[ hulja @ 30.01.2005. 16:40 ] @
otkud simultani popusti kod ova 2 distributera juce i u ponedeljak?apple na svom sajtu nema slicne popuste pa me je ovakav potez zbunio pogotovu u obe firme
mislite o tome
[ BlueIce @ 30.01.2005. 17:42 ] @
Iskreno rečeno ne vidim neku preteranu prednost:
Cena za "iMac G5 17” 1.6 GHz 256MB/80 GB/ Combo/KB + iPod mini "
- Naši: 1697,5€
- apple.com: 1161€ ($249+$1299=$1548)

Iliti, mi sko skuplji 46,21%, a i više pošto oni nisu direktni kupci, već nabavljaju na veliko, ... Interesuje me samo koliko će da namumpaju cene za MacMini i iPodShuffle.
[ BlueIce @ 30.01.2005. 17:44 ] @
Ah da, zaboravio sam dve stvari:
1. Studenti (moj slučaj) u Americi imaju posebne olakšice u kupovini (25-33%)
2. Cena koju sam dao za ove naše, kvazi-zvanične-distributere-i-prodavce je sa njihovim "posebnim popustom".
[ neo11yu @ 30.01.2005. 18:09 ] @
A bas su mogli da daju i neki popust na eMac... A i stvarno je bezobrazluk sto su toliko skuplji. Cene bi trebalo da su slicne kao u svetu. Problem je, koliko ja kontam, sto niko od njih nije generalni uvoznik koji bi imao retail cenu, nego svi na divlje kupuju iz Madjarske...
[ Ni ten ichi ryu @ 30.01.2005. 18:34 ] @
Citat:
1. Studenti (moj slučaj) u Americi imaju posebne olakšice u kupovini (25-33%)


Gde si to video? Studenti imaju neki popust, ali ovo što si ti naveo je bajka. Educational Discount za studente je $20 za mac mini, $50 za emac, $100 za ibook, $100 za imac, $150 za G5, $200 za powerbook -- sa limitom od jednog računara po školskoj godini.
[ madamov @ 30.01.2005. 18:48 ] @
Citat:
- Naši: 1697,5€
- apple.com: 1161€ ($249+$1299=$1548)


Loše uporedjuješ, radi istinitije slike uporedi cene kod nas sa onima na www.apple.com/de/thestore i videćeš da su skoro iste ili iste zavisno kako ko računa kurs evra. O razlici u cenama izmedju USA i Evrope kada je reč o Apple opremi se već mnogo zna, bile su čak i neke peticije po nemačkim Mac orijentisanim sajtovima.

Citat:
Iliti, mi sko skuplji 46,21%, a i više pošto oni nisu direktni kupci, već nabavljaju na veliko


Koji "oni" nisu direktni kupci? Strogo uzevši, cela istočna Evropa nije direktan kupac jer su svi dužni da kupuju od firme APCOM čiji je vlasnik jedan Libanac i kojima je Apple još pre desetak, možda i više, godina, prodao prava za distribuciju Apple opreme u Centralnoj i Istočnoj Evropi, tako da ni Apple dileri u Madjarskoj, Češkoj, Slovačkoj, Sloveniji i slično tom logikom nisu direktni kupci.

[Ovu poruku je menjao madamov dana 30.01.2005. u 19:50 GMT+1]
[ madamov @ 30.01.2005. 18:49 ] @
Spisak ovlašćenih dilera za SCG se nalazi ovde http://www.yuapple.com/prodavci.html
[ madamov @ 30.01.2005. 18:52 ] @
Citat:
otkud simultani popusti kod ova 2 distributera juce i u ponedeljak?


Verovatno je Powercomm, odnosno APCOM, napravio akciju na celom ex-Yu području. U svakom slučaju, to je siguran signal da će se za mesec-dva pojaviti novi modeli proizvoda koji su na akciji.
[ madamov @ 30.01.2005. 18:53 ] @
Citat:
Cene bi trebalo da su slicne kao u svetu.


