[ Gojko Vujovic @ 24.04.2002. 16:27 ] @
Ima li zainteresovanih programera ovde, ideja je da se napiše PORTABILAN reader
za ES forume koji bi podatke dobavljao preko XML backend-a koji sam već uradio,
a imao mogućnost offline čuvanja podataka radi kasnijeg offline čitanja.

Takođe, šaljite i predloge kako raditi ovo da bude portabilno po svim platformama.

Ko želi da vidi backend, molio bih da se javi na mail.

Pozdrav

[ alex @ 24.04.2002. 16:49 ] @
Sta ce ti reader? Zar nije jednostavnije da napravis backend sa news serverom, koji bi instalirao na ES masinu (sa autorizacijom kroz istu bazu korisnika kao i ES) i omogucio pracenje i ucestvovanje na ES forumima kroz najjobicniji news klijent?

News klijente imas na svim platformama. Backend za news je boza napraviti.

Poz, alex.
[ Ivan Dimkovic @ 24.04.2002. 17:02 ] @
Ja sam odavno predlagao NNTP server, na primer

news.elitesecurity.org

Kao sto Alex kaze - autorizacija bi se radila iz [es] baze, odakle bi se i vadile poruke...

Ovo je odlicna ideja jer korisnicima ne bi ogranicavali softver ili platformu - news servera ima mali milion.
[ Dragi Tata @ 24.04.2002. 17:02 ] @
Ideja je zanimljiva i moguće je realizovati. Međutim, rekao bih da je varijanta koju alex predlaže lakša i bolja. Ako misliš drugačije, kaži, pa da popričamo.
[ Ivan Dimkovic @ 24.04.2002. 17:04 ] @
Ja glasam za news server :)
[ Gojko Vujovic @ 24.04.2002. 17:58 ] @
To mi je i Dimković u privatnom razgovoru preporučivao.

Šta u tom slučaju raditi sa ubb kodom, kako prikazivati html a zabraniti postovanje u html-u, i slično?

Dakle, i ja sam za news server koji bi kao bazu koristio postojeću ESovu mysql
bazu, samo treba rešiti prikazivanje bannera, ubb kodova, linkova, boja i svega
ostalog. Ne vidim da je to moguće drugačije nego da se poruke skidaju sa servera
samo u html formatu, a pošto postovanje ne može sadržati html, da se i to ograniči
u serveru.

Valjda nisam bio konfuzan. Nešto mi ne ide da objasnim šta hoću danas
Ako je sve ovo moguće, onda ćemo to da radimo
[ Gojko Vujovic @ 24.04.2002. 18:07 ] @
Dakle pitanja:

Kako bi se rešio problem html-a i renderovanja ubb kodova iz postojećih es poruka?
Kako bi se sprečilo html postovanje?
[ anon676 @ 24.04.2002. 18:58 ] @
mislim da je 'popularnije' napisati par klijenata za citanje i kupljenje poruka sa es-a...
predlazem da se razvijaju za 2 platforme (win & lin)
u lin-u za pocetak textualno a gasnije i graficki (qt)
[ Dragi Tata @ 24.04.2002. 19:12 ] @
Ako ćemo da pravimo client program, nije problem da se napravi za više platformi. Prototip bismo mogli da odradimo u Javi, a posle da ga prebacimo u C++, gde bi OS-specifične stvari odradili preko neke biblioteke kao što je wxWindows. Samo, da vas upozorim na vreme:

1. To ne može da se odradi "očas posla". Trajalo bi nekoliko meseci, pod uslovom da ne odustanemo.

2. Ako bi radilo više programera, trebalo bi instalirati i održavati neki source control system, a i postaviće se pitanje upravljanja projektom, dokumentacije, itd

Sa druge strane, to bi bilo zanimljivo iskustvo i pružili bismo šansu članovima es-a da osete "pravi" projekat.

Uglavnom, ako je cilj samo da se brzo i efikasno omogući off-line pretraga es-a, glasam za news server (priznajem da ne znam kako bi se rešili problemi koje Gojko pominje); ako je cilj da članovi es-a zajedno naprave neki program, koji bi uz to imao i praktičnu vrednost, hajde da napravimo taj offline reader.
[ alex @ 24.04.2002. 19:24 ] @
Citat:
Gojko Vujovic:
Kako bi se rešio problem html-a i renderovanja ubb kodova iz postojećih es poruka?


