[ desperado @ 17.01.2005. 12:38 ] @
Naime,

Imam masinu:
AMD Athlon 2600+
512 Kingston Dual Chanel
MSI Nforce 2 Plocu
Primarni master: 120Gb Maxtor SATA (Windows XP SP2)
Sekundarni master: 160Gb Maxtor ATA 133
ASUS Ge Force FX5700TDI
Monitor TFT Neovo 17X AV Vezan na DVI
Muzicku: Sond Blaster Live
Network: Imam SkyStar2 i MSI Wireless

Desava se da iz cista mira se ugasi monitor i posle jedno 10 sec se resetuje masina sama od sebe a desavalo mi se zadnjih 2 dana (pre ponovnog instaliranja) da zamrzne sve i posle moram da ga resetujem, pri cemu ostane zvuk u pozadini, zujanje. To je pocelo da mi se desava posto sam menjao Graficku i HD a pre jedno mesec dana mi je zasmrdelo nesto u kucistu a ja mislim da je napajanje ali je posle toga radilo sve kako treba do ovih zadnjih promena. E sad ja sumnjam na drajvere od graficke i sumnjam na Windows XP SP2.
Dali je neko imao ovakvih problema ranije.

Unapred zahvalan.
[ tdjokic @ 17.01.2005. 13:22 ] @
Prilicno jaka masina za tako slabo napajanje. A kako znam da je slabo? Pa, nisi naveo kakvo je, znaci da ti "nije vazno", znaci da je malo. Ako je "no name", oni obicno govore neku laznu snagu, nesto sto moze valjda samo kratkotrajno da daje ("pick"), ako je firmirano, onda govore malo tacnije, ali uvek treba imati rezervu. Po mom laickom misljenju, cak i firmirano bi 350W jedva bilo dovoljno. Odatle treba poci.
[ desperado @ 17.01.2005. 13:29 ] @
90% je da si u pravu ali daj da cujemo i druga misljenja pre nego sto promenim napajanje. Naime napajanje je od koucista kome i ne znam oznaku, neko medju najjeftinijima je bilo oko 22e.
[ pctel @ 17.01.2005. 14:38 ] @
300W je svakako nedovoljno za takav racunar, 350W bi bilo OK da nije SkyStar kartice, ona vuce mnogo struje. Probaj da izvadis SkyStar i da vidis kako radi bez nje, ja sam svojevremeno triput menjao plocu dok sam nasao kombinaciju koja stabilno radi sa SkyStar karticom. Bilo je to davno, pre celih 5 godina, ali imam utisak da novi modeli skystar kartica nisu doneli nista novo po tom pitanju.
[ JOJO847 @ 17.01.2005. 18:41 ] @
Čini mi se nešto da je do te nove grafičkei hdd-a. Jer kažeš do onda nije bilo problema
e sad, dvije mogućnosti mi padaju napamet

1. Driveri od grafičke se krše s windowsima ( digni windowse na safe mode izbriši sve drivere od grafičke i stavi ponovo od ove nove, ili tragičan i tužan format c:\ )

2. Driveri su u redu ali nova grafička i hdd su malo veći žderači struje pa se eto to dotično napajanje ruši. + još kao što kaže kolega pctel sky star kartica....

PS: Nakon što se zasmrdilo, a radi...pazi! nemoj da te to prevari! nemora biti da će još dugo. s napajanjem se nije za igrati. iam puno ovdje postova vezanih za napajanja pa malko potraži naići češ na korisne savjete.
gdje zapneš javi.
i da, ako ga misliš polomit, prije ga pošalji na bus za zagreb
[ marcony86 @ 17.01.2005. 19:01 ] @
Vodi rachuna oko napajanja!

Ja sam na jednom kompu imao neko shit napajanje i upravo se desavalo da se racunar sam od sebe resetuje, a prethodno se cuje veoma jako zujanje u zvucnicima. Sa novim napajanjem sve radi OK vec duze vreme.
Ne tvrdim 100% da je to problem i kod tebe, ali tako izgleda.
[ StORM48 @ 17.01.2005. 20:22 ] @
Bez namere da nekog provociram reći ću sledeće:

pravih 300w je ne dovoljno, nego i previše za tu mašinu, tako Vas sve molim da se ne razmećete vatima kao da su blato. SkyStar2 ne vuče mnogo struje, a mislim da mi se može verovati kada to kažem, jer SkyStar2 koristim otkad postoji. Prethodna mašina na kojoj je radio SS2 (v2.3) je imala napajanje od 235w (ANS!!!, znači K-R-Š), na kojoj je osim pomenute kartice egzistiralo hardvera za još bar 2 mašine (2xHDD u RAID-u, Rack, 2 rezača, SB, Radeon9800XT, Pinnacle PCTV, 3 USB i jedan GAME joystick, modem, mrežna).

