[ _Super_Ellite_Bug_ @ 21.01.2005. 23:39 ] @
Cooperative Linux is the first working free and open source method for optimally running Linux on Microsoft Windows natively. More generally, Cooperative Linux (short-named coLinux) is a port of the Linux kernel that allows it to run cooperatively alongside another operating system on a single machine. For instance, it allows one to freely run Linux on Windows 2000/XP, without using a commercial PC virtualization software such as VMware, in a way which is much more optimal than using any general purpose PC virtualization software. In its current condition, it allows us to run the KNOPPIX Japanese Edition on Windows.

http://www.colinux.org/

//edit:
izvini zbog malog dodatka u naslovu teme, više da skrenemo pažnju ljudima..

[Ovu poruku je menjao degojs dana 22.01.2005. u 05:53 GMT+1]
[ FormatC @ 21.01.2005. 23:51 ] @
Jel može to bilo koji OS da pokrene ili samo Lin na Wiindozeu?
[ _Super_Ellite_Bug_ @ 22.01.2005. 00:12 ] @
Samo Lin na Win2000 ili XP,kao servis ili kao program.

//snip
It allows the Linux kernel to run as a program or service under Windows 2000 or XP without using a commercial PC virtualization system such as User Mode Linux or VMware.

Specifically, coLinux - a port of the 2.6 kernel - is "special driver software on the host operating system [that executes] the coLinux kernel in a privileged mode [known as ring 0 or supervisor mode]," says coLinux development team leader and project originator Dan Aloni.

Aloni goes on: "By constantly switching the machine's state between the host operating system state and the coLinux kernel state, coLinux is given full control of the physical machine's [Memory Management Unit] (such as paging and protection) in its own specially allocated address space, and is able to act just like a native kernel, achieving almost the same performance and functionality that can be expected from a regular Linux which could have ran on the same machine stand-alone."

To share hardware with the host operating system, coLinux does not access I/O devices directly. Aloni says coLinux "interfaces with emulated devices provided by the coLinux drivers in the host operating system. . . . All real hardware interrupts are transparently forwarded to the host operating system, so this way the host operating system's control of the real hardware is not being disturbed and thus it continues to run smoothly."

The final crucial point is that, "since coLinux uses the same binary format for user-space executables as native Linux, coLinux can load and run an existing unmodified Linux distribution concurrently with the host operating system."

In other words, coLinux is really Linux and thus becomes a remarkably effective platform for learning how Linux works and for running those cool Linux-only applications under Windows.
[ FormatC @ 22.01.2005. 00:22 ] @
Ma kome to treba. Samo se lepo instališe lin na komp i gotovo.
[ Sundance @ 22.01.2005. 01:59 ] @
Prestrašno....Ja se više plašim neke nativne implementacije Windowsa na Linuxu!

Evo baš se instalira.. :)
[ degojs @ 22.01.2005. 03:24 ] @
Hahaha..
ja baš ovih dana to gledam.. Radi kao sat, stavio sam Debian sliku i radi OK.

Debian se podigne za manje od 10 sekundi :)
Naravno, u pitanju je ogoljena verzija ali tu je apt-get, pa..

Upravo je u toku apt-get update i upgrade.
Hehehe, konektovao se, i odradio sve očas posla.
Idemo dalje:
apt-get install x-window-system-core
apt-get install kde
...
Hehehe, pored ovog, ne znam kome treba Linux-only kompjuter uopšte..


[Ovu poruku je menjao degojs dana 22.01.2005. u 06:56 GMT+1]
[ degojs @ 22.01.2005. 04:48 ] @


hehehe.. No comment :)

Čak nije ni toliko spor GUI :))))

Lele...
[ degojs @ 22.01.2005. 05:31 ] @
Bruka, šta da se priča... :)))

[ degojs @ 22.01.2005. 05:57 ] @
Inače.. za sistem ne morate da skidate gigabajte, već nekih 20-25 MB od čega je početna slika za Debian čini mi se oko 18 MB (raspakuje se na 1 GB). Posle sledi skidanje X, KDE i ostalog.. ukoliko vam to uopšte treba, naravno.

Postoje i image za Fedoru kao i Gentoo, razne veličine (veličina može da se menja kasnije tj. povećava, mada nisam još probao).
[ dinke @ 22.01.2005. 08:58 ] @
kde 2.2.2 ? Matoro to bre degojs :)

A i već se raspravljalo o tome pre jedno godinu dana na Linux forumu:

http://www.elitesecurity.org/poruka/274428
[ degojs @ 22.01.2005. 09:22 ] @
Zar je bitno? (A da ne pominjem da je isti đavo - verzija 2.x ili 3.x, ionako je za klasu lošije od Windowsa :)

Mislim.. ne može li to lako da se promeni i stavi novija verzija? Imaju i gotove disk images sa Fedorom, Gentoo, druge slike za Debian.. itd. A i X i KDE sam stavio (apt-get) čisto da vidim koliko brzo će biti. Iako radi OK, ne vidim veliku potrebu za tim (GUI) kad je već na Windowsu.

Nego, ovo radi baš dobro. Ne znam.. za svakog ko se baš profesionalno ne bavi linuxom, rekao bih da je ova kombinacija i više nego dobra.

P.S.
E, a ja taman stavio poruku na Linux forum kao da malo pogledaju ako je nekom interesantno. Sad ću da je uklonim, tačno će da misle da zaj**** :)

Hehe, nego vidim i nije se nešto raspravljalo. Pravite se momci da stvar ne postoji, a? :)
[ Dejan Lozanovic @ 22.01.2005. 12:02 ] @
Pa dobro je da takva stvar postoji ljudi ipak mogu da se upoznaju sa linux operativnim sistemom, i sa aplikativnim progamima koji dolaze uz njega i malo po malo vide da ti programi imaju istu funkcionalnost kao i ovi komercijalni i posle toga stave linux kompletno na racunar u svakom slucaju mi smo pokazali da mozemo da zavrtimo kernel kod vas bez wmware-a drugim recima linux moze da se prilagodi svakoj situaciji , i ovo je plus za linux kernel a ne za windows
[ degojs @ 22.01.2005. 13:16 ] @
Deki..

na Windowsu imam i Windows i Linux. Na Linuxu - Linux i ponešto traljavo od Windowsa. Šta će bilo kome Linux-only rešenje, stvarno..???

