[ future @ 26.01.2005. 00:46 ] @
Ovo mi je prvi put da pisem u ovm forumu. Nemojte mi zameriti ako sam napravio bilo kakvu gresku! Imam sledeci problem : racunar normalno radi i u jednom trenutku se pojavi crna pozadina i mali prozor u sredini u kom pise "out of frequency" i ispod toga VF:15,7 MHz i NF:50 MHz (ili NF:15,7 MHz i VF:50 MHz,nisam bas siguran,ali nadm se da me razumete), a potom se restartuje! Jednostavno iskoci iz neke svoje radne frekvencije i restartuje se! Ako neko zna nesto o ovme ili je imao slicna iskustva,bio bih mu zahvalan na pomoci!
[ BytEfLUSh @ 26.01.2005. 00:53 ] @
Jesi siguran da je sam računar u pitanju? Da nije možda monitor?
Prevelika ti je rezolucija na monitoru, smanji ili rezoluciju ili refresh rate. Koji monitor je u pitanju?
[ cicika @ 26.01.2005. 00:57 ] @
Biće da ti je grafička na izdisaju. Reč je o frekvenciji monitora, tj. refresh rate-a, vertikalne i horizontalne sinhronizacije i tako to.
Pokušaj da reinstaliraš drajvere za grafičku mada ne verujem da će to naročito pomoći, proveri koliko se grafička greje, i probaj neku drugu grafičku, koja provereno radi. Ako se sa drugom grafičkom to ne dešava onda znamo šta je problem. Ako se dešava i sa drugom onda ima nekoliko mogućnosti - AGP slot , ulaz u grafičku, ulaz u monitor, sam monitor verovatno ne, mada ni to nije isključeno. U tom slučaju probaj svoju grafičku na drugom kompu na kom sigurno sve radi, da bi eliminisali i tu mogućnost.

Elem, koja grafička je u pitanju?
(ovo pitam da ne ispadne da imaš neku integrisanu)
[ future @ 27.01.2005. 01:08 ] @

U pitanju je monitor LG Studioworks 700S. Graficka koju imam je NVIDIA GeForce FX5200. Rezolucija je 1024 sa 768,da li mislite da je velika rezolucija? A ovo za "refresh rate",nisam bas siguran da znam sta je to! Moram da napomenem da se to ne desava svaki dan ali nekad ume da se desi i nekoliko puta u roku od 2 sata!

Cicika moram nesto da te pitam ,nadam se da se neces ljutiti, da li imas nekog rodjaka Dojčinović Željka u Novom Sadu,to je mi je dobar drug?
[ cicika @ 27.01.2005. 01:27 ] @
Nemam razloga da se ljutim a dotični mi nije nikakav rod.

Da se vratimo na problem.

Refresh Rate je frekvencija osvežavanja slike monitora, praktično ponovnog formiranja kompletne slike na monitoru. Ne znam tačne specifikacije za taj monitor ali pretpostavljam da kao i drugi može da tera maksimalo 100Hz na rezoluciji 1024x768. Sama rezolucija nije prevelika, naprotiv, optimalna je.

Koliki je refresh rate možeš da vidiš i podesiš u Display Properties, kartica Settings, klik na Advanced, pa kartica Monitor. Stavi na 85-90Hz ako stoji na više. Ako ne stoji na više onda problem i nije tako jedostavan već je verovatno nešto od ooga što sam navela u prethodnom postu.
[ future @ 27.01.2005. 03:08 ] @

Uspeo sam da promenim refresh rate,bio je na 75Hz a sada stavio sam ga na 85Hz,to je najvise sto mi nudi! Koliko sam te shvatio u predhodnom postu "Ako ne stoji na više onda problem i nije tako jedostavan" izgleda da cu imati dosta (da ne psujem ) oko mog kompijutera! Koji je tvoj savet, sta dalje da radim, da li da svoju graficku probam na drugom kompu ili da probam da stavim neku drugu graficku? Ili mozda ima neko jednostavnije resenje da proverim ispravnost graficke i monitora?


Buy the away, lepa je ona pesma od Miroslava Antića!
[ cicika @ 27.01.2005. 11:27 ] @
Znači nema veze sa rezolucijom ili refresh rate-om.

Probaj grafičku kod nekog i probaj nečiju grafičku kod tebe. To je trenutno sve što mogu da ti kažem. Jedno od to dvoje (monitor ili grafička) ne radi kako treba.

E, ali probaj pre toga da reinstaliraš drajvere za grafičku ili da skineš najnovije sa neta i instaliraš njih. Možda još uvek ima jednostavnije rešenje. Je l' postoji neka specifična situacija u kojoj se to dešava?
[ future @ 27.01.2005. 15:53 ] @

Primetio sam da se to cesce desava kada pokrenem Winamp,ali kao sto sam vec rekao nema nekog narocitog pravila kada se to desi. Nemam drajvere bas za moj monitor Manufacturer (Standard monitor types), to sam video u Plug and Play Monitor Properties,da li mislis da ce mi pomoci ako instaliram drajvere bas za moj monitor? Verziju drajvera koju imam za graficku je 6.14.10.4523, ne znam da li ti ovo nesto znaci,ali mislis li da su ovi drajveri stari? Ako ti nije veliki problem da li mozes da mi objasnis kako da uninstaliram postojece drajvere i da instaliram nove i na kojoj adresa da ih nadjem? Kako mogu da proverim da li je moja graficka 64-bitna ili 128-bitna? Moram da te pitem jos nesto, da li znas neki program sa kojim mogu da kontrolisem temperaturu graficke?

