[ misa J. @ 08.01.2005. 19:29 ] @
Da li je neko imao iskustva sa pravljenjem strategija?
Poceo sam da pravim jednu i ne znam kako da nateram nekog vojnika da zaobidje prepreku,a ne da prodje kroz nju.Interesuje me tehnika kojom se to radi, ne code za neki program.
[ bkaradzic @ 08.01.2005. 20:32 ] @
http://www.policyalmanac.org/games/aStarTutorial.htm
[ masetrt @ 21.01.2005. 09:49 ] @
Kada savladas A* algoritam dolazis do drugog problema , a to je put ti je vec pronadjen vojnik se vec krece po njemu medjutim i druge jedinice se pomeraju na mapi tako da postoji mogucnost da dve jedinice se nadju na istom mestu u isto vreme (tj da dodje do kolizije izmedju njih). Takodje tu je i problem sirine jedinica , jer ne samo da tvoja jedinica treba da zaobidje neku prepreku vec treba da je zaobidje u punoj sirini (npr. da ne prolazi leva strana vozila kroz zid zgrade).
Prvi problem je relativno lako resiti tako sto ces napraviti rutinu za odlucivanje sta uraditi ako dodje do potencijalne kolizije (npr najprostije : jedinica A treba da se nadje na polozaju XYZ na kojem je vec neka druga jedinica B. Ukoliko B stoji ponovo nadji put od polozaja jedinice A do neke zgodne tacke na starom putu (koja je "iza" jedinice B) pa spoj nnovi i ostatak starog puta. A ukoliko se B krece sacekaj da prodje pa nastavi sa kretanjem. Ovakav nacin ima mnogo mana kao npr A ceka B da se skloni , a istovremeno B ceka A da se skloni , ali se i to moze lako resiti)
Drugi problem zahteva kompleksnije objasnjenje pa ako te zanima javi se na mail.

A da ova dva problema uopste nisu najveca koja mogu da ti se jave , ali su najcesca dva pocetna problema.