[ _Super_Ellite_Bug_ @ 25.01.2005. 13:13 ] @
evo teksta:
http://stephesblog.blogs.com/e...ustomersIP.html#sdfootnote2sym

komentar?.... ebajga...Evo zasto Linusa smatram za pecinara
Citat:

Re: large page patch (fwd) (fwd)

From: Linus Torvalds <[email protected]>
To: Daniel Phillips <[email protected]>
Subject: Re: large page patch (fwd) (fwd)
Date: Sun, 11 Aug 2002 15:55:08 -0700 (PDT)
Cc: Alan Cox <[email protected]>, <[email protected]>, <[email protected]>, David Mosberger <[email protected]>, "David S. Miller" <[email protected]>, <[email protected]>, <[email protected]>, <[email protected]>, <[email protected]>

On Mon, 12 Aug 2002, Daniel Phillips wrote:
>
> It goes on in this vein. I suggest all vm hackers have a close look at
> this. Yes, it's stupid, but we can't just ignore it.

Actually, we can, and I will.

I do not look up any patents on _principle_, because (a) it's a horrible
waste of time and (b) I don't want to know.

The fact is, technical people are better off not looking at patents. If
you don't know what they cover and where they are, you won't be knowingly
infringing on them. If somebody sues you, you change the algorithm or you
just hire a hit-man to whack the stupid git.

Linus

-
To unsubscribe from this list: send the line "unsubscribe linux-kernel" in
the body of a message to [email protected]
More majordomo info at http://vger.kernel.org/majordomo-info.html
Please read the FAQ at http://www.tux.org/lkml/



Jednom je vec njegovo pecinarsko ponasanje dovelo Linux pred svrsen cin....
[ _Super_Ellite_Bug_ @ 25.01.2005. 13:52 ] @
.. i "Mama i Tata" daju svoj doprinos:

IBM offers 500 patents for open-source use:

http://news.com.com/IBM+offers...680.html?tag=nefd.top#yourtake
[ Sundance @ 25.01.2005. 13:56 ] @
Ako vam treba hitman da ucmekate tog pećinara znate moj broj..... ;)
[ axez @ 25.01.2005. 16:33 ] @
Citat:
_Super_Ellite_Bug_: evo teksta:
http://stephesblog.blogs.com/e...ustomersIP.html#sdfootnote2sym

komentar?.... ebajga...Evo zasto Linusa smatram za pecinara



Jednom je vec njegovo pecinarsko ponasanje dovelo Linux pred svrsen cin....



Evo ti pecinka ako bas zelis da znas

http://www.ntk.net/media/dancemonkeyboy.mpg

http://media.ebaumsworld.com/ballmerwindows.wmv

Osim toga, normalno da treba ignorisati softverske patente ali se to windozerima ne svidja jer su navikli da otimaju ljudima pare a da prstom ne mrdnu..
[ Sundance @ 25.01.2005. 16:44 ] @
Citat:
axez: Osim toga, normalno da treba ignorisati softverske patente ali se to windozerima ne svidja jer su navikli da otimaju ljudima pare a da prstom ne mrdnu..


A linuxaši će tek tako klonirati tuđe tehnologije u čiji je R&D utrošeno milijarde dolara..
[ axez @ 25.01.2005. 16:53 ] @
Citat:
Sundance: A linuxaši će tek tako klonirati tuđe tehnologije u čiji je R&D utrošeno milijarde dolara..



Haha, what a load of crap......ajde majke ti u koji softverski patent je utroseno milijarde $$$, ni u jedan....to je samo bedan izgovor windozera da otimaju od ljudi jer ne znaju nista drugo......svi se vi ugledate na microsoft.......otimati, otimati i samo otimati a da ne moram da uradim nista korisno.

Napisi ti program i prodaj ga.....ok, to ti niko ne spori, ali da patentiras klik ili dvoklik misem ili slicnu glupost koju je moglo smisliti milion ljudi sa raznih krajeva sveta jer je logicna i jednostavna i onda bezobraznoi zahtevati da ti se plati je vrhunac.


E da, objasni mi kako je to Linux mogao nesto kopirati iz proprietary OS-va ako nema pristup izvornom kodu?

----
http://thankpoland.info/
[ degojs @ 25.01.2005. 17:02 ] @
Citat:
otimati, otimati i samo otimati a da ne moram da uradim nista korisno.


Hmmm... hoćeš da nam kažeš kako si ti to doprineo GNU/Linux zajednici?

Citat:
E da, objasni mi kako je to Linux mogao nesto kopirati iz proprietary OS-va ako nema pristup izvornom kodu?


Pa.. kopira se recimo look & feel za GUI. Da te podsetim, MS je kupio licencu od Apple za te stvari, Apple ih kasnije tužio, a sud odbio tužbu jer je MS već platio licencu pre (i o tome smo raspravljali na Advocacy :). E sad, ako jednog dana neko napiše račun i kod vas, nemoj samo da kukate.


[Ovu poruku je menjao degojs dana 25.01.2005. u 18:14 GMT+1]
[ Ivan Dimkovic @ 25.01.2005. 17:02 ] @
Xexe - samo nastavite tako i ignorisite ostatak sveta i njegova pravila :-)

Kad bi ceo svet bio GPL :-)

Citat:

ajde majke ti u koji softverski patent je utroseno milijarde $$$, ni u jedan


Ni u jedan poedinacno - al recimo u razne sisteme prenosa, zastite, kodiranja, kompresije podataka jeste ulozeno mnogo para i jasno je da ti ljudi imaju sva prava da svoje izume zastite na jednak nacin kao i svi ostali pronalazaci.

