[ degojs @ 23.01.2005. 23:37 ] @
Šta da vam pričam..


Citat:
"Because the open-source projects are autonomous, it poses a challenge for enterprises because the components are not integrated," Sebastian said. "Customers said they felt like they had to do a lot of the testing themselves."
...


Citat:
"We wind up testing and integrating open-source components ourselves and paying the price in our schedule," said Peter Horadan, senior director of R&D at Concur Technologies Inc., a Redmond, Wash., maker of an open-source expense management solution. "When you're working to get your product to customers as quickly as possible, that's a price we don't want to pay."
...


A što se tiče onog "kad može Google da koristi kupusaru..":
Citat:
much of the value they receive in paying for technology isn't in the license but in the security of knowing there's somebody they can put pressure on in case something goes wrong
...


http://www.eweek.com/article2/0,1759,1753474,00.asp
[ Sundance @ 24.01.2005. 01:38 ] @
linux mora da nema problema sa "kompatibilnošču unazad", kad su tu korisnici da sami kompajliraju i "štele maksimalne performanse kad imaju dostupan izvorni kod", hehehe ;)
[ Nedeljko @ 24.01.2005. 13:43 ] @
Na šta ovo liči? I ja mogu da odem na pijacu, intervjuišem neke anonimuse, ili jednostavno nađem neke linuksaše ili svoje drugare i navedem njihove izjave. Po čemu te izjave imaju veću težinu od mojih, tvojih ili bilo čijih? Evo, recimo moja instalacija Windowsa XP ima oko nedelju dana i već se raspada. Upropastio mi je pored ostalog CD u pokušaju da nareže sadržaj na njega, kada hoću da dobijem pomoć iz helpa, prilikom klika na Enter računar proizvodi neograničen broj nepostojećih pritisaka na istu tipku (barem po zvuku koji ispušta) dok se prozor ne ugasi, zabada prilikom odjavljivanja/gašenja itd. Međutim, da li je to merodavno kada je Windows XP u pitanju? Ne. To može da znači da se ja u njemu ne snalazim najbolje, jer ima ljudi kojima isti OS sasvim lepo radi.

Po čemu sve aplikacije iz projekata GNU / KDE / GNOME, kao i one koje su bazirane na standardniim bibliotekama nisu integrisane? Ima ih sasvim dovoljno da bi se računar koristio za mnogo štošta. Isto tako mogu da nađem programe za Windows XP koji ne koriste sistemske fontove. Recimo MikTeX. Inače, ako direktor jedne kompanije to misli o FLOSS-u, to ne znači da isto misle i Sun i HP i IBM i Novel, pa i Microsofta. Recimo Stiv Balmer je izjavio da jedino GNU / Linux / OSS smatra ozbiljnom konkurencijom. Sve ostalo je buka, galama ( engl. NOISE = Netscape, Oracle, IBM, Sun and Everybody else).
[ Sundance @ 24.01.2005. 13:58 ] @
Citat:
Nedeljko: To može da znači da se ja u njemu ne snalazim najbolje, jer ima ljudi kojima isti OS sasvim lepo radi.


Fascinantno je Nedjeljko kako baš ti imaš tako užasnih problema sa kliktanjem na dugmiće i ikonice, a nije ti problem satima štelit u detalje conf skripte, da karikiram.

E sad, nije poanta da nekome nekad nije nešto radilo na jednom ili drugom OS-u, fora je da je statistički više ljudi win lakši za korištenje, da ga kompanije ozbiljnije percepiraju, da ima više specifičnog softvera i profesionalnija okruženja...

Citat:
Po čemu sve aplikacije iz projekata GNU / KDE / GNOME, kao i one koje su bazirane na standardniim bibliotekama nisu integrisane?


To ti je ono kad skidaš paket pa imaš podužu listu dependecy-a, pa kad skidaš preko recimo apt-get on ti intalira sve i svašta, a što uopće nemaš pojma da imaš. I kad ponešto pukne u stilu:

Code:

error: failed dependencies:
        libdblib6.so(libdblib6.so) is needed by  myPackage
        libdblib6_r.so(libdblib6_r.so) is needed by  myPackage
        libdbserv6.so(libdbserv6.so) is needed by  myPackage
        libdbtasks6.so(libdbtasks6.so) is needed by  myPackage
        libdbtasks6_r.so(libdbtasks6_r.so) is needed by  myPackage
        libdbtools6.so(libdbtools6.so) is needed by  myPackage
        libdbtools6_r.so(libdbtools6_r.so) is needed by  myPackage



Citat:
Isto tako mogu da nađem programe za Windows XP koji ne koriste sistemske fontove.


Možeš naći i iglu u plastu sijena, pa opet nečeš dokazati da svatko to može, what's your point?

Citat:
Inače, ako direktor jedne kompanije to misli o FLOSS-u, to ne znači da isto misle i Sun i HP i IBM i Novel


Da...da njihov CEO nešto prismrdi protiv linuxa, odmah bi na /. OSS bukači počeli vrištat "uaaaaa, dolje HP, dolje Sun..korporacijska gamad.."
[ Nedeljko @ 24.01.2005. 18:18 ] @
Prvo, verujem se da nisi hteo da kažeš da ne iznosim istinu, već samo da imam neuobičjena iskustva. Da, ja sam vrlo specifičan slučaj, pa mi na Win XP ne radi ni kliktanje na dugmiće i ikonice. Eto, na primer, ne mogu da se konektujem klikom na ikonu konekcije na desktopu (jer ne reaguje), već moram na start dugme, pa na konekcije ne bih li izabrao tu konekciju. Takođe, kada mi nakon desnog klika na My Computer iskoči meni, pa kliknem na properties, ne iskoči mi nikakav dijalog. Posle nekoliko pokušaja počne da hoće. Pod drugim nalogom klikovi mi rade bolje.

Sinoć sam za pomenuto CD rezanje koristio softver ugrađen u Win XP (drag & drop metodom). Pošto disk nije mogao da se pročita, otišao sam u Slackware Linux 10, i bez GUI-ja kao što je k3b, pomoću običnih konozolnih komandi mkisofs, scanbus i cdrecord bez ikakvih teškoća rešio problem. Ne smeta meni da otkucam poneku komandu, jedino što želim je funkcionalnost. No, ja to i dalje ne pripisujem kvalitetu tih sistema, već činjenici da sam izuzetno glup! Ja i dalje smatram da je Win XP daleko nabolji OS za desktop, a Win 2003 za servere (u najvećem broju slučajeva), ali se NE SLAŽEM S TIM DA JE WINDOWS LAK, OČIGLEDAN, INUUITIVAN itd., već smatram DA TU IMA DOSTA TOGA DA SE UČI.

Što se tiče statistika, voleo bih da navedeš izvor, da ne bude opet "zna se", "opšte je poznato" itd. Tačno je da većina korisnika računara nikada nije sela niti za jedan Linux sistem u životu, pa da samim tim ne mogu ni da procenjuju šta je jednostavnije. Ne vidim zašto je za nekoga ko nikada ranije nije koristio ni Win ni Lin recimo, Win XP jednostavniji od Knoppix-a. Ubaciš CD i voziš . Dobro de, ima fora sa dozvolom pristupa particijama, ali to je sve. Nema instalacije, podešavanja itd. Ako govoriš o ljudima koji imaju na Win-u iskustva, a na Lin-u nemaju, pa naravno da im je lakši Win.

Sa druge strane, ako je neko ranije koristio Win98 SE, Win NT4 i Win 2000, a nikada nije ni video Win XP, zašto misliš da mu je on jednostavniji nego Lin? Meni je sa prethodnim iskustvom sa RH i Mdk, kao i malopre pomenutim sistemima bio mnooogo laši prelazak na Slackware, nego na Win XP. Verovatno zato što u Win XP imam vrlo malo iskustva, jer sam ga vrlo malo podizao, a sasvim je drugačiji od svih prethodnih Windows sistema (bar za mene).

Citat:
Sundance: E sad, nije poanta da nekome nekad nije nešto radilo na jednom ili drugom OS-u, fora je da je statistički više ljudi win lakši za korištenje, da ga kompanije ozbiljnije percepiraju, da ima više specifičnog softvera i profesionalnija okruženja...


Poenta je vrlo subjektivna stvar. Nekome je poenta u slobodi nad softverom. Meni ne.

Citat:
Sundance:To ti je ono kad skidaš paket pa imaš podužu listu dependecy-a, pa kad skidaš preko recimo apt-get on ti intalira sve i svašta, a što uopće nemaš pojma da imaš. I kad ponešto pukne u stilu...


To nije problem nastao zbog neintegracije, već naprotiv, baš zbog integracije. Toga ima i na Windows platformi. Probaj da instaliraš neki noviji Matlab i neku video igru koja koristi OpenGL na istom Win XP sistemu.

Citat:
Sundance: Da...da njihov CEO nešto prismrdi protiv linuxa, odmah bi na /. OSS bukači počeli vrištat "uaaaaa, dolje HP, dolje Sun..korporacijska gamad.."


Tačno. No, poenta mog prethodnog posta je bila da dokumentovan citat ne dokazuje ništa, osim da je neko nešto izjavio. Ipak mi nije jasno zašto držiš na mašini to đubre od Linux sistema.

[Ovu poruku je menjao Nedeljko dana 24.01.2005. u 19:31 GMT+1]
[ degojs @ 24.01.2005. 18:29 ] @
Citat:
said Peter Horadan, senior director of R&D at Concur Technologies Inc., a Redmond, Wash., maker of an open-source expense management solution

Stvar je u tome da je to izjavio neko ko se tim bavi, a dobar deo ljudi koji se javlja na Advocacy ili Slashdot, pitanje je čime se bavi. U tome je VELIKA razlika.

Citat:
Sa druge strane, ako je neko ranije koristio Win98 SE, Win NT4 i Win 2000, a nikada nije ni video Win XP, zašto misliš da mu je on jednostavniji nego Lin?

Samo me interesuje koliko čovek treba biti zaluđen nečim pa da napiše ovakve stvari..
[ Nedeljko @ 24.01.2005. 18:42 ] @
Pa dobro, na RH je renderovan "Gospodar prstenja". Valjda i oni od nečega žive. Postoje indicije da i tamo možda eventualno čuče neki ljudi za koje eventualno postoji neka mogućnost da znaju bar nešto o razlozima opredeljivanja za izabrano rešenje. Ali šta to pokazuje? Ništa!

Dobro, možda sam zaluđen, ali ne mislim da prednjačim u tome. Za razliku od toga, uz svo dužno poštovanje tvog pokazanog znanja, mislim da si po zaluđenosti ravan axezu. U svakom slučaju, preneo sam neka lična iskustva i mišljenja. Valjda i suprotna mišljenja mogu da se obrazlože.
[ degojs @ 24.01.2005. 18:45 ] @
Pa čekamo obrazloženje, kako je to prelazak sa Win 9x ili 2000 na XP isti kao i na Linux.
[ degojs @ 24.01.2005. 18:50 ] @
Citat:
mislim da si po zaluđenosti ravan axezu

Paaa.. ne baš. Ako pratiš Advocacy, mogao si da čitaš da ja često kad imam vremena skinem i pogledam neku Linux distribuciju i slično tome. Čak sad lepo imam i coLinux/Debian na Windowsu. Mislim da i većina iz Windows tabora koja se ovde javlja, ima vrlo sličan stav. Uglavnom su svi prijavili da pogledaju neku distribuciju i slično tome (Cygwin, SFU). Axeza ima daleko radiklaniji stav po tom pitanju.

Evo, kako rekoh, kompletna coLinux/Debian kupusara lepo može da se smesti zajedno sa ostalim zezalicama:

[ Sundance @ 24.01.2005. 19:06 ] @
Citat:
Sinoć sam za pomenuto CD rezanje koristio softver ugrađen u Win XP (drag & drop metodom). Pošto disk nije mogao da se pročita


Ako ti nije radio softver ugrađen u win, zašto nisi skinuo neki free alat za CD burning koji radi? Imaš ih lijepih šarenih. Sa puno dugmića.

Citat:
otišao sam u Slackware Linux 10, i bez GUI-ja kao što je k3b, pomoću običnih konozolnih komandi mkisofs, scanbus i cdrecord bez ikakvih teškoća rešio problem.


Jesi siguran da mkisofs i cdrecord nemaju port za win? :)

Citat:
Što se tiče statistika, voleo bih da navedeš izvor, da ne bude opet "zna se", "opšte je poznato" itd.


Pa statistički xy puta više ljudi koristi win nego linux.

Citat:
NE SLAŽEM S TIM DA JE WINDOWS LAK, OČIGLEDAN, INUUITIVAN itd., već smatram DA TU IMA DOSTA TOGA DA SE UČI....Ne vidim zašto je za nekoga ko nikada ranije nije koristio ni Win ni Lin recimo, Win XP jednostavniji od Knoppix-a. Ubaciš CD i voziš . Dobro de, ima fora sa dozvolom pristupa particijama, ali to je sve. Nema instalacije, podešavanja itd. Ako govoriš o ljudima koji imaju na Win-u iskustva, a na Lin-u nemaju, pa naravno da im je lakši Win.


Gle...Knoppix je distribucija namijenjena za upoznavanje sa linuxom, nitko nije lud koristiti je za išta ozbiljnije (mislim butabilnu verziju, jednom kad se instalira postaje debian :)

Evo baš nedavno je cimerova cura kupila komp. On joj je instalirao win, sve konfigurirao, stavio AV, FW, anti-spyware, FF, stegao malo sigurnost OS-a (sve kako sam ga ja naučio)... Nakon dva dana cura već zna kliknuti na dial-up ikonicu za spojit se na net, koristi Web za traženje informacija za pisanje seminara (tražilice, wikipedia), surfanje, zna pokrenit mIRC i ICQ, zna svirat muziku u Winampu i gledat filmove u BSplayeru, promijent screensaver. Mislim da više ništa ne zna. E sad, to je sve naučila (tj. netko joj je pokazao) nakon svega 2-3 dana!

Prije par mjeseci kad sam bio u "fazi" linux zealotizma, instalirao sam ga nekim svojim frendovima, nekim kolegama sa faxa (elektrotehnika i računarstvo), uglavnom natprosječno informatički sposobnim i intuitivnim ljudima. Mislim da sam dvojici stavio slackware, a trojici instalirao knoppixa. Usut je svaki od njih par sati se naslušao bajki o beneficijama open source-a, slobodan softver, join our hands...

Znaš koliko je trajao najduži od tih "eksperimenata"? 2 tjedna. Najkraći mislim < 10 sati. Mislim da je jednostavno ubitačan bio onaj dio "Q: A kako se instaliraju programi? A: Pa imaš ih na recimo sf, skineš, pokreneš konzolu i otikpaš <sad stanka u kojem me on gleda kao da sam pao s Marsa> ili ovaj klik i sl. Dotuklo ih je još kad su shvatili da će morati opet bootati win jer neki softver koji koriste win-only (Visual Studio). Ima još puno toga...

Uglavnom, svelo se na pitanje: "Q: A šta to linux ima a win nema" "A: možeš šteliti sve u detalje, uštedjeti par desetaka MB". "Q: A je li se mogu igrice na tome igrati? A: Mogu, ali za većinu njih ću ti ja trebati doći i šteliti emulatore..". - "Prekomplicirano to, vraćaj win".

Citat:
Meni je sa prethodnim iskustvom sa RH i Mdk, kao i malopre pomenutim sistemima bio mnooogo laši prelazak na Slackware, nego na Win XP.


Pričaj ti te priče nekom drugom...

Citat:
Poenta je vrlo subjektivna stvar. Nekome je poenta u slobodi nad softverom. Meni ne


Nekome je poanta u lakoći korištenja i gubljenju vremena ne opterećivanje sitnicama. Uglavnom većini. Tebi ne.

Citat:
To nije problem nastao zbog neintegracije, već naprotiv, baš zbog integracije. Toga ima i na Windows platformi. Probaj da instaliraš neki noviji Matlab i neku video igru koja koristi OpenGL na istom Win XP sistemu.


Probaj instalirati koliko god hočeš različitih verzija .NET asemblija, možeš i frameworka.

Citat:
Ipak mi nije jasno zašto držiš na mašini to đubre od Linux sistema.


Napad je najbolja obrana.
[ axez @ 24.01.2005. 19:27 ] @
Citat:
degojs: Paaa.. ne baš. Ako pratiš Advocacy, mogao si da čitaš da ja često kad imam vremena skinem i pogledam neku Linux distribuciju i slično tome. Čak sad lepo imam i coLinux/Debian na Windowsu. Mislim da i većina iz Windows tabora koja se ovde javlja, ima vrlo sličan stav. Uglavnom su svi prijavili da pogledaju neku distribuciju i slično tome (Cygwin, SFU). Axeza ima daleko radiklaniji stav po tom pitanju.



Eto, ja sad ispade radikal.......:)
Ja samo smatram da bi nam bilo bolje bez firme zvane microsoft.....:):):):)
[ axez @ 24.01.2005. 19:30 ] @
Citat:
Sundance: ."Q: A je li se mogu igrice na tome igrati? A: Mogu, ali za većinu njih ću ti ja trebati doći i šteliti emulatore..". - "Prekomplicirano to, vraćaj win".



...hehe, jest....sve natprosecno informaticki pismeni...:):):):)
[ Sundance @ 24.01.2005. 19:35 ] @
Tebi možda jest trivijalno, nakon što si nekoliko tjedana već koristio linux. Nekome tko ga vidi prvi put u životu to baš i nije tako.

A prije toga mora proći mučnu proceduru instaliranja drivera za svoju ATI grafičku karticu.
[ axez @ 24.01.2005. 19:46 ] @
Citat:
Sundance: Tebi možda jest trivijalno, nakon što si nekoliko tjedana već koristio linux. Nekome tko ga vidi prvi put u životu to baš i nije tako.

A prije toga mora proći mučnu proceduru instaliranja drivera za svoju ATI grafičku karticu.



Mislim ajde da se ne lazemo.
Ko nije video windows isto se ne bi nimalo snasao tako da je svejedno sta mu das.
Ti sam si ovde opisivao neke svoje frendove koje treba lopatom tuci da bi kliknuli i instalirali apdejt koji je vec skinut...tako da.....sta vise reci.

Svakome je lakse ono na sta se navikne.
[ tdjokic @ 24.01.2005. 19:48 ] @
Evo, na primer, ja volim XP. Toliko, da bih uzeo od nekoga Live Windows XP da ga malo probam! Ima li to gde? Ali ne nesto u stilu "XP u 15 minuta" nego kao Knoppix, da sve radi i da se moze instalirati na hdd.
[ Sundance @ 24.01.2005. 19:53 ] @
Citat:
tdjokic: Evo, na primer, ja volim XP. Toliko, da bih uzeo od nekoga Live Windows XP da ga malo probam! Ima li to gde? Ali ne nesto u stilu "XP u 15 minuta" nego kao Knoppix, da sve radi i da se moze instalirati na hdd.


Nema jer MS takve zezancije ne izdaje.

Pogledaj recimo BartPE ako si sklon eksperimentiranju :)

[Ovu poruku je menjao Sundance dana 24.01.2005. u 21:01 GMT+1]
[ Sundance @ 24.01.2005. 19:56 ] @
Ustvari napravi jedan, nakrcaj na njega open source softvera i daj Nedjeljku da proba, kad već kaže da ima dosta problema sa prelaskom na win, možda mu ovo olakša stvar.. ;)
[ degojs @ 24.01.2005. 19:57 ] @
@tdjokic:

Znamo svi da lažeš :)

Nema jer to nikog ne interesuje. Kad Linux bude imao preko 90%, a Windows 1%, onda ćemo o tome da razmišljamo.