Zasto je to problem - za sta bi u sustini i sluzio taj news backend nego da renderuje UBB kodove i prebacuje to u standardan text news format.

Recimo, ovaj tvoj citat moze da se prevede u standardni mail&news citat (quoted):

> Citat: Gojko Vujovic
> Kako bi se rešio problem html-a i renderovanja ubb kodova iz postojećih es poruka?

UBB kodovi se resavaju kao i sve ostalo.

Citat:

Kako bi se sprečilo html postovanje?


Sam news server podesis da ne prima HTML postovanje, nikakav problem.

Btw, ne vidim zasto je ova tema u C/C++ forumu, mozda je bolje da predje u Predloge i/ili neki skripting forum, jer ako ce se koristiti news server i backend, nema nikakve potrebe bilo sta pisati u C/C++ vec se sve to moze odraditi u Perl-u, Python-u pa cak i u PHP-u ;)

Poz, alex.
[ shiggy @ 24.04.2002. 19:56 ] @
Citat:
Dragi Tata:
Ako ćemo da pravimo client program, nije problem da se napravi za više platformi. Prototip bismo mogli da odradimo u Javi, a posle da ga prebacimo u C++, gde bi OS-specifične stvari odradili preko neke biblioteke kao što je wxWindows. Samo, da vas upozorim na vreme:

1. To ne može da se odradi "očas posla". Trajalo bi nekoliko meseci, pod uslovom da ne odustanemo.


pa ako se radi modularno (dobro organizovano) nije frka ako neko odustane lako ce se uklopti novi programer
Citat:

2. Ako bi radilo više programera, trebalo bi instalirati i održavati neki source control system, a i postaviće se pitanje upravljanja projektom, dokumentacije, itd

UML ?
Citat:

Sa druge strane, to bi bilo zanimljivo iskustvo i pružili bismo šansu članovima es-a da osete "pravi" projekat.

Pa to je STRAVA ja sam pri za takve stvari dodushe nisam preterano vichan programiranju cpp znam ali nisam radio nishta ozbiljnij od sebinarskog rada ...
Programiranje za lnix ne poznajem (dovoljno daobro) ali sam siguran da mogu da odradim fizikaliju (neke klase) koje bi ste vi vichniji programeri posle vrlo lako uklopili
Citat:

Uglavnom, ako je cilj samo da se brzo i efikasno omogući off-line pretraga es-a, glasam za news server (priznajem da ne znam kako bi se rešili problemi koje Gojko pominje); ako je cilj da članovi es-a zajedno naprave neki program, koji bi uz to imao i praktičnu vrednost, hajde da napravimo taj offline reader.

[/quote]

ajde ja sam se bash nalozio
[ random @ 24.04.2002. 21:03 ] @
Pa vidi, taj html bi bio onakav kakvim ga news backend načini, a korisnici bi postovali plain text. Te html poruke bi bile najjednostavnije moguće -- default font, i samo <b> <i> i tagovi potrebni da se prikažu UBB kodovi. Pritom bih ja poruke načinio da budu multipart -- ascii + html, tako da i korisnici konzolnih newsreadera mogu lako da ih čitaju. Jedini problem koji ostaje sa HTML-om je overhead u veličini tih duplih poruka, ali mislim da to ne bila velika žrtva.
[ Milan Aksic @ 24.04.2002. 21:08 ] @
U slucaju, da se odluci, da se ovaj client uradi u c/c++, ukljucio bih se i ja (koliko mi vreme bude dozvolilo), ako postoji dobra organizacija i ako je pitanju 'ozbiljan' projekat (da se ne odustane nakon 2 nedelje), nebitno da li bi se prog radio u c, c++ ili both.
Inace, je pravo osvezenje, da se na es-u nadje konkretan projekat na kojem bi radio tim.
Ako se ispostavi kao sto D.T. kaze, da bi realizovanje moglo da traje nekoliko meseci, onda bi mogli da ukljucimo i druge manje iskusne programere koji tek uce c/c++, kako bi skratili taj rok. Ali pre svega treba tacno odrediti sta program treba da radi (kako gde i sta;o) a ostali manje bitni problemi, resavali bi se u 'hodu'.
[ Jovan Marjanovic @ 25.04.2002. 15:32 ] @
Ako ste za C/C++ projekat, jako rado bi se pridruzio. Odavno nisam pisao nista zanimljivo.
Ako treba neki daemon, ili servis, IPC, samo mi se javite :)
[ Dragi Tata @ 27.04.2002. 06:12 ] @
Dakle, koliko vidim, ima dosta pristalica za obe varijante. Za koju smo se na kraju odlučili?

