[ pappillon @ 24.01.2005. 22:37 ] @
Postovanje,
Zovem se Zeljko Mitic i vlasnik sam szr Pappillon u Pancevu. Moja ekipa proizvodi majice i dukserice Zvezde i Partizana (ukupno 14motiva) plus 2 strogo srpska motiva. E sad, kako vec 4 meseca pokusavam da napravim online prodavnicu, a pri tom sam obisao gomile sajtova i foruma, resio sam da ovde postavim pitanje. Mislim da sam pregledao sve forume koje se ticu online trgovine ali nisam nasao sve odgovore pa bih to sumirao na ovom mestu.

Za pocetak mozete videti 2 moja proizvoda na sledecim adresama:

http://cgi.ebay.de/ws/eBayISAP...0&rd=1&ssPageName=WDVW
i
http://cgi.ebay.de/ws/eBayISAP...4&rd=1&ssPageName=WDVW

To su majice koje su prosle godine kostale 170din (VPC naravno) a na ebay-u ih prodaju za 12evra!!!
Pa sto i ja ne bih uzeo deo tog kolaca

paypal ne podrzava Srbiju ali recimo sajtovi tipa oaza.co.yu ili yu4you.com nude online shopping putem paypala ali su firme registrovali npr u Grckoj ili Holandiji. Kad sam ja uradio to isto, odbili su mi karticu jer ne mogu da provere moju billing adresu sto i nije cudno jer se kartica vodi na deltu.

1. Kako su oni to uradili i kako da uradim to isto? (videla zaba da se konj potkiva pa i onda digla nogu)

Proveravao sam i mnoge druge operatere ali me interesuje vase iskustvo sa njima npr. ccbill.com, 2co.com, bluepay.com, yowcow.com (ovi zadnji preterano proveravaju podatke) i mnogo drugih... Oni podrzavaju SCG

2. Koji biste mi Vi preporucili na osnovu iskustava?

CCnow.com nudi i online prodaju licima koja nisu registrovani clanovi.
3. Da li je to pametno?

Posta trazi IZUZETNO velike pare za slanje paketa u inostranstvo (cene su na www.posta.co.yu).

4. Kako ste resili taj problem?

5. Treba li na sajtu da stavim samo cenu robe ili i cenu sa troskovima transporta?

Kao proizvodjac ne placam porez na materijal ako robu izvozim.
6. Sta je sa carinom?

Paypal trazi 30$ da bi novac poslao sa US racuna na racun banke van US.
7. A moze li da prodje fazon tipa ako banka npr. procredit (nije bitno koja) ima filijalu u US, da paypal novac posalje na US racun, a onda se taj novac prebaci u Srbiju?

8. Kako nemam ama bas nikakvog iskustva u pravljenju sajtova, koliko bi me kostalo pravljenje jedne takve prodavnice? Pretezno je ovo pitanje za administatore ovog ili nekog drugog sajta sa online prodajom

Ja se izvinjavam zbog necega sto je verovatno vec bilo, ali ipak ne mogu da nadjem sve odgovore, jos manje na jednom mestu.




[ boccio @ 25.01.2005. 00:14 ] @
Mislim da bi ti najprikladnije bilo da otvoris devizni racun u nekoj banci u svom gradu i registrujes 2checkout.com merchant account (USD $50). Na taj nacin mozes da primas uplate kreditnim karticama. Za sada imas kakav-takav pozitivan buyer rating na eBay, ali ako hoces mozes otvoriti nalog i na www.squaretrade.com da dobijes seal kao certified seller ($67.50 godisnje) - znacice ti, veruj mi. Sve uplate koje ti preko eBay stizu, slivaju se na 2CO racun, pa kad se skupe, wire-ujes na svoj racun, zbog manjih troskova (2CO fee, intermediary bank...). Po transakciji imas fixni trosak $0.45 + 5.5% (mislim).