Tvoja računica je ispravna koliko i dinketova o standardima :))) Vidi ste da ste iz istog tabora.

Nego, evo ga, da se dinke ne buni..



Hehe.. radi ovo čudo.

Nego, ovo je baš baš dobra stvar :) Znate kad bih ja uzeo "ozbiljnije" da se igram sa Linuxom? Ma nikad, uvek poludim što nema Windowsa, a ovako..


[Ovu poruku je menjao degojs dana 22.01.2005. u 14:31 GMT+1]
[ Sundance @ 22.01.2005. 13:28 ] @
Citat:
degojs: na Windowsu imam i Windows i Linux. Na Linuxu - Linux i ponešto traljavo od Windowsa. Šta će bilo kome Linux-only rešenje, stvarno..???


Tim više što ove godine Intel planira na desktop mašine dovesti virtualizacijsku tehnologiju Vanderpool, tako da će ljudi moći imati 2 OS-a, a da ni ne osjete gubitke :)

Najbolje bi bilo da linuxaši napišu jednu mini-distribuciju koja će imati samo e-mail klijent i web browser, vrtiti se paralelno sa win i instalirati se poput običnog programa :)

Onda će svi biti "sigurni" jer surfaju iz linuxa :)

Zamislite samo cross-platform virus koji inficira ove linux image-a na windows particijama :)
[ degojs @ 22.01.2005. 13:39 ] @
Pukli su skroz, pazi kako samo niko nije ništa komentarisao tu temu na Linux forumu. Jedino axez, komentar po običaju..

Dobra stvar, evo sad sam stavio i Firefox 1.0 samo da probam i radi..
[ VRider @ 22.01.2005. 13:59 ] @
E, ovo je vec nesto sjajno....
Moracu da probam to cudo!
Degojs, good work.
[ degojs @ 22.01.2005. 14:10 ] @
Slazem se..

Nego, da se razumemo, rad u grafickom okruzenju jeste sporiji, ali moze da se koristi. Mada, ne znam u cemu bi bila poenta, posto naravno npr. i Firefox i OO ima na Windowsu pa ih tamo i pokrenes.
Za komandnu liniju i ponesto od grafickih alata, ovo je bas OK.
[ axez @ 22.01.2005. 14:15 ] @
Citat:
degojs: Pukli su skroz, pazi kako samo niko nije ništa komentarisao tu temu na Linux forumu. Jedino axez, komentar po običaju..



hehe, jos uvek ne vidim svrhu ovoga...kome pobogu uopste treba windows pored zivog Linuxa....:)

[ degojs @ 22.01.2005. 14:17 ] @
Sinovac, samo ti pričaj, do mile volje udri sa takvim argumentima...

Dok, dakle, na Windowsu ima i Linux, *tebi* ostaje ta priča "šta će nama.." hehe Koliko vidim, ostali baš i ne komentarišu tako, pa ti vidi sam zašto..

A ovo je tek verzija 0.6.2.


[Ovu poruku je menjao degojs dana 22.01.2005. u 15:31 GMT+1]
[ tdjokic @ 22.01.2005. 14:18 ] @
Citat:
degojs: a ovako..

"Ahilova peta" - nasli smo ti meku tacku! Kazem ja vama da je Linux "podmukao neprijatelj" a vi ne verujete ! Kad ste se vi ovako "napalili" sta ce tek da uradi decurliji, kojoj je u principu sve novo bolje i zanimljivije, bez obzira da li je stvarno. Sundance je briljantno dokumentovao nivo "prosecnog korisnika" onim primerom - coveku sve skinuto, samo da klikne na update ikonicu, a on - jok! Takvoga, a takvih je valjda 40% korisnika, mozes da ubedis sta hoces - i da Linux valja i da ne valja, a posle ce oni sami da nastave svadju...

Degojs, good work.
[ littleboy @ 22.01.2005. 14:20 ] @
Degojs, idi u /etc/apt/sources.list i zakomentiraj sve linije i dodaj
deb http://http.us.debian.org/debian unstable main
liniju i odradi apt-get update; apt-get dist-upgrade

l;)

To ti je moja preporuka ... stable je mnooooooooooogo star a i kde je mnooooooooooogo bolji nego prije sto je bio.
[ degojs @ 22.01.2005. 14:20 ] @
:)

Pa znaš šta Tomo, ovo je već druga priča - ne moram da napuštam Windows. Ne vidim zašto da ne?
[ degojs @ 22.01.2005. 14:24 ] @
@littleboy:

kao što možeš da vidiš gore, već imam KDE 3.3.1 :) Mada, ponavljam, grafičko okruženje mi i nije nešto bitno, stavio sam ga čisto da vidim koliko brzo će da radi.

Ono.. ima i Firefox i OO i na Windowsu, gde sigurno radi brže nego ovako. Mislim da za to (KDE ili nešto drugo) nema mnogo potrebe jednostavno, a opet tu je ako zatreba..

