[ Aleksandar Marković @ 20.01.2005. 15:03 ] @
Verovali ili ne, ali sveteorije o poreklu čoveka padaju u vodu gledano iz ugla boje kože. Ako pođemo od Daivina i evolucije čoveka od Čovekolikog majmuna, poslednjih bi moralo da bude najmanje četiri vrste beli, crni, žuti i crveni, jer to su osnovne boje, mada postoji znatno više tipova kože.

Ni teorija prilagodjavcanja ne pije vodu, jer ako je cma rasa dobila više pigmenta da se odbrani od žarkog sunca, zašto su Kinezi i Japanci požuteli? Voleo bih da prisustvujem razgovoru između Darvina i nekog filozofski nastrojenog dermatologa. :-)

Opet, Deniken: ako su nas zapatili vanzemaljci, zašto su doneili 17 tipova kože? Još je najprihvartljvije da nas je stvorio Bog, mada bi i njega vredelo upitati, zašio baš ove četiri boje ? Ako uporedimo isečke kože svih rasa, misterija se usložnjava. Kod bele i crne, građa kože je skoro ista. Ljudi tamne puti imaju pigment u površnom epidermu, dok belci to nemaju. I sam pigment je misterija za medicinu.


Mada se neke faze nastanka melanina znaju, ne znaju se sve. Ima malo istraživačkih radova iz ove oblasti koja bi mogla da razjasni poreko rasa na planeti. Isto važi za bolesti koje prati poremećaj pigmentacije, Nepoznat je i uzrok gubitka pigmentacije (vitiligo), od čega i životinje obolevaju. Bolest je dobila ime po belim pegama kod tetadi (vitilus, lat; tele). Možemo samo da se nadamo da ćemo se u 21. veku približiti razjašnjenju misterije zvane boja kože.

Prof. dr Ivan Knajtner
dermatovenerolog


[Ovu poruku je menjao secret dana 21.01.2005. u 12:52 GMT+1]
[ Sundance @ 20.01.2005. 15:22 ] @
Citat:
Opet, Deniken: ako su nas zapatili vanzemaljci, zašto su doneili 17 tipova kože?


To što mi ne znamo zašto ne znači da je to razlog da nas izvanzemaljci nisu stvorili genetskim inženjeringom.

Možda su daltonisti pa im je to sve isto :)))
[ Dark Icarus @ 20.01.2005. 18:01 ] @
Kao prvo, ja se duboko izvinjavam prisutnima u ime cele medicinske profesije za ovu očigledno neprofesionalnu i krajnje amatersku izjavu. Žao mi je što moram da protivrečim jednom profesoru, ali naprosto nisam mogao da ćutim.

Za početak, to što biohemičari nisu odradili svoj posao u pogledu metaboličkog puta melanina, nema apsolutno nikakve veze sa vanzemaljcima/bogom/čovekolikim majmunima niti ću to razmatrati u diskusiji.

Citat:
dr Knajtner: Verovali ili ne, ali sveteorije o poreklu čoveka padaju u vodu gledano iz ugla boje kože. Ako pođemo od Daivina i evolucije čoveka od Čovekolikog majmuna, poslednjih bi moralo da bude najmanje četiri vrste beli, crni, žuti i crveni, jer to su osnovne boje, mada postoji znatno više tipova kože.
Aha. Znači, od belih majmuna nastali beli ljudi, od crnih nastali crni, od crvenih (valjda orangutana) nastali indijanci... Ova izjava ima manje naučnog smisla nego ako ja kažem da je čovek nastao od čovekolike amebe.

Kao prvo, čovek je nastao od jednog prapretka, ne od 4 različite vrste majmuna; nastao je manje-više na jednom mestu, u centralnoj i istočnoj Africi; od ove primarne populacije (čovek nije inicijalno bio crn već možda tamniji) čovek se raširio po ostatku sveta i kako se širio tako se njegova boja kože tokom miliona godina evolucije menjala; dalje, boja krzna majmuna nema nikakve veze sa bojom kože istog... i tako dalje, i tako dalje.

Citat:
dr Knajtner:Ni teorija prilagodjavcanja ne pije vodu, jer ako je cma rasa dobila više pigmenta da se odbrani od žarkog sunca, zašto su Kinezi i Japanci požuteli? Voleo bih da prisustvujem razgovoru između Darvina i nekog filozofski nastrojenog dermatologa.
Kako da ne, potpuna je slučajnost to što ljudi koji žive u oblastima izloženim suncu imaju crnu boju kože sa mnogo zaštitnog melanina.... c, c, c...

