[ enes @ 15.01.2005. 14:44 ] @
Ovog puta rec je o pravoj KREDITNOJ kartici. Evo sta pise na sajtu Raiffeisen banke:


16.12.2004.
Raiffeisen banka počela sa izdavanjem VISA revolving kreditne kartice

Raiffeisen banka će svim kreditno sposobnim građanima, na njihov zahtev, izdavati VISA revolving kreditnu karticu, koja se može koristiti za odloženo plaćanje roba i usluga u zemlji i inostranstvu . Rok vaznosti kartice je 24 meseca . Klijent sam regulise visinu rate i duzinu otplate kredita . Sa ovom karticom dostupan je kredit u iznosu od 200 do 5.000 evra u dinarskoj protivvrednosti, a osim toga ova kartica se može koristiti i za podizanje novca na bankomtima , šalterima drugih banaka, plaćanja putem Interneta, i MOTO transakcije (narudžbine putem telefona ili pošte).
Da bi dobio Raiffeisen VISA revolving kreditnu karticu, njen budući korisnik nema obavezu polaganja sigurnosnog depozita, pribavljanja nekih drugih vidova obezbeđenja poput menica ili žiranata. Vlasnik kreditne kartice ima obavezu izmirivanja svega 15% sredstava koja je potrošio po kartici u prethodnom mesecu, a ostatak zaduženja se prebacuje u naredni period. Pored osnovne kreditne kartice, uz nju se mogu izdati i dve dodatne, koje mogu da koriste druga dva punoletna fizička lica. Korišćenjem dodatnih kartica zadužuje se račun osnovne kartice.

Za one koji putuju obezbedjen je i dodatni servis : mogućnost pravnih i medicinskih saveta u hitnim slučajevima, evakuaciju i povratak u zemlju prebivališta u vanrednim situacijama, puno osiguranje od nesreća za vreme putovanja, pokrivanje troškova za hitne medicinske usluge, osiguranje od gubitka prtljaga ili otkaza putovanja.



Znaci, kredit na max. 6 meseci, odlozeno placanje, kartica za Internet MOTO transakcije....
[ enes @ 28.01.2005. 16:28 ] @
I da dodam, posto "mudro" cute.
Pored gore pomenute "jedine" obaveze placanja samo 15% imate jos obavezu da placate 150 din. mesecno za "odrzavanje racuna".

Ovo je informacija iz prve ruke, posto sam podigao karticu i kada sam dobio prvi izvestaj, dobio sam i poklon od tih 150 din/mesecno
[ mgajic @ 18.02.2005. 13:41 ] @
... i jos + 2.00% mesecno, odnosno 24% godisnje kamata na revolving iznos.
[ JogyII @ 18.02.2005. 14:03 ] @
Citat:
mgajic: ... i jos + 2.00% mesecno, odnosno 24% godisnje kamata na revolving iznos.


2% mesecno je 26.8% godisnje ne 24% godisnje
[ Pablo @ 20.02.2005. 00:46 ] @
Citat:
JogyII: 2% mesecno je 26.8% godisnje ne 24% godisnje



Sta ti je pravi ekonomista :)
[ JogyII @ 21.02.2005. 12:39 ] @
sorry, profesionalna deformacija (programer/analiticar) LOL
[ netix @ 06.04.2005. 07:34 ] @
Upravo sam uzeo VISA Revolving karticu , ali mi i dalje nije bas najjasniji princip rada.

Za prvi mesec bi trebalo da je ovako>
Kreditni limit 36.000 dinara
Potrošeno 10.000 dinara od 18.03.2005 do 15.04.2005.
Izvod glasi na datum 15.04.2005.
Neiskorišćeni limit 26.000 dinara
Min.uplata (15%) 1.500 dinara , rok za uplatu je 03.05.2005
Novo raspoloživo stanje 27.500 dinara
Ostatak duga 8.500 dinara revolvira u sledeći obračunski period
Na ostatak duga tj 8.500 din palca se kamata od 2% mesecno tj 170 din + 150 din(odrzavanje racuna) = 320 din. odrzavanje kartice. (zanemaricu zbog lakseg snalazenja)

Drugi mesec bi trebao ici ovako
Kreditni limit 27.500 dinara
Potrošeno 7.500 + 8.500(prosli mesec) = 16.320 dinara od 15.04.2005 do 20.05.2005.
Izvod glasi na datum 20.05.2005.
Neiskorišćeni limit 11.500 dinara
Min.uplata (15%) 2.400 dinara rok za uplatu je 06.06.2005
Novo raspoloživo stanje 13.900 dinara
Ostatak duga 13.600 dinara revolvira u sledeći obračunski period
+ na dug se placa kamata od 272 din +150 din=422 din (zanemaricu zbog lakseg snalazenja)

itd.
Da li je ova racunica tacna ili negde sistematski gresim ???



[ caronica @ 09.04.2005. 21:17 ] @
Citat:
JogyII: 2% mesecno je 26.8% godisnje ne 24% godisnje


A kako je to 26.8%?
Nije mi jasna racunica. Ajd objasni, please....
[ bOkIcA @ 09.04.2005. 21:28 ] @
Tacnije 26,8242%

Citat:
caronica: A kako je to 26.8%?
Nije mi jasna racunica. Ajd objasni, please....


Pa znas ono kamata na kamatu.


1. mesec 2% na 100,00 din = 102,00 din
2. mesec 2% na 102,00 din = 104,04 din
3. mesec 2% na 104,04 din = 106,12 din
.
.
.
[ cozmo_im @ 11.04.2005. 13:45 ] @
Bolji je MASTERCARD kod Nacionalne Stedionice:

Ako ste zaposleni i primate platu preko njih:

- besplatna je
- nema depozita (ukoliko je plata ispod 15.000 treba depozit, izmedju 15.000 i 30.000 din mozda mogu da vam zatraze 100 evra depozita ali u 99% slucajeva ne traze za platu preko 15.000)
- limit je 3x mesecni priliv (ako imate neke adm. zabrane od iznosa mesecne zarade se oduzima vrednost mesecne rate nekih kredita ako imate, pa se dobijeni iznos mnozi sa 3, ali to samo ako imate neki kredit). Znaci ako vam je plata 30.000 a krediti mesecno 5000, dobijate 25.000 x3 - 75.000 vam je limit.
- revolving 10% mesecno samo
- kamata 6.7% mesecno na GODISNJEM nivou.