U svakom slučaju, hvala :)
[ _Super_Ellite_Bug_ @ 22.01.2005. 14:59 ] @
OK, za naziv .. :o))

Moze bilo koji distro sa vise ili manje truda.
Evo linka do HOWTO Slackware:
http://sourceforge.net/mailarc..._id=3808305&forum_id=37489

E,da, probah Fedoru, radi.... :o))))

[Ovu poruku je menjao _Super_Ellite_Bug_ dana 22.01.2005. u 16:08 GMT+1]
[ Dragi Tata @ 22.01.2005. 14:59 ] @
degojs, sve to imaš i sa cygwinom, a recimo SFU nema podršku za X, ali kome još treba X pored živog Windowsa?
[ dinke @ 22.01.2005. 15:53 ] @
E Nemanja uze mi reč iz usta :)

cygwin rulez :) Ja sam svojevremeno morao da furam cvs klijent preko cygwin-a jer wincvs bi pravio zaglupe oko fajlova koji imaju isto ime sa različitim case-om.

Nego, degojs, sada kada si stavio relativno svež kde videćeš da nema mnogo razlike osim nažalost u komercijalnim aplikacijama na koje si verovatno navikao.

OT, što se Web standarda tiče, ne znam više stvarno kako mogu da ti pomognem da shvatiš koliko su w3c standardi i njihovo poštovanje bitni. Idi recimo na msdn IE dokumentaciju, pa ćeš videti da čak i ms označava zvezdicama one ektenzije koje nisu u skladu sa standardima, i posebno one koje ms planira da submituje w3c konzorcijumu na prihvatanje u narednu reviziju. Mogao bih naveliko i naširoko da ti pričam o tome zašto je usvajanje standarda od vodećih browsera (a to se btw manje više i desilo još krajem prošlog veka) bitno što za razvoj Web-a, što za same developere. Dobro napravljen sajt (xhtml + css) radiće na svim modernim browserima, + mobilnim/ PDA uređajima bez ikakvih izmena. Plus uz to imaš jasno odvojen sadržaj od prezentacije. Pročitaj recimo http://www.alistapart.com/articles/tohell/, možda dobiješ bolju sliku o tome :)

P.S. Ovo pišem sa Maxtona. Vrlo ste dobri "advokati" ti i Sundance kad ste me ubedili da ovo čudo instaliram. Mnogo buke ni oko čega. Firefox je za ovo tata :)
[ tdjokic @ 22.01.2005. 16:06 ] @
* Q17. I see Cygwin mentioned every now and then. Do I need it to use coLinux ?
Ne razumem se bas nesto, ali, evo i oni govore i o Cygwin-u:

Ok, Cygwin is indeed mentioned on several pages in this Wiki, and also often mentioned on the mailing lists and maybe even in the official documentation and web site. You can also notice it quite often in screenshots.

BUT you don't need it to install and use coLinux at all. There was a dependancy on cygwin.dll long ago, but it's gone by now.

Cygwin is like a Swiss-army knife, it really deserves its own page but in short, it provides you with :

* bash and Unix-like file completion - a real shell you can use instead of good old cmd.exe
* many handy Unix command-line tools (dd, tar, gzip, zip/unzip, bzip2/bunzip2, md5sum, whois...) but you can get the same functionality elsewhere too
* a X Window server is available too, even if it is not the fastest X Window server you can find for Windows
* the GNU C/C++ compiler suite, while not stricly needed either, allows you to build other packages like e2fsprogs to create, format, check, enlarge coLinux images...

so in short, it is very handy and indeed many coLinux users are also heavy Cygwin users.

oh, Cygwin is mostly GPL, with some parts with other rather similar licences (Apache, X11).
[ degojs @ 22.01.2005. 20:33 ] @
Citat:
Tata:
degojs, sve to imaš i sa cygwinom


Da, da, samo što bih ja ipak rađe neku poznatiju distribuciju. Debian mi baš odgovara. I da, za X me nije mnogo briga.
[ degojs @ 22.01.2005. 20:44 ] @
Citat:
dinke:
Nego, degojs, sada kada si stavio relativno svež kde videćeš da nema mnogo razlike osim nažalost u komercijalnim aplikacijama na koje si verovatno navikao.


Ma, probavao sam ja i novije distribucije.. Ima tu više razloga zašto to meni nije opcija, a #1 je da ne mogu da se maltretiram i resetujem kompjuter pa podižem drugi sistem. Mislim, ovo mi je savršeno: Windows je i dalje tu.
[ Sundance @ 22.01.2005. 21:04 ] @
Dakle izmjena opisa: Linux - OS koji radi na mnogim arhitekturama, x86, x64, MIPS, PPC.... MS Windows :)))

Bilo bi recimo kewl kad bi se ovako gonio neki mikro-linux kao softverski firewall prema win.
[ Sundance @ 22.01.2005. 21:11 ] @
Citat:
dinke: P.S. Ovo pišem sa Maxtona. Vrlo ste dobri "advokati" ti i Sundance kad ste me ubedili da ovo čudo instaliram. Mnogo buke ni oko čega. Firefox je za ovo tata :)


Kako misliš "ni oko čega" ?? Pa Maxthon combo dolazi sa sa 10x više opcija i mogućnosti nego FF! Imaš i lite verziju ako želiš sam dodavati extenzije i dodatke.

Citat:
.... Pročitaj recimo http://www.alistapart.com/articles/tohell/, možda dobiješ bolju sliku o tome :)


Sa dotične stranice:

Citat:

Who cares?
If you’re a web designer, you do.


Well I'm not, and I don't giva a f***.

I mogao si naći nešto svježije, ovaj članak je star 4 godine..
[ degojs @ 22.01.2005. 21:21 ] @
Molim da sad ne idemo opet u dužu priču o standardima. OK, rekli smo i ajd sad dosta o tome na ovoj temi.
[ degojs @ 22.01.2005. 22:18 ] @
Citat:
indeed many coLinux users are also heavy Cygwin users


E upravo tako. Očigledan razlog je da ti korisnici ne žele da resetuju kompjuter i podižu Linux.
[ degojs @ 22.01.2005. 23:45 ] @
A umesto raznih Cygwin baziranih rešenja, za X možete da koristite i X-Deep/32. Program je od proše godine besplatan.