Na eBay stavi cenu robe + troskovi postarine (daj okvirno za par regija). Posto si se, vidim, orjentisao na eBay prodaju mozda ne bi bilo lose da angazujes nekog dizajnera da ti uradi specific eBay dizajn za proizvode. Pogledaj ovo kao primer: http://www.viaden.com/services/ebay_web_design/portfolio.html

Sajt nije losa ideja, ali imaj na umu da sajt sam od sebe ne prodaje robu...Sta ces sa marketingom? SEO, PPC programi, affiliate programi, raznorazni gerila marketing...Opet racunaj da imas vrlo specificnu robu i moras da targetujes uski krug sajtova gde bi to imalo prodju. A sajt kao takav - najjednostavnije ti je (za pocetak) da angazujes nekog freelancera da ti postavi osCommerce, tako ces imati online shop za kratko vreme i male pare.

Nadam se da ti je ovo pomoglo i samo hrabro :)
[ pappillon @ 25.01.2005. 11:24 ] @
Hvala na savetima, nesto cu sigurno iskoristiti od toga. Ali napominjem da ono NIJE moja ebay prodavnica, to je lik koji je moje majice kupio na veliko po 170din, a sad ih valja po 12evra!
Zato sam i ja hteo da otvorim online prodavnicu i istu majicu naplatim 4-6 puta vise.
[ boccio @ 25.01.2005. 13:32 ] @
aaaaaaaa :) ja sam skapirao da si ti ono prodavao na eBay. Pa nista, opet sve ostaje isto sto sam ti rekao. Mozes imati svoj sajt, i to je ok, a isto tako nije lose da "sa strane" prodajes i na eBay. Samo primeni sve sto sam savetovao u prvom postu, jeste da je malo ulaganje ali boze moj...Mislim da moze dobro da ti ide.
[ uvekzaboravimlogin @ 23.03.2005. 02:38 ] @
Zeljko,

boccio ti je dao savrseno objasnjenje kako da odradis placanje, tu nema sta da se doda. Ja sam pre par godina odradio jedan sajt i radio naplatu preko 2co i njih mogu samo da pohvalim.

Ima tu jedan drugi problem, naime, video si verovatno da firme kao 2co prave razliku izmedju tzv. tangible & intangible proizvoda, u slobodnom prevodu, oni koje mozes tj. ne mozes da opipas, dodirnes... recimo majica i software. Ovde prolazis, jer firme kao 2co i slicne u principu lakse prihvataju tangible products, ali... Dolazis do toga KAKO DA SALJES ROBU U INOSTRANSTVO!!! Dakle, nasi propisi...Huh...

Da ne duzim, ispricacu ti sta sam saznao u Carinskom odeljenju u posti 6 kod zeleznicke stanice gde sam isao da se raspitam.. Pre par godina doduse, ali sumnjam da se nesto izmenilo na bolje...

Dakle ovako... Naravno, govorim o tome kako je to regulisano pozitivnim zakonodavstom... Postoje samo dva legalna nacina:
1. Mozes da saljes UZORKE robe u inostranstvo... Znaci danas posaljes majicu Peri u Austriju, sutra Miki u Nemacku, prekosutra Lazi u Francusku...
2. Mozes da uradis izvozan posao i da sve lepo prijavis, hm, ranije je to bila Narodna banka, a sad ne znam, dakle mozes da izvezes 5 miliona majica nekoj firmi bilo gde, da platis sve sto treba, dobijes novac za to, itd...

Ali mislim da nisi hteo varijantu 2., pa se onda vracamo na UZORKE... I? Sta sad? Posle nekog vremena dodje cika iz carine i pita te sta ti ustvari to radis? Kakvi uzorci? Kome.... Oni to proveravaju, bar su mi tada tako rekli. Stite ljudi zakon, nema sta i sve u cilju da pospese malu privredu.

Eto... To je ono sto sam tamo saznao, a ti sad proceni i sam kakvi su nam zakoni... I koliko sam ti pomogao.
Srecno!