Gojko?
[ Gojko Vujovic @ 27.04.2002. 15:16 ] @
Krki je uzeo sam na sebe da piše offline reader za windows korisnike u Delphiju. Ostavićemo posao es readera delphi programerima sa ovog foruma.

Dakle odlučili smo se za news server koji bi za skladištenje poruka i autorizaciju koristio es bazu.

Dok se ne modernizuje es hardver, nema mogućnosti za cvs server ovde, pa predlažem da neko napravi projekat na sourceforge-u ili gde god više volite, kako bi svi mogli da učestvuju istovremeno.

Može i na icq/jabber da mi se javi ko ima konkretan predlog ili bi želeo da vodi pisanje ovoga. Blue na primer ? :)
[ nemesis @ 28.04.2002. 14:08 ] @
Citat:
Gojko Vujovic:
Dakle odlučili smo se za news server koji bi za skladištenje poruka i autorizaciju koristio es bazu.


a kako mislish da se autorizujesh na news serveru ? i koji software
mislish da koristish ?

[ Goran Rakić @ 28.04.2002. 14:46 ] @
A sta kazete na PHP-GTK aplikaciju, koja bi se konektovala na mySQL server na es-u i skupljala nove postove, i cuvala ih u CSV ili XML formatu. Ovo je potpuno platformski nezavisno resenje, PHP je i ovaj forum pa se moze napraviti i cela stvar sa sve slanjem novih poruka i odgovaranjem na teme...

Inace apsolutno pozdravljam bilo sta sto ovaj forum moze prebaciti u lokal, a ovo ensto sa PHP-GTK ce biti integrisano u forum koji radim (ReBB).
[ FireBallKiller @ 28.04.2002. 14:56 ] @
Da li bi se moglo izvseti da se postovi pishu offline a pri povezivanju na net da se automatski sinhronizuju baze podataka pa se postovi uploaduju??
[ Gojko Vujovic @ 28.04.2002. 16:56 ] @
Citat:
nemesis:
a kako mislish da se autorizujesh na news serveru ? i koji software
mislish da koristish ?


Nešto kao što ti je za pristup news.linuks.org serveru potreban username/pass 'linuks'.
[ alex @ 28.04.2002. 20:56 ] @
Citat:
nemesis:
a kako mislish da se autorizujesh na news serveru ? i koji software
mislish da koristish ?


Cekaj, da li uopste znas da koristis news server? Na svakom news serveru postoji mogucnost autentifikacije, kao i na pop3 serveru - mogu se definisati virtuelni korisnici, koji se u slucaju ES foruma mogu vaditi iz same ES baze korisnika.

As I said before, peace of cake.
[ Goran Rakić @ 28.04.2002. 23:35 ] @
Citat:
FireBallKiller:
Da li bi se moglo izvseti da se postovi pishu offline a pri povezivanju na net da se automatski sinhronizuju baze podataka pa se postovi uploaduju??


PHP-GTK ovo radi kao od sale...
[ alex @ 29.04.2002. 01:23 ] @
Citat:
Go! X:
PHP-GTK ovo radi kao od sale...


Jeli, jesi ti to juce otkrio PHP-GTK pa si sad najpametniji i pravi si guru u tome? Ako si tolika faca i ako toliko znas PHP-GTK, daj argumentuj zasto i kako to PHP-GTK radi to kao od sale..

Ovakve izjave kao sto je ova tvoja samo newbie i wannabe programeri mogu da smisle i izvale..

Ajd, bolje cuti dok nemas nesto pametno i argumentovano da kazes.
[ Jovan Marjanovic @ 29.04.2002. 11:16 ] @
Evo i mene posle ludog vikenda u Pragu.