Mastercard je sigurniji od Vise, na vise mesta ga primaju, mnogo su manje dazbine nego kod Visa kartica (naknade za podizanje kesa na ATM, razne usluge i slicno, racunaju srednji kurs...)
[ mexico @ 11.04.2005. 14:24 ] @
Kakvi ekonomisit i programeri/analiticari takva i drzava...

Ne branim banku ali preterivanje spada u folklor na ovim prostorima.

Kako moze biti kamata 24% ili 26% i vise % kada lepo stoji napisano da svakoga meseca mora da se plati 15% duga a kamata se racuna na ostatak duga.

Znaci nema kamate na kamatu vec samo kamata na ostatak duga i, eventualno, neplacenu kamatu. Obzirom da se placa 15% a kamata je 2% mesecno dug se uvek smanjuje. Pri tom uplata moze biti i veca od 15% tako da se dug moze otplatiti i brze.
[ bOkIcA @ 11.04.2005. 16:43 ] @
Nisam se udubljivao u funkcionisanje same kartice tj. kreditiranja do pre par minuta i to sto kazes sve stoji osim lose boje slova.

Da izvucem najvaznije...
"...dostupan je kredit u iznosu od 200 do 5.000 evra u dinarskoj protivvrednosti."
"...ova kartica se može koristiti i za podizanje novca na bankomtima , šalterima drugih banaka, plaćanja putem Interneta..."
"...njen budući korisnik nema obavezu polaganja sigurnosnog depozita..."

"Jedina obaveza Vlasnika kreditne kartice je izmirivanje svega 15% sredstava koja je potrošio po kartici u prethodnom mesecu, a ostatak zaduženja se prebacuje u naredni period."


150 din/mesecno - "Mesečna naknada za vođenje računa /Standard"
2,00% - "Redovna kamatna stopa na mesečnom nivou"
"Naknada za kupovinu obavljenu u zemlji" = "bez naknade"



E sad, ako postoji (kao u njihovom primeru) 35.000 din. kreditni limit.
Ako se potrosi u jednom mesecu 10.000 din, u roku za uplatu sledeceg meseca treba da se plati minumum 15% sto iznosi 1.500 din dok se 8.500 din prenosi u sledeci mesec i na njega se obracunava 2% kamate sto je 8.670 din. duga.

Sada je novi kreditni limit 25.000 + 1.500 din = 26.500 din, a dug 8.670 din. + 150 din mes. nadoknade.
(nadam se da nisam negde pogresio)


Tek sad nemam nikakvo misljenje o takvom nacinu kreditiranja, ni pozitivno ni negativno, rekao bih da je mozda pogodno za neke sitnije troskove i neredovnija primanja tj. povremene odlaske u minus.

[ cozmo_im @ 11.04.2005. 17:27 ] @
Citat:
bOkIcA: Tek sad nemam nikakvo misljenje o takvom nacinu kreditiranja, ni pozitivno ni negativno, rekao bih da je mozda pogodno za neke sitnije troskove i neredovnija primanja tj. povremene odlaske u minus.


Rajfajzen je grunuo kamate u nebo, zato sam preporucio Nacionalnu Stedionicu. Kamata se kod Nacionalne obracunava na OSTATAK duga i 6,7% je na GODISNJEM nivou. Revolving je samo 10% od ukupnog zaduzenja. Inace, revolving kredit je odlicna stvar, ako se pravilno koristi. Recimo, ja bih mogao da odvojim da mi otplata revolving kredita uzima oko 30% plate svakog meseca - to moze da ti omogoci da kupis nesto za sta ti treba velika kolicina kesa, platis letovanje ili neke usluge na kredit sa minimalnom kamatom, a isto tako nekim rasporedjenim podizanjem novca na bankomatu moze se ustedeti i prilicna kolicina kes love (doduse, placas kamatu na revolving kredit, posto i dizanje novca sa bankomata se kreditira) kojom mozes da raspolazes tamo gde ne primaju kartice, a isto tako da ostavis deo plate na racunu za stednju. Samo treba biti dovoljno pametan i ne trositi karticu na svakom mestu, vec racionalno kupovati sa njom - tako pametni ljudi na zapadu mogu da veoma lepo zive i pored osrednjih primanja. Postoji i druga krajnost - ljude kartica tera da trose nemilice pa im cela plata ode na racune za karticu. To vam dodje kao zamena za kratkorocne kredite i cekove, uz manju kamatu, bez lupanja glavom o sto da li negde mozete na 3,5 ili 12 rata (i resava vas muke oko odobravanja i cekanja na kredite od 12 meseci za neku robu, letovanje i slicno). Problem kod nas je sto neke banke glad naroda za nekim normalnim zivotom koriste i otimaju puno para od naroda na kamate, pogotovo jos kad zamuljaju tako da niko ziv ne razume na sta, kako i koliko se placa kamata.
[ dalek @ 12.05.2005. 18:00 ] @
Citat:
cozmo_im: Rajfajzen je grunuo kamate u nebo, zato sam preporucio Nacionalnu Stedionicu. Kamata se kod Nacionalne obracunava na OSTATAK duga i 6,7% je na GODISNJEM nivou. Revolving je samo 10% od ukupnog zaduzenja. Inace, revolving kredit je odlicna stvar, ako se pravilno koristi. Recimo, ja bih mogao da odvojim da mi otplata revolving kredita uzima oko 30% plate svakog normalnim zivotom koriste i otimaju puno para od naroda na kamate, pogotovo jos kad zamuljaju tako da niko ziv ne razume na sta, kako i koliko se placa kamata.


