[ Goran Rakić @ 03.05.2002. 18:16 ] @
Nije mi jasno, svuda radi i lepo prikazuje naša slova a sada na ovom sajtu što radim neće! Ja lepo zapišem u mySQL bazu podatak, dobijem ono "ae" umesto ć, i kada to prikažam na ekranu ostane "ae" iako imam charset definisan. Kada otvorim kod HTML-a u EmEditor-u on prepozna kodnu stranu i lepo prikazuje ć, ali IE neće!
Code:

<!DOCTYPE HTML PUBLIC "-//W3C//DTD HTML 4.0 Transitional//EN">
<html><head>
<meta http-equiv="Content-Type" content="text/html; charset=iso-8859-2">


Gde sam pogrešio? Ovo mi stvarno ide na živce... jednostavno nemam pojma u čemu je stvar...
[ Trunks @ 03.05.2002. 20:13 ] @
Može li online primer?

I gde to zapišeš u bazi podataka?
[ Goran Rakić @ 04.05.2002. 09:22 ] @
kako je Veratov mySQL server "riknuo" online primera nema ;(. Inače ako fajl snimim na hdd (save as...) i odatle ga pokrenem sve je ok. Da nije nesto do mog Apache-a (2.0) i neko njegovo podesavanje za slanje header-a browseru?
[ Goran Rakić @ 04.05.2002. 09:45 ] @
Sa kodnom stranom ISO-8859-2 dobijam:

Code:

š - &sup1; iz PHP-a, a š iz mySQL-a
ž - &frac34; iz PHP-a, a ž iz mySQL-a
ć - &aelig;
č - &egrave;


Pretpostavljam da je razlika zato što su php fajlovi snimljeni kao ISO-8859-2, a mySQL radi na Windowsu (pa je onda to windows-1252 kodna strana). Međutim i ako prebacim kodnu stranu na windows, a php fajl snimim kao windows-1252, oda opet dobijem kukice za č i ć.

E sada, malo sam gledao Apache conf i "AddDefaultCharset ISO-8859-1" liniju. Ukoliko tu postavim "AddDefaultCharset ISO-8859-2", dobijem OK ISO karaktere, ali onda mySQL ne valja. Ukoliko disablujem ovu liniju onda server gleda na specifiranu kodnu stranu na stranici, ali to je opet ISO, a mySQL radi sa Windows.

Kako da napravim i da mySQL radi sa ISO karakterima, ili je neizbezno da radim sa windows kodnom stranom?
[ random @ 04.05.2002. 13:08 ] @
Citat:
a mySQL radi na Windowsu (pa je onda to windows-1252 kodna strana)


Moram da ti kažem -- nema to ama baš nikakve veze :o). Možeš da namestiš u MySQL-u koju kodnu stranicu da koristi kao default (mada priznajem da mi uopšte nije jasno šta bazi podataka znači default charset), a po defaultu je to ISO-8859-1, i na Windowsu i na UNIXu. Znači probaj da podesiš MySQL.

Alternativno rešenje je da nekako nateraš PHP da ti ne konvertuje high-eighth-bit karaktere u character references. Sad ću pogledam malo po konfiguraciji.
[ Goran Rakić @ 04.05.2002. 18:06 ] @
ok, videcu sa tim, ako ne pa dobro koristicu windows kodnu stranu, ovo inace provereno radi... Bitno je da sam ovo sa Apache-om sredio...
[ Goran Rakić @ 06.05.2002. 13:23 ] @
Sve sam rešio sa .htaccessom ... huh, kako problem može da bude na skroz drugom mestu...
a primer je na http://www.devbase.net/test/