronšao sledeću komandu skojom dobijam sledeće rezultate (ako to nešto znači?)
hdparm -tT /dev/hda

/dev/hda:
Timing buffer-cache reads: 504 MB in 2.01 seconds = 250.75 MB/sec
Timing buffered disk reads: 8 MB in 3.45 seconds = 2.32 MB/sec

Kao što rekoh za par dana će mi trebati komp, tako da imam mogućnost da reinstaliram Win XP (ili već nešto drugo). Takođe me zanima da li je ovom čvrstom disku istekao vek trjanja? Da li je u pitanju taj head crash? Ako jeste molim vas recete da znam šta da radim.

Unapred hvala.
[ srx @ 08.01.2005. 18:14 ] @
Ok izvinjavm se nisam zano da postoji i taj forum.
[ lancia88 @ 08.01.2005. 18:40 ] @
Pozdrav,
nema potrebe za izvinjavanjem, nista strasno, resivo kao sto vidis
[ PhiberOptik @ 08.01.2005. 19:50 ] @
Pa ne znam da li je pred krajem... ali probaj da nadjesh maxtor accousting manager
sa kojim mozhesh da utishash hdd [kao cuva mu mehaniku...povecava vek trajanja...].Koliko je sve to tachno ne znam.
Ja imam isto maxtora 80GB.. i na pochetku je takodje bio buchan, a sada kao da ni ne radi [jedva da se chuje].
[ srx @ 08.01.2005. 20:23 ] @
Da, ali me plaši taj kilk koji se čuje koji je poprilično glasan (kao da se nešto slomi unutra) i to što mi se čini da je usporio.
[ JOJO847 @ 09.01.2005. 08:31 ] @
PhiberOptik jesi možda mjenjao napajanje u međuvremenu?
[ srx @ 09.01.2005. 09:54 ] @
Nisam menjao napajanje, ali ako nešto zbači skoro sam kupio Asus CDRW jer moj stari LG nečita više nijedan CD. Tako da je sada situacija ovakva
Primary Master Maxtor ...
Primary Slave LG CD ROM
Sec Master
Sec Slave Asus CDRW

Misliš li da je to u pitanju? Da li možda trebao da izbacim LG? Napajanje je od 230 W da li je to možda u pitanju?
[ srx @ 09.01.2005. 14:39 ] @
Da, se dopunim
Na ovom forumu sam pronašao da treba provriti napon, pošto ja imam Asus-ovu ploču instalirao sam asus pc probe i proverio napon priliko kopiranja sa CD ROM-ova. I dobio sledeće
12,159 V (prekopiranja) 12,099 V (tokom kopiranja)
5,08 V (ostaje konstantno)
3.53 V (ostaje konstantno)
Vcore 1.52 V (ostaje konstantno)
Još uvek nisam pronašao odgovor da li je 230 W dovoljno za moju konfiguraciju?
Još uvek me brine KLIK, da li to ima veze sa ovim??

Please help
[ JOJO847 @ 10.01.2005. 21:53 ] @
Citat:
Još uvek nisam pronašao odgovor da li je 230 W dovoljno za moju konfiguraciju?

a konfiguracija je....
a napajanje je.... (proizvođač)

recimo ja ti imam 230W JNC( kad kažeš JNC moraš odma pljunut : ) ) i još gurka sa celeronom na 850MHz i 256 MB ram-a i maxtorom 80GB koji redovito škljoca od dana kupnje ( već godinu dana) i super super radi.
[ srx @ 10.01.2005. 23:33 ] @
Konfiguracija je:
Celeron 1 GHz
512 MB SDRAM
Maxtor 60 GB (Primary Master)
LG 52x (Primary Slave)
Asus CD-RW 52x32x52 (Sec slave)
Asus MB
GF 2 MX 440
Ništa preterano
Napajanje je
JNC Computer Corp
Switching Power Supply
Model: LC 235 ATX
Input 115/230 V , 6/4 A
60/50 Hz
Output 235 W
Da li je to napajanje dovoljno?

Citat:
maxtorom 80GB koji redovito škljoca od dana kupnje ( već godinu dana) i super super radi.

Kod mene taj škljoc više liči na klik (stvar ličnog utiska pretpostavljam). Da li je napajanje tome uzrok?

Thanks a lot
[ JOJO847 @ 11.01.2005. 07:34 ] @
Najbolje bi bilo kad bi mogao probati sa drugim, jačim. boljim napajanjem. Recimo ako ti frend ima za posudit na dva - tri sata rada čisto da se vidi
[ srx @ 12.01.2005. 11:59 ] @
Da mislim da je napajanje definitivno u pitanju. Skinuo "razmontirao" sam jedan CDROM (LG) i prepovezao uredjaje tako da sada imamo ovakvu situaciju
Primary Master Maxtor ...
Primary Slave Asus 52x32x52
I činimi se da mi je hard disk malo "živnuo" ma koliko to glupo zvučalo.
Citat:
Najbolje bi bilo kad bi mogao probati sa drugim, jačim. boljim napajanjem. Recimo ako ti frend ima za posudit na dva - tri sata rada čisto da se vidi


Da ovo je samo privremeno rešenje, dok neprodje ispitni rok posle toga definitivno ide u servis.
Hvala na pomoći.

PS neverujte Asus PC Probe barem što se tiče monitoringa napona kod mene je pokazivao
Citat:
Na ovom forumu sam pronašao da treba proveriti napon, pošto ja imam Asus-ovu ploču instalirao sam asus pc probe i proverio napon prilikom kopiranja sa CD ROM-ova. I dobio sledeće
12,159 V (prekopiranja) 12,099 V (tokom kopiranja)
5,08 V (ostaje konstantno)
3.53 V (ostaje konstantno)
Vcore 1.52 V (ostaje konstantno)

Ali kada sam prepovezao uredjaje (CDROM-ove) na gore opisan način mslim da su se stvari malo popravile (više mu netreba pola sata da podigne Win XP, sada je to nekih 10 min. A ranije je bilo manje od minute)
[ pctel @ 12.01.2005. 15:17 ] @
Citat:
Output 235 W
Da li je to napajanje dovoljno?

Nije dovoljno, kao sto i sam vidis, sa jednim CD uredjajem nekako i moze, ali sa dva imas srece sto nesto nije crklo (obicno Maxtor).
[ djordje @ 12.01.2005. 16:10 ] @
Posebno JNC koji kad uzmes u ruke i vidis koliko je lagan odmah znas da je jadno s*****