Amerika nije ceo svet. Ponavaljam, uporedite cene kod nas sa onima na nemačkom AppleStoreu.
[ NastyBoy @ 30.01.2005. 23:53 ] @
Citat:
apple na svom sajtu nema slicne popuste


AppleNews od januara kazhe da su G5 mashine sa popustom!
[ hulja @ 31.01.2005. 07:10 ] @
moram donekle da se slozim sa madamovim.
u vezi razlike u cenama u americi i evropi.u pravu je pogledajte na nemackom sajtu i to su realne evropske cene.
naravno simultani popust jeste interesantan.
[ davorp @ 31.01.2005. 10:38 ] @
ja svoj powerbook kupio u Svajcarskoj. Nisam htio davat pare ovim takozvanim zastupnicima.

http://store.apple.com/Apple/WebObjects/swissdestore/
[ BlueIce @ 31.01.2005. 19:09 ] @
Hajde da cve prihvatim što ste rekli, ali ako ste "zvanični", kako to da Vas (3 veća za koje ja znam) nema na apple.com?
Molim pojašnjenje...

PS: Google pretraga na srpskom za "zvaničnim zatupnikom za SCG" APCOM ne daje nijedan relevantan rezultat.

PPS: Još ćete da me ubedite da vi u pri nabaci opreme plaćate krajnje cene, i posle radite bez profita, sve zato što verujete u dobročinstvo?
[ SIT @ 31.01.2005. 20:42 ] @
Citat:
BlueIce: Hajde da cve prihvatim što ste rekli, ali ako ste "zvanični", kako to da Vas (3 veća za koje ja znam) nema na apple.com?
Molim pojašnjenje...

PS: Google pretraga na srpskom za "zvaničnim zatupnikom za SCG" APCOM ne daje nijedan relevantan rezultat.

PPS: Još ćete da me ubedite da vi u pri nabaci opreme plaćate krajnje cene, i posle radite bez profita, sve zato što verujete u dobročinstvo?


Moram priznati da su ova pitanja zaista veliki izazov za zdrav razum
[ BlueIce @ 31.01.2005. 22:57 ] @
Citat:
Ni ten ichi ryu: Gde si to video? Studenti imaju neki popust, ali ovo što si ti naveo je bajka. Educational Discount za studente je $20 za mac mini, $50 za emac, $100 za ibook, $100 za imac, $150 za G5, $200 za powerbook -- sa limitom od jednog računara po školskoj godini.

U pravu si, napravio sam pogresku, trebao sam prvo proveriti informacije koje cujem. Izvini!

@SIT: Nisam shvatio, to je pokusaj nekog sarkazma, ili?
[ madamov @ 31.01.2005. 23:07 ] @
Citat:
Hajde da cve prihvatim što ste rekli, ali ako ste "zvanični", kako to da Vas (3 veća za koje ja znam) nema na apple.com?
Molim pojašnjenje...


Objašnjenje čekaju i ovlašćeni Apple dileri u SCG već četiri godine od kada su USA i Apple skinuli sankcije i kada je Apple potpisao ugovore o dilerstvu sa, u početku tri, posle sa još jednom firmom. Od tada je jedna firma izgubila, a druga dobila ugovor, ako da ovog trenutka postoje četiri ovlašćena dilera za SCG.

Drugo objašnjenje: ja nisam ovlašćeni Apple diler, niti se bavim prodajom Apple opreme, samo sa nekima od njih blisko, a sa nekima manje blisko, poslovno saradjujem.

Citat:
Google pretraga na srpskom za "zvaničnim zatupnikom za SCG" APCOM ne daje nijedan relevantan rezultat.


