[ darko_26 @ 15.01.2005. 21:27 ] @
Kako da izracunam ili odredim koja velicina teksture treba da bude za neki objekat
da bi to izgledalo realisticno? 3d max 6.0
[ [nq] @ 15.01.2005. 21:44 ] @
hmm, ne razumem pitanje.

Ok , ne treba da bude male rezolucije naravno, onda je mutno i bezveze, a sto vece to bolje, ali ponekad ako je rez jako velika moze da bude krzavo. ali generalno mislim da pitanje i nije bas na mestu.

poz
[ darko_26 @ 15.01.2005. 22:42 ] @
Znaci u pitanju je ipak rezolucija....
Mislim da je to odgovo na pitanje,iako ga mozda nisam postavio bas kako treba..
Hvala u svakom slucaju...
[ ankalagonns @ 16.01.2005. 23:04 ] @
Resenje ti je da napravis texturu koja se nastavlja pa je ponavljas do mile volje, najvaznije je da nemas neki jako velik detalj na kvadratu koji bi se prepoznavao, napisi za sta ti treba textura pa ti mozda mogu vise pomoci!!!
[ Angel_of_Dark @ 17.01.2005. 08:56 ] @
Nije tako kompilkovano. Prvo moras da imas ideju u kojoj rezoluciji zelis da renderujes sliku. Zatim, moras da imas ideju o tome koliko ce kamera biti blizu objektu, tj, kolika povrsina objekta ce se naci u istom trenutku u tvom renderingu. Broj pixela na texturi bi priblizno trebalo da odgovara broju pixela na renderu. Znaci, ako rendas jedan (kvadratni) zid i zelis da taj zid bude prikazan na citavom renderu (bez zumaranja u detalje) , a render ti je za video (720x576), textura ne treba da bude veca od 800x800. Ako se taj isti zid zauzima maximalno samo 25 % povrsine zavrsnog rendera, dovo.ljno ti je da je textura 400 x 400.. itd. Znaci, broj pixela treba da bude priblizno jednak broju pixela koji ce objekat sa texturom zauzeti na finalnom renderu. Za male objekte koji su stalno u daljini ti je dovoljno da koristis texture od po 200 x200 pixela. Znaci, prvo smisli scenu, pa onda na osnovu toga pravi texturePOnekad je pametno raditi i texture u visokoj rezoluciji, pa onda koristiti kopije koje su nize rezolucije u svrhe rendera. Ne zaboravi da sto su ti texture vece, to je vreme renderinga duze i vece je koristenje RAM-a. Isto tako, paradoksalno, mnogo vece texture od potrebnog, sa puno detalja, ne samo da usporavaju render, vec cesto mogu da dovedu do nezeljenih vizuelnih efekata u vidu aliasinga.
[ Okmijun @ 19.01.2005. 13:06 ] @
Zdravo

Za neke povrsine, tipa raznoraznih tiles-ova (parket,cigla,crep,plocice..)
odlicne su ti texture cak i 200x200 do 512x512, lako se manipulise i jednostavne su za razmeravanje u pravoj razmeri (prosto izmeris parket i nalepis ga u pravoj dimenziji, centimetri..)
[ [nq] @ 20.01.2005. 00:14 ] @
ja sam uvek imao problema sa teksturom, npr. casopisa itd. gde ima jako puno teksta, skoro uvek mi bude krzav ?
[ glorius @ 21.01.2005. 02:06 ] @
Postoje razlicite tehnike za Planarno, Sferno, Box, i ostala mapiranja. Knjiga "3D Studio MAX Pod Lupom" daje odgovore na zamucene texture....
[ outer @ 22.01.2005. 14:04 ] @
Uvek ludilo sa mapiranjem...
Koristi texporter ili nesto slicno,editujes texture gde hoces,nalepis je nazad i ne sme da bude "krzavo".
[ [nq] @ 22.01.2005. 14:30 ] @
@outer

ja te nista nisam skontao :(