[ cicika @ 28.01.2005. 16:28 ] @
Citat:
Verziju drajvera koju imam za graficku je 6.14.10.4523


Pa ti imaš drajvere za ATI a imaš nVidia grafičku!!!

Ovako...
Ideš desni klik na MyComputer>>Properties, kartica Hardware pa klik na Device Manager.
Pod Display Adapters se nalazi grafička, moguće da ih ima dve tamo (iako dve fizički ne postoje). Desni klik na jednu od njih pa Properties, kartica Driver pa klik na Uninstall Driver. Gde god treba klikneš OK. Ako postoji i ta druga onda isto uradiš i sa drugom.

Restartuješ komp.

Zgodno bi bilo da skineš program Driver Cleaner sa www.driverheaven.net i da te ATI drajvere počistiš njime.

Pre toga odeš na http://www.nvidia.com/object/winxp_2k_66.93 i skineš drajvere za svoju grafičku.

I javi posle šta je bilo.

Što se tiče programa za mereje temperature grafičke karte ja ne znam za takav (valjda zato što nisam imala potrebe za tim). A što se tiče širine magistrale grafičke meni se nešto čini da su ti LE modeli sa 64bitnom magistralom ali nisam sigurna. Kad budeš skidao drajvere sa nVidia-nog sajta pogledaj da nema neke dokumentacije za njihove grafičke kartice.
[ BytEfLUSh @ 28.01.2005. 18:19 ] @
Jesi sigurna da su u pitanju ATI drajveri? Ja mislim da nisi u pravu - u pitanju su nVidia 45.23 drajveri, i kod mene piše nešto slično za verziju, ali uvek gledam samo zadnje 4 cifre da bih video koja je "prava" verzija.
Mada, da su drajveri matori - jesu....
[ cicika @ 28.01.2005. 18:33 ] @
Pazi, moji drajveri za ATIjevu karticu su 6.14.10.6451. Nemoguće je da su totalno iste oznake (a možda ja i grešim). Čak i ako grešim ti 45.23 bi onda bili jako matori.
'Ajde ako te ne mrzi pogledaj tačnu verziju za svoju karticu.
[ BytEfLUSh @ 28.01.2005. 19:29 ] @
Tvoji drajveri za ATI-ja su 6.14.10.6451? Moji za nVidia karticu su 6.14.10.5672 (dobro, i moji drajveri su matori ali nemam nikakvog problema sa njima)... Mada to piše u nVidia control panel-u, u Device Manager-u piše 5.6.7.2.
[ cicika @ 28.01.2005. 19:46 ] @
Mislila sam na Device Manager. Pokušala sam da nadjem zvanično označavanje ali ništa. Čak sam skinula i Data Sheet za ove poslednje (66.93) ali ni tamo nema ništa. Verovatno da Win dodaje te cifre iz nekih razloga.

Hmmm...

Da, moji su 6.14.10.6451 za ATI, podatak iz DM, ATI Control Panel ne koristim.

p.s. A ti ne koristiš jabber?
[ BytEfLUSh @ 29.01.2005. 02:34 ] @
Citat:
cicika: p.s. A ti ne koristiš jabber?


Ne, nešto ne volim IM programe... Instalirao sam ICQ zbog nekih ortaka, i odlučio sam da postujem ICQ broj ovde, čisto onako.... Ubrzo sam uvideo kakva je to bila greška, pa sad i ICQ retko palim... No offense ikome ko me je kontaktirao putem ICQ-a, samo je problem.... što koristi sistemske resurse...


On-Topic:
Mislim da je 6.14.10 univerzalna oznaka za verziju DLL-ova, samo se ostatak razlikuje od proizvođača do proizvođača (verovatno grešim, ali to sam primetio na nekoliko XP mašina).


EDIT: Ajde ipak sam registrovao jabber... Čisto da vidim šta je u pitanju... :)
[ cicika @ 29.01.2005. 12:41 ] @
Da, to sam u ja skoro skontala. Ništa... Čekamo da vidimo šta će da se desi sa ovim nestabilim monitorom.
[ future @ 29.01.2005. 19:46 ] @

Instalirao sam nove drajvere 5.2.1.6. ( 6.14.10.5216 ), imao sam instalaciju na hardu. Sta mislite, jel mogu naci jos noviju verzuju? Na onoj adresi sto si mi dala http://www.nvidia.com/object/winxp_2k pise da ovaj drajver podrzava GeForce: FX 5700,FX 5700 ultra i FX 5950,ali to sam skontao tek kada sam instalirao, medjutim sve mi ok radi ( za sada )! Na www.sparkle.com.tw mogu da se nadju drajveri za sve NVIDIA kartice.
[ cicika @ 29.01.2005. 21:59 ] @
Ti drajveri su za sve nVidia kartice iz FX serije, skinula sam čak i Datasheet, podržavaju i tvoju karticu. Bilo bi dobro da ih skineš (ako te ne mrzi).

Vidi kako rade ovi, ako je sve OK onda je definitivno bio problem u matorim drajverima.