Termin "zvanični zastupnik" u smislu jedinog ekskluzivnog prodavca na odredjenoj teritoriji je postojao za vreme SFRJ i to je, što se Apple tiče, bio Velebit koji se transformacijom u privatno vlasništvo pretvorio u ACS, a koji je opet kasnije kupljen od strane APCOM-a i preimenovan u Powercom sistemi.

U današnje vreme, jedna firma može biti samo ovlašćeni diler, reseller, distributer, što se Applea tiče. Što se ostalih velikih kompanija tiče, postoji nešto što se može nazvati "generalnim uvoznikom" koji uvozi i preprodaje opremu dilerima, a sam se ne bavi prodajom krajnjim kupcima. To je, otprilike, distributer u Appleovoj hijerarhiji. Takav je, za SCG i sve ex-Yu republike, firma Powercom sistemi iz Svete Nedelje pokraj Zagreba. Njima je nadredjen APCOM sa sedištem u Parizu.

Citat:
Još ćete da me ubedite da vi u pri nabaci opreme plaćate krajnje cene, i posle radite bez profita, sve zato što verujete u dobročinstvo?


Predlažem ti da osnuješ firmu, kontaktiraš Apple sa željom da postaneš "zvanični zastupnik za SCG", pa da prvo vidiš na koga će te uputiti, a potom da od tih istih dobiješ cenovnik, pa da se sam uveriš kako to ide. Ilustracije radi, nabavna cena lokalnih "nazovi zvaničnih zastupnika" za iPod Shuffle je značajno veća od prodajne cene istog na američkom Apple Storeu, kao i od one na nemačkom.
[ SIT @ 31.01.2005. 23:38 ] @
gospodin madamov odgovara sa stilom...
a meni krv udarila u glavu
a odgovor stize u istom pljuvackom stilu ...
Citat:
Hajde da cve prihvatim što ste rekli, ali ako ste "zvanični", kako to da Vas (3 veća za koje ja znam) nema na apple.com?
Molim pojašnjenje...


na apple com su apple firme, koliko znam nijedan domaci predstavnik nije u vlasnistvu apple-a
sta ce recimo srki shop na apple sajtu?
(za sada)
Citat:

PS: Google pretraga na srpskom za "zvaničnim zatupnikom za SCG" APCOM ne daje nijedan relevantan rezultat.

pa nije google vrhovno bozanstvo
ako nisi na guglu.... onda ne postojis?
Citat:

PPS: Još ćete da me ubedite da vi u pri nabaci opreme plaćate krajnje cene, i posle radite bez profita, sve zato što verujete u dobročinstvo?


pa to su covece malopodajne cene !
diler ima rabat !!!
ne mogu da verujem da to treba nekom da se objasnjava

ps
i ne pricaj gluposti !
jedno je da kazes mac je glup racunar i sw mu je krs ...
a sasvim drugo da napadnes ljude bez osnova (moj komentar - kako koga)
ali izvaliti tako prostacki " .... necu da dam ni kinte ovim samozvanim apple luzerima ...."
stvarno je degutantno
pss
niti sam apple prodavac, mada poznajem sve osim onog nicim zasluzenog prvog navedenog
(ovi iz apcoma se bas slihtaju ) niti imam bilo kakve koristi od ove price, samo ne pljujte ljude
koji zaista u teskim uslovima diskriminacije rade tezak posao,
sto rece gospodim madamov - otvori firmu pa probaj kako ide
[ Ni ten ichi ryu @ 01.02.2005. 05:13 ] @
Citat:

U pravu si, napravio sam pogresku, trebao sam prvo proveriti informacije koje cujem. Izvini!


ma nema problema, ja to samo da koliko-toliko smanjim bes ovde. Više bih voleo da je tako kao što si rekao :)
[ BlueIce @ 01.02.2005. 06:04 ] @
@Ni ten ichi ryu: Te informacije mi je dao jedan poznanik iz USA, izgleda da je "malo" preterao... Zaista izvini zbog nesporazuma :)

@SIT: Da se razumemo, ne bih rekao da ovdasnji apple preprodavci nemaju lepu profitnu marginu... Da je situacija tako crna kako si je ti predstavio, niko citav se time ne bi bavio, istina je uvek negde izmedju... Sto se tice licnih uvreda, uopste nemam nameru da se spustam na taj nivo.