Kada je napajanje "stvarno", a ne "fiktivno", onda nema potrebe preterivati.

I, što bi neko rekao - "no hard feelings" :)


@tdjokic
Vrlo zanimljiva dijagnoza napajanja. :)
Potpuno si u pravu. Većina korisnika apsolutno ne obraća pažnju na napajanje, pa ga i ne pominje u odgovoru na pitanje o konfiguraciji.

@pctel
Stare (v2.3) i nove (v2.6x) SS2 kartice su po pitanju stabilnosti nebo i zemlja. Česti problemi sa SS2 (v2.3) su nastajali zbog njenog pregrevanja (dekoder bez aktivnog hlađenja), a ne zbog nedostatka napajanja. Kod novijih kartica i taj problem je potpuno iskorenjen, tako da nema svrhe ni pričati o tome. I opet pominjem, ako je ANS 235w(!) uspevao da nekoliko godina izaže na kraj sa svim mogućim i nemogućim SS2 karticama, grebovanjem, kompresijom itd, ne vidim zašto ne bi mogao neko PRAVO 300w. 350-360 da i ne pominjem.

Pozdrav
[ Deluxer330 @ 17.01.2005. 21:37 ] @
Uzmi cheiftec i uzivaj
[ FREELOADER @ 17.01.2005. 21:44 ] @
Ja bi rekao da je napajanje u pitanju, pogotovo ako kažeš da je zasmrdilo. To što ono radi ne znači da radi kako treba.
[ dragancesu @ 17.01.2005. 22:14 ] @
Imam slicnu konfiguraciju, malo manje memorije i bez te sky kartice. Grafika je ATI 9600. UPS, APC 500 kaze da ovo trosi 110-130W. Znaci da je napajanje dovoljno, ali ipak proveri da li je potpuno ispravno. Imas li neku prenaponsku zastitu?
[ desperado @ 18.01.2005. 08:17 ] @

Ma imam odo sto stiti od visokog napona, ali licno moje misljenje je ili
da graficka zahteva vise struje ili je neispravna, jer me komojuter zeza
otkad sam nju stavio i SATA Hard Disk Maxtorov sa kojim sa imao problema
samo kod instalacije Windowsa jer treba disketa za njega a ja nisam
znao. Mada on za razliku od obicnih HD-ova ima napajanje od 5V tako da
mislim da nije on taj koji moze da pravi probleme.
ASUS je nekada bila dobra firma a sad je obicno s*****, to smem da kazem
odgovorno jer prodajem kompjutere. Verujte mi da ASUS ATI Radeon i ASUS
ploca nisu hteli da rade zajedno dok nisam flesovao bios. A u podacima o
novom biosu su napisali bas ovim recima: "Improved compatibility with
some ATI Cards". Mogli su da kazu ovako: Ne radi nam nasa graficka sa
nasom plocom pa smo to napravili da radi (kako god.). Mnogo sam ogorcen
na ASUS. I znam da ce sad da bude drvlja i kamenja na mene al ajd, ja
nemam pojma, svi drugi su pametniji od mene.

Pozdrav

[Ovu poruku je menjao desperado dana 18.01.2005. u 10:07 GMT+1]
[ JOJO847 @ 18.01.2005. 08:46 ] @
ej ti olujo48
nemora biti da je napajanje snagom nedovoljno. Vidiš da čovjek spominje da mu se nešto i prije ugradnje novog HDD-a i grafike zasmrdilo u kučištu ( a to bi moglo biti 70% da je napajanje ) Svi mi znamo da bi pravih pravcatih 300W bilo dosta za tu kofiguraciju, ali kao što znaš i sam neka no name napajanja, pa neka JNC ( ne sva,neka!!! ) koja imaju deklariranu snagu 400W se počnu rušiti na nekoj maloj mizernoj brojci od deklarirane.
To je eto tako kad i proizvođači napajanja lupetaju s brojkama.
[ desperado @ 18.01.2005. 09:06 ] @

Nisam Vam rekao najbitniju stvar. Kad ugasim kompjuter opticki mis (marke Logitech) ostane da svetli. A imao sam drugog u Beogradu koji nije svetleo kad se ugasi razlicita masina od moje.

