[ degojs @ 30.01.2005. 03:53 ] @
http://www.betanews.com/articl...ox_11_to_be_Delayed/1107012284

The next major release of the browser had originally been scheduled for a March debut. However, Goodger said the release date had to be pushed back because of "the realities of the work remaining to be done," including a lot of bug fixes and testing to ensure a stable application.


Čudno.. milioni programera širom sveta, pa ipak kasnimo.. eh.
[ Sundance @ 30.01.2005. 04:46 ] @
Lijepo sam govorio da jednom kad FF izađe iz bete i kad se suoči sa real-world problemima, pogotovo testiranje da se neke stvari ne razbiju nakon što je uhvatio značajniji dio tržišnog kolača - neće MS biti jedini po kojem će pljucati da patcheve za browser ne izdaje trenutno.

Smile, hackers...što je tržište veće, updates su inertnije, mogućnosti za malware eksponencijalno rastu :)
[ tdjokic @ 30.01.2005. 05:00 ] @
Ma ne, ne razumete vi to :-) FF je toliko dobra da su morali malo da je koce, da oni jadnici iz MS-a ne pocnu da cine samoubojstva.

Ama ljudi, pa to je jasno - svaka komplikovana stvar je komplikovana i za stvaranje i za odrzavanje. Vi ocigledno imate daleko, daleko vise znanja od mene u ovoj oblasti (ja ga skoro ni nemam, nikad u skoli nisam to ucio, toliko sam vec mator) pa to znate i bolje od mene, a meni licno se mnogo dopada ono kad negde u nekim uputstvima, objasnjenjima i slicno pise: "To je mozda tako..." Naravno da je "mozda" kad su unutra miliona tranzistora ili slicnih stvari, pa milioni komandi, pa to su tako brojne kombinacije, glava da zaboli. Dve sijalice mogu imati 4 stanja, zamisli onda kako je to kad imas milione i milione hardverskih i softverskih "sijalica"! Dobro je, da uopste ista od toga i radi. A ako pogledate ove forume za manje upucene od vas, ta slika je ista - neko stalno kuka kako mu ne radi ovo ili ono, sto je nekad posledica problema na energetskom nivou, ali vrlo cesto i u samom srcu cipova ili programa...
[ degojs @ 30.01.2005. 05:16 ] @
Citat:
Sundance:
Smile, hackers...što je tržište veće, updates su inertnije, mogućnosti za malware eksponencijalno rastu

Ma ja ne vidim kako će neki haker nešto da se raduju ako Firefox poveća udeo. Ne vidim ni da je to bio slučaj sa IE.

Onomad sam lepo napravio onaj test - ugasio AV i antispyware, surfovao sa IE po warez i XXX sajtovima i.. osim kukija - NIŠTA.

Ako ćeš ti da skineš i instalira[ neki program koji pride u sebi sadrži i radi instalaciju virusa ili spyware, nije to greška ni Firefox ni IE.

Najsmešnije mi je kad neko ima spyware a ovi mu preporučuju da koristi Firefox ili Operu, kao to će mu pomoći :)
[ Sundance @ 30.01.2005. 05:36 ] @
Citat:
degojs: Ma ja ne vidim kako će neki haker nešto da se raduju ako Firefox poveća udeo. Ne vidim ni da je to bio slučaj sa IE.


Neće se početi radovati, nego će početi exploitati rupčage i u njemu :) A nije da ih baš i nema (mada nisu nešto kritične kao u IE, ali zato FF ima znatno jednostavniji dizajn). Koliko vidim na forumima koje moderiram, dosta ljudi koristi i 0.8, 0.9 i RC verzije (koje god već postoje), tako da opet ostaje da problem nije u browseru nego u tromosti korisnika da apliciraju sigurnosne zakrpe :)

Štoviše sa FF je još gora priča jer ljudi u startu misle da za to ne postoji malware koji ga exploita, pa će još manje biti skloni instalirati zakrpe čak i kad potreba za njima bude kritična, dok mi poor IE/Maxthon users uvijek moramo imati jedno oko otvoreno :)

Citat:
Ako ćeš ti da skineš i instalira[ neki program koji pride u sebi sadrži i radi instalaciju virusa ili spyware, nije to greška ni Firefox ni IE.


Evo baš jučer instalirao i odmah maknuo Babylon, jedan proggy kao dictionary, đubre mi instalirao čak 3 programčića u Program Files i registriralo svoje DLL-ove kao explorer add-ons....ccc

Citat:
Najsmešnije mi je kad neko ima spyware a ovi mu preporučuju da koristi Firefox ili Operu, kao to će mu pomoći :)


Ma to ti je ona priča - cimer za 5 min na IE nakupi svega i svačega, mjesec dana sa FF i ništa se nije dogodilo... Yeah right. Najviše spywarea i dolazi iz eksternih programa, problem je u uzrocima tih problema (programima koji ih instaliraju), a ne u MS-u.

Tko hoće 100%-tnu sigurnost sa MSIE neka ga pokrene kao restricted korisnik sa runas. I onaj DropMyRighty tool je fora.
[ zi:: @ 30.01.2005. 05:55 ] @
Citat:
degojs: Onomad sam lepo napravio onaj test - ugasio AV i antispyware, surfovao sa IE po warez i XXX sajtovima i.. osim kukija - NIŠTA.


lep izgovor da se surfuje po XXX sajtovima pita te sef sta to radis: evo, ispitujem sigurnost browsera au, vidi ovu, kakva je ...

A sto se tice 1.1 -> bice kada bude ... nisam siguran da mi nesto treba vise u browseru od ovoga sto sada imam. A i svaki dan iskacu novi extensioni, tako da ce me to zadovoljiti.

Doduse, degojs, u pravu si kada kazes da je neozbiljno da se nesto kaze da ce biti gotovo u martu, a kasnije ne bude. Mnogo njih prati firefox kao uspesan opensource projekat.
[ Slobodan Miskovic @ 30.01.2005. 06:17 ] @
Evo danas cackao nesto i ajde reko da vidim credits u FF...kad ono..izmenju ostalih i ...



nase gore list..
sta da vam kazem...mi moramo da budemo u svakoj corbi... :)
Razlog vise da koristite FF :)
[ Nikola Denić @ 30.01.2005. 07:21 ] @
Citat:
Bill Gates on Browser Development

"In terms of our agility to do things on the browser, people who underestimated us there in the past lived to regret that."

No one benefits more in a competitive environment than consumers. So all I can say to Bill here is:
Bring It On


pokupljeno sa http://weblogs.mozillazine.org/ben/archives/007237.html

ajd sad :)
[ degojs @ 30.01.2005. 15:45 ] @
Hehehehe, ovo je smešno..

MS praktično već godinama ne radi na IE ništa posebno, a ovi se zapenili kao: "BRING IT ON!!" :)))

Sa jedne strane ih pritišću sudovima, a sa druge ih tamo neko proziva... Misssim..
[ Sundance @ 30.01.2005. 16:23 ] @
FF sve više postaje kult. Iskreno se radujem ovakvim poteškoćama u razvoju samo da prizemljim OSS fanatike.

I onda kad budu nakrcavali nove featurez u browser...pa još novih...pa kad ne budu dodali ni jedan entry u meni bez temeljitog testiranja da provjere da li ruši kompatibilnost sa svim starijim verzijama...

We'll see.
[ BytEfLUSh @ 30.01.2005. 16:55 ] @
Auuu šta ćemo mi Firefox zealoti da radimo... Kakav je to blam kad se mora čekati skoro 6 meseci između dve verzije browser-a...
Mora da nam se sad svi IE-ovci smeju u fejs... :)
[ degojs @ 30.01.2005. 16:58 ] @
Čisto sumnjam. Oni koji još uvek koriste IE --- te ljude verovatn nije nešto briga za bilo kakve napredne stvari tipa tabbed browsing i slično. Ono, zaboli ih uvo kako Firefoxu ide, njima IE radi sve što im treba.
[ BytEfLUSh @ 30.01.2005. 17:16 ] @
Ili jednostavno nisu obavešteni o tome da postoje bolje stvari od IE... Tabbed browsing, full CSS support, mogućnost instaliranja ekstenzija, veliki broj skin-ova, Gecko engine, brži rendering, ........
Ali zaista... Da toliko čekamo na sledeću verziju nema smisla... :)
[ dinke @ 30.01.2005. 17:22 ] @
Hehe, još ispade tabbed browsing advanced feature :)

Nego, mogao bih se i kladiti da većina običnih korisnika (čitaj ne geakova) misli da je IE == Internet.
[ Palma @ 30.01.2005. 17:30 ] @
Citat:
BytEfLUSh: Ili jednostavno nisu obavešteni o tome da postoje bolje stvari od IE... Tabbed browsing, full CSS support, mogućnost instaliranja ekstenzija, veliki broj skin-ova, Gecko engine, brži rendering, ........
Ali zaista... Da toliko čekamo na sledeću verziju nema smisla...


[ degojs @ 30.01.2005. 17:41 ] @
Citat:
dinke:
Nego, mogao bih se i kladiti da većina običnih korisnika (čitaj ne geakova) misli da je IE == Internet.


Pa tačno tako. I misliš da im nešto znače stvari kao tabbed browsing i ostalo?

Dobili su pop-up blocker i to je praktično sve što im je i smetalo.
[ BytEfLUSh @ 30.01.2005. 17:43 ] @
@Palma:
Jesi probao da koristiš taj "Gecko" iz Maxthon-a? Da li primećuješ ikakvu razliku u odnosu na IE engine?

@degojs:
Da li misliš da je to u redu? Svi mi znamo kakvih sve ima korisnika računara, ali ja na to uopšte ne gledam kao na neku pozitivnu pojavu.
[ Palma @ 30.01.2005. 17:55 ] @
U pravu si ti Byteflush, postoji nešto bolje od Explorera - Maxthon!
[ degojs @ 30.01.2005. 17:55 ] @
Citat:
Byteflush:
@degojs:
Da li misliš da je to u redu? Svi mi znamo kakvih sve ima korisnika računara, ali ja na to uopšte ne gledam kao na neku pozitivnu pojavu.


Pa nemam ja šta da mislim o tome. Ljudi sami odlučuju da li im takve stvari kao tabbed browsing nešto znače ili ne. Da im znače, verovatno bi se raspitali više, našli drugi browser i slično. Ono što jeste mnoge nerviralo jesu pop-up prozori.

Meni to lično znači (tabbed browsing, zato i ne koristim goli IE nego Maxthon, ali i Firefox - kako kada kliknem :), ali velikom broju ljudi ne. Većina ljudi malo čita novine i tako to šta ih već interesuje i gotova priča.. Ne sede satima za kompjuterom svaki dan :)
[ Sundance @ 30.01.2005. 19:48 ] @
Citat:
BytEfLUSh: Tabbed browsing, full CSS support, mogućnost instaliranja ekstenzija, veliki broj skin-ova, Gecko engine, brži rendering, ........
Ali zaista... Da toliko čekamo na sledeću verziju nema smisla... :)


Blabla, to gotovo sve ima Maxthon.

Jedino što je diskutabilno jest taj so-called brži rendering, koji na današnjim mašinama predstavlja zanemarivo malu razliku.

Još nisam našao sajt koji nešto znači, a da je IE-unfriendly.

I Maxthon ima gomilu skinova, ekstenzija i pluginova.

FF FUD, fuj.
[ dinke @ 30.01.2005. 19:56 ] @
@Sundance
Uzmi štopericu pa meri koji brže renderuje. Odličan test je recimo ova strana za odgovor na es-u (naročito ovi smajlići). IE engine to otprilike renderuje 3 puta sporije (vidljivo čak i golim okom). O stranama koje imaju veliki broj tabela i da ne pričam. IE uvek sačeka da učita celu tabelu pre nego prikaže stranu. Gecko odmah prikazuje stranu, čim učita početni sadržaj tabele. O učitavanju css only sajtova (dakle sajtova bez tabela) koji su budućnost Weba bolje i da ne pričam. A to je samo jedna od stvari gde je Firefox (Gecko) bolji od IE-a. Brzina konekcije tu nema nikakvog udela, testirao sam na 512k upravo btw.

[ degojs @ 30.01.2005. 20:02 ] @
Citat:
dinke:
Odličan test je recimo ova strana za odgovor na es-u (naročito ovi smajlići). IE engine to otprilike renderuje 3 puta sporije (vidljivo čak i golim okom).


Ništa ne primećujem, sad sam uporedio.

Citat:
O učitavanju css only sajtova (dakle sajtova bez tabela) koji su budućnost Weba bolje i da ne pričam.


Budućnost koja će morati da sačeka na IE.
[ dinke @ 30.01.2005. 20:06 ] @
Citat:
Sundance: I Maxthon ima gomilu skinova, ekstenzija i pluginova.

- Da li ima neku Web developers ektenziju koja ti omogućava debugging js,a editovanje css-a u zasebnom frejmu kao što to može istoimena za ff, učitavanje strane u posebnoij rezoluciji, prikaz dom-a koji kreira strana ... ?
- Da li ima neki plug-in aka "user agent switcher", koji bi recimo omogućio da testiram html only verziju flash buildera (proizvod na kome radim) samo za gogle user agent (simuliranje pristupa spiderom) ? I ostale igrarije ?
- Da li ima neku extenziju da promeni idiJotski način otvaranja novog taba odmah pored postojećeg umesto na krajnjem desnom delu tab browsera ?
- Da li ima neki plug-in kojim možeš da izračunaš brzinu trenutne konekcije ?
...
Inače Mathon sam koristio celih 15 minuta, super je browser, podseća me na stari dobri NeoPlanet. :)) Posle toga sam ga deinstalirao. Sa sve software-om koji je trebao da pamti moje passworde ili šta već koji sam nepažnjom instalirao. Opšti utisak, Opera 7 i Mozilla (including FF) su za Maxthon tate :)

[Ovu poruku je menjao dinke dana 30.01.2005. u 21:08 GMT+1]
[ degojs @ 30.01.2005. 20:08 ] @
Ja primetim razliku samo kod IZUZETNO velikih tabela. Ono, kao za pregled programa na satelitskoj. Tu ima preko 1000 kanala i po difoltu daje 8 kolona. Tabela je zaista ogromna. Bilo koji drugi sajt koji posećujem - nema vidljive razlike.

Ali ni tu nije nešto strašno.

Rekao bih da brža konekcija tu ipak ima veze.
[ degojs @ 30.01.2005. 20:12 ] @
Citat:
Da li ima neki plug-in aka "user agent switcher", koji bi recimo omogućio da testiram html only verziju flash buildera samo za gogle user agent (simuliranje pristupa spiderom) ? I ostale igrarije ?


Pa to ima po difoltu, ako je to ono što ja mislim (da se predstavi kao drugi browser).

Citat:
Da li ima neku extenziju da promeni idiJotski način otvaranja novog taba odmah pored postojećeg umesto na krajnjem desnom delu tab browsera


I to ima po difoltu.

Ono prvo, a i poslednje.. šta znam, prvo je bitno programeru, a poslednje.. znam da meni nije. Još mi nije palo na pamet da pogledam brzinu konekcije.
[ degojs @ 30.01.2005. 20:15 ] @
Citat:
Opšti utisak, Opera 7 i Mozilla (including FF) su za Maxthon tate :)


Zašto? Šta to korisniku nudi FF a ne Maxthon?

I da ne moramo da lovimo extenzije. Ljudi nisu bili u stanju ni Google toolbar da stave na IE i spreče pop-up prozore, tako da ta priča o extenzijama, to je za geekove, nikako za obične ljude.
[ dinke @ 30.01.2005. 20:19 ] @
Citat:
degojs: Budućnost koja će morati da sačeka na IE.

Ne baš. Tabless sajtovi mogu raditi i na IE-u doduše treba malo hacka :). Vidi recimo macromedia.com a ima ih sigurno i više (ovaj je svakako jedan od poznatijih :).

Inače degojs, ne znam koliko si upućen, layout na svim ovim "zastarelim" sajtovima se kreira pomoću tabela. Kod sajtova sa velikim brojem tih nested tabela gecko sadržaj prikazuje znatno brže.

Što se konekcije tiče, možda je na većim brzinama razlika zaista manje uočljiva. Ali moje informacije kažu da čak i u USA značajan broj ljudi još uvek pristupa Internetu preko Dial Up-a.
[ degojs @ 30.01.2005. 20:23 ] @
Ne znam ja koliko ljudi pristupa preko dial up, ti si rekao da konekcija nema veze i samo na to sam odgovorio.

Što se budućnosti tiče - sam znaš da je tako. Sve dok je IE tako dominantan browser, mora da se obezbeđuje da se sajt vidi u njemu OK.

Svaki sajt koji se ne vidi dobro u IE, to nije komercijalni sajt, gotovo 100% sigurno.
[ degojs @ 30.01.2005. 20:27 ] @
U stvari,

moram da se ispravim: nema Maxthon one dve opcije za koje sam rekao da ima. Pomešao sam sa Kameleon browserom :)

Ali, opet - promena user agenta --- koji običan korisnik to treba? Niko.

Što se tiče mesta na kom otvara tabove --- ja sam recimo izuzetno navikao da novi tab otvori poslednji i upravo sam u Kameleonu tražio da to promenim, za što je bila opcija.
[ dinke @ 30.01.2005. 20:32 ] @
Citat:
degojs: Zašto? Šta to korisniku nudi FF a ne Maxthon?