@madamov: Nemam nameru da otvaram prodavnicu (nemam ni sredstava, ipak sam ja student koji o Mac platformi moze uglavnom da masta), ali ostajem pri tvrdnji da oni ne bi radili posao da im se ne isplati.

Mislim da je ova tema odavno zasluzila bar lock.

PS: Zar nije bese zabranjeno reklamiranje firmi po forumima?
[ madamov @ 01.02.2005. 12:23 ] @
Citat:
@madamov: Nemam nameru da otvaram prodavnicu (nemam ni sredstava, ipak sam ja student koji o Mac platformi moze uglavnom da masta), ali ostajem pri tvrdnji da oni ne bi radili posao da im se ne isplati.


Tačno, ali ako misliš da oni žive samo od prodaje Apple opreme, grdno se varaš. Instalacije i održavanja su ono od čega se živi, prodaja je osnovna delatnost, ali se više zaradjuje od prateće uslužne delatnosti. Kao što rekoh, ako ne veruješ, probaj sam, osnivanje firme je sada veoma pojeftinilo i proces registracije je ubrzan.

Citat:
PS: Zar nije bese zabranjeno reklamiranje firmi po forumima?


Izvini, ali ko ih reklamira? Da li je, osim u naslovu teme, pomenuto ime ijednog prodavca?
[ zi:: @ 01.02.2005. 15:12 ] @
Ja nisam imao problema ni sa applecentrom ni sa epicentrom. Od jednih sam kupovao opremu, pitao sam obe za savet, i uvek su mi uredno odgovorili. Svaki kontakt uzivo je bio izuzetno korektan i na nivou.

Sto se tice vecih cena, razumem ih. Spretniji ce dovuci hardware iz Amerika ili Svajcarske, oni koji su navikli na domaci support, kupice ovde. Uostalom, cene nisu najvise u regionu, pogledajte hrvatske cene.

Ono sto me nervira je sto ne istaknu cene iPod shufflea i Mac Minija. Svi su to vec uradili. Sta se ceka?

Mozda se dogovaraju oko cene, posto su im cene skoro uvek do u dinar iste.

mac.co.yu vec ima prevod (za mene malo rogobatan) proizvoda, ali za cene kaze: uskoro. Da li je uskoro mesec dana?

@madamov: u pravu si za firmu. Makar se i prije (i sada) lako moglo postati pravno lice, citaj, agencija.
[ MrNo @ 01.02.2005. 15:13 ] @
Imas veoma losu logiku. Sto da platim nasima kad mogu strancima.
Kad bi svi tako razmisljali onda ne bi bilo potrebe da postoje Apple zastupnici u Srbiji.
A u pravu si, pomazi ti Svajcarsku ekonomiju nemoj nasu ...

Citat:
davorp: ja svoj powerbook kupio u Svajcarskoj. Nisam htio davat pare ovim takozvanim zastupnicima.