Nema problema da vodim projekat. Stavise, vrlo rado cu da pokrenem sve sto treba da se pokrene.
Ono sto me zanima je tacna specifikacija (od Gojka) za tip softvera koji ce se pisati da bih mogao da napravim plan i "task breakdown" I naravno, trebaju mi dobrovoljci koji ce pored mene pisati odredjene delove softvera.
[ Goran Rakić @ 29.04.2002. 13:03 ] @
Citat:
alex:
Jeli, jesi ti to juce otkrio PHP-GTK pa si sad najpametniji i pravi si guru u tome? Ako si tolika faca i ako toliko znas PHP-GTK, daj argumentuj zasto i kako to PHP-GTK radi to kao od sale..


Nisam ga juce otkrio, manje vise nisam ni guru u tome. Moje je misljenje da je to dosta lepo i elegantno resenje. Sve se ovo moze uraditi i sa CPP-om, Delphi ili bilo sta drugo. TJ, uvek mozete da pristupite nekom fajlu koji se pravi on demand (PHP). Ali PHP-GTK nudi portabilnost sto se OS-a tice, ipak je i ovaj forum PHP, nudi lepe mogucnosti za konekciju na mySQL, a moze da se iskoristi i vec postojeci kod...

Citat:
alex:
Ovakve izjave kao sto je ova tvoja samo newbie i wannabe programeri mogu da smisle i izvale..


Nisam "iskusan programer", tj imam 16 godina, ali stvarno ne mislim da sam bilo sta "izvalio". Samo sam rekao da PHP-GTK moze da uradi gore zatrazeno.

Citat:
alex:
Ajd, bolje cuti dok nemas nesto pametno i argumentovano da kazes.


Necu da cutim, zasto bih cutao? Svaki predlog je koristan. Ja nisam rekao da sada svi treba da prestanu da misle i da ja odlucujem o jeziku u kome ce se raditi ili bilo sta drugo sto bi ugrozilo veoma konstruktivnu diskusiju. Takodje nisam rekao da je PHP-GTK najbolja platforma za rad, samo sam rekao da moze da pruzi gore u diskusiji zatrazeno. Problem neki?
[ alex @ 29.04.2002. 13:39 ] @
Citat:
Go! X:
Necu da cutim, zasto bih cutao? Svaki predlog je koristan.


Koristan je samo predlog koji je konstruktivan i potkrepljen argumentima u njegovu korist.

Izjava tipa "Ma to PHP-GTK radi k'o od sale" nije nista ni blizu konstruktivnog predloga.

Inace, pre svega, PHP je web orjentisan jezik, a PHP-GTK ekstenzija je obican "hack". Em je daleko (way daleko) od neke sigurne upotrebljivosti, em sam jezik uopste nije za tako nesto.
[ leka @ 30.04.2002. 23:52 ] @
Ako neko ima iskustva sa PHP-GTK-om onda sam to ja koji taj projekat pratim od samog početka a i lično sam im pomogao oko rešavanja 3-4 problema koje su imale prethodne verzije.

Da se vratim na priču: alex je totalno u pravu... Sve to što pričate može da se reši pomoću bilo kog programskog jezika koji ima socket-e, pa čak i bez toga (korišćenjem nekog eksternog programa), ali postavlja se pitanje vremena, volje, znanja i tako dalje... Ko ovde ima sve to da počne, napiše, i konstantno radi na jednom takvom projektu, recimo da se piše u C++-u?

Sa druge strane, ovde, na ovom forumu (bez ikakve uvrede) ima samo 10-ak, maksimalno 20-ak ljudi koji su sposobni da napišu (izvinjavam se ljudima koji mi nisu padali na pamet prilikom razmišljanja o ovom broju - to je rezultat jer isti verovatno nisu puno pisali na forumu) jednu takvu aplikaciju. Kad kažem ovo mislim na nešto stvarno dobro, kvalitetno stabilno, brzo i MULTIPLATFORMSKO! Zapamtite, ja NEĆU da moram da se prebacujem na drugi OS ako hoću da čitam ES, a mislim da drugi takođe dele moje mišljenje.

Da se vratim PHP-GTK... - PHP zna mnooogo više ljudi ovde (na Forumu), stvar je multiplatformska (koliko-toliko), ako ništa drugo zna se da radi na većini UNIX-a, Linux-a i Windows-a... Stvar se razvija i sve je moćnija i moćnija. I ja lično, a kako vidim još ljudi dele kao i ja alexovo mišljenje NE VIDIM razlog da se ES OLR ne radi na bazi PHP-GTK-a!