Ajde da ne pominjem ekstenzije, recimo da sam običan korisnik. Ne bavim se Web developmentom, ne treba mi ništa.
Mozilla browsere koristim više od 2 godine a firebird (sada firefox) od najranijih verzija. Šta Maxthon nudi više od Firefox-a da ne bih koristio isti ? Na osnovu mog 15-to minutnog isprobavanja Maxtona nisam našao niikakav razlog za prelaz na isti. Default način otvaranja tabova nije mi se svideo (u 5 minuta koliko sam gledao u njega nisam našao način da ga promenim) jer je drugačiji od svih ostalih browsera koji koriste tabbed browsing (Opera, Konqueror, Mozilla, Netscape, Galleon ...), nije imao lako dostupan toolbar za search unutar google-a kao što ima Firefox (o pretraživanju Amazona ili ebay-a da ne pričam). Nisam otkrio da ima update verzije browsera jednim klikom miša kada se pojavi bug ili updejt za ektenziju. Firefox i to ima! Uz sve to, browser je i closed source a ja sam uvrnuti korisnik koji nekako veruje u duh Open Source -a :)

[ dinke @ 30.01.2005. 20:35 ] @
Degojs, ne mešaj IE u ovu priču, ovde pljujemo po Maxthonu. :)

P.S. A šta je to Kameleon :) ?
[ degojs @ 30.01.2005. 20:36 ] @
Nisam ja rekao da je Firefox tata za Maxthon nego ti. Na tebi je da pokažeš šta FF nudi više za običnog korisnika.

Fazon i jeste, po meni, da ne nude ništa posebno jedan u odnosu na drugog. Kao što ti nemaš nekog razloga da prelaziš sa FF na Maxthon, tako vredi i obrnuto.

Ima jedna stvar koja je meni bitna: Maxthon je IE kompatibilan.
[ degojs @ 30.01.2005. 20:37 ] @
Citat:
P.S. A šta je to Kameleon :) ?


Ono što sam deinstalirao jer je za svako podešavanje otvarao tamo neke tekstualne fajlove. Nije još gotov.
[ degojs @ 30.01.2005. 20:39 ] @
Citat:
Nisam otkrio da ima update verzije browsera jednim klikom miša kada se pojavi bug ili updejt za ektenziju.


Pošto Maxthon koristi IE, zar on ne koristi svaki apdejt IE? Ako da, onda znači nema šta da se klikće nego lepo Automatic Updates odradi sve.

Citat:
Uz sve to, browser je i closed source a ja sam uvrnuti korisnik koji nekako veruje u duh Open Source -a :)


Običan korisnik mari za open i closed source koliko i za lanjski sneg.
[ degojs @ 30.01.2005. 20:41 ] @
Citat:
Degojs, ne mešaj IE u ovu priču, ovde pljujemo po Maxthonu. :)


E neće moći dinke. Maxthon nudi to kao prednost - 100% kompatibilnost sa IE.

[ dinke @ 30.01.2005. 20:48 ] @
Citat:
degojs: Nisam ja rekao da je Firefox tata za Maxthon nego ti. Na tebi je da pokažeš šta FF nudi više za običnog korisnika.

Kao prvo, ja to nisam rekao iz ugla običnog korisnika, već iz ugla profesionalca. A mislim da sam i iz ulga običnog korisnika dao dovoljno argumeneta da potvrdim da je Firefox bolji browser od Mathona (ako se jedan add-on za IE uopšta može nazvati browserom :)

Citat:
Pošto Maxthon koristi IE, zar on ne koristi svaki apdejt IE? Ako da, onda znači nema šta da se klikće nego lepo Automatic Updates odradi sve.

Maxthon koristi samo IE engine zar ne ? To znači da svi eventualni bugovi u ostatku kod-a nisu pokriveni Windows updejtom. Ili sam ja propustio da MS daje support i na Maxthon :)

[ noviKorisnik @ 30.01.2005. 20:52 ] @
Citat:
degojs:
Maxthon nudi to kao prednost - 100% kompatibilnost sa IE.

Ta priča o TOLIKOJ kompatibilnosti nije tačna. Postoje mesta gde moram da koristim IE.
[ degojs @ 30.01.2005. 20:57 ] @
Daj da vidimo link. Ja još nisam naišao na takvo mesto. Pokaži i nema frke, naravno.
[ dinke @ 30.01.2005. 21:00 ] @
Citat:
degojs: E neće moći dinke. Maxthon nudi to kao prednost - 100% kompatibilnost sa IE.

Izvini degojs, ali ja na to više gledam kao manu nego kao prednost :)

Btw, meni msdn sasvim lepo radi pod firefox-om (linux). Koji ti to sajtovi (ne računajući one koji trče na vbscriptu) ne rade na Firefox-u ?
[ degojs @ 30.01.2005. 21:01 ] @
Citat:
A mislim da sam i iz ulga običnog korisnika dao dovoljno argumeneta da potvrdim da je Firefox bolji browser od Mathona (ako se jedan add-on za IE uopšta može nazvati browserom :)


Kojih argumenata? Daj da čujemo još jednom?

Citat:
To znači da svi eventualni bugovi u ostatku kod-a nisu pokriveni Windows updejtom. Ili sam ja propustio da MS daje support i na Maxthon :)


Sam kažeš da je Maxthon ljuska za IE, ako je tako.. nema razloga za mnogo brige, zar ne?

Stvar je u tome da Maxthon nudi sve što i FF za običnog korisnika, ali još daje i IE kompatibilnost.

Pazi kad meni nikad nije zatrebalo da menjam user-agent i da gledam brzinu konekcije. Šta misliš kako je onda sa običnim ljudima? Ma pojma nema ni da mu pokažeš te brojeve, šta to znači..
[ Sundance @ 30.01.2005. 21:03 ] @
Citat:
dinke: Izvini degojs, ali ja na to više gledam kao manu nego kao prednost.


Sa ovakvim stavom ne možeš ništa pozitivno misliti o Maxthonu sve i da je očito da je bolji od FF (a jest).

Citat:
Btw, meni msdn sasvim lepo radi pod firefox-om (linux).


Meni nije radio sve dok nisam ručno editirao neku conf datoteku (ne sjećam se koju). I to one stranice gdje imaš tree view sa popisom API-ja. Ali možda su to ispravili.

Citat:
Koji ti to sajtovi (ne računajući one koji trče na vbscriptu) ne rade na Firefox-u ?


Svi oni koji trče i na ActiveX i koji nisu po W3C standardima.

Dok na Maxthon sasvim lijepo rade.
[ degojs @ 30.01.2005. 21:07 ] @
Citat:
Izvini degojs, ali ja na to više gledam kao manu nego kao prednost :)


Možeš da gledaš kako hoćeš. Sam znaš kakvo je stanje - IE jeste dominantan i to onda povlači neke posledice.

Citat:
Btw, meni msdn sasvim lepo radi pod firefox-om (linux). Koji ti to sajtovi (ne računajući one koji trče na vbscriptu) ne rade na Firefox-u ?


Evo ti link:
http://msdn.microsoft.com/libr...nic/html/scripting05112004.asp

Kod mene Firefox umesto dela za navigaciju po biblioteci (levo na stranici) izbaci poruku da tamo nešto ne valja. Maxthon je prikazuje OK.

Da se razumemo, da FF lepo prikazuje ovo, ja bih ga i dalje koristio. I još nešto, ne vidim ni da je ovo strašna stvar za one obične korisnike. Opet.. stvar je takva kakva jeste: IE dominira.. da ne ponavljam priču.
[ Sundance @ 30.01.2005. 21:09 ] @
Citat:
Kao prvo, ja to nisam rekao iz ugla običnog korisnika, već iz ugla profesionalca.


"Profesionalcu" nije bad editirati jedan ključ u registryu da promjeni UA string.

"Profesionalac" brzinu svoje konekcije ne testira pluginom za browser (btw testirao sam tu ekstenziju na FF i ne radi za malo brže konekcije).

"Profesionalac" js debuggira u odgovarajućoj okolini, a ne u ekstenziji za browser.

Citat:
A mislim da sam i iz ulga običnog korisnika dao dovoljno argumeneta da potvrdim da je Firefox bolji browser od Mathona


A koji su to, mislim da nisam pročitao taj dio? Sa stajališta korisnika, naravno...

Citat:
ako se jedan add-on za IE uopšta može nazvati browserom


IE ima 900 add-inova i tonu ljusaka koji proširuju njegovu funkcionalnost mnogo..jako mnogo.

Ne znam kako Maxthon možeš nazivati add-inom za IE.
[ degojs @ 30.01.2005. 21:13 ] @
Citat:
Koji ti to sajtovi (ne računajući one koji trče na vbscriptu) ne rade na Firefox-u ?


Čak ni ovo mene kao običnog korisnika ne interesuje. Nemam pojma šta pričaš, šta je to vbscript? Nikad čuo. Radi li to ili ne? Ako ne, daj ti meni onaj drugi gde radi.

Da to nije tako dinke, ne bi ti ni morao da dodatno hakuješ kod da se lepo prikazuje u IE.

[Ovu poruku je menjao degojs dana 30.01.2005. u 22:16 GMT+1]
[ dinke @ 30.01.2005. 21:15 ] @
Citat:
Sundance: Svi oni koji trče i na ActiveX i koji nisu po W3C standardima..

http://validator.w3.org/check?...ecurity.org%2Ftema%2F92634%2F1

Vidi čuda ovaj es ne zadovoljava w3c standarde a ipak lepo izgleda u firefox-u. Matematički, ako postoji makar i jedan onda svi nije tačno zar ne :)

A sad prezicnije, bar 95% sajtova nije u skladu sa w3c standardima (tj ne može da prođe test na w3c validatoru). Naravno, firefox većinu takvih (osim onih sa sintaksim greškama u markupu ) renderuje kako treba.
[ Palma @ 30.01.2005. 21:23 ] @
@dinke:

Kolega, preporučujem ti PNH Developer Toolbar na http://placenamehere.com/pnhtoolbar/

Mnogo dobra stvar, ja ga koristim već neko vreme i baš mi se svidja.
[ dinke @ 30.01.2005. 21:31 ] @
Citat:
Sundance: Sa ovakvim stavom ne možeš ništa pozitivno misliti o Maxthonu sve i da je očito da je bolji od FF (a jest).

Stav je baziran na osnovu dugogodisnjeg bakcanja sa raznim workaroundima kako bi prevario gomilu IE bugova počev od bugova u interpretaciji http protoloka do bugova u interpretaciji css standarda.

Citat:
Sundance: "Profesionalcu" nije bad editirati jedan ključ u registryu da promjeni UA string.

U pravu si. kad god mi treba simulacija IE6,Opera7, MSN ili google ja pravo u regedit pa se bakćem sa izmenom ključeva koji će reći IE-u kako da se predstavlja. Nisam valjda lud da samo jednom kliknem mišem da dobijem isti efekat. ^_^

Citat:
Sundance:
"Profesionalac" brzinu svoje konekcije ne testira pluginom za browser (btw testirao sam tu ekstenziju na FF i ne radi za malo brže konekcije).

Molim te Sundance nauči me kako se testira.

Citat:
Sundance:
"Profesionalac" js debuggira u odgovarajućoj okolini, a ne u ekstenziji za browser.

Molim da se ovo upiše na listu bisera godine. :))))
[ dinke @ 30.01.2005. 21:37 ] @
@Palma
http://www.chrispederick.com/work/firefox/webdeveloper/
[ Sundance @ 30.01.2005. 21:45 ] @
Citat:
dinke: Vidi čuda ovaj es ne zadovoljava w3c standarde a ipak lepo izgleda u firefox-u. Matematički, ako postoji makar i jedan onda svi nije tačno zar ne


Vama linux zealotima jest glavni argument da IE prikazuje sajtove koji nisu po W3C standardima, a sad ispada da ih dobar dio i nije, to je kao prednost FF. E pa nije. IE bolje podržava sajtove koji nisu W3C kompatibilni.

Citat:
A sad prezicnije, bar 95% sajtova nije u skladu sa w3c standardima (tj ne može da prođe test na w3c validatoru).


Dakle, veća je vjerojatnost da sajt koji nije po W3C standardima da se lijepo prikazuje u IE, što je i novi argument protiv korištenja FF.

Citat:
Stav je baziran na osnovu dugogodisnjeg bakcanja sa raznim workaroundima kako bi prevario gomilu IE bugova počev od bugova u interpretaciji http protoloka do bugova u interpretaciji css standarda.


Koga briga na čemu je baziran, stav je fašistoidan.

Citat:

U pravu si. kad god mi treba simulacija IE6,Opera7, MSN ili google ja pravo u regedit pa se bakćem sa izmenom ključeva koji će reći IE-u kako da se predstavlja. Nisam valjda lud da samo jednom kliknem mišem da dobijem isti efekat. ^_^


O vi web "developeri", koliko komplicirano može biti napraviti program/skriptu koja će mijenjati taj ključ. 5 min posla.

Citat:
Molim te Sundance nauči me kako se testira.


Ako misliš na onu istu ekstenziju na koju i ja mislim, a koja brzinu konekcije određuje skidanjem neke slike sa servera u p.m. - onda si ograničen brzinom servera koji hosta slike u tom trenutku.

Citat:
Molim da se ovo upiše na listu bisera godine.


Mda. Debuggiranje tog smeća od jezika nije ni postojalo dok netko nije napisao ekstenziju za FF. pfff.
[ Sundance @ 30.01.2005. 21:49 ] @
Tko želi osigurati IE, neka proba Deepnet Explorer ljusku, vrlo kul.

Citat:
Although Deepnet Explorer is based on IE, it is actually much more secure than IE. In fact, it is more secure than other plug-in enabled browsers such as Mozilla’s Firefox.


Baš da vidim da li je ovo sve točno..
[ dinke @ 30.01.2005. 21:50 ] @
@Sundance
Zaista me mrzi da gubim vreme sa tobom komentarišući.


Dinke: nećemo da karakterišemo tuđe pisanje kao "glupost" samo zato što se sa njim ne slažemo.


[Ovu poruku je menjao degojs dana 30.01.2005. u 23:29 GMT+1]
[ Sundance @ 30.01.2005. 21:52 ] @
OK, prihvaćam tvoj poraz u diskusiji.
[ degojs @ 30.01.2005. 22:11 ] @
Sad ispade da 95% sajtova nije po standardima a ubiše mesecima sa tim argumentom :) Koja smejurija :)
[ dr ZiDoo @ 30.01.2005. 22:11 ] @
hahahahahahahahha

Sve i nekako ali ovo je posao vrh vrhova.

Citat:
Sundance: OK, prihvaćam tvoj poraz u diskusiji.


Kada sam imao 6 godina imao sam druga koji je cesto ovo govorio kada bi ga neko odsljivio.

Ja sam web developer i firefox je ipak tehnologija za IE. Da komentarisem? Jel potrebno? Pa ima vec jedna tema na kojoj smo svi diskutovali, i mislim. Nije IE toliko los koliko ga "linux zaoleti" pljuju ali nakon svega je ipak los. Ipak je IE bio vrhunac microsoftowe politke zvane MSWORLD

Da prokomentarisem ljuske za IE. Mislim. Prvo, one donose samo neka funkcionala poboljsanja koja su uglavnom prepisana iz firefoxa ili opere. U sustini ostra nula.

Sjeca li se neko: neoplanta ?
[ degojs @ 30.01.2005. 22:12 ] @
Citat:
Ipak je IE bio vrhunac microsoftowe politke zvane MSWORLD


Šta ovo tačno znači? Mislim.. stvarno, šta??
[ Sundance @ 30.01.2005. 22:15 ] @
Citat:
dr ZiDoo:  Prvo, one donose samo neka funkcionala poboljsanja koja su uglavnom prepisana iz firefoxa ili opere.


Kad je ono izašao FF? A kad prva ljuska za IE?

Još ćete reći da je FF izmislio mouse gestures i tabbed browsanje.

Citat:
Sjeca li se neko: neoplanta :D?


To bi trebalo biti kao drugo??
[ degojs @ 30.01.2005. 22:16 ] @
Citat:
Dr Zidoo:
Da prokomentarisem ljuske za IE. Mislim. Prvo, one donose samo neka funkcionala poboljsanja

Pa ta poboljšanja korisnici i traže. Šta ih briga za standarde, pojma nemaju šta je to.
Citat:
koja su uglavnom prepisana iz firefoxa ili opere.

Čekaj, što ti sad izjednačavaš Firefox i Operu? Ovaj, zaiste ne znam, da li je Opera open source?

Citat:
U sustini ostra nula.

U suštini donose korisniku sve što treba. Tvoje tvrđenje "oštra nula" ništa ne znači dok nam ne kažeš šta to znači tačno.

Mogu i ja da kažem Firefox je u biti oštra nula.

Da te samo podsetim, ti si ovako pisao i za ASP.NET a onda smo utvrdili DA BLAGE VEZE NEMAŠ o istom, sam si to potvrdio kasnije: pogledaj Maxthon ili neku drugu ljusku pa mi reci šta to običnom korisniku nedostaje (ne web programeru!).
[ dinke @ 30.01.2005. 22:29 ] @
Citat:
degojs: Da te samo podsetim, ti si ovako pisao i za ASP.NET a onda smo utvrdili DA BLAGE VEZE NEMAŠ o istom.

Pa šta, evo i Sundance nema blage veze o Web-u i browserima ali mu to ne smeta da se ovde provaljuje do iznemoglosti.
[ Sundance @ 30.01.2005. 22:32 ] @
Citat:
dinke: Pa šta, evo i Sundance nema blage veze o Web-u i browserima ali mu to ne smeta da se ovde provaljuje do iznemoglosti.


Ajd nabroji neke moje "provale". Puuuno više ih ima linux tabor.

Osim ako, ono što je za tebe "provala" nekome tko se ne bavi web-om profesionalno - baš ga briga. I pri tome ciljam na priče o famoznim standardima.
[ dinke @ 30.01.2005. 22:32 ] @
Citat:
Dinke: nećemo da karakterišemo tuđe pisanje kao "glupost" samo zato što se sa njom ne slažemo.

Ko zna, možda si i u pravu degojs. Ja se ne slažem da je 1+1 = 3 ali tvrdnju da ipak jeste ne bih trebao nazivati glupošću.
[ dr ZiDoo @ 30.01.2005. 22:32 ] @
Citat:
degojs:
Da te samo podsetim, ti si ovako pisao i za ASP.NET a onda smo utvrdili DA BLAGE VEZE NEMAŠ o istom.