http://store.apple.com/Apple/WebObjects/swissdestore/
[ SIT @ 01.02.2005. 16:59 ] @
mala digresija
onal apple diler koji nema ni sajt ... jaooo koja je to bruuuuka,
treba ih ugasiti
[ hulja @ 01.02.2005. 19:58 ] @
ja se donekle osecam krivim za citavu ovu diskusiju ja sam postavio temu jer me je interesovalo otkud takav simultani popust i sada je nastao totalni haos.svako je napisao pomalo istine i pomalo bio ponesen i sada imamo rasulo.jedina diskusija na vise stranica za potpunim bezumljem.izgubila se poenta citave price.jedino sto bih na kraju svega iskomentarisao jeste da mi nije bas jasam stav madamova.
ja sam kupio opremu kod mac.co.yu i takodje sam vrlo zadovoljan i uslugom i odnosom ali nije mi jasno kako madamov zamislja da on kao dobar gradjanin odgovara vrlo emocionalno uzbudjen (sa brojem naizmenicnih odgovora na ovu temu) a nema veze za prodavcima apple opreme a inace firma 4d ima istu adresu i telefon kao epicentar i sam je stavljao teme rem u o3 ozonu?
stvarno ne razumem takvo prikrivanje
"Drugo objašnjenje: ja nisam ovlašćeni Apple diler, niti se bavim prodajom Apple opreme, samo sa nekima od njih blisko, a sa nekima manje blisko, poslovno saradjujem."

izvini madamov ali cini mi se da imas malo vise veze za prodavcima apple opreme i ja nemam nista protiv ali cemu onda takvo skrivanje mac.co.yu na ovom forumu?

[ madamov @ 01.02.2005. 21:15 ] @
Citat:
a sam kupio opremu kod mac.co.yu i takodje sam vrlo zadovoljan i uslugom i odnosom ali nije mi jasno kako madamov zamislja da on kao dobar gradjanin odgovara vrlo emocionalno uzbudjen (sa brojem naizmenicnih odgovora na ovu temu) a nema veze za prodavcima apple opreme a inace firma 4d ima istu adresu i telefon kao epicentar i sam je stavljao teme rem u o3 ozonu?
stvarno ne razumem takvo prikrivanje
"Drugo objašnjenje: ja nisam ovlašćeni Apple diler, niti se bavim prodajom Apple opreme, samo sa nekima od njih blisko, a sa nekima manje blisko, poslovno saradjujem."


Kao što sam i napisao, sa nekim Apple dilerima blisko saradjujem, pa sam upoznat sa nekim pojedinostima o tome pod kojim okolnostima posluju lokalni Apple dileri. O emocijama nemam šta da komentarišem, o prikrivanjima još manje, samo ne znam otkud ti takva ideja.

Citat:
izvini madamov ali cini mi se da imas malo vise veze za prodavcima apple opreme i ja nemam nista protiv ali cemu onda takvo skrivanje mac.co.yu na ovom forumu?


Sam si citirao ovo: Razvoj i projektovanje informacionih sistema i aplikacija, kao i distribucija 4D alata za Jugoslaviju, Sloveniju i Makedoniju. Sad mi ti reci kakve to veze ima sa prodajom Apple opreme, osim što 4D radi i na Macu?

Jednostavno, dok nisam prošle godine napravio svoju firmu preko Yu Epicentra sam obavljao distribuciju 4D-a za područje SCG i Slovenije. Niti moj niti mac.co.yu sajt nisu ažurirani ovim promenama samo zbog jednog tekućeg poslovnog razloga koji ne bih da objašnjavam. Inače, od sredine prošle godine je distributer 4D-a moja firma, pogledati http://www.4d.com/world/intlcontacts.html.
[ diff @ 02.02.2005. 10:46 ] @
totalno offtopic, za madamova:
Sta je zapravo 4d (moze i u jednoj recenici)?
[ madamov @ 02.02.2005. 14:36 ] @
Citat:
Sta je zapravo 4d (moze i u jednoj recenici)?


Ukratko, 4D je RAD (Rapid Application Development) alat sa integrisanom klijent-server bazom podataka i Web Serverom. Postoje verzije za Macintosh i Windows. Više o tome na www.4d.co.yu ili www.4d.com ili www.4d.fr (4D je francuska firma).
[ davorp @ 03.02.2005. 21:20 ] @
Citat:
MrNo: Imas veoma losu logiku. Sto da platim nasima kad mogu strancima.
Kad bi svi tako razmisljali onda ne bi bilo potrebe da postoje Apple zastupnici u Srbiji.
A u pravu si, pomazi ti Svajcarsku ekonomiju nemoj nasu ...