Pozdrav
[ FREELOADER @ 18.01.2005. 09:58 ] @
To je normalno da svjetli na nekim pločama.
[ desperado @ 18.01.2005. 10:03 ] @
Kako bre normalno, Iz kog razloga bi to bilo normalno majke ti. Da trosi
struju i da mi svetli soba svu noc. Ne vidim ijedan racionalan razlog za
to. Ako si to reko cisto da bi bio na postu onda hvala ali nemoj vishe.

Pozdrav
[ ssas @ 18.01.2005. 10:05 ] @
Mis svetli zato sto radi samo sa drajverom iz sistema.
Instaliraj drajver sa CD-a ili diskete, sta si vec dobio i prestace
[ cicika @ 18.01.2005. 10:10 ] @
Citat:
opticki mis (marke Logitech) ostane da svetli


To nije neobično. Novije ploče podržavaju bežične miševe pa je u tom slučaju na PS2 ili USB portu RF uredjaj koji pritom služi i kao punjač baterija za miša tako da na njegovom izlazu i dalje ima struje.

Citat:
Instaliraj drajver sa CD-a ili diskete, sta si vec dobio i prestace


Može da bude ali ne mora da znači. Imam jedan kontra primer, zato to i kažem.

[ desperado @ 18.01.2005. 12:15 ] @
Pozdrav

Stavio sam novo napajanje. Mislim da ga nasi prave. Firma se zove Frontier. Na napajanju pise 400W. Prethodno je bilo 330W. Mis je svetleo jer je USB a zakacen je na PS2. Sad kad sam ga vratio na USB ne svetli vise, ali imam manje jedan USB slot a vise jedan PS2 koji ce da trune sam i jadan.
Vreme ce reci svoje. Videcemo da li je napajanje bilo u pitanju. Uglavnom izvesticu vas sutra-prekosutra ako sve bude kako valja i trebuje. Pozdrav svima i hvala onima koji su ucestvovali u resavanju problema.

go, ES, go!!!
[ desperado @ 18.01.2005. 12:56 ] @
Samo sto sam napisao gornju poruku opet se desilo. Sta sam zaboravio da kazem je to da posle gasenja monitora (odlaska u standby) hard disk jos uvek nesto radi i potom se resetuje. Posle podizanja systema javi se poruka da je: System has recovered from serious error, i da to prijavim MicroSoftu. Sto znaci da su velike sanse da je u pitanju neka softwerska greska. Sad sam podigo system u VGA modu i videcu onda da li je graficka u pitanju.
[ FREELOADER @ 18.01.2005. 16:08 ] @
Rekao sam to zato što TO JE TAKO, a ne samo da bi bio na postu, a evo ljudi su i objasnili zašto je to tako.
[ slacker @ 18.01.2005. 16:35 ] @
Si pogledao kondenzatore na ploči, da nije koji od njih otišao?
[ dragancesu @ 18.01.2005. 16:58 ] @
Ma svetli skoro svaki opticki mis. Narode koji ne svetli?

Dobio sam opticki bezicni mis QTEC. Prijemnik za njega je i punjac, pa kad ugasim racunar stavim ga tamo i on se puni. I dok se puni svetli li sveli. A dioda na njemu stalno. Sve u svemu, u PS/2 portu kod novih racunara ima jos struje. I dok je iskljucen racunar je ko bozicna jelka, svetli na sve strane.

Ako vec prodajes racunare, onda znas i majstore pa neka oni pogledaju, najverovatnije je nesto sa napajanjem ili strujom.

Sto se tice SATA diskova moze da bude nezgodno. U uputstvu za ABIT pise "napravite bekap jer ce podaci verovatno biti obrisani.", ako probate nesto da menjate a ukljucen je RAID kontroler, prijatelj ima. Ja sam izgleda imao srecu sa MSI plocom, samo sam ubacio drugi SATA disk i bez problema ga je prihvatio.

[ desperado @ 18.01.2005. 17:15 ] @
Evo ja opet da se ukljucim u razgovor sa novim idejama i cinjenicama.
Naime, upgradeovo sam bios, da probamo i to. A sa drugom grafickom (ASUS Ge Force 4 mislim da je ona magic) nije hteo da prebaci u hardwersku acceleraciju. Cim instaliram drajvere desi se (ali svaki put) ovo sto se desava sa ovom mojom boljom starom grafickom. Znaci pre ove graficke sam imao MSI FX5700LE koja je po karakteristikama skoro duplo gora od ove sad ali ona nikada nije napravila problem kao ova. Da rezimiram, sa starom ge-force4 nece uopste da radi. Ploca nije neispravna jer je radila i radi. Mozda bios, mozda nekompatibilnost sa ASUS grafickim kartama. Neznam, vreme ce pokazati.