I čini mi se da je jednostavno i brži i kvalitetniji od pomenutih Cygwin-based rešenja. Lako se instalira, pokreće i povezuje.. Jednostavno - radi, što bi mi Windowsovci rekli.


X-Deep/32 X-Server Now Available as Freeware !
--------------------------------------------------------------------------------
What is X-Deep/32 ?
X-Deep/32 - is an X Window Server for Windows NT/2000/9X/ME/XP that can be used to connect to host systems running UNIX, LINUX, IBM AIX, HP-UX, Sun Solaris or any other operating system that supports X Windows System, in a LAN environment or from a home PC connecting to office LAN via a Virtual Private Network (VPN).

http://www.pexus.com/

hehehe.. ovo je stvarno smešno :)




Već zamišljam kako Sundance pokreće u isto vreme Fedoru, Gentoo i Debian na Windowsu, KDE i GNOME i ostalo, a onda postavlja sličicu, čisto da se zna koji sistem je najbolji :)

[Ovu poruku je menjao degojs dana 23.01.2005. u 00:57 GMT+1]
[ twix @ 22.01.2005. 23:57 ] @
Fino resenje za restart racunara, samo me zanima koliko to vuce resurse.

Nego degojs, ti ispljuva cini mi se linux ;)

[ degojs @ 23.01.2005. 00:03 ] @
Koje resurse? Evo kako izgleda..

Evo sad sam pogledao u task manager.. CPU USAGE između 3..7% :)))) Procesor je, rekoh već, AMD 2000+. Naravno ovaj usage skače kada koristim kompjuter, ali --- šta me briga, pa neka radi bre, zato sam ga i kupio :)

A pokrenut je: coLinux/Debian, KDE, Konqueror, a ovamo browser (Maxthon), WinAmp svira, u pozadini aktivni antivirus, antispyware, i još poneka sitnica kao pomenuti X-Deep/32 server za pristup Linuxu.. :)

I još i memorije ima 97 MB slobodno (imam 512 MB) MADA ovo zauzeće verovatno i nije vezano za coLinux --- coLinux po difoltu uzima max. 64 MB, a i to sam povećao na 96, mada nemam pojma što :)))

A što se pljuvanja tiče, pa ne kažem ja ni sad da je Linux dobra zamena za Windows. Daleko bilo, ali ovako kupusara (Linux) dođe kao neka zezalica.. što i jeste :>


[Ovu poruku je menjao degojs dana 23.01.2005. u 19:13 GMT+1]
[ _Super_Ellite_Bug_ @ 23.01.2005. 00:11 ] @
...kada se raspakuje slika distro-a, njena velicina , naravno, predstavlja velicinu vitualnog diska.
Tu jos ima dosta mesta da se "uglavi" jos koji program, ali lako se moze desiti zahtevnim korisnicimima da usled dodavanja progija ostanu bez mesta.
E sad, coLinux ne vrsi autoresize image-a tako da ce vam biti potreban ovaj programcic koji ce to da odradi i naravno nece unistiti podatke:
//update:
//izmena poruke: stavih ispravan link do ovog progija. Dalje u postovima se vidi i zasto :o)
http://hem.passagen.se/svto/topologilinux/toporesize.zip


[Ovu poruku je menjao _Super_Ellite_Bug_ dana 23.01.2005. u 03:02 GMT+1]
[ _Super_Ellite_Bug_ @ 23.01.2005. 00:29 ] @
coLinux Manager - launches coLinux as a Windows service, and allows users to manage/connect to the coLinux process through a system-tray based interface.
http://www.biermana.org/index.php?p=54
[ degojs @ 23.01.2005. 00:32 ] @
Što se tiče veličine slika.. možeš prosto i da mountuješ neku sliku, pa izbriši fajlove sa nje i slično.. ima svašta :) Ej bre, kupusara je to :))

Nego, ovaj X-Deep/32 radi baš OK.

Koja je ovo pišurija :))
[ degojs @ 23.01.2005. 00:53 ] @
Citat:
E sad, coLinux ne vrsi autoresize image-a tako da ce vam biti potreban ovaj programcic koji ce to da odradi i naravno nece unistiti podatke:


Ovaj, taj programčić koji si preporučio sam ja inače probao i ako nisam nešto zabrljao ili promašio --- to ne radi (tj. poveća image, ali slaba vajda od toga). Mada.. ima drugih rešenja, kako rekoh. Radi li to kod tebe?

Uostalom, dao si link na šta tačno? :) Verovatno nisi ni pogledao.. ccc.
[ _Super_Ellite_Bug_ @ 23.01.2005. 01:17 ] @
:O)))
Citat:

Uostalom, dao si link na šta tačno? :) Verovatno nisi ni pogledao.. ccc.

Izvinjavam se,OK, fajl je toporesize.zip .. samo ime govori: o)))
Ebajga, tu je bio... bar kad sam ga skidao pre izvesnog vremena.
Sad vidim da ga je premesten.... datum 18.01.2005.
To pise u current dir\toporese.zip
evo ga link do zip fajla, trebao sam to da uradim i proverim prvi put...:
http://hem.passagen.se/svto/topologilinux/toporesize.zip

Ne vidim sta si mogao da pogresis. Prilicno je prosto za koriscenje... i radi.


[Ovu poruku je menjao _Super_Ellite_Bug_ dana 23.01.2005. u 03:01 GMT+1]
[ degojs @ 23.01.2005. 01:22 ] @
Pazi, kod mene on poveća fajl, ali kad podigneš linux, ništa od toga. Prijavljuje istu veličinu kao i pre. U čemu je fazon? Koja ti je tačno komandna linija za povećanje fajla (mada.. i nema šta da se pogreši čini mi se :)?
[ _Super_Ellite_Bug_ @ 23.01.2005. 01:28 ] @
Otkucaj "df -h" pre i posle povecanja pa ces videti razliku ako je sve ok.
[ _Super_Ellite_Bug_ @ 23.01.2005. 01:32 ] @
Nemoras da radis iz komandne linije.
Pokreni toporesize.bat i posle par sekundi otvorice se malo prozorce, minimizirano.
[ degojs @ 23.01.2005. 01:33 ] @
Pa da.. i nema razlike kod mene iako je povećao fajl. No dobro, ima drugih rešenja.