Ja sam razmisljao da otvorim tekuci racun kod nacionalne stedionice i ovo sto si napisao me bas zagrejalo da promenim svoju dosadasnju banku. Kakvi su sa tekucim racunima? kolika je kamata mesecno? Tvoju komplatan utisak o nacionalnoj stedionici je pretpostavljam dobar?
Ja sam razmisljao o delta banci ali nesto ovde nisu ishvaljeni, ni priblizno kao sto si ti nahvalio nacionalnu stedionicu...
[ dalek @ 23.05.2005. 18:44 ] @
Zvao sam ih, i sluzbenica koja nije abs previse upucena, zna da izdeklamuje ono sto su joj napisali tamo, i ona mi je rekla da je ta kamata na godisnjem nivou, ali ja opet ne verujem. da li ti imas karticu i da li si kupovao nesto? Trebalo bi da za potrosenih 1000 dinara na 10 rata platis recimo 1060 dinara i to kada sve saberes posle 10 meseci bude bas toliko? da li je to tako?
[ Mio_1 @ 24.05.2005. 08:28 ] @
Da kamata je bas 6.17 % i tu nema sumnje. Medjutim, mesecna clanarina od 70 dinara, i provizija za izdavanje iznosi 800 dinara, za osnovnu, pa nadalje za dodatne kartice, tu banka svojom poslovnom politikom ocekuje prihode, jer su recimo uvideli da kartice slabo rade, i neizvestan je prihod od transakcija, i da im se ovako mnogo vise isplati, bar za sada.

Velika je guzva i ceka se vise od 4 nedelje na karticu...
[ cozmo_im @ 24.05.2005. 10:28 ] @
Citat:
Mio_1: Da kamata je bas 6.17 % i tu nema sumnje. Medjutim, mesecna clanarina od 70 dinara, i provizija za izdavanje iznosi 800 dinara, za osnovnu, pa nadalje za dodatne kartice, tu banka svojom poslovnom politikom ocekuje prihode, jer su recimo uvideli da kartice slabo rade, i neizvestan je prihod od transakcija, i da im se ovako mnogo vise isplati, bar za sada.

Velika je guzva i ceka se vise od 4 nedelje na karticu...



Kartica je besplatna, ne znam odakle ti to za proviziju za izdavanje. Meni je striktno receno da je kartica apsolutno besplatna i da je bez depozita. I kamata je 6,7% (ne 6,17) na godisnjem nivou.
[ Balša @ 24.05.2005. 16:33 ] @
Kako je uopšte moguće da je kamata 6,7% godišnje, kad je inflacija u 2004. bila 12-13%, sa izgledima da i ove godine bude tolika?

Banke možda imaju glupe službenike na šalterima, ali sasvim sigurno nisu osnovane da bi gubile novac.
[ Mio_1 @ 24.05.2005. 19:02 ] @
Kreditna kartica nije i ne moze biti besplatna, to je nonsense!!!
I kao sto ti rekoh provizije su upravo tolike, to su mi bivse kolege
koje tamo rade!!!

Samo debitne kartice banka moze da odluci da ne naplacuje
clanarinu, jer time smanjuje redove na salteru. Za kreditnu itekako
ima da naplati, jer ti daje sredstva na koristenje.

Uostalom, imate njihov sajt i kol centar, pa ajde da vidimo kakve su
informacije ostali dobili:
www.nsb.co.yu
[ dalek @ 24.05.2005. 19:31 ] @
Citat:
Mio_1: Kreditna kartica nije i ne moze biti besplatna, to je nonsense!!!

Samo debitne kartice banka moze da odluci da ne naplacuje
clanarinu, jer time smanjuje redove na salteru. Za kreditnu itekako
ima da naplati, jer ti daje sredstva na koristenje.
Uostalom, imate njihov sajt i kol centar,
www.nsb.co.yu


Ja sam zvao call centar i dobio sam informacije da je kamata bas takva, mada mi je to potpuno neverovatno. Mogao bi neko ko vec ima njihovu karticu da se javi i da kaze koliko mu je mesecno obracunata kamata na ostatak duga.
[ cozmo_im @ 25.05.2005. 08:54 ] @
Citat:
Mio_1: Kreditna kartica nije i ne moze biti besplatna, to je nonsense!!!
I kao sto ti rekoh provizije su upravo tolike, to su mi bivse kolege
koje tamo rade!!!
Samo debitne kartice banka moze da odluci da ne naplacuje
clanarinu, jer time smanjuje redove na salteru. Za kreditnu itekako
ima da naplati, jer ti daje sredstva na koristenje.
Uostalom, imate njihov sajt i kol centar, pa ajde da vidimo kakve su
informacije ostali dobili:
www.nsb.co.yu


Na sajtu naravno nisu promenjene nikakve informacije, zastarele su. Pravi info imate na:

www.nbs.yu (narodna banka srbije) na kome postoji precizan info u PDF-u (uslovi izdavanja platnih kartica). Naravno, ja dobro poznajem sefa jedne ekspoziture:

Kartica je trenutno BESPLATNA. Svi koji je sad naruce dobice je besplatno. Da li ce se i kako naplacivati kasnije, ne znam. Meni nikakvo izdavanje nije naplaceno (koristim je vec mesec dana), niti ikakva clanarina. Jasno mi je receno: Izdaje se BEZ ikakvih troskova, bez depozita.
Depozit je potreban u nekim slucajevima (ukoliko ne primate platu preko banke). Tako da je besplatna samo za fizicka lica koja imaju tekuci racun u banci na koji primaju platu (ako ne primas platu, mora depozit i drugaciji su uslovi), ako je primanje vece od 15.000 din i ako minimum tri meseca nisi u nedozvoljenom minusu (dozvoljeni se ne racuna). To su uslovi. Ko ne ispuni te uslove, daje depozit (od 100 do 1500e) i na osnovu toga mu se odredjuje limit. U suportnom limit je tri prosecne mesecne zarade s tim ako neko otplacuje kredit preko adm. zabrane od mesecne plate mu se odbije iznos tog kredita (mesecne rate) pa se taj iznos mnozi sa 3 puta. Postoji ukupan limit potrosnje i dnevni maks. limit za podizanje novca. Banka naplacuje proviziju na podizanje novca na bankomatu i na svom isplatnom mestu. Ako se kod drugih banaka dize novac dodaje se njihova provizija (propisana tarifama MasterCard). Nacionalna stedionica je dobila eksluzivne uslove za Mastercard (mislim da je Dinkic sredio to zbog konkurencije ino banaka), odatle niska kamata i povoljni uslovi. Ali samo ako ispunjavate uslove koje sam naveo.
Kamata je 6,7% godisnje i obracunava se na ostatak duga. Ne znam kako se mesecno obracunava, sad cu platiti prvi racun pa cu vas informisati.
[ dalek @ 25.05.2005. 19:43 ] @
Citat:
cozmo_im: Na sajtu naravno nisu promenjene nikakve informacije, zastarele su. Pravi info imate na:

www.nbs.yu (narodna banka srbije) na kome postoji precizan info u PDF-u (uslovi izdavanja platnih kartica). Naravno, ja dobro poznajem sefa jedne ekspoziture:

Kartica je trenutno BESPLATNA. Svi koji je sad naruce dobice je besplatno. Da li ce se i kako naplacivati kasnije, ne znam. Meni nikakvo izdavanje nije naplaceno (koristim je vec mesec dana), niti ikakva clanarina. Jasno mi je receno: Izdaje se BEZ ikakvih troskova, bez depozita.
Depozit je potreban u nekim slucajevima (ukoliko ne primate platu preko banke). koje sam naveo.
Kamata je 6,7% godisnje i obracunava se na ostatak duga. Ne znam kako se mesecno obracunava, sad cu platiti prvi racun pa cu vas informisati.


Danas sam bio u ekspozituri u Knez Mihajlovoj ulici i nema nista barem po njihovoj prici od besplatne kartice ni u kojoj varijanti. jedina je razlika sto ako imate tekuci onda dobijete limit tri plate i ne treba administrativna zabrana, kao ni racun za telefon placen za poslednji mesec. Znaci cena izdavanja je 800 dinara, godisnja clanarina je nessto oko 800 900 dinara ne znam tacno, kamata 6,17 % na godisnjem nivou (mada mi nije i dalje jasno koja je to racunica jer je manje od inflacije!). Ajde uputi nas na tvog poznanika ili ga pitaj o cemu se radi, da li je to prestala akcija deljenja besplatnih kartica ili svako prica svoju pricu, posto nigde nije isto, jedno pise na sajtu, call centar drugo a ova sluzbenica u ekspozituri trece (i najsurovije ;-)). Da, i nikakav depozit po njenoj prici ne pomaze, a nije ni potreban ni u jednoj varijanti!!!

I zaboravih, da li se potpisuje neka vrsta ugovora, ili je to vec precizirano potpisivanjem zahteva, sta tamo pise, koji su uslovi?
[ Mio_1 @ 25.05.2005. 22:16 ] @
E pa eto, dakle, i ja sam te iste informacije sa saltera,
iako se ne bi nikako bunio da sam u krivu, tj. da je kartica
BESPLATNA!! ;)

Mada s obzirom da je kreditna, rekoh, sasvim je normalno
da se naplacuje. Pogledajte malo konkurenciju (raiffeisen,
efg, delta) pa cete videti.

U stvari kod svake banke postoji neki dobar momenat,ali
i gomila losih. Meni se Nacionalna svidja, pre svega zbog
e-bankinga, DinaCard koristim u zemlji, i cekove, a najvise
zbog dozvoljenog minusa, za koji nisam morao da prilazem
nikakav papir.

Zeni su u Delti trazili, jedno omanju gomilicu papira, za iste
stvari, i ona sad razmislja o prelasku u neku drugu banku.
[ cozmo_im @ 26.05.2005. 09:18 ] @
Citat:
dalek: Danas sam bio u ekspozituri u Knez Mihajlovoj ulici i nema nista barem po njihovoj prici od besplatne kartice ni u kojoj varijanti. jedina je razlika sto ako imate tekuci onda dobijete limit tri plate i ne treba administrativna zabrana, kao ni racun za telefon placen za poslednji mesec. Znaci cena izdavanja je 800 dinara, godisnja clanarina je nessto oko 800 900 dinara ne znam tacno, kamata 6,17 % na godisnjem nivou (mada mi nije i dalje jasno koja je to racunica jer je manje od inflacije!). Ajde uputi nas na tvog poznanika ili ga pitaj o cemu se radi, da li je to prestala akcija deljenja besplatnih kartica ili svako prica svoju pricu, posto nigde nije isto, jedno pise na sajtu, call centar drugo a ova sluzbenica u ekspozituri trece (i najsurovije ;-)). Da, i nikakav depozit po njenoj prici ne pomaze, a nije ni potreban ni u jednoj varijanti!!!

I zaboravih, da li se potpisuje neka vrsta ugovora, ili je to vec precizirano potpisivanjem zahteva, sta tamo pise, koji su uslovi?


Verovali ili ne, ja sam aplicirao pre oko dva meseca kad se pustili po novim uslovima i dobio sam je besplatno, bez ikakvih troskova. Moguce je da su nesto promenili, ne znam, mene su vukli za rukav tamo kad sam dosao (relativno sam im dobar klijent) - uzmi sad besplatno je, nema troskova, nema depozita, nema nista, kamata je tolika i tolika i odma su mi tutnuli zahtev. Depozit je potreban ako nemas stalni radni odnos, tako je meni receno. Kamata je tolika kolika je - nisam verovao ali i dalje mi tako kazu.

Podnosi se zahtev koji se popuni, overi u firmi i to je to 10-14 radnih dana traje izdavanje (centar je u Slovackoj), ja sam karticu preuzeo pre mesec dana, sad treba racun da mi stigne, pa cemo videti tacno to sa kamatom. Mozda se dodaje na mesecni iznos kamate rast cena na malo (tako je bilo u staroj varijnati), ali to mi nisu rekli (a moraju da kazu po novom zakonu sve efektivne kamate). U svakom slucaju i ako sad ima clanarine i to, ona se u Nacionalnoj placa u 12 mesecnih rata (tako je bilo za Maestro i Master pod starim uslovima), tako da to nije neko opterecenje za budzet.
[ dalek @ 29.05.2005. 12:49 ] @
Citat:
cozmo_im: Verovali ili ne, ja sam aplicirao pre oko dva meseca kad se pustili po novim uslovima i dobio sam je besplatno, bez ikakvih troskova. Moguce je da su nesto promenili, ne znam, mene su vukli za rukav tamo kad sam dosao (efektivne kamate). U svakom slucaju i ako sad ima clanarine i to, ona se u Nacionalnoj placa u 12 mesecnih rata (tako je bilo za Maestro i Master pod starim uslovima), tako da to nije neko opterecenje za budzet.