I jos sam iskljucio u MyCOmputer\Properties\Advanced\Startup-Recovery\ ono da resetuje automatski kompjuter. Mozda i to ima neke veze sa zivotom i ljubavi.

Ako neko zna odgovor na pitanje da li D.O.T. kod MSI ploca moze zajebavati ovako. Ili dual chanel DDR?

Pozdrav do daljnjeg.

Zaboravih da kazem ovo: Kad sam resetovo bios, windows mi je prijavio jos neki Bridge samo sam zaboravio kakav, a MSI Live update mi je rekao da nemam drajvere za plocu instalirane a imam 5.10. I desavalo mi se pre ali ne znam da li i sada da kad jednom instaliram drivere za plocu (nforce 5.10) da posle toga nece da ih preinstalira ponovo a sad je to uradio. Pre samo pokrene instalaciju i obori, kao da vidi da imaju ali bez ikakvog objasnjenja prekine.
[ DeX-Force @ 18.01.2005. 18:53 ] @
Sto se tice svetlenja misa to je normalno samo na jeftinim - krs napajanjima koja iz nekog razloga ostavljaju previse napajanja ploci. A to dobro znam jer sam na jednom racunaru zamenio napajanje za neko jeftino ne znam koje marke, znaci nista drugo od hardvera nije menjano i posle toga su ostajali mis i tastatura da svetle. Kod bezicnih miseva to jeste normalno. Oni se obicno gase tek posle nekog perioda neaktivnosti.

Sto se tice tog problema ja sam imao isti problem sa ASUS plocom i MSI 5900 grafickom (kod tebe je obratno) ali isto se desavalo samo koliko se secam nije mi prijavljivao "System has recovered from serious error". U svakom slucaju sam zakljucio da se Asus i MSI ne slazu ponekad. Zamenio sam plocu za MSI. I nikad vise nisam imao problema.
[ desperado @ 18.01.2005. 20:56 ] @
E ljudi ovo tek postaje zona sumraka. Nasao sam nacin kako blokira.

Slusajte sad:
- Udjem u desktop properties
- Pa desktop (gde se biraju pozadine)
- Pa browse
- Pa udjem tamo gde sam pre neki sat skinuo jedno 20-30 pozadina za komp.
- Pa kliknem na neku pa idem na preview
- I onda brzo ih prelistavam
- On ispisuje: generating preview... i prikazuje ih
- I bling, bling
- Ekran crn
- Restart

E sad neko pametan nek mi objasni ovaj slucaj

Pozdrav
[ Goran Mijailovic @ 18.01.2005. 21:06 ] @
Citat:
desperado: ...windows mi je prijavio jos neki Bridge samo sam zaboravio kakav,

ako ti je prijavio bridge.dll onda je to virus.
[ jarar777 @ 18.01.2005. 21:21 ] @
Nije tacno da mis svetli samo na jeftinim, krs napajanjima. Ja imam Logitech opticki mis koji svetli po celi dan i noc.Chiftecovo napajanje...da prikljucen je na PS2
P.S. Nocu ga iskljucujem...cela soba svetli!!!
[ Binary Mind @ 19.01.2005. 17:57 ] @
Oh yes I am talking to you Tux. You couldn't be more right, oh you dumb fat flightless bird Jednom recju Goran je skroz na skroz u pravu. U pitanju je nista drugo nego virus ali koji je dosta tezak za uklanjanje ukoliko onaj ko uklanja nije iskusan u tome.
[ JOJO847 @ 20.01.2005. 16:34 ] @
i jel radi ili si ga polomio?
[ tdjokic @ 20.01.2005. 16:53 ] @
Ja se zaista i iskreno izvinjavam, jer ce mozda ispasti da stajem coveku na muku, ali je cinjenica da se ja uvek setim ovoga sto cu napisati u sledecoj recenici upravo kad nekome pocnu da se desavaju slicne stvari, a pretpostavljam da i on to tada najbolje razume. Smatram da nije lose imati neki Live CD sa Linuxom, bas da bi se videlo da li je problem u hardveru ili instaliranom OS-u.

Moguce je da ne znaju svi da Live CD uopste ne "dotice" ono sto je instalirano na hdd (izuzev ako se to izricito ne zahteva i dodatno omoguci) i moze da bude jako koristan. Radi i bez hdd-a, provereno - fizicki je bio odstranjen a ja veselo na net itd. Jedan od najpoznatijih u tom pogledu je Knoppix a ima ih jos. Jednostavno podesis u BIOS-u da PC startuje sa CD-a i to je sve; za minut, dva se pojavi kompletan Linux, bez ikakve instalacije i to je to.