Totalno je drugo pitanje ovo - ko će to da koristi? Ljudi MRZE news klijente! Ovo je zapravo isto to! Ljudi će mrzeti OLR! Prosto narod ili ne zna, ili ga mrzi da startuje još jedan program samo zbog Foruma... Lakše im je da startuju svoj omiljeni browser i da tu i tamo nešto malo napišu/pročitaju. OLR će koristiti po meni 1% ES populacije! Ja se sada pitam, a evo i Vas pitam da li zbog tih 1% treba krenuti u jedan takav projekat?
05�
11:00h Fujitsu Sieme
[ Goran Rakić @ 01.05.2002. 10:21 ] @
Citat:
leka:
Totalno je drugo pitanje ovo - ko će to da koristi? Ljudi MRZE news klijente! Ovo je zapravo isto to! Ljudi će mrzeti OLR! Prosto narod ili ne zna, ili ga mrzi da startuje još jedan program samo zbog Foruma... Lakše im je da startuju svoj omiljeni browser i da tu i tamo nešto malo napišu/pročitaju. OLR će koristiti po meni 1% ES populacije! Ja se sada pitam, a evo i Vas pitam da li zbog tih 1% treba krenuti u jedan takav projekat?


Slazem se da je jednostavnije samo pokrenuti browser, ali sta je sa konekcijom? taj offline reader bi mogao sluziti da fino pretrazite poruke (sa boljim sistemom za pretragu) i pronađete ono sto vam treba mnogo brze i mnogo lakse nego online (a i jeftinije, ne zavisite od uptime-a provajdera (ne molite se da veratova izlazna centrala ima struje ;) i slicno...). Sada, tacno je da i ovo online ima svojih prednosti.Vidite neki link (how-to, faq..) samo kliknete i whoila...

Sada treba malo razmisliti, cela stvar (ukoliko se dobro odradi) moze da bude dosta korisna. Mislim da je 1% pesimisticki, vec da treba govoriti o minimumu 15% a ako budemo optimisticni to je i 40%.
[ leka @ 02.05.2002. 17:06 ] @
Tu se i ja DONEKLE slazem sa tobom... Jedina prednost OLR-a je da se ne trosi NET. Kazem DONEKLE jer postoji resenje koje je sasvim ocigledno. ES ima svoj news server i ja cu uvek diskusije koje me interesuju da arhiviram lokalno na mom disku za offline citanje. Jel tako?

Podrzavam i rukama i nogama ideju (ne secam se vise cija je) sa NEW backendom! :)
[ nemesis @ 03.05.2002. 22:14 ] @
Citat:
leka:
Tu se i ja DONEKLE slazem sa tobom... Jedina prednost OLR-a je da se ne trosi NET. Kazem DONEKLE jer postoji resenje koje je sasvim ocigledno. ES ima svoj news server i ja cu uvek diskusije koje me interesuju da arhiviram lokalno na mom disku za offline citanje. Jel tako?
Podrzavam i rukama i nogama ideju (ne secam se vise cija je) sa NEW backendom! :)


koji mu je news .. ?
[ indy @ 05.05.2002. 19:22 ] @
LM, dokle je ovo stiglo.
Hoce li ga biti (mislim, offline readera).
[ zsteva @ 19.05.2002. 11:32 ] @
Daklen, samo da ostavim svoje razmishljanje, (izvinjavam se unapred shto cu da napishem komentar, i verovatno nikad vishe procitati shta se zbiva, ali za to su krive objektivne stvari, leka zna o cemu se radi).

Mislim da na stvari gledate vrlo specificno i vrlo usko. Moja vizija reshenja je neshto kompleksnija stvar, ali vishestrugo primenjiva i generajnija solucija. Recimo da bi se reshenje zvalo 'distribuirana web applikacija' ali nemojte to direkno da shvatate.

Problem je shto bi bilo najlepshe de je neshto tako implementirano u samim browserima, ali poshto tu vec nemozemo nishta, moguce je implementirati stvar u nekoj vrsti proxyja. Znaci korisnik sa maticnog sajta dovlaci: program koji je zapravo OLR, template za izled stranica, i preko XMLa vrshi updateovanje svoje lokalne baze i ostale akcije na sajtu (slanje/podeshavanja/itd); i sve to se deshava dok korisnik klikce iz svog omiljenog browsera po necemu shto se nimalo ne razlikuje od trenutnog izlgeda [es]-a. U pozadini se naravno sve menje, jer sve oni silni php-ovi se ne izvrshavaju na [es]ovom web serveru nego na korisnikovom proxy serveru, a doticni sa [es]om komunicira preko XMLa.