Što se tiče "žutih", tu je profesor opet tako lupio da je jedva živ ostao. Bilo bi potpuno apsurdno očekivati da dve odvojene populacije imaju potpuno isti razvoj. To što je na istoku koža žuta a na zapadu bela se u potpunosti može pripisati prirodnoj varijaciji. Zainteresovanima, pa i uvaženom profesoru, ako ikada priđe ovom sajtu, preporučujem da pronađu objašnjenje pojma "evolutivna divergencija".

Citat:
dr Knajtner:Možemo samo da se nadamo da ćemo se u 21. veku približiti razjašnjenju misterije zvane boja kože.
Misterija zvana boja kože je rešena. Zna se tačno kako melanin utiče na refleksiju svetlosti od kože. Postoje dve vrste melanina koje su u različitim odnosima zastupljene u različitim delovima kože (mislim da se zovu feomelanin i skotomelanin). Jedan daje crveniju, drugi crnju boju kože. A ako se misli na misteriju otkud toliko boja kože onda je to mlaćenje prazne slame. Darvinova teorija lepo objašnjava otkud toliko varijacija u boji kože.

Po profesorovoj liniji razmišljanja možemo da se zamlaćujemo do kasno u noć da konji vranci i belci, pošto se razlikuju, sigurno obaraju Darvinovu teoriju evolucije, a vanzemaljce da i ne pominjemo.

Na kraju bih samo skrenuo ljudima pažnju na sledeću izjavu:
Citat:
dr Knajtner:Još je najprihvartljvije da nas je stvorio Bog, mada bi i njega vredelo upitati, zašio baš ove četiri boje ?


Eeeee, profesore, profesore, studenti te uče...
[ Ivan Dimkovic @ 20.01.2005. 21:47 ] @
Strahota je kakvi ljudi zavrsavaju fakultete a nisu u stanju da se sete osnovnih stvari iz njihove struke.

Dakle, profesor dermatolog - koji je sigurno ucio fakultetsku biologiju sa evolutivnom teorijom i gde se na primerima uci evolutivna divergencija prica totalne gluposti. Ajde sto prica totalne gluposti, ali objasnjavati svoje neznanje bogom i vanzemaljcima je jos najfantasticnije.

Ovo me podseca na onaj vodeni tocak na ovom istom forumu, ciji su grafikon (budalastinu - perpetuum mobile) potpisali diplomirani masinci...
[ MyWay @ 20.01.2005. 22:07 ] @
A jel može secret da prenese ceo tekst, obzirom da ovo deluje kao skup odabranih isečaka, a ne kao celina...
Na osnovu izrečenog cenim da je ključ:
Citat:
Voleo bih da prisustvujem razgovoru između Darvina i nekog filozofski nastrojenog dermatologa. :-)

Izgleda je profa onaj poslednje spomenuti :)
[ Dark Icarus @ 21.01.2005. 13:41 ] @
Citat:
Ivan Dimkovic: Dakle, profesor dermatolog - koji je sigurno ucio fakultetsku biologiju sa evolutivnom teorijom i gde se na primerima uci evolutivna divergencija prica totalne gluposti. Ajde sto prica totalne gluposti, ali objasnjavati svoje neznanje bogom i vanzemaljcima je jos najfantasticnije.
Ne, imamo nešto malo biologije sa elementima genetike na prvoj godini i to je to. Mislim da je ranije bilo još manje. A ovim generacijama koje su upisale 2004. pa nadalje su ukinuli i to.
[ van t hoff @ 21.01.2005. 23:53 ] @
bez ljutnje, kontam da te je isprovociralo, ali niko normalan ne treba da dgovora na ovo. ja sam mislio da je zezanje neko. filozofski orijentisam dermatolog, hahaha, e tu sam umro od smijeha, pao sa stolice :). BTW generalno medicina nema nikakve veze sa ovim sto njega interesuje, kao nauka, a ni njegova specijalizacija kad smo tu...

p.s. jos uvijek misim da je sala...
[ Dark Icarus @ 23.01.2005. 00:33 ] @
Ma ne bih ja ovoj temi ni pljunuo pod prozor da nisam video da je to kolega. Pa k'o velim da sprečim negativan PR profesije.