[ vilyu @ 01.05.2002. 13:39 ] @
Zdravo svima, interesuje me, ako je ukljuceno ono Sr (Serbian) u systray-u, koji charset treba da definisem kao default za jednu InterBase bazu podataka koju
planiram da napravim? Pretpostavljam da je Latin-2, ali ne znam koja je
tacna oznaka. I hoce li se sigurno ta slova videti kada budem pregledao
rezultate upita bazi? Hvala.

Pozdrav
[ burner @ 02.05.2002. 08:22 ] @
DOS852. Ako staviš win1250, ili unicode, sve radi OK u IB Consoleu, ali kada se iz Delphija okačiš na bazu javlja "Invalid Code Page".
[ tiodor @ 03.05.2002. 11:42 ] @
U praksi najčešće upotrebljavam UNICODE_FSS, a kao komponente u Delphi-ju Zeos Database Components, i do sada nisam imao problema. Verzije koje koristim su IB 6.0 i Firebird (preporuka) 1.0.0.679 (Final).
[ vilyu @ 11.05.2002. 18:03 ] @
Sada mi se isprecio sledeci problem. Koristim IBUpdateSQL u Delphi-ju i kad popunim InsertSQL nekim stringom iz EditBox-a (u koje je pri ukljucenim nasim slovima, tj. Sr je pisalo u onom kvadraticu u sys tray-u, upisan neki string opet s nasim slovima) i pokusam da izvrsim IBUpdateSQL.ExecSQL(TUpdateKind(ukInsert)) prijavi mi gresku, kaze ne moze da izvrsi konverziju charset-a. Kako ste vi to resili??? Inace momci, ovo sa charsetima u samoj bazi super radi, a i moj program to lepo cita. Hvala na pomoci. Pozdr.
[ burner @ 11.05.2002. 20:19 ] @
Ufff... te kodne strane prave žešće gluposti. Meni se isto to danas desilo, jer do sada nisam ništa interaktivno unosio u bazu, već je svee upisivano konverzijom iz csv fajla. Elem: Stavi kodnu stranu na default (tj. nemoj uopšte ni da je stavljaš) i onda radi OK. Meni je jedino tako uspelo.
[ tiodor @ 12.05.2002. 03:15 ] @
Iskreno, batali IBX, pređi ili na Zeos, ili na IBObjects ili na FIBPlus, mislim da ćeš time rešitit gomilu potencijalnih problema.

Pozdrav, Tiodor.
[ burner @ 12.05.2002. 13:44 ] @
Citat:
tiodor:
Iskreno, batali IBX, pređi ili na Zeos, ili na IBObjects ili na FIBPlus, mislim da ćeš time rešitit gomilu potencijalnih problema.

Pozdrav, Tiodor.

OK. Je l može par linkova ka tim komponentama?
[ tiodor @ 12.05.2002. 13:51 ] @
FIBPlus: www.devrace.com
IBObjects: www.ibobjects.com
za Zeos mislim da je www.zeosdbo.com, ali najbolje bi bilo da potržiš na Google-u Zeos Database Objects.

Pozdrav, Tiodor.
[ burner @ 12.05.2002. 23:07 ] @
Zahvaljujem, probaćemo :)
[ tiodor @ 13.05.2002. 02:11 ] @
Izvinjavam se poštovanom auditorijumu, ali nađoh nešto što bi moglo da bude rešenje problema. Ukoliko neko bude probao, molim da javi na forum.

Evo teksta:
First make sure that a database is created with a win1251 code page. Then write a string isc_dpb_lc_ctype=WIN1251 in the DBParams property of an instance of the TIBDatabase object.

Pozdrav, Tiodor.
[ Riste Pejov @ 13.05.2002. 04:35 ] @
site za zeos je http://sourceforge.net/projects/zeoslib/

ali ako trebas se igrati sa aplikacijom koja ucitava vise dll-a
iz kojih trebas da ucitavas sa IB, zeos jednostavno nece
dobices kulturan AV.

zeos je PUN bagova !!!

probaj:
http://sourceforge.net/projects/open-dbexpress/
http://sourceforge.net/projects/dbexpressplus/

dbExpress je strava
[ tiodor @ 13.05.2002. 11:13 ] @
Offtopic: samo da napomenem da sam ovih dana isprobavao dbExpress, IBO i FIBPlus sa DevExpress WebFramework-om i IntraWeb-om, i mogu da kažem da sve radi savršeno. Tako da ako radite neku web aplikaciju (koja BTW neće biti kod nekog ISP-a), ne morate da se plašite.

Pozdrav, Tiodor.