Jasno je zasto Linus ima takav stav - taj covek i njegova ekipa ocigledno nista revolucionarno nisu stvorili, ni dolara ulozili nisu u razvoj - pa bi hteli da koriste tudje ideje i pronalaske za licnu popularizaciju (Linus je inace vrlo siromasan covek, mukica). Lepo za njih, samo "nece da moze" .

Citat:

to je samo bedan izgovor windozera da otimaju od ljudi jer ne znaju nista drugo...



http://www.uspto.gov/web/offices/com/speeches/05-03.htm

Ako pogledas top listu firmi po broju patenata, primeti da 9 od 10 njih blage veze sa Windowsom nemaju.




//edit - degojs: Ivane, nisam siguran da li je OK onaj deo o 64-bitnim integerima :), pa ga uklanjam. Može i ovako, da se ne žali neko posle.


[Ovu poruku je menjao degojs dana 25.01.2005. u 18:31 GMT+1]
[ degojs @ 25.01.2005. 17:10 ] @
Možda je axez propustio nedavno jednu temu na Advocacy :)

Citat:
Linus:
The whole point is to stand on the shoulders of giants, and make incremental improvements on concepts and ideas of others.


http://www.elitesecurity.org/tema/84493


[Ovu poruku je menjao degojs dana 25.01.2005. u 18:13 GMT+1]
[ Sundance @ 25.01.2005. 17:11 ] @
Citat:
axez: ....ajde majke ti u koji softverski patent je utroseno milijarde $$$, ni u jedan


Nisam mislio konkretno na jedan, već skupno. Valjda ti misliš da ljudi smišljaju ideje i inovacije u piš-pauzama između kodiranja.

Citat:
.to je samo bedan izgovor windozera da otimaju od ljudi jer ne znaju nista drugo


Ne, to je smo bijedan izgovor linuxašima da unište nešto što je drugi osmislio i implementirao tako što kloniraju funkcionalnost proizvoda, prodaju pod celofanom "besplatno", a ispod se sve raspada od šugavog koda.

Citat:
..svi se vi ugledate na microsoft.......otimati, otimati i samo otimati a da ne moram da uradim nista korisno.


Stani axez, je li MS tjera ljude da kupuju Winodwse? Ili je to njihov izbor pri kupnji kompa.

Citat:
ali da patentiras klik ili dvoklik misem ili slicnu glupost koju je moglo smisliti milion ljudi sa raznih krajeva sveta jer je logicna i jednostavna i onda bezobraznoi zahtevati da ti se plati je vrhunac.


Patentirati dvoklik mišem jest bezveze, ali to još bezveznije trivijalizirati cijeli patentni koncept takvim argumentom.

Citat:
E da, objasni mi kako je to Linux mogao nesto kopirati iz proprietary OS-va ako nema pristup izvornom kodu?


RCE (Reverse Code Engineering) + čitanje ukradene dokumentacije (hint: ukradeni kod windoza koji su linuxaši ukrali MS-ovom partneru da bi konačno završili svoj patetični emulator windowsa!).
[ degojs @ 25.01.2005. 17:18 ] @
Evo ti axez pa čitaj :)

Microsoft boss is the biggest donor in history
January 25, 2005

The Gates foundation, which is worth $30 billion, (£17billion), is now the largest charity to have been created by a single benefactor or private company by a factor of three, following a previous $3 billion gift from its founder last July.

Mr Gates has stated that he intends to give away 90 per cent of his fortune, which is currently valued at about $50 billion.

The causes to which he has channelled his wealth — global health inequalities, education programmes, public libraries and projects around his home town of Seattle — have changed dramatically because of his contributions.

To date, the Global Alliance for Vaccines and Immunisation has been the largest recipient of his charity. His pledge today follows an initial $750 million grant in 1999, which was used to help to set up the organisation to support research and improve access to vaccines.

As well as saving an estimated 670,000 lives through vaccines, it has also helped to facilitate major breakthroughs on vaccines for diseases such as malaria, rotavirus and meningitis.

Other grants given by the foundation, which hands out $1.1 billion of funding a year, include $1 billion in 1999 to the United Negro College Fund to pay for scholarships.




http://www.timesonline.co.uk/article/0,,11069-1455575,00.html

[ _Super_Ellite_Bug_ @ 25.01.2005. 17:39 ] @
@axez
video sam originalni post pre nego sto si ga izmenio. Nije bilo duhovito.
Ne znam zasto si moj post tako tesko "primio" kao da je bio lican,
ali ja sam tvoj post(u originalu)...prilicno licno. Ponasas se isto kao i Linus, bahato.
Ono sto ne zelis da drugi postuju tebi, nemoj ni ti drugima.

Ako imas nesto licno protiv mene, obojica smo u NS pa se mozemo naci na nekom poljancetu da odmerimo snage, nemoj da prljamo ovaj forum.

Linuxom / Unixom se bavim jako dugo, cak verovatno duze nego ti, ali ne bezim od cinjenica i mogu da sagledam kuda linux ide.... u propast, na zalost, uglavnom zaslugom takvih kao ti. Pogledaj sadrzaj Linux foruma.... Pa ti ljudi ne umeju da koriste Google(tm). Bitno je samo da se vidi da koriste Linux kao platformu.
U moje vreme kad si hteo da se pravis vazan, svirao si gitaru, bezao iz skole itd.
Sada je Linux u modi. Na nesrecu prilicno se lako instalira pa i takvi mogu da ga koriste.

Medjutim za tebe je Linux verovatno filozofija, nesto vise...

