[ Marko Bijelic @ 01.05.2002. 10:10 ] @
Ima li iko s ovog foruma ikakvih iskustava o domacim sertifikatima ?

Prije jedno pola godine casopis Mikro je zapoceo temu o domacim sertifikatima. Tu je konstantovano da su najace domace skole Vinca, CET i Informatika.

Sta dobijamo domacim IT sertifikatom [recimo M$-ovim] i da li ih mozemo [da li je neko] i gdje iskoristiti ?
[ InsurrectoR @ 01.05.2002. 12:12 ] @
covek, nisu to domaci sertifikati!
to su pravi (recimo M$-ovi) sertifikati.
za njih polazes za kompjuterom koji je na netu, i sve radis na engleskom.
na njima ti (verovatno zbog diskriminacije) ne pise ni mesto gde si polagao, a od skora ni broj poena sa kojim si prosao.
ja posedujem MCSE i MCDBA, nazalost jos nisam probao nigde da se zaposlim (zbog faxa) ... ali recimo covek koji me je "spremao" za njih, je otisao u nemacku, ponudio svoju pozamasnu cenu i dobio poslovni ugovor na 5 god.
[ Marko Bijelic @ 01.05.2002. 12:46 ] @
Citat:
InsurrectoR:
covek, nisu to domaci sertifikati!
to su pravi (recimo M$-ovi) sertifikati.


Mislim znam ja da to nisu domaci sertifikati, odnosno ja sam se pogresno izjasnio.
Mislio sam na spremanje i polaganje stranih sertifikata - MS-ovi, A+, Cisco i sl. u domacim skolama. Mislio sam o uslovima rada, kvalitetu predavaca, opremljenosti ucionica i sl.

E sada zanima me, ima li ko' da je dobio sertifikat ovdje [MSov] i dobio posao negdje vani ? Dalje, sta mu se jos trazilo od diploma, znanja, referenci i sl.
[ ouros @ 01.05.2002. 17:18 ] @

Ako si mlad zavrsavaj skolu, mani se sertifikata. Njihovo vreme je proslo. Oni sada mogu da ti pomognu ako imas skolu, a da ces da nadjes neki wow posao sa njima tesko.


Uros
[ Ivan Dimkovic @ 01.05.2002. 17:48 ] @
Ciscovi sertifikati se izuzetno cene u domenu administracije, a to je jedno od retkih polja gde se ne trazi obavezni bachelor degree. Bas gledam na monster.com i vidim da sa CCNP/CCIE ima dosta poslova.

By the way - vec primecujem da za dosta jakih pozicija traze Masters Degree u computer science ili electrical engineering (a cak neki zahtevaju PhD!!) - ili ekvivalentnih 10 godina profesionalnog angazovanja u tom polju.

Permanentno obrazovanje je kljuc - ne postoji "granica" - stalno se mora usavrsavati.


[ ouros @ 01.05.2002. 20:30 ] @

Nisam ja rekao da se ne cene. U krajnjem slucaju Cisco je ipak nesto drugo.
A ovo sto kazes za monster.com je tacno. Ja proveravam taj site vrlo cesto, i sve vise je BS degree nedovoljan.
Bas sam citao pre neki dan u skolskim novinama, procenat studenata koji hoce da idu na Masters i PhD se povecao ove godine i to za ogroman procenat. I to npr
- Berkley , EE i CS 46% increase
- UCLA , EE i CS 33% increase
- Stanford , EE i CS mislim da je 39% increase
....

ima toga jos. Plus kad pricam sa studentima ovde kod mene na faksu, skoro svaki drugi mi kaze da hoce da ide na masters. Tako da ne znam koliko ce se ti sertifikati ceniti kasnije. Pre je to bio pravi bum, sad vec polako izumire. Cast izuzetcima.

Znaci, nazad u skolu :))) ili na posao :)

Uros