Ako je neko skontao (a nadam se da jeste), stvar je samo u pravljenju josh jednog layera u postojecem softweru, kako bi php koji radi sa korisnikom i php koji radi nad bazom bio odvojen i komunikacija bi bila preko XMLa, na taj nacin bi isti programi vrteli i na web serveru ([es]ovom) i na korisnikovom lokalnom 'proxy' serveru (koji bi usput radio i keshiranje).

Postoji ovde dosta problema, ali na ovaj nacin bi se i opterecenje [es]ovog web servera smanjilo, jer svaki korisnik koji koristi 'proxy' rasterecuje ga u mnogome, korisnici dobijaju isto ono shto sad imaju uz potpuno funkcionalan offline rezim. Problem je samo preraditi PHP da bude dovoljno siguran po korisnika (virtualna mashina itd) i da definisati relativno malu svotu pravila koje moraju da poshtuju php aplikacije da bi mogle da rade u ovom rezimu.


pozdrav od mene svima.

ps. vase komentare mozda vidim tek za nedelju dve dana. ako neko gori od zelje daodgovori i da ja to ranije procitam posaljite na [email protected] (u poruci mi posaljite i jedan free relay smtp server, poshto ja trenutno nemam ni jedan, tako da sa 9110 mogu samo da skidam poshtu, ali ne i da saljem :((((
[ Gojko Vujovic @ 19.05.2002. 17:28 ] @
Ja cu cim sredim svoj kompjuter, ispite koje imam krajem meseca, i jos neke stvari, kontaktirati blue-a koji ce voditi projekat news backend-a za ES i njega cemo i pisati.

Hvala svima na predlozima, obavesticemo vas kako mozete da ucestvujete u unapredjivanju ovog software-a.

Pozdrav
[ Gojko Vujovic @ 09.06.2002. 16:50 ] @
Ok posto sam sve sredio kao sto sam rekao, pocecemo sa radom na ovom projektu
ako bude dovoljno zainteresovani. Da li blue trenutno ima vremena i da li je jos uvek
zainteresovan da vodi ovaj projekat posto mu je to specijalnost :) ?

Ukoliko jeste, molio bih da se javi na mail ili privatne poruke radi dogovora oko
detalja, pa da pocnemo sa izradom news backend-a ili offline readera, za sta se prvo
odlucimo.
[ leka @ 09.06.2002. 17:42 ] @
Ja sam za neki web servis kome moze covek da pristupi pomocu tog, nazovi, ES OnLine Reder-a... To je sada popularno mnogo i verujem da ce vecina "point-and-click" programera da uziva u tom projektu.

Ja sam licno za onaj predlog sto je alex predlozio...
[ Jovan Marjanovic @ 10.06.2002. 11:22 ] @
Blue ima vremena, zainteresovan je,
i predlazem sastanak ma ircu ove nedelje da se dogovorimo sta, kako zasto, koliko, i sve ostalo :))
[ Gojko Vujovic @ 10.06.2002. 16:17 ] @
OK, svi zainteresovani neka budu u toku ove nedelje na kanalu #elitesecurity,
server irc.verat.net (u vecernjim satima) radi dogovora. blue, leka, alex
prvenstverno ali i svi ostali zainteresovani. Vidimo se.. :)
[ Gojko Vujovic @ 10.06.2002. 16:18 ] @
Citat:
leka:
Totalno je drugo pitanje ovo - ko će to da koristi? Ljudi MRZE news klijente! Ovo je zapravo isto to! Ljudi će mrzeti OLR! Prosto narod ili ne zna, ili ga mrzi da startuje još jedan program samo zbog Foruma... Lakše im je da startuju svoj omiljeni browser i da tu i tamo nešto malo napišu/pročitaju. OLR će koristiti po meni 1% ES populacije! Ja se sada pitam, a evo i Vas pitam da li zbog tih 1% treba krenuti u jedan takav projekat?