DA te podsjetim, ocito se tada nismo razumjeli. Ajde bogati, jedva cekam da mi u napdanu nicega kazes da sam glup.


Citat:
Sundance:
Još ćete reći da je FF izmislio mouse gestures i tabbed browsanje.


Sto, da nije microsoft? Molim te.


Citat:
degojs:
Šta ovo tačno znači? Mislim.. stvarno, šta??


Znaci: svijet ima svoje standarde a mi si dajemo za pravo da kreiramo svoje posto nas browser koristi puno ljudi. Ostali nek se adaptiraju. Zdrava konkurencija ;)

I ne, Opera naravno nije opensource. Nisam to ni rekao, nego ti tako lupas ko za asp.net. Vidi, mozes da citas i pises, a da kreiras recenice iz konteksta nije fino. Molim vas, jeste vi ikada probali Firefox? Sta ce te sada reci da je to sto ljudi masovno prelaze na FF opet nesto veza no sa linuxom?
[ degojs @ 30.01.2005. 22:32 ] @
Citat:
Pa šta, evo i Sundance nema blage veze o Web-u i browserima ali mu to ne smeta da se ovde provaljuje do iznemoglosti.


Boga mi, neko se ovde provaljuje, ali ja nisam siguran da je to Sundance, bar za onaj deo o tome što je korisnicima bitno.

O web programiranju.. to ostavljam vama dvojici da raspravite.

[ degojs @ 30.01.2005. 22:34 ] @
Citat:
DA te podsjetim, ocito se tada nismo razumjeli. Ajde bogati, jedva cekam da mi u napdanu nicega kazes da sam glup.


Nikako. Samo ti kažem da se uzdržiš da tako oštro ocenjuješ stvari za koje sam kasnije kažeš da i ne poznaješ.
[ dr ZiDoo @ 30.01.2005. 22:35 ] @
Covjek ne mora da bude slikar da bi mu se slika svidjela.

Takodje ne moras da budes asp.net programer da vidis da to ima neke nedostatke u odnosu na php.
[ degojs @ 30.01.2005. 22:35 ] @
Citat:
Sto, da nije microsoft? Molim te.


Niko ovde nije to ustvrdio. MS čak to i ne podržava sa IE. Ti si taj koji je rekao da je to prepisano sa FF i Opere, mada nije jasno šta sad Opera ima veze sa FF.
[ degojs @ 30.01.2005. 22:36 ] @
Citat:
Takodje ne moras da budes asp.net programer da vidis da to ima neke nedostatke u odnosu na php.


Aha. Treba li da sad tražimo šta si poslednji put pisao za ASP.NET?
[ dinke @ 30.01.2005. 22:37 ] @
@Sundance
Vidi, ovo je priča o Firefox-u koju sam ja malo proširio na Web browsere uopšte. Dosta bre više sa tim Linux vs. Windows svuda! Ja ne pripadam nijednom taboru, koristim šta mi više odgovara i tačka. Izvini ako sam te uvredio (izvinjavam se i degojsu koji moje postove mora da edituje). Ali stičem utisak da je tebi samo bitno da nešto kažeš, malo bučiš oko toga, čak i kad o temi objektivno govoreći ne znaš mnogo, što mene kao moderatora koji to mora da čita užasno nervira.



Aaaaa, ne. To se neće desiti pa to brišemo :)



[Ovu poruku je menjao degojs dana 30.01.2005. u 23:46 GMT+1]
[ degojs @ 30.01.2005. 22:42 ] @
Citat:
[I ne, Opera naravno nije opensource.

Pa čemu je onda svrstavaš sa Firefox? Mislim, šta, u čemu je fazon? Opera je browser kao i ostali.
Citat:
Nisam to ni rekao, nego ti tako lupas ko za asp.net.

Ja lupam za ASP.NET?
Baš ćeš me naterati da potražim šta si pisao za isti, pa šta si onda posle pisao.

Citat:
Molim vas, jeste vi ikada probali Firefox?

Šta probao? Držao u ruci care, držao u ruci..

Meni ne nudi ništa u odnosu na Maxthon. Ama baš ništa. Ajde reci mi šta to?

Citat:
Sta ce te sada reci da je to sto ljudi masovno prelaze na FF opet nesto veza no sa linuxom?

Pa.. oko Firefoxa se digla buka i ništa više. Firefox može da bude nešto ekstra kad većina sajtova bude tako pisana da se ne vide u IE. A to sada nije slučaj.

[Ovu poruku je menjao degojs dana 30.01.2005. u 23:48 GMT+1]
[ degojs @ 30.01.2005. 22:47 ] @
Citat:
Dr Zidoo:
Covjek ne mora da bude slikar da bi mu se slika svidjela.

Koliko znam, niko ovde nije slikar.
[ dr ZiDoo @ 30.01.2005. 22:48 ] @
Citat:
degojs:Firefox može da bude nešto ekstra kad većina sajtova bude tako pisana da se ne vide u IE.


Mislim da je ovako nesto dovoljno da ustanovimo ko je ovde zaolet ili kako god vec kazete. Ajde plz procitaj jos par puta ovu recenicu.

Vidi, Opera neces vjerovati sa firefoxom ima zajednicko to sto je broweser. Ne bi vjerovao, ali se tema od 7-8 posta prosirila na sve. Naravno da nisam reko da su tabovi ukrani od firefoxa ili opere, ali neke druge stvari jesu. Vjerovano popup blokere je MS izmislio i vuce ih jos od IE 3.0.

Vidi da ti objasnim, ja se nisam ozenio jebenim opensorucom. Ne pada mi na pamet da se preiprem i govorim tebi ili sundancu kako ste glupi i zaoleti, ali ako vam polao foruma govori da malo prepristrasno komentarisete Opensoruce proizvode ja bi se zapito ko nije u pravu.
[ BytEfLUSh @ 30.01.2005. 22:51 ] @
@degojs & Sundance:
Vidim stalno ponavljate da bismo trebali isprobati Maxthon pa ćemo se predomisliti... Ajde da ja vas nešto pitam - da li je iko od vas koristio Firefox? Šta je to što mu nedostaje? IE kompatibilnost? Pa svaki ozbiljniji sajt je kompatibilan i sa FF-om. MSDN? Kod mene lepo izgleda. Da li ima ijedan drugi razlog zbog kojeg ste protiv FF-a?

Ili je jednostavno u pitanju mržnja prema open source-u, ili nešto treće? Da li postoji ijedan MS proizvod za koji biste rekli da je loš, i da biste radije koristili alternativu?


PS: Ne shvatajte ovo kao uvredu (nemam ništa lično protiv degojsa i Sundance-a), ali me stvarno zanimaju odgovori na ova pitanja...
[ degojs @ 30.01.2005. 22:52 ] @
Citat:
Vjerovano popup blokere je MS izmislio i vuce ih jos od IE 3.0.


Ma šta je to Firefox izmislio?
[ dinke @ 30.01.2005. 22:54 ] @
Citat:
degojs: Pa.. oko Firefoxa se digla buka i ništa više.

Grešiš ovaj, grdno grešiš sinko. Oko Firefox-a se digla velika buka sa razlogom. 21 milion downloada do sada nije tek tako samo zato što je nešto cool. Bez obrzira da li si običan user koji bi samo malo da surfuje Web-om ili profesionalac koji živi od istog, Firefox je bolji izbor od IE-a.
[ degojs @ 30.01.2005. 22:55 ] @
Citat:
Byteflush
Pa svaki ozbiljniji sajt je kompatibilan i sa FF-om. MSDN? Kod mene lepo izgleda.

Dao sam već link.

Citat:
Da li ima ijedan drugi razlog zbog kojeg ste protiv FF-a?

I na to sam već odgovorio: lično bih i danas koristio FF, samo da mi MSDN prikazuje OK. Ne mogu da se cimam sa onim View in IE. Jednostavno -- zašto bih? Maxton mi sve radi OK.
[ dr ZiDoo @ 30.01.2005. 22:56 ] @
Vidi ne znam tacno, necu da lupam ali znamo da se mnogo stvari prvo pojavilo u firefoxu ili operi pa tek onda u ie.

i znam da opera nije opensource, ali ako si zaboravio ja ne mrzim majkrosoft i nemam istetovirano OpenSoruce na ledjima, samo sam objektivan
[ degojs @ 30.01.2005. 22:56 ] @
Citat:
dinke:
Firefox je bolji izbor od IE-a.


Slažem se (osim u slučajevima kao što sam ja ili kada naiđemo na onu banku koja koristi vbscript na klijentu :)). Samo, pričamo o Maxthon vs FF.


[Ovu poruku je menjao degojs dana 31.01.2005. u 00:04 GMT+1]
[ Marenović Slaviša @ 30.01.2005. 22:59 ] @
Ljudi pratim ovu temu celi dan, i - naterali ste me da resim da instaliram famozni maxton.
Da vidim i to. Sta je, vredi li ovoliko postova...
Drugo, nakon svih ovih vasih postova, mislim se da li da javnem trooperu da vas ubaci u svoju aleju velikana poznatiju kao ELITESECURITY BISERI.
[ degojs @ 30.01.2005. 23:00 ] @
Citat:
Dr Zidoo:
Vidi ne znam tacno, necu da lupam ali znamo da se mnogo stvari prvo pojavilo u firefoxu ili operi pa tek onda u ie.
i znam da opera nije opensource, ali ako si zaboravio ja ne mrzim majkrosoft i nemam istetovirano OpenSoruce na ledjima, samo sam objektivan


Mrziš i nemoj da se prikrivaš :) To pokazuješ time što svrstavaš Firefox i Operu rame uz rame, tj. nije bitno ko, nego samo da nije IE prvi to imao. Usput ne pričamo o samom IE, već o Maxthonu.

Što nisi napisao npr. "ma šta koji k**** FF, pa Opera je imala to pre" (ili obrnuto, nemam pojma ko je pre imao šta).
[ degojs @ 30.01.2005. 23:02 ] @
Citat:
Marenović Slaviša:
Ljudi pratim ovu temu celi dan, i - naterali ste me da resim da instaliram famozni maxton.
Da vidim i to. Sta je, vredi li ovoliko postova...


OK, ako ti se ne svidi, javi nam posle šta to daje FF a ne Maxthon.
[ dinke @ 30.01.2005. 23:05 ] @
Ajd da batalimo nas pristrasne, da pogledamo šta drugi ljudi kažu.

Source: Download.com (CNet.com)

Firefox

Editor Review: 5 out of 5 stars
Average user rating: 5 stars
95% dobrih naspram 5% losih komentara

Mathon
Editor's rating: 4 out of 5 stars
Average user rating: 5 stars
75% dobrih naspram 25% losih komentara

Toliko o obicnim korisnicima.


[Ovu poruku je menjao dinke dana 31.01.2005. u 00:10 GMT+1]
[ dr ZiDoo @ 30.01.2005. 23:07 ] @
Naravno da mrzim. Kao sto vidis trenutno koristim Windows. Takodje za svoj najnoviji server sam odabrao Windows platformu, mozda si primjetio par mojih pitanja u vezi toga. Takodje, na poslu koristim Windows zato sto svemoguci Linux nema aplikacije kao sto su Adobe Indesign i PhotoShop. Da nisam ti se pohvalio, ali danas citav dan djiram MS SQL da vidm kako to izgleda.

Opera ima svojih prednosti i iznad IE i FF i to dosta. Takodje i mana, a jedna od najvecih je to sto nije besplatna.

Mislim, stvarno ne znam, sta ces sada da me ubjedis u to da mrzim windows? Ipak mislim da si ti taj koji mrzi OpenSource ili ga se samo bojis.
[ Nabukodonosor @ 30.01.2005. 23:08 ] @
Citat:
Marenović Slaviša: Ljudi pratim ovu temu celi dan, i - naterali ste me da resim da instaliram famozni maxton.
Da vidim i to. Sta je, vredi li ovoliko postova...
Drugo, nakon svih ovih vasih postova, mislim se da li da javnem trooperu da vas ubaci u svoju aleju velikana poznatiju kao ELITESECURITY BISERI.

Ne znam cemu ovakav stav, kada znam provereno da si do pre par meseci koristio Internet Explorer i to ti je bilo amin. Ja licno koristim FF od prvih verzija, ali nisam pri tome pljuvao ostale browsere. Da barem imas sa cime da poredis pa ajde...I kako si ga ti to testirao kada si za par sati zakljucio da je los?!?!
[ degojs @ 30.01.2005. 23:10 ] @
Citat:
dinke
Ajd da batalimo nas pristrasne, da pogledamo šta drugi ljudi kažu.
...
Toliko o obicnim korisnicima.


Ako ćemo tako, IE ima najveći deo tržišta pa onda je jasno šta ljudi misle.
[ degojs @ 30.01.2005. 23:13 ] @
Prvi negativan komentar na koji sam naišao za Maxthon sa linka koji je dao dinke:

This is still Internet Explorer and still suffers from the same basic problems: the rendering engine is ancient and doesn't support current web standards, and security holes ("features" to Microsoft) such as ActiveX, or the fact that the browser is tied irremovably to the Windows operating system, make it unsafe and a magnet for spyware, viruses, etc.


hahahah, dinke, hoćemo li stavku po stavku kroz ovo???
[ dinke @ 30.01.2005. 23:14 ] @
Citat:
degojs: Ako ćemo tako, IE ima najveći deo tržišta pa onda je jasno šta ljudi misle.

Što me podseti na onu pošalicu Bore Čorbe o mušicama i g**ma. Ali ne smem o tome da mi moderator ne obriše poruku :))
[ dr ZiDoo @ 30.01.2005. 23:17 ] @
Citat:
degojs: Prvi negativan komentar na koji sam naišao za Maxthon sa linka koji je dao dinke:

This is still Internet Explorer and still suffers from the same basic problems: the rendering engine is ancient and doesn't support current web standards, and security holes ("features" to Microsoft) such as ActiveX, or the fact that the browser is tied irremovably to the Windows operating system, make it unsafe and a magnet for spyware, viruses, etc.


Vidi to nije negativan komentar to mu je bit, i zar je bilo potrebno nesto posebno naglasavati. To je samo skoljka, drugaciji raspored dugmica, podrska za sarene teme i jos neka stvar kao sto je malo unapredjeniji popup bloker ili tako nesto.

Sundance je jednom dobro reko. IE ima rupa zato sto je najkoristeniji i mnogi ulazu u pronalazenje novih rupa, ali ne postovanje w3c standarda je ipak jako velika mana. Pre velika da bi se ikako mogla oprostiti.
[ degojs @ 30.01.2005. 23:20 ] @
@dinke: I mene na priču o CNETu i komentarima. Kao i na priču o Firefox. Eto sad razgovaramo..

Pogotovo kad pogledam negativne komentare za Maxthon :) Opet ista priča: web standardi, vezan je za Windows (koja glupost, Maxthon vezan za Windows??), magnet za spyware (ovo sam sam testirao i to je samo FUD koji šire uglavnom korisnici Firefoxa).. šta da se kaže - pola nije tačno, pola obične ljude nije briga (standardi?).


[Ovu poruku je menjao degojs dana 31.01.2005. u 00:20 GMT+1]
[ dinke @ 30.01.2005. 23:20 ] @
Evo ja se ubi tražeći neki negativan komenatar za FF na istom linku čisto radi poređenja (download.com ljudi) ali nema ni jedan među prvih 100 komentara. Dalje me stvarno mrzi da tražim.
[ degojs @ 30.01.2005. 23:24 ] @
Hahahahaha, da odem ja sad i ostavim link na MSDN i napišem, fuckin' piece of shit. Can't display MSDN properly :)

Reci ti meni šta to Firefox nudi običnom korisniku a Maxthon ne i složiću se da je Firefox bolji izbor?

Mislim negativni komentari za Maxthon: ne poštuje web standarde hehehe I još sam kažeš da 95% sajtova nije pisano po istim..

[Ovu poruku je menjao degojs dana 31.01.2005. u 00:25 GMT+1]
[ dr ZiDoo @ 30.01.2005. 23:24 ] @
Nije magnet ali je poznato da vecina spywera instalira tako sto koristi neku od rupa u IE :(

Korisnike mozda nije briga za standard, ali da li si ikada pokusa da napravis web stranicu? Napises je, fino se renda u operi, firefoxu, prolazi w3c validacija a u IE kao da je eksplodirala. Molim te, korisnike interesuje samo jedna: da radi. U tom slucaju, ako su zadovoljni ajmo prestati razvijati nove stvari i one od pre 4 godine su im sasvim super. IE 4, malo spywea, i sve radi ko boza. Molim te.
[ dinke @ 30.01.2005. 23:25 ] @
Btw, jel čitao neko od vas New York Times u poslednje vreme :) ?

http://www.mozilla.org/press/mozilla-2004-12-15.html
[ degojs @ 30.01.2005. 23:26 ] @
Citat:
Nije magnet ali je poznato da vecina spywera instalira tako sto koristi neku od rupa u IE :(


:)) Opet smo počeli: "Poznato je..", "Svi mi znamo..."

Ja sam već uradio test, ništa se nije desilo. Daj mi bre link na neki sajt, warez ili XXX da vidim kako će to da mi instalira spyware. Ako se to desi, reći ću da je to tačno i kraj priče o tome.

[ degojs @ 30.01.2005. 23:28 ] @
Citat:
Korisnike mozda nije briga za standard


Nije. I to treba da razumeš.

Kad preporučuješ browser, nekom ko se bavi web programiranja slobodno preporuči Firefox, ali nemoj samo da nam poturate tu priču kako je to prednost i za običnog korisnika.
[ dr ZiDoo @ 30.01.2005. 23:30 ] @
astalavista.com, potrazi neki crack ili nesto i vidjeces da ces se zaraziti, jedno 70%. Inace ne idem na takve sajtove, ali svako malo nekom skidam neki spy koji je navuku trazeci neku pornjavu na netu.
[ degojs @ 30.01.2005. 23:32 ] @
Ma nije tačno Zidoo.