Da li je moguce da se preko e-bankinga vrsi prebacivanje sa tekuceg racuna na racun za karticu. Po meni je logicno da to moze ako banka vec ima razvijen e-banking i mislim da kod drugih to moze. Kad sam pito sluzbenicu nacionalne stedionice odgovorila mi je nesto nebulozno i nevezano za moje pitanje, kao " vi dobijate racun na kucnu adresu....pa onda valjda sa tim dodjete u ekspozituru i platite ?!?!?!....ne moze preko interneta ?@?@?!!?".
[ cozmo_im @ 30.05.2005. 08:58 ] @
Citat:
dalek: Da li je moguce da se preko e-bankinga vrsi prebacivanje sa tekuceg racuna na racun za karticu. Po meni je logicno da to moze ako banka vec ima razvijen e-banking i mislim da kod drugih to moze. Kad sam pito sluzbenicu nacionalne stedionice odgovorila mi je nesto nebulozno i nevezano za moje pitanje, kao " vi dobijate racun na kucnu adresu....pa onda valjda sa tim dodjete u ekspozituru i platite ?!?!?!....ne moze preko interneta ?@?@?!!?".


Preko e-bankinga mozes da platis bilo sta na bilo koji racun... ne mora da ide kao transfer, moze i kao obicna uplata, samo trebas da znas racun kartice... jedino sto je transfer besplatan, a uplata ima proviziju od 8 din. Na salterima su 99% neobavesteni, ja sam uvek zvao call centar za e-banking, a i prosto je (njihov e-banking je najbolji). Placao sam sve i svasta, nikad problema nije bilo.
[ Mio_1 @ 30.05.2005. 14:07 ] @
>
[ Mio_1 @ 30.05.2005. 14:12 ] @
Na 2019 556 i 2019 557 mozete dobiti sve odgovore vezane za

e-banking, kao i za kartice.

U planu je da prebacivanje sredstava sa tekuceg na racun
kreditne kartice uskoro bude moguce, za sada jos nije, kako

su meni rekli, da ne bi dolazilo do zloupotreba (?!)

Cekam vec 6 nedelja na MasterCard revolving, kazu imaju
neki problem u Slovackoj.

Cekala sam, cekala sam, ... :)
[ cozmo_im @ 31.05.2005. 08:57 ] @
Citat:
Mio_1: U planu je da prebacivanje sredstava sa tekuceg na racun
kreditne kartice uskoro bude moguce, za sada jos nije, kako
su meni rekli, da ne bi dolazilo do zloupotreba (?!)
Cekam vec 6 nedelja na MasterCard revolving, kazu imaju
neki problem u Slovackoj.
Cekala sam, cekala sam, ... :)



Ja preko e-bankinga mogu da platim na bilo koji racun. Racun kartice je samo obican racun. Jedino sto se onda naplacuje provizija kao da pises uplatnicu (8 din.). Problem u Slovackoj je standardan i nema veze sa bankom. Slovacka pravi mastercard (centrala za Istocnu Evropu) i na recimo 1000 kartica, odstampaju 100 pogresnih PIN-ova pa onda kartica stigne ali se ceka novi, pravi PIN. Desava se i sa Maestro karticama.
[ Mio_1 @ 31.05.2005. 12:06 ] @
>
Naravno da moze da se prebace sredstva i plati provizija,
ali uskoro bi trebalo da bude omogucena opcija transfera sa

racuna na racuna, koja je besplatna, i da ti se racun
kreditne kartice pojavi u delu e-banking maske "Svi Vasi
racuni".

Ovu diskusiju bi trebalo preimenovati, i nazvati drugacije,

zar ne?

Znam za problem sa procesorima inace, tako da se i ne
bunim, bitnija je mnogo kamata, da bude onako kako pise, a
ne da se pojave skrivene fore i fazoni. Banke su inace
izmislili Jevreji ...:)

Ajd sad paljba!
[ cozmo_im @ 01.06.2005. 09:14 ] @
Citat:
Mio_1: >Znam za problem sa procesorima inace, tako da se i ne
bunim, bitnija je mnogo kamata, da bude onako kako pise, a
ne da se pojave skrivene fore i fazoni. Banke su inace
izmislili Jevreji ...:)
Ajd sad paljba!


Evo, ja dobio prvi racun. Nikakva kamata nije uracunata, osim provizije za podizanje gotovog novca (fiksno 1.7% od iznosa podignutog novca na bankomatu ili u banci, sto je dosta povoljnije od Vise). Naznacen je i iznos minimalne uplate (10%). Presek prave izmedju 25. i 28. u mesecu (sad je bilo 25.), mora se uplatiti do 10. u narednom mesecu, u protivnom se suspenduje revolving mogucnost na tri meseca. Verovatno ce kamata biti iskazana na sledecem racunu na ostatak duga (ali starog duga, novo zaduzenje ulazi u kamatu tek sledeci mesec). Mada, ja cu platiti barem 30% duga, lakse mi je tako.

Po meni, prednosti revolving kartica su:

- uvek imate balans, znate koliko mozete a koliko ne mozete da potrosite.
- mozete, za hitne slucajeve, podici dosta gotovog novca (kao mini-kredit) uz smesnu proviziju.
- gde god primaju mastercard imate kreditnu mogucnost uz minimalnu kamatu, drasticno manju nego kad uzmete kredit u banci ili placate na odlozeno vise meseci, gde se obracunava uvek neka zesca kamata. Sto znaci, mozete platiti letovanje, kupiti neki namestaj, tehnicku robu i slicno. Dakle sve ono zasta morate (ako nemate gotovine) traziti kredite po bankama i smarati se, a pogotovo sto je cek ukinut kao sredstvo kreditiranja.