Za sad, staviš coLinux i lepo na Windowsu ne probavaš, već, koristiš bilo koji Linux praktično. Ne moraš ni da resetuješ kompjuter i podižeš sistem sa live-CD.

Imaš i Windows i Linux, OpenOffice i MS Office, igrice, Firefox, IE.. sve imaš. Ima li to na Linuxu? Da SVE IMA BEZ RESETA?

O da, sistem se podigne za par sekundi. Sad sam pokrenuo coLinux-Debian unstable, lele.. ako je prošlo 3-4 sekunde. Šta će tek biti kad dođe do v.1.0..


[Ovu poruku je menjao degojs dana 24.01.2005. u 21:13 GMT+1]
[ Sundance @ 24.01.2005. 19:59 ] @
Citat:
axez: Ti sam si ovde opisivao neke svoje frendove koje treba lopatom tuci da bi kliknuli i instalirali apdejt koji je vec skinut...tako da.....sta vise reci.


Da..jedan od njih upali komp, igra Championship Manager, ugasi komp :)

Drugi studira ekonomiju :) (yuck!)

Citat:
Svakome je lakse ono na sta se navikne.


Poanta je da se na win lakše navići nego na linux.
[ Nedeljko @ 25.01.2005. 01:27 ] @
@degojs

A šta će ti ta kupusara na tako divnom sistemu?

@Sundance

Sundance, poređenje u lakoći korišćenja sistema kod tvojih frendova ispade neadekvatno. Ta koja je trebala da koristi Win XP je trebala samo da zna da koristi par aplikacija. Znači, ništa od instalacije sistema, podešavanja, instalacije softvera, hardvera, emulacije drugih OS-ova itd. Sa druge strane, od linuksaša si sve to tražio, i koliko vidim, uopšte nisu potkovani, kao i da nisu ni korektno upućivani.

Evo, ja sam na Win98 SE znao žmureći da nađem mesto za isključivanjem čekanja dial-tona, dok nedavno na Win XP nisam uspeo (mada sam ranije to radio). Morao sam da zovem prijatelja telefonom. Ponavljam, ne smatram se natprosečnim ni u čemu sem u tupavosti. Sa druge strane, znam jednu damu koja na poslu ima (ili je imala) Mandrake pored Windows-a (na različitim mašinama), koja je po mokm mišljenju tipičan (prosečan) korisnik računara. Njoj je isto tako neko lepo namestio oba sistema i na oba je znala lepo da klikne na dugme za elektronsku poštu, internet i poneke aplikacije. Ne vidim razliku između kliktanja na ikonu u Win-u XP i u bilo kom Linux-u. Šta li je od toga teže? Imaš ikonu Outlook Express i ikonu KMail. Na koju li se teže klikće?

Sećam se svog prvog iskustva sa Win 95. Ranije sam radio na PC računarima pod MS DOS-om, 16-tobitnim Windows-ima 3.0, 3.11 i 3.11 for Workgroups i pod sistemom Windows NT 2.0. Dobro de, i na nekom UNIX-u sam upoznao komande ls, man i cc, a i na nekom Ataru-ju 1040 ST (TOS).

Nije mi bilo jasno kako da iskopiram fajlove. Nije mi pao na pamet drag & drop za koga nisam znao ni šta je (mada ga je imao TOS, ali dosta godina je prošlo od tad). Bio sam presrećan kada sam našao MS-DOS prompt. Vau, sada sam na poznatom terenu! Hteo sam najpre da obrišem sadržaj svoje diskete. Otkucao sam del *.*, računar me je pitao da li sam siguran da želim da obrišem sve fajlove iz tog direktorijuma. Pa naravno, nisam valjda otkucao slučajno komandu od 7 znakova (brojeći i prazninu). Odgovorio sam potvrdno, da bih tek onda shvatio da sam zapravo još uvek i Windows direktorijumu. Govorio sam posle sebi: "Kakva sam šeprtlja!". Jedan od sistem administratora mi je kasnije objasnio da nije bio problem u meni, ve' u projektantima sistema koji tako olako dozvoljava brisanje sistemskih fajlova. Toliko o drag & drop očiglednostima i nerazdvajanju korisničkog od administratorskog naloga.

E pa ja sam itekako ozbiljno koristio i Knoppix kada sam hitno trebao drugarici za sat vremena da otkucam neki LaTeX dokument i da joj odštampam, a silom prilika nisam imao u tom trenutku niti jedan instaliran OS. Itekako zna da bude koristan.

Što se tiče CD-a, bilo je bliyu pola noći, trebalo je to da narežem prijatelju, a nisam imao previše CD-ova za bacanje. Novi su mogli da se kupe tek ujutro. Uostalom, zašto bih se zezao sa bilo čime kada postoji proveren način koji RADI? I mnogo me zabole šta je portovano na Win. Neću valjda i to da skidam, kad na lindži već imam! Što se tiče statistike, za ono što si ranije izjavio bio bi relevantan procenat ljudi koji Win smatraju lakšim od onih koji su upoznali oba.

Inače, da je napravljen eksperiment sa učenjem Windows-a u kome bi se učeniku stalno govorilo "E, da bi programirao, moraš u Linux po gcc, g++, javac, java, gjc, g77 i ne znam šta sve još.", kao da ne postoje alati za programiranje pod Windows-om, ili "U stvari, moraš u Linux kad god režeš neki CD!" ili "Nemoguća je štampa iy Win-a, i za to moraš u Linux!" vrlo bi mu se brzo smučio Windows. Što ih nisi uputio da koriste ono što imaju na Linux-u? Sa onakvim QA je jedino i moglo da im se smuči. Inače, koristim karticu ATI Rage 128, i NIKADA NISAM IMAO PROBLEMA SA GRAFIKOM POD LINUX-OM. Drajveri trebaju samo onima koji žele da se igraju, a Linux platforma definitivno nije za to, pa samim tim ni za takve.

Što se tiče poente i gubljenja vremena, za mene je gubljenje vremena ono što si mi predložio za CD rezanje, a negubljenje da se ode u slek nareže i ne razmišlja. Inače, ne mislim da bi mi bilo kakav Live-Windows-a, ne verijem da bi mi olakšali život, jer bih opet trebao da se snalazim u tome. Ja, ponavljam, imam problema sa svojom sivom masom, koju bih morao da povećam da bi mi sve to bilo očigledno, prosto, jasno i trivijalno. To mi je daleko komplikovanije nego da sledim uputstva iz README fajla, i eventualno sa nekog foruma. Ja ne mogu da se trkam sa tvojom prijateljicom po intelektualnim mogućnostima.

Kada je slek u pitanju, niko ti ne brani da ideš na full install (mada i ne mora, ne preporučuje se kao zbog bezbednosti). kucaš startx i eto te u GUI-ju. Odeš u KDE Control Center i namestiš skoro sve. Umesto toga, možeš i da pročitaš priloženo uputstvo. Jedino što tako nisma uspeo da uradim su

fstab,
točkić miša,
gašenje komandom poweroff.

Malo obiđeš forume (recimo ES), i nađeš uputstvo za DEBILE (kao što sam ja). Sa druge strane, moja prva iskustva sa instalacijom XP-a su jako negativna: zabadanje instalacionog programa u sred instalacije (tri puta za redom). Valjda je nešto bilo zeznuto u particijama, ko će ga znati. Sad (kao) umem da ga instaliram, mada jednom štampač štampa strane u obrnutom redosledu (reverse order nije štiklirano), jednom ne može normalno da se klikće, jednom da se štampa, jednom da se koristi flash memorija. Uvek nešto. OK, znači meni to ne ide.
[ Nedeljko @ 25.01.2005. 01:29 ] @
Degojs, rekao sam da si zaluđen jer se sećam kad si hteo da biješ Apatrida što na svojoj mašini ima Linux.
[ FormatC @ 25.01.2005. 01:59 ] @
Ne znam, ali ja sam se navikao na Lin nimalo teže nego na bilo koji Windows.
Ja tvrdim da Win ne koristi više ljudi zbog toga što je ne znam mnogo lakši nego jer ima više softvera (Pogotovo igrica), a još ga preinstaliraju na većini kompova (kolko njih ni ne zna šta je to OS)
[ tdjokic @ 25.01.2005. 02:20 ] @
Citat:
Nedeljko:Knoppix ... kada sam hitno trebao... a silom prilika nisam imao u tom trenutku niti jedan instaliran OS.

Eto! Meni crko hdd i ja nekoliko dana radio sa Knoppix Live. Gledo postu i slicno. Hajde sad, recite - moze li XP da radi na PC-u bez hdd-a?? Live OS je zakon, to uvek treba imati.

A ovi noviji Live-chici - SimplyMEPIS recimo, automatski pokrece Lucent winmodem, ni najmanja intervencija nije potrebna, samo upises user name, password i podatke za provajdera i vec si na netu! Ko ima ADSL moze komotno da baci hdd - fajlove cuva na Google mailu ili negde slicno, cega ce biti sve vise.
[ FormatC @ 25.01.2005. 02:29 ] @
Nego šta. Nikad ne znaš kada će ti zatrebati.
[ mrkidivx @ 25.01.2005. 02:30 ] @
@Nedeljko

Stvarno mi nisu jasni tvoji toliki problemi sa XP om.Dok sam ga koristio često sam ga masakrirao raznim instalacijama i deinstalacijama programa, drajvera, itd i nikakvi problemi mi se nisu javljali.

@FormatC

Citat:
Ja tvrdim da Win ne koristi više ljudi zbog toga što je ne znam mnogo lakši nego jer ima više softvera



Teško, instaliraj nekom apsolutnom početniku neku linux distribuciju i XP pa vidi šta će pre da ukapira.

@tdjokic

Slažem se za knoppix live, u sličnim situacijama može biti od koristi.
[ FormatC @ 25.01.2005. 02:34 ] @
Citat:
Teško, instaliraj nekom apsolutnom početniku neku linux distribuciju i XP pa vidi šta će pre da ukapira.

Veruj mi, čuo sam mnogo različitih verzija.
A zavisi i koja je distribucija.
[ Dragi Tata @ 25.01.2005. 02:57 ] @
To sa "apsolutnim početnikom" je bespredmetno raspravljati. Osnovno poznavanje Windowsa se smatra delom opšte kulture - gotovo pismenosti. Za Linux to ne važi.
[ _Super_Ellite_Bug_ @ 25.01.2005. 02:57 ] @
@Nedeljko:
Citat:

E pa ja sam itekako ozbiljno koristio i Knoppix kada sam hitno trebao drugarici za sat vremena da otkucam neki LaTeX dokument i da joj odštampam, a silom prilika nisam imao u tom trenutku niti jedan instaliran OS. Itekako zna da bude koristan.

LaTeX... Khm, vidi, ajde nadji malo vremena pa daj svoj doprinos Linux zajednici tako sto ces, ako bar nista, napisati jedan skroman tutorijal kako se koristi LaTeX ili bilo sta drugo po tvom izboru, kad ti je vec toliko Linux prirastao srcu. Pricanjem o Linuxu neces puno pomoci Linux zajednici.
[ Sundance @ 25.01.2005. 05:10 ] @
Nedjeljko stvarno...kad vidim ovako dug komentar poželim da sam u noćnoj mori.. :)

Dosta stvari ti nije na mjestu jer ih gledaš iz linux-centric kuta.

Sutra ću ti dati opširniji komentar, zasada samo i dalje stojim iza činjenice da je inercija korisnika ta koja Windows gura i gurat će uvijek ispred linuxa. Da MS sutra stane sa razvojem wina i da samo objavljuje zakrpe za već postojeće verzije, linuxu bi opet trebala cijela vječnost da postane konkurentan na desktopu.

U sljedećih 5 godina će se prema prognozama tržište PC-a povećati 2 puta. Ako lindžo do tad ne ubere bar 5%, nikad neće.
[ degojs @ 25.01.2005. 07:59 ] @
Citat:
Nedeljko:
@degojs
A šta će ti ta kupusara na tako divnom sistemu?


Nisam ja prosečan korisnik, već kao i većina ovde -- sa malo više interesovanja za razne stvari vezano za kompjutere. U stvari, pitanje bi bilo -- zašto da ne, kad već čitava kupusara dosta dobro radi smeštena u systray sa ostalim zezalicama. A možda nešto i naučim pa ću tek onda još bolje da advokatišem u korist Windowsa :)

Sigurno neću, kao neki, da resetujem kompjuter i podižem onaj drugi OS, za koji svi ladno pričate da ga nemate, a mi znamo da petljate :)

Stvar je mnogo drugačija: ja kupusaru mogu da držim u systray čisto zato što me interesuje u slobodno vreme da malo pogledam, ali dobar deo korisnika kupusare drži Windows na drugoj particiji jer im je *potreban*.

Koliko ljudi koji koriste Windows imaju i Linux? A obrnuto? Hajde da se lažemo..

[Ovu poruku je menjao degojs dana 25.01.2005. u 10:31 GMT+1]
[ dr ZiDoo @ 25.01.2005. 08:00 ] @
Citat:
Dragi Tata: To sa "apsolutnim početnikom" je bespredmetno raspravljati. Osnovno poznavanje Windowsa se smatra delom opšte kulture - gotovo pismenosti. Za Linux to ne važi.


Msilim da poslje ove poruke možete ladno da zaključate temu. Ovo je čista istina jel mi ipak živimo u MS svijetu. Čak i dosta aplikacija koje rade pod Linuxom pokušavaju da liče na one Windows da bi se ljudi lakše navikli.

@Sundance,
Ne vidim zašto bi nekom pod Linuxom trebalo više od 24 sata da nauči pokrenuti dial up konekciju, Xchat, Gaim, surfati i promjeniti screensaver. Mislim da si tu malo pretjerao. Isto ti je to u npr. Gnome ili KDE paketu lako uraditi.

Što se tiče instaliranja programa tu stvarno može da bude određenih cimanja. Slackware je distribucija koja ima jako malo binarnih paketa, i onako "mrtva" je. Ali ako npr. koristiš fedoru na svakom ćošku možeš da nađeš *.rpm, da koristiš rpmfind.net i sve to fino instaliraš preko njenih alata i bude ti približno jednostavno kao u Windwsu (to približno se odnosi na slučaj da te ne zezaju libovi). Ista stvar je i kod reinstalacije.

I još nešto kada smo kod jednostavnosti.
Ja sam svojoj sestri, koja je četvrta godina filozofije (znači nike veze sa računarom nema), instaliro Fedoru. Iskustvo je pokazalo da se u sistemu snalazi jako dobro, mislim neću reći da nije prva 2 dana pitala gdje šta stoji i kako šta... ali uglavnom bila je produktivna. Koristila je FireFox, OpenOffice i Xchat i to je to što njoj treba.
Nego šta želim da kažem, za početnika je sve dobro dok se nešto ne pokvari. Dok ne dođe do onog dijela da ode u konzolu i nešto popravi. Nije ni Windows puno jednostavnije riješiti nekih problema ali se ljudi obično boje konzole pa im kliktanje po control panelu izgleda jednostavnije.
[ degojs @ 25.01.2005. 08:06 ] @
Citat:
Degojs, rekao sam da si zaluđen jer se sećam kad si hteo da biješ Apatrida što na svojoj mašini ima Linux.


Ma nemam šta da ga bijem, on sam sebe pobija onim što priča, to smo vrlo lako ustanovili (treba li da podsećam na bisere tipa: "agresivni kukiji", "xxx mail" i ono o indexing service??? Da ne nabrajam dalje..)

Znaš, teško je pričati kad neko uzme da "agresivne kukije" proglašava za Windows problem i slično. Kakva priča dalje uopšte? Lepo idite na /. pa svi kao jedan..

Osim toga, koliko sam ja razumeo dotičnog, on Linux koristi kao fajl/print server. Opet ista priča: Linux je bajan, ali neka ga samo na tom jednom kompjuteru, u ćošku :)
[ neo01 @ 25.01.2005. 12:19 ] @
[quote[dr ZiDoo: I jos nesto kada smo kod jednostavnosti.
Ja sam svojoj sestri, koja je Cetvrta godina filozofije (znaci nike veze sa racunarom nema), instaliro Fedoru. Iskustvo je pokazalo da se u sistemu snalazi jako dobro, mislim necu reci da nije prva 2 dana pitala gdje sta stoji i kako sta... ali uglavnom bila je produktivna. Koristila je FireFox, OpenOffice i Xchat i to je to sto njoj treba.

Nego sta zelim da kazem, za pocetnika je sve dobro dok se nesto ne pokvari. Dok ne dodje do onog dijela da ode u konzolu i nesto popravi. Nije ni Windows puno jednostavnije rijesiti nekih problema ali se ljudi obicno boje konzole pa im kliktanje po control panelu izgleda jednostavnije.[/quote]

Kliktanje (po control panelu) izgleda jednostavnije?? Ne bih rekao da izgleda, vec je to jedna opsteprihvacena psiholoska cinjenica...

Rad u konzoli koji je po defaultu tezak za apsolutnog pocetnika, jeste upravo i problem linuxa i sto vise bude prelazio u cisto graficko okruzenje to ce biti i laksi za rad (a i konkurentniji OS). Ovo nema veze sa klasicnim linux vs. win, vec je ovo jedna jednostavna psiholoska cinjenica. Vizuelni rad je neuporedivo laksi za coveka. Uzmimo npr. da prilikom vizuelnog rada covek ne mora da pamti sintaksu komandi, onda switcheve (kako bi aktivirao odredjene opcije), vec mora samo da upamti jednu ikonicu cije ime veoma dobro graficki objasnjava funkcionalnost komande, a pri tom moze da ulazi u dodatne menije, gde ce da vizuelno namesta flagove (kao u konzoli switcheve). Da odem cak i jos dalje... Korisnik cak ne mora da upamti ni tu ikonicu, pa cak ni njen naziv u totalu, vec samo odokativno ili sto je u psihologiji ravno na nivou prepoznavanja, da postoji u tom nekom meniju "neka ikonica koja radi to i to..." Ok, neko ce reci... Pa ti ne moras da pamtis ni komande u konzoli, imas man.

Da, imam, ali dok ja to sve izlistam na ekranu, nadjem i izdvojim sta mi treba, izgubim mnogo vise vremena. Vizuelni rad se vise zasniva na pamcenju na nivou prepoznavanja, a manje na (kratkotrajnijem ili dugotrajnijem) pamcenju, i naravno da ce takav sistem imati veci broj korisnika...
[ Nedeljko @ 25.01.2005. 14:31 ] @
@ degojs

A zašto se ti sekiraš oko toga ko će šta da drži na svojoj mašini? Ja sam tebe pitao jer smatraš da Linux nema niti jedno opravdanje za svoje postojanje. Ali, ti ga držiš samo da bi se ovde prepucavao sa nama ostalima.

@ _Super_Ellite_Bug_

Imam pametnija posla. Da mi je toliko prirastao srcu, već bih nešto učinio po tom pitanju. Tutoriala za LaTeX već ima koliko hoćeš, a LaTeX nije vezan za jednu platformu. Windows korisnici ako LaTeX-uju, obično koriste MikTeX distribuciju.