Radio sam test baš ovde na advocacy. Nema gde nisam kliktao po sajtovima (i sisama :))), skidao crackove itd.

I? NIŠTA! Samo par kukija, koje nisam ni zabranio.

Daj mi link i pusti bajke i FUD.

[Ovu poruku je menjao degojs dana 31.01.2005. u 00:32 GMT+1]
[ dr ZiDoo @ 30.01.2005. 23:32 ] @
Prodacu ti pricu da je jedan web developer ciji se krajnji produkt dobro vidi u samo jednom browseru, bilo to FF ili IE, totalni ne profesionalac. Site treba da bude dostupan svima i zato se neko pametan sjetio da napravi w3c. Mozes zamisliti kada bi svi udarali svoj fazon...
[ dinke @ 30.01.2005. 23:32 ] @
Dorbo bre degojs, a u čemu je prednost tog Maxthona u donosu na Firefox ? Ja sam već naveo sve njegove mane, deinstalirao sam ga 15 minuta nakon instalacije. Koja je njegova prednost nad Firefox-om po tvom mišljenju ?
[ Sundance @ 30.01.2005. 23:34 ] @
Citat:
dr ZiDoo: astalavista.com, potrazi neki crack ili nesto i vidjeces da ces se zaraziti, jedno 70%. Inace ne idem na takve sajtove, ali svako malo nekom skidam neki spy koji je navuku trazeci neku pornjavu na netu.


cracks.am astalavista..sve, redovito skidam crackove preko Maxthon, i najčešći exploit na tim sajtovima jest onaj za JVM verifikator (Java/Byte verify) koji je nezavisan o browsera koji koristiš već da li imaš unpatched Java runtime i kojeg AV redovito blokira (iako sam exploit ne bi ni radio ni da prođe kroz rezidentni modul AV-a).

I da naravno, nisam popušio nijedan virus kroz sve te silne crackove. Nije ni cimer (prosječan korisnik).

Citat:
dr ZiDoo: Nije magnet ali je poznato da vecina spywera instalira tako sto koristi neku od rupa u IE


Wrong. Većina spywarea se instalira kroz eksterne programe.
[ dinke @ 30.01.2005. 23:34 ] @
Citat:
degojs: Ma nije tačno Zidoo.

Radio sam test baš ovde na advocacy. Nema gde nisam kliktao po sajtovima (i sisama :))), skidao crackove itd.

I? NIŠTA! Samo par kukija, koje nisam ni zabranio.

Daj mi link i pusti bajke i FUD.

Aaa, priznaj koristio si "enhancment security" verziju IE-a koja dolazi sa sp2 :) ? Samo polako, spameri i ostali će brzo naći kako da to zaobiđu (IE već sada ne blokira neke pop-upove koje ff blokira samo tako).

[Ovu poruku je menjao dinke dana 31.01.2005. u 00:35 GMT+1]
[ dr ZiDoo @ 30.01.2005. 23:35 ] @
Oki, nesto domace: http://gsmms1.netfirms.com/
[ degojs @ 30.01.2005. 23:35 ] @
Nema je za običnog korisnika, kao ni što Firefox ne nudi ništa u odnosu na Maxthon.

Meni nudi samo dobar pregled MSDN, u to si se i sam uverio - dao sam ti link. Opet, to nije bitno, jer većina ljudi ionako ne posećuje MSDN.

Stvar je samo u tome da vi dižete FF u nebesa, a skloni ste da kažete FF je tata za Maxthon, što je netačno. Osim u slučaju web developera, a to je onda isto kao i moj "slučaj" - MSDN.
[ Sundance @ 30.01.2005. 23:38 ] @
Evo nakon
Citat:
dr ZiDoo: Oki, nesto domace: http://gsmms1.netfirms.com/


Šta je ovo:



? :)
[ dr ZiDoo @ 30.01.2005. 23:39 ] @
@degojs, jes probo link?

@sundance, ma mislio sam samo na ove sto se sire webom. Znam, par puta sam proguto koji (mislim ko ce citati licence agreement )
[ degojs @ 30.01.2005. 23:40 ] @
Probao Zidoo, sad ću ti dam screenshot.





U čemu je problem? Lepo me pita šta da uradim.

[Ovu poruku je menjao degojs dana 31.01.2005. u 00:41 GMT+1]
[ Sundance @ 30.01.2005. 23:40 ] @
Citat:
dinke: IE već sada ne blokira neke pop-upove koje ff blokira samo tako.]


Koje to popupove FF blokira a Maxthon nije, o guru.

Daš link?
[ dr ZiDoo @ 30.01.2005. 23:40 ] @
SP2 :D:D:D:D:D:D:D

Joj, samo da znas kako je prolazio na starijim windowsima XP SP1 pa dole. Inace ne razvija se vise, losho.

To je trojan. Radjen je u ASM/Delphi, radio ga je jedan momak iz bl, inace pravo malo umjetnicko djelo.
[ degojs @ 30.01.2005. 23:44 ] @
I šta sad?

I šta ti misliš, koliko ljudi će da naleti na takav sajt?

A lepo piše i upozorenje u onom prozoru.



[Ovu poruku je menjao degojs dana 31.01.2005. u 00:46 GMT+1]
[ Sundance @ 30.01.2005. 23:46 ] @
Code:

Scan results
File: intro[1].waviexplore.exe.bin
Date: 01/31/2005 00:41:32
----
AntiVir 6.29.0.8/20050129       found [Heuristic/Trojan.Downloader]
AVG     718/20050128    found nothing
BitDefender     7.0/20050129    found [BehavesLike:Trojan.Downloader]
ClamAV  devel-20041205/20050130 found nothing
DrWeb   4.32b/20050130  found nothing
eTrust-Iris     7.1.194.0/20050130      found nothing
eTrust-Vet      11.7.0.0/20050128       found nothing
F-Prot  3.16a/20050130  found [could be infected with an unknown virus]
Kaspersky       4.0.2.24/20050130       found nothing
NOD32v2 1.987/20050128  found [probably unknown NewHeur_PE]
Norman  5.70.10/20050127        found [W32/Downloader]
Panda   8.02.00/20050130        found nothing
Sybari  7.5.1314/20050130       found nothing
Symantec        8.0/20050130    found nothing


Disasemblirao sam ovo smeće. Teško da bi se moglo nazvati remek djelom...ovako nešto može 90% asm kodera napraviti.
[ dr ZiDoo @ 30.01.2005. 23:48 ] @
@sundance,
vjeruj, bilo je jako efikasno, brzo i malo. Sada je vec ostarilo. Sta ja znam, ja tek nekidan uzo asm book da citam. Moras prizanti da je ipak jako dobro.

@degojs,
Onoliko koliko je to potrebno, vjeruj mi.
[ dinke @ 30.01.2005. 23:49 ] @
Vidi degojs, možda bi trebao da pogledaš malo neki od Web Dev topica na es-u pa da shvatiš razliku, stvarno, ja ne umem možda lepo ni da objasnim, a iskreno nemam neograničeno vreme za igranje. Pogledaj recimo ovaj topic za malo predstavljanja oko standarda i sl., učitaj demo u browser pa uporedi.
Ne možeš ti na osnovu svog ličnog mišljenja da kažeš da je Maxthon bolji browser od Firefox-a. Možeš samo da kažeš da ti se više sviđa iz nekog razloga (mrziš OS, bolje ti učitava MS nestandardne gluposti i sl.)

Ja sam iz sličnih razloga rekao da mi Maxthon nije po ukusu (pričam o korisničkom delu).

- Drugačiji interfejs koji se meni ne sviđa
- Drugačije handluje tabove od svih ostalih tabbed based browsera
- Nije po defaultu otvarao srednji klik miša u novi tab (možda može da se podesi, nisam mnogo gledao).
- Ne omogućava laku pretragu po google-tu (Search field nije dostupan). Nema ni pretrage po Amazonu ili Directory ili Ebay-u što relativno često koristim.
- Sporije renderuje strane, gecko engine iskreno nisam probao.

Moj utisak o Maxthonu je bio sličan kao svojevremeno sa NeoPlanetom. mada je to zaista bilo davno :)


[ dinke @ 30.01.2005. 23:53 ] @
Citat:
Sundance: Koje to popupove FF blokira a Maxthon nije, o guru.

Daš link?

Evo degojs će, on koristi IE pa zna zasigurno.
[ degojs @ 30.01.2005. 23:55 ] @
Citat:
IE već sada ne blokira neke pop-upove koje ff blokira samo tako


Aaaa, ne. To sam ja napisao pre, ali nisam ni pojma imao da u IE možeš da podešavaš kako će da reaguje na pop-up prozore (low, med, high) i slično.

Što se tvojih zamerki ostalih tiče --- to je stvar navike, a ne neke jake zamerke. Inače ima Search bar. I to ima gomila mašina da se podesi (Google, Microsoft, itd, itd).Kod mene evo otvara srednje dugme miša novi tab. Nemam pojma, ali ima negde da se podesi.
[ Sundance @ 31.01.2005. 00:00 ] @
Citat:
dinke: Ne možeš ti na osnovu svog ličnog mišljenja da kažeš da je Maxthon bolji browser od Firefox-a.


How funny, većina FF je bolji argumenata su lični razlozi.

Citat:
Možeš samo da kažeš da ti se više sviđa iz nekog razloga (mrziš OS)


Ti si svoj stav o svemu baziranom na IE već rekao, a koje je sve samo ne nepristrano, zbog ćega bi netko trebao uzeti zdravo za gotovo što ti govoriš?

Citat:
bolje ti učitava MS nestandardne gluposti i sl.)


Te MS nestandardne gluposti (ActiveX, VBS, XAML) FF uopće ne čita.

Citat:
- Drugačiji interfejs koji se meni ne sviđa


Imaš skinove, možeš si porazmjestiti toolbare i dugmad kako god želiš.

Citat:
- Nije po defaultu otvarao srednji klik miša u novi tab (možda može da se podesi, nisam mnogo gledao).


Može se podesiti. Ja imam podešeno da mi sve klikove za novi prozor otvara u novi tab ili koristim super drag'n'drop kad baš eksplicitno želim to reći. Manji je napor nego klikanje na skrol od miša.

Citat:
- Ne omogućava laku pretragu po google-tu (Search field nije dostupan).
Nema ni pretrage po Amazonu ili Directory ili Ebay-u što relativno često koristim.


Options -> Maxthon Options -> Search.

Citat:
- Sporije renderuje strane, gecko engine iskreno nisam probao.


Distukabilan argument. Moja malenkost nije primjetila razliku.

Citat:
Moj utisak o Maxthonu je bio sličan kao svojevremeno sa NeoPlanetom. mada je to zaista bilo davno :)


Moj utisak o FF jest da se radi kao i o linuxu - još jedan open source FUD - much ado about nothing.
[ dinke @ 31.01.2005. 00:01 ] @
Citat:
Disasemblirao sam ovo smeće. Teško da bi se moglo nazvati remek djelom...ovako nešto može 90% asm kodera napraviti.

A šta misliš jel ovo remek delo :)
Code:
<html>
<form>
<input type crash>
</form>
</html>

Nije ? Well, odredjene verzije IE-a je zakucavao samo tako. Na Win98 zakucao bi celu masinu :) Ako se dobro secam, moj KAV na Windowsu XP sada ga vidi kao neki Trojan (lol). Napisi gornji fajl, i snimi ga kao bilosta.html i ... čestitam, kreirao si trojan za Windows. Ovo takođe zakucava i Outlook (Express) kada ga primaoc otvori u onom njegovom preview panelu. Naravno, pričam o neažurnoj verziji IE-a (taj bug je odavno fixan). E sad, browser koji sebi može da dozvoli da pukne zbog parčeta html-a ... da'l da dalje komentarišem :)

No dobro, priznajem, SP2 je popravio neke stvari sto se tice sigurnosti, ali poverenje je odavno izgubljeno.
[ degojs @ 31.01.2005. 00:09 ] @
Ma koga uvo boli za to? Koji su to sajtovi koji to imaju??

Jesi ti nekad pravio neki sajt dinke koji je to imao, taj HTML kod? :)))

To za klince bre i za one što traže ili ispravljaju bagove.

Pa koji komercijalni (ili ne mora biti ni komercijalni sajt, evo ES) će to da stavi na neku stranicu?
[ dr ZiDoo @ 31.01.2005. 00:11 ] @
@degojs,
ne brini ni mi ne shvatamo te maliciozne umove koji to stavljaju na sitove

Mislim da je diskusija zrela za lock
[ dinke @ 31.01.2005. 00:15 ] @
Citat:
Sundance: Ti si svoj stav o svemu baziranom na IE već rekao, a koje je sve samo ne nepristrano, zbog ćega bi netko trebao uzeti zdravo za gotovo što ti govoriš?

Pa i ne treba. Ja sam IE obožavao u vreme kada je pobeđivao Netscape (tamo negde krajem prošlog veka). U međuvremenu IE se nije mnogo razvijao pa su ga drugi prestigli po kvalitetu a bogami i po surfing experiencu (firefox).

Citat:
Sundance: Te MS nestandardne gluposti (ActiveX, VBS, XAML) FF uopće ne čita.

I ne treba da čita. Treba da zadovoljava W3C standarde koje propisuje World Wide Web konzorcijum. O sigurnosnim aspektima Active X kontrola ne bih ni da trošim reči (IE ih uglavnom i blokira po defaultu).


[ degojs @ 31.01.2005. 00:19 ] @
Citat:
O sigurnosnim aspektima Active X kontrola ne bih ni da trošim reči

Ako bi ipak mogao..
Citat:
(IE ih uglavnom i blokira po defaultu).

Iz prostog razloga što ljudi, kada im se pojavi dijalog YES-NO, kliknu na YES i onda kukaju posle na IE. Isto kao što sam i ja mogao na ovo što je Zidoo postavio da kliknem OPEN pa posle.. kriv IE i Windows i MS i Gejts :) Svi, samo ja ne.
[ Marenović Slaviša @ 31.01.2005. 00:19 ] @
Citat:
Citat:

Citat:
Marenović Slaviša: Ljudi pratim ovu temu celi dan, i - naterali ste me da resim da instaliram famozni maxton.
Da vidim i to. Sta je, vredi li ovoliko postova...
Drugo, nakon svih ovih vasih postova, mislim se da li da javnem trooperu da vas ubaci u svoju aleju velikana poznatiju kao ELITESECURITY BISERI.



Ne znam cemu ovakav stav, kada znam provereno da si do pre par meseci koristio Internet Explorer i to ti je bilo amin. Ja licno koristim FF od prvih verzija, ali nisam pri tome pljuvao ostale browsere. Da barem imas sa cime da poredis pa ajde...I kako si ga ti to testirao kada si za par sati zakljucio da je los?!?!


Kao prvo promasio si za jednu godinu koliko ja koristim koji browser za net.
Nisam koristio FF od prvih verzija, koristio sam Operu pre njega ali mi se on vise dopao i njega sam ostavio dok je Opera dobila sut kartu. Probao sam i Netscape ali sam ga odmah odbacio. A sad, kazi mi , sta sam ja to koliko testirao i sta sam ja to napao???
Molio bih te da pazljivije procitas moj post pre nego sto me citiras.
Drugo, gde sam ja kazao da je los. Citiraj me!
Ako sam na nesto aludirao, aludirao sam na ovakvu diskusiju. Ovakvu diskusiju je znala samo Pandora58 da izazove. Stvarno su se strasti previse uzburkale.
Mogla bi ova diskusija da ide malo lakse...

[ Sundance @ 31.01.2005. 00:20 ] @
Citat:
dinke: A šta misliš jel ovo remek delo :)
Code:
<html>
<form>
<input type crash>
</form>
</html>

Nije ? Well, odredjene verzije IE-a je zakucavao samo tako.


Moju nije.

Citat:
Na Win98 zakucao bi celu masinu :)


win98 nije OS dizajniran sa sigurnošču na pameti. Smiješno je koliko se nisko linux zealoti moraju spuštati... Spomene li netko MS-DOS skočit ću kroz prozor.

Citat:
Ako se dobro secam, moj KAV na Windowsu XP sada ga vidi kao neki Trojan (lol). Napisi gornji fajl, i snimi ga kao bilosta.html i ... čestitam, kreirao si trojan za Windows.


Code:

Scan results
File: damn.hmlxyz
Date: 01/31/2005 01:10:16
----
AntiVir 6.29.0.8/20050129       found nothing
AVG     718/20050128    found nothing
BitDefender     7.0/20050129    found nothing
ClamAV  devel-20041205/20050130 found nothing
DrWeb   4.32b/20050130  found [Trojan.Crasher]
eTrust-Iris     7.1.194.0/20050130      found [Win32/CrashIE.52!Trojan]
eTrust-Vet      11.7.0.0/20050128       found [HTML.CrashIE]
F-Prot  3.16a/20050130  found [HTML/CrashIE.B]
Kaspersky       4.0.2.24/20050131       found [Trojan.HTML.Crasher]
NOD32v2 1.987/20050128  found nothing
Norman  5.70.10/20050127        found nothing
Panda   8.02.00/20050130        found nothing
Sybari  7.5.1314/20050130       found [HTML.CrashIE]
Symantec        8.0/20050130    found [Trojan.CrashIE]


Trojan je u općoj virii definiciji sve što iza leđa radi maligne akcije. Naziv malwareu se općenito dodjeljuje (Platforma/Kategorija).(Opis/Naziv).(verzija) Ovaj ruši neke verzije IE-a - AV ne može znati da li je IE dobro update-an pa korisnike štiti od njih samih. Nema tu ništa smiješno.

Citat:
Naravno, pričam o neažurnoj verziji IE-a (taj bug je odavno fixan).


A o čemu drugom...neažurne verzije softvera su sve po čemu znate pljuvati.

Citat:
E sad, browser koji sebi može da dozvoli da pukne zbog parčeta html-a ... da'l da dalje komentarišem :)


E dinke, dinke...