Ja nijednu ekonomiju ne pomazem nit i jedne ex-yu drzave. Oni slogani tipa "kupujmo domace" isl kod mene ne pale. U Svajcarskoj sam kupio i PB i Airport Base station i izaslo me je jeftinije nego bilo gdje na prostoru ex-yu. Dok su kod ovdje cijene Marsovske a standard takav kakav jeste da je cak i u jedno Svajcarskoj koja ima skoro najveci standard u Evropi, sve pa i apple proizvodi jeftiniji nego kod nas, logicno je da cu da kupim gdje je povoljnije i gdje dobiam vise za svoje novce. Da li ti @Mr No iz Chicaga dolazis u Srbiju da kupis Mac? lol ....
[ newkid @ 06.02.2005. 11:41 ] @
Još jedan prilog ovoj diskusiji...

Kada sam pre par godina odlučio da kupim Apple mašinu, dugo sam istraživao, upoređivao i procenjivao gde da potrošim novac. Izbora sam imao. Brat mi živi u Holandiji, ja radim za stranu firmu i često putujem u inostranstvo. Tako da sam upoređivao naše cene sa cenama u inostranstvu i došao sam do zaključka da se na kraju isplati kupiti opremu kod nas. Cene su vrlo slične, ako nisu i povoljnije u nekim slučajevima. I nema maltretiranja po carinama i aerodromima...

Možda je jedini problem (u tom trenutku) bio rok isporuke. Na žalost, mog PowerBook-a sam čekao oko mesec i po dana. Ali stigao je, platio sam ga isto kao što bih ga platio i u Holandiji ili Nemačkoj. Dakle čisto racionalno razmišljanje. Kasnije sam takođe ovde kupio i iPod i iPod mini. Opet je bio problem oko roka isporuke, ali malo strpljenja i sve je u redu.

Što se tiče lokalnih prodavaca, imam prilično pozitivna iskustva i sa Epicentrom i Apple Centrom. Kontakti sa njima su se obično svodili na naručivanje robe i kasnije odlazak po naručenu robu. Mašine se nisu kvarile, tako da nemam iskustva sa servisima (pu, pu, da ne ureknem).

Hteo bih još nešto da dodam, bez namere da ulazim u polemiku. Dakle moje mišljenje.

Apple oprema je skupa i to je njihova politika - "premium prices for premium products". A naše tržište je ipak jako siromašno i ljudi su okrenuti jeftinim računarima. A o softveru da i ne pričam. Sama činjenica da se neko trudi da uopšte prodaje Apple kod nas je hrabrost. Naravno da njima ne treba naša podrška, ali isto tako im ne treba i neosnovana kritika. Ako vam odgovaraju njihove cene, kupovaćete kod njih, ako vam ne odgovaraju - nećete, ali to nije razlog da ih bezrazložno krivimo za visoke cene. Vrlo je jednostavno uporediti cene u ostatku Evrope i doći do jednostavnog zaključka... Ostavljam vama da ga sami donesete.

Što se tiče dostupnosti proizvoda kod nas, to je možda nešto o čemu bi moglo da se razmišlja, ali opet Apple ima politiku da se prvo snabdevaju Američki region, pa Japan i tek onda Evropa. Pa čak i u Evropi pokrivenost nije ista. Primera radi - tek je krajem prošle godine otvorena prva Apple prodavnica u Evropi!? Toliko o Apple-ovoj zainteresovanosti za ovo tržište.

Pozdrav,
Miroslav
[ NastyBoy @ 06.02.2005. 14:52 ] @
Citat:
]ek je krajem prošle godine otvorena prva Apple prodavnica u Evropi!? Toliko o Apple-ovoj zainteresovanosti za ovo tržište.


Da, Apple Store u Regent St. u Londri.