Negativno je:

- ako imate malu platu, mali je i limit.
- sindrom prezaduzivanja, tj. placanja minimalnog iznosa na dug (10%) tako da se na kraju dug uvek nagomilava, najbolje je (prema iskustvu iz razvijenih zemalja) platiti minimum 25% duga svakog meseca, upravo zbog kamata i prezaduzenja.
[ Mio_1 @ 14.06.2005. 15:41 ] @
>
Ha, ha, dragi moji, konacno mi je danas potvrdjeno da
postoji DODATNA KAMATA, koja se naplacuje na sve proizvode
u Nacionalnoj Stedionici (kredite, dozvoljene minuse, pa i
kreditne revolving kartice) propisana je poslovnom
politikom banke a iznosi RAST CENA NA MALO koji opet
odredjuje svakog meseca ZAVOD ZA STATISTIKU, pa se zato
primenjuje RETROAKTIVNO!!!!!

Dakle, da uzmemo otprilike primer da je u proseku rast cena

na malo u toku meseca cca 1.1%, kada to dodamo na ovu
kamatu koja pise u brosuri od 6.17%, dobijamo iznos od oko
20-ak % na godisnjem nivou, sto je vec more likely!!

Tj. naravno da u slucaju kada ostale banke ne trzistu imaju

kamate za revolving od 24 do 36 % na godisnjem nivou,
Nacionalna nece da se ludira sa 6.17%...

Obratite paznju!
Mada meni kartica posle 6 nedelja cekanja nije stigla, i
rekli su mi da u naredne 2 nedelje nema sanse da stigne...
[ dalek @ 14.06.2005. 19:37 ] @
Citat:
Mio_1: >
Ha, ha, dragi moji, konacno mi je danas potvrdjeno da
postoji DODATNA KAMATA, koja se naplacuje na sve proizvode
u Nacionalnoj Stedionici (kredite, dozvoljene minuse, pa i
kreditne revolving kartice) propisana je poslovnom
politikom banke a iznosi RAST CENA NA MALO koji opet
trzistu imaju

kamate za revolving od 24 do 36 % na godisnjem nivou,
Nacionalna nece da se ludira sa 6.17%...

Obratite paznju!
Mada meni kartica posle 6 nedelja cekanja nije stigla, i
rekli su mi da u naredne 2 nedelje nema sanse da stigne...


To je to, dakle a oni mudro ćute...Ja sam odustao od njihove varijante i pokušavam da dobijem dinakarad kreditnu kod vojvodjanse banke koja mi za sada izgleda najpovoljnije za ono što meni treba. Videćemo šta će još tu da ispliva...
[ Mio_1 @ 15.06.2005. 11:17 ] @
>
Pa sta mislis da ti je kamata za Kreditnu DinaCard karticu
u Vojvodjanskoj manja?
http://www.voban.co.yu/sr/dinacard_kreditna.htm

"Na iskori��eni deo kredita Banka obra�unava kamatu po
stopi 1,3% mese�no.
Na iznos dospelih, a neizmirenih obaveza Banka obra�unava i

napla�uje ugovorenu kamatnu stopu koja iznosi 4% mese�no."

Medjutim, Vojvodjanska trazi i platu da ti leze preko nje,
i druge vrste obezbedjenja kreditne kartice, sto je
nepopularno. Pri tom, naravno DinaCard vazi samo u Srbiji,
for the time being, a bas je zgodno kupovati na kredit kad
se nadjes negde u belom svetu!

No kao sto svi vidite nerealno je (i pomalo smesno!) nadati

se kamati ispod vrednosti inflacije od oko 16% godisnje. Za

poredjenje, prilikom dobijanja gotovisnkog kredita najmanje

kamate su upravo od 13 do 16 % u zavisnosti od banke.

Za usporedbu, u Sloveniji se na cash loans placa od 7-8 %.
U Hrvatskoj na stambene krediti Hypo je izasla sa 4%...
[ dalek @ 15.06.2005. 14:14 ] @
Citat:
Mio_1: >
Pa sta mislis da ti je kamata za Kreditnu DinaCard karticu
u Vojvodjanskoj manja?
http://www.voban.co.yu/sr/dinacard_kreditna.htm

"Na iskori¹楮i deo kredita Banka obra赮ava kamatu po
stopi 1,3% mese讯.
Na iznos dospelih, a neizmirenih obaveza Banka obra赮ava i

napla浪e ugovorenu kamatnu stopu koja iznosi 4% mese讯."

Medjutim, Vojvodjanska trazi i platu da ti leze preko nje,
i druge vrste obezbedjenja kreditne kartice, sto je
nepopularno. Pri tom, naravno DinaCard vazi samo u Srbiji,
for the time being, a bas je zgodno kupovati na kredit kad
se nadjes negde u belom svetu!
U Hrvatskoj na stambene krediti Hypo je izasla sa 4%...


Pa zar nije 1,3 % manje od 2% koliko uzimaju rajfajzen i recimo postanska stedionica ili jos gomila drugih banaka. A dina card sasvim zadovoljava za placanje u zemlji barem ja ne znam kao i vecina stanovnika kada ce ici u inostranstvo i da li ce ikada ici...? a uz to izdavanje je 200 din a 600 clanarina...ako nije neka prevara to je sasvim ok u odnosu na druge
[ Mio_1 @ 15.06.2005. 14:54 ] @
>

Mislio sam na primer Nacionalne stedionice o kome se ovde
sve vreme prica. Znaci njihova kamata je 0.5% mesecno fixno

+ rast cena na malo, sto moze da bude u najgorem slucaju
19-
20% ali je realno ocekivati da bude bas toliko koliko je i
DinaCard u Vojvodjanskoj banci.

Ne treba biti toliko pesimistican sto se tice odlazaka u
inostranstvo. Ovo nema nikakve veze sa temom, al sam ipak
zapanjen takvim patos stavom!
[ dalek @ 15.06.2005. 17:33 ] @
Citat:
Mio_1: >

Mislio sam na primer Nacionalne stedionice o kome se ovde
sve vreme prica. Znaci njihova kamata je 0.5% mesecno fixno

+ rast cena na malo, sto moze da bude u najgorem slucaju
19-
20% ali je realno ocekivati da bude bas toliko koliko je i
DinaCard u Vojvodjanskoj banci.

Ne treba biti toliko pesimistican sto se tice odlazaka u
inostranstvo. Ovo nema nikakve veze sa temom, al sam ipak
zapanjen takvim patos stavom!


