[ SmilieBG @ 12.01.2005. 19:46 ] @
Dobih malopre neko pismo na ime firme i u njemu cek da se plati ~36 evra... Ajd' da vidimo sta je, krenem citam kad ono:

- od 1 januara 2004, sve firme koje poseduju foto kopir aparat placaju neku vrstu 'penala' na ime autorskih prava! U smislu, svako ko ima fotokopir aparat moze da iskopira nesto iz knjige, casopisa, pa cak i iz dnevnih novina i zbog toga se placaju ovi 'penali'.

Penali se odredjuju na osnovu broja zaposlenih i sektora u kojem se nalazi firma. Najvisi penal je 4.350 evra na godisnjem nivou (za firme sa preko 500 zaposlenih u 'visoj' klasifikaciji firmi)...

Tako, da ako ste mislili da su nas sa PDV-om cimali... :)

Poz,
Sale

[ Gojko Vujovic @ 12.01.2005. 19:48 ] @
Užas!

A multifunikcionalni uređaji, fax mašine, digitalni fotoaparati, kompjuterski skeneri (stoni, ručni,..)?

Sve to može da napravi digitalnu kopiju dokumenta.
[ Milos Stojanovic @ 12.01.2005. 19:56 ] @
A kako određuju kome od autora idu te pare kao nadoknada za kopiranje njegovog materijala? :)
[ Ivan Dimkovic @ 12.01.2005. 19:58 ] @
To samo pokazuje da je distributerska industrija (tekstualni / muzicki / video sadrzaj) ekvivalent mafiji i da koristi mafijaske metode (reket) za obavljanje svog biznisa koji sve vise i vise biva ugrozen jer u digitalnoj eri nema potrebe za "posrednkom" izmedju autora i potrosaca sadrzaja.

No, ovo nije nista novo.

Citat:

A kako određuju kome od autora idu te pare kao nadoknada za kopiranje njegovog materijala? :)


Upravo to i jeste poenta - klasicni gangsteri.
[ vindic8or @ 12.01.2005. 20:02 ] @
pa pored toga sto moze sve sto je gojko naveo, na kraju za kradju ideja iz knjige il sta, uopste ne moras identicnu kopiju da pravis, dovoljni su ti papir i olovka, mogli bi porez i na pisanje da uvedu.

a sta ako zapamtis? jaaaaaaaao, pa platices porez na razmisljanje. ali cekaj, tu su olaksice...
za sve sa dvocifrenim IQ samo 19.99€ godisnje!
[ Ivan Dimkovic @ 12.01.2005. 20:04 ] @
Inace, za neupucene - odavno se u EU placaju takse na CD-R diskove i hard-diskove iz istog razloga oni mogu biti korisceni za krsenje kopirajta.

Tako da, iako recimo vi koristite CD-R za data backup, vi placate harac za slucaj da eventualno piratujete nesto. Gangsteri jako dobro proturaju zakone.

Da pojednostavim: ako ja kupim nov HDD, deo mojih para ide nekom kantri pevacu sa neke planincine u Svarcvaldu - cisto za slucaj da mi u zivotu padne na pamet da piratujem njegovu muziku.
[ vindic8or @ 12.01.2005. 20:07 ] @
patent i copyright advokati zaista postaju to. MAFIJA.
uzimaju reket neduznim ljudima, pod opravdanjem zastite autorskih prava in general.

ne postoji ni jedna druga rec koja to moze blize da objasni.
[ Mobtel @ 12.01.2005. 21:05 ] @
Citat:
Ivan Dimkovic: Inace, za neupucene - odavno se u EU placaju takse na CD-R diskove i hard-diskove iz istog razloga oni mogu biti korisceni za krsenje kopirajta.

Tako da, iako recimo vi koristite CD-R za data backup, vi placate harac za slucaj da eventualno piratujete nesto. Gangsteri jako dobro proturaju zakone.

Da pojednostavim: ako ja kupim nov HDD, deo mojih para ide nekom kantri pevacu sa neke planincine u Svarcvaldu - cisto za slucaj da mi u zivotu padne na pamet da piratujem njegovu muziku.

A najvise zanimljivo je to da vas novac krcka neki kantri boy i ladi jaja** a nemoz ocima da ga vidis a kamoli da kupujes njegova prose**rava*nja
[ Mihailo @ 12.01.2005. 21:09 ] @
I nije to tako loše - imaš moralno pravo da nelegalno kopiraš do mile volje - već si platio :o)
[ Milan Andjelkovic @ 13.01.2005. 10:25 ] @
E bas sam to hteo da kazem Mihalio. Prema ovome bi trebalo legalizovati 'pirateriju'. To u stvari vise nije piraterija, jer sam ja sve legalno platio kroz taxe.

Uzas, ali sad mi je lakse - znam da bi me potkradali cak i kad bih otisao iz Srbije!
[ SmilieBG @ 13.01.2005. 19:26 ] @
Sve to spada u foto-kopir. Ovde u brosuri o tome su naveli veoma precizan izraz, koji cu pokusati da prevedem na srpski:

reprograficko umnozavanje

U principu se radi o tome, da svaka vrsta aparata koji sa papirnog izdanja moze da pravi papirnu kopiju se smatra takvim uredjajem...

E, sad neko spomenu papir i olovku... Ne znam da'l samo da se slatko nasmejem, ili da ih zovem da pitam, da mi ne naprave iznenadjenje posle :)

Poz,
Sale
[ mrkidivx @ 13.01.2005. 19:45 ] @
Ma sve je to teška mafija, takse, nameti, PDV-i...
Za vreme turaka to se transparentno zvalo HARAČ.