Pogle mangleme - http://www.securityfocus.com/archive/1/378632

Citat:

The tool generates only basic HTML - no stylesheets, no scripts, mostly
no browser-specific features - and is, by all accounts, rather dumb.
Should you want to use it rather than spending 5 minutes to develop
your own, much better alternative


i sad moj fejvorit dio:

Citat:

Results summary

All browsers but Microsoft Internet Explorer kept crashing on a regular
basis due to NULL pointer references, memory corruption, buffer
overflows, sometimes memory exhaustion; taking several minutes on
average to encounter a tag they couldn't parse.


Ranjivi su gecko, opera, KHTML, links, lynx, safari...

Prestani širit FUD više!

Citat:
No dobro, priznajem, SP2 je popravio neke stvari sto se tice sigurnosti, ali poverenje je odavno izgubljeno.


Koliko vidim iz tvojih izjava, ti ga nikad nisi ni imao.
[ dinke @ 31.01.2005. 00:24 ] @
Citat:
degojs: Ma koga uvo boli za to? Koji su to sajtovi koji to imaju??

Jesi ti nekad pravio neki sajt dinke koji je to imao, taj HTML kod? :)))

To za klince bre i za one što traže ili ispravljaju bagove.

Pa koji komercijalni (ili ne mora biti ni komercijalni sajt, evo ES) će to da stavi na neku stranicu?
Ma niko, slažem se, ali uz ovaj i hiljadu drugih bugova (što u implementaiji raznih standarda što u security-u koje IE ima) naježim se i na pomisao da recimo nešto plaćam na Net-u koristeći IE browser. Ne daj bože tek da koristim "Online Sistem" svoje (sada već bivše) banke za plaćanje računa sa IE-om kada sistem u startu traži da staviš sajt na trusted listu, spustiš security level u IE-u na low, a uz to klikćeš ok na razna upozorenja o validnosti certifikata dok Active X kontrole rade ko zna šta. :)
[ Sundance @ 31.01.2005. 00:24 ] @
Još malo komentara od strane Zalewskija (lik je inače legenda):

Citat:

It appears that the overall quality of code, and more importantly, the
amount of QA, on various browsers touted as "secure", is not up to par
with MSIE; the type of a test I performed requires no human interaction
and involves nearly no effort. Only MSIE appears to be able to
consistently handle [*] malformed input well, suggesting this is the
only program that underwent rudimentary security QA testing with a
similar fuzz utility.



This is of course not to say MSIE is more secure; it does have a number
of problems, mostly related to its security architecture and various
features absent in other browsers. But the quality of core code appears
to be far better than of its "secure" competitors.


Toliko od onih što profesionalno traže bugove u browserima :)

[ degojs @ 31.01.2005. 00:32 ] @
Evo ga i na Windowsu 2000 :)))) Čuj kao ne može bez SP2 za XP :)))

Ufff... što volimo FUD, do xaxa.



[ dinke @ 31.01.2005. 00:36 ] @
Citat:
degojs: Ma koga uvo boli za to? Koji su to sajtovi koji to imaju??

Jesi ti nekad pravio neki sajt dinke koji je to imao, taj HTML kod? :)))

To za klince bre i za one što traže ili ispravljaju bagove.

Pa koji komercijalni (ili ne mora biti ni komercijalni sajt, evo ES) će to da stavi na neku stranicu?


Citat:
Sundance: The tool generates only basic HTML - no stylesheets, no scripts, mostly
no browser-specific features - and is, by all accounts, rather dumb.
Should you want to use it rather than spending 5 minutes to develop
your own, much better alternative.


E ajd vas dvojica dogovorite se bre :))
[ dinke @ 31.01.2005. 00:37 ] @
Citat:
degojs: Evo ga i na Windowsu 2000 :)))) Čuj kao ne može bez SP2 za XP :)))

Ufff... što volimo FUD, do xaxa.
Ajde, priznaj da je neki SP 5 (ili koji već postoji kod win2k).
[ Bojan Basic @ 31.01.2005. 00:43 ] @
A šta bi trebalo da radi to čudo ako kod nekog slučajno prođe?
[ degojs @ 31.01.2005. 00:43 ] @
@dinke:

Hmm, SP4 je poslednji. A to je izašlo čini mi se jedno godinu pre SP2 za XP.

Pa čuj, imaju bagovi, ali imaju i zakrpe.. nećemo valjda da skidamo viruse od doktora Zidoo, a da nismo ni poslednji SP stavili na kompjuter? :)

Nego, da se vratimo na temu nakon što smo razbili ovaj mit o autoinstaliranju spyware i ostalog.

Elem, dobar taj Firefox, ali pošto 95% sajtova nije po standardu, što ti sam kažeš, onda tek ne vidim šta ima ko da koristi isti. Ostaje jedino tabbed browsing. E tu je stvarno bolji od IE. Doduše svaki drugi browser ima isto, pa ne znam onda u čemu je toliki fazon sa istim. Mislim da dobiva malo više pažnje nego je zaslužio. Kao da su drugi browseri nešto lošiji..
[ Sundance @ 31.01.2005. 00:45 ] @
Pazi ovih bisera u kodu:

Code:

        push    offset LibFileName ; lpLibFileName
        call    LoadLibraryA
        push    offset ProcName    ; lpProcName
        push    eax        ; hModule
        call    GetProcAddress
        or    eax, eax
        jz    short loc_401073
        push    1
        push    0
        call    eax

...

; char ProcName[]
ProcName    db 'RegisterServiceProcess',0 ; DATA XREF: start+16o
                    ; sub_40104B+Do
; char LibFileName[]
LibFileName    db 'kernel32.dll',0


Koji glupi trikovi... ovo inače samo radi na win9x, tek toliko da kažemo kome je ovaj so-called "trojan" namijenjen :)

A dodavanja u startup preko Software\Microsoft\Windows NT\CurrentVersion\WinLogon\Explorer.exe shl32.exe i Software\Microsoft\Windows\CurrentVersion\Run\init32.exe te dodavanje zapisa u system.ini će svaki imalo inteligentniji monitor (kao recimo ovaj od besplatnog MS AntiSpyware) detektirati.
[ degojs @ 31.01.2005. 00:45 ] @
Čudo tehnike, a Sundance? :))) Nešto kao i Firefox :))
[ dinke @ 31.01.2005. 01:07 ] @
Citat:
degojs: Hmm, SP4 je poslednji. A to je izašlo čini mi se jedno godinu pre SP2 za XP.

Da tako nekako. Pomislio sam da je MS u medjuvremenu izdao jos nekoliko SP-a, a oni nijedan, što nas deduktivnim metodama dovodi do logičnog zaključka da MS-u sada treba samo 4 Service Packa da naprave siguran os. Definitivno napredak u odnosu na NT. :))

Citat:
degojs:
Elem, dobar taj Firefox, ali pošto 95% sajtova nije po standardu, što ti sam kažeš, onda tek ne vidim šta ima ko da koristi isti. Ostaje jedino tabbed browsing. E tu je stvarno bolji od IE. Doduše svaki drugi browser ima isto, pa ne znam onda u čemu je toliki fazon sa istim. Mislim da dobiva malo više pažnje nego je zaslužio. Kao da su drugi browseri nešto lošiji..


Ajmo redom oko ovoga, ali sad da probamo ozbiljno.

Cifra od 95% je moja ad-hoc procena, mozda je malo manja ali ne preterano. Voleo bih da može jos neko od Web developera da se tu uključi pa da čujemo i šta drugi ljudi kažu.

Sto se Web sajtova tiče, mislim da bi verzije 4 browsera (IE4, NN4.x) radile na većini današnjih sajtova, zato što je većina današnjih sajtova napravljena na staromodan način, bez mnogo css-a, ne daj Bože xhtml-a i sl. E sad, umesto da ja vama drage kolege dajem besplatan kurs o modernom Web-u (a ja inače i nisam Web Dizajner), pogledajte malo recimo http://www.webstandards.org/about ili googlajte na tu temu pa ćete sami uvideti zašto je bitno imati moderne browsere koji poštuju standarde, zašto su novi standardi bolji i za developere ali i za usere itd.
[ Sundance @ 31.01.2005. 01:23 ] @
Citat:
Bojan Basic: A šta bi trebalo da radi to čudo ako kod nekog slučajno prođe?


Evo sto sam iskopao u 15-ak min:

Prvo pokusava stvoriti mutex "RegisterServiceProcess" sto je standardna provjera kod malwarea da li je njegova instanca vec pokrenuta kako bi se sprijecila ponovna infekcija. Ako GetLastError vrati ERROR_ALREADY_EXISTS onda je vec pokrenut :)

Nakon toga, kao sto sam vec spomenuo, pokusava pronaci "RegisterServiceProcess" API u kernel32.dll, koji postoji samo u win9x verzija. Ovaj ce API sakriti program iz win9x task managera - ali ne i iz liste procesa kod specijaliziranih alata (tipa Process Explorer). Kod NT sistema je komunikacija sa SCM malo kompliciranija, autor izgleda da se nije dovoljno dobro informirao :)

Nakon toga radi neke pizdarije koje mi se ne da detaljno proucavat (mislim da je nebitno, neki obican housekeeping).

Potom se kopira u Windows direktorij pod nazivom "init32.exe" (kad je pokrenut iz browsera nalazi se u nekom temp direktoriju od IE-a koji ce se vjerojatno ispraznit pri rebootu ili ako korisnik flusha IE cache - bolje je da se kopira na neko "sigurnije" mjesto) te taj path do svoga kopiranog executable-a dodaje u registry pod novi kljuc HKLM\Software\Microsoft\Windows\CurrentVersion\Run\<windows direktorij>\init32.exe. Jos u system.ini dodaje pod sekcijom "BOOT" kljuc "shell" sa vrijednoscu "Explorer.exe shl32.exe".

Ako se radi o NT-baziranom win (win9x nema winlogon proces), mijenja jos i kljuc HKLM\Software\Microsoft\Windows NT\CurrentVersion\WinLogon\shell koji predstavlja defaultni shell za win (defaultno stoji samo na "explorer.exe) u "Explorer.exe shl32.exe", te se usput i kopira u <windows direktorij>\shl32.exe.

Nakon toga u beskonacnoj petlji ceka da se korisnik spoji na net preko InternetGetConnectedState fje, a ako nije spojen, uspava svoju nit na 10s i onda opet provjeri...i tako sve dok se ne spoji.

U trenutku kad je spojen na net skida sljedecu datoteku u windows direktorij: http://gsmms1.netfirms.com/cgi-bin/get.cgi\syncw.exe i to dva puta (bug?) te je po uspjesnom skidanju pokrece sa ShellExecuteA API-jem.

Datoteka syncw.exe ima 372K i, kao sto netko spomene, napisana je u Delphiu u pakirana sa nekim smecem. Ne da mi se sad to dirat, nije asm :>

Ovaj sajt bi trebalo jako, jako, jako gadno shebat. Stoka jedna.
[ dr ZiDoo @ 31.01.2005. 06:43 ] @
Citat:
degojs: @dinke:
Pa čuj, imaju bagovi, ali imaju i zakrpe.. nećemo valjda da skidamo viruse od doktora Zidoo, a da nismo ni poslednji SP stavili na kompjuter? :)


Pazi degojs, znaš i sam da virus nisam ja pisao kao što rekog. Tražio si samo primjer i dobio si ga. To što ne prolazi zadnje majkrosoftove zakrpe neću da komentarišem zato što nisam ni reko da hoće. (iako me ovo za w2k + sp4 iznenadilo).

Znači, nemoj da mi pripisuješ neke maliciozne software.

Usput kada tako pljuckaš po tehnologiji kao što je FF, daj nam neku bolju koju si ti napisao.
[ dinke @ 31.01.2005. 08:45 ] @
Citat:
Sundance: Mda. Debuggiranje tog smeća od jezika nije ni postojalo dok netko nije napisao ekstenziju za FF. pfff.

Obzirom da mi je degojs obrisao komentar na ovu poruku, moraću da ponovim.

JavaScript debugger je bio uključen još u ranim verzijama Netscape-a, tamo negde krajem 90-tih godina prošlog veka :). Istoimena JavaScript konzola je takođe uključena u sve Mozilla browsere, što uključuje i Firefox naravno. Naravno da nije reč o nikakvog extenziji već o built in delu browsera.

Što se tiče tvog komentara da je JavaScript đubre od jezika, pogledaj koji jezik Macromedia koristi za scriprting svih svojih aplikacija (recimo za pisanje extenzija i sl). Poslednja verzija Macromedia Directora 2004 MX recimo čak uključuje uz Lingo script i JavaScript podršku za scripting koji je 100% po EcmaScript standardu. Adobe aplikacije (photoshop, ilustrator, ...) u poslednjim verzijama koriste JS (ecmascript) za scripting. Postoje verovatno i mnogi drugi, including Microsoft gde asp.net komponente (ili kako se to vec zove) mozes razvijati koristeci JS.

Toliko od mene :)

[ Palma @ 31.01.2005. 09:35 ] @
@Dinke:

Stvarno dobar onaj toolbar majku mu, State of the Art, što bi se reklo

De si bio pre da mi to kažeš, znatno bi mi olakšalo posao...

Nema šta, Firefox je tata
[ dinke @ 31.01.2005. 09:53 ] @
Citat:
Palma:Nema šta, Firefox j e tata :D

E, kad to kaže čovek koji je zasigurno prvi na ovom forumu pominjao Maxthon, onda nemam druge nego da se složim sa time :))
[ degojs @ 31.01.2005. 10:31 ] @
De ste bećari :)

Evo ga... Windows 98. I nije Maxthon nego IE.

Šta sad?




Stvar je da korisnik kada dobije ovakav dijalog, klikne na OPEN i to je to. Ali.. pucati priče da se programi instaliraju samo surfovanjem, e pa.. ako to nije FUD ne znam šta jeste.

Pozdrav :)




[ degojs @ 31.01.2005. 10:42 ] @
Citat:
Dr. Zidoo:
Znači, nemoj da mi pripisuješ neke maliciozne software.


Ma ne kažem da si ga ti napisao, nego da smo od tebe skidali.

Citat:
Usput kada tako pljuckaš po tehnologiji kao što je FF, daj nam neku bolju koju si ti napisao.


Gde sam pljuvao FF? Rekao sam da običan korisnik neće imati neke razlike - FF ili Maxthon. Druga je stvar što ti i slični doživljavate kao pljuvanje to da ja nisam ništa posebno oduševljen sa FF u odnosu na ostale browsere. Ne znam zašto bih i bio. Šta mene briga za user-agent i slične stvari.
Vi imate problem kad neko kaže: FF mi ne nudi ništa posebno u odnosu na ostale browsere (Maxthon, Opera, itd).
[ dinke @ 31.01.2005. 10:53 ] @
Citat:
degojs: Vi imate problem kad neko kaže: FF mi ne nudi ništa posebno u odnosu na ostale browsere (Maxthon, Opera, itd).

Ja nemam problem kad ti kažeš ovo gore sa ovim mi. Ja imam problem kada to kažeš bez toga, jer onda nisi u pravu. I ne mešaj sada Operu u ovu priču please :)
[ degojs @ 31.01.2005. 11:02 ] @
Kad kažem "mi" to se odnosi na ljude koji se ne bave web programiranjem. Složićeš se da je većina korisnika takva. Ne znam šta je tu problematično.

A o tome kako se za problem spyware potura priča "pređi na FF", o tome verovatno sad nakon ovih testova i ne trebamo više pričati. Pročitajte tekst upozorenja na onom OPEN/SAVE dijalogu. Ako ono nije lepo upozorenje, ne znam šta jeste.

Zašto da ne uplićem i Operu? Nisam primetio da preporučujete istu sa toliko žara kao FF, što samo govori da je FF --- hype, više nego bilo šta drugo. I Opera je browser, zar ne?

Sa druge strane, vaše potrebe (vezano za web programiranje) zbog kojih vam odgovara FF vi uporno poturate kao nešto što bi trebalo biti svima važno. Upravo ste vi manjina koja te potrebe predstavlja kao bitne za sve korisnike, kao da se svi bave web programiranjem.
[ caiser @ 31.01.2005. 11:21 ] @
Citat:
Sundance: Spomene li netko MS-DOS skočit ću kroz prozor.


MS-DOS.
[ dinke @ 31.01.2005. 11:23 ] @
Citat:
degojs: Kad kažem "mi" to se odnosi na ljude koji se ne bave web programiranjem. Složićeš se da je većina korisnika takva. Ne znam šta je tu problematično.

Slazem se. Ali cak i obicnim korisnicima FF nudi vise od IE-a. Da li će to obični korisnici umeti da cene ili koriste, to je druga stvar.

Citat:
degojs:
A o tome kako se za problem spyware potura priča "pređi na FF", o tome verovatno sad nakon ovih testova i ne trebamo više pričati. Pročitajte tekst upozorenja na onom OPEN/SAVE dijalogu. Ako ono nije lepo upozorenje, ne znam šta jeste.

Slazem se, koliko znam korisnik mora da odobri instaliranje spyware-a. No koliko korisnika uopste zna sta ga browser pita (kad vec pricas o obicnim korisnicima) ? Uz to vecina spyware-ova dodaje add-ove bas na IE a ne na firefox ili neki drugi browser.
Btw, vrlo lukavo si testove radio na poslednjoj patchovanoj verziji IE-a 6. Ajde odradi to isto na nekom nepatchovanom, pa da vidimo kako ide :) Koliko korisnika patchuje redovno svoj OS ?
Citat:
degojs:
Zašto da ne uplićem i Operu? Nisam primetio da preporučujete istu sa toliko žara kao FF, što samo govori da je FF --- hype, više nego bilo šta drugo. I Opera je browser, zar ne?