Ne da je Vojvodjanska banka povoljnija, mada i jeste malo kada sve saberes, nego ne mogu kod Nacionalne da podnesem zahtev jer traze racun za telekomov telefonski prikljucak placen na toj adresi na kojoj sam prijavljem, a ja nemam telefon koji placam, pogotovo ne telekomu.
[ Mio_1 @ 16.06.2005. 07:15 ] @
OK, superrrr, ako ti se svidja "medena naslednica" toliko,
enjoy it!

Poenta uopste nije bila da se prepiremo ovde koja je tebi kartica
bolja, to je cisto individualno. Htedoh da pojasnim uslove
i nacin racunanja kamata, kao i da dam jedan malo siri ugao sto se
tice ostalih banaka u regionu za druge bankarske proizvode.

Banke ne varaju gradjane, one samo imaju vekovima vec vrlo sofisticiran
nivo tarifa i naknada. E sad drugo je sto smo mi ovde u zemlji tek u poslednjih
par godina poceli da dobijamo kvalitet kakav je na Zapadu postojao u poslednjih
50 godina (tad su se prve kartice pojavile!!) pa smo malo naivni za sve ovo,
i trebace nam izvesno vreme da provalimo sve fore i fazone.

Ne treba se oko toga mnogo jediti, hvala Bogu ima ih 40, ukoliko ti se ne svidjaju
uslovi kod pojedine banke, a ti lepo svoj tekuci u dzep, pa ga prenesi kod
druge!
[ dalek @ 16.06.2005. 14:43 ] @
Citat:
Mio_1: OK, superrrr, ako ti se svidja "medena naslednica" toliko,
enjoy it!

Poenta uopste nije bila da se prepiremo ovde koja je tebi kartica
bolja, to je cisto individualno. Htedoh da pojasnim uslove

Banke ne varaju gradjane, one samo imaju vekovima vec vrlo sofisticiran
nivo tarifa i naknada. E sad drugo je sto smo mi ovde u zemlji tek u poslednjih
par godina poceli da dobijamo kvalitet kakav je na Zapadu postojao u poslednjih
druge!


Hvala sto si nam otvorio oci!
Sta je drugo ovo prikrivanje stvarne kamate, konkretno kod nacionalne nego varanje klijenata...pa zbog toga i postoji efektivna kamatna stopa koju oni ne postuju jer nigde ni u jednom trenutku mi nije receno da se kamata uvecava za rast cena na malo..

[ cozmo_im @ 30.06.2005. 11:42 ] @
Konacno mi je stigao obracun za kamatu za Master kod Nacionalne (ostalo je recimo 25.100 din posle placenog prvog racuna). Za mesec dana, kamata na 25.100 din je bila oko 130-140 dinara... sto iznosi cini mi se 0,5 - 0,6% mesecno, znaci NISU mi uracunali nikakvu dodatnu kamatu (tipa rast cena na malo i to...). Ali mislim da je godisnje 6,7 a ne 6,17%... Sto bi ispalo oko 0.56% mesecno, sto se i uklapa u cifru za koju mi je bio uvecan racun (trebao sam da platim novo dugovanje 5600 i jos kusur dinara a zaduzenje od 10% je bilo 5470 dinara kad se izracuna trosak na kartici...). Ostatak je kamata za preostali dug (25.100 din)... znaci VRLO povoljno.

Ja znam za tu njihovu foru sa rastom cena na malo... ali to je bilo ranije kod kredita, sad nema jer po zakonu MORAJU da istaknu EFEKTIVNU kamatnu stopu za godinu dana. Pa ako je recimo za kes kredit 17% onda je 17%, NEMA dodatne kamate. Verovatno je to zakacilo i sve sto je vezano za kreditiranje, pa i po kreditnim karticama...
[ Mio_1 @ 04.07.2005. 12:16 ] @
>

Za kreditne revolving kartice ne postoji EKS (efektivna
kamatna stopa) jer ne postoji ni rocnost kredita, ni
otplatni plan, posto klijent sam odlucuje kada i da li ce
vratiti 100% ili 10% preostalog duga.
Znaci banke nisu obavezne, tj. ne izrazavaju EKS kada su
kreditne kartice u pitanju!

Rast cena na malo se obracunava naknadno, krajem meseca,
pod stavkom REVALORIZACIJA jer je Savezni zavod za
Statistiku objavljuje tek 10-og do 15-og u mesecu!

Tako je meni napr. kamata na dozvoljeni minus po tekucem
obracunata kao:
1. Redovna kamata 1% i kasnije 28.Maja pojavila se stavka
2. REVALORIZACIJA od oko 1.1%, sto ukupno cini na god nivou

vise od 24%

Kako god, kamata za kreditne kartice ne moze biti manja od
one za potrosacke kredite (oko 13-17% p.a.) na bilo kom
trzistu bilo gde u svijetu!
[ dalek @ 04.07.2005. 13:05 ] @
Citat:
Mio_1: >

Za kreditne revolving kartice ne postoji EKS (efektivna
kamatna stopa) jer ne postoji ni rocnost kredita, ni
otplatni plan, posto klijent sam odlucuje kada i da li ce
vratiti 100% ili 10% preostalog duga.
Znaci banke nisu obavezne, tj. ne izrazavaju EKS kada su
1. Redovna kamata 1% i kasnije 28.Maja pojavila se stavka
2. REVALORIZACIJA od oko 1.1%, sto ukupno cini na god nivou

vise od 24%

Kako god, kamata za kreditne kartice ne moze biti manja od
one za potrosacke kredite (oko 13-17% p.a.) na bilo kom
trzistu bilo gde u svijetu!


Mislim da to zavisi od poslovne politike banke. nacionalna stedionica garantovano obracunava rast cena na malo plus kamatu koja je kako smo videli izuzetno mala i koja bi svaku banku odvela direktno u propast!
medjutim neke banke kao npr. delta objavljuju EKS i na kreditne kartice i to posebno za dinarsku a posebno za deviznu potrosnju sto mozete da vidite na njihovom sajtu.
ja sam se odlucio da za sada uzmem dina kard kreditnu kod vojvodjanske banke jer mi je u ovom trenutku izgleda najpovoljnije. Nisam procitao opste uslove tako da sada nisam siguran da li je kamata 1,3% mesecno ili se dodaje rast cena. sad sam malo nesiguran sta da radim?
[ Mio_1 @ 04.07.2005. 13:22 ] @
>


EKS moze da se izrazi za kreditne kartice koje nisu
REVOLVING, to sam zaboravio da napomenem, a ovde se
diskusija vodi samo o REVOLVINGU.