@ Sundance

Što se tiče asemblija, instaliraj koliko hoćeš kompajlera na Linux, i neće se kositi. Sa druge strane, postoje paketi koji se kose. Slično i na Win-u - možda se ti asembliji ne kose, ali se Matlab i Star Wars - Jedi Academy kose. A programi se na Linux sistemu instaliraju tako što se izaberu u fazi instalacije sistema. Eventualno se kasnije instalira jedan program ili dva. Na windows-u instalacijama nikad kraja.Trebao si da naučiš drugare da koriste isporučene alatke, a ne da prelaze u Windows zbog stvari zbog kojih nema potrebe.

Uostalom, kako to da sam ja, koji sam toliko glup (što još niko nije uspeo da pobije), uspeo da bez teškoća savladam famozni slekver?
[ _Super_Ellite_Bug_ @ 25.01.2005. 14:53 ] @
Citat:

Imam pametnija posla. Da mi je toliko prirastao srcu, već bih nešto učinio po tom pitanju. Tutoriala za LaTeX već ima koliko hoćeš, a LaTeX nije vezan za jednu platformu. Windows korisnici ako LaTeX-uju, obično koriste MikTeX distribuciju.

@Nedeljko
Poenta mog posta je bila da ti "probas" da objasnis nekom svoje vidjenje, iskustva, das hints and tips....
ali ti imas "pametnija posla..."

Citat:

Uostalom, kako to da sam ja, koji sam toliko glup (što još niko nije uspeo da pobije), uspeo da bez teškoća savladam famozni slekver?

To je zato sto neko drugi nije imao "pametnija posla" vec je pisao da bi ti nesto od toga mogao da procitas.
[ _Super_Ellite_Bug_ @ 25.01.2005. 15:05 ] @
E da, i zasto "famozni slekver"?
...to si prespostavljam procitao negde?
Ako ga koristis, do sada si trebao da uvidis da uopste nije famozan vec stabilan i prilicno lak za koriscenje.

Uzdravlje i happy 'acking.
[ salec @ 25.01.2005. 15:36 ] @
Citat:
neo01: Kliktanje (po control panelu) izgleda jednostavnije?? Ne bih rekao da izgleda, vec je to jedna opsteprihvacena psiholoska cinjenica...

Rad u konzoli koji je po defaultu tezak za apsolutnog pocetnika, jeste upravo i problem linuxa i sto vise bude prelazio u cisto graficko okruzenje to ce biti i laksi za rad (a i konkurentniji OS). Ovo nema veze sa klasicnim linux vs. win, vec je ovo jedna jednostavna psiholoska cinjenica. Vizuelni rad je neuporedivo laksi za coveka. Uzmimo npr. da prilikom vizuelnog rada covek ne mora da pamti sintaksu komandi, onda switcheve (kako bi aktivirao odredjene opcije), vec mora samo da upamti jednu ikonicu cije ime veoma dobro graficki objasnjava funkcionalnost komande, a pri tom moze da ulazi u dodatne menije, gde ce da vizuelno namesta flagove (kao u konzoli switcheve). Da odem cak i jos dalje... Korisnik cak ne mora da upamti ni tu ikonicu, pa cak ni njen naziv u totalu, vec samo odokativno ili sto je u psihologiji ravno na nivou prepoznavanja, da postoji u tom nekom meniju "neka ikonica koja radi to i to..." Ok, neko ce reci... Pa ti ne moras da pamtis ni komande u konzoli, imas man.

Da, imam, ali dok ja to sve izlistam na ekranu, nadjem i izdvojim sta mi treba, izgubim mnogo vise vremena. Vizuelni rad se vise zasniva na pamcenju na nivou prepoznavanja, a manje na (kratkotrajnijem ili dugotrajnijem) pamcenju, i naravno da ce takav sistem imati veci broj korisnika...


Izvinjavam se zbog opsirnog quote-a ali ovo je sve deo iste ideje...

Pazi ovako, komandna linija sama po sebi je naravno mnogo nepreglednija i ne-intuitivna u odnosu na graficki panel za podesavanje. Medjutim, ono sto nedostaje grafickom setovanju, a narocito tamo gde ima puno opcija cije znacenje pocetniku nije jasno, a sto komandna linija ima, je mogucnost scriptinga. To se u vecini slucajeva izostavlja a rad na "provaljivanju" cemu sta sluzi je tezi nego prosto doslovno prepisivanje zapisane komandne linije npr. poslate mejlom.

Kad god sam morao da reinstaliram ili prebacim na novi sistem neke alate koji su morali da se podesavaju graficki, a to se ne desava toliko cesto da bih to utuvio u glavu, lutao sam jer me je mrzelo da zapisujem stanje svakog radiobutton-a ili checkboxa i selekciju iz listboxa, a uostalom i ne bih trebao da moram to da radim, cemu onda kompjuter? Mislim, sve sto ti treba od opskurnih opcija, koje jednom podesis i ne diras dok ne moras, a nije zapisano u nekim skriptovima ili mejkfajlovima mnogo je gore ako je podesavanje iskljucivo vizuelno. Pod windowsima su nekad svi programi pamtili podesavanja u .ini fajlovima, ali je to izaslo iz mode kao zastarelo, u korist registry-ja, sto ne moze samo tako da se prebaci na drugu masinu (OK, neki od vas sigurno imaju dublji uvid, pa bi se lako snasli i sa tim problemom).

E, sad, kada bi graficki panel sluzio samo za olaksani unos, a podesavanja bila zapisana u neki (pozeljno tekstualni, ali ne mora obavezno...) fajl koji ce da pamti kompjuter, bekap CD, disketa ili USBflash, a ne moje kratkotrajno niti moje dugotrajno pamcenje, u tom slucaju panel pobedjuje komandnu liniju 'ladno... :-)
[ degojs @ 25.01.2005. 16:12 ] @
Citat:
Nedeljko:
A zašto se ti sekiraš oko toga ko će šta da drži na svojoj mašini?

Nisi li ti mene pitao prvi zašto ja imam kupusaru na Windowsu?
Citat:
Ja sam tebe pitao jer smatraš da Linux nema niti jedno opravdanje za svoje postojanje.

Otkud ti znaš šta ja smatram?

Citat:
Ali, ti ga držiš samo da bi se ovde prepucavao sa nama ostalima.

Svašta. Nisam li upravo u jednoj od prethodnih poruka napisao upravo suprotno - da me malo i interesuje da naučim nešto kad uhvatim vremena?
[ degojs @ 25.01.2005. 16:16 ] @
Citat:
Nedeljko:
ali se Matlab i Star Wars - Jedi Academy kose

Postoji li Star Wars Jedi Academy u verziji za Linux?
[ Sundance @ 25.01.2005. 16:29 ] @
Citat:
salec: Pazi ovako, komandna linija sama po sebi je naravno mnogo nepreglednija i ne-intuitivna u odnosu na graficki panel za podesavanje.


I zato je koriste samo kvazih4x0ri da se qrče i admini/power useri kojima stvarno ponekad zatreba.

Citat:
Medjutim, ono sto nedostaje grafickom setovanju, a narocito tamo gde ima puno opcija cije znacenje pocetniku nije jasno, a sto komandna linija ima, je mogucnost scriptinga.


Da mi je vidit tog početnika koji skripta radije nego bi koristio GUI.

Citat:
To se u vecini slucajeva izostavlja a rad na "provaljivanju" cemu sta sluzi je tezi nego prosto doslovno prepisivanje zapisane komandne linije npr. poslate mejlom.


To se u većini slučajeva svede na "Ooooh, what this button do", nego na kopanje po man pages i onim opskurnim sintaksno-nekonzistentnim unix komandama za procesiranje pipeline-a.

Citat:
Pod windowsima su nekad svi programi pamtili podesavanja u .ini fajlovima, ali je to izaslo iz mode kao zastarelo, u korist registry-ja,


Registry je jedno zilijon puta bolji i fleksibilniji od .ini datoteka.

Citat:
sto ne moze samo tako da se prebaci na drugu masinu


Možeš exportat pojedine ključeve sa podključevima u .reg datoteke i pokrenit ih na odredišnoj mašini. Možeš napisati i trivijalni program koji će ih XML serijalizirat i deserijalizirat u registry na odredišnoj mašini.

Citat:
E, sad, kada bi graficki panel sluzio samo za olaksani unos, a podesavanja bila zapisana u neki (pozeljno tekstualni, ali ne mora obavezno...) fajl koji ce da pamti kompjuter, bekap CD, disketa ili USBflash, a ne moje kratkotrajno niti moje dugotrajno pamcenje, u tom slucaju panel pobedjuje komandnu liniju 'ladno... :-)


Komanda linija...šta je to? :)
[ dr ZiDoo @ 25.01.2005. 17:31 ] @
@Sundance,

opet su ti nastupi previše radikalni. Mislim, šta radiš kada ti se skrši windows al nak podobro? Digneš onu dos konzolu ili kako već. Grafički alati imaju i svojih nedosataka (imaju i dobrih strana), i totalno je glupo da to negiraš. Nemoj mi sada raći da tebi koji nisi kwazihaxor lakše Click na start > Settings > Control Panel > Create an account > pa upisati šta treba nego odkucati "adduser sundance". Mislim da i sam znaš da sličnih primjera ima još jedno 2 miliona.
[ Sundance @ 25.01.2005. 17:46 ] @
Citat:
dr ZiDoo:Nemoj mi sada raći da tebi...


Ovdje nije riječ o meni, već o Nedjeljkovoj tezi da je prosječnom, glupom korisniku lakše editirati .conf datoteke na slacku nego fancy GUI alatiće.

Ja sam i više nego svjestan elegancije konzole u nekim situacijama. Na linuxu konstantno imam pokrenut MGT. Ali treba razdvojiti radikalizam poput

1) prženja CD-a iz komandne linije preko mkisofs, cdrecord..pa čak i bashburn
2) editiranja postavka svih programa preko conf datoteka
3) korištenje konzole umjesto GUI ekvivalenata za stvari kojima ona očigledno nije namijenjena (irc, kodiranje, multimedija..)
4) da svi programi prvo dobiju komandolinijske argumente, pa se tek onda pravi GUI wrapper, što mislim da je najveći problem

od onoga za što je konzola prvotno i namijenjena: da olakša administraciju.

Skripte ne moraš pokretati u komandnoj liniji, možeš ih pisati i u notepadu i pokretat iz Explorera. Problem je linux shellova što su pipeline a ne objektno orijentirani pa korištenje konzole pruža veću dozu elegancije. Još čekam da izađe MSH beta 1 pa da pljucnem po linuxu malo i u tom smjeru :)

Općenito ljudi puno bolje i više pamte vizualno nego tekstualno, i zanemariti tu činjenicu jest izgubiti masu potencijalnih korisnika.
[ Sundance @ 25.01.2005. 17:56 ] @
Citat:
dr ZiDoo: Mislim, šta radiš kada ti se skrši windows al nak podobro? Digneš onu dos konzolu ili kako već.


Bootam ERD Commander i vidim šta je problem, popravim i prebacim važne podatke, u najgorem slučaju podignem Kanotix :)
[ Nedeljko @ 25.01.2005. 18:07 ] @
Citat:
degojs: Postoji li Star Wars Jedi Academy u verziji za Linux?


Da, kao i Matlab. A inače, za tvoje mišljenje saznajem iz tvojih poruka.
[ degojs @ 25.01.2005. 18:17 ] @
Citat:
A inače, za tvoje mišljenje saznajem iz tvojih poruka.

..i tumačiš ga kako ti odgovara, tj. pogrešno.

Inače, za Jedi Academy, gledam Lucas sajt, kaže: PC Windows, XBOX.
[ Sundance @ 25.01.2005. 18:22 ] @
Citat:
Nedeljko: Da.


Zašto ga ja ne vidim na http://www.lucasarts.com/products/ ?

[ Sundance @ 25.01.2005. 18:26 ] @
Ah ti emulatori...

http://transgaming.org/gamesdb/games/view.mhtml?game_id=3210
[ degojs @ 25.01.2005. 18:31 ] @
AKO je Nedeljko na to mislio, to se ne računa: lepo sam pitao ".. u verziji za Linux?" Emulatori.. ne znam baš da če obični ljudi da koriste te stvari.
[ tdjokic @ 25.01.2005. 20:17 ] @
Citat:
Sundance: Bootam ERD Commander i vidim šta je problem, popravim i prebacim važne podatke, u najgorem slučaju podignem Kanotix :)


http://www.winternals.com/prod...icing.asp?region=eu&pid=ap

"Administrative User Pricing for Europe

Administrator's Pak User License – $1410.00 usd
Annual maintenance contract - $282.00 usd"

Auuu! Ja ipak glasam za "kupusare"...
[ degojs @ 25.01.2005. 21:04 ] @
Windows Recovery Console. Ima zašto postoji i ne treba od nje bežati kao vrag od krsta :)
[ Sundance @ 25.01.2005. 21:08 ] @
Citat:
tdjokic:Administrator's Pak User License – $1410.00 usd
Annual maintenance contract - $282.00 usd"

Auuu! Ja ipak glasam za "kupusare"...


Gle, ti alati nisu ni namijenjeni ni za obične korisnike niti za jedan komp.

Citat:
Today, Winternals not only develops, but markets and supports, a wide range of tools designed to support IT professionals. Our customer list includes more than 50,000 organizations and companies, with nearly half of all company sales being international.


Ako održavaš gomilu mašina i ovaj util spasi nečiji višemjesečni nebekapirani rad, vrijedan je svakog hebenog centa. U corporate okolini se ovaj trošak itekako isplati.

To što ja mogu koristiti piratsku verziju to je problem pravne države. Da ne mogu, vjerojatno bih napravio svoju butabilnu verziju win sa BartPE ili sl. i na koju bih načičkao one freeware verzije sysinternals alatića i ostale utils.

[ FormatC @ 26.01.2005. 00:03 ] @
A na linu ne moraš da piratišeš!
[ degojs @ 26.01.2005. 01:40 ] @
A na Windowsu moraš?

Firefox? OpenOffice? MySQL? Apache.. a da ne pominjemo tonu besplatnog softvera koji nije open source.

Svašta.
[ tdjokic @ 26.01.2005. 01:57 ] @
Eh, pa ne vredi. Nekom ranijom prilikom smo govorili o cenama i ispalo je da se Windows sam umereno placa a da dodatni programi za njega postoje i u besplatnim varijantama, tako da konacni iznos kao nije veliki, sto ja ne mogu ni da potvrdim, ni da negiram, jer to nisam detaljno gledao. Ali, kad pogledas ovakve programe, koji nisu "nisu ni namijenjeni ni za obične korisnike niti za jedan komp." cela stvar ipak poprima drugaciji oblik.

Ako ste primetili ove probleme oko preuzimanja Ubuntu CD-a, drzava ima nameru da "trenira strogocu" sve vise i doslednije, tako da se ja licno ne bih usudio vise da koristim ni najmanji Win program u piratskoj varijanti. Pa onda - ovde 15$, onde 20$, nakupi se, cak i za te male programe. Onda neko kaze: 'Pa, ne moras da koristis racunar.' Ne, nije tacno - ne moram da koristim piratski Windows, legalni nema sanse i onda cu koristiti "kupusare", pa sta radi, radi, sto ne - boze moj... Meni je policija dolazila nekoliko puta u 02:00h (nocu), trazili su bivseg vlasnika stana, tip je nesto zabrljao i onda su nama dosadjivali. Keva je isla u policiju, nosila dokumente o tome da smo mi kupili stan, da nam vise ne dosadjuju, a oni opet. Vrlo neprijatan osecaj kad ti lupaju u gluvo doba noci na vrata, iako znas da si cist, a kad bih imao ilegalni softver na racunaru, ja bih dobio srcku! "Ne razumeju se oni!" Djavola, sa jednim mladicem smo imali kupoprodaju polovnih komponenti i onda ga ja pitam sta studira - policisku akademiju! A racunare je poznavao u dusu!
[ degojs @ 26.01.2005. 04:22 ] @
More, dok tebi policija dolazi u stan, nisu to čista posla :)

Znaš li nekog kućnog korisnika kome je policija zakucala na vrata zato što ima piratski Windows? Nemoj da mešaš pirate koji se time bave i krajnje korisnike..

Jedini koji dižu buku oko toga jesu softverske kompanije i Linuxovci. Njih razumem, a i vas :)))

Nadajte se, nadajte..

P.S.
Evo ti nešto što mi je danas rekao fortune na kupusari:

"Try to have as good a life as you can under the circumstances."

Pametan mali :)
[ degojs @ 26.01.2005. 07:49 ] @
Mada, ima raznih načina..

Microsoft plans later this year to require customers to verify that their copy of Windows is genuine before downloading security patches and other add-ons to the operating system.

Starting Feb. 7, the verification will be mandatory for many downloads for people in three countries: China, Norway and the Czech Republic.

In those countries, people whose copies are found not to be legitimate can get a discount on a genuine copy of Windows, though the price varies from $10 to $150 depending on the country.

By the middle of this year, Microsoft will make the verification mandatory in all countries for both add-on features to Windows as well as for all OS updates, including security patches.

Microsoft will continue to allow all people to get Windows updates by turning on the Automatic Update feature within Windows. By doing so, Microsoft hopes it has struck a balance between promoting security and ensuring that people buy genuine versions of Windows.

:)
[ Nedeljko @ 26.01.2005. 09:32 ] @
Šta nema u izlogu, ima u radnji. Šta nema na Lucas Arts-u, ima na Google-u.

http://www.fileplanet.com/files/130000/130448.shtml

Dobro de, reč je o dedicated server verziji za multiplayer. Ima i za Windows.

@ _Super_Ellite_Bug_

Pa ne treba valjda tutorijale da piše neko kome ne ide ni kliktanje na dugmiće? Ja smatram da sam pomogao mnogim ljudima oko nekih drugih stvari koje mi bolje idu. A što se tiče sleka, izraz "famozni Slaskware" sam stavio pod navodnike. Mislim da je opšte poznato kada se apostrofi upotrebljavaju u srpskom jeziku. Naravno da sam time hteo da kažem da se o njemu tako priča, ali da zapravo nije tako, kad sam i ja ovako glup mogao da ga uspešno savladam. Što se tiče stabilnosti, slažem se kada je verzija 9.1 u pitanju, ali sa verzijom 10.0 imam znatno lošija iskustva. Kasnije sam saznao da je Patrick Volkerding bio bolestan i da je smanjio angažman na sleku. Sada se, kako čujem, opopravlja i vraća uobičajenim aktivnostima.

@ Sundance

O kojim ti to .conf-ovima govoriš? Imaš fstab koji treba da napraviš za Slackware po uputstvima sa foruma jednom u životu, a za Mandrake nijednom. Imaš i xorg.conf u koji treba da upišeš jedan red (za točkić miša) nakon instalacije sleka, a u slučaju mandrejka ni tad. Da li si čuo za KDE Control Center i slične alatke? Nije ni čudo što se ljudima smučio Linux pored tebe. Osim toga, držao sim im Windows-centrične kurseve Linux-a. Umesto toga, mogao si da im kažeš da postoje razlike u načinu korišćenja ta dva sistema, i da im pokažeš kakon se koristi Linux.