//update:
Aha,
ček da vidim to sa bat fajlom. Ja sam terao tfile imagename size. Očigledno onda ne radi resize file sistema :)

[ degojs @ 23.01.2005. 01:41 ] @
Lele.. radi.. Ne treba uvek čitati readme.txt :)

Hvala majstore :)
[ _Super_Ellite_Bug_ @ 23.01.2005. 01:50 ] @
ok :o))
[ degojs @ 23.01.2005. 05:52 ] @
I tako.. probavanje je uglavnom završeno i kompletna kupusara zvana Debian sve sa KDE 3.3, sambom i ostalim će da bude odložena tamo gde joj je i mesto.. čeka da pokrenemo npr. putty ili, ako baš hoćemo (?), X-Deep/32.

Znate i sami gde mi držimo zezalice..


[ Sundance @ 23.01.2005. 14:25 ] @
Već 2 sata nikako nisam mogao natjerati ovo smeće da NAT-uje već NAT-ovanu konekciju (dijeljenje iste adrese nije moguće zbog "nekih izvjesnih razloga"), tako da zasad ostajem na klasičnoj linux instalaciji.

Sačekat ću malo da linuxaši naprave fancy installer koji sve sam radi..
[ degojs @ 23.01.2005. 17:42 ] @
n00b.

:)
[ Shadowed @ 23.01.2005. 17:51 ] @
Je l' vi nemate problema sa onom konzolom koja se dobija uz coLinux? Meni je ranije kad sam ga isprobavao pravila problema sa Num Lock tasterom (slabo kapira kad je ukljucen a kad ukljucen) a u vi editoru je skroz brljavila (ne bih mogao da izvucem neku pravilnost).

BTW, jedan hint: nije lose staviti Compressed atribut na image fajl ako je veci deo particije prazan. Tako je meni 1GB sveden na 40-ak MB ;).
[ degojs @ 23.01.2005. 22:05 ] @
Hm, ja se povezem sa putty, a tu konzolu ni ne otvaram (opcija -d).. radi OK, sta znam..
[ _Super_Ellite_Bug_ @ 23.01.2005. 23:16 ] @
Da, brlja konzola sa mapiranjem strelica i numericke tastature kad je upaljen/ugasen NumLock, cak i kad udje u application mode. Kod sebe sam remapirao samo da mi "strelice" ne zavise od NumLocka :o))) i radi.
Koga intersuje evo "edicija tu ti sve pise": :o))))
http://www.ibb.net/~anne/keyboard/troubleshooting.html
http://www.luv.asn.au/overheads/virtualconsoles.html
http://www.faqs.org/docs/Linux...eyboard-and-Console-HOWTO.html




[ Shadowed @ 24.01.2005. 12:47 ] @
@degojs. Da. to je i meni palo na pamet - hteo sam da se telnetujem ali ta osnovna distribucija Debian-a nema telnet server. Taj racunar je offline tako da ne mogu da update-ujem a kada skinem .deb fajl sa sajta i kopiram ga ne mogu/ne umem da iskoristim apt-get sa lokalnim fajlom.
[ degojs @ 24.01.2005. 16:03 ] @
Pa pitaj bre na Linux forumu, sigurno ima ljudi koji koriste debian ili bar znaju kako se to radi sa lokalnim fajlom i da li to može tako uopšte.

Inače, mislim da ona veća slika Debiana (oko 58 MB) ima sshd tako da će putty da sa poveže OK.
[ tdjokic @ 24.01.2005. 19:21 ] @
Znaci, sada se (provereno!) moze reci da je:

- Windows toliko dobar, da na njemu radi cak i Linux

- Linux toliko dobar, da radi cak i na Windowsu

Jao ljudi, sta mi to radite?

Nagradno pitanje: "Sta je covek koji koristi L na W?" Winodws-ovac? Linux-ovac?
[ Sundance @ 24.01.2005. 19:50 ] @
A šta je L-ovac koji koristi wine? Nostalgičar... :)
[ SmilieBG @ 01.02.2005. 21:40 ] @
e, moze jedno super-n00b pitanje:

kako se instalira graficko okruzenje!? koja verzija mi treba da skidem? :)

I sta da radim sa njom?

Sada sam uspeo da pokrenem debian 3.0 valjda... i imam shell... ali KDE? Euh!? :)

Poz,
Sale
[ degojs @ 02.02.2005. 00:31 ] @
Prođi kroz temu i naći ćeš kako se to radi (obrati pažnju na nešto što liči na "apt-get instal ....").

Čak i da to uradiš, brzinom se nećeš oduševiti, jdenostavno nije vredno truda po mom mišljenju. Niti to ima mnogo smisla - već imaš Windows za GUI. Umesto toga, instaliraj OpenSSH i uživaj uz putty.

[ tdjokic @ 02.02.2005. 00:52 ] @
Citat:
degojs: Prođi kroz temu...
Mali korak za Dejana Gojsevica, a veliki za Linux zajednicu!
[ ventura @ 02.02.2005. 07:27 ] @
Jos kad bi neko bio ljubazan da mi objasni svrhu ovog 'Linuxa na Windowsu' bio bi mu veoma zahvalan..

Ja se nesto trudio i trudio da provalim u cemu je fora, ali nikako mi ne ide?

Da li je za kompanijsku upotrebu? Pa ja nesto razmisljam, pa reko, ne moze da bude, placas licencu za windows da bi na njemu pokretao linux...