Vojvodjanska nema te fazone sa rastom cena na malo, jos
uvek, tako da budi bez brige. S obzirom da je DINA u
pitanju, tj. domaca kartica, ta kamata je skroz za
ocekivati, znaci 1.3% mesecno, sto je ok.
[ dalek @ 04.07.2005. 19:36 ] @
Citat:
Mio_1: >


EKS moze da se izrazi za kreditne kartice koje nisu
REVOLVING, to sam zaboravio da napomenem, a ovde se
diskusija vodi samo o REVOLVINGU.

Vojvodjanska nema te fazone sa rastom cena na malo, jos
uvek, tako da budi bez brige. S obzirom da je DINA u
pitanju, tj. domaca kartica, ta kamata je skroz za
ocekivati, znaci 1.3% mesecno, sto je ok.


A koje su to kartice na nasem trzistu koje nisu revolving a kreditne su? Mozda samo DINERS club?
Ako sam dobro shvatio, kartice Delta banke (Mastercard standard i Visa standard) su kreditne revolving i za njih je iskazana EKS, tako da to nema veze jedno sa drugim. Takodje, po mom shvatanju i DINA kreditna je revolving samo sto ima vise "podrevolving" kombinacija odnosno ako kupis do neke sume, minimalna rata je naprimer 30% a ako kupis preko toga onda je 10% itd. Ono sto uplatis kao ratu sledeceg meseca ti ulazi u limit i povecava ga a to je sustina revolvinga i sve kartice na nasem trzistu su revolving, drugacije mislim i da nema smisla.
[ Mio_1 @ 05.07.2005. 11:03 ] @
> A koje su to kartice na nasem trzistu koje nisu revolving

a kreditne su?
Mozda samo DINERS club?

Pored Diners-a koji ima fixne iznose rata, postoje jos neke

banke koje u pripremi imaju ovakav proizvod, jer on
najbolje simulira cek na odlozeno placanje. Kod takvih
kartica je i kamata niza i moze se izraziti EKS.

To sto je Delta napisala EKS kod revolvinga je cista
glupost, a oni koji veruju svemu sto banke promovisu i
pisu, neka posete odgovarajucu diskusiju o Delta bancinim
proizvodima i uslugama.
Zar nije smisao i ove diskusije da se upravo medjusobno
informisemo o zavrzlamama koje banke kreiraju da bi
klijentu zamazale oci?

Kao slag na tortu je upravo Nacionalna, koja je odstampala
brosure u kojima pise da je EKS 6.17 % na MasterCard
revolving kreditnu karticu.
No comment.
Ne vracajmo se na pocetak diskusije...
Uostalom ovo je slobodna zemlja, pa ako Ti zelis da verujes

da je to tako kako pise, izvoli, meni ni iz dzepa, ni u
dzep, niko Ti se nece mesati u to. Nemoj samo da zauzimas
taj nicim zasluzeni drski stav u svojim postovima, prema
meni, jer mi ovde samo razmenjujemo misljenja i
informacije, a ne svadjamo se koja je banka bolja, ili koja

kartica odgovara kome.
[ dalek @ 06.07.2005. 13:47 ] @
Citat:
Mio_1: > A koje su to kartice na nasem trzistu koje nisu revolving

a kreditne su?
Mozda samo DINERS club?

Pored Diners-a koji ima fixne iznose rata, postoje jos neke

banke koje u pripremi imaju ovakav proizvod, jer on

Ne vracajmo se na pocetak diskusije...
Uostalom ovo je slobodna zemlja, pa ako Ti zelis da verujes

da je to tako kako pise, izvoli, meni ni iz dzepa, ni u
dzep, niko Ti se nece mesati u to. Nemoj samo da zauzimas
taj nicim zasluzeni drski stav u svojim postovima, prema
meni, jer mi ovde samo razmenjujemo misljenja i
informacije, a ne svadjamo se koja je banka bolja, ili koja

kartica odgovara kome.


mislim da ovde mozemo da iznosimo argumente kao sto je taj da na sajtu delta banke stoji da je efektivna kamatna stopa tolika koliko navode i to je jedna informacija koja moze biti svima korisna. ne vidm da nasa rasprava moze da se smatra svadjom, a i ako hoces tako da je zoves mozes ali ne znam otkud ti pravo da meni zatvaras usta i da odredjujes da li ova konferencija moze da trpi ove reci, kad samo na televiziji imas svaki dan mnogo zesce rasprava pa togledaju milioni. Ne treba da budes veci katolik od pape.
efektivna kamatna stopa moze da bude broj ali moze da sadrzi i neku informaciju koja nije konstantna na neki period. da je nacionalna rekla kamata je toliko i toliki plus rast cena na malo to bi bilo sasvim ok i moglo bi da se smatra EKS.

inace da kazem za dinakard kreditnu vojvodjanske banke koju sam skoro dobio, kamata je 17, nesto na godisnjem nivou i promenjljiva je. ima jos nekih stvari koje nisam znao da sada sa njihovim poslovanjem a to je da se moze dnevno podici 2000 din kesh. inace sve drugo je kao sto pise na sajtu. Mislim da je ok za nekog ko nema potrebe da placa u inostranstvu. preporucio bih je.
[ PLAVI DELFIN @ 27.02.2006. 18:36 ] @
Da li je potrebno da punoletna osoba koja zeli da uzme Visa Revolving karticu Raffaisen banke bude stalno zaposlena ili nije uslov?.

Ako je potrebno da li to znaci da se treba i tekuci racun na koji se prima plata
prebaciti kod navedene banke?

Ako nije potrebno molim za odgovor.

Hvala.
[ urade @ 27.02.2006. 20:16 ] @
nije potrebno ni jedno ni drugo,
pozdrav