Već sam rekao da sam CD prvo pokušao da spržim drag & drop metodom, ali da to nije htelo da radi, i da sam nakon toga iz Linux konzole rešio problem. Da li je to radikalizam, ili je radikalizam ono što si ti meni predložio: da guglam ne bih li našao portove programa mkisofs i cdrecord za Windows, ne bih li isto to (nakon kompajliranja) uradio u Windows konzoli? Na kraju, ako mi ne radi ugrađeni CD rezač u Windows, zašto bi mi radio neki program koji koristi usluge istog tog sistema? Nisam imao medijuma za bacanje. Nove sam tek ujutro mogao da kupim.
Citat:
Sundance: Komanda linija...šta je to? :)

To ti je ono: Start > Run program > regedit ili kad uđeš u Windows recovery konzolu. Možeš ti i na Windowsu da edituješ Registry ključeve i konfiguracione datoteke, ako baš insistiraš.

Međutim, ovde smo se veoma odaljili od teme. Tema je zašto je Linux kupusara. Moj odgovor je:
Citat:

Zato što, pored ostalog, radi i na kupusari od PC platforme.

Ko ne voli kupusare, neka kupi Mac.
[ degojs @ 26.01.2005. 10:15 ] @
Čuj, kod mene rezanje CDova iz Windowsa radi OK. To što ti imaš problem, ipak nije problem sa kojim se sreće većina. Verovatno ne umeš da koristiš Windows XP, jesi li baš ono ti rekao da se teško snalaziš u istom?

Postoje besplatni programi za rezanje CDova iz Windowsa.

Može i iz komandne linije, nije ti niko kriv ako ti ne znaš kako i koje programe da koristiš (neki se isporučuju uz Windows, kao onaj za narezivanje ISO slika na CD i DVD). Ja ih lično nisam koristio jer mi lepo rade GUI alati - još mi nije palo na pamet da narezujem diskove iz komandne linije.

A zašto je kupusara to što jeste, čitali smo u prvoj temi od čoveka koji se ozbiljno bavi istom.

[Ovu poruku je menjao degojs dana 26.01.2005. u 11:23 GMT+1]
[ degojs @ 26.01.2005. 10:22 ] @
Citat:
Ko ne voli kupusare, neka kupi Mac.


Navali narode.

[ _Super_Ellite_Bug_ @ 26.01.2005. 10:58 ] @
@Nedeljko, necu da ispadne da sitnicarim, ali ovo je tvoj orignalni post.
Citat:

Uostalom, kako to da sam ja, koji sam toliko glup (što još niko nije uspeo da pobije), uspeo da bez teškoća savladam famozni slekver?

Dakle, kao sto vidis nije pod navodnicima, ali nije ni bitno.
[ degojs @ 26.01.2005. 12:31 ] @
Citat:
Nedeljko:
Šta nema u izlogu, ima u radnji. Šta nema na Lucas Arts-u, ima na Google-u.
http://www.fileplanet.com/files/130000/130448.shtml
Dobro de, reč je o dedicated server verziji za multiplayer. Ima i za Windows.


Znači nema verzija igrice za Linux?
[ Sundance @ 26.01.2005. 14:41 ] @
Citat:
O kojim ti to .conf-ovima govoriš? Imaš fstab koji treba da napraviš za Slackware po uputstvima sa foruma jednom u životu, a za Mandrake nijednom. Imaš i xorg.conf u koji treba da upišeš jedan red (za točkić miša) nakon instalacije sleka, a u slučaju mandrejka ni tad.


Ma šta prosječnog korisnika briga za OS koji ne može sam detektirati skrol za miš i ostale particije?

A šta je sa driverima za modem? Grafičku karticu? Par njih je imalo i TV karticu, tko zna kakav bi užas bio to složiti.

A usporedba podešavanja sambe u odnosu na onog čarobnjaka na win..no comment.

Citat:
Da li si čuo za KDE Control Center i slične alatke? Nije ni čudo što se ljudima smučio Linux pored tebe. Osim toga, držao sim im Windows-centrične kurseve Linux-a. Umesto toga, mogao si da im kažeš da postoje razlike u načinu korišćenja ta dva sistema, i da im pokažeš kakon se koristi Linux.


Gle nedjeljko, konzola == no more users. Maknit konzolu iz defaultne instalacije, odmah. sve one .tar.gz da se na dvoklik instaliraju u fancy prozoru. O linuxu sam pričao sve najbolje i sam sam im sve složio nakon instalacije. Način korištenja slacka nije jednostavno namijenjen početnicima. To misle svi osim tebe.

Citat:
To ti je ono: Start > Run program > regedit ili kad uđeš u Windows recovery konzolu.


Ne, to je ono start->run->cmd (ili msh :)
[ dr ZiDoo @ 26.01.2005. 18:00 ] @
@Sundance,

Bože ja se samo pitam kako ti se da raspravljati o ovakvim stvarima. Mislim da svi znamo šta je lakše, koje su prednosti a koji nedostatci grafičkih okruženja.

Nego, kada samo kod klikabilnih podešavanja, probaj fedoru. Slack je stara distribucija, datira iz doba kada su Linux koristili samo vračevi. Linux polako postaje fancy, to se meni nešto i ne sviđa ali šta bi. Linux ima svoju ulogu i radi je skoro savršeno, a to što ga ljudi budže da radi kojekakve gluposto, 0 bambija.

Linux kao server OS jeste basplatan, ali kao desktop i nije baš. Još uvjek je sve to dosta klimavo. Ja sam prije 2 godine reko da će linux za jedno 4-5 moći da se zove desktop sistemom. Kako je krenulo možda sam promašio koju godinu, ali živi bili pa vidjeli.
[ dinke @ 26.01.2005. 18:07 ] @
Citat:
dr ZiDoo: Ja sam prije 2 godine reko da će linux za jedno 4-5 moći da se zove desktop sistemom. Kako je krenulo možda sam promašio koju godinu, ali živi bili pa vidjeli.

Ne treba biti veći Hrišćanin od Pape. A Papa (Linus :) reče za 10 godina :)
[ Dragi Tata @ 26.01.2005. 18:38 ] @
A ja sam mislio da je Papa RMS. Po njemu je nemoralno koristiti bilo koji softver osim onog koji on blagoslovi.
[ degojs @ 26.01.2005. 19:25 ] @
Citat:
Sundance:
Par njih je imalo i TV karticu, tko zna kakav bi užas bio to složiti.


Hm, kod mene nije bilo problema sa nVidia/ATi TV Wonder kombinacijom. Nikakva podešavanja nisu bila potrebna čini mi se. U pitanju je bila, ako se sećam dobro, Libranet Linux 2.7.1, a jedini problem je bio što bi aplikacija nekad pukla iz čista mira. Ne sećam se kako je bilo sa ostalim distribucijama. Doduše, TV na kompjuteru je bezveze, ako imaš TV u istoj prostoriji. Šta znam..

Citat:
A usporedba podešavanja sambe u odnosu na onog čarobnjaka na win..no comment.

Kakva podešavanje? Ako se dobro sećam, za ove nove distribucije potrebno je u npr. Konqueroru ukucati smb:/ i to je to.

Na ovoj coLinux/Debian kupusari sam instalirao (apt-get) sambu očas posla. Bilo je potrebno odgovoriti na par pitanja (ime postojeće Windows workgoup/domena) ali dobro, ništa strašno. I opet, posle samo upišeš smb:/ i vozi. Doduše, još nisam otkrio kako da to (navigaciju) radim iz konzole :)

Sa tim stvarima koje si nabrojao, ja nisam imao problema, Nemoj baš ni ti da pričaš napamet, ostavljaš loš utisak za ceo Windows tabor :))
[ _Super_Ellite_Bug_ @ 26.01.2005. 19:54 ] @
...kada je samba kao fajl server u pitaju ima prilican broj parametra. Ono sto je po default-u u smb.conf nije konacan broj, uglavnom kako podesiti sambu kao fajl server zavisi od okoline u kojoj ce raditi i sta se raditi. Ali za osnovnu funkcionalnost treba podesiti ni 10-tak parametara.
...sa druge strane imamo samba klijenta za pristupSMB/CIFS resursima, dakle osnovno je ukucati workgoup,domen, korisnicko ime i lozinku i jos dosta toga...prilican broj parametara, ali ne moras sve koristiti naravno.
Za sintaksu koju ces koristiti u konzoli pogledaj man smbclient. Pogledaj da li je instaliran zajedno sa smbd, jer "distributeri" ga obicno stavljaju u zaseban paket.


[ degojs @ 26.01.2005. 20:01 ] @
Citat:
...sa druge strane imamo samba klijenta SMB/CIFS resursima, dakle osnovno je ukucati workgoup,domen, korisnicko ime i lozinku i jos dosta toga...


Koje to "još dosta toga"? Zaista se ne sećam da je išta više tražio da ukucam. Može da se podešava kako sam imao prilike da vidim, ali kod mene radi OK sa tim difolt podešavanjima.

Što se sambe kao servera tiče, e to zaista nisam ni gledao, bilo mi je bitno samo da pristupa drugim Win kompjuterima u mreži i to radi OK.
[ degojs @ 26.01.2005. 20:17 ] @
E... evo, stavio ja i taj smbclient i radi (smbclient //server/share -U username). Zaista ne vidim kakav je problem sa sambom..

Hvala :)
[ degojs @ 26.01.2005. 20:23 ] @
I prva razlika: ako korisnik na udaljenom Windows kompjuteru nije admin, iz KDE neće da se poveže. Stalno izbacuje ono pitanje username/password.

Iz konzole se smbclient bez problema poveže koristeći te iste informacije.
[ _Super_Ellite_Bug_ @ 26.01.2005. 20:25 ] @
kada radis iz GUI tipa Konqueroru, on "odradi" dosta stvari za tebe, Windows like.
Naprimer prikaze ti racunara koje vidi, dakle automatski postavlja tvoje destinacije i servis koji hoces da koristis itd..
Konquer koristi kio_smb.so za pristup SMB resursima, tako da su tu vec ugradjeni mehanizmi koji olaksavaju rad.
smbclient je hard-core . :O))

[Ovu poruku je menjao _Super_Ellite_Bug_ dana 26.01.2005. u 22:12 GMT+1]
[ degojs @ 26.01.2005. 20:30 ] @
Jes' vala, samo znači smbclient radi očekivano, a iz Konquerora baš i neće nešto ako korisnik nije admin na drugom kompjuteru.

Znači, izgleda opet slabo bez komandne linije..

Doduše, pitanje je kako bi išlo sa nekom gotovom distribucijom tipa Mandrake gde tu sambu podese malo pametniji ljudi :)
[ _Super_Ellite_Bug_ @ 26.01.2005. 20:35 ] @
.. da, da :o))

mozes i da mountujes:
mount -t smbfs -o username=User,password=mypassword //RACUNAR/DeljeniDir /mnt

[ tdjokic @ 26.01.2005. 20:39 ] @
Jos par reci o onome "ima i drugih nacina" (osim da mi lupaju nocu na vrata):

"Rob Enderle, principal analyst with the Enderle Group, is expecting the more stringent authentication system to be successful, as Internet attacks become ever more sophisticated and users with pirated copies of Windows become helpless to stop them.

"It will create an environment where the pirated machines, if they're connected to the Internet, won't really work," he said. "

Znaci, sad ulazimo u eru "sajber policije" - identifikuju te preko neta, sude ti preko neta, osude i kazne - iskljucenjem sa neta. A 'ladno mogu i da te prijave policiji, pa ti policija kulturno posalje e-mail: "Izvolite doci kod nas na kraci chat..." Eto, moze se lako dogoditi da upoznamo mnoge ljude kojima je policija "zakucala na vrata" zbog piratskog softvera!

Pretpostavljam da ce na ovo biti dve vrste odgovora:

- nalazenje resenja da se doticni identifikacioni sistem "zaobidje"

- sve vise prelazaka na "kupusare"
[ _Super_Ellite_Bug_ @ 26.01.2005. 20:40 ] @
Citat:

I prva razlika: ako korisnik na udaljenom Windows kompjuteru nije admin, iz KDE neće da se poveže. Stalno izbacuje ono pitanje username/password.

Pa pitanje pod kojim credentials je podeljen resurs na Winowsu.
[ _Super_Ellite_Bug_ @ 26.01.2005. 20:59 ] @
@tdjokic
ukoliko softver koji koristis nije free, a treba ti, pronadji alternativu koja je free i koja ti odgovara kao zamena ili ga jednostavno kupi, problem resen.
Sve ima svoju cenu, cak i softver.


[ Sundance @ 26.01.2005. 21:46 ] @
Citat:
tdjokic:Pretpostavljam da ce na ovo biti dve vrste odgovora:

- nalazenje resenja da se doticni identifikacioni sistem "zaobidje"


Čini mi se da su sad stavili i za onaj MS AntiSpyware da moraš proći tu Windows identifikaciju da dobiješ link za direktan download. Jednom kad ga imaš, može ga bilo tko skinuti. Vjerojatno će nešto slično biti i za ostale updates.

RCE i cracking scena je Windows scena. Crack za one aktivacije winXP se pojavio prije nego su i sami win zašli. Koliko sam ja vidio ovaj genuine windows jest obična ActiveX kontrola koja prikuplja neke sistemske parametre i šalje MS-u koji provjerava da li se radi o piratskoj instalaciji ili ne. Sve što korisnik može kontrolirati, korisnik može i falsificirati.

[Ovu poruku je menjao Sundance dana 26.01.2005. u 22:52 GMT+1]
[ Sundance @ 26.01.2005. 21:52 ] @
Citat:
Na ovoj coLinux/Debian kupusari sam instalirao (apt-get) sambu očas posla. Bilo je potrebno odgovoriti na par pitanja (ime postojeće Windows workgoup/domena) ali dobro, ništa strašno. I opet, posle samo upišeš smb:/ i vozi. Doduše, još nisam otkrio kako da to (navigaciju) radim iz konzole :)


Probaj na slacku pa ćeš vidjeti da nije previše trivijalno isprve. smb.conf je još jedna konfiguracijska datoteka opskurne sintakse (ini!?) u kojoj moraš bar 10-ak parametara dobro postavit.

Dobro sad, ja sam korisitio Window Maker, KDE ima unutar svog alata za konfiguraciju i za podesit sambu, ali isto ide previše u detalje sa postavkama. Doduše, sve je bolje od ifconfig i smbclient.

Citat:
Sa tim stvarima koje si nabrojao, ja nisam imao problema, Nemoj baš ni ti da pričaš napamet, ostavljaš loš utisak za ceo Windows tabor


Ništa mrsko u pljucanju po linuxu.
[ Nedeljko @ 27.01.2005. 03:12 ] @
Citat:
Sundance: Ma šta prosječnog korisnika briga za OS koji ne može sam detektirati skrol za miš i ostale particije?


Eto vidiš, Windows ne može NIKAKO detektovati Linux particije. Za to ti je potreban poseban softver. Zar Linux ne vidi odlično svoje particije? Vidi čak i DOS/Windows particije. Slackware ih sve automatski detektuje, ali su default podešavanja podešena prema tipičnim potrebama na serveru budući da je reč o serverskoj distribuciji. Ako ga već koristiš nenamenski za desktop, onda ga i podesi za desktop. Mandrake je sa druge strane prvenstveno desktop distribucija, pa i particije (kjoje automatski detektuje) po difoltu tako i podešava. Takođe, automatski detektuje i točkić miša.
[ tdjokic @ 27.01.2005. 05:16 ] @
Citat:
_Super_Ellite_Bug_: @tdjokic
ukoliko softver koji koristis nije free, a treba ti, pronadji alternativu koja je free i koja ti odgovara kao zamena ili ga jednostavno kupi, problem resen.
Sve ima svoju cenu, cak i softver.

Nesto malo poznajem ACAD. Po nekad zelim kod kuce nesto da nacrtam, obicno, 2D. Nije mi poznat free ACAD za Windows. Da ga jednostavno kupim (neku Lite verziju) treba mi verovatno par stotina dolara, ako su pravi ACAD-i po 4 - 5 hiljada! Sa druge strane, ono sto dodje uz Knoppix ili slicno, za 1€, mi sasvim odgovara. Eto, to je jedna od vrednosti "kupusara". Verovatno da slicnih stvari ima jos.

Ja ne pljujem Windows. Ali zasto po svaku cenu insistirati iskljucivo na njemu? Pa ja imam na desetine razlicitih srafcigera, kljuceva, turpija i drugog sitnijeg alata; nesto manje, ne bas na desetine ali opet po nekoliko busilica i slicno, zasto bih pobogu bio osudjen na jedan OS?
[ Sundance @ 27.01.2005. 05:21 ] @
Citat:
Nedeljko: Eto vidiš, Windows ne može NIKAKO detektovati Linux particije. Za to ti je potreban poseban softver.


Kao teško je instalirati par besplatnih programčića za čitanje ext3 i reiserfs.

Pričaj mi o linux podršci za NTFS. Katastrofa.

edit by dinke: Uklonjen odgovor na zombi-jev post koji je takođe obrisan.


[Ovu poruku je menjao dinke dana 27.01.2005. u 10:40 GMT+1]
[ Zeljko Mitrovic @ 27.01.2005. 07:04 ] @
Citat:
Sundance: b) Mi smo kvaliteta (mo'š si mislit)


Nema se tu sta mislit, dokazujes to vlastitim izjavama:

Citat:
Sundance: ah ti windoze :)

ja na linuxu igram doom3, ut2004 i Majesty. vrlo kul :)


Citat:
Sundance: Ne morate sad pokvariti zabavu, poanta je bila da je linux manje zahtjevna platforma za igrice od windoza
[ degojs @ 27.01.2005. 08:09 ] @
Citat:
tdjokic
zasto bih pobogu bio osudjen na jedan OS?


Pa ne znam kome to pričaš. Kod mene lepo na Windowsu ide i kupusara u isto vreme.

@Sundance,
kako si mogao i sam da vidiš, nije ipak ni kod mene sa sambom bilo tako uspešno kako se meni na prvi pogled učinilo. Sreća je htela da sam, kada sam probavao X-Deep/32 i sambu, pristupao udaljenom C$ koristeći nalog lokalnog admina na tom drugom Win kompjuteru. Danas kada sam probao da pristupim običnom deljenom folderu koristeći običnog korisnika koji naravno ima pristup istom - Konqueror je pao, a smbclient (sa istom user/pass kombinacijom!) radi OK. Dakle, slažem se.. nije baš tako dobro koliko mogu da vidim.

Citat:
Super_Elite_Bug:
Pa pitanje pod kojim credentials je podeljen resurs na Winowsu.

u Konqueroru i smbclientu koristim istu kombinaciju username/password. smbclient se bez problema poveže, a Konqueror odbija. Inače, sve je podešeno na Windows strani kako treba, sa tim stvarima ipak baratam dobro, a i smbclient se poveže očekivano tako da..

Ne znam.. a i da ti pravo kažem, neću da se mučim i kopam (a nemoj ni ti!), pošto me pristup iz KDE (ili GNOME) ne interesuje u ovoj kombinaciji. Još jednom hvala za smbclient tip.


[Ovu poruku je menjao degojs dana 27.01.2005. u 09:37 GMT+1]
[ degojs @ 27.01.2005. 10:17 ] @
Ajde, ja lepo pre nego sam otisao na posao ostavim da skida Knoppix 3.7, cisto da vidim da li je to do podesavanja u sambi za koja, kako rekoh, pretpostavljam da bi neko pametniji odradio mnogo bolje. I da, radi OK samba pod Knoppixom 3.7 iz Konquerora. Nema problema sa pristupima sa zeljenim user/pass kombinacijama, koliko sam sad uspeo da probam. Samim tim, stvar je resena OK u korist kupusare --- ni Debian a ni Slackware nisu bas za pocetnike. Pretpostavimo da je i u drugim beginner-friendly distribucijama slicna stvar.

