[ gotivac @ 19.01.2005. 09:15 ] @
Možda prema naslovu pretpostavljate šta hoću da pitam, naime, da li neko zna način da se Access natera da sortira rimske brojeve prema rastućem (ili opadajućem) redosledu?

Znači, da posle IV ne dodje IX, nego V ???

[ jablan @ 19.01.2005. 09:26 ] @
Šta sve ljudima neće da padne na pamet! Jel to baza za piceriju? Pa ni Rimljani više ne koriste rimske brojeve.

Ako u aplikaciji imaš potrebu za rimskim brojevima, konverziju radi u kodu, a u bazi drži obične brojeve.
[ gotivac @ 19.01.2005. 10:01 ] @
Nije baza za piceriju, u pitanju je medjunarodna klasifikacija bolesti, koja je, zamisli, zasnovana na rimskim brojevima. I u izvestaju mora da bude tako.

A bazu nisam ja dizajnirao, samo moram iz nje da izvucem izvestaje.

EDIT:

No, srecom, nasao sam jedno polje u bazi koje se ne koristi, pa sam pridruzio rimskim brojevima arapske, tako da prema tom polju vrsim sortiranje. U svakom slucaju, zanimljivo je da se rimski brojevi i dalje koriste (***i ga, realno, koriste se) a da nigde nema nikakvih referenci na njih, kada su racunari u pitanju.
[ jablan @ 19.01.2005. 10:32 ] @
Pa ne znam, ne znam da je ikad ikome trebalo. Kao što rekoh, ako imaš potrebu u aplikaciji, konverziju odradiš u koodu (ne znam da li u Accessovim izveštajima možeš da pozoveš funkciju nad poljem koje vraća upit), a u bazi držiš brojeve ko brojeve, u polju tipa int.

Uzgred, u ozbiljnijim bazama postoje tzv. user defined functions, to jest funkcije koje možeš da definišeš i kasnije ih koristiš u upitima i stored procedurama. Teoretski bi mogle da se iskoriste i za rimske brojeve.
[ negyxo @ 19.01.2005. 13:08 ] @
Jablane isto to mozes i u accesu. Samo za razliku od drugih koji koriste SQL , access koristi VBA.

Sad me mrzi da sastavljam funkciju za konvertovanje iz rimskih u arapske brojeve jer to vise pitanje algoritama nego baze. A u accessu se to radi dosta lako. Napravi se neka funkcija u modulu i posle se pozove u queriju kao i bilo koja sql f-ja.