Ne razumem zasto takva reakcija(pecinarska).. a da....drzno sam se da diram u degenerika Linusa...?
Njega su puskom morali da teraju da prihvatio nacin da Linux postane ono sto je sada.
Ali ti o tome izgleda ne znas nista ili se pravis da ne znas.
Citat:

A linuxaši će tek tako klonirati tuđe tehnologije u čiji je R&D utrošeno milijarde dolara..

Ovo sto kaze Sundance je tacno. To i Linus zna, ali ti o tome nista ne znas ili se pravis da ne znas.
Pitas se kako milijarde dolara... vidi, godine su u pitanju... 20-tak naprimer.
Potrebno je obezbediti adekvatan(ponekad i skup) hardver da bi se nesto testiralo..
Potrebno je bilo platiti ljude koji su na tome radili.. itd..
Mozda je za tebe novo da 90% kvalitenog koda za Linux dolazi iz Novela i IBM-a?



[Ovu poruku je menjao _Super_Ellite_Bug_ dana 25.01.2005. u 19:05 GMT+1]
[ axez @ 25.01.2005. 18:04 ] @
Citat:
_Super_Ellite_Bug_: @axez
video sam originalni post pre nego sto si ga izmenio. Nije bilo duhovito.
Ne znam zasto si moj post tako tesko "primio" kao da je bio lican,
ali ja sam tvoj post(u originalu)...prilicno licno. Ponasas se isto kao i Linus, bahato.



Sorry ako sam preterao, video sam i sam da nije u redu


Citat:

Ako imas nesto licno protiv mene, obojica smo u NS pa se mozemo naci na nekom poljancetu da odmerimo snage, nemoj da prljamo ovaj forum.


Pa nemam nista licno....za sada...;)
Mozemo se naci, ali bolje da popijemo pivo i da popricamo nego da odmeravamo snage......

Citat:

Linuxom / Unixom se bavim jako dugo, cak verovatno duze nego ti, ali ne bezim od cinjenica i mogu da sagledam kuda linux ide.... u propast, na zalost, uglavnom zaslugom takvih kao ti.


Objasni kako to ja vodim Linux u propast??????

Citat:

Pogledaj sadrzaj Linux foruma.... Pa ti ljudi ne umeju da koriste Google(tm). Bitno je samo da se vidi da koriste Linux kao platformu.


Daj, budi realan, 99% korisnika racunara ne zna da koristi google.


Citat:

Medjutim za tebe je Linux verovatno filozofija, nesto vise...


Za mene je Linux mnogo toga..pored sredstva za rad on je i izraz moje slobode, nesputanosti, nerobovanja jednom vendoru, izraz prava na izbor i jos mnogo toga.
Mozda sam pomalo licno vezan ali zar nismo svi mi kad su u pitanju stvari koje valjaju i principi.

Citat:

Ne razumem zasto takva reakcija(pecinarska).. a da....drzno sam se da diram u degenerika Linusa...?


A cemu sad takav recnik???
Ljutis ako tebe neko nazove pogrdnim imenima dok se ti sam ne ustezes da druge nazivas iako ti nisu nista nazao ucinili.
Mozda je lakse koristiti vulgarnosti ako nema te osobe da ti odgovori????????

Citat:

Ovo sto kaze Sundance je tacno. To i Linus zna, ali ti o tome nista ne znas ili se pravis da ne znas.
Pitas se kako milijarde dolara... vidi, godine su u pitanju... 20-tak naprimer.
Potrebno je obezbediti adekvatan(ponekad i skup) hardver da bi se nesto testiralo..
Potrebno je bilo platiti ljude koji su na tome radili.. itd..
Mozda je za tebe novo da 90% kvalitenog koda za Linux dolazi iz Novela i IBM-a?


Nije bitno odakle dolazi kvalitetan kod...ko god donira svoj kod ima svojer interese, isto tako i Ibm i Novell.
[ axez @ 25.01.2005. 18:07 ] @
Citat:
Sundance
Stani axez, je li MS tjera ljude da kupuju Winodwse? Ili je to njihov izbor pri kupnji kompa.


Hahaha, pobogu, naravno da ih tera.....do skoro je ms koristio silu dok nije dobio po prstima
A gde si ti to video izbor, ja licno nisam imao izbor kad sam kupovao komp.

Citat:
Sundance: RCE (Reverse Code Engineering) + čitanje ukradene dokumentacije (hint: ukradeni kod windoza koji su linuxaši ukrali MS-ovom partneru da bi konačno završili svoj patetični emulator windowsa!).



Uf, ovakve gluposti ne vredi ni komentarisati!!!
[ Sundance @ 25.01.2005. 18:19 ] @
Citat:
axez:A gde si ti to video izbor, ja licno nisam imao izbor kad sam kupovao komp.


Šta se u SCG ne može kupovati po dijelovima i da sam sastavljaš konfiguraciju?

I nemoj mi reći da u cijeloj SCG ne postoji nijedan veći diler računala koji ne prodaje verzije sa i bez win/linux?

Citat:
axez: Uf, ovakve gluposti ne vredi ni komentarisati!!!


Mda..misliš da je cijeli wine napisan koristeći isključivo MSDN? :) A samba? Podrška za ntfs/fat32?

Ili oni popularni IM protokoli pod open source implementacijama.. Malo sniff, sniff i sve se može "skontati".

A o ReactOS da ne pričamo. Vidio sam blog onog glavnog developera (Alex <nešto>..), nema te šanse da on zna one stvari tako detaljno, bez da viri u izvorni kod win ili RCE.
[ axez @ 25.01.2005. 20:16 ] @
Citat:
Sundance: Mda..misliš da je cijeli wine napisan koristeći isključivo MSDN? :) A samba? Podrška za ntfs/fat32?

Ili oni popularni IM protokoli pod open source implementacijama.. Malo sniff, sniff i sve se može "skontati".