TV kartica.. hehe.. e ovo je da covek izludi. Ima u spisku TV Wonder, ali onda posle toga sledi pitanje koji tuner imate, a spisak.. nemam pojma koji imam i sto sam probao, ne radi. I onda zadnji pokusaj i proradi :) Obican korisnik ovo da probava.. nema sanse i meni je trebalo 20 minuta, a to jos jer znam a) da je sve OK sa hardverom i kablovima i b) da je radilo na Libranetu, pa nisam odustajao bas tako lako. Opet, proradilo je.

E da, misa mi nije prepoznao :) sve dok ga nisam pokrenuo sa expert26 sto bi znacilo da koristi kernel 2.6.x, ajd to je OK, ionako nove distribucije dolaze sa ovim kernelom.

Ukupni utisak: OK, ko jebe TV karticu, to je ionako za geekove :) Normalan svet gleda TV na TV.

Sundance, moram opet da se ispravim, bio sam u pravu prvi put :))

Mada, da samo zapišemo da onomad Libranet na kompjuteru koji je imao ATi garfičku i ATi TV Wonder, ne samo da nije mogao da koristi TV, nego nije hteo ni sa grafičkom da surađuje kako treba iako sam iz ponuđenog spiska izabrao "ati". Morao sam da odaberem "vesa" što je onda rezultiralo da TV više nije radio (sa GeForce2 je radio, pre nego je crkla :). Čačkanje nije pomoglo, a Windows nije imao problema.
[ _Super_Ellite_Bug_ @ 27.01.2005. 10:50 ] @
@degojs
OK, evidentno je da Konqueror brlja, po starom, zbog KDE 3.3.curent
Ako ti bude bilo potrebano da imas GUI interface za SMB browse evo linka
za download: http://www.kde-apps.org/content/download.php?content=9814 ili sa maticnog sajta(kad radi) :o))) http://smb4k.berlios.de/. Radi se o smb4k programcicu.


@tdjokic
Vidi, razumem te skroz.
Ideja o free softveru je divna, humana..... RMS ne propusta priliku da ukaze kako su sve divne stvari u zivotu besplatne i naravno prica o krsenju slobode korisnika bla,bla.
Evo jedne izjave:
Citat:

The Dalai Lama said, "The experience of
sharing free software will teach all human beings the principle of
benevolence toward other beings. Software is formalized knowledge,
and sharing knowledge in the GNU spirit is a human duty. The
GNU/Linux system offers beings a way to follow the path of benevolence
while using computers."

citat preuzet sa http://www.stallman.org/articles/yellow-hat.html.

Na zalost nemam poruke predstavnika drugih vera sta misle o ovome jer izleda da se F & O dize na nivo religije. amin+
RMS nebira saredstva.... dakle svega tu ima, cirkus feat. shala i komika.

Ako covek krene da razmislja o Free & Open source uvek dodje do kontradiktornih stavova. Sta prevagne to je subj. stvar i ne zelim u to da ulazim, dakle o ukusima se ne raspravlja.

//izvinjavam se, ali bicu off topic:
Sto se tice ACAD-a(da ga uzmemo za primer) je klasican namenski softver koji ima svoju ciljnu grupu.
..nije proslo tako puno vremena kada se znalo samo za rapidografe, lenjire i paus,sestare,krivuljare... Dakle ACAD je stvoren, olaksao je svima zivot koji se time bave, dakle taj koji ga je stvorio je ulozio svoje i vreme drugih, znanje, hardver, imao troskove. To sve kosta, dakle taj neko je imao racunicu da ulozi, stvori vrednost koja zadovoljava preferencije potrosaca i na kraju ostvari profit, ne da bi sirio znanje.
[ degojs @ 27.01.2005. 11:06 ] @
Neće mi trebati pristup iz KDE, pošto nemam želju da koristim coLinux/Debian na takav način - imam Windows, a smbclient je ono što me interesovalo :) Svejedno, hvala.
[ Nedeljko @ 27.01.2005. 12:44 ] @
Citat:
Sundance: Ma šta prosječnog korisnika briga za OS koji ne može sam detektirati skrol za miš i ostale particije?

Citat:
Sundance: Kao teško je instalirati par besplatnih programčića za čitanje ext3 i reiserfs.

Prvo si govorio o običnom korisniku i automatskom prepoznavanju particija. Koliko prosečnih korisnika zna za te programe, i koliko se to može zvati automatskim prepoznavanjem?
[ axez @ 27.01.2005. 13:23 ] @
Citat:
Sundance:
Pričaj mi o linux podršci za NTFS. Katastrofa.


I po cemu je sad Linux kriv sto microsoft malo malo pa menja ntfs format i cuva specifikacije kao zmija noge?
Da otvore specs ntfs fajlsistema Linux bi imao savrsenu podrsku za citanje i pisanje.
Ali, ne, ti od svoje mrznje ne zelis da vidis ocigledno.



Citat:
_Super_Ellite_Bug_:
//izvinjavam se, ali bicu off topic:
Sto se tice ACAD-a(da ga uzmemo za primer) je klasican namenski softver koji ima svoju ciljnu grupu.
..nije proslo tako puno vremena kada se znalo samo za rapidografe, lenjire i paus,sestare,krivuljare... Dakle ACAD je stvoren, olaksao je svima zivot koji se time bave, dakle taj koji ga je stvorio je ulozio svoje i vreme drugih, znanje, hardver, imao troskove. To sve kosta, dakle taj neko je imao racunicu da ulozi, stvori vrednost koja zadovoljava preferencije potrosaca i na kraju ostvari profit, ne da bi sirio znanje.



Pa ajde da se ne lazemo, CAD je jedna od jacih strana Linuxa...
Ako ste Pro i treba vam alat sa podrskom, pri rtom ekstremno skup ( a i firma ga placa ) onda nema nista bolje od Pro | Engineer.
Postoji za sve ( cak i Linux ) platforme.
Ako hocete free, Open SOurce onda imate gomilu drugih koji zadovoljavaju potrebe a ja preporucujem Brl Cad koji je nedavno Balistic Research Lab americke vojse dao u open source.

http://brlcad.org/


Tako da trolovanje o Autocadu i njegovom nepostojanju na Linuxu je stvarno smesno, a upuceniji kazu da je autocad smesan u odnosu na Pro|E

[Ovu poruku je menjao degojs dana 27.01.2005. u 21:11 GMT+1]
[ _Super_Ellite_Bug_ @ 27.01.2005. 14:04 ] @
Citat:
Tako da trolovanje o Autocadu i njegovom nepostojanju na Linuxu je stvarno smesno, a upuceniji kazu da je autocad smesan u odnosu na Pro|E

Niko ne troluje o Autocadu, bar ja to tako ne vidim.
Poenta je da takav softver nije dzaba.

AutoCad jeste smesan u odnusu na ProE w or w/o plugins , i puno jeftiniji bar.. 25 puta.
Kada softver kupujes na pijaci za 100 din. po CD-u onda nije problem, ali ako treba da se plati licenca .. treba malo voditi racuana i o R.O.I kada sa ACAD prelazis na ProE.
AutoCad moze da zadovolji u prilican broj proizvoljnih slucajeva. Kod nas na FTN bar koliko se ja secam radnjeno je u ACAD, tako da firme koje zaposljavaju takve ljude vec imaju obucen kadar.
Za ProE bi se platila i obuka...bla,bla nebitno.
Nema poente da se "gadjamo" softverskim paketima ovog tipa. Ljude koji legalno a i oni drugi
koriste ovakav specifican softver ne interesuje ni Windows ni Linux.

Mnogo konstruktivnija prica medju "Linuksasima" bi bila sledeca...
Evidentno je da Konquere sa coLinux/Debian ne radi najboje kada treba da se pristupi deljenim resursima. Da li se neko setio od "Linuksasa" koji su probali coLinux i imaju isti problem posalje e-mail coLinux dev. timu, KDE-u.. bilo kome za koga smatra da treba da zna.... nije.
Da li uopste i citate kompetne postove pa da vidite degojsovo iskustvo, ili se samo kontrira..?
Bitno je da se dize galama.
[ stex @ 27.01.2005. 15:59 ] @
Citat:
Sundance
Pričaj mi o linux podršci za NTFS. Katastrofa.


Zasto ste tako optereceni sto linux nema podrsku za pisanje na NTFS? Pa windows ne moze ni da cita sa linux particija, a ne da pise po njima.
[ tdjokic @ 27.01.2005. 17:03 ] @
Citat:
Citat:

tdjokic
zasto bih pobogu bio osudjen na jedan OS?

degojs:Pa ne znam kome to pričaš. Kod mene lepo na Windowsu ide i kupusara u isto vreme.

Pa, upravo to kazem! Mogu da se koriste obadva, jedan drugog ne iskljucuju po difoltu i ova recenica o osudjivanju na jedan OS potice na osnovu svih onih objasnjenja u stilu: 'Ma, koristi Win, makar i sa piratskim softverom!'

A cemu Linux, kad Win 'moze sve'? Ama, alatka ko alatka, glavno je da za svakog kupca imas onu koju voli i bas te briga!
[ Nedeljko @ 27.01.2005. 17:58 ] @
Par reči o problemima zavisnosti i podršci fajl sistemima.

Kada se dva paketa u Linux okruženju kose, OS o tome uredno obavesti korisnika i ne dozvoli mu istovremenu instalaciju tih paketa. Kada instalirate u Windows okruženju Matlab, sistem i instalacioni program vas ne obaveštavaju niokakvim problemima, klikćete lagano na Naxt > Next ... i ništa ne slutite dok vas neka OpenGL zasnovana igra ili program ne obaveste da nemate OpenGL grafičku karticu (iako je imate). E sad, ako znate da je problem izazvao Matlab, uklonite ga, i opet sve radi. A ako ste u međuvremenu instalirali nekoliko programa i ne znate za dotični problem, e onda neka vam je Bog u pomoći.

Što se tiče fajl sistema. Jedan moj drug Dejan je koristio Win XP na NTFS sistemu dok mu nije crko računar. Onda je odneo herd disk kod našeg druga Pere, koji takođe koristi Win XP, ali sa FAT32 fajl sistemom ne bi li izvukao neke podatke. Pera je stavio hard disk u fioku, međutim, čitanje je bilo nemoguće jer je disk bio na neki način zaključan (Dejan je valjda namerno to uradio dok je koristio hard disk na svom računaru). Podigli su Knoppix i on je bez ikakvih problema pročitao sve fajlove sa tog diska i presnimio ih na FAT32 particiju. I ko tu sada bolje podržava NTFS?
[ degojs @ 27.01.2005. 18:55 ] @
Citat:
Nedeljko:
međutim, čitanje je bilo nemoguće jer je disk bio na neki način zaključan (Dejan je valjda namerno to uradio dok je koristio hard disk na svom računaru).

Trebalo je promeniti ownership. I to nije bug nego feature NTFS-a :)
Citat:
I ko tu sada bolje podržava NTFS?

Pitanje je besmisleno jer se radi o tome da ni ti a ni oni ne znate o čemu pričate. Stvar je prosta, OČEKIVANA i rešava se lako.


Vidiš, ja nisam uzeo da pričam kao neće sa sambom nikako i slično tome, bez da sam ostavio mogućnost da je to do podešavanja i čak sam pretpostavio da je to u nekoj novijoj beginner-friendly distribuciji odrađeno po difoltu. Sinoć sam probao Knoppix 3.7 live-cd i razrešio dilemu oko toga.

Ali vi Linuxovci se uporno provaljujete na račun Windowsa --- postali ste više dosadni.
[ degojs @ 27.01.2005. 19:17 ] @
Što se igrica tiče.. nikako da konkretno odgovoriš -- ima li ili nema taj Star Wars u verziji za Linux?
[ degojs @ 27.01.2005. 19:41 ] @
Citat:
stex:
Zasto ste tako optereceni sto linux nema podrsku za pisanje na NTFS? Pa windows ne moze ni da cita sa linux particija, a ne da pise po njima.


Kada Linux bude na preko 90% kompjutera, a Windows na ~1%, onda bi to bilo potrebno.
[ _Super_Ellite_Bug_ @ 27.01.2005. 19:42 ] @
@Nedeljko, sta da ti kazem....
I za ovaj problem postoji resenje.
Citat:

klikćete lagano na Naxt > Next ... i ništa ne slutite dok vas neka OpenGL zasnovana igra ili program ne obaveste da nemate OpenGL grafičku karticu (iako je imate). E sad, ako znate da je problem izazvao Matlab, uklonite ga, i opet sve radi. A ako ste u međuvremenu instalirali nekoliko programa i ne znate za dotični problem, e onda neka vam je Bog u pomoći.

"UKINI" MATLAB Web Server
Detaljnije na: http://www.mathworks.com/suppo.../1-18IAM.html?solution=1-18IAM

Uzdravlje i happy 'acking!
[ _Super_Ellite_Bug_ @ 27.01.2005. 19:56 ] @
@stex
druze, gresis...

Citat:

Pa windows ne moze ni da cita sa linux particija, a ne da pise po njima.

Pogledaj ovo :http://uranus.it.swin.edu.au/~jn/linux/ext2ifs.htm

Kao sto vidis, postoji, moze da cita, ext2 i ext3. Verovatno postoji jos neki slican....koji moze to isto...
Za ReiserFS imas linkove na kraju web strane.

[ axez @ 27.01.2005. 20:05 ] @
Citat:
_Super_Ellite_Bug_: Niko ne troluje o Autocadu, bar ja to tako ne vidim.
Poenta je da takav softver nije dzaba.

AutoCad jeste smesan u odnusu na ProE w or w/o plugins , i puno jeftiniji bar.. 25 puta.
Kada softver kupujes na pijaci za 100 din. po CD-u onda nije problem, ali ako treba da se plati licenca .. treba malo voditi racuana i o R.O.I kada sa ACAD prelazis na ProE.
AutoCad moze da zadovolji u prilican broj proizvoljnih slucajeva. Kod nas na FTN bar koliko se ja secam radnjeno je u ACAD, tako da firme koje zaposljavaju takve ljude vec imaju obucen kadar.
Za ProE bi se platila i obuka...bla,bla nebitno.
Nema poente da se "gadjamo" softverskim paketima ovog tipa. Ljude koji legalno a i oni drugi
koriste ovakav specifican softver ne interesuje ni Windows ni Linux.



Pa nije bitno...poenta je u tome sto windozeri izmisljaju kako nema autocad na Linuxu.
Kad im dokazes da ima nesto takvo, i jos bolje i open source i potpuno komercijalno onda ucute do sledece prilike kad ponavljaju to isto.
To je po meni trolovanje

Citat:

Mnogo konstruktivnija prica medju "Linuksasima" bi bila sledeca...
Evidentno je da Konquere sa coLinux/Debian ne radi najboje kada treba da se pristupi deljenim resursima. Da li se neko setio od "Linuksasa" koji su probali coLinux i imaju isti problem posalje e-mail coLinux dev. timu, KDE-u.. bilo kome za koga smatra da treba da zna.... nije.
Da li uopste i citate kompetne postove pa da vidite degojsovo iskustvo, ili se samo kontrira..?
Bitno je da se dize galama.



Pa sta ti mislis da niko ne salje bug report i slicno?
Ja imam prijavljenih par mozilla bagova ili bar nesto sto sam mislio da je bug i pratim par mailing lista od OSS softvera koji me interesuje...tako da ne znam sta zelis da kazes.
Svako pomaze kako zna i ume, cak mislim i da se pretplatim na Slackware distro cim sredim situaciju sa kreditnom kartom.

[ axez @ 27.01.2005. 20:08 ] @
Citat:
_Super_Ellite_Bug_: @stex
druze, gresis...


Pogledaj ovo :http://uranus.it.swin.edu.au/~jn/linux/ext2ifs.htm

Kao sto vidis, postoji, moze da cita, ext2 i ext3. Verovatno postoji jos neki slican....koji moze to isto...
Za ReiserFS imas linkove na kraju web strane.



Kakve to veze ima sa windowsom, to je third party program koji nema apsolutno nikakve veze sa microsoftom i verovatno ga je neki Linuxovac napisao.
[ degojs @ 27.01.2005. 20:13 ] @
Citat:
axez:
Pa nije bitno...


Haha, nije bitna cena :)))


[ degojs @ 27.01.2005. 20:14 ] @
Citat:
Kakve to veze ima sa windowsom, to je third party program koji nema apsolutno nikakve veze sa microsoftom i verovatno ga je neki Linuxovac napisao.


A programe za Linux piše samo Linus ili šta???

Šta ti pričaš uopšte?? MS treba da piše sve programe za Windows?? :)))
[ _Super_Ellite_Bug_ @ 27.01.2005. 20:58 ] @
@degojs
prestigao si me u odgovoru :o))


@axez
Citat:
Kakve to veze ima sa windowsom, to je third party program koji nema apsolutno nikakve veze sa microsoftom i verovatno ga je neki Linuxovac napisao.

O i te kako ima veze...
Vidi, ako uporedjujemo MS sa jedne strane, ajde da uzmemo za primer njegovu 2k3standard instalaciju i sa druge strane Linux koji, "distributeri" pakuju sa brdom softvera koji je pisao ko je stigao.... shvacas poentu? Ne?

Ako zelis dva OS, sistema nazovi kako hoces da ravnopravno uporedjujes instaliraj, podesi, sve sta treba ,NE BITNO da li je 3rd parti ili ne, na svaki pa onda uporedjuj.
Tebi od sistema treba funkcionalnost, izdrzljivost, upravljivost, sigurnost .. i da ne nabrajam dalje. Dakle netreba da te interesuje da li je 3rd parti ili ne. Tvoj sistem(ako slucajno administriras negde)mora da zadovolji korisnike, a ti si tu da im to omogucis. Da li treba da dodam da treba da je legalno?

//update:
isto vazi i ako si jedini korisnik na kucnoj masini....
[ Sundance @ 27.01.2005. 22:16 ] @
Patetične dječje kontraanalogije koji linux zealoti iskopavaju pokušavajući potkopati moje izjave i svesti ih na apsurd su naveliko kompenzirani logičkim zamkama u koje su se sami upleli, pokušavajući imitirati svoje "win tabor"-uzore. Idemo redom...

@Zeljko Mitrovic:

Stvarno je bijedno uzeti izjavu A, staviti je u konekst B (btw Dinke ovo je od one izbrisane poruke, zanima me samo zašto željko nije ostale 3 stavke komentirao, mora da sam sve pogodio :) i izvesti zaključak C koji je, kao eto, sam po sebi kontradiktoran sa onim što pričam.

O smiješnoj strani igranja na linuxu sam već rekao trooper-u na onim anandtech testovima u kojima je na lijep način (grafovima) i empirijskim metodama (faktima) pokazano da linux implementacije nvidia drivera kaskaju za onim na win 20-30%, za ATI još i više, čime se te minorne početne beneficije fine-tuning sistema (ušteda memorije za pišljivih najviše desetak MB - knap za jednu teksturu) kompenziraju daleko lošijom izvedbenom implementacijom drivera.