Pa nisi, zato sto se meni licno Opera ne svidja, i uz to nije besplatna. No Opera po featurima ne zaostaje za Mozilla browserima, a uz to je dostupna i na mobilnim uredjajima (ja je koristim na svom mobilnom btw). No, na desktopu po mom skromnom misljenje ne nudi vise sto bi opravdalo cenu u odnosu na FF.
[ BytEfLUSh @ 31.01.2005. 11:27 ] @
Citat:
caiser: MS-DOS.


Nemoj da nam Sundance skače kroz prozor.... Pa ko će onda pljuvati non-Microsoft proizvode? :)

No offense to anyone...
[ dinke @ 31.01.2005. 11:28 ] @
Btw, u mojoj bivšoj firmi, svi od sekretarice do Web Programera su koristili Firefox. Svi osim generalnog managera. Navikao čovek da klikće na taskbar kad traži browser pa to je :)
[ degojs @ 31.01.2005. 11:31 ] @
Citat:
Btw, vrlo lukavo si testove radio na poslednjoj patchovanoj verziji IE-a 6. Ajde odradi to isto na nekom nepatchovanom, pa da vidimo kako ide :) Koliko korisnika patchuje redovno svoj OS ?


A ***i ga dinke. Slažem se da je nepatchovan sistem nesiguran. Mislio sam da smo sa tim svi OK da sisteme treba ako ništa, a bar patchovati redovno. Kad smo već uzeli Win 98, možemo bar da iskoristimo mogućnost besplatnog korišćenja novijeg IE.

Na kraju, ne bi bilo ni pošteno da uzmemo Firefox 0.1, zar ne?
[ degojs @ 31.01.2005. 11:33 ] @
Citat:
Btw, u mojoj bivšoj firmi, svi od sekretarice do Web Programera su koristili Firefox. Svi osim generalnog managera. Navikao čovek da klikće na taskbar kad traži browser pa to je :)


Ja se slažem sa tim da je Firefox OK, samo primeti da recimo ja svoju potrebu da lepo čitam MSDN nisam predstavljao kao potrebu ostalih. Isto bi i vi mogli da budete toliko pošteni, pa da vašu potrebu za promenom user-agenta i slično ne predstavljate kao potrebu ostalih.
[ degojs @ 31.01.2005. 11:36 ] @
Momci, ako se Sundance ne javi danas, nosite ga na duši :)
[ dinke @ 31.01.2005. 11:44 ] @
Citat:
degojs: A ***i ga dinke. Slažem se da je nepatchovan sistem nesiguran. Mislio sam da smo sa tim svi OK da sisteme treba ako ništa, a bar patchovati redovno. Kad smo već uzeli Win 98, možemo bar da iskoristimo mogućnost besplatnog korišćenja novijeg IE.

Na kraju, ne bi bilo ni pošteno da uzmemo Firefox 0.1, zar ne?

Mašiš poentu. Poenta je da su prethodne verzije IE-a omogućavale instaliranje raznih spywarečina i sl. software-a zbog čega je i nastao taj hype kako ti kažeš, jer firefox takve stvari nije omogućavao ni u najranijim verzijama.
[ noviKorisnik @ 31.01.2005. 11:51 ] @
Citat:
degojs: Ja se slažem sa tim da je Firefox OK, samo primeti da recimo ja svoju potrebu da lepo čitam MSDN nisam predstavljao kao potrebu ostalih. Isto bi i vi mogli da budete toliko pošteni, pa da vašu potrebu za promenom user-agenta i slično ne predstavljate kao potrebu ostalih.

Evo jedan primer: pretraga teksta na stranici. Računam da to jeste potreba ostalih.
[ caiser @ 31.01.2005. 11:51 ] @
Citat:
degojs: Momci, ako se Sundance ne javi danas, nosite ga na duši :)


Nekako mi se cini da se i ti tome radujes. :)
[ degojs @ 31.01.2005. 12:31 ] @
Citat:
dinke:
Mašiš poentu. Poenta je da su prethodne verzije IE-a omogućavale instaliranje raznih spywarečina i sl. software-a zbog čega je i nastao taj hype kako ti kažeš, jer firefox takve stvari nije omogućavao ni u najranijim verzijama.


Koliko je meni poznato, kada je IE postojao, FF nije, tako da mi je to malo bespredmetno. Firefox je tek nedavno došao u verziju 1.0, tako da bi tu negde i trebali da poredimo stvari. Opet dinke, ja lično nisam pokupio nikad spyware samo surfujući, a dok sam bio tamo kod nas išao sam i po warez sajtovima i skidao i programe i crackove i slično. Često su mi izlazili dijalozi kao ovaj gore (tipa: da li želite da instalirate ovaj ActiveX, da li želite da instalirate "dialer.exe"), ali uvek sam odgovarao sa Cancel i nisam imao problema. Spyware sam dobio kada sam skinuo i instalirao besplatni Download Accelerator.
IE praktično nije dobio značajna unapređenja (osim po pitanju sigurnosti i pop-up prozora) već godinama, ali ja ne tražim da poredimo browsere od pre par godina zato što je MS usporio tempo. Poredimo ono što je "current": Maxthon i Firefox.

Citat:
noviKorisnik:
Evo jedan primer: pretraga teksta na stranici. Računam da to jeste potreba ostalih.

Nisam siguran na šta tačno misliš (ako misliš na ono da ti drugom bojom označi sva pojavljivanja nekog teksta na stranici, Maxthon ima tu opciju kao i da se onda "šetaš" po stranici, klikom miša, do toga što je pronašao)

Citat:
caiser:
Nekako mi se cini da se i ti tome radujes. :)

Ne. Od njega sam samo tražio da ne vređa druge i nikakvih problema nema. Isto kao i za axeza.




[Ovu poruku je menjao degojs dana 31.01.2005. u 13:42 GMT+1]
[ Palma @ 31.01.2005. 12:42 ] @
E dinke, u ovom "tvom" toolbar-u nema linka ka CSS 2 specifikaciji pa me to podseti da te pitam daa li je bolje držati se CSS2 ili 2.1 standarda ili raditi po principu "radi kako hoćeš samo da je ispravno u oba browsera?"
[ dinke @ 31.01.2005. 13:00 ] @
A dok mi ovde raspravljamo, priča o Firefox-u je došla na naslovnu stranu Wired Magazina.

http://www.wired.com/wired/

http://www.wired.com/wired/archive/13.02/firefox.html
[ noviKorisnik @ 31.01.2005. 13:04 ] @
Citat:
degojs:
Citat:
pretraga teksta na stranici.

Nisam siguran na šta tačno misliš (ako misliš na ono da ti drugom bojom označi sva pojavljivanja nekog teksta na stranici, Maxthon ima tu opciju kao i da se onda "šetaš" po stranici, klikom miša, do toga što je pronašao)

"Find as you type", + postavka forme za pretraživanje ispod stranice (može da ostane stalno prisutna, da se koristi kroz tabove), a ne preko dokumenta (sa ponekad apsurnom situacijom da se pronađena reč nalazi ispod prozora pretrage).
[ degojs @ 31.01.2005. 13:08 ] @
Maxthon poseduje Search toolbar tako da.. jesi li ga pogledao uopšte ili si samo otišao na Ctrl-F?
[ dinke @ 31.01.2005. 13:10 ] @
Citat:
Palma: E dinke, u ovom "tvom" toolbar-u nema linka ka CSS 2 specifikaciji pa me to podseti da te pitam daa li je bolje držati se CSS2 ili 2.1 standarda ili raditi po principu "radi kako hoćeš samo da je ispravno u oba browsera?" :)

Kako bre nema :) ?

[ dinke @ 31.01.2005. 13:15 ] @
Citat:
degojs: Maxthon poseduje Search toolbar tako da.. jesi li ga pogledao uopšte ili si samo otišao na Ctrl-F?

Search u Firefoxu je "as you type", što je uvedeno u verziji 1.0PR. Počneš da kucas recimo "eli" i on je već našao string "eli" ... ako nastaviš da dodaješ slova on skače na sledeću reč koja ima isti string. Uz to, search zauzima samo uski deo dna ekrana što je za svaku pohvalu. Još jedan unique feature FF-a koji do sada nisam video ni u jednom browseru.
[ degojs @ 31.01.2005. 13:19 ] @
Dobro, search as you type je lepo, ali.. bitno? Ma jok. Ukucam brate reč i ajmo: klik, klik.. Big deal. Nemojte samo ovakve stvari da mi gurate kao nešto bitno.

Što se tiče toga koliko mesta zauzima ne znam u čemu je problem sa Maxthon Search toolbarom - staviš ga gde hoćeš.

Šta je sa opcijama za reklame? Nekako mi se čini da je Maxthon tu za 2 koplja ispred Firefox. Možda nešto propuštam? Opcije za pop-up prozore? Floating-ads? Ima i mouse gestures po difoltu, a Firefox? Po difoltu dolazi sa gomilom adresa na black listama za razne tipove reklama. Firefox? Da li je to bitnije korisniku ili podrška za promenu user-agenta i editovanje koda?



Sve ja to smatram za manje bitno - npr. važno je da ima pop-up blocker i to je to.

[Ovu poruku je menjao degojs dana 31.01.2005. u 14:31 GMT+1]
[ dinke @ 31.01.2005. 13:30 ] @
Citat:
degojs: Dobro, search as you type je lepo, ali.. bitno? Ma jok.

A šta je tebi uopšte bitno degojs ? Priznaj onda lepo kao Dragi Tata da je to samo browser i da te nije briga oko toga :)
[ degojs @ 31.01.2005. 13:34 ] @
@dinke:
Evo gore sam dopisao: npr. lista adresa koje po difoltu blokira za razne tipove reklama, itd.

Dinke, bitno je da se sajtovi vide OK, da ima pop-up blocker i eventualno tabbed browsing. Skoro sve ostalo je.. manje bitno. Nadam se da nisam nešto zaboravio.

Upravo zato Firefox po difoltu i ne dolazi natrpan svim i svačim kao Maxthon, već skidaš ekstenzije za ono što ti treba.

Pa.. Tata je u pravu 100%. Većini to jeste tako.


[Ovu poruku je menjao degojs dana 31.01.2005. u 16:41 GMT+1]
[ dinke @ 31.01.2005. 13:34 ] @
Citat:
degojs: Šta je sa opcijama za reklame? Nekako mi se čini da je Maxthon tu za 2 koplja ispred Firefox. Možda nešto propuštam? Opcije za pop-up prozore? Floating-ads? Ima i mouse gestures po difoltu, a Firefox?

Ma da, za dva koplja je ispred FireFox-a definitivno. Na Maxthonu pola sajta na kome sam radio je interpretirao kao reklame, jedva sam iskopao kako se to čudo isključuje. A uključeno je po defaultu, savršeno za običnog korisnika. Inače u firefox-u imaš extenziju za to, nisam je probao jer generalno mrzim add blokere. Pop-up prozore FF bloira još od najranijih verzija. Uz sve sve to, Firefox radi i na Linuxu, potpuno isto (savršeno) kao i na Windozeu. Gde ćeš lepše.
[ degojs @ 31.01.2005. 13:36 ] @
Hehehe, jedva si našao kako se isključuje u Maxthonu, ali zato si bez problema našao ekstenziju za Firefox.

O da, pričamo fer.
[ Palma @ 31.01.2005. 13:37 ] @
Pa eto tako, nema



[Ovu poruku je menjao Palma dana 31.01.2005. u 14:41 GMT+1]
[ degojs @ 31.01.2005. 13:39 ] @
Citat:
dinke:
Na Maxthonu pola sajta na kome sam radio je interpretirao kao reklame, jedva sam iskopao kako se to čudo isključuje.


Ma da.. samo ja ne primećujem to na sajtovima koje posećujem. Šta znam, do juče ste tako pričali i za spyware..

U svakom slučaju može da se isključi. Tu je, ne moramo nikakve ekstenzije da tražimo i slično.

[Ovu poruku je menjao degojs dana 31.01.2005. u 14:40 GMT+1]
[ noviKorisnik @ 31.01.2005. 13:40 ] @
Citat:
degojs: Dobro, search as you type je lepo, ali.. bitno? Ma jok. Ukucam brate reč i ajmo: klik, klik.. Big deal. Nemojte samo ovakve stvari da mi gurate kao nešto bitno.

Smatram da jeste bitno, jer polje za unos pocrveni onog trenutka kada ne postoji ni jedna reč na stranici s traženim prefiksom. Dalje kucanje postaje nepotrebno, jer potreban je neki drugi dokument...

U slučaju uspešnih pretraga je najčešće dovoljno uneti 3 do 4 karaktera da se dođe do traženog dela teksta, iako puna reč može da bude nekoliko puta duža.

Ne znam koliko to uverljivo deluje kada se ovako čita (mo'š misliti, uštedeo par pritisaka na tastaturu), ali navikavanje na takvo nešto je instantno i tradicionalni pristup počinje da smeta.
[ degojs @ 31.01.2005. 13:41 ] @
A imenjače.. ne znam šta da ti kažem osim da nije toliko bitno ;)
[ degojs @ 31.01.2005. 13:43 ] @
I da dinke, Tata može baš lepo da ti posluži kao model običnog korisnika u ovom slučaju. Kad njemu koji svaki dan sedi za kompjuterom, poslom i kod kuće, nije toliko bitno, šta da ti pričam za ostale ljude.. Popup blocker i jeste najbitnija stvar.
[ dinke @ 31.01.2005. 13:48 ] @
Pa, tako gledano ja mogu da uzmem i moju ženu kao primer. Ona je lekar, ne sedi po ceo dan za kompjuterom, tu i tamo sedne obavi surf i to je to. Svojevremeno sam joj pokazao Firefox koji joj se svideo, pre svega zbog google bar-a i tabed browsinga i to je to. I dan danas ga koristi. Ona verovatno nema pojma ni šta je to pop-up blocking ali i ne mora da zna sada kada ne koristi IE :)
[ Marenović Slaviša @ 31.01.2005. 13:56 ] @
Citat:
dinke: A šta je tebi uopšte bitno degojs ? Priznaj onda lepo kao Dragi Tata da je to samo browser i da te nije briga oko toga :)


Cek malo, ako je to samo browser, zasto dizes toliku prasinu oko jednog browsera?
Zasto ne dizes galamu oko Netscape-a ili nekog drugog browsera?
Ili mozda osecas da je tvoj voljeni ff ugozen ovim browserom.
Ajde ljudi, smirite malo strasti.....
[ dinke @ 31.01.2005. 13:59 ] @
Ja ne smatram da je to samo browser. To je bio Dragi Tata na jednoj drugoj temi, mrzi me sada da trazim.
[ degojs @ 31.01.2005. 14:12 ] @
Citat:
dinke:
Ja ne smatram da je to samo browser.


Nemamo više praktično šta da pričamo.

Pozdrav :)
[ caiser @ 31.01.2005. 14:58 ] @
Citat:
dinke: Search u Firefoxu je "as you type", što je uvedeno u verziji 1.0PR. Počneš da kucas recimo "eli" i on je već našao string "eli" ... ako nastaviš da dodaješ slova on skače na sledeću reč koja ima isti string. Uz to, search zauzima samo uski deo dna ekrana što je za svaku pohvalu. Još jedan unique feature FF-a koji do sada nisam video ni u jednom browseru.


Ima i Opera. Ne znam tacno od koje verzije jer sam ga tek skoro otkrio sasvim slucajno. :) Inace se aktivira tako sto pritisnes \., tj tacku. :)
[ Sundance @ 31.01.2005. 16:42 ] @
Na vašu žalost, živ sam.

Citat:
caiser: Ima i Opera. Ne znam tacno od koje verzije jer sam ga tek skoro otkrio sasvim slucajno. :) Inace se aktivira tako sto pritisnes \., tj tacku. :)


Jao, još jedan partybreaker. A ja već mislio da je OSS nešto inovativno napravio :>

Citat:
dinke: Ja ne smatram da je to samo browser.


Ajd priznaj, izradio si mali kipić sa FF logom u južnom kutu sobe, i svaki dan ga štuješ i kao žrtvu prinosiš bezbrojne linije HTML koda :)

Citat:
dinke: Ona verovatno nema pojma ni šta je to pop-up blocking ali i ne mora da zna sada kada ne koristi IE.


Eksperiment koji ništa ne pokazuje, jer ti žena nije probala Maxthon!

Citat:
noviKorisnik: Ne znam koliko to uverljivo deluje kada se ovako čita (mo'š misliti, uštedeo par pritisaka na tastaturu), ali navikavanje na takvo nešto je instantno i tradicionalni pristup počinje da smeta.


Mo'š si mislit.
[ Sundance @ 31.01.2005. 16:51 ] @
Citat:
dinke:Na Maxthonu pola sajta na kome sam radio je interpretirao kao reklame, jedva sam iskopao kako se to čudo isključuje. A uključeno je po defaultu, savršeno za običnog korisnika.


Ovaj ad-blocker od Maxthona je savršen za 90% sajtova. Onih ostalih 10% rješava kvalitetan hosts fajl. U par klikova mišem imaš filtriranje 99% reklama na webu bez ometanja normalnog prikazivanja stranice (bar ja to nisam primjetio) - gdje ćeš bolje?

Usto ti ubrzava surfanje nekoliko puta jer te reklame su obično slike koje sišu značajan dio konekcije, te osigurava od notornih izvorišta reklama koji šire malware (xxx, warez..).

Recimo sa ova dva trivijalna dodatka od kojih je jedan uključen po defaultu kad odeš tražiti crackove na "dobro poznatim mjestima", većinu onih porno bannera i reklama nećeš ni primjetiti.

Citat:
Inače u firefox-u imaš extenziju za to, nisam je probao jer generalno mrzim add blokere.


Probao sam jednu koja se zove Ad-block (ili tako nešto), nema predefiniranu listu maski za reklame, već korisnik sam mora tipkat string masku za blokiranje preko desnog klika mišem na već učitanu reklamu.

Mnogo komplicirano i dosadno. Maxthon ovdje rula,.

Citat:
Pop-up prozore FF bloira još od najranijih verzija.


I Maxthon blokira pop-upe!