A o ReactOS da ne pričamo. Vidio sam blog onog glavnog developera (Alex <nešto>..), nema te šanse da on zna one stvari tako detaljno, bez da viri u izvorni kod win ili RCE.



Jel vi to smatrate da ako neko ne napravi IM program za moj OS a deli ga za dz ja ne smem da napravim nesto sa cime cu komunicirati recimo sa mojim roditeljima na drugom kraju sveta, pa makar koristio reverse engineering...ili ako kupim npr. graficku kartu a debili ne naprave drajvere za moj OS ja nemam prava da sam napisem drajvere ( ili bilo ko drugi ) za uredjaj koji sam posteno PLATIO.....
Ili mozda smatrate da mali Jon Johanssen nije bio u pravu kad je razbio DVDzastitu da bi mogao da gleda DVD filmove koje je posteno platio na svom DVD uredjaju koji je takodje posteno platio?


bolesno....
[ Sundance @ 25.01.2005. 20:58 ] @
Citat:
axez: Jel vi to smatrate da ako neko ne napravi IM program za moj OS a deli ga za dz ja ne smem da napravim nesto sa cime cu komunicirati recimo sa mojim roditeljima na drugom kraju sveta, pa makar koristio reverse engineering...


Da, ukoliko je protokol patentiran. Imate vaš ružni Jabber pa ga koristite.

Citat:
ili ako kupim npr. graficku kartu a debili ne naprave drajvere za moj OS ja nemam prava da sam napisem drajvere ( ili bilo ko drugi ) za uredjaj koji sam posteno PLATIO.....


Za drivere za hardver ne znam točno...ali njih nisam ni spominjao. Ali ako su ti driveri napravljeni koristenjem reverse engineeringa - onda za njih vrijedi ista priča.

Citat:
Ili mozda smatrate da mali Jon Johanssen nije bio u pravu kad je razbio DVDzastitu da bi mogao da gleda DVD filmove koje je posteno platio na svom DVD uredjaju koji je takodje posteno platio?


Mali Jon je prekršio zakon i završio na sudu. Mali Jon je kreten kojem bi pametnije bilo da si napravi neki haxorish nick i anonimno šalje svoje kreacije na newse.

Hajde da nastavimo malo ove tvoje analogije...

Da možeš slušati audio/video zapise napravljene nekim proprietary codecom samo zato jer imaš komp i zvučnu kartu koje si, eto, pošteno platio.

Da možeš pristupati proprietary filesystemima i mrežnim servisima u čiji je dizajn uloženo mnogo $, samo zato jer imaš disk i pristup netu.

Da možeš koristiti reverse engineering kako bi napravio runtime okolinu za izvršne datoteke u proprietary formatu, samo zato jer, eto, imaš potreban hardver.

Da možeš kopirati izgled, funkcionalnost, praviti identične klonove (xmms) programa efektivno ubijajući konkurenciju, samo zato jer, eto, imaš potrebno znanje.

Da možeš koristiti linux....
[ _Super_Ellite_Bug_ @ 25.01.2005. 21:04 ] @
@axez
Ok, reseno.

Sto se Linusa tice,ok, preterah i ja, evidentno je da on jos nije odlucio u kom smeru Linux treba da ide, njemu je jos uvek sve to _jako_dobra_zabava_. Ustvari pretpostavljam da ceka da neko drugi to uradi umesto njega pa ce on vec da vidi da li ce mu se to svideti ili ne... pa ako bude dovoljna broj pokusaja da neko odlucuje umesto njega mozda mu se i svidi....ko zna? Mozda mu niko jos nije rekao da Linux vise nije spare time coding zajebancija.
Za druge poput IBM-a ,to je posao.

Citat:
Objasni kako to ja vodim Linux u propast??????

Ne direktno, naravno.
evo kako:
Citat:
Osim toga, normalno da treba ignorisati softverske patente ali se to windozerima ne svidja jer su navikli da otimaju ljudima pare a da prstom ne mrdnu..

To je stav koji nije dobar. Linux trenutni koristi par stotina takvih patenata i to je problem, veliki. To nece biti tako lako "prekucano" i "ponovo izmisljeno".
Da li se neko zapitao kako bar krenuti resavati taj problem....ne nije, samo zbog toga sto je Linus rekao da njega to ne interesuje. Pa mozda ga ne interesuje dok postoji neko poput IBM koji ga stiti, ali sta ce se desiti kada IBM na kraju shvati da ne deli istu viziju puta sa Linusom i njegovom kamarilom....?U IBM-u na "unapredjenju" Linuxa radi 900 ljudi po njihovim recima.. Oni kostaju i sumnjam da ce se IBM tako lako odreci svoje vizije sa Linuxom sa ili bez Linusa...sumnjam.
Linus kao da zaboravlja da je Linux samo kernel.

Dalje, niko tu nikom ne otima pare. U Microsoftu se radi i to zestoko, nista od toga se nije samo napravilo i nista nije bilo bez troskova.
Najbolje sa svi pocnemo da pravimo besplatan softver ili jos bolje najbolje da softver uopste i nepravimo.
Svako ko se bavi softverom, ocekuje da za svoje skupo placeno obrazovanje vidi materijalnu satisfakciju.