One igrice što sam ih igrao (igrao sam ih oko tjedan dana) jesu kul. Ali samo to i jesu. ut2004 mi je jedina igrica koja treba na linuxu, kasnije sam i nju odhebao otkad su stavili da ne možeš više igrati online (čak i lokalnoj mreži) i sa crackom (psmtr :)

Citat:
degojs: Ukupni utisak: OK, ko jebe TV karticu, to je ionako za geekove :) Normalan svet gleda TV na TV.


Ovdje u studentskom domu imamo kabelsku i gotovo svaka soba u kojoj netko ima komp ima i TV karticu :) Ako nema cimer, imaju docimeri...vrlo je važno pratiti utakmice u "prikladnom" društvu i na pravom mjestu :)

Citat:
Nedjeljko: Prvo si govorio o običnom korisniku i automatskom prepoznavanju particija. Koliko prosečnih korisnika zna za te programe, i koliko se to može zvati automatskim prepoznavanjem?


Koliko prosječnih korisnika bi bilo u stanju kucati naredbe u konzoli i editirati conf fajlove? Takvim prosječnim korisnicima ja preko mejla šaljem koje točno ključeve u registryu da izbrišu i kako da točno pokrenu regedit, i oni to nisu u stanju jer se plaše da će nešto shebat.

Ti programčići su totalno automatizirani...imaš ih tonu za ext2/3 i znam dva za reiserfs (jedan je čak plugin za Total Commander :)

Citat:
axez: I po cemu je sad Linux kriv sto microsoft malo malo pa menja ntfs format i cuva specifikacije kao zmija noge?


A zašto bi otvorio izvorni kod bilo koje svoje tehnologije? Je li ima neku vrstu moralne obaveze prema linuxu i open source-u?

Citat:
Da otvore specs ntfs fajlsistema Linux bi imao savrsenu podrsku za citanje i pisanje.


Da sutra padne komet na Zemlju možda bi shvatio apsurd ove tvrdnje.

Citat:
stex: Zasto ste tako optereceni sto linux nema podrsku za pisanje na NTFS?


Linuxaši jesu. Jedini NTFS driver koji radi svoj posao jest onaj koji koristi izvorne MS-ove fje unutar ntoskrnl.exe -> crno na bijelom da se koristi reverzni inženjering, tj. ilegalne akcije.

Citat:
Pa windows ne moze ni da cita sa linux particija, a ne da pise po njima.


Yeah right. Morat ćeš još puno pure i mlijeka popati prije nego postaneš pravi linux zealot :)

Citat:
Nedjeljko: Kada se dva paketa u Linux okruženju kose, OS o tome uredno obavesti korisnika i ne dozvoli mu istovremenu instalaciju tih paketa.


Tvoj problem sa Matlabom je problem Matlaba, a ne Windowsa. I win te obaviještava ako program želi prepisati već postojeću biblioteku sa novom/starijom verzijom. ClickOnce (superiorni .NET instalacijski mehanizam) recimo omogućava i rollback aplikacije na prijašnju verziju (ako nešto zasereš), intall-on-demand asemblija, automatska forsirana instalacija update-a..

Citat:
axez: ...poenta je u tome sto windozeri izmisljaju kako nema autocad na Linuxu.


Poanta je što je kontraprimjera 10 puta više.

Citat:
axez: Kakve to veze ima sa windowsom, to je third party program koji nema apsolutno nikakve veze sa microsoftom i verovatno ga je neki Linuxovac napisao.


Poanta je da će win uvijek moći čitati linux particije čim dotični filesystem postane imalo popularniji i za njegovim korištenjem se pokaže potreba, dok za linux to nije slučaj.

Možda taman kad izađe WinFS proradi pisanje po NTFS. A možda ni tad.
[ dinke @ 27.01.2005. 22:55 ] @
Izvinjavam se što prekidam ovu besmislenu diskusiju, ali videh da je neko pominjao čitanje ext2,3 fs-a. Za Windowzere koji koriste Total Commander postoji sjajan plug-in koji vam omogućava da čitate extx i reiserfs sa njim.

Vidi Ext2+ Reiser 1.2 na
http://www.ghisler.com/plugins.htm#filesys

Plugin je GPL btw :)

[ Nedeljko @ 28.01.2005. 10:40 ] @
Citat:
degojs:
Trebalo je promeniti ownership. I to nije bug nego feature NTFS-a :)

Pitanje je besmisleno jer se radi o tome da ni ti a ni oni ne znate o čemu pričate. Stvar je prosta, OČEKIVANA i rešava se lako.


Da, ja i nisam neki poznavalac Windows-a, a ni oni. No, sada mi je jasno šta želiš da kažeš da je kod njih u stvari bilo. Ipak, pitaći dejana šta je stvarno radio.

U svakom slučaju, situacija je bezvezna. Podaci se očigledno an taj način štite od nekoga. Ne vidim drugi razlog zašto Windows ne želi da ih prikaže. Ali, ako se štite od nekoga, kakva je to zaštita kada Knoppix ladno čita iste. Dakle, imamo sledeća dva slučaja:

- Ako cilj nije bio da se podaci zaštite od neovlašćenog pristupa, barem ne u slučaju krađe hard diska, onda nema nikakvog smisla ne prikazati ih i ne omogućiti njihovo čitanje (automatski).
- Ako je cilj bio da se zaštite podaci od neovlašćenog pristupa (čak i u slučaju krađe hard diska), onda je ta zaštita bezvezna. Ne štite se podaci izradom softvera koji neće moći da ih pročita, već obezbeđivanjem da nikakav softver ne može da ih pročita, bez odgovarajućih šifri.

OK, to ponašanje je očekivano, ali koji je smisao takvog ponašanja? Čemu izrada softvera koji neće automatski omogućiti pristup podacima koji nisu zaštićeni? Što se Matlab-a tiče, mene ne zanima jeli problem u njemu ili Windows-u, već samo činjenica da problemi zavisnosti postoje i na toj platformi, i da je ona još veća kupusara po tom pitanju. OS ne bi smeo da dozvoli brljanja koja će onemogućiti ispravan rad prethodno instaliranih programa. Dakle, nije problem samo u Matlab-u.

A što se tiče guglanja i traženja zavrzlama koje bi rešile problem, to vam baš i ne ide u prilog onim pričama o prosečnom korisniku i apsolutnom početniku. Na kraju, kako znati da li je problem u poslednjem instaliranom programu, ili u nekom koji je instaliran još ranije? Takve instalacije jednostavno mogu da dovedu koriasnika u situaciju da posle nekog vremena počne da primećuje nepravilnosti u radu, a da ne zna "šta mu je". Sve je to k'o saliveno za prosečne korisnike i apsolutne početnike. Moja dva drugara inače spadaju u te "prosečne korisnike" i nisu uspeli pomoću user frendly Win-a da pročitaju NTFS, već su to morali da učine pomoću jednog "teškog k'o tuč" za učenje i korišćenje - Linux-a.
[ degojs @ 28.01.2005. 11:40 ] @
@Nedeljko:

Windows (kao i Linux, čini mi se) korisnike interno razlikuje koristeći neki tamo ID. E sad, kad ti doneseš taj disk na drugi Windows, on nema taj/te ID definisan/e i onda odbija pristup dok ne preuzmeš ownership. Otprilike tako nekako, ne sećam se više tačno. Big deal :)

Što se sigurnosti tiče.. Nemoj da mešaš stvari. Nema tog sistema (tj. firme) koja će da ti garantuje sigurnost podataka, ako ne postoji fizička sigurnost sistema. Drugim rečima, ako si u stanju da "mazneš" hard disk, niko neće garantovati da podatke nećeš pročitati. Da nije tako, CIA ne bi imala ljudsko obezbeđenje :)))

Ako želiš veću sigurnost podataka u Windowsu, lepo klikni desnim dugmetom na folder pa odaberi Properties > Advanced, a onda lepo čekiraj "Encrypt contents to secure data". Klikni OK i pojaviće se dijalog u kom mu reci da šifrira sve podfoldere i fajlove.. i to je to.

Posle toga podigni Knoppix pa otvori neki tekst fajl koji je u tom folderu :) Pucaju svi redom: i KWrite i Kate.. application crash.

A imaš brate i PGP pa vozi.

Sam NTFS nije ni zamišljen za odbranu od takvih stvari. Da jeste, ne bi ni bilo te opcije za enkripciju foldera, itd.
[ Nedeljko @ 28.01.2005. 12:58 ] @
Hvala, ali sve to razumem. Jedino ne razumem zašto onda neće automatski da prikaže fajlove. Ja iz Knoppix-a mogu da pristupim svim podacima na Linux particiji, bez obzira što imam samo dva naloga - knoppix i root. Ako je fora upravo u tome da te podatke ne vidiš na drugom računaru, onda treba da budu zaštićeni (npr. šifrirani) tako da im ni jedan softver ne može pristupiti. Kao što ti je poznato, čim se pronađe način za razbijanje nekog kripto-sistema u realnom vremenu, taj sistem pada i više se ne koristi. Na primer, kvantni računari mogu efikasno da faktorišu brojeve, tako da mogu da razbiju bilo koji sistem zasnovan na prostim brojevima i njihovim osobinama (u koje spada i PGP). Jedini problem je što su svi realno napravljeni kvantni računari jako malog kapaciteta - svega nekoliko qubit-a (n qubita je ekvivalentno sa 2n bitova), ali kada kvantni računari budu imali veće kapacitete, PGP i mnogi drugi sistemi će izaći iz upotrebe.

Suština je sledeća: Ako već postoji poznat način da se pristupi tim podacima na drugom računaru, onda bi i onaj sistem pod kojim su podaci snimljeni trebao da im pristupi automatski, takođe na drugom računaru.
[ degojs @ 28.01.2005. 13:16 ] @
Nedeljko, meni je teško da dalje pojašnjavam. Ajd još jednom, ne mogu više posle. Pričaj šta god hoćeš.

Kako ćeš ti da izvadiš disk iz fajl servera u firmi gde radiš? Ili se možda povezuješ koristeći VPN, boga pitaj gde su diskovi? A NTFS dozvole će sasvim lepo da te sprečavaju da vršljaš po celom disku.

Windows jednostavno prati filozofiju da pristup folderu ima taj, taj i taj korisnik. Ako korisnika nema definisanih, nema ni pristupa dok ne odradiš posao oko vlasništva i prava pristupa... Šta je tebi tu sad toliko nelogično?

Pa čoveče, nisi sa Knoppixom i NTFS-om otkrio ne znam šta. Uzmi neki disk monitor pa gledaj do mile volje raw podatke na disku. Ili neki DOS program tipa NTFS Read i slično.

Ti uporno brkaš stvari oko stepena sigurnosti koji NTFS pruža i u kojim situacijama.

Ja odustajem, a ti pričaj šta god želiš na tu temu.
[ Nedeljko @ 28.01.2005. 17:27 ] @
Iyvini ako sam naporan. Reći ću samo još ovo na tu temu. Prava pristupa jesu zaštita podataka od neovlašćenog pristupa pod pretpostavkom da hard disk (ili pak ceo računar) neće biti ukraden, da kućište neće biti otvarano i da potencijalni napadač ne može da podigne OS sa diskete, kompakt diska i tome slično. Sistem je u tom smislu 100% bezbedan ako je nemoguće napisati program za njega koji bi omogućio neovlašćen pristup fajlovima, kao i ako je to nemoguće postići preko mreže. Na žalost, svi OS-ovi (mužijaci od ose, tj. osiigurači) imaju bezbednosnh propusta, pri čemu se teži njihovoj eliminaciji. Naravno da to ne predstavlja zaštitu u slučaju krađe hard diska ili celog računara. U tom slučaju je neophodno kriptovati podatke.

Da li si hteo da mi kažeš da postoji disk monitor za Win NT koji ne zahteva administratorska ovlašćenja niti administratorske lozinke? Postoji li tako nešto i za Linux?
[ degojs @ 28.01.2005. 18:45 ] @
Ne, nisam mislio na NT već na DOS. I davno je to bilo :)
[ Sundance @ 29.01.2005. 19:49 ] @
@Nedjeljko: Ajd reci molim te, da li koristiš neki kriptirani filesystem na linuxu ili ne?

Ako nisi, ne znam u čemu je problem toliko pljucati po neuključenosti EFS po defaultu na sve i svašta. Ako želiš nešto zaštiti ubaci ga u kriptirani kontejner i ćao.
[ Nedeljko @ 29.01.2005. 20:38 ] @
Ne vidim smisao neprikazivanja tih fajlova. Uloga sistema nije samo da "zamoli" korisnika da ne pristupa nekim fajlovima, već i da ga spreči u tome pod određenim okolnostima. No, i dalje ne vidim smisao tvojih postova o .conf fajlovima. Ako se ne snalaziš bez njih, već svaki program podešavaš na taj način, to je tvoj problem. Niko ti ne brani ni pod Windows-om da ručno edituješ registry ključeve i .ini datoteke.

Evo, na pšrimer da bih instalirao Borland C++ 5.5 free commandline tools na Windows platformi, moram ručno da podesim promenljivu okruženje path i da ručno napravim dva fajla bcc32.cfg i ilink32.cfg. Da li je to problem. Meni nije. To je samo par minuta posla. Ako je taj kompajler za određenu namenu dovoljno dobar, veći je problem investicija u neki komercijalni kompajler. Neka košta i 100 USD, rado ću da uštedim $100 tako što ću da otkucam par redova za pola minuta. Ako mi pak treba profesionalno okruženje, onda je druga stvar.
[ Sundance @ 29.01.2005. 21:03 ] @
Citat:
Nedeljko: Ne vidim smisao neprikazivanja tih fajlova.


Smisao je što si svoje neznanje o preuzimanju ownershipa iskazao kao nedostatak NTFS-a.

Citat:
Uloga sistema nije samo da "zamoli" korisnika da ne pristupa nekim fajlovima, već i da ga spreči u tome pod određenim okolnostima.


O čemu ti pričaš?

Uloga sistema jest da ga korisnik uopće ne primjeti. Savršen OS bi čitao što ljudi misle i sam radio svoj posao, štogod on bio. win danas to radi bolje od linuxa i točka.

Citat:
No, i dalje ne vidim smisao tvojih postova o .conf fajlovima. Ako se ne snalaziš bez njih, već svaki program podešavaš na taj način, to je tvoj problem.


Ne razumijem što želiš reći ovom izjavom. Je li to ono registry vs. .conf/.ini datoteke? E pa registry rulez. Program svoje vizualne postavke spremi u njega, ekstrahiraš ih, exportaš i importaš. Šta je tu toliko komplicirano?

Citat:
moram ručno da podesim promenljivu okruženje path i da ručno napravim dva fajla bcc32.cfg i ilink32.cfg.


To je problem instalacijske procedure bcc32, a ne tvoj problem. Lijepo im droppaš mejl i kažeš da im je instalacija smeće. Ali je zato barem bolji od g++ i free :)


Citat:
Neka košta i 100 USD, rado ću da uštedim $100 tako što ću da otkucam par redova za pola minuta. Ako mi pak treba profesionalno okruženje, onda je druga stvar.


Nije poanta koliko šta konkretno kad košta, poanta je da ćeš nekad trebat platit više $ kako bi si povećao produktivnost i uštedio vrijeme sa kvalitetnijim alatima. Problem linuxaša jest što su previše navikli na to da je sve džaba, pa im je problem izdvojiti i 1€ za CD, a kamoli da nešto kupe. Zato i svi vrište protiv patenata - kvaaaa, nećemo imati više džaba sve, kvaaaa.

Budimo realni, taj "sve je free" đir je linuxov najveći i jedini marketinški trik. Kod dovoljno zrelih projekata on može upaliti, a kod nedovoljno zrelih nosi više štete nego koristi.
[ Nedeljko @ 30.01.2005. 03:22 ] @
Vrlo dobro znam šta je vlasništvo nad fajlovima i direktorijumima. Znao sam to još početkom 90-tih kada sam prvi put video UNIX. Međutim, vrlo je moguće da moji pomenuti drugari (prosečni korisnici o kojima stalno pričaš) ne znaju i da to nisu umeli da mi prenesu. Raspitaću se detaljno šta su petljali, da li je to to, ili nešto drugo. Međutim, ja nisam mogao da tvrdim da je to to (što ni sada ne mogu dok ne popričam detaljnije sa njima) ne osnovu njihovih izjava jer vrlo slabo poznajem Win XP. Primera radi, čuo sam da poseduje mogućnost hibernacije, ali nemam pojma kako bih to praktično izveo.

E sad, pretpostavimo da treba na Linux sistemu iskopirati neki fajl u neki direktorijum po kome pravo pisanja ima samo root. Uzimam ovo kao primer operacije koja se ne može izvesti bez root lozinke. To nije tako zato što uz Linux distribuciju nije isporučen niti jedan program koji bi to uradio, već zato što je takav program nemoguće napisati. Naime, direktno pristupanje disku je omogućeno samo unutar kernela, a kernel ima konačan broj funkcija koje tako nešto mogu da urade i svaka od njih kao jedan od argumenata prima lozinku, pri čemu funkcija tu operaciju neće obaviti ako lozinka nije ispravna. Isto važi i u slučaju bilo kog UNIX-a i NT baziranog Windows-a. O tome pričam.

A to koji sistem bolje obavlja posao koji si naveo se vidi iz iskustva mojih drugara koji su, ponavljam, prosečni korisnici. I uopšte ne poredim registry sa .ini/.conf fajlovima. Samo kostatujem da toga ima na obe platforme,m kao i da na Linux platformi to nije dominantno. Radis e o par fajlova na sleku i nijednom fajlu na Mandrake-u. I ne vidim zašto su export, import i isecanje lakši u slučaju registry baze nego slučaju ASCII fajlova. Lično ne mislim nizašta od toga da je komplikovano, ali ti preferiraš registry i o tome neću više raspravljati.

Kada sam pisao o ceni kompajlera, napisao sam "ako je dovoljno dobar za određenu namenu", kao i da je sve druga stvar u slučaju da su za konkretnu stvar potrebna profesionalna okruženja, da je onda druga stvar. Drugim rečima, neću instalacioni program platiti $100 zbog instalacije na jednom računaru koja bez njega ne traje ni 5 minuta. Ne vidim šta je tu sporno. Ja nisam profesionalni programer, a ako ti jesi, naravno da ti trebaju profesionalna okruženja zbog produktivnosti.

Što se tiče softverskih patenata, ko je platio jedan jedini cent ljudima koji su izmislili fundamentalne algoritme, kao što su na primer balansirana stabla, koji čine osnovu bukvalno svih baza podataka. Tipično se patentiraju bezvezne stvari poput trivijalnih i očiglednih rešenja. Recimo, MS je patentirao prikaz slika sortiranih po datumima kreiranja, pa ako napišeš program koji to omogućava, da bi ga plasirao moraš prvo da im platiš patentna prava na "izum".

Kako to da su naučna dostignuća javno dostupna i besplatna? I tu ima izuzetaka, ali u nauci je ono što je mainstream javno dostupno. Vrlo mali broj fundamentalnih stvari je tajan. Tajne su obično stvari privremenog strateškog karaktera. Glavna otkrića nisu jer je potrebno i po 100, pa i više godina da bi našla primenu, budući da se nauka razvija mnogo brže od tehnike.

