[ Tyler Durden @ 15.01.2005. 11:14 ] @
Kako da u fluxboxu promjenim keyboard layout, tj. da dobijem nasa slova sa kvacicom?
[ axez @ 15.01.2005. 14:02 ] @
Otvoris terminal i kucas

Code:

setxkbmap si            


posle samo vratis na "us"
[ VRider @ 17.01.2005. 07:44 ] @
Code:
[submenu] (Keyboard Layouts)
        [exec] (us) {setxkbmap us}
        [exec] (yu) {setxkbmap yu}
        [exec] (sr) {setxkbmap sr}
[end]

Ja sam dodao ovako nesto u meni. ~/.fluxbox/menu
[ Tyler Durden @ 17.01.2005. 14:36 ] @
Hvala. Radi. :)

Ali malo sam zbunjen jer sam ja nesto petljao sa komandom setxkbmap i probao sam neke layoute, ali bi mi na svaki tastatura otkazala poslusnost u X-u. I onda sam morao da odem u konzolu Alt+F2 i tamo vratim na US.
[ VRider @ 17.01.2005. 15:08 ] @
Prebacio si na ko-zna-koji-layout i njega, naravno, bash ne prepoznaje pa shodno tome nista ni ne radi.
Ja sam se tako zeznuo kad sam prvi put (iz konzole) prebacio na cirilicu. Ne mozes nikako da vratis.
[ Milan Andjelkovic @ 17.01.2005. 18:40 ] @
Da li postoji neka skripta koja menja dva layout-a naizmenicno na istu kombinaciju tastera (dakle kao alt-shift u winu)? Ja sam nekada tražio, ali nisam našao ništa pametno.
Na kraju sam namestio shortcut-e na alt+f11 i alt+f12 za menjanje layout-a i funkcioniše to sasvim ok, ali eto, gramziv sam :)

btw. znam da bih mogao i sam da napišem, ali nisam još naročito vičan shell scriptingu, pa je ovo još jedan razlog što bih želeo da nabavim skriptu :)
[ Tyler Durden @ 17.01.2005. 20:41 ] @
hhehehe
to bi i meni dobro doslo! :)
ako postoji tako nesto...
[ Časlav Ilić @ 17.01.2005. 20:59 ] @
Citat:
Milan Andjelkovic:
Da li postoji neka skripta koja menja dva layout-a naizmenicno na istu kombinaciju tastera (dakle kao alt-shift u winu)?

Ako baš hoćeš čisto za Iks, onda možeš ovako da uradiš:

setxkbmap -layout "en_US,yu" -option "grp:alt_shift_toggle"

Usput, meni lično su pored američkog potrebna još tri rasporeda, tako da mi prosta rotacija ne odgovara; pod KDEom mi je podešeno da kombinacijom tastera rotiram normalno rasporede, a pritiskom na jedan taster (desni vin) naizmenično prebacujem između tekućeg i američkog rasporeda.
[ urke @ 20.01.2005. 00:19 ] @
Ja sam na FluxBox-u koristio skriptu shiftkeymap:

Code:
#!/bin/sh

# sc - Srpska Æirilica
# sl - Srpska Latinica

my_XMAP=`cat ~/.myxmap`

if [ "$my_XMAP" = "sl" ]; then
    echo "sc" > ~/.myxmap
    xmodmap /usr/share/xmodmap/xmodmap.src &
    XOSD="Cirilica"
else
    echo "sl" > ~/.myxmap
    xmodmap /usr/share/xmodmap/xmodmap.srl &
    XOSD="Latinica"
fi

FONT="-xxl-*-*-*-*-*-80-*"
FLAG="-p middle -A center -f $FONT -c yellow -O 5 -d 1"
echo $XOSD | osd_cat $FLAG


U ~/.fluxbox/keys dodaš ovako nešto:

Code:
Control KP_Add :ExecCommand shiftkeymap


Normalno, promeni moje xmodmap-ove u ono što tebi odgovara, i stavi kombinaciju tastera koja tebi odgovara u keys.

E sad, ovo je malo spartansko rešenje. Postoji mnogo elegantnije rešenje sa xkb-om. Recimo, možeš u /etc/X11/xorg.conf (ili XF86Config) da ubaciš nekoliko različitih mapa i da ih pozivaš preko kombinacije koju opet definišeš u X config datoteci. Pronađi na ES-u priču o „dunav“ tastaturama.
[ Milan Andjelkovic @ 27.01.2005. 12:41 ] @
Citat:
Časlav Ilić: Ako baš hoćeš čisto za Iks, onda možeš ovako da uradiš:

setxkbmap -layout "en_US,yu" -option "grp:alt_shift_toggle"

Evo, nakanio sam se da isprobam i radi perfektno :)

Hvala.
[ Marko_R @ 17.09.2005. 19:32 ] @
Citat:
urke: Ja sam na FluxBox-u koristio skriptu shiftkeymap:

Code:
#!/bin/sh

# sc - Srpska Æirilica
# sl - Srpska Latinica

my_XMAP=`cat ~/.myxmap`

if [ "$my_XMAP" = "sl" ]; then
    echo "sc" > ~/.myxmap
    xmodmap /usr/share/xmodmap/xmodmap.src &
    XOSD="Cirilica"
else
    echo "sl" > ~/.myxmap
    xmodmap /usr/share/xmodmap/xmodmap.srl &
    XOSD="Latinica"
fi

FONT="-xxl-*-*-*-*-*-80-*"
FLAG="-p middle -A center -f $FONT -c yellow -O 5 -d 1"
echo $XOSD | osd_cat $FLAG


U ~/.fluxbox/keys dodaš ovako nešto:

Code:
Control KP_Add :ExecCommand shiftkeymap


Normalno, promeni moje xmodmap-ove u ono što tebi odgovara, i stavi kombinaciju tastera koja tebi odgovara u keys.

E sad, ovo je malo spartansko rešenje. Postoji mnogo elegantnije rešenje sa xkb-om. Recimo, možeš u /etc/X11/xorg.conf (ili XF86Config) da ubaciš nekoliko različitih mapa i da ih pozivaš preko kombinacije koju opet definišeš u X config datoteci. Pronađi na ES-u priču o „dunav“ tastaturama.


1. Ja sam probao na ALT+SHIFT+[ASD] da stavim redom us,yu,sr tastaturu, ali čim promenim na ćirilicu posle ne mogu da promenim ni na šta drugo. Probao sam i sa xmodmap i sa setxkbmap i isto se dešava. Samo što se skripta sastoji iz samo jedne linije u kojoj pozivam xmodmap / setxkbmap. Da li možda skriptu pušta tako što karaktere prevodi u pritisak tastera?

2. U /usr/share/xmodmap nemam ćirilicu, da li bi neko mogao to da objavi?

3. Kako ovo uraditi u gnome?