Dalje, da budemo ozbiljni, linux nikada i nije bio zamisljen da bude desktop "kliktalica". U poslednje vreme se forsira na tome, i sta cemo dobiti na kraju... kopiju Windows desktop resenja..jel to cilj?.
Tesko, dobicemo nesto sto lici na Windows i onda cemo zadovoljno da se smejemo i kazemo. ..eto sve je isto kao na Windowsu. Suludo, skroz.
Sve to zbog armije korisnika kojima je bas super sto im od linuxa treba isto koliko i sa modernijih mobilnih telefona,a i takvima da nema linuxa opet dogro, koristice windows... daj sta das.
Suvise se vremena i novca rasipa na takve stvari. Dakle tu ciljnu grupu treba izbrisati....tacka. Ni UNIX nikada nije bio "kliktalica" pa sta mu fali....
Ah da zaboravih, linux nije UNIX, bas tako, linux nikada nije imao svoj identitet ali krilatica je bila da treba uzeti(ukrasti) sve sto je dobro u ostalim operativnim sistemima. OK, uzmi ali vodi racuna o patentima, pravima,itd ili nemoj da diras.
Dakle ono sto mi smeta u poslednje vreme je bahatost Linux zajednice, koja Linuxu nece doneti nista dobro.

Citat:
Nije bitno odakle dolazi kvalitetan kod...ko god donira svoj kod ima svojer interese, isto tako i Ibm i Novell.

Bitno je, pogotovo sto su interesi jako vezani za patente....
[ Dejan Lozanovic @ 26.01.2005. 08:33 ] @
@Sundance

Pa to sto pricas i nema mnogo smisla po tvojoj prici npr samo bi ID Softvare mogao da pravi FPS igre(prvi je napravio wolfestein, i doom ), ili samo Westwood da pravi RTS ( dune 2) itd...

Istu analogiju primeni na operativne sisteme ili na bilo koji aplikativni softvare, recimo AutoCad je prvi Cad softvare i po tvom vidjenju niko drugi sem njega ne bi smeo da pravi Cad software itd...
[ Sundance @ 26.01.2005. 14:22 ] @
Citat:
Dejan Lozanovic: Pa to sto pricas i nema mnogo smisla po tvojoj prici npr samo bi ID Softvare mogao da pravi FPS igre(prvi je napravio wolfestein, i doom ), ili samo Westwood da pravi RTS ( dune 2) itd...


Ono što sam ja nabrojao jesu tehnologije u čiji je R&D uloženo puno love prije nego su stvorene, žanr igrica spada u istu kategoriju kao dvoklik mišem - preopćenito da bi se moglo patentirati.

Ovakve generalizacije su patetični, bljutavi, perfidni pokušaji i igre riječima da cijeli svijet preokrenete u vaš idealni, bezakonski sustav kako bi poput virusa pokušavali uništiti svakoga tko pokuša iskomercijalizirati svoje ideje.

E ne u kapitalizmu braco...

Sundance, nema potrebe da Dekija nazivaš imenima. Taj deo je uklonjen. I nemoj da moram da te ganjam zbog toga :)



[Ovu poruku je menjao degojs dana 27.01.2005. u 09:48 GMT+1]
[ Dejan Lozanovic @ 27.01.2005. 08:41 ] @
Citat:
Sundance:
Ono što sam ja nabrojao jesu tehnologije u čiji je R&D uloženo puno love prije nego su stvorene, žanr igrica spada u istu kategoriju kao dvoklik mišem - preopćenito da bi se moglo patentirati.

Pa sta ako je ulozeno puno love, ovaj drugi ne prepisuje od njega direktno source vec sam kodira celu stvar. A sto se tice patentiranja igrica, pa pogledaj stare teme po ovom forumu postovao sam temu gde je pasijans patentiran :), drugo gaming industriga guta jako mnogo love i jedna AAA igra kosta poprilicno mnogo da se napravi pogotovo ako je zanr igre potpuno nov.

[Ovu poruku je menjao degojs dana 27.01.2005. u 09:45 GMT+1
Deki, izbacio sam onaj deo gde odgovaraš na ono :), pošto sam izmenio i prethodnu poruku.

[ sasas @ 27.01.2005. 12:10 ] @
Citat:
Pa sta ako je ulozeno puno love, ovaj drugi ne prepisuje od njega direktno source vec sam kodira celu stvar.


Samo...kodiranje je u poredjenju s razvojem ideje/tehnologije trivijalan posao. Da ilustrujem:
Ako ja znam da pisem ne daje mi za pravo da prepisem npr. Tolkinove knjige i da ih prodajem kao svoje, pa cak ni da ih kao takve objavim besplatno na netu. Ideja je ono sto vredi u tim knjigama, a pisati zna svako. Cak i da sam 'poboljsao' neke recenice ili napisao cela nova poglavlja knjige, ne znaci da sam stvorio novu ideju.

Meni zaista nije jasno kako neko u 21. veku moze intelektualnu svojinu smatrati 'javnim dobrom' odnosno bezocno pljackati pronalazace.

Sto se tice patentiranja 'trivijlanih' stvari (kao sto je dvoklik, pop-up meni i sl) samo da podsetim da je i najobicnija spajalica za papir bila patentirana u svoje vreme.

ss.
[ axez @ 27.01.2005. 13:32 ] @
Citat:
sasas: Samo...kodiranje je u poredjenju s razvojem ideje/tehnologije trivijalan posao. Da ilustrujem:
Ako ja znam da pisem ne daje mi za pravo da prepisem npr. Tolkinove knjige i da ih prodajem kao svoje, pa cak ni da ih kao takve objavim besplatno na netu. Ideja je ono sto vredi u tim knjigama, a pisati zna svako. Cak i da sam 'poboljsao' neke recenice ili napisao cela nova poglavlja knjige, ne znaci da sam stvorio novu ideju.


Izvini ali ti si pobrkao loncice.
To prepisivanje tolkinovih knjiga bi bilo analogno kradji source koda i umetanje u drugi proizvod ( nesto slicno kao sto je microsoft maznuo bsd tcp stack i ubacio u windozu umesto sami da ga napisu )
A ako ti napises svoj fantasy world roman koji delimicno podseca na gospodare prstenova ali ima svoj zaplet, svoje karaktere..itd onda to nije krada.