Takodje je dobra ideja to nabaviti "odmah", proveriti kako radi sa postojecom masinom i cuvati u fijoci, pa ako masina pocne nesto da zafrkava onda ga upotrebiti. Ovo je dobro zbog toga sto vlasniku racunara i tog Live CD treba da bude poznato da li doticni Live prepoznaje sav njegov hardver ili ne, sto je takodje moguce.
[ desperado @ 20.01.2005. 17:46 ] @
Evo nije me bilo dva dana na ES-u, sto znaci da sam resio problem. To jest otkrio sam problem tacnije.

Problem je u grafickoj kartici ASUS FX5700 TDI, nova, sa garakcijom 3 godine. To je vec druga stvar koja potice iz Pakoma a koja mi je crkla ili bila pokvarena u kratkom roku. Prva je TFT Neovo 17X AV koji daje perfektnu sliku, ali nazalost trajao je samo 6 dana, posle toga je otisao u fade out (sto bi mi dizajneri rekli.) Zato sam ga nazvao: Crni pojas 6-ti dan.

Stavio sam graficku ASUS GeForce4 i sve radi kako treba 2 dana.

Sto se tice softvera probao sam vrateci se na stari XP SP1 ali on je za nijansu bolji bio pa je cak prijavio da se pad sistema desio usled drajvera za graficku. Ali ni on nije najpametniji. On nezna da sam probao sve moguce vrste drajvera (pocevsi od fabrickih).
To je to. Kraj jedne teme. Sutra idem da odnesem graficku na garanciju pa cemo da vidimo sta ce da bude.

Pozdrav za sve koji su ucestvovali u tematici. Cao.
[ Goran Mijailovic @ 20.01.2005. 20:37 ] @
Tomo a sta ce da otkrije pomocu knoppixa?
Kad nesto nije u redu sa hw-om knoppix se zaledi i ni makac jedino ako mislis na to, takodje zavisno od verzije knoppa neki uspe cak i da se digne a neki ne ako je hw kvaran.
Pozdrav.
[ tdjokic @ 20.01.2005. 21:09 ] @
Citat:
Goran Mijailovic: Kad nesto nije u redu sa hw-om knoppix se zaledi i ni makac jedino ako mislis na to

Da, mislim priblizno tako. A dodao sam i ono da treba da se nabavi i isproba dok je masina kao OK, pa ako kasnije pocnu problemi, onda mozes bar toliko da proveris sa njim da ako on jos uvek radi normalno, onda je nesto u vezi instaliranog OS-a. To je priblizna ideja, da ne moras da cupas graficke i CPU i memoriju, a ono virus, ili obrnuto. Ima ovde prilicno slicnih slucajeva kad je osnovno pitanje: hardver ili softver i u tim slucajevima bi ovo pomoglo. Svestan sam cinjenice da Linux nije bas svuda omiljen, ali kad je vec tu, zasto ga ne koristiti? Ni dizalica za auto nije najomiljenija oprema kod auta, ali kad zatreba - zlata vredi :-)
[ Goran Mijailovic @ 22.01.2005. 19:35 ] @
Citat:
desperado:
To je to. Kraj jedne teme. Sutra idem da odnesem graficku na garanciju pa cemo da vidimo sta ce da bude.


I sta je bilo?
Daj nam hepiend :o)
[ StORM48 @ 24.01.2005. 21:25 ] @
@za sve koji misle da miš ne treba da svetli na PS/2 konektoru:

Miš svetli iz jednog razloga - pojavom ATX standarda i njegove druge revizije, neko je smislio (Intel zapravo) da ne bi bilo loše da kompjuter može da se uključi sa tastature ili miša. Zato je (pošto ATX napajanje i tako spada u "živa" napajanja) i PS/2 port neprekidno pod naponom, kako bi mogao da registruje signal za uključenje (PS2 Activity). Pojavom bežičnih tastatura i miševa sa punjačem (što je neko već pomenuo) povećala se potreba za aktivnim PS2 portovima i to je tako na bezmalo 90% ploča.

Znači, NIŠTA tu nije nenormalno, niti je krivac napajanje. Ako se kompjuter isključi pomoću prekidača napajanja, miš će prestati da svetli, kao i prebacivanjem na USB port, što je neko (takođe) pomenuo.

Pozdrav
[ nikolac @ 19.11.2005. 01:38 ] @
slazem se potpuno