Da li je za desktop upotrebu? Pa opet mi se javlja to sa licencama, al sto bi pokretao linux iz windowsa kad em radi sporije, em sve te neke alate samo mnogo kvalitetnije imas i na windowsu...

Da li je za serversku upotrebu? Pa to mi je malo cudno... al sta znam... Ima mnogo cudaka medju tim linux svetom..

I tako sam ja razmisljao i razmisljao, i na kraju ne mogu da zamislim ijednu prakticnu primenu tog programa...

Mada je verovatno napisano samo da mali linux perica kaze 'eto, i to moze' ... Jerbo tako je sa svim programima u linuxu, kao i sa celim tim OS-om... Koga briga dal to moze da se iskoristi za sta, daj samo kvantitet da ima neceg... Ionako se ne bavimo nicim produktivnim u zivotu...
[ Sundance @ 02.02.2005. 07:42 ] @
ali ali.....RADI HEBALO MATER!

Malo sporije...malo nestabilnije....malo nesigurnije.....malo ružnije....malo kompliciranije....glavno da RADI!

Kao i sve ostalo na linuxu.

Ako je meni bilo komplicirano dijeljenje Internet konekcije, bit će i 95% početnika.

Pričekat ćemo još malo kad naprave clickety-click installer, pa kad se djeca u vrtiću budu hvalila: "Jao, danas sam instalirao onaj lajnuks, dobar program, samo zauzima puno mjesta na disku, maknuo sam ga da mogu instalirat Halo 3".

Pa će prodavači hardvera imati reklamu "Sa predistaliranim i konfiguriranim Longhornom I linuxom. Po želji mičemo ovaj zadnji."

Mene ovaj linux podsjeća na XML. Prvotno zamišljen kao oruđe specifične namjene, a sad se čini kao da želi pokoriti svijet - više ga guraju tamo gdje mu nije mjesto, nego gdje jest.
[ degojs @ 02.02.2005. 08:24 ] @
Citat:
ventura:
Jos kad bi neko bio ljubazan da mi objasni svrhu ovog 'Linuxa na Windowsu' bio bi mu veoma zahvalan..


Pa recimo ako te zanima da malo naučiš neke stvari. Ne moraš da izlaziš iz Windowsa, a radi kako treba (naravno, pri tom mislim na upotrebu iz komandne linije). Sigurno manje ometa rad za kompjuterom nego da ga resetuješ i podižeš drugi OS.

Nema mnogo smisla koristiti to za nešto ozbiljno tipa server i slično. Ili ako imaš dodatni kompjuter na koji ćeš da staviš Linux, onda takođe nema potrebe za istim.

Na kraju krajeva, niko te ne tera da ti to koristiš.
[ ventura @ 02.02.2005. 08:46 ] @
Citat:
degojs: Pa recimo ako te zanima da malo naučiš neke stvari. Ne moraš da izlaziš iz Windowsa, a radi kako treba (naravno, pri tom mislim na upotrebu iz komandne linije). Sigurno manje ometa rad za kompjuterom nego da ga resetuješ i podižeš drugi OS.

Nema mnogo smisla koristiti to za nešto ozbiljno tipa server i slično. Ili ako imaš dodatni kompjuter na koji ćeš da staviš Linux, onda takođe nema potrebe za istim.


Pa ako hocu da ucim linux, onda cu uzeti knjigu pred sebe, instalirati verziju linuxa i uciti... Sigurno necu uciti na nekoj obogaljenoj verziji, zar ne?


Citat:
degojs:
Na kraju krajeva, niko te ne tera da ti to koristiš.


Ma ja i ne pomisljam uopste ni na kakav linux a kamoli na tu igracku...

Ali me samo zanima sa psiholoskog stanovista, sta treba da bude u glavi nekome da utrosi deo svog zivota pisuci tako beskoristan kod? A uz to jos i gomilja ljudi trosi svoje zivote na komentare o tome kako je super i propagirajuci taj beskoristan kod?

Eh da se jos uvek odrzava YALP, pa da ovaj program stavimo u 'Useles Utility' kategoriju, siguran sam da bi odneo prvo mesto...
[ dinke @ 02.02.2005. 09:30 ] @
Apsolutno se slažem sa degojsom. Programi te vrste su savršeni ne samo za učenje, već i za administratore pa čak i za development. Ja sam svojevremeno koristio cygwin za slične stvari, i baš ću probati ovo čudo.

Ja znam brdo ljudi (including me) koji su za slične stvari koristili VMWare na Windowsu. VMware je omogućavao da kreiraš neku virtualnu mrežu između hosta (Windows) i guest OS-a, pa si tako mogao da se igraš administracije na jednom kompu. A VMware je komercijalan program, a ovo čudo je besplatno. I za razliku od tebe Ventura, smatram ga vrlo korisnim kodom. Mnooogo korisnijim od igrica koje Sundance pominje.

[Ovu poruku je menjao dinke dana 02.02.2005. u 11:29 GMT+1]
[ degojs @ 02.02.2005. 09:47 ] @
Citat:
ventura:
Pa ako hocu da ucim linux, onda cu uzeti knjigu pred sebe, instalirati verziju linuxa i uciti... Sigurno necu uciti na nekoj obogaljenoj verziji, zar ne?


Pa pazi, možeš i tako. Ali recimo meni se ne resetuje kompjuter i podiže Linux --- treba mi Windows praktično celo vreme.