Evo sad ću baš otići na jedan poznati pop-up test sajt i vidjeti koji ima bolji pop-up bloker :)

Citat:
sve to, Firefox radi i na Linuxu, potpuno isto (savršeno) kao i na Windozeu. Gde ćeš lepše


Možeš i Maxthon staviti preko cxoffice.
[ dinke @ 31.01.2005. 17:01 ] @
Citat:
Sundance: Ajd priznaj, izradio si mali kipić sa FF logom u južnom kutu sobe, i svaki dan ga štuješ i kao žrtvu prinosiš bezbrojne linije HTML koda :)

Welcome back Sundance :)
[ Palma @ 31.01.2005. 17:23 ] @
Dinke, ajde demantuj to za kip, nije valjda istina to što "drug po oružju" kaže
[ strba @ 31.01.2005. 17:30 ] @
Ako Dinke ima kipić sa FF logom Sundance ti onda imaš grafit Microsofta na zidu sobe :) i klanjaš mu se svako jutro :)

[Ovu poruku je menjao strba dana 31.01.2005. u 18:34 GMT+1]
[ Dragi Tata @ 31.01.2005. 17:31 ] @
Citat:
dinke: Ja ne smatram da je to samo browser. To je bio Dragi Tata na jednoj drugoj temi, mrzi me sada da trazim.


Pa šta je onda? Uvek sam te smatrao razumnim čovekom, nemoj sad da me razočaraš.
[ Ivan Dimkovic @ 31.01.2005. 17:33 ] @
Ozbiljno dinke, ja FF evo koristim u zdravlju i veselju vec neko vreme.. i nisam primetio da nesto drugo radi osim sto.... browsuje internet ? Na sta treba da obratim paznju?
[ Palma @ 31.01.2005. 18:08 ] @
Biće da baš sad prinosi žrtvu pa ne može da nam odgovori
[ dinke @ 31.01.2005. 18:34 ] @
Hehe, malo ste izvadili stvar iz kontesta, ali nema veze, ovo je ipak advocacy :)

Dragi Tata je na nekoj od FF vs. IE tema pokazao dozu nezainteresovanosti za našu diskusiju, rekavši da je to za njega samo browser i da ga baš briga da isprobava nešto drugo kada mu IE završava posao, i to je to. Tako nekako ako me dobro služi sećanje, nažalost nemam vremena da nađem i tačan topic, izvinjavam se ako nisam baš 100% tačno opisao.

Takav stav mogli bi smo preneti na sve diskusije ovde. "To je samo OS" recimo na svaku Windows vs. Linux diskusiju, koje se ovde većinom vode. I slično.

Cilj advocacy-a je baš suprotan ovome, da se razne tehnologije međusobno suprostave, da se iznesu argumenti za i protiv njihovog korišćenja i sl. Ako bi svi imali stav opisan gore, advocacy ne bi ni postojao.

E sad, da se vratimo na našu priču. Nakon "rata browsera" iz koga je kao pobednik izašao IE, imamo situaciju da IE zauzima ~95% tržišta. Nakon preuzimanja većinskog dela tržišta IE je praktično prestao da se razvija. Par godina nakon toga imamo apsurdnu situaciju, da proizvod koji po kvalitetima (poštovanje standarda, security, ...) daleko zaostaje za konkurencijom, ali njegov udeo na tržištu se ne menja. Nepoštovanje standarda, i nepostojanje implementacije novijih standarda ima za posledicu to da se većina Web sajtova danas izrađuje tehnologijom od pre 10 godina, iako su noviji, znatno bolji standardi tu. Ovo ne samo da ima posledice po developere (u koje moja malenkost spada) već i po usere, jer to znači sprorije učitavanje sajtova, nekompatibilnost među browserima, nemogućnost korišćenja sajtova na mobilnim i pda uređajima itd.

Firefox je prvi browser koji ne samo što je implementirao najveći stepen postojećih standarda, već je doneo i neke pogodnosti običnim korisnicima. Sa marketinške strane FF je uspeo da tako kažem da podigne veliku prašinu što kao posledicu ima jako brz rast broja korisnika, preko 20 miliona downloada od verzije 1.0 koja je prva stable verzija. Za samo nekoliko meseci Firefox je preuzeo solidan deo tržišta, realno oko 4% (izvor wired.com) u USA i oko 10-tak i više (zavisno od zemlje, neki izvori kažu najviše u Nemačkoj) u Evropi.

E sad, zbog svega ovoga gore nabrojanog, smatram da uspeh firefox-a ima veliki značaj za budućnost Web-a uopšte. Mogu i da razjasnim i zašto ako nekoga baš interesuje, ali nemam ceo dan, tako da probam da skratim pricu. :)

E sad, rekoh gore, u prethodnim postovima, za mene FF nije samo browser. Uspeh firefox-a prevazilazi značaj običnog browsera jer:
- Povećaće konkurenciju na tržištu browsera (veća konkurencija - veći kvalitet, korisnici i developeri dobijaju)
- Microsoft će biti primoran da poštuje standarde, što u samom browseru, što kod alata koji služe za razvoj i generisanje koda koji treba raditi u istom.

[ dinke @ 31.01.2005. 18:51 ] @
E, upravo gledam na Mozilla Store-u, nemaju nikakve kipove :((


[ noviKorisnik @ 31.01.2005. 18:55 ] @
Sigurno je onda šolja
[ SmilieBG @ 31.01.2005. 20:16 ] @
Leleee, ala ste se raspricali... Neka, i treba :)

Ovako:

Kada bi Windows standardno dolazio sa instalacijom FF-a, FF bi zauzimao 95% trzista. Lako i jednostavno. Onih 5% koji ne koriste IE su nesto napredniji korisnici racunara, koji se ne samo sluze istim vec ga i upotrebljavaju za neke vise i komplikovanije funkcije.

Sa stanovista 'prostog korisnika' - ni ne treba mu nista vise od IE. Cak mu ne treba ni sigurno 70% onoga sto IE ima da ponudi! Znaci koriste ~ 1/3 IE-a.

Razlog zasto je IE 'toliko los' jeste bash zato sto je toliko zastupljen. Skladno tome, da neko primeti bug ili gresku pri samom koriscenju je vec u odnosu 95-5 za IE. Ako od toga, samo 1/10 deo korisnika (prilikom crash-a IE) klikne da se posalje info ka MS-u... Kako tako veliki broj korisnika ima IE, onda ce se i svi 'zli' programi pre svega pisati bash za te rupe u IE-u. Gotova prica.

Sa stanovista kranjeg korisnika (koji verovatno i ne zna da moze da ima 2 razlicita sajta istovremeno otvorena...) smo dakle utvrdili da IE cak i vise nego dovoljno vrsi posao.

Licno imam instalirane IE, FF i Mozillu, od toga najvise korisim Mozillu jer sam je prvu instalirao i totalno podesio prema svojim potrebama i mrzi me da to isto radim za FF. Zasto ja licno vise volim mozillu:

1) about:config
2) tabbed browsing
3) user profiles (veoma zgodno za laptop recimo gde jedan profil na poslu, drugi kod kuce... laptop u stand-by mode, pa menjam lokaciju i za manje od 40 sekundi nakon paljenja laptop-a sam opet na netu...)
4) mogucnost promene svih mogucih i ne mogucih parametara rada Mozille
5) mogucnost instaliranja odvojenih elemenata (one koje ne koristim necu ni da instaliram - samo opterecujem sistem, a kako ih je manje instalirano, tako su i manje sanse da nesto krene naopako).
6) search na stranici (samo krenes da kucas rec)
7) google search (ili bilo koji unapred definisani search engine)

Eto, to bi bili glavni (sigurno ne i jedini razlozi) zasto vise volim i koristim Mozillu nego IE.

Sa druge strane, na Windows 2003 Serveru nemam NI JEDAN program koji nije MS. MS kada je sam on radi savrseno. I to mogu tako i da ostavim na serveru, jer tu masinu ne koristim gotovo nikada (sem kada preko FTP-a uploadujem fajlove na web server). Na workstation imam milijardu i jedan program(cic) i tu se opet Mozilla pokazala daleko stabilnijom od IE-a.

Poz,
Sale
[ Marenović Slaviša @ 31.01.2005. 21:00 ] @
A ja evo, pisem iz Maxtona. Skinuo instalirao, dopadljiv je, jos samo da vidimo da li ce mi se desiti isto sto i pre neki dan.
Isao sam po nekim sajtovima trazio serijale, crackove, i - nakupilo se mnogo toga...
KAV je detektovao 6 virusa, trojana sta li vec. Odoh sada da vidim sta ce biti.
P.S.
Bio bih zahvalan korisnicima koji vec upotrebljavaju Maxton da otvore novu temu i kazu koju rec o konfigurisanju... daju neki savet, preporuku...sta ciniti sa RoboForm-om...
[ dinke @ 31.01.2005. 21:09 ] @
Postavi temu u "Windows Aplikacije" forum. Ovo je mesto za diskutovanje "za ili protiv" a ne mesto za pomoć oko takvih stvari.
[ Palma @ 31.01.2005. 21:11 ] @
Kanda si hteo reći pljuvanje
[ degojs @ 31.01.2005. 21:13 ] @
Ako si koristio do sada Firefox, verovatno nećeš imati mnogo razloga da koristiš Maxthon. Međutim, isto vredi i obrnuto.

Stvar je u tome da ako ne želiš više da korisiš IE, šta ćeš prvo odabrati: Maxthon, Firefox, Operu, Mozillu. Šta god da uzmeš, biće ti skoro pa isto, osim ako nisi neki web programer i slično tome.
[ Marenović Slaviša @ 31.01.2005. 21:16 ] @
FF koristim vec duze, ali koliko je ovde bila vatrena diskusija, morao sam da vidim sta je to sto izaziva toliko zara, za kojim se atom dize tolika prasina....
[ Palma @ 31.01.2005. 21:17 ] @
@degojs:
Potpuno se slažem.

Mada, ja nekako ne želim da skroz pređem na Maxthon jer ne volim što mu tri dana treba da sačuva stranicu kada kliknem na Save As... a ja baš volim da čuvam stranice na kojima sam bio, zlu ne trebalo

Firefox sačuva stranu u trenutku, zato ga i koristim još uvek, barem dok ne uvedem neki ADSL

//UPDATE:

Ne radi u Firefox-u ni MCP odeljak Microsoft-ovog sajta, ona navigacija sa leve strane, ko je bio shvatiće, a i izgled strane uopšte je malo drugačiji.
[ Sundance @ 31.01.2005. 21:29 ] @
Citat:
PalmaMada, ja nekako ne želim da skroz pređem na Maxthon jer ne volim što mu tri dana treba da sačuva stranicu kada kliknem na Save As... a ja baš volim da čuvam stranice na kojima sam bio, zlu ne trebalo :)


File -> Quick Save.

Brrrrrrzooooo.
[ Marenović Slaviša @ 31.01.2005. 21:29 ] @
@Palma u pravu si...Ja isto tako volim da sacuvam gomilu strana, i eksperimetna radi pokusao sam da sacuvam stranu kada sam video tvoj post.

ERORR!
The web page could not be saved!

EDIT!

Zanimljivo...Save as i Auto save ne rade (nikako da sacuva stranu) ali je zato quick save ok. Bilo bi lepo kada bi i ove opcije radile ili ih ne bi bilo.

[Ovu poruku je menjao Marenović Slaviša dana 31.01.2005. u 22:33 GMT+1]
[ Palma @ 31.01.2005. 21:30 ] @
Narode, ko će da plati piće za ovu foru

[ Sundance @ 31.01.2005. 21:37 ] @
Citat:
Marenović Slaviša: Zanimljivo...Save as i Auto save ne rade (nikako da sacuva stranu) ali je zato quick save ok. Bilo bi lepo kada bi i ove opcije radile ili ih ne bi bilo.


S obzirom da quick save radi, i to radi super-brzo, zanemarimo ovaj so-called problem :)
[ Sundance @ 31.01.2005. 21:38 ] @
Ajd neka neki FF zealot proba za koje je sve popups šupalj na ovom sajtu:

http://www.popuptest.com/

Pa da vidimo kako to Maxthon riješava :>
[ SmilieBG @ 31.01.2005. 22:12 ] @
Citat:
Sundance: Ajd neka neki FF zealot proba za koje je sve popups šupalj na ovom sajtu:

http://www.popuptest.com/

Pa da vidimo kako to Maxthon riješava :>


Mozilla/5.0 (Windows; U; Windows NT 5.1; en-US; rv:1.7.1) Gecko/20040707
Napomena! Nemam ni jedan vid pop-up blockera ili bilo sta drugo na sistemu! Cak ni AV :)

Common popup techniques

Multi-PopUp Test
8/10 (6 na ulazu, 2 na izlazu)

Multi-PopUp Test #2
4/4 (3 na ulazu 1 na izlazu)

Come & Go Test
2/2

Timed PopUp
svakih 5 sekundi jedan pop-up - radi

Mouseover PopUp
Mouse hover - radi

Less common popup techniques

Floating popup
Ne radi

Channel Opener
radi

Modeless Window
radi

Full screen trap
radi (samo u Mozilli ima X da se zatvori :)

Drop down Popup
radi

Floating banner
ne

Chromeless
radi

Sticky popup
radi
[ dr ZiDoo @ 31.01.2005. 22:49 ] @

Drop down Popup - samo je ovo radilo

Ostalo je sve blogikirano, inace: Mozilla/5.0 (X11; U; Linux i686; en-US; rv:1.7.5) Gecko/20041107 Firefox/1.0 bez ikakvih dodatnih podesavanja.
[ Safet Beriša @ 31.01.2005. 22:57 ] @
Mozilla/5.0 (Windows; U; Windows NT 5.2; en-US; rv:1.7.5) Gecko/20041107 Firefox/1.0

Bez dodatnih programa.

Rade samo Drop down Popup i Sticky popup, ostale je blokirao FF.
[ degojs @ 31.01.2005. 23:00 ] @
Ček' sad, vidim da koristite istu verziju FF. Ko mulja? ;)

[Ovu poruku je menjao degojs dana 01.02.2005. u 00:03 GMT+1]
[ Aleksandar Marković @ 31.01.2005. 23:03 ] @
izgleda obojica ;-)
[ degojs @ 31.01.2005. 23:04 ] @
Nisu se dogovorili šta će da pričaju :)))
[ dinke @ 31.01.2005. 23:05 ] @
Common popup techniques
Sve blokirao

Less common popup techniques
Drop Down pop-up izasao
Sticky popup se javlja ali nije vidljiv na screen-u vec mora da se scroluje desno da bi se video.

mozilla/5.0 (windows; u; windows nt 5.1; en-us; rv:1.7.5) gecko/20041107 firefox/1.0
[ Safet Beriša @ 31.01.2005. 23:18 ] @
Citat:
dinke: Sticky popup se javlja ali nije vidljiv na screen-u vec mora da se scroluje desno da bi se video.

Da, nisam to napomenuo, i kod mene je tako - prvi put ga za malo nisam uočio.

Kad isključim "Block Popup Windows" dobijem rezultate kao SmilieBG, pa mi se nameće očigledno pitanje - SmilieBG, da li si uključio FF-ovu opciju blokiranja popupa? :)
[ dinke @ 31.01.2005. 23:30 ] @
SmilieBG care ti si testirao sa Mozillom a ne sa Firefox-om :)

Nego, ovaj popuptester je down sada. Izgleda da smo toliko navalili na sajt da smo ga oborili :))
[ SmilieBG @ 31.01.2005. 23:34 ] @
Citat:
dinke: SmilieBG care ti si testirao sa Mozillom a ne za firefox-om :)

Nego, ovaj popuptester je down sada. Izgleda da smo toliko navalili na sajt da smo ga oborili :))


Znam da jesam :) Ali sta fali jos jedan rezultat iz iste kuce? :)

Ne mogu sad FF da testiram sajt je kanda malo down :) Ubili ga pop-ups...

Eto, ako nista drugo, mala ali sustinska razlika izmedju Mozille i FF-a :)

A ko ce sada da testira na IE ili sl?

Poz,
Sale
[ degojs @ 31.01.2005. 23:39 ] @
Sajt je down. Sačekaćemo malo :)

Ima li neko sa Operom?
[ degojs @ 31.01.2005. 23:41 ] @
Citat:
dinke:
Sticky popup se javlja ali nije vidljiv na screen-u vec mora da se scroluje desno da bi se video.


Kod mene se sa FF video delimično (isto kao i kod Safeta, kako mi se čini).

Oćemo da damo doktoru Zidoo žuti karton zbog nesportskog ponašanja (simuliranje)? :)))
[ dinke @ 31.01.2005. 23:45 ] @
Ma nećemo. Sticky se jedva i video, ne znam kako i mogu da ga nazovu pop-up om kad ništa ne iskače, al ajde :)

Nego, da probamo i sa ovim: http://www.popupcheck.com/ ?
[ degojs @ 01.02.2005. 00:04 ] @
Maxthon, ako nisam nešto propustio, nema problema. Sve radi očekivano kako tamo piše. Ma mislim da su sa tim popup prozorima, manje-više svi OK.

Bitno je da ti ne otvara milion prozora i ono da ne mogu da se zatvore ili otvori 3 nova kad klikneš da zatvoriš neki prozor, itd.
[ Safet Beriša @ 01.02.2005. 00:30 ] @
Citat:
degojs: Kod mene se sa FF video delimično (isto kao i kod Safeta, kako mi se čini).

Video se samo mali deo, manje od 1 cm (odokativno).

Kad smo već kod ovog novog sajta - preko njega sam došao do ove strane i ajd sad kad već testiramo browsere - da li samo kod mene ovako brljavi (FF, IE) ili i kod drugih?
[ Nabukodonosor @ 01.02.2005. 00:47 ] @
Citat:
Marenovic SlavisaA ja evo, pisem iz Maxtona. Skinuo instalirao, dopadljiv je, jos samo da vidimo da li ce mi se desiti isto sto i pre neki dan.
Isao sam po nekim sajtovima trazio serijale, crackove, i - nakupilo se mnogo toga...
KAV je detektovao 6 virusa, trojana sta li vec. Odoh sada da vidim sta ce biti.

