[ Veljko @ 30.04.2002. 01:29 ] @
Interesuje me koja je minimalna konfiguracija za optimalan rad
linux web servera na kome bi bila hostovana prezentacija sa
prosekom dnevnih poseta 2000-5000.

I dali bi mozda ovako nesto blio dovoljno:
Intel Pentium Pro 200
128Ram
4GB SCSI
[ B o j a n @ 30.04.2002. 02:13 ] @
I vise nego dovoljno.
Naravno, ukoliko nemas spiceva. Ukoliko da, obrati paznju na to koliko imas child procesa za http serviranje.
[ Ivan Tanasic @ 30.04.2002. 12:29 ] @
Pa sad, zavisi kolko toga treba da natrpas na taj disk, al ostalo ce valjda izdrzati.. Inace, ovaj sajt se vrti na pi na 133 cinimi se sa 96 mb rama (nisam siguran, pitaj gojka za detalje i broj poseta pa uporedi!)i kao ao sto vidis izdrzava nekako.
[ UroS @ 30.04.2002. 14:31 ] @
da a i zavisi da li ti na tom sajtu planiras da drzis nesto sto bi puno cimalo server tipa komplikovane baze, onda mp3 muziku i slicno...
[ dr ZiDoo @ 30.04.2002. 14:39 ] @
Zavisi koji *nux i sta je sve ukljuceno:

OpenSSH
Mod SSL
Mod PHP
Ftp
Telnet
MySQL

???

nije web server bas samo apache !
[ Veljko @ 30.04.2002. 16:43 ] @
Od prilike bi blio oko oko 500mb mp3 muzike, i bio bi podignut
web i ftp server.
I jos jedna stvar mi pade na pamet, kolko je bitno da mrezna
karta bude kvalitetna tj. da li moze standardna realtek kartica
da odradi posao?

i jos nesto
Linux Red Hat 6.2 ili neki drugi za ovaj poduhvat ?
[ Ivan Tanasic @ 30.04.2002. 17:28 ] @
Sto se tice distribucije, nije problem, odprilike da su sve manje vise slicne (dobro, ne bi bas trpo mandrake na server, al nemoj da mi neko kaze da on ne bi odradio posao?!!) a i taj redhat bi sasvim solidno odradio posao ako se ne varam.
[ BORG @ 30.04.2002. 20:44 ] @
Bi on radio posao,ali koliko sigurno i koliko dugo.....

Moja preporuka koji OS da stavis:
FreeBSD
Debian
Slackware

A i mnogi ce ti isto reci.
[ B o j a n @ 30.04.2002. 21:59 ] @
Uh, uh, uh ... decka tu uplasiste, kao da on sad sprema nemam pojma sta, pa mu je potreban bas DEBIAN, ili bas FBSD ...
Ukoliko serv nema velike spiceve, distro otpada pod razno, znaci svaki ce da odgovara. Jos jednom da ponovimo: Svaki distro je dobar


Dalje, performanse. Bitno je da imas jako jednostavan httpd, to da li ces da ti odaberes bas Apache, ostaje na tebi da odlucis. Imas naprimer publicfile, veoma jednostavan i brz httpd/ftpd, sa podrskom za iskljucivo staticki sadrzaj ( no cgi ).

Ukoliko i dalje insistiras na Apachetu, onda iz njega izbaci sve ono sto ti nece trebati. Ne treba nikakav *sql, tls/ssl, i ostale, za tebe, nepotrebne stvari.

[ BORG @ 30.04.2002. 22:07 ] @
Nije vazno na sta se sprema,ali bolje je da ima sto bolji OS.
Bolje je da uzme jedan od ta tri navedena nego da uzme mandrake zato sto je lakse instalirati....
[ B o j a n @ 30.04.2002. 22:26 ] @
Aman, zaman covece, pa o cemu ja pricam ???!?!
SVAKI LINUX DISTRO JE ISTI !

Moze da uzme i yebeni mandrake, pa ako mu se ne svidja njegov start-up metod, uzme i zameni stavke kako njemu odgovaraju u inittab, pa od init.d sistema, dobije rc.d

Ili ne svidja mu se rpm, fine ... neka uzme pa neka rucno instalira.
Svuda su conf. fajlovi u plain tekstu, pa prema tome teorijski, moze da ih edituje sa cime god mu padne napamet !!!!

linux2.4 se jako priblizio fbsd-ovom tcp/ip stack-u, razlike bi se tek primetile kada bi server bio opterecen preko 20 ( eto ideja za gojka, da iscedi jos snage iz ovog budjavog ES hardvera )

brrrrrrrr
[ BORG @ 30.04.2002. 22:31 ] @
Dobro dobro...samo me nemoj tuci