Druga stvar, ne vidim odakle si zaključio da je ovde reč o obogaljenoj verziji Linuxa? Svakako, X jeste sporiji i nestabilan, ali već smo pomenuli to ograničenje, a i većina ljudi se složila da to i nije neophodno pošto već imaš Windows. Odnosno, ne bih bio tako oštar prema tom coLinuxu - ima svoju primenu. Kod mene ovo radi fino, uprkos tome što je tek u verziji 0.6.x. I to je u pitanju Debian, koji slovi kao "the real deal" za Linux. Što sam gledao i čitao po uputstvima i probavao - sve je radilo. Doduše, zbog vremena nisam stigao jako daleko, ali svakako dalje nego da ovog nema. Ako mi sutra zatreba, mogu fino na rezime da napišem da bar poznajem malo *nix, a da praktično nisam napuštao udobnost Windowsa. Ne znam šta tu ima nerazumljivo?
Ako me zainteresuje više, svakako uvek mogu da odem do dilera polovnih kompjutera i za bagatelu kupim PC koji, kako upravo ovde vidim, lepo može da radi u Windows mreži (doduše ne znam za AD).

Citat:
Ali me samo zanima sa psiholoskog stanovista, sta treba da bude u glavi nekome da utrosi deo svog zivota pisuci tako beskoristan kod? A uz to jos i gomilja ljudi trosi svoje zivote na komentare o tome kako je super i propagirajuci taj beskoristan kod?
Eh da se jos uvek odrzava YALP, pa da ovaj program stavimo u 'Useles Utility' kategoriju, siguran sam da bi odneo prvo mesto...


Izvini, a čemu, kako dinke već reče, služe komercijalne aplikacije tipa VMWare i Microsoft Virtual PC? Dalje, SFU i Cygwin? Sve je to useless? Ne znam..

Možemo jedino da se složimo da se ne slažemo :)
[ degojs @ 02.02.2005. 10:09 ] @
Citat:
ventura:
A uz to jos i gomilja ljudi trosi svoje zivote na komentare o tome kako je super i propagirajuci taj beskoristan kod?


Meni ovo jeste OK. U stvari, pitanje bi bilo zašto ti trošiš svoje vreme uveravajući nas da je ovo beskorisno, a ja znam da nije tako - što se mene tiče.

Meni je beskoristan tvoj savet o resetu Windowsa i podizanju Linuxa. Zašto tako, kad mogu ovako? Kao da si mi savetovao da podignem Linux da bi koristio OpenOffice ili Firefox. E pa, imam ih i na Windowsu.

Radi to, hebalo mater:
[ Sundance @ 02.02.2005. 14:37 ] @
@degojs: Ima li taj kooperativni linux nativnu podršku za 3D akceleraciju u igricama?

Samo me taj mali, sitni, detalj zanima...

Jer kao što dinke reče:

Citat:
dinke: A VMware je komercijalan program, a ovo čudo je besplatno. I za razliku od tebe Ventura, smatram ga vrlo korisnim kodom. Mnooogo korisnijim od igrica koje Sundance pominje.


prosječnom je korisniku zanimljivije imati neki dž program sa konzolnim interfejsom instaliran nego najnoviju igricu.
[ degojs @ 02.02.2005. 15:19 ] @
Citat:
Sundance:
@degojs: Ima li taj kooperativni linux nativnu podršku za 3D akceleraciju u igricama?

A što bi to bilo bitno? Pa igrice teraj pod Windowsom. Upravo to i jeste prednost coLinuxa.

Citat:
prosječnom je korisniku zanimljivije imati neki dž program sa konzolnim interfejsom instaliran nego najnoviju igricu.

Pa imaš mogućnost za oboje, u isto vreme. Upravo to i jeste prednost coLinuxa (hmm.. kao da sam ovo već napisao skoro).



This is Earth calling Sundance.. Do you copy? I repeat, do you copy?
[ Sundance @ 02.02.2005. 16:01 ] @
Citat:
degojs: A što bi to bilo bitno? Pa igrice teraj pod Windowsom. Upravo to i jeste prednost coLinuxa.


Dakle ništa od igranja pod colinuxom. To bi bio jaaaako veliki minus. Samo geekovi instaliraju novi OS da bi nešto naučili :>

Plašim se da ni ja ne vidim tko bi ovo mogao koristiti... Da hoću paralelno win i linux složio bih virtualnu mrežu na VMware/VirtualPC + kul opcije vraćanja "stanja" OS-a na neku prijašnju točku ako se nešto sjebe.

Osim toga, uvijek mogu recimo, čak i kad imam linux instaliran, sa VMware bootati ga iz fizičke particije i raditi sve kao da je instaliran pod virtualnom mašinom. A mislim da bi i performanse bile znatno bolje nego ovako "kooperativno".
[ degojs @ 02.02.2005. 16:20 ] @
Niko ti nije kriv što ne možeš da podesiš mrežu Win-coLinux da radi kako treba, pa ti sad ostaje da pričaš priče.

Slobodno nastavi hvatajući se za sve samo da bi pokazao da si u pravu, meni ostaje da zakolutam očima kad to pročitam... heheh imaju li igrice na coLinuxu.. misssim...

Samo napred, ne daj se zbuniti.

[ Sundance @ 02.02.2005. 16:43 ] @
I tako zaključismo da colinux ima smisla tek kao još jedna ikonica u trayu...
[ tdjokic @ 02.02.2005. 20:54 ] @
Citat:
Sundance: I tako zaključismo da colinux ima smisla tek kao još jedna ikonica u trayu...
Kako ko...
1. http://www.elitesecurity.org/poruka/601264 Covek ima risiver sa hardom pod Linuxom(!?) i ne moze da ga prelgeda iz Win-a. Eto jedne primene CoLinuxa - instalira ga bez muke, a narocito BEZ OPASNOSTI da nesto u****e prilikom particionisanja; licno mislim da ce ovo napraviti najvise "stete" MS-u, ovo je mnooogo opasnije od Live CD-a. Live stavis, pokrenes, probas, izvadis i zaboravis, a CoL je stalno tu, pa mozes kad hoces ...