Kakve to veze ima sa browserom?!?!
[ Palma @ 01.02.2005. 00:55 ] @
to Safet and all the others:

To ako browseri prikažu 1 vrstu pop-up gamadi od 20-30 vrsta uopšte nije strašno. Mnogo važnije je da je ta pojava svedena na najmanju moguću meru. Recimo, cracks.am je po ovom pitanju stvarno (bio?) najgori i svaki odlazak na taj sajt sa IE-om je bio prava noćna mora. Korišćenjem Win XP SP2, Maxthona ili Firefoxa tih problema više nema i to je ono što je važno. Prosto ne pamtim kada sam na nekom sajtu video neki pop-up, poslednji put sam beže video pop-up kada sam slao pozivnice za gmail, mada to i nije pop-up, ali dobro.

[ Marenović Slaviša @ 01.02.2005. 01:56 ] @
Citat:
Nabukodonosor: Kakve to veze ima sa browserom?!?!


Da si pratio celu temu sad ne bi pitao. Ajd, pa od pocetka....
[ dr ZiDoo @ 01.02.2005. 07:55 ] @
Do mene je, nisam uopšte provalio onu ljubičastu sličicu.

Opera za Linux: Mozilla/4.0 (compatible; MSIE 6.0; X11; Linux i686) Opera 7.51 [en]

Floating popup
Floating banner
Sticky popup
[ dinke @ 01.02.2005. 08:20 ] @
Ponovo radi http://www.popuptest.com. Evo kako je prošao IE :)

IE6 SP2
Floating popup
Drop down Popup
Floating banner
Sticky popup

Uz to Sticky je tu bez ikakvog skrolovanja, uz desnu ivicu.

Ajde Maxthonovci na vas je red :)
[ strba @ 01.02.2005. 09:59 ] @
Evo testa firefox 1.0 rezultati kao kod ostalih clanova
maxthon (nista nisam dirao od opcija kao i u firefox-u) je "puko" na sledecim testovima

Less common popup techniques


Drop down Popup
This one drops into your face from the top of the page...

Floating banner
An animated airplane that grabs an existing banner ad and flies it around the screen... not really a true popup.

Sticky popup


POzdrav
[ caiser @ 01.02.2005. 10:18 ] @
Citat:
degojs: Ima li neko sa Operom?


Floating popup
Drop down Popup
Floating banner
Sticky popup
Good PopUp #2

Opera/8.0 (X11; Linux i686; U; en)
[ mitar1982 @ 01.02.2005. 11:12 ] @
Rezulati Maxthon-a :

Common popup techniques :
Sve je blokirao

Less common popup techniques :
Drp Down PopUp - Spušta se, pa nestane.....
Floating banner - radi čudno, ne vidi se aviončić, ali se donji scroll bar pomera :-?
Sticky PopUp - Pojavi se u uglu, ali kad skrolujem ekran i vratim, nema ga posle

[ dinke @ 01.02.2005. 11:32 ] @
OK momci, mislim da je dosta testiranja. Na osnovu ovoga što vidim, svi testirani browseri (FF 1, IE SP2, Maxthon i Opera Latest) standardne pop-up-ove handluju 100% ok. Ovi drugi popup-ovi na testu su zaista nebitni.
[ Nabukodonosor @ 01.02.2005. 12:24 ] @
Citat:
Marenović Slaviša: Da si pratio celu temu sad ne bi pitao. Ajd, pa od pocetka....

Dao Bog ima malo strana. Ajde reci mi ti kad vec znas, bas me zanima kako to kroz browser moze da "prodje" trojanac ili virus.
[ dr ZiDoo @ 01.02.2005. 14:46 ] @
Fino, koristi neki od propusta u tom browseru i instalira software bez tvog znanja.

Ma ovo troje sto ne blokira ni jedan browser i nisu popupi. To je javascript i totalno je bezveze sto su uopste to stavili.
[ degojs @ 01.02.2005. 14:56 ] @
Citat:
Dr Zidoo:
Fino, koristi neki od propusta u tom browseru i instalira software bez tvog znanja.

Pa hoćemo li da vidimo konkretno konačno ili ćeš i dalje da pričaš onako u teoriji? Ono što si ti pokazao nije prošlo ni na jednom OS od Win 98 do XP SP2.
[ dinke @ 01.02.2005. 15:40 ] @
Citat:
degojs: Pa hoćemo li da vidimo konkretno konačno ili ćeš i dalje da pričaš onako u teoriji? Ono što si ti pokazao nije prošlo ni na jednom OS od Win 98 do XP SP2.

Jeste, a mi smo svi veverice, pa ne znamo da si ti sve to testirao na IE6 SP2 (ili kako se već zove ta poslednja verzije IE-a koja ima popup bloker i sl) :)
[ Marenović Slaviša @ 01.02.2005. 16:09 ] @
Koliko se ja secam dinke, ti si kazao da je za tu zastitu bio zasluzan SP2 iz XP-a... i da to ne bi islo u drugim sistemima. Zato je i obradjeno u drugim os-evima.
[ dr ZiDoo @ 01.02.2005. 16:11 ] @
[edit by dinke]: Bez vređanja !!!

Covjek je pitao kako
Citat:
Nabukodonosor: Ajde reci mi ti kad vec znas, bas me zanima kako to kroz browser moze da "prodje" trojanac ili virus.


Da li mozda vidis o kojem browseru je rec? Verzija? Pitanje je bilo uopsteno kao i odgovor. Molim te nemoj da izvacis stvari iz konteksta, meces mi rec u usta itd., ovo je vec drugi put.

[Ovu poruku je menjao dinke dana 01.02.2005. u 17:48 GMT+1]
[ degojs @ 01.02.2005. 16:25 ] @
Citat:
dinke:
Jeste, a mi smo svi veverice, pa ne znamo da si ti sve to testirao na IE6 SP2 (ili kako se već zove ta poslednja verzije IE-a koja ima popup bloker i sl) :)


Pa hoćeš da testiramo sa verzijom iz 98? Ali ti ćeš onda lepo da staviš Firefox iz 98 isto. Pa da vidimo :)

Lepo sam ti rekao da ni pre nisam sa tim imao problema. Ti misli šta god hoćeš, ja znam da nisam popio ni virusa ni ActiveX koji nisam sam odobrio ni pre.

Mislim šta ćemo? Da nećemo da uzimamo verziju za koju znamo da ima bag i onda pokazujemo da ona ima bag??

Citat:
Slaviša:
Koliko se ja secam dinke, ti si kazao da je za tu zastitu bio zasluzan SP2 iz XP-a... i da to ne bi islo u drugim sistemima. Zato je i obradjeno u drugim os-evima.


Tačno tako. Sad je priču prebacio na: "ne smeš da koristiš noviji IE". Sad ne mogu da proverim, ali čini mi se da taj IE koji je na Win98 ni nema one napredne mogućnosti kao ovaj za XP (pop-up, ActiveX kontrola i slično). Nisam 100% siguran, ali čini mi se da je baš tako.

Te priče o samoinstaliranju su jednostavno slabe. Tu se računa na neznanje korisnika da on klikne Open i ne razmišljajući šta će biti.

Citat:
dr. Zidoo:
Degijos, ja stvarno postujem saucesnike diskusije ali jesil ti dobar? Ono mislim u glavu?


Stvar je u tome da uporno poturaš tu priču koja ne stoji. Inače: bez direktnog vređanja. Ja tebe ipak nisam nazvao ni bolesnim niti bilo šta slično. Mogao si i sam da probaš, kad već kažeš da koristiš i Windows, te se uveriš da to ne radi. Uvako uporno pričaš nešto, a sad kao.. nisam mislio konkretno na ovaj browser. Jok :)
[ dinke @ 01.02.2005. 16:52 ] @
Ma degojs, sasvim je ok da koristiš poslednju verziju, patcheve i sl. I ja radim isto sve vreme. Ali budimo realni, u prethodnim verzijama postojalo je brdo bugova koji su omogućavali da se preko explorera proturi svašta, od spyware-a do virusa (download.ject anyone ?). Dakle, da skratim priču, tvoje testiranje samo govori da je poslednja sp2 verzija explorera sigurna (ili barem sigurnija od prethodnih). A taj isti IE radi na svim windowsima od 9x do xp-a.
[ degojs @ 01.02.2005. 16:58 ] @
E lepo da se slažemo. Mislim --- ako ćemo da skidamo Firefox, pa možemo i da skinemo noviji IE. Najmanje što možemo da uradimo, ako smo već ostali na Win98, jeste da posetimo Windows Update i koliko-toliko ojačamo sistem star 7 godina.
[ dinke @ 01.02.2005. 17:09 ] @
Well, mnogi ljudi su ostali na win9x zbog slabog hardware-a, pa je pravo pitanje da li iko od njih uopšte updejtuje software, jer su hardwerski zahtevi IE-a 6 svakako veći od IE-a 5 i sl. Onaj originalni Win98 (dakle ne SE) je išao sa IE4 instaliranim. Zamisli koliko tek to čudo ima bugova :)) A da treba raditi update što je češće moguće, tu se 100% slažem.
[ degojs @ 01.02.2005. 17:38 ] @
Čemu ovo služi a uz to još i ne radi.. na ČISTOM Windowsu 98SE :))



Proverio sam registry, system.ini.. ništa. IE je onaj koji dolazi uz 98SE, verzija 5.0.x.

Doduše, za utehu, malo mu je trebalo, kako vidimo.

Ne znam.. možda sam propustio nešto.. možda se instalirao, ali ja ga ne vidim.
[ degojs @ 01.02.2005. 17:55 ] @
Citat:
dinke:
jer su hardwerski zahtevi IE-a 6 svakako veći od IE-a 5 i sl. Onaj originalni Win98 (dakle ne SE) je išao sa IE4 instaliranim.


Zamisli ti koji su hardverski zahtevi za KDE ili GNOME, pa još Firefox. Doduše, u 1998 koristiti Linux..hehe a Firefoxa nije ni bilo...
[ dr ZiDoo @ 01.02.2005. 18:07 ] @
@dinke, nisam nikog vredjo samo sam pitao? Šta više branio sam samo svoje interese a ne neki browser ili komad softvera.

@degojs, izvini a sada ćeš pretpostavljam pogađati šta sam mislio?
[ degojs @ 01.02.2005. 18:09 ] @
Ne moram više ništa da radim.

Imaš ovde na temi sve što si pričao, imaš testove koje smo uradili Sundance i ja, uključujući i ovaj sa ČISTIM Win 98SE :)

Pa ti sam vidi..
[ dinke @ 01.02.2005. 20:19 ] @
Ljudi 12 strana, a tema je otvorena pre 2 dana! Ako nastavimo i Žarka ćemo stići.

Oćemo malo da iskuliramo :) ?
[ Marenović Slaviša @ 02.02.2005. 01:17 ] @
Citat:
dinke
Oćemo malo da iskuliramo :) ?



Necemo! A evo i zasto: Neverovatna stvar ljudi...Blokirali mi i FF i Maxton!

Ni sa jednim ni sa drugim ne mogu na net.
Maxton sam deinstalirao, FF reinstalirao ali od njega vajde nema.

Nista firewall, nista work offline da neko ne pomisli da je tako nesto trivijalno.
Jednostavno ne ide. Ali zato IE radi. Cudo jedno.
Ima li neko ideju???
Ne mogu da koristim IE nakon FF-a. Da li neko zna sta bi moglo biti. KAV kaze da je sve ok.

?????????
[ Sundance @ 02.02.2005. 03:21 ] @
Kako misliš "IE radi a Maxthon ne radi". Pa to je praktički jedan te isti browser.

A za FF nisam siguran....mora da si dobio neki virus ili nešto.

Je li ti radi kad u browser otipkaš IP adresu umjesto www.* ?
[ caiser @ 02.02.2005. 10:26 ] @
SInoc ja tako ne znam sta cu sa sobom pa reko ajde da posle par godina ponovo instaliram windows na svoj komp da se prisetim na sta to lici. Sve prodje ok dok nisam otisao na astalavistu da skinem neki crack. Za manje od 5 minuta sam imao i spyware i adware i dialer. U pitanju je default instalacija xp-a, bez sp-ova, av-a i slicnih cudesa. Browser je bio ie onaj koji dolazi uz xp. Jeza me je prosla kad je komp poceo da bira neki mnooooogo dugacak broj. :) Izgleda da me je linux skroz razmazio kada su u pitanju ovakve stvari. :)

[Ovu poruku je menjao caiser dana 02.02.2005. u 11:34 GMT+1]
[ degojs @ 02.02.2005. 10:34 ] @
A što difolt instalacija?

Stavi ti Linux iz 2001. (kada je izašao XP) i Firefox iz iste godine pa nam pričaj priče.

Mislim, ne znate više šta ćete da izmišljate.
[ caiser @ 02.02.2005. 10:36 ] @
Pa gde da nadjem nesto drugo. I ovo mi je samo skupljalo prasinu. :) Anyway, Mandrake iz te godine nije imao slicnih problema. :)
[ degojs @ 02.02.2005. 10:39 ] @
Mandrake iz te godine je imao npr. Firefox?

Koristiš li ti sada Firefox 0.1 ili neki noviji?

[Ovu poruku je menjao degojs dana 02.02.2005. u 11:40 GMT+1]
[ caiser @ 02.02.2005. 10:39 ] @
Imao je npr. Mozillu. :)
[ degojs @ 02.02.2005. 10:41 ] @
Kada je izašla ta Opera 8.0 što je koristiš?
[ caiser @ 02.02.2005. 10:45 ] @
Ne koristim FireFox nego, kao sto si vec primetio Operu. A skinuo sam novu verziju zato sto verzija 8.0 konacno radi sa GMail-om, ne zbog nekih security enhanced dzidza bidza. Opera sa tim nikad nije imala problema. :)
[ degojs @ 02.02.2005. 10:46 ] @
Što ti u user-agentu pored "Opera 8.0" stoji i "msie 6.0" ??

Hehehe, ovo je dobro..
[ degojs @ 02.02.2005. 10:47 ] @
Ma nije bitno zašto.. skinuo si novu verziju i to je to. Ti zbog toga, a neko zbog sigurnosti i gotova priča.

Windows Update je besplatan, a Opera?
[ caiser @ 02.02.2005. 10:49 ] @
To je po default-u tako. :-p A jel ti to smeta? :)
[ degojs @ 02.02.2005. 10:50 ] @
Još gore - po difoltu.

Ne smeta meni, nemoj priču da prebacuješ na nešto lično.
[ dinke @ 02.02.2005. 11:09 ] @
Caiser && Degojs
Molim vas prekinite sa tom offtopic raspravom da ne bi morao da koristim svoje moderatorske privilegije :)
[ Sundance @ 02.02.2005. 16:05 ] @
Ovaj Maxthon ima prevode i na hrvatski i na srpski (i latinica i ćirilica). Baš zakon.
[ dinke @ 02.02.2005. 18:02 ] @
Citat:
Sundance: Ovaj Maxthon ima prevode i na hrvatski i na srpski (i latinica i ćirilica). Baš zakon.

E, to jeste cool. Ja sam od onih usera koji nikada ne bi koristili tako nešto, ali apsolutno razumem ljude kojima Engleski nije maternji jezik da im je tako nešto potrebno.

Inače, pre par nedelja sam malo kopao oko internacionalizacije Mozille, i biće da se mi (kad kažem mi mislim na sve ljude koji govore Srpsko - Hrvatski jezik kako god taj jezik nazivali) nismo nešto proslavili. Obzirom da imam iskustvo oko internacionalizacije hteo sam da sam počnem da radim na tome pre par nedelja, ali privatni problemi, a sada posao su me u tome sprečili.

No, ako nekoga interesuje, pogledajte http://www.mozilla.org/projects/l10n/
[ Palma @ 02.02.2005. 19:49 ] @
E vala kad god vidim ovu temu padne mi na pamet po neki problemčić, a kako često prčkam po HTML-u i CSS-u ne bi bilo loše da mi neko da i poneki savet i olakša život
Npr. kada se veličina fonta specificira u pixelima povećanje veličine fonta uz CTRL + Scroll je moguće u Firefoxu a u Exploreru ne. Zna li neko kako ovo skarabudžiti?
[ Palma @ 02.02.2005. 19:57 ] @
@Sundance:

E imamo i mi nešto lepo

[ dinke @ 02.02.2005. 20:08 ] @
Koliko ja znam, jedini način da promeniš veličinu fonta kod takvih sajtova na IE-u jeste da odeš na tools->Internet Options pa na General tabu odabereš Accesibility opcije, i tamo izabereš neku od opcija koja overriduje still sajta.

Probaj recimo www.boox.co.yu, to je sajt moje bivše kompanije koji je moja malenkost svojevremeno kodirala (što se vidi po onom W3C linku na dnu desno hehe), tamo je css font podešen u pikselima pa možeš da se igraš.

[ Palma @ 02.02.2005. 20:20 ] @
Jaooo, pa mislim hvala, zaslužuješ piće za ovo, svaka čast!

Čik nek se nako javi pa da kaže da na Advokaturi ne može nešto da se nauči
[ Palma @ 02.02.2005. 21:13 ] @
E da, zaboravih da ostavim link ka prevodu, možda neko nema - u pitanju je latinično-ćirilična verzija...

http://scar.gradac.net/index.php?filename=download.php&id=2
[ dinke @ 03.02.2005. 15:17 ] @
Obzirom da su Sundance i Caiser nastavili ovu offtopic diskusiju njihove poruke su pobrisane!

Sundance, obzirom da si u svakoj čorbi mirođija, da iskoristim priliku da te i ja posle degojsa kao moderator ovog foruma javno upozorim da se moje strpljenje sa tobom bliži kraju.

Toliko.