Istorija nauke i tehnike nas ne uči da su fundamentalna naučna otkrića neprimenljiva, već samo da do njihove primena jako sporo dolazi. Recimo, razvoj Matematike najvećim delom nije motivisan njenim primenama, ali do njih dolazi. To je nešto nalik na neminovni bočni efekat. Matematičari tragaju za dubinom, a po mojm skromnom ubeđenju, svaka ideja koja ima dubinu ima i nekakvu realizaciju, a samim tim i primenu.

No, zašto je nauka u razvoju toliko ispred tehnike? Pa upravo zbog tih patenata i tehnoloških tajni zbog kojih se svaka stvar mora izmišljati mnogo više puta nego što treba. Još devedesetih godina bismo imali bešumni kuler da je DEC hteo ikome da proda patentna prava. To samo usporava razvoj društva. Ne bih ja imao ništa protiv softverskih patenata kada bi se svima nacionalizovala sva imovina stečena besplatnom upotrebom važnih otkrića vezanih za računarstvo. O ovome mogu da napišem tri kilometra teksta, ali neću jer smo ionako otišli predaleko od teme.
[ degojs @ 30.01.2005. 03:39 ] @
Nedeljko,
možda ne bi bilo loše da sustem automatski preuzme vlasništvo nad svim fajlovima sa tog diska, ali ni ono što mora da se uradi nije veliki posao.

Meni je zanimljivo da ti zbog toga dižeš toliko buke, a kad tu operaciju uporediš sa nekim konfigurisanjem Linuxa.. pa ne znam. Od Windowsa se traži dakle da apsolutno u svakoj situaciji bude potpuna automatizacija, ali onda čujemo neke priče tipa: "Neću da me OS tretira kao idiota." i slično tome.

Npr. isti ti ljudi bi mogli da se žale zašto ne mogu da rade razna sistemska podešavanja sa naloga koji nije Administrator, a onda se opet Windowsu zamera što baš to jeste difolt nalog u Home verziji i slično.

Čim je potrebno dva-tri puta više da se klikne, odmah problem.
[ Sundance @ 30.01.2005. 05:21 ] @
@Nedjeljko: Stvarno mi se ne da više raspravljati o patentima (odakle si uopće tu temu izvukao? :) jer sam već dobio javnu opomenu :>

Citat:
Primera radi, čuo sam da poseduje mogućnost hibernacije, ali nemam pojma kako bih to praktično izveo.


Desni klik na desktopu -> Properties -> Screen Saver -> Power -> Hibernate -> Enable hibernation. Sad ga imaš na shutdown meniju.

Imam kanotix suspend2 patchirani kernel koji kao ima podršku za takvo nešto, nažalost ne radi kako treba, pri bootanju daje kernel panic :(

Citat:
već zato što je takav program nemoguće napisati. Naime, direktno pristupanje disku je omogućeno samo unutar kernela, a kernel ima konačan broj funkcija koje tako nešto mogu da urade i svaka od njih kao jedan od argumenata prima lozinku, pri čemu funkcija tu operaciju neće obaviti ako lozinka nije ispravna.


Oh really? :) Možeš sa CreateFile otvoriti @"\\.\C:" i čitati/pisati po proizvoljnim bajtovima na disku, potpuno premoščujući NTFS. Ustvari, jedno remek djelo od virusa zvano TaiChi by Ratter/29a to baš i radi:

Citat:

uses its own routines for infecting PE exe files on NTFS volumes (ie it accesses NTFS structures to locate and access the file, bypassing security and via this you can even modify files that are normally unmodifiable)
- for this it uses emulation of memory mapped files using SEH
- because a proof of concept virus it infects one file in directory


Siguran sam da i za lindžu postoji sličan način...

Citat:
Lično ne mislim nizašta od toga da je komplikovano, ali ti preferiraš registry i o tome neću više raspravljati.


Ne preferiram ja registriy nego samo kažem da je to 100 puta brži, bolji i jednostavniji pristup od .ini datoteka koje korisnike štiti od njih samih. Bolje napraviti bekap jednog registrya nego 100 .conf fajlova od kojih svaki fura drugačiji format zapisa...

Sad na Longhornu vele navodno poboljšati i registry, ima neki novi mehanizmam spremanja, ne sjećam se sad kako se zove pročitao sam tek nedavno na blogu neke ženske :)

Što se tiče softverskih patenata, mislim da si i ti otišao malo u iskorak sa stvarnošču. Čim naučni projekt postane komercijalizibilan, tehnologija se patentira i prestaje biti javna domena. Ta "fundamentalna otkrića" idu u isti koš kao i patentiranje dvoklika - previše općenito da ne bi prošlo prior art, i zato takvi argumenti ništa ne vrijede. Ne valjda trpati u isti koš budale koje žele zaraditi na svemu i svačemu zbog nekih (rješivih!) nedostataka patentnog modela, velike kompanije koje se žele zaštiti patentirajući sve i svašta i istraživače kojima su patenti potrebni.
[ _Super_Ellite_Bug_ @ 30.01.2005. 10:12 ] @
@Nedeljko
Citat:
E sad, pretpostavimo da treba na Linux sistemu iskopirati neki fajl u neki direktorijum po kome pravo pisanja ima samo root. Uzimam ovo kao primer operacije koja se ne može izvesti bez root lozinke. To nije tako zato što uz Linux distribuciju nije isporučen niti jedan program koji bi to uradio, već zato što je takav program nemoguće napisati. Naime, direktno pristupanje disku je omogućeno samo unutar kernela, a kernel ima konačan broj funkcija koje tako nešto mogu da urade i svaka od njih kao jedan od argumenata prima lozinku, pri čemu funkcija tu operaciju neće obaviti ako lozinka nije ispravna.


Druze, sa kog "apstraktnog" nivoa ti posmatras ovo?
[ Nedeljko @ 30.01.2005. 14:38 ] @
Citat:
degojs: Meni je zanimljivo da ti zbog toga dižeš toliko buke, a kad tu operaciju uporediš sa nekim konfigurisanjem Linuxa.. pa ne znam.

Čim je potrebno dva-tri puta više da se klikne, odmah problem.


Ama nisam buku digao ja, već dva prosečna korisnika, na kakve se ovde obično poziva. Njima nije bio problem da kliknu dva ili tri puta više, već im je bio problem što pod Win XP nisu uspeli da reše problem nikako, dok su se pod Knoppix-om vrlo lako snašli. Ovu situaciju navodim kao primer, jer se ovde stalno tvrdi da kad staviš majmuna pred Win XP, on odmah počinje da se snalazi, a da su za upotrebu Linux-a potrebne debele studije, kao i da će prosečan korisnik daleko lakše da se snalazi sa Windows-om. Jasno je sa druge strane da se celom svetu ne može ugoditi.

Citat:
Sundance: @Nedjeljko: Stvarno mi se ne da više raspravljati o patentima (odakle si uopće tu temu izvukao? :) jer sam već dobio javnu opomenu :>


Izvukao sam temu iz tvog prethodnog posta.

Citat:
Sundance: Ne preferiram ja registriy nego samo kažem da je to 100 puta brži, bolji i jednostavniji pristup od .ini datoteka koje korisnike štiti od njih samih. Bolje napraviti bekap jednog registrya nego 100 .conf fajlova od kojih svaki fura drugačiji format zapisa.


Bekap svih potrebnih .conf fajlova (kojih ima 0 do 3 zavisno od distribucije) se može napraviti u jednoj arhivi koja pamti putanje, i isto tako se može u jednom cugu vratiti. Ali nećemo više o tome. Smiao mog posta je bio da ti tvrdiš da se sva podešavanja Linux sistema vrše editovanjem .conf fajlova. To je isto toliko tačno, koliko i da se sva podešavanja Windows-a XP vrše ručnim editovanjem registry ključeva i .ini datoteka.

Citat:
Sundance: Što se tiče softverskih patenata, mislim da si i ti otišao malo u iskorak sa stvarnošču. Čim naučni projekt postane komercijalizibilan, tehnologija se patentira i prestaje biti javna domena. Ta "fundamentalna otkrića" idu u isti koš kao i patentiranje dvoklika - previše općenito da ne bi prošlo prior art, i zato takvi argumenti ništa ne vrijede. Ne valjda trpati u isti koš budale koje žele zaraditi na svemu i svačemu zbog nekih (rješivih!) nedostataka patentnog modela, velike kompanije koje se žele zaštiti patentirajući sve i svašta i istraživače kojima su patenti potrebni.


Kada su to diferencijalni, integralni, infinitezimalni i matrični račun prestali da budu u javnom domenu? Kada je to Njutnova mehanika prestala da bude javna? Da ne nabrajam više.
[ degojs @ 30.01.2005. 15:02 ] @
Citat:
već im je bio problem što pod Win XP nisu uspeli da reše problem nikako


:) Pa da..

Većina ljudi kad naiđe na problem u Windowsu odustaje nakon 5 minuta uz razmišljanje: "Ne može. Ebem ti Majkrosoft." Tako su verovatno i ova dvojica postupila. I onda se neko setio, "Ej, ajd da ubacimo Knoppix, on može da čita NTFS.." i to je to.

Ljudi jednostavno nikad ne upoznaju Windows, a to smo se imali prilike uveriti ovde na ovom forumu baš dosta puta. I to čak od ljudi koji bi nekako trebali da znaju malo više.
[ Nedeljko @ 30.01.2005. 15:08 ] @
Citat:
Sundance: Oh really? :) Možeš sa CreateFile otvoriti @"\\.\C:" i čitati/pisati po proizvoljnim bajtovima na disku, potpuno premoščujući NTFS. Ustvari, jedno remek djelo od virusa zvano TaiChi by Ratter/29a to baš i radi:

Fenomenalno! I onda Linux nije sigurniji od Windows-a.
Citat:
Sundance: Siguran sam da i za lindžu postoji sličan način...

Da, postoji način, i to ne jedan, nego ko zna koliko, ali takvi načini se tretiraju kao bezbednosni propusti, i teži se eliminisanju takvih načina.
[ tdjokic @ 30.01.2005. 15:11 ] @
Citat:
degojs: Ljudi jednostavno nikad ne upoznaju Windows, a to smo se imali prilike uveriti ovde na ovom forumu baš dosta puta. I to čak od ljudi koji bi nekako trebali da znaju malo više.

Tacno. Jedan rece juce na Mepis forumu: "Hvala, ne mogu vise, ovo nije LAKO kao Windows. Vracam se na Windows." Svi proglasavaju Win lakim. To je sastavni deo i marketinga i celog okruzenja. JESTE lak dok koristis rutinske stvari, a naviko si, jer svi to znaju. Pre nekoliko dana smo TESKO otkrili resenje za jedan problem u SUSE 9.2 i sad nam je to LAKO - ko god pita, samo tresnemo adresu teme i gotovo. Jedina razlika sa Linuxom je, sto je jos uvek malo "windowsiranih " distribucija pa se korisnik ranije sretne sa razmisljanjem i ucenjem, nista drugo (po tom pitanju).
[ degojs @ 30.01.2005. 15:42 ] @
Citat:
Nedeljko:
i teži se eliminisanju takvih načina.


A na Windowsu se ne teži uklanjanju propusta?
[ Sundance @ 30.01.2005. 16:20 ] @
Citat:
Nedeljko: Da, postoji način, i to ne jedan, nego ko zna koliko, ali takvi načini se tretiraju kao bezbednosni propusti, i teži se eliminisanju takvih načina.


mda...famozna unix sigurnost...pričaj mi o tome.

Kako to da open source programi imaju 10 puta više bugova od closed source?

Citat:
Fenomenalno! I onda Linux nije sigurniji od Windows-a.


Nije ovo ništa, da vidiš šta sve mogu linux rootkitovi...

Citat:
Smiao mog posta je bio da ti tvrdiš da se sva podešavanja Linux sistema vrše editovanjem .conf fajlova. To je isto toliko tačno, koliko i da se sva podešavanja Windows-a XP vrše ručnim editovanjem registry ključeva i .ini datoteka.


Smisao mog posta jest da sam tvrdio da na slackware (po tebi - distribucija za početnike) ne možeš izbjeći editiranje .conf datoteka. Onda si ti okrenuo raspravu na conf vs. registry. Bezveze.

Citat:
Kada su to diferencijalni, integralni, infinitezimalni i matrični račun prestali da budu u javnom domenu? Kada je to Njutnova mehanika prestala da bude javna? Da ne nabrajam više.


Nabroji slobodno koliko god hočeš. I ti pokušavaš trivijalizirati patentni koncept ravnajući se prema preopćenitim ili prebanalnim stvarima. Neka netko još jednom spomene dvoklik mišem izrigat ću se.

Žao mi je Nedjeljko, ali neke stvari autor ima pravo debelo naplatiti, sviđalo se tebi što se netko okršio o zakon tako što je kopirao funkicionalnost, ili ne.

Citat:
Jedina razlika sa Linuxom je, sto je jos uvek malo "windowsiranih " distribucija pa se korisnik ranije sretne sa razmisljanjem i ucenjem, nista drugo (po tom pitanju).


Još čekamo distribuciju sa 100%-tnim klonom Windows Explorera. Čini se da prema tome sve ide..
[ Dejan Lozanovic @ 30.01.2005. 18:00 ] @
Citat:
Sundance:
Kako to da open source programi imaju 10 puta više bugova od closed source


Jel imas mozda neki link da potvrdis tu cinjenicu, ajmo ovako svaki programer pravi greske prilikom kodiranja i tu mislim da nema dileme, znaci ako jedan progarmer radi na closed source ili open source aplikaciji on ce isti broj bugoav napraviti u jednom programu bez obzira pod kojom licencom je izbacio taj program.

Ono sto su razlike open source programe mogu da vide i ostali ljudi i da pogledaju ispod haube kako program radi pa samim tim i da nadju greske koje je programer napravio, e sada osoba koja je nasla bug moze da
a) posalje patch programeru
b) obavesti programera o bug-u
c) iskoristi bug tako sto ce napisati exploit

Kako vise ljudi to moze slobodno da gleda samim tim i varijanta da ce se desiti a) ili b) su daleko vece, sa druge strane kod closed source aplikacija da bi gledao neciji program prinudjen si da ga disaembliras, a onaj ko se baci na takav poduhvat sigurno mu nije u interesu da radi b) varijantu dok je a) nemoguce.

Citat:
Sundance
Nabroji slobodno koliko god hočeš. I ti pokušavaš trivijalizirati patentni koncept ravnajući se prema preopćenitim ili prebanalnim stvarima. Neka netko još jednom spomene dvoklik mišem izrigat ću se.

Pa eto ja necu da ti spominjem dvoklik misem, ja cu da ti spomenem Scroll,click and zoom ili kratko i jednostavno tockic na misu(U.S. Patent No. 5,530,455), e sada mi lepo reci sta mislis koliko je para ulozeno za ovakvu stvar, silni milioni dolara :) ma daj necemo da budemo smesni.

Patentni su lepo radili pre jedno dva veka kada su istrazivaci bili pojedinci i da bi zastitili svoj istrazivacki rad od kompanija koje bi zelele da koriste njihova otrkica, ali danas pateniraju u preko 90% kompanije, koje pored toga sto se bave istrazivenjem bave se i proizvodnjom istog i tako zavrsavaju krug, danas se istrazuje u timovima i klasican pojedinac ima malo manevarskog prostora.

Isto tako i robovlasnicko drustvo se smatralo dobrim ali pre jedno 2000 godina, danas takav koncept drustvenog uredjenja se smatra zastarelim.

Citat:
Sundance
Citat:
Dejan Lozanovic:
Pa sta ako je ulozeno puno love, ovaj drugi ne prepisuje od njega direktno source vec sam kodira celu stvar.

Kako zatucan način razmišljanja. 0% veze sa stvarnošču.


E pa vidi ovako pre nego sto si odgovorio na tu istu poruku na pocetku nje sam te upozorio da kada nemas argumenata ne spustas se na licni nivo, jer pre svega JA NISAM CUVAO OVCE SA TOBOM NA NEKOM PASNJAKU pa da mi se takvim recnikom obracas i stoga te sada ovako javno molim da obratis paznju na recnik i izrazavanje kada odgovaras na moje poruke. Drugo ja zivim i radim kao programer koji radi na open source aplikacijama, sa druge strane koliko vidim ti si jos uvek kod svojih roditelja na dzeparcu, a i mladji si od mene pa sve cinjenice govore u prilog tome da imam daleko veci pogled ka stvarnosti od tebe.

[ degojs @ 30.01.2005. 18:06 ] @
OK.

Sundance, Deki ti je odgovorio na ono vređanje i to je to - nemoj sad da odgovaraš na to dalje, nego ako hoćeš piši ostalo.
[ Palma @ 30.01.2005. 18:22 ] @
Tuča, tuča, Lucija i Snupi se tukuuuuuu

[ Nedeljko @ 30.01.2005. 18:39 ] @
Odakle ti ta statistika o broju bagova? Čitao sam i o istraživanjima sa sasvim suprotnim ishodom. Naravno da potpune sigurnosti zasad nema niti na jednoj platformi, i naravno da se radi na sigurnosti prilikom razvoja bilo kog rešenja. Međutim, ja ne vidim u kom si kontekstu napisao
Citat:
Sundance: Oh really? :) Možeš sa CreateFile otvoriti @"\\.\C:" i čitati/pisati po proizvoljnim bajtovima na disku, potpuno premoščujući NTFS. Ustvari, jedno remek djelo od virusa zvano TaiChi by Ratter/29a to baš i radi:

osim da je to potpuno normalna stvar. Ne, to je propust projektanata, i oni teže eliminisanju takvih stvari.

Ti znači porediš diferencijalni račun sa dvoklikom! To dakle važi i za teoriju relativnosti (opštu i specijalnu) i Mendeljejevljev periodni sistem itd. Sve je to banalno!? Znaš li ti koliko je moralo da bude uloženo truda da bi se došlo do toga da bi ti neke od tih stvari mogao da učiš u školi servirane na tacni?
[ Nedeljko @ 30.01.2005. 18:47 ] @
Citat:
degojs: :) Pa da..
Većina ljudi kad naiđe na problem u Windowsu odustaje nakon 5 minuta uz razmišljanje: "Ne može. Ebem ti Majkrosoft." Tako su verovatno i ova dvojica postupila.


Tačno! Upravo o tome i pišem da Windows jeste odličan OS, ali da nije tačno da nema potrebe da se uči! To je velika zabluda o njemu.
[ degojs @ 30.01.2005. 19:16 ] @
Pa sad, ne mora mnogo toga da se uči. Ovo mora, ali to se baš i ne radi često. Imali smo temu "GNOME vs Windows, lakoća korišćenja" sa koje se Linux ekipa razbežala.
[ Palma @ 30.01.2005. 19:19 ] @
Čak se i CEO Red Hata uključio u diskusiju
[ flylord @ 30.01.2005. 19:23 ] @
Ljudi, a zasto uporno pokusavate da pricate o Linuxu kao desktopu, kad je ocigledno da on jos uvek nema sta tu da trazi (ako nista, dokaz je trziste). Na server trzistu je on daleko zastupljeniji, ali mnogoo vise. I, manje vise, jedino trziste gde je on bas konkurentan je to, serversko, trziste. Druga veca trzista gde je uspesan je embedded trziste (ali ne ono za mobilne uredjaje) i nase cuveno cluster trziste

I btw, uopste nema vise bugova u OpenSource-u nego u ClosedSource. Procenat je isti. Kolicina bagova zavisi od kompleksnosti aplikacije, iskustva programera, kvaliteta procesa testiranja ... Od svega, samo ne od toga da li je open ili closed source.
[ Nedeljko @ 30.01.2005. 20:11 ] @
@degojs

Ne znam za tu temu, ali i dalje ne vidim zašto je kliktanje na ikonu KMail komplikovanije od kliktanja na ikonu Outlook Express ili bilo koju drugu. Ovde su i navođeni primeri "običnih korisnika" u savladavanju upotrebe Linux-a. Ništa posebno.
[ Sundance @ 30.01.2005. 20:24 ] @
Citat:
Dejan Lozanovic: Jel imas mozda neki link da potvrdis tu cinjenicu, ajmo ovako svaki programer pravi greske prilikom kodiranja i tu mislim da nema dileme, znaci ako jedan progarmer radi na closed source ili open source aplikaciji on ce isti broj bugoav napraviti u jednom programu bez obzira pod kojom licencom je izbacio taj program.