2. neki moj "daljni rodjak" (ista nam majka, verovatno i otac ) sa Floride, radi u nekoj skoli i, normalno, koristi Win XP. Sad treba da predaje Osnove Unixa 'sirokim narodnim masama' - najlakse mu je da instalira CoLinux, da mogu do mile volje da ulaze i u jedan i u drugi OS bez onog dosadnog rebutovanja

3. navodno se na bogosloviji proucava marksizam - znaci: da bi unistio protivnika, treba ga prvo dobro upoznati - sve vrline (ako ih ima) i mane; najlaksi nacin za upoznavanje Linuxa i u ovu svrhu - CoL.
[ Sundance @ 02.02.2005. 22:23 ] @
Citat:
tdjokic: Covek ima risiver sa hardom pod Linuxom(!?) i ne moze da ga prelgeda iz Win-a.


Koliko sam vidio čovjek ni ne zna šta ima. Ima tona win utlitya koje čitaju sve popularnije linux filesysteme.

Citat:
Eto jedne primene CoLinuxa - instalira ga bez muke, a narocito BEZ OPASNOSTI da nesto u****e prilikom particionisanja


Sve se to može i sa live linux cd-om.

Citat:
licno mislim da ce ovo napraviti najvise "stete" MS-u, ovo je mnooogo opasnije od Live CD-a. Live stavis, pokrenes, probas, izvadis i zaboravis, a CoL je stalno tu, pa mozes kad hoces ...


Zaboravljaš da je CoL program koji se vrti na/paralelno sa windozima. MS ništa ne gubi.

Citat:
2. neki moj "daljni rodjak" (ista nam majka, verovatno i otac :-)) sa Floride, radi u nekoj skoli i, normalno, koristi Win XP. Sad treba da predaje Osnove Unixa 'sirokim narodnim masama' - najlakse mu je da instalira CoLinux, da mogu do mile volje da ulaze i u jedan i u drugi OS bez onog dosadnog rebutovanja


Sve to može i VMware/VirtualPC, a može usto i spremiti stanje OS-a (nešto slično kao System Restore na win gdje može, ako čak i nešto shebe, u dva klika mišem vratiti na prijašnje stanje.

Citat:
da bi unistio protivnika, treba ga prvo dobro upoznati - sve vrline (ako ih ima) i mane; najlaksi nacin za upoznavanje Linuxa i u ovu svrhu - CoL.


Nisu svi linux antizealoti. Onaj tko ga hoće učiti 10 puta mu je bolje da intalira nešto na disk, onaj tko hoće samo jednom probati, radije će skinuti live distribuciju da vidi uživo kako to radi, nego se mučiti sa editiranjem nekih conf datoteka, stvaranjem virtualne mreže... A onaj tko želi pljucati po linuxu, e njemu je dobar.
[ degojs @ 02.02.2005. 22:32 ] @
Sundance,
zanimljivo da ti znaš šta je drugim ljudima bolje.

Rekao si šta misliš na temu i to je OK. Stvar je da postaješ dosadan i odvlačiš raspravu u bespotreban flame koji nikog ne interesuje.

Dalje pisanje na temi nije ti dozvoljeno.
[ VRider @ 03.02.2005. 07:16 ] @
Zivela sloboda govora!
[ degojs @ 06.02.2005. 01:02 ] @
February 05, 2005:

Released 0.6.2. This released is based on the 2.6.x kernel, and not guaranteed to work out-of-the-box with Gentoo root file systems that are based on the 2.4.x kernel. Consider the Wiki when upgrading.


[ degojs @ 06.02.2005. 05:20 ] @
dinke, evo jednog komentara za tebe :)



I have been using colinux for over 8 months now and have found it *very* useful for PHP development.

Here are a few things you may find interesting.

- Colinux with the Debian installation (sid or is it sarge? not sure...) can run MySQL, sqlite, postgres, Apache, PHP, perl, Imagemagick without a problem. (and Openoffice, gimp , quanta etc... you may need a lot of memory depending on what you want to do.)

This allows me to exepriment with postgres.

- You can view your web pages from your colinux browser by typing http://colinux (this has really helped speed up web development)

- You can also run an FTP server or ssh and conect to colinux FROM windows, using an FTP client or putty.

- However it is better to install samba and map your "/var/www" directory to a windows network drive. This makes it extremely easy to back up and share files from windows to colinux and vice-versa.

- You can install KDE or Gnome and use VNCserver to access your linux desktop. So yes you can use colinux to surf the web and receive emails and windows for other stuff. However using vncviewer is a bit slow. The nomachines client is a lot faster but not super stable (at least that was 6 months ago when I last tried it.)

You could use lynx to browse the web of course ;)

- The best way to use X is in full screen mode and simply ALT-TAB to switch over to your windows apps.

- The linux image can easily be backed-up.

There are a lot of other interesting things you could do but I will leave it at that for now.

In summary, colinux can really speed up web developement and is a safe environment to experiment with new software. Suprisingly solid and hassle free once set up properly.
[ degojs @ 06.02.2005. 05:23 ] @
Inače, sad sam poterao X pod Cygwin-om u fullscreen režimu (X -fullscreen -query 192.168.0.xxx) i čini mi se da zaista radi brže. U svakom slučaju, mislim da uopšte neće razočarati.

Pazi kad može da se lepo surfuje koristeći Firefox na coLinux/Debian na Windowsu :)

A instaliranjem sambe (i eventualno smb4k) zaista nema ni najmanjih problema za razmenu fajlova na relaciji Windows<->coLinux, bilo da je reč o lokalnom NTFS disku na kom je i coLinux i Windows ili udaljenom kompjuteru. Hehehe..
[ degojs @ 06.02.2005. 08:59 ] @
Samo da prijavim da radi i sa ovom novijom verzijom koja ima kernel 2.6.10.

Cak je sve toliko OK da ovu poruku ostavljam iz Firefoxa sa coLinux/Debian/KDE 3.3.2 :) Jeste sporo, ali nije neupotrebljivo (pogotovo ako se uzme u obzir da je to uglavnom i nepotrebno).