ALi, nisam siguran da je stvar samo u "zainteresovanosti" Apple-a za evropsko trzhishte. U UK postoji veliki broj distributera, servisa i reseller-a Apple opreme. Bilo je zaista muchno chitati njihove komentare kad je Apple najavio da ce verovatno otvoriti shop u Londonu, smatrali su to nelojalnom konkurencijom. Mislim da su slichne reakcije bile i u USA kad je Apple krenuo da otvara svoje shopove.
Zato i mislim da je Apple ushao polako i oprezno u celu prichu sa Apple Store-om, vishe zbog zabrinutosti kako ce se to odraziti na saradnju sa reseller-ima u UK, nego zbog velichine trzhishta.

PS
Apple Store u Londonu je zaista predivan, to se mora videti, svaka im chast!
[ hulja @ 06.02.2005. 16:44 ] @
ja se takodje slazem za cene ovde.
one su iste i ja sam dosta pratio i razmisljao dok na kraju nisam kupio masinu isto ovde.u krajnjoj liniji zbog garancije postoji rezon da se kupi ovde.ona prica kupuj domace itd. citava kampanja su smeh.ako imas novca kupujes proizvode koji ti odgovaraju ako imamo super domace proizvode ja cu ih kupovati ali situacija cesto nije takva. s obzirom da su to apple proizvodi a da nasi distributeri imaju minimalnu zaradu po madamovu ne verujem da time bas nesto stimulisemo domacu ? proizvodnju tj. promet bla bla
ako je mr.no toliko zabrinut za to sto ne zivi u scg pa da stimulise domacu proizvodnju imam problem sa ljludima koji zive preko a onda posto neminovno donekle postanu (barem po momo iskustvu) nacionalisti onda meni objasnjavaju kako da zivim
[ SIT @ 06.02.2005. 20:10 ] @
Zao mi je sto diskutujete o necemu sto zaista slabo poznajete,
cene diktira proizvodjac i distributer, a to su apple i apcom,
dileri dobiju preporucenu cenu(ona cetvorka), koja je uzgred na ivici rentabilnosti,
ako vam se cena ne svidja, najmanje su dileri krivi
napisite peticiju apple-u i apcomu
http://www.yuapple.com/ i mail [email protected]
pa se njima zalite
ja bih zaista voleo da sam svoje macove placao po americkoj ceni,
drugo ne misite valjda da je transport dzabe?
u toj ceni su troskovi apple.fr zatim apple.hr pa distributer ovde
dok se svi nazidaju ....
sto se tice popusta on je bio na globalnom nivou (citajte macnn)
najsrecnija situacija bi bila da imamo direktnog distributera, a to ce da se dogodi .....
do tada cene su takve kakve su,
glupo je komentarisati koliko ko zaradjuje, meni mnogo, a dileru malo ....
pa ovi sto odu do kineza, predju 500 metara, dignu cenu 100%
sto hoce reci na 1000E, zaradi 1000E
kompjuterska industrija je sa druge strane veoma nezahvalna za trgovinu (posto vec pricamo o trgovcima) narucis 10 g4 da imas na stoku i onog trenutka kada ih imas na stoku,
apple kaze:".... G5 64 bita najbrzi na svetu...."

i opet se prica zavrsi sa:"...ne bi oni radili da im se ne isplati..."
pa naravno da im se isplati, ali ne kako, i koliko vi mislite .

i naravno sada imamo i problem 18% .....
ode sve .. .....
[ Viktor Markovic @ 30.06.2005. 03:44 ] @
evo bar nekog info-a sto se iPoda tice. na www.ipod.co.yu/cene.htm mozete naci uporedne cene iPoda u nekoliko prodavnica u Srbiji. Mozda ova tabela malo doprinese konkurentnosti, tj padu cena do neke minimalne granice. Srecno u potrazi za najjeftinijim Apple proizvodima! nadam se da sam bar malo pomogao.