Citat:

Meni zaista nije jasno kako neko u 21. veku moze intelektualnu svojinu smatrati 'javnim dobrom' odnosno bezocno pljackati pronalazace.



A sta ti podrazumevas pod intelektualnom svojinom?
[ sasas @ 27.01.2005. 14:05 ] @
Citat:
axez:Izvini ali ti si pobrkao loncice.


Da malo citiram samog sebe:

Citat:
sasas:
Citat:
Pa sta ako je ulozeno puno love, ovaj drugi ne prepisuje od njega direktno source vec sam kodira celu stvar.

Samo...kodiranje je u poredjenju s razvojem ideje/tehnologije trivijalan posao.


Moj komentar se odnosio na to da je R&D malo vise od 'sedi i ukucaj program'. OSS zajednica nije sposobna za to malo vise. Ako mislis da sam pobrkao loncice reci mi koji je novi koncept linux doneo u svet racunarstva (da pre toga nije postojao). Nabroji ako mozes bar 5 tehnologija ili ideja koje su jedinstvene na linuxu?

ss.
[ _Super_Ellite_Bug_ @ 27.01.2005. 14:48 ] @
@axez
Komsija, gresis...
Citat:
( nesto slicno kao sto je microsoft maznuo bsd tcp stack

Ovo nije tacno. BSD zajednica je sumljala u tako nesto, ali se na kraju ispostavilo da nije bilo kradje.
MS network stack je napisala skotska firma Spider.
http://lists.freebsd.org/piper...ies/2003-September/000808.html
http://www.kuro5hin.org/?op=displaystory;sid=2001/6/19/05641/7357
[ axez @ 27.01.2005. 20:56 ] @
Citat:
sasas: Moj komentar se odnosio na to da je R&D malo vise od 'sedi i ukucaj program'. OSS zajednica nije sposobna za to malo vise. Ako mislis da sam pobrkao loncice reci mi koji je novi koncept linux doneo u svet racunarstva (da pre toga nije postojao). Nabroji ako mozes bar 5 tehnologija ili ideja koje su jedinstvene na linuxu?

ss.



Izvini, zasto bi iko morao da izmislja toplu vodu ako postoje koncepti koji rade.
Ti kad bi pravio svoj automobil ne bi stavljao pravougaone tockove samo zato sto je neko pre tebe vec izmislio okrugle?????
Linux je napisan kao zamena za unix i ugleda se na njega, ne vidim zasto bi sad moralo da se izmislja nesto novo ako je ovo vec provereno i ljudi navikli na unix?

Pa nismo mi microsoft da u svakoj inkarnaciji offica menjamo format .doc fajlova da bi napakostili nekome ko se mozda trudi da bude kompatibilan.
[ sasas @ 27.01.2005. 21:20 ] @
Citat:
Izvini, zasto bi iko morao da izmislja toplu vodu ako postoje koncepti koji rade.


Ne mora niko da izmišlja. U tim slučajevima se plate licence čikama koji su smislili i patentirali koncepte. A ako se ne izmišlja novo i ne plaćaju licence za već izmišljeno, onda se krade, a to nije lepo.
Imam utisak da će linux u budućnosti sve više imati problema sa povredama patenata, i da se stvari neće povoljno razvijati. Ali ako Linus ne brine za to, što bih brinuo ja :)

Nego, izgleda mi da ne možeš nabrojati nekoliko originalnih ideja koje nam je Linux doneo? Zar je to stvarno sve jedan veliki plagijat?

ss.
[ Sundance @ 27.01.2005. 21:42 ] @
Citat:
Dejan Lozanovic: Pa sta ako je ulozeno puno love, ovaj drugi ne prepisuje od njega direktno source vec sam kodira celu stvar.


Kako zatucan način razmišljanja. 0% veze sa stvarnošču.

Citat:
A sto se tice patentiranja igrica, pa pogledaj stare teme po ovom forumu postovao sam temu gde je pasijans patentiran


Opet taktika "Hajdmo trivijalizirat sve do jaja".

Hoće li patent pasijansa proći na sudu? A dvoklika mišem? Postoji li prior art - POSTOJI.

Hajde Lozanoviću, siguran sam da imaš neki ozbiljan argument, a ne ove dječje zezancije.

Citat:
sasas:Ako ja znam da pisem ne daje mi za pravo da prepisem npr. Tolkinove knjige i da ih prodajem kao svoje, pa cak ni da ih kao takve objavim besplatno na netu. Ideja je ono sto vredi u tim knjigama, a pisati zna svako. Cak i da sam 'poboljsao' neke recenice ili napisao cela nova poglavlja knjige, ne znaci da sam stvorio novu ideju.


Odlična usporedba. Ako ja sutra napišem kopiju knjige koja je danas bestseler, tako da preformuliram malo rečenice, zamijenim imena likova, ali ne toliko da nije očigledno da se radi o duplikatu i pokušavam prodati tu svoju "inovaciju" po (recimo sad, čisto zbog analogije sa dž koliko open source dođe) u pola cijene originala - da li sam ja prekršio nečije pravo na intelektualno vlasništvo?

Ili čujem neki najnoviji hit na MTV Hitlist, malo ga "obradim", ali ne toliko da nije očigledno odakle su došle ideje za glavnu melodiju i ritam - da li sam ja prekršio nečije pravo na intelektualno vlasništvo?