Pa ne slažem se baš, obožavali su na primer Sezamov Offline reader koji je radio samo sa Sezamovim sistemom.

Dobro će proći obe stvari, i news backend i OLR, tako da ostaje samo da se dogovorimo šta prvo radimo..
[ alex @ 10.06.2002. 17:07 ] @
Citat:
Gojko Vujovic:
OK, svi zainteresovani neka budu u toku ove nedelje na kanalu #elitesecurity,
server irc.verat.net (u vecernjim satima) radi dogovora. blue, leka, alex
prvenstverno ali i svi ostali zainteresovani. Vidimo se.. :)


Kada je tacno taj IRC sastanak? Imam veoma tight schedule, pa bi mi odgovaralo tacno vreme.. Osim toga, ne visim na IRC-u pa ne mogu da "cekam" da se svi pojave :)

Poz,
alex.
[ leka @ 10.06.2002. 17:19 ] @
Hehe Alex, imas mobilni? Ako imas, onda daj da razmenimo brojeve da mogu da nam posalju SMS-ove kad je nesto BITNO! Sta mislite o ideji? Naravno, to bi samo Moderatori znali.
[ alex @ 10.06.2002. 18:41 ] @
Hehe, leko - pa naravno da imam mobilni - zivim u zemlji gde mobilne komunikacije imaju najvecu penetraciju ;o)..

Poslacu ti broj mobilnog na PP pa javljaj kad je sta na "tapetu"..

Poz,
alex.
[ Riste Pejov @ 29.06.2002. 18:44 ] @
Gojko:
A zasto jednostavno ne okacis negde na netu malo objasnenja za tog XML back-enda, pa da ljudi mogu da vide o cemu se radi, ili mozda nesto urade u prilog offline readera ?
[ Gojko Vujovic @ 29.06.2002. 20:53 ] @
Posle duže diskusije na irc-u, konsultacija sa moderatorima preko mail-a i dosta razmišljanja, odlučeno je da razvoj offline readera bude privremeno zaustavljen i da se, ukoliko se pravi neka vrsta online readera, to radi bez čuvanja baze poruka na disku korisnika. Takav program će raditi samo sa nekom vrstom keš memorije koja se posle posete briše. Glavni razlog zašto ne želimo da se baza poruka sa ESa nalazi na diskovima korisnika u takvom "plain" formatu je da bi se sprečile zloupotrebe. ES je WEB forum, i preko browsera je uvek svima dostupan za pretraživanje.

Neću sada ulaziti dublje u raspravu oko ovoga, čuo sam puno komentara i za i protiv i sagledao ih sve i mislim da je ovako najbolje. Odluka je konačna te što se tiče offline readera ne morate dalje davati predloge. Ukoliko postoji interesovanje za online reader koji bi zamenjivao browser i izrađivao se iz prostog razloga da smanji količinu prenetog html-a uz poruke i omogući zanimljiviji način čitanja ES-a, o tome možemo diskutovati.

Pozdrav
[ Dragi Tata @ 29.06.2002. 22:00 ] @
Jedino što bi moglo da se zanimljivo uradi na tu temu je možda (naglašavam ovo možda) da se napravi Web Service koji bi pružao funkcionalnost ES-a bez upliva u to kako će podaci biti prikazani na klijentovoj mašini. Ono, ne verujem da PHP podržava ovako nešto i verovatno bi to moralo da se odradi u Javi (bljak!). Sve u svemu, mislim da ne vredi truda.

O Web servisima ću uskoro napisati tekstić u .NET forumu, mada napominjem da je .NET samo jedan od mogućih načina implementacije Web servisa..
[ Riste Pejov @ 01.07.2002. 16:38 ] @
Citat:
Gojko Vujovic:
Glavni razlog zašto ne želimo da se baza poruka sa ESa nalazi na diskovima korisnika u takvom "plain" formatu je da bi se sprečile zloupotrebe. ES je WEB forum, i preko browsera je uvek svima dostupan za pretraživanje.


Koja je ta zloupotreba baze poruka iz ES-a ?

Inace, kad bi postojao neki online reader koji bi zamenjivao browsera, onda bi taj isti mogao sve sto procita sa servera ES-a da opet skladira u lokalnu bazu ... tako da nije bitno kako ces ti to zamisliti, vec kako ce ga reader prezentirati i odakle ce primati podatke.