Ustvari je trebalo pisati potencijalno exploitabilnih bugova i u tom kontekstu ta odokativna procjena stoji 100%. Tko ne vjeruje neka malo šara po bugtraq listama.

Citat:
Ono sto su razlike open source programe mogu da vide i ostali ljudi i da pogledaju ispod haube kako program radi pa samim tim i da nadju greske koje je programer napravio


Opet fama o milijunima programera koji auditaju tuđi kod.

Kako to da svako malo se nađe neki opskurni bug koji nitko nije primjetio 5-6 godina i čija bi eksploatacija bila virutalno nemoguća da nije dostupan izvorni kod? (kao npr. ovaj nedavni uselib()).

Citat:
, e sada osoba koja je nasla bug moze da ...
c) iskoristi bug tako sto ce napisati exploit


Što se obično i radi. Čak i nakon što je bug otkriven. To što je patch napisan to nužno ne znači da je problem riješen, jer kao što rekoh 100 puta, problem je riješen kad svaki korisnik zakrpi svaki ranjivi program.

Savršen primjer su DCOM RPC i LSASS exploiti za koje su crvi napisani nakon što je MS objavio patch. Dakle, problem je u inertnosti korisnika.

Citat:
Kako vise ljudi to moze slobodno da gleda samim tim i varijanta da ce se desiti a) ili b) su daleko vece


Oh really. Po toj teoriji 0day ne bi smjeli ni postojati. A postoje. Puno njih.

Citat:
sa druge strane kod closed source aplikacija da bi gledao neciji program prinudjen si da ga disaembliras, a onaj ko se baci na takav poduhvat sigurno mu nije u interesu da radi b) varijantu dok je a) nemoguce.


Pod b) rade MS-ove security konzultatnske firme i partneri, i svatko tko želi prijaviti bug može popuniti online forumular i poslati ga, a za pod a) vjerovao ili ne, postoje i 3rd party patchevi za rupe u win.

Citat:
ostalo


Kakav divan primjer kognitivne disonancije, psiholozi bi bili zadivljeni...

Citat:
Odakle ti ta statistika o broju bagova?


Rekoh, odokativno, jer open source projekti puno više teže broju exploitabilnih bugova zbog toga što ih je više ljudi u stanju tražiti. Nije bitno koliko koja platforma ima bugova, ionako su vjerojatno tu negdje, poanta je da je 100 puta lakše naći bug u open source programu.

Recimo ovi baš otkriveni problemi sa fd_set strukturom, pogle listu ranjivih programa:

Code:

Affected:

                gnugk 2.2.0 (confirmed, fixed by vendor)
                gnugk is OpenH323 Gatekeeper - The GNU Gatekeeper
                http://www.gnugk.org/

                jabber 1.4.1 (tested, confirmed)
                jabber is "the Linux of instant messaging" -- an open,
                secure, ad-free alternative to consumer IM services
                like AIM, ICQ, MSN, and Yahoo
                http://www.jabber.org/

                bnc 2.8.4 (tested, confirmed, DoS only)
                BNC is an IRC (Internet Relay Chat) proxying server
                http://www.gotbnc.com

                socks5 1.0r1 (untested)
                socks5 is SOCKS v5 application layer gateway and clients
                socks5 is unsupported, contact your package distributor

                citadel 6.27 (untested)
                Citadel is flexible, powerful, community-oriented groupware
                http://uncensored.citadel.org/citadel/

                dante 1.1 (tested, confirmed)
                Dante is a circuit-level firewall/proxy (socks implemented)
                http://www.inet.no/dante/

                rinetd 0.62 (untested)
                rinetd is a simple TCP port redirector
                is unsupported, contact your package distributor

                bld 0.3 (limited, untested)
                bld is a blacklisting daemon
                http://www.online.redhate.org/bld/

                3proxy 0.4 (limited, tested, fixed by vendor)
                3Proxy is a really tiny cross-platform (Win32&Unix) proxy
                servers set
                http://www.security.nnov.ru/soft/3proxy


Kako ih naći još. Pa grep-aš...

BTW Na win ovo ne radi :>

Lakoća traženja bugova i naprednost exploitanja na *nix su samo potvrda inheretno nesigurne arhitekture i tradicije korištenja type-unsafe jezika (C),

Citat:
Čitao sam i o istraživanjima sa sasvim suprotnim ishodom.


Daj link.

Citat:
osim da je to potpuno normalna stvar. Ne, to je propust projektanata, i oni teže eliminisanju takvih stvari.


Htio sam ti samo reći da ništa nije nemoguće. Pa i premostiti NTFS sigurnosne mehanizme.

Citat:
Ti znači porediš diferencijalni račun sa dvoklikom! To dakle važi i za teoriju relativnosti (opštu i specijalnu) i Mendeljejevljev periodni sistem itd. Sve je to banalno!? Znaš li ti koliko je moralo da bude uloženo truda da bi se došlo do toga da bi ti neke od tih stvari mogao da učiš u školi servirane na tacni?


To je ili

a) previše banalno
b) previše općenito

da bi se moglo patentirati. To što netko sutra patentira teoriju relativnosti to ne znači da on ima pravo na sudu tražiti lovu za svaki znanstveni rad koji je koristi. Naravno da takve stvari neće proći.

Opet, to ne znači da ako ja uložim puno $ u istraživanje neke tehnologije da nemam pravo patenta na nju na neko ograničeno vremensko razdoblje.

Citat:
...kvaliteta procesa testiranja...


Pričaj nam kako se testiraju open source programi...korisnici sami šalju programerima liste bugova..ccc. Smiješno.
[ Nedeljko @ 30.01.2005. 22:36 ] @
Citat:
Sundance
Citat:
Odakle ti ta statistika o broju bagova?

Rekoh, odokativno, jer open source projekti puno više teže broju exploitabilnih bugova zbog toga što ih je više ljudi u stanju tražiti. Nije bitno koliko koja platforma ima bugova, ionako su vjerojatno tu negdje, poanta je da je 100 puta lakše naći bug u open source programu.

Da li to istovremeno znači da je u Open Source projektima više grešaka ispravljeno?
Citat:
Sundance:
Citat:
Čitao sam i o istraživanjima sa sasvim suprotnim ishodom.

Daj link.

http://www.linux.hr/modules/news/article.php?storyid=1709

To je prevod članka na engleskom jeziku. Dali su i link na original. Sa druge strane, možeš do mile volje omalovažavati nauku, kao i trud uložen u istraživanja. Niko te ozbiljan neće ozbilno shvatiti, tako da to nema potrebe ni komentarisati. Matematičke formule i fizička otkrića se ne mogu patentirati. Jednostavno isuviše je univerzalno (opšte što bi ti rekao), tj. široko primenljivo, da bi ugrozilo ko zna šta sve ne. Banalnosti su jedino što se može patentirati (jer nikoga ne ugrožava).
[ Sundance @ 30.01.2005. 22:53 ] @
Citat:
Nedeljko: Da li to istovremeno znači da je u Open Source projektima više grešaka ispravljeno?


Da + faktor ljudske tromosti pri apliciranju zakrpa koji je kritičniji od bilo kojeg buga. Ergo, open source je konceptualno nesigurniji od closed source.

Citat:
http://www.linux.hr/modules/news/article.php?storyid=1709

To je prevod članka na engleskom jeziku. Dali su i link na original.


Pffff, ovo se odnosi samo linux kao kernel, ja govorim o OSS općenito.

Još jednom, URL=?

Kad se pojavi bug u linux kernelu mnooogo se više priča o njemu nego o bugu na NT kernelu (za koje, ja bih rekao, i većina geekova ne zna :). Zašto? Pa zato jer je linux više namijenjen serverskom tržištu, a win desktop.

Evo za one leaked izvorne kodove NT 4.0 i win2k kernela svi komentari su bili da se radi o remek djelu (a i radi se), a nakon njihovog "objavljivanja" nije pronađena nijedna kritična rupa u NT kernelu - čist dokaz da za user mode i kernel mode kod postoje potpuno različiti kriteriji u procjenjivanju sigurnosti koda. Ista pravila vrijede za bilo koji kernel. Nas zanimaju korisničke aplikacije.

Citat:
Sa druge strane, možeš do mile volje omalovažavati nauku, kao i trud uložen u istraživanja. Niko te ozbiljan neće ozbilno shvatiti, tako da to nema potrebe ni komentarisati.


Ti si taj koji omaložava naučna istraživanja negirajući nečije pravo da na njemu profitira.

Citat:
Matematičke formule i fizička otkrića se ne mogu patentirati.


Ja nisam ni rekao da mogu. To si ti spomenuo izvan konteksta.

Citat:
Banalnosti su jedino što se može patentirati (jer nikoga ne ugrožava).


Ako misliš da su svi patenti banalni onda nemamo šta više raspravljat.
[ Nedeljko @ 31.01.2005. 00:48 ] @
Citat:
Sundance: Da + faktor ljudske tromosti pri apliciranju zakrpa koji je kritičniji od bilo kojeg buga. Ergo, open source je konceptualno nesigurniji od closed source.

Lišeno svakog smisla. Sa tobom očigledno ne vredi raspravljati.
Citat:
Sundance: Pffff, ovo se odnosi samo linux kao kernel, ja govorim o OSS općenito.

Kako kad je to konceptualno nesigurnije? Očigledno ti ne govoriš o OSS uopšte, već napamet, a između to dvoje postoji velika razlika. Misliš li da si pametniji i ubedljiviji ako koristiš više engleskih izraza nego što je potrebno? Leaking, bljak. Što se tiče remek dela, nemoj svoje stavove uopštavati kao da su svačiji, jer uvek ima i drugačijih mišljenja. Ni Pikasova posleratna dela ne smatraju svi kritičari preterano vrednim pažnje. Predratna su nešto sasvim drugo.

http://www.linux.hr/modules/ne...p;com_order=0&storyid=1485

A ko je nazvao STR, OTR, diferencijalni i integralni račun i matrični račun banalnostima? Zašto Bezije nije mogao da se obogati na svojim krivama? Profotira se najviše na pakovanju tuđih ideja u celofan.
Citat:
Sundance: To što netko sutra patentira teoriju relativnosti to ne znači da on ima pravo na sudu tražiti lovu za svaki znanstveni rad koji je koristi. Naravno da takve stvari neće proći.

Šta ja vadim iz konteksta i zašto se TR ne može patentirati. Koristi je GPS ako nisi znao (General Positioning System). Jel' zato što je autor umro? E pa ima i živih ljudi čija se otkrića primenjuju, a koji takve stvari nisu ni mogli (niti sada mogu) da zaštite. Prvo lepo da se nacionalizuje sva imovina stečena besplatnom upotrebom tuđih otkrića, pa da onda razgovaramo o patentima.

Citat:
Sundance: Ako misliš da su svi patenti banalni onda nemamo šta više raspravljat.

U poređenjuu sa navedenim otkrićima skoro svaki patent je banalan.
[ Sundance @ 31.01.2005. 01:46 ] @
Citat:
Nedeljko: Lišeno svakog smisla. Sa tobom očigledno ne vredi raspravljati.


Ajoj...

Nedjeljko, činjenica je da su se Blaster i Sasser proširili zato jer korisnici nisu bili u stanju aplicirati sigurnosne zakrpe koje je MS izdao prije pojave tih crva.

To nije samo moje mišeljenje, to je mišljenje svakoga tko ima više od 2 ganglija između ušiju, i to je činjenica.

Ja ne znam zašto ti misliš da bi bili ažurniji u apliciranju patcheva za open source programe koje koriste, kad već nisu za same Windowse!

Citat:

Kako kad je to konceptualno nesigurnije? Očigledno ti ne govoriš o OSS uopšte, već napamet, a između to dvoje postoji velika razlika.


Želio sam navesti ogrooomnu razliku između auditanja koda linuxa kao kernela i korisničkih programa. Vrlo je važno da kernel nema bugova i svaka se linija koda pregleda 100 puta (pa se opet nađu :), kod komercijalnih programa je važno samo da rade ono za što su namijenjeni, sigurnost jest zadnja rupa na svirali.

Citat:
Misliš li da si pametniji i ubedljiviji ako koristiš više engleskih izraza nego što je potrebno? Leaking, bljak


Malo mi je glupavo govoriti "iscureni izvorni kod" :) Kako bi ti preveo tu frazu? Engleske izraze izbjegavam kad mogu, ali mrzim kad ih neki forsiraju tamo gdje im očito nije mjesto.

Evo jednom je jedan lik na asm forumu pitao za literaturu o "protočnosti i superprotočnosti". I ja kao ono - wtf? Na kraju se ispostavilo da je mislio na pipelining! U hrvatskom je taj izraz preveden kao "cjevovod". Meni su osobno i "protočnost" i "cjevovod" previše bljutavi, pa koristim pipelining. I leaked tamo gdje mu paše. A ti misli šta hoćeš :)

Citat:
Što se tiče remek dela, nemoj svoje stavove uopštavati kao da su svačiji, jer uvek ima i drugačijih mišljenja.


Ne reče samo ja, nego pola Interneta :)

Kod je čist, odlično komentiran...savršenstvo.

Za razliku od linux kernela za kojeg kao da je netko na hrpu nabacao mnogo linija koda. Uopće se ne isplati da ga pročavaš, jer kad završiš i kad postaneš guru za godinu-dvije, sve što znaš će biti zastarjelo jer je izašla novija verzija u kojoj su sve komponente redizajnirane :)



To nije exploit za NT kernel, već za korisnički program (IE).

Citat:
A ko je nazvao STR, OTR, diferencijalni i integralni račun i matrični račun banalnostima? Zašto Bezije nije mogao da se obogati na svojim krivama? Profotira se najviše na pakovanju tuđih ideja u celofan.


Nitko ih nije nazvao. Samo sam rekao da se prebanalni ili preopćeniti patenti ne mogu komercijalizirati. To što se oni ne mogu ili što njihovi autori to ne žele, ne znači da nitko ne želi zaraditi koji $ na svome trudu.

Citat:
Profotira se najviše na pakovanju tuđih ideja u celofan.


Wrong. Gubi se najviše na pakiranju tuđih ideja u open source.

Citat:

Šta ja vadim iz konteksta i zašto se TR ne može patentirati. Koristi je GPS ako nisi znao (General Positioning System). Jel' zato što je autor umro? E pa ima i živih ljudi čija se otkrića primenjuju, a koji takve stvari nisu ni mogli (niti sada mogu) da zaštite. Prvo lepo da se nacionalizuje sva imovina stečena besplatnom upotrebom tuđih otkrića, pa da onda razgovaramo o patentima.


Jedno je teorija koja je nastala kao jedan od modela dragog nam svemira, a drugo su svakodnevna znanstvena otkrića, lijekovi, algoritmi, uređaji i općenito apstraktni sustavi koji su primjenjivi pod patentnim modelom.

Citat:
U poređenjuu sa navedenim otkrićima skoro svaki patent je banalan.


Za 500 god će i OTR/STR u usporedbi sa još nekom boljom teorijom biti banalna. Kao što je u odnosu na nju banalan Newton-ov opći zakon gravitacije. Ne vidim na što ciljaš ovakvim izjavama, osim što pokazuješ da si izvan stvarnosti.
[ Nedeljko @ 31.01.2005. 10:29 ] @
Citat:
Sundance: činjenica je da su se Blaster i Sasser proširili zato jer korisnici nisu bili u stanju aplicirati sigurnosne zakrpe koje je MS izdao prije pojave tih crva. To nije samo moje mišeljenje, to je mišljenje svakoga tko ima više od 2 ganglija između ušiju, i to je činjenica.

I kakve veze ima ta činjenica sa OSS? Tvoje zaključivanje bi se moglo prikazati kao:
Citat:

Korisnike mrzi da instaliraju zakrpe (bilo na OSS, bilo na CSS), dakle, CSS je nesigurniji.

A ako je pri pisanju editora ili muzičkog plejera bezbednost poslednja rupa na svirali, to nikako ne važi i za čitače weba i e-pošte. I ne vidim nikakav problem u izrazu "izvorni kod koji je "procureo" ". Svi znamo šta to znači da je nešto što je trebalo da bude tajno, "procurelo".

A ako je to rekla polovina interneta, šta je rekla druga polovina? Takođe na portal.linux.hr sam čitao o komentarima u sorsu koji sadrže reči fuck, moron i razne druge izvedene iz njih. Odlično komntarisanje, nema šta. Doduše, ima ih i u Linux kernelu. I otkud ti ta ideja kada je Linux source u pitanju? Znam ljude koji su programirajući nešto uočili bug u kernelu i ispravili ih začas.

Sad ispade da je besplatna upotreba nečega za pakovanje toga u celofan za $ ispravna, a besplatna upotreba za pakovanje u celofan za dž neispravna. To što ti zoveš preopštim znači da je to daleko značajnije za razvoj društva u celini od onoga što po tebi nije preopšte. Bez nekih od tih, kao što je Gedelov rad "O formalno neodlučivim iskazima Principia Mathematica-e i srodnih sistema" u kome su izložene čuvene Gedelove teoreme nepotpunosti, ti danas ne bi imao taj računar preko koga se kačiš na ES. Ne bi ga imao ni da u XIX veku Kantor nije uveo pojam skupa u matematiku i da kao jedno od ponuđenih rešenja problema sa ubrzo otkrivenim paradoksima u toj teoriji nije nastao matematički pravac koji se zove intuicionizam ili konstruktivizam, zahvaljujući koma je pojam algoritma dobio na težini, što je imalo za posledicu nastanak formalnih sistema izračunljivosti u XX veku (najpre 1929. u pomenutom radu, kasnije 1936. su nastale i dalko poznatije Tjuringove mašine), što je otvorilo put pravljenju mašina koje su u stanju da rade po proizvoljnom algoritmu. Da, da bi se to realizovalo bilo je neophodno prethodno dati opštu (formalnu) definiciju pojma algoritma.

Kada se govori o primenljivosti neke nauke, obično se gleda na to šta se od njenih konačni9h rezultata maže na hleb, a ne sagledava se uticaj nekih ideja na razvoj nečeg drugog, kao i na kraju na razvoj društva u celini. A to što se važnije stvari ne mogu štititi, a manje važne mogu, samo predstavlja politiku dvostrukih aršina. Sada moram da izađem. Nastaviću večeras.
[ degojs @ 31.01.2005. 10:52 ] @
Momci, (Nedeljko i Sundance)

tema ide pod ključ pošto više nemam ni vremena ni volje da čitam sve o čemu pišete. Ako je dinke otključa - OK, nastavite, ali možda bi mogli i na ICQ ili tako nešto.