Ako je, axez, tvoj odgovor na ova dva pitanja NE (a vidim da jest), onda ti mogu samo reći da je društvo u kojem se inovativnost, kreativnost i originalnost neće moći nekim legalnim tokom kapitala komercijalizirati samo jedan veliki, isprazni mjerurić u tvojoj mašti, i svih onih patent-free zealota čiji se kreativni doprinos open source zajednici može svesti na jedno veliko - ništa.

Citat:
Sto se tice patentiranja 'trivijlanih' stvari (kao sto je dvoklik, pop-up meni i sl) samo da podsetim da je i najobicnija spajalica za papir bila patentirana u svoje vreme.


Sjećam se prije par godina je jedan lik tužio Sony zbog prava na koncept walkmana (kao uređaj za slušanje glazbe dok si u pokretu) i nabrao se puno milijuna...rekao je da će krenuti na Apple (iPod), ne znam kako je dalje završilo... Paralela sa softverom je malo manje očigledna, jer nije baš da si svatko može doma u sobi praviti dio walkmana, ali konceptualna analogija sa stvarnim primjerom ostaje ista, baš kao i pravne implikacije.

Citat:
axez: To prepisivanje tolkinovih knjiga bi bilo analogno kradji source koda i umetanje u drugi proizvod. A ako ti napises svoj fantasy world roman koji delimicno podseca na gospodare prstenova ali ima svoj zaplet, svoje karaktere..itd onda to nije krada.


Reci mi axez, još mi nisi odgovorio na optužbe, misliš da se klonovi MS-ovih tehnologija na linuxu nisu dobili reverznim inženjeringom?

Analogija sa romanom se razbija kad se sagleda formalno sučelje koje softverske tehnologije imaju - ti možeš izmjeniti internu implementaciju, ali brate mili, naziv API-ja CreateFileA i popis parametara i u wine-u i win32API su 100% isti, jer je jedan klon drugog, tj. to vrijedi za formalna sučelja tipa API & definicija protokola, u kojemu se linuxovi klonovi bezočno podudaraju.

Citat:
Izvini, zasto bi iko morao da izmislja toplu vodu ako postoje koncepti koji rade.


O bože... Zašto izmišljati svoj <naziv tehnologije u čiji je dizajn uloženo puno ljudi i resursa> kad možemo samo klonirati tuđu. Da se nisi usudio još jednom banalizirati ovu izjavu.

Citat:
Ti kad bi pravio svoj automobil ne bi stavljao pravougaone tockove samo zato sto je neko pre tebe vec izmislio okrugle?????


Opet svođenje na izvan konteksta - čak i ako netko ima patent na okrugli točak (a nema) - bi li to prošlo na sudu kao originalna ideja? Ne bi.

Citat:
Linux je napisan kao zamena za unix i ugleda se na njega, ne vidim zasto bi sad moralo da se izmislja nesto novo ako je ovo vec provereno i ljudi navikli na unix?


Zašto onda ne ide nekim svojim "smjerom", već samo kupi tuđe ideje i zamata u celofan zvan "GPL" pod krinkom nekakve "slobode" programa (izgleda da više slobode danas imaju programi nego ljudska bića u nekim dijelovima Zemlje), pri tome kršeči slobodu drugih programa - slobodu na pravo na inovativnost, kreativnost i originalnost.

Citat:
Pa nismo mi microsoft da u svakoj inkarnaciji offica menjamo format .doc fajlova da bi napakostili nekome ko se mozda trudi da bude kompatibilan.


Žalosno je da netko misli da se format .doc datoteka mijenja samo zato da bi se razbila kompatibilnost sa OOo. Tko zna..možda su dodali još neku inovaciju koja će se implemenirati u sljedećoj verziji OOo-a...
[ axez @ 27.01.2005. 22:43 ] @
Citat:
sasas: Ne mora niko da izmišlja. U tim slučajevima se plate licence čikama koji su smislili i patentirali koncepte. A ako se ne izmišlja novo i ne plaćaju licence za već izmišljeno, onda se krade, a to nije lepo.
Imam utisak da će linux u budućnosti sve više imati problema sa povredama patenata, i da se stvari neće povoljno razvijati. Ali ako Linus ne brine za to, što bih brinuo ja :)

Nego, izgleda mi da ne možeš nabrojati nekoliko originalnih ideja koje nam je Linux doneo? Zar je to stvarno sve jedan veliki plagijat?

ss.


Ma sta lupas ti, kome bilo ko da plati bilo sta oko Unix koncepta kad je sam izvorni kod unixa bio slobodno dostupan za svacije menjanje.
Sta mislis odakle pojam BSD?
Na univerzitetima bato, svako je petljao po originalnom Unix kodu koliko je god hteo.
Treba samo platiti ako zelis da koristis naziv Unix a koncepti su slobodno dostupni, pa i originalni kod jer FreeBSD naprimer je nastao na originalnom Unix kodu a Linux se trudi da bude unixoid i koristi iste principe rada iako napisane od nule.

Sledeci put budi malo manje glup!
Isto vazi i za sundance-a
[ axez @ 27.01.2005. 22:50 ] @
Citat:
Sundance:O bože... Zašto izmišljati svoj <naziv tehnologije u čiji je dizajn uloženo puno ljudi i resursa> kad možemo samo klonirati tuđu. Da se nisi usudio još jednom banalizirati ovu izjavu.




Je li, jesi li ti radio nekada nesto u zivotu sto je zahtevalo fizicku silu?
Mozda si ukucavao ekser?
Zasto nisi kucao ekser glavom s obzirom da je neko drugi vec izmislio cekic i time izbegao kloniranje tudje intelektualne svojinue u koju je ulozeno mnogo truda i novca???
[ sasas @ 27.01.2005. 22:54 ] @
@axez: mislio sam na druge patente i koncepte. Ima stvari implementiranih u Linuxu koje povredjuju necija patentna prava.

Citat:
Sledeci put budi malo manje glup!


Bez vredjanja molim.

ss.
[ sasas @ 27.01.2005. 22:59 ] @
Citat:
Zasto nisi kucao ekser glavom s obzirom da je neko drugi vec izmislio cekic i time izbegao kloniranje tudje intelektualne svojinue u koju je ulozeno mnogo truda i novca???


Pa platis licencu za cekic i udaras :) Jel to linuxovcima toliki problem za razumeti? A vidim nisu ti poznate ni bilo kakve odrednice o patentnim pravima. Preporucujem prvo da googlas malo, pa da se u ovu temu vratis makar sa osnovnim znanjem toga sto tako uporno napadas.

ss.
[ axez @ 27.01.2005. 23:01 ] @
Citat:
sasas: @axez: mislio sam na druge patente i koncepte. Ima stvari implementiranih u Linuxu koje povredjuju necija patentna prava.




Pa navedi koje stvari povredjuju cije patente i ko ih je implementirao u Linux kernel?
Nemoj pricati napamet ko ovaj sundance.
Evo SCO uporno pokusava da dokaze da on ima sva prava nad Linuxom iako verovatno nisu dali ni jednu liniju koda u njega.
Ako i ima nesto sto je Caldera ( koju su oni kupili btw ) dala u Linux kernel onda su sami to dobrovoljno dali pod GPL licencom i nema vise cile mile.
[ axez @ 27.01.2005. 23:04 ] @
Citat:
sasas: Pa platis licencu za cekic i udaras :) Jel to linuxovcima toliki problem za razumeti? A vidim nisu ti poznate ni bilo kakve odrednice o patentnim pravima. Preporucujem prvo da googlas malo, pa da se u ovu temu vratis makar sa osnovnim znanjem toga sto tako uporno napadas.

ss.


A ja bi ti preporucio da se prvo malo edukujes oko istorijata Linuxa i Open SOurca, kao i Unixa.
A licencu za cekic, neka hvala, radije cu lupati kamenom ili cu napraviti svoj cekic, a i tada ce verovatno gospoda sveznajuci da patentiraju sam koncept lupanja i da pokusaju i takvu glupost naplatiti.
[ Sundance @ 27.01.2005. 23:08 ] @
Citat:
axez: Je li, jesi li ti radio nekada nesto u zivotu sto je zahtevalo fizicku silu?
Mozda si ukucavao ekser?
Zasto nisi kucao ekser glavom s obzirom da je neko drugi vec izmislio cekic i time izbegao kloniranje tudje intelektualne svojinue u koju je ulozeno mnogo truda i novca???


Izgleda da je banaliziranje sve što možeš.

Izlazim iz ove rasprave jer axez ti neke pojmove jednostavno ne razumiješ i ne želiš shvatiti.

Citat:
axez: Pa navedi koje stvari povredjuju cije patente i ko ih je implementirao u Linux kernel?
Nemoj pricati napamet ko ovaj sundance.


Nije stvar samo kernela, nego i userland tehnologija. I to puuuno više userland tehnologija.

Ako ja pričam napamet ti slušaš polugluh. I pri tome imaš selektivan sluh i vid.
[ axez @ 27.01.2005. 23:15 ] @
Citat:
Sundance: Izlazim iz ove rasprave jer axez ti neke pojmove jednostavno ne razumiješ i ne želiš shvatiti.



...povlacenje.....i to je ok kad si slabiji..



Citat:
SundanceNije stvar samo kernela, nego i userland tehnologija. I to puuuno više userland tehnologija.

Ako ja pričam napamet ti slušaš polugluh. I pri tome imaš selektivan sluh i vid.



Cekaj, degojs mi spominje Linusa kako ga boli uvo da obraca paznju na patente a Linus radi na kernelu, a ti mi sad spominjes userland programe....mislim...usaglasite se o cemu se sad radi? O kernelu ili userlandu?

Drugo, zasto bi neko ko pise program za svoje potrebe uopste brinuo o nekim patentima?
Vecina open source softvera je nastala tako sto je nekome trebalo nesto i on je to napisao.......jebe mu se za patente, i treba da ga boli uvo.
I sad vi insistirate na tome da covek ne moze ni za sebe da napise softver ako ne plati royalty nekim lopovima koji misle da imaju pravo na mozdane talase?
I kad vec napise za sebe neki softver, zasto bi bio problem da ga podeli sa drugima, mozda se nekome i svidi i to potpuno free bez ikakve nadoknade?

u kakvom vi to bolesnom svetu zivite?

[Ovu poruku je menjao axez dana 28.01.2005. u 00:21 GMT+1]
[ Sundance @ 27.01.2005. 23:20 ] @
Citat:
axez: ...povlacenje.....i to je ok kad si slabiji..


slabiji....jedino u čemu sam slabiji jest protok količine gluposti po jedinici vremena koja za tebe ima limes u + beskonačno.
[ Sundance @ 27.01.2005. 23:45 ] @
Citat:
Drugo, zasto bi neko ko pise program za svoje potrebe uopste brinuo o nekim patentima?


Jednom kad javno objaviš izvorni kod to više nije samo za tvoje osobne potrebe.

Citat:
I kad vec napise za sebe neki softver, zasto bi bio problem da ga podeli sa drugima, mozda se nekome i svidi i to potpuno free bez ikakve nadoknade?


Zato jer krši zakon.

Citat:
u kakvom vi to bolesnom svetu zivite?


We call it the real world Neo, wake up.
[ degojs @ 28.01.2005. 07:54 ] @